kspread - en to cs translation catalogue (1796 entries)

note: i18n: Please use the same words (even upper/lower case) as in KoPageLayoutDia.cc function setupTab2(), without the brackets "<" and ">"
en: page
cs: strana

en: pages
cs: strany

en: file
cs: soubor

en: name
cs: název

en: time
cs: čas

en: date
cs: datum

en: author
cs: autor

en: email
cs: e-mail

en: sheet
cs: list

en: Invalid document. Expected mimetype application/x-kspread or application/vnd.kde.kspread, got %1
cs: Neplatný dokument. Očekáván MIME typ application/x-kspread nebo application/vnd.kde.kspread, ale obdržen %1.

en: File Format Mismatch
cs: Nesoulad ve formátu souboru

en: Styles cannot be loaded.
cs: Nelze načíst styly.

en: Invalid document. No map tag.
cs: Neplatný dokument. Značka 'map' neexistuje.

en: This document has no sheets (tables).
cs: Tento dokument neobsahuje listy (tabulky).

en: Invalid document. Sheet name is empty.
cs: Neplatný dokument. Název listu je prázdný.

en: Sheet%1
cs: List%1

en: Validation for cell %1 failed
cs: Ověření pro buňku %1 selhalo

en: Header
cs: Záhlaví

en: Header1
cs: Záhlaví1

en: Default
cs: Výchozí

en: AM
cs: dop.

en: PM
cs: odp.

en: Whole number (like 1, 132, 2344)
cs: Celé číslo (např. 1, 132, 2344)

en: A truth value (TRUE or FALSE)
cs: Pravdivostní hodnota (TRUE nebo FALSE)

en: A floating point value (like 1.3, 0.343, 253 )
cs: Reálné číslo (např. 1,3; 0,343; 253)

en: Any kind of value
cs: Jakákoliv hodnota

en: A range of strings
cs: Rozsah řetězců

en: A range of whole numbers (like 1, 132, 2344)
cs: Rozsah celých čísel (např. 1, 132, 2344)

en: A range of truth values (TRUE or FALSE)
cs: Rozsah pravdivostních hodnot (TRUE nebo FALSE)

en: A range of floating point values (like 1.3, 0.343, 253 )
cs: Rozsah reálných čísel (např. 1.3, 0.343, 253 )

en: A range of any kind of values
cs: Rozsah jakýchkoliv hodnot

en: <p><b>Return type:</b> %1</p>
cs: <p><b>Návratový typ:</b> %1</p>

en: Syntax
cs: Syntaxe

en: Parameters
cs: Parametry

en: <br><b>Type:</b> %1
cs: <br><b>Typ:</b> %1

en: <li><b>Comment:</b> %1
cs: <li><b>Komentář:</b>  %1

en: Examples
cs: Příklady

en: Related Functions
cs: Související funkce

en: true
cs: pravda

en: false
cs: nepravda

en: Dependency
cs: Závislost

en: Bit Operations
cs: Bitové operace

en: First number
cs: První číslo

en: Second number
cs: Druhé číslo

en: BITAND(value; value)
cs: BITAND(hodnota;hodnota)

en: BITOR(value; value)
cs: BITOR(hodnota; hodnota)

en: BITXOR(value; value)
cs: BITXOR(hodnota; hodnota)

en: Conversion
cs: Převod

en: Bool value to convert
cs: Booleovská hodnota k převedení

en: The BOOL2STRING() function returns a string value for a given boolean value. This method is intended for using a boolean in methods which require a string
cs: Funkce BOOL2STRING() vrací řetězec dané booleovské hodnoty. Tato metoda je určena k použití booleovské hodnoty v metodách, které vyžadují řetězec.

en: BOOL2STRING(value)
cs: BOOL2STRING(hodnota)

en: BOOL2STRING(true) returns "True"
cs: BOOL2STRING(true) vrací "True"

en: BOOL2STRING(false) returns "False"
cs: BOOL2STRING(false) vrací "False"

en: upper(BOOL2STRING(find("nan";"banana"))) returns TRUE
cs: upper(BOOL2STRING(find("ban";"banán"))) vrací TRUE

en: Integer value to convert
cs: Celočíselná hodnota k převedení

en: The INT2BOOL() function returns a boolean value for a given integer number. This method is intended for using an integer in methods which require a boolean. It only accepts 0 or 1. If any other value is given, false is returned.
cs: Funkce INT2BOOL() vrací boolovskou hodnotu ze zadané celočíselné hodnoty. Určené pro použití celočíselných hodnot v metodách, které požadují boolovskou hodnotu. Přijímané hodnoty jsou 0 nebo 1. Pokud jsou zadané jiné hodnoty, funkce vrátí false.

en: INT2BOOL(value)
cs: INT2BOOL(hodnota)

en: INT2BOOL(1) returns true
cs: INT2BOOL(1) vrací True

en: INT2BOOL(0) returns false
cs: INT2BOOL(0) vrací False

en: OR(INT2BOOL(1); false) returns true
cs: OR(INT2BOOL(1); false) vrací True

en: The BOOL2INT() function returns an integer value for a given boolean value. This method is intended for using a boolean value in methods which require an integer.
cs: Funkce BOOL2INT() vrací celočíselný typ dané booleovské hodnoty. Tato metoda je určena k použití booleovské hodnoty v metodách, které vyžadují celočíselný typ.

en: BOOL2INT(True) returns 1
cs: BOOL2INT(True) vrací 1

en: BOOL2INT(False) returns 0
cs: BOOL2INT(False) vrací 0

en: Number to convert into string
cs: Číslo k převedení na řetězec

en: NUM2STRING(value)
cs: NUM2STRING(hodnota)

en: NUM2STRING(10) returns "10"
cs: NUM2STRING(10) vrací "10"

en: NUM2STRING(2.05) returns "2.05"
cs: NUM2STRING(2,05) vrací "2.05"

en: =find("101";NUM2STRING(A1)) (A1 = 2.010102) returns True
cs: =find("101";NUM2STRING(A1)) (A1 = 2.010102) vrací True

en: The STRING() function returns a string value for a given number. It is the same as the NUM2STRING function.
cs: Funkce STRING() vrací řetězec ze zadané číselné hodnoty. Je to stejná funkce jako NUM2STRING.

en: A one character string to convert
cs: Jednoprvkový řetězec pro převod

en: The CHARTOASCII() function returns the ASCII code for the given character.
cs: Funkce CHARTOASCII() vrací ASCII kód daného znaku.

