calligra - en to ca translation catalogue (62 entries)

en: Number
ca: Número

en: Name
ca: Nom

en: Number and name
ca: Número i nom

en: Number without separator
ca: Número sense separador

en: Number and name without separator
ca: Número i nom sense separador

en: Level:
ca: Nivell:

en: Chapter
ca: Capítol

[ctx: date that can not be changed later]
en: Date (Fixed)
ca: Data (Fixada)

en: Locale date format
ca: Format de data de la configuració regional

en: Short locale date format
ca: Format curt de data de la configuració regional

en: Locale date & time format
ca: Data i format d'hora de la configuració regional

en: Short locale date & time format
ca: Data curta i format d'hora de la configuració regional

en: Day
ca: Dia

en: Month
ca: Mes

en: Year
ca: Any

en: Hour
ca: Hora

en: Minute
ca: Minut

en: Second
ca: Segon

en: Flexible Digits (1-31)
ca: Dígits flexibles (1-31)

en: 2 Digits (01-31)
ca: 2 dígits (01-31)

en: Abbreviated Name
ca: Nom abreviat

en: Long Name
ca: Nom llarg

en: Flexible Digits (1-12)
ca: Dígits flexibles (1-12)

en: 2 Digits (01-12)
ca: 2 dígits (01-12)

en: Possessive Abbreviated Name
ca: Nom abreviat possessiu

en: Possessive Long Name
ca: Nom llarg possessiu

en: 2 Digits (01-99)
ca: 2 dígits (01-99)

en: 4 Digits
ca: 4 dígits

en: Flexible Digits (1-23)
ca: Dígits flexibles (1-23)

en: 2 Digits (01-23)
ca: 2 dígits (01-23)

en: Flexible Digits (1-59)
ca: Dígits flexibles (1-59)

en: 2 Digits (01-59)
ca: 2 dígits (01-59)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Date Correction:
ca: Correcció de data:

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, correction)
en:  days
ca:  dies

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Select the way the date should be displayed:
ca: Selecciona la manera en què s'ha de mostrar la data:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, custom)
en: Custom format
ca: Format a mida

en: Author Name
ca: Nom de l'autor

en: Title
ca: Títol

en: Subject
ca: Assumpte

en: File Name
ca: Nom de fitxer

en: Keywords
ca: Paraules clau

en: Comments
ca: Comentaris

en: Page Count
ca: Nombre de pàgines

en: Page Number
ca: Número de pàgina

en: Custom
ca: Personalitzat

en: Name:
ca: Nom:

en: New
ca: Nou

en: Delete
ca: Suprimeix

en: String
ca: Cadena de text

en: Boolean
ca: Booleà

en: Float
ca: Flotant

en: Percentage
ca: Percentatge

en: Currency
ca: Moneda

en: Date
ca: Data

en: Time
ca: Hora

en: Formula
ca: Fórmula

en: Void
ca: Buit

en: Value:
ca: Valor:

en: New Variable
ca: Variable nova

en: Name for new variable:
ca: Nom per a la nova variable:

en: Delete variable <b>%1</b>?
ca: Suprimeixo la variable <b>%1</b>?

en: Delete Variable
ca: Suprimeix la variable
