calligra - en to ca translation catalogue (57 entries)

[ctx: (qtundo-format)]
en: Change ellipse
ca: Canvia l'el·lipse

en: Pie
ca: Sector

en: Chord
ca: Corda

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, EllipseShapeConfigWidget)
en: Ellipse Shape
ca: Forma d'el·lipse

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Type:
ca: Tipus:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Start angle:
ca: Angle inicial:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: End angle:
ca: Angle final:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, closeEllipse)
en: Close ellipse
ca: Tanca l'el·lipse

en: Ellipse
ca: El·lipse

en: An ellipse
ca: Una el·lipse

en: A callout shape
ca: Una forma de bafarada

en: Rectangular Callout
ca: Bafarada rectangular

en: A rectangular callout
ca: Una bafarada rectangular

en: Rounded Callout
ca: Bafarada arrodonida

en: A rounded rectangular callout
ca: Una bafarada rectangular arrodonida

en: Callout editing
ca: Edició de bafarada

en: An enhanced path shape
ca: Una forma de camí millorada

en: An enhanced path
ca: Un camí millorat

en: Cross
ca: Creu

en: A cross
ca: Una creu

en: Arrow
ca: Fletxa

en: An arrow
ca: Una fletxa

en: Smiley
ca: Emoticona

en: Circular Arrow
ca: Fletxa circular

en: A circular-arrow
ca: Una fletxa circular

en: Gearhead
ca: Engranatge

en: A gearhead
ca: Un engranatge

[ctx: (qtundo-format)]
en: Change rectangle
ca: Canvia el rectangle

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, RectangleShapeConfigWidget)
en: Rectangle Shape
ca: Forma de rectangle

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Corner radius x:
ca: X del radi del vèrtex:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Corner radius y:
ca: Y del radi del vèrtex:

en: A rectangle
ca: Un rectangle

[ctx: (qtundo-format)]
en: Change spiral
ca: Canvia l'espiral

en: Curve
ca: Corba

en: Line
ca: Línia

en: Clockwise
ca: Sentit horari

en: Anticlockwise
ca: Sentit antihorari

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, SpiralShapeConfigWidget)
en: Spiral Shape
ca: Forma espiral

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Fade:
ca: Esvaïment:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Direction:
ca: Direcció:

en: Spiral
ca: Espiral

en: A spiral shape
ca: Una forma espiral

[ctx: (qtundo-format)]
en: Change star
ca: Canvia l'estrella

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, StarShapeConfigWidget)
en: Star shape
ca: Forma d'estrella

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Polygon:
ca: Polígon:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Corners:
ca: Vèrtexs:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Inner radius:
ca: Radi interior:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Outer radius:
ca: Radi exterior:

en: A star shape
ca: Una forma d'estrella

en: A star
ca: Una estrella

en: Star
ca: Estrella

en: Flower
ca: Flor

en: A flower
ca: Una flor

en: Pentagon
ca: Pentàgon

en: A pentagon
ca: Un pentàgon

en: Hexagon
ca: Hexàgon

en: A hexagon
ca: Un hexàgon