en: CHARTOASCII(value)
cs: CHARTOASCII(hodnota)

en: CHARTOASCII("v") returns 118
cs: CHARTOASCII("v") vrací 118

en: CHARTOASCII(r) is an error. The character must be in quotes.
cs: CHARTOASCII(r) je chyba. Znak musí být v uvozovkách.

en: The ASCII values to convert
cs: ASCII hodnota k převedení

en: The ASCIITOCHAR() function returns the character for each given ASCII code
cs: Funkce ASCIITOCHAR() vrací znak pro každý zadán ASCII kód.

en: ASCIITOCHAR(value)
cs: ASCIITOCHAR(hodnota)

en: ASCIITOCHAR(118) returns "v"
cs: ASCIITOCHAR(118) vrací "v"

en: ASCIITOCHAR(75; 68; 69) returns "KDE"
cs: ASCIITOCHAR(75; 68; 69) vrací "KDE"

en: Value in X
cs: Hodnota v x

en: Value in Y
cs: Hodnota v y

en: The POLR() function returns the radius corresponding to the position of a point in a cartesian landmark.
cs: Funkce POLR() vrací poloměr odpovídající pozici bodu v kartézské rovině.

en: POLR(12;12) returns 16.9705
cs: POLR(12;12) vrací 16,9705

en: POLR(12;0) returns 12
cs: POLR(12;0) vrací 12

en: The POLA() function returns the angle (in radians) corresponding to the position of a point in a cartesian landmark.
cs: Funkce POLA() vrací úhel (v radiánech) odpovídající pozici bodu v kartézské rovině.

en: POLA(12;12) returns 0.78539816
cs: POLA(12;12) vrací 0,78539816

en: POLA(12;0) returns 0
cs: POLA(12;0) vrací 0

en: POLA(0;12) returns 1.5707
cs: POLA(0;12) vrací 1,5707

en: Radius
cs: Poloměr

en: Angle (radians)
cs: Úhel (radiány)

en: The CARX() function returns the X position corresponding to the position of a point in a polar landmark.
cs: Funkce CARX() vrací souřadnici X odpovídající pozici bodu v polární rovině.

en: CARX(Radius;Angle)
cs: CARX(poloměr;úhel)

en: CARX(12;1.5707) returns 0.00115592
cs: CARX(12;1,5707) vrací 0,00115592

en: CARX(12;0) returns 12
cs: CARX(12;0) vrací 12

en: Value
cs: Hodnota

en: The DECSEX() function converts a double value to a time value.
cs: Funkce DECSEX() převede reálné číslo na čas.

en: DECSEX(1.6668) returns 1:40
cs: DECSEX(1,6668) vrací 1:40

en: DECSEX(7.8) returns 7:47
cs: DECSEX(7,8) vrací 7:47

en: Hours
cs: Hodiny

en: Minutes
cs: Minuty

en: Seconds
cs: Sekundy

en: The SEXDEC() function returns a decimal value. You can also supply a time value.
cs: Funkce SEXDEC() vrací hodnotu formátovanou jako desítkové číslo. Je možné zadat i čas.

en: SEXDEC(time value) or SEXDEC(hours;minutes;seconds)
cs: SEXDEC(časový_údaj) anebo SEXDEC(hodina;minuta;sekunda)

en: SEXDEC(1;5;7) returns 1.0852778
cs: SEXDEC(1;5;7) vrací 1,0852778

en: DECSEX("8:05") returns 8.08333333
cs: DECSEX("8:05") vrací 8,08333333

en: The CARY() function returns the Y position corresponding to the position of a point in a polar landmark.
cs: Funkce CARY() vrací souřadnici Y odpovídající pozici bodu v polární rovině.

en: CARY(Radius;Angle)
cs: CARY(poloměr;úhel)

en: CARY(12;1.5707) returns 12
cs: CARY(12;1,5707) vrací 12

en: CARY(12;0) returns 0
cs: CARY(12;0) vrací 0

en: Number
cs: Číslo

note: i18n: ectx: ToolBar (formatToolBar)
en: Format
cs: Formát

en: The ROMAN() function returns the number in Roman format. Only positive whole numbers can be converted. The optional Format argument specifies the level of conciseness, and defaults to 0.
cs: Funkce ROMAN() vrací číslo číslo v římském formátu. Číslo musí být celé a kladné. Volitelný argument Format popisuje úroveň stručnosti. Výchozí hodnota je 0.

en: ROMAN(Number)
cs: ROMAN(číslo)

en: ROMAN(99) returns "XCIX"
cs: ROMAN(99) vrací "XCIX"

en: ROMAN(-55) returns "Err"
cs: ROMAN(-55) vrací "Err"

en: Numeral
cs: Číslo

en: The ARABIC() function converts a roman numeral into a number.
cs: Funkce  ARABIC() převede římské číslice na číslo.

en: ARABIC(Numeral)
cs: ARABIC(číslo)

en: ARABIC("IV") returns 4
cs: ARABIC("IV") vrací 4

en: ARABIC("XCIX") returns 99
cs: ARABIC("XCIX") vrací 99

en: Database
cs: Databáze

en: Range marking the database
cs: Rozsah označující databázi

en: String marking the column in the database
cs: Řetězec označující sloupec v databázi

en: Range marking the conditions
cs: Rozsah označující podmínky

en: Sums up the numbers in a column of a database specified by a set of conditions.
cs: Vypočítá součet čísel v sloupci databáze zadané skupinou podmínek.

en: DSUM(Database; "Header"; Conditions)
cs: DSUM(Databáze; "Hlavička"; Podmínky)

en: DSUM(A1:C5; "Salary"; A9:A11)
cs: DSUM(A1:C5; "Plat"; A9:A11)

en: Calculates the average in a column of a database specified by a set of conditions for values that are numbers
cs: Vypočítá průměr čísel v sloupci databáze zadané skupinou podmínek pro hodnoty, které jsou číselné

en: DAVERAGE(Database; "Header"; Conditions)
cs: DAVERAGE(Databáze; "Hlavička"; Podmínky)

en: DAVERAGE(A1:C5; "Salary"; A9:A11)
cs: DAVERAGE(A1:C5; "Plat"; A9:A11)

en: Counts the cells containing numeric values in a column of a database specified by a set of conditions.
cs: Spočítá buňky obsahující číselné hodnoty v sloupci databáze zadané skupinou podmínek.

en: DCOUNT(Database; "Header"; Conditions)
cs: DCOUNT(Databáze; "Hlavička"; Podmínky)

en: DCOUNT(A1:C5; "Salary"; A9:A11)
cs: DCOUNT(A1:C5; "Plat"; A9:A11)

en: Counts the cells containing numeric or alphanumeric values in a column of a database specified by a set of conditions.
cs: Spočítá buňky obsahující číselné nebo textové hodnoty v sloupci databáze zadané skupinou podmínek.

en: DCOUNTA(Database; "Header"; Conditions)
cs: DCOUNTA(Databáze; "Hlavička"; Podmínky)

en: DCOUNTA(A1:C5; "Salary"; A9:A11)
cs: DCOUNTA(A1:C5; "Plat"; A9:A11)

en: Returns a single value from a column of a database specified by a set of conditions. This function returns an error if no value or more than one value exist.
cs: Vrací jedinou hodnotu ze sloupce v databázi zadanou jako skupina podmínek. Táto funkce vrátí chybu, pokud neexistuje žádná hodnota nebo pokud existuje víc jako jedna hodnota.

en: DGET(Database; "Header"; Conditions)
cs: DGET(Databáze; "Hlavička"; Podmínky)

en: DGET(A1:C5; "Salary"; A9:A11)
cs: DGET(A1:C5; "Plat"; A9:A11)

en: Returns the largest value in a column of a database specified by a set of conditions.
cs: Vrací největší hodnotu v sloupci databáze zadanou skupinou podmínek.

en: DMAX(Database; "Header"; Conditions)
cs: DMAX(Databáze; "Hlavička"; Podmínky)

en: DMAX(A1:C5; "Salary"; A9:A11)
cs: DMAX(A1:C5; "Plat"; A9:A11)

en: Returns the smallest values in a column of a database specified by a set of conditions.
cs: Vrací nejmenší hodnotu v sloupci databáze zadanou skupinou podmínek.

en: DMIN(Database; "Header"; Conditions)
cs: DMIN(Databáze; "Hlavička"; Podmínky)

en: DMIN(A1:C5; "Salary"; A9:A11)
cs: DMIN(A1:C5; "Plat"; A9:A11)

en: Returns the product of all numeric  values in a column of a database specified by a set of conditions.
cs: Vrací součin všech číselných hodnot v sloupci databáze zadaných jako skupina podmínek.

en: DPRODUCT(Database; "Header"; Conditions)
cs: DPRODUCT(Databáze; "Hlavička"; Podmínky)

en: DPRODUCT(A1:C5; "Salary"; A9:A11)
cs: DPRODUCT(A1:C5; "Plat"; A9:A11)

en: Returns the estimate of the standard deviation of a population based on a sample using all numeric values in a column of a database specified by a set of conditions.
cs: Vrací odhad směrodatné odchylky populace založené na výběru ze všech číselných hodnot v sloupci databáze zadaných jako skupina podmínek.

en: DSTDEV(Database; "Header"; Conditions)
cs: DSTDEV(Databáze; "Hlavička"; Podmínky)

en: DSTDEV(A1:C5; "Salary"; A9:A11)
cs: DSTDEV(A1:C5; "Plat"; A9:A11)

en: Returns the standard deviation of a population based on the entire population using all numeric values in a column of a database specified by a set of conditions.
cs: Vrací odhad směrodatné odchylky populace založené na celé populaci s použitím všech číselných hodnot v sloupci databáze zadaných skupinou podmínek.

en: DSTDEVP(Database; "Header"; Conditions)
cs: DSTDEVP(Databáze; "Hlavička"; Podmínky)

en: DSTDEVP(A1:C5; "Salary"; A9:A11)
cs: DSTDEVP(A1:C5; "Plat"; A9:A11)

en: Returns the estimate of the variance of a population based on a sample using all numeric values in a column of a database specified by a set of conditions.
cs: Vrací odhad rozptylu populace založené na výběre ze všech číselných hodnot v sloupci databáze zadaných jako skupina podmínek.

en: DVAR(Database; "Header"; Conditions)
cs: DVAR(Databáze; "Hlavička"; Podmínky)

en: DVAR(A1:C5; "Salary"; A9:A11)
cs: DVAR(A1:C5; "Plat"; A9:A11)

en: Returns the variance of a population based on the entire population using all numeric values in a column of a database specified by a set of conditions.
cs: Vrací odhad rozptylu populace založené na všech číselných hodnotách v sloupci databáze zadaných jako skupina podmínek.

en: DVARP(Database; "Header"; Conditions)
cs: DVARP(Databáze; "Hlavička"; Podmínky)

en: DVARP(A1:C5; "Salary"; A9:A11)
cs: DVARP(A1:C5; "Plat"; A9:A11)

en: Range containing the pivot table
cs: Označení rozsahu pro pivotní tabulku

en: Name of the field of which you want the summary data
cs: Název pole, z kterého si přejete souhrn

en: Fetches summary data from a pivot table.
cs: Získá souhrn dat z pivotní tabulky.

en: GETPIVOTDATA(Database; "Sales")
cs: GETPIVOTDATA(databáze; "Sales")

en: Date & Time
cs: Datum a čas

en: Date
cs: Datum

en: Method (optional)
cs: Metoda (volitelná)

en: The WEEKDAY() function returns the weekday of given date. If the method is 1 (default) WEEKDAY() returns 1 for sunday, 2 for monday,.. If the method is 2, monday is 1, tuesday 2, ... and if the method is 3 WEEKDAY() returns 0 for monday, 1 for tuesday,...
cs: Funkce WEEKDAY() vrací den v týdnu pro dané datum. Pokud je metoda 1 (výchozí), vrací 1 pro neděli, 2 pro pondělí, ... Pokud je metoda 2, pondělí je 1, úterý 2, ... a pokud je metoda 3, WEEKDAY() vrací 0 pro pondělí, 1 pro úterý, ...

en: WEEKDAY(date; method)
cs: WEEKDAY(datum; metoda)

en: WEEKDAY("2002-02-22"; 2) returns 5
cs: WEEKDAY("2002-02-22"; 2) vrací 5

en: Date1
cs: Datum 1

en: Date2
cs: Datum 2

en: Method
cs: Metoda

en: The DAYS360() function returns the number of days from date1 to date2 using a 360-day calendar in which all months are assumed to have 30 days. If method is false (default) the US method will be used, the European otherwise.
cs: Funkce DAYS360() vrací počet dní od datum1 do datum2 pomocí 360-denního kalendáře, kde každý měsíc má 30 dní. Pokud je metoda false (výchozí), použije se metoda US, jinak se použije evropská metoda.

en: DAYS360(date1; date2; method)
cs: DAYS360(date1; date2; metoda)

en: DAYS360("2/22/2002"; "4/21/2002"; FALSE) returns 59
cs: DAYS360("2/22/2002"; "4/21/2002"; FALSE) vrací 59

en: Time
cs: Čas

en: The TIMEVALUE() function returns a number (between 0 and 1) representing the time of day.
cs: Funkce TIMEVALUE() vrací číslo (mezi 0 a 1), které reprezentuje čas dne.

en: TIMEVALUE(time)
cs: TIMEVALUE(čas)

en: TIMEVALUE("10:05:02") returns 0.42
cs: TIMEVALUE("10:05:02") vrací 0,42

en: The DATEVALUE function returns a number representing the day, i.e the number of days elapsed since December 31, 1899.
cs: Funkce DATEVALUE vrací číslo reprezentující den, např. počet dní od 31.12. 1899

en: DATEVALUE(date)
cs: DATEVALUE(datum)

en: DATEVALUE("2/22/2002") returns 37309
cs: DATEVALUE("2/22/2002") vrací 37309

en: Months
cs: Měsíce

en: The EDATE functions returns the date that is specified by a given date and a number of months before or after that date.
cs: Funkce EDATE vrací datum, který je zadán datem a počtem měsíců před nebo po tomto datu.

en: EDATE(date; months)
cs: EDATE(datum; měsíce)

en: EDATE("2/22/2002"; 3) returns "5/22/2002"
cs: EDATE("2/22/2002"; 3) vrací "5/22/2002"

en: EDATE("3/31/2002"; -1) returns "2/28/2002"
cs: EDATE("3/31/2002"; -1) vrací "2/28/2002"

en: The EOMONTH functions returns the last day in the month specified by a date and the number of months from that date.
cs: Funkce EOMONTH vrací poslední den měsíce určeného data a počet měsíců od tohoto data.

en: EOMONTH(date; months)
cs: EOMONTH(datum; měsíce)

en: EOMONTH("2/22/2002"; 3) returns "5/31/2002"
cs: EOMONTH("2/22/2002"; 3) vrací "5/31/2002"

en: EOMONTH("3/12/2002"; -1) returns "2/28/2002"
cs: EOMONTH("3/12/2002"; -1) vrací "2/28/2002"

en: EOMONTH("3/12/2002"; 0) returns "3/31/2002"
cs: EOMONTH("3/12/2002"; 0) vrací "3/31/2002"

en: The YEAR functions returns the year of a date. If no parameter is specified the current year gets returned.
cs: Funkce YEAR vrací rok daného data. Není-li zadán žádný parametr, vrací aktuální rok.

en: YEAR(date)
cs: YEAR(datum)

en: YEAR("2/22/2002") returns 2002
cs: YEAR("2/22/2002") vrací 2002

en: YEAR(2323.1285) returns 1906
cs: YEAR(2323.1285) vrací 1906

en: The MONTH functions returns the month of a date. If no parameter is specified the current month gets returned.
cs: Funkce MONTH vrací měsíc daného data. Není-li zadán žádný parametr, vypíše aktuální měsíc.

en: MONTH(date)
cs: MONTH(datum)

en: MONTH("2/22/2002") returns 2
cs: MONTH("2/22/2002") vrací 2

en: MONTH(2323.1285) returns 5
cs: MONTH(2323.1285) vrací 5

en: The DAY functions returns the day of a date. If no parameter is specified the current day gets returned.
cs: Funkce DAY vrací den data. Není-li zadán žádný parametr, vypíše aktuální den.

en: DAY(date)
cs: DAY(datum)

en: DAY("2/22/2002") returns 22
cs: DAY("2/22/2002") vrací 22

en: DAY(2323.1285) returns 11
cs: DAY(2323,1285) vrací 11

en: The HOUR functions returns the hour of a time. If no parameter is specified the current hour gets returned.
cs: Funkce HOUR vrací hodiny. Není-li zadán žádný parametr, vypíše aktuální hodinu.

en: HOUR(time)
cs: HOUR(čas)

en: HOUR("22:10:12") returns 22
cs: HOUR("22:10:12") vrací 22

en: HOUR(0.1285) returns 3
cs: HOUR(0,1285) vrací 3

en: The MINUTE functions returns the minutes of a time. If no parameter is specified the current minute is returned.
cs: Funkce MINUTE vrací minuty. Není-li zadán žádný parametr, vypíše aktuální minuty.

en: MINUTE(time)
cs: MINUTE(čas)

en: MINUTE("22:10:12") returns 10
cs: MINUTE("22:10:12") vrací 10

en: MINUTE(0.1234) returns 57
cs: MINUTE(0,1234) vrací 57

en: The SECOND functions returns the seconds of a time. If no parameter is specified the current second is returned.
cs: Funkce SECOND vrací sekundy. Není-li zadán žádný parametr, vypíše aktuální sekundy.

en: SECOND(time)
cs: SECOND(čas)

en: SECOND("22:10:12") returns 12
cs: SECOND("22:10:12") vrací 12

en: SECOND(0.1234) returns 42
cs: SECOND(0,1234) vrací 42

en: First (earlier) date value
cs: První (dřívější) datum

en: Second date value
cs: Druhé datum

en: Calculation mode
cs: Režim výpočtu

en: The WEEKS() function returns the difference between two dates in weeks.The third parameter indicates the calculation mode: if the mode is 0, WEEKS() returns the maximal possible number of weeks between those days. If the mode is 1, it only returns the number of whole weeks in between.
cs: Funkce WEEKS() vrací rozdíl mezi dvěma daty v týdnech. Třetím parametrem je způsob výpočtu: pokud je způsob výpočtu 0, funkce WEEKS() vrací maximální možný počet týdnů mezi zadanými dny. Pokud je způsob výpočtu 1, vrací len počet celých týdnů mezi zadanými dny.

en: WEEKS(date2; date1; mode)
cs: WEEKS(datum2; datum1; režim)

en: WEEKS("2002-02-18"; "2002-02-26"; 0) returns 1, because there is one week and 1 day in between
cs: WEEKS("2002-02-18"; "2002-02-26"; 0) vrací 1, protože mezi daty je rozdíl jeden týden a jeden den

en: WEEKS("2002-19-02"; "2002-19-02"; 1) returns 0, because there is not a whole week in between, starting at the first day of the week (monday or sunday, depending on your local settings)
cs: WEEKS("2002-19-02"; "2002-19-02"; 1) vrací 0, protože mezi daty není celý týden, který začíná prvním dnem týdne (pondělí nebo neděle - podle místního nastavení)

en: The MONTHS() function returns the difference between two dates in months.The third parameter indicates the calculation mode: if the mode is 0, MONTHS() returns the maximal possible number of months between those days. If the mode is 1, it only returns the number of complete months in between.
cs: Funkce MONTHS() vrací rozdíl mezi dvěma daty v měsících. Třetím parametrem je způsob výpočtu: pokud je způsob výpočtu 0, funkce MONTHS() vrací maximální možný počet měsíců mezi zadanými dny. Pokud je způsob výpočtu 1, vrací jen počet celých měsíců mezi zadanými dny.

en: MONTHS(date2; date1; mode)
cs: MONTHS(datum2; datum1; režim)

en: MONTHS("2002-01-18"; "2002-02-26"; 0) returns 1, because there is 1 month and 8 days in between
cs: MONTHS("2002-01-18"; "2002-02-26"; 0) vrací 1, protože mezi daty je rozdíl jeden měsíc a osm dní

en: MONTHS("2002-01-19"; "2002-02-26"; 1) returns 0, because there is not a whole month in between, starting at the first day of the month
cs: MONTHS("2002-01-19"; "2002-02-26"; 1) vrací 0, protože mezi daty není ani jeden celý měsíc, začínající prvním dnem měsíce

en: The YEARS() function returns the difference between two dates in years. The third parameter indicates the calculation mode: if the mode is 0, YEARS() returns the maximal possible number of years between those days. If the mode is 1, it only returns whole years, starting at the 1st Jan and ending on the 31st Dec.
cs: Funkce YEARS() vrací rozdíl mezi dvěma daty v rocích. Třetím parametrem je způsob výpočtu: pokud je způsob výpočtu 0, funkce YEARS() vrací maximální možný počet roků mezi zadanými dny. Pokud je způsob výpočtu 1, vrací len počet celých roků, začínajících 1. lednem a končících 31. prosincem.

en: YEARS(date2; date1; mode)
cs: YEARS(datum2; datum1; režim)

en: YEARS("2001-02-19"; "2002-02-26"; 0) returns 1, because there is one year and 7 days in between
cs: YEARS("2001-02-19"; "2002-02-26"; 0) vrací 1, protože mezi daty je rozdíl jeden rok a sedm dní

en: YEARS("2002-02-19"; "2002-02-26"; 1) returns 0, because there is not a whole year in between, starting at the first day of the year
cs: YEARS("2002-02-19"; "2002-02-26"; 1) vrací 0, protože mezi daty není ani jeden celý rok, začínající prvním dnem roku

en: The DAYS() function returns the difference between two dates in days.
cs: Funkce DAYS() vrací rozdíl mezi dvěma daty ve dnech.

en: DAYS(date2; date1)
cs: DAYS(datum2; datum1)

en: DAYS("2002-02-22"; "2002-02-26") returns 4
cs: DAYS("2002-02-22"; "2002-02-26") vrací 4

en: Year
cs: Rok

en: Month
cs: Měsíc

en: Day
cs: Den

en: The DAYOFYEAR() function returns the number of the day in the year (1...365).
cs: Funkce DAYOFYEAR() vrací číslo dne v roce (1 až 365).

en: DAYOFYEAR(year;month;date)
cs: DAYOFYEAR(rok; měsíc; den)

en: DAYOFYEAR(2000;12;1) returns 336
cs: DAYOFYEAR(2000;12;1) vrací 336

en: DAYOFYEAR(2000;2;29) returns 60
cs: DAYOFYEAR(2000;2;29) vrací 60

en: The DATE() function returns the date formatted with local parameters.
cs: Funkce DATE() vrací datum formátované podle lokálních parametrů.

en: DATE(year;month;date)
cs: DATE(rok; měsíc; den)

en: DATE(2000;5;5) returns Friday 05 May 2000
cs: DATE(2000;5;5) vrací pátek 5. května 2000

en: The TIME() function returns the time formatted with local parameters.
cs: Funkce TIME() vrací čas formátovaný podle lokálních parametrů.

en: TIME(hours;minutes;seconds)
cs: TIME(hodiny;minuty;sekundy)

en: TIME(10;2;2) returns 10:02:02
cs: TIME(10;2;2) vrací 10:02:02

en: TIME(10;70;0) returns 11:10:0
cs: TIME(10;70;0) vrací 11:10:00

en: TIME(10;-40;0) returns 9:20:0
cs: TIME(8;5;5) vrací 08:05:05

en: The HOURS() function returns the value of the hours in a time expression.
cs: Funkce HOURS() vrací v časovém výrazu hodnotu hodin.

en: HOURS(time)
cs: HOURS(čas)

en: HOURS("10:5:2") returns 10
cs: HOURS("10:5:2") vrací 10

en: The function ISLEAPYEAR() returns True if the given year is leap.
cs: Funkce ISLEAPYEAR() vrací True, je-li daný rok přestupný.

en: ISLEAPYEAR(year)
cs: ISLEAPYEAR(rok)

en: ISLEAPYEAR(2000) returns True
cs: ISLEAPYEAR(2000) vrací True

en: The function DAYSINMONTH() returns the number of days in the given year and month.
cs: Funkce DAYSINMONTH() vrací počet dní v daném roce a měsíci.

en: DAYSINMONTH(year;month)
cs: DAYSINMONTH(rok; měsíc)

en: DAYSINMONTH(2000;2) returns 29
cs: DAYSINMONTH(2000; 2) vrací 29

en: The function DAYSINYEAR() returns the number of days in the given year.
cs: Funkce DAYSINYEAR() vrací počet dní v daném roce.

en: DAYSINYEAR(year)
cs: DAYSINYEAR(rok)

en: DAYSINYEAR(2000) returns 366
cs: DAYSINYEAR(2000) vrací 366

en: The function WEEKSINYEAR() returns the number of weeks in the given year.
cs: Funkce WEEKSINYEAR() vrací počet týdnů v roce.

en: WEEKSINYEAR(year)
cs: WEEKSINYEAR(rok)

en: WEEKSINYEAR(2000) returns 52
cs: WEEKSINYEAR(2000) vrací 52

en: The MINUTES() function returns the value of the minutes in a time expression.
cs: Funkce MINUTES() vrací v časovém výrazu hodnotu minut.

en: MINUTES(time)
cs: MINUTES(čas)

en: MINUTES("10:5:2") returns 5
cs: MINUTES("10:5:2") vrací 5

en: The SECONDS() function returns the value of the seconds in a time expression.
cs: Funkce SECONDS() vrací v časovém výrazu hodnotu sekund.

en: SECONDS(time)
cs: SECONDS(čas)

en: SECONDS("10:5:2") returns 2
cs: SECONDS("10:5:2") vrací 2

en: Number of day in week (1..7)
cs: Číslo dne v týdnu (1 až 7)

en: The DAYNAME() function returns the name of the day of the week (1..7). In some countries the first day of the week is Monday, while in others the first day of the week is Sunday.
cs: Funkce DAYNAME() vrací jméno dne v týdnu (1 až 7). V některých zemích je prvním dnem v týdnu pondělí, zatímco v jiných je prvním dnem v týdnu neděle.

en: DAYNAME(weekday)
cs: DAYNAME(den_v_týdnu)

en: DAYNAME(1) returns Monday (if the week starts on Monday)
cs: DAYNAME(1) vrací pondělí (pokud týden začíná pondělím)

en: Number of month (1..12)
cs: Číslo měsíce (1..12)

en: The MONTHNAME() function returns the name of the month (1...12).
cs: Funkce MONTHNAME() vrací název měsíce (1 až 12).

en: MONTHNAME(number)
cs: MONTHNAME(číslo)

en: MONTHNAME(5) returns May
cs: MONTHNAME(5) vrací květen

en: The CURRENTDATE() function returns the current date. It is equivalent to the TODAY function.
cs: Funkce CURRENTDATE() vrací současné datum formátované podle lokálních parametrů. Je shodná s funkcí TODAY.

en: CURRENTDATE() returns "Saturday 13 April 2002"
cs: CURRENTDATE() vrací např. "Sobota 5. května 2000"

en: The TODAY() function returns the current date.
cs: Funkce CURRENTDATE() vrací současné datum.

en: TODAY() returns "Saturday 13 April 2002"
cs: TODAY() vrací např. "Sobota 5. května 2000"

en: The NOW() function returns the current date and time. It is identical with CURRENTDATETIME and provided for compatibility with other applications.
cs: Funkce NOW() vrací současné datum a čas. Je shodná s funkcí CURRENTDATETIME.Poskytována je kvůli kompatibilitě s dalšími aplikacemi.

en: NOW() returns "Saturday 13 April 2002 19:12:01"
cs: NOW() vrací např. "Sobota 15. června 2000, 19:12:01"

en: The CURRENTDATETIME() function returns the current date and time.
cs: Funkce CURRENTDATETIME() vrací současné datum a čas.

en: CURRENTDATETIME() returns "Saturday 13 April 2002 19:12:01"
cs: CURRENTDATETIME() vrací např. "Sobota 15. červen 2000 19:12:01"

en: The CURRENTTIME() function returns the current time formatted with local parameters.
cs: Funkce CURRENTTIME() vrací současný čas formátovaný podle lokálních parametrů.

en: CURRENTTIME() returns "19:12:01"
cs: CURRENTTIME() vrací např. "19:12:01"

en: The EASTERSUNDAY() function returns the date which corresponds to Easter Sunday in the year given as the parameter.
cs: Funkce EASTERSUNDAY() vrací datum velikonoční neděle zadaného roku předaného jako parametr.

en: EASTERSUNDAY(year)
cs: EASTERSUNDAY(rok)

en: EASTERSUNDAY(2003) returns "20th April 2003"
cs: EASTERSUNDAY() vrací např. "Sobota 5. května 2000"

en: The ISOWEEKNUM() function returns number of the week which the date falls into. Note that this function is compliant with the ISO8601 standard: a week always begins on a Monday, and ends on a Sunday. The first week of a year is that week which contains the first Thursday of the year.
cs: Funkce ISOWEEKNUM() vrací číslo týdne pro daný datum. Uvědomte si, že tato funkce odpovídá standardu ISO8601: týden vždy začíná v pondělí a končí v neděli. První týden roku je ten, který obsahuje první čtvrtek roku.

en: ISOWEEKNUM(date)
cs: ISOWEEKNUM(datum)

en: ISOWEEKNUM(A1) returns 51 when A1 is "21st of Dec".
cs: ISOWEEKNUM(A1) vrací 51 pokud A1 je "21. prosinec".

en: WEEKNUM(date; method)
cs: WEEKNUM(datum; metoda)

en: First date
cs: První datum

en: Second date
cs: Druhé datum

en: The DATEDIF() function returns the difference between two dates.
cs: Funkce DATEDIF() vrací rozdíl mezi dvěma daty.

en: Start date
cs: Datum zahájení

en: Working days
cs: Pracovní hodiny

en: Holidays
cs: Svátky

en: End date
cs: Datum ukončení

en: DATE2UNIX() function converts a date and time value to unix time.
cs: Funkce DATE2UNIX() převede datum a čas na UNIXový čas.

en: DATE2UNIX(date)
cs: DATE2UNIX(datum)

en: DATE2UNIX("01/01/2000") returns 946,684,800
cs: DATE2UNIX("01/01/2000") vrací 946 684 800

en: Unixtime
cs: Unixový čas

en: UNIX2DATE() function converts unix time to a date and time value.
cs: Funkce UNIX2DATE() převede UNIXový čas na datum a čas.

en: UNIX2DATE(0) returns 1970-01-01
cs: UNIX2DATE(0) vrací  1970-01-01

en: Engineering
cs: Inženýrské

en: Base
cs: Základna

en: MinLength
cs: Min. délka

en: The BASE() function converts a number from base-10 to a string value in a target base from 2 to 36.
cs: Funkce BASE() převede číslo z desítkové soustavy na řetězec v cílové soustavě o základu 2 až 36.

en: BASE(number;base;prec)
cs: BASE(číslo;soustava;přesnost)

en: BASE(128;8) returns "200"
cs: BASE(128;8) vrací "200"

en: Where the function is evaluated
cs: Kde se funkce počítá

en: Order of the function
cs: Pořadí funkcí

en: The BESSELI() function returns the modified Bessel function In(x).
cs: Funkce BESSELI() vrací upravenou Besselovu funkci In(x).

en: BESSELI(0.7;3) returns 0.007367374
cs: BESSELI(0,7;3) vrací 0,007367374

en: The BESSELJ() function returns the Bessel function.
cs: Funkce BESSELJ() vrací Besselovu funkci.

en: BESSELJ(0.89;3) returns 0.013974004
cs: BESSELJ(0,89;3) vrací 0,013974004

en: The BESSELK() function returns the modified Bessel function, which is equivalent to the Bessel function evaluated for purely imaginary arguments.
cs: Funkce BESSELK() vrací modifikovanou Besselovu funkci, která je rovná Besselové funkci vypočítané pro čistě imaginární argumenty.

en: BESSELK(3;9) returns 397.95880
cs: BESSELK(3;9) vrací 397,95880

en: The BESSELY() function returns the Bessel function, which is also called the Weber function or the Neumann function.
cs: Funkce BESSELY() vrací Besselovu funkci, která se někdy označuje i jako Weberova nebo Neumannova.

en: BESSELY(4;2) equals 0.215903595
cs: BESSELY(4;2) se rovná 0,215903595

en: From unit
cs: Z jednotky

en: To unit
cs: Do jednotky

en: The CONVERT() function returns a conversion from one measurement system to another.
cs: Funkce CONVERT()  vrací číslo převedené z jednoho jednotkového systému do jiného.

en: Supported distance units: m (meter), in (inch), ft (feet), mi (mile), Nmi (nautical mile), ang (Angstrom), parsec, lightyear.
cs: Podporované jednotky vzdálenosti: m (metr), in (palec), ft (stopa), mi (míle), Nmi (námořní míle), ang (Angström), parsec (parsek), lightyear (světelný rok).

en: Supported pressure units: Pa (Pascal), atm (atmosphere), mmHg (mm of Mercury), psi, Torr.
cs: Podporované jednotky tlaku: Pa (Pascal), atm (atmosféra), mmHg (mm rtuti), psi, Torr.

en: Supported force units: N (Newton), dyn, pound.
cs: Podporované jednotky sily: N (Newton), dyn, libra.

en: Supported energy units: J (Joule), e (erg), c (Thermodynamic calorie), cal (IT calorie), eV (electronvolt), HPh (Horsepower-hour), Wh (Watt-hour), flb (foot-pound), BTU.
cs: Podporované jednotky energie: J (Joule), e (erg), c (termodynamická kalorie), cal (IT kalorie), eV (elektronvolt), HPh (Hodina-krát-koňská sila), Wh (Watt-hodina), flb (foot-pound), BTU.

en: Supported power units: W (Watt), HP (horsepower), PS (Pferdestaerke).
cs: Podporované jednotky výkonu: W (Watt), HP (koňská sila), PS (Pferdestaerke).

en: Supported magnetism units: T (Tesla), ga (Gauss).
cs: Podporované jednotky magnetizmu: T (Tesla), ga (Gauss).

en: Supported temperature units: C (Celsius), F (Fahrenheit), K (Kelvin).
cs: Podporované jednotky teploty: C (Celsius), F (Fahrenheit), K (Kelvin).

en: Supported area units: m2 (square meter), mi2 (square mile), Nmi2 (square Nautical mile), in2 (square inch), ft2 (square foot), yd2 (square yard), acre, ha (hectare).
cs: Podporované jednotky plochy: m2 (čtvereční meter), mi2 (čtvereční míle), Nmi2 (čtvereční námořní míle), in2 (čtvereční palec), ft2 (čtvereční stopa), yd2 (čtvereční yard), acre (akr), ha (hektar).

en: Supported speed units: m/s (meters per second), m/h (meters per hour), mph (miles per hour), kn (knot).
cs: Podporované jednotky rychlosti: m/s (metre za sekundu), m/h (metre za hodinu), mph (míle za hodinu), kn (uzly).

en: For metric units any of the following prefixes can be used: E (exa, 1E+18), P (peta, 1E+15), T (tera, 1E+12), G (giga, 1E+09), M (mega, 1E+06), k (kilo, 1E+03), h (hecto, 1E+02), e (dekao, 1E+01), d (deci, 1E-01), c (centi, 1E-02), m (milli, 1E-03), u (micro, 1E-06), n (nano, 1E-09), p (pico, 1E-12), f (femto, 1E-15), a (atto, 1E-18).
cs: Pro metrické jednotky je možné použít tyto předpony: E (exa, 1E+18), P (peta, 1E+15), T (tera, 1E+12), G (giga, 1E+09), M (mega, 1E+06), k (kilo, 1E+03), h (hekto, 1E+02), e (dekao, 1E+01), d (deci, 1E-01), c (centi, 1E-02), m (milli, 1E-03), u (mikro, 1E-06), n (nano, 1E-09), p (piko, 1E-12), f (femto, 1E-15), a (atto, 1E-18).

en: CONVERT(Number; From Unit; To Unit)
cs: CONVERT(číslo; z ; do)

en: CONVERT(32;"C";"F") equals 89.6
cs: CONVERT(32;"C";"F") vrací 89,6

en: CONVERT(3;"lbm";"kg") equals 1.3608
cs: CONVERT(3;"lbm";"kg") vrací 1,3608

en: CONVERT(7.9;"cal";"J") equals 33.0757
cs: CONVERT(7,9;"cal";"J") se rovná 33,0757

en: Lower limit
cs: Spodní limit

en: Upper limit
cs: Horní limit

en: ERF(Lower limit; Upper limit)
cs: ERF(spodní limit; horní limit)

en: ERF(0.4) equals 0.42839236
cs: ERF(0,4) je rovno 0,42839236

en: The ERFC() function returns the complementary error function.
cs: Funkce ERFC() vrací doplňkovou chybovou funkci.

en: ERFC(Lower limit; Upper limit)
cs: ERFC(spodní limit; horní limit)

en: ERFC(0.4) equals 0.57160764
cs: ERFC(0,4) je rovno 0,57160764

en: The value to convert
cs: Hodnota k převedení

en: The DEC2BIN() function returns a decimal value formatted as a binary number.
cs: Funkce DEC2BIN() vrací dekadickou hodnotu zformátovanou jako binární číslo.

en: DEC2BIN(value)
cs: DEC2BIN(hodnota)

en: DEC2BIN(12) returns "1100"
cs: DEC2BIN(12) vrací 1100

en: DEC2BIN(55) returns "110111"
cs: DEC2BIN(55) vrací 110111

en: The DEC2HEX() function returns a decimal value formatted as a hexadecimal number.
cs: Funkce DEC2HEX() vrací dekadickou hodnotu zformátovanou jako hexadecimální  číslo.

en: DEC2HEX(value)
cs: DEC2HEX(hodnota)

en: DEC2HEX(12) returns "c"
cs: DEC2HEX(12) vrací c

en: DEC2HEX(55) returns "37"
cs: DEC2HEX(55) vrací 37

en: The DEC2OCT() function returns a decimal value formatted as an octal number.
cs: Funkce DEC2OCT() vrací dekadickou hodnotu zformátovanou jako oktalové číslo.

en: DEC2OCT(value)
cs: DEC2OCT(hodnota)

en: DEC2OCT(12) returns "14"
cs: DEC2OCT(12) vrací 14

en: DEC2OCT(55) returns "67"
cs: DEC2OCT(55) vrací 67

en: The OCT2BIN() function returns an octal value formatted as a binary number.
cs: Funkce OCT2BIN() vrací oktalovou hodnotu zformátovanou jako binární číslo.

en: OCT2BIN(value)
cs: OCT2BIN(hodnota)

en: OCT2BIN("12") returns "1010"
cs: OCT2BIN(12) vrací 1010

en: OCT2BIN("55") returns "101101"
cs: OCT2BIN(55) vrací 101101

en: The OCT2DEC() function returns an octal value formatted as a decimal number.
cs: Funkce OCT2DEC() vrací oktalovou hodnotu zformátovanou jako desítkové číslo.

en: OCT2DEC(value)
cs: OCT2DEC(hodnota)

en: OCT2DEC("12") returns 10
cs: OCT2DEC("12") vrací 10

en: OCT2DEC("55") returns 45
cs: OCT2DEC(55) vrací 45

en: The OCT2HEX() function returns an octal value formatted as a hexadecimal number.
cs: Funkce OCT2HEX() vrací oktalovou hodnotu zformátovanou jako hexadecimální číslo.

en: OCT2HEX(value)
cs: OCT2HEX(hodnota)

en: OCT2HEX("12") returns "A"
cs: OCT2HEX("12") vrací "A"

en: OCT2HEX("55") returns "2D"
cs: OCT2HEX("55") vrací "2D"

en: The BIN2DEC() function returns a binary value formatted as a decimal number.
cs: Funkce BIN2DEC() vrací binární hodnotu zformátovanou jako desítkové číslo.

en: BIN2DEC(value)
cs: BIN2DEC(hodnota)

en: BIN2DEC("1010") returns 10
cs: BIN2DEC(1010) vrací 10

en: BIN2DEC("11111") returns 31
cs: BIN2DEC(11111) vrací 31

en: The BIN2OCT() function returns a binary value formatted as an octal number.
cs: Funkce BIN2OCT() vrací binární hodnotu zformátovanou jako oktalové číslo.

en: BIN2OCT(value)
cs: BIN2OCT(hodnota)

en: BIN2OCT("1010") returns "12"
cs: BIN2OCT("1010") vrací "12"

en: BIN2OCT("11111") returns "37"
cs: BIN2OCT(11111) vrací 37

en: The BIN2HEX() function returns a binary value formatted as a hexadecimal number.
cs: Funkce BIN2HEX() vrací binární hodnotu zformátovanou jako hexadecimální číslo.

en: BIN2HEX(value)
cs: BIN2HEX(hodnota)

en: BIN2HEX("1010") returns "a"
cs: BIN2HEX(1010) vrací "a"

en: BIN2HEX("11111") returns "1f"
cs: BINHEX(11111) vrací "1f"

en: The HEX2DEC() function returns a hexadecimal value formatted as a decimal number.
cs: Funkce HEX2DEC() vrací hexadecimální hodnotu zformátovanou jako desítkové číslo.

en: HEX2DEC(value)
cs: HEX2DEC(hodnota)

en: HEX2DEC("a") returns 10
cs: HEX2DEC(a) vrací 10

en: HEX2DEC("37") returns 55
cs: HEX2DEC(37) vrací 55

en: The HEX2OCT() function returns a hexadecimal value formatted as an octal number.
cs: Funkce HEX2OCT() vrací hexadecimální hodnotu zformátovanou jako oktalové číslo.

en: HEX2OCT(value)
cs: HEX2OCT(hodnota)

en: HEX2OCT("a") returns "12"
cs: HEX2OCT("a") vrací "12"

en: HEX2OCT("37") returns "67"
cs: HEX2OCT(37) vrací "67"

en: The HEX2BIN() function returns a hexadecimal value formatted as a binary number.
cs: Funkce HEX2BIN() vrací hexadecimální hodnotu zformátovanou jako binární číslo.

en: HEX2BIN(value)
cs: HEX2BIN(hodnota)

en: HEX2BIN("a") returns "1010"
cs: HEX2BIN(a) vrací "1010"

en: HEX2BIN("37") returns "110111"
cs: HEX2BIN(37) vrací 110111

en: Real coefficient
cs: Reálný koeficient

en: Imaginary coefficient
cs: Imaginární koeficient

en: The COMPLEX(real;imag) returns a complex number of form x+yi.
cs: Funkce COMPLEX(reálná_část;imaginární_část) vrací komplexní číslo ve tvaru "x+yi".

en: COMPLEX(real;imag)
cs: COMPLEX(reálná_část;imaginární_část)

en: COMPLEX(1.2;3.4) returns "1.2+3.4i"
cs: COMPLEX(1,2;3,4) vrací "1,2+3,4i"

en: COMPLEX(0;-1) returns "-i"
cs: COMPLEX(0;-1) vrací "-i"

en: Complex number
cs: Komplexní číslo

en: The IMAGINARY(string) returns the imaginary coefficient of a complex.
cs: Funkce IMAGINARY(řetězec) vrací imaginární koeficient komplexního čísla.

en: IMAGINARY(string)
cs: IMAGINARY(řetězec)

en: IMAGINARY("1.2+3.4i") returns 3.4
cs: IMAGINARY("1,2+3,4i") vrací 3,4

en: IMAGINARY("1.2") returns 0
cs: IMAGINARY("1,2") vrací 0

en: The IMREAL(string) returns the real coefficient of a complex.
cs: Funkce IMREAL(řetězec) vrací reálný koeficient komplexního čísla.

en: IMREAL(string)
cs: IMREAL(řetězec)

en: IMREAL("1.2+3.4i") returns 1.2
cs: IMREAL("1,2+3,4i") vrací 1,2

en: IMREAL("1.2i") returns 0
cs: IMREAL("1,2i") vrací 0

en: The IMCOS(string) returns the cosine of a complex number.
cs: Funkce IMCOS(řetězec) vrací kosínus komplexního čísla.

en: IMCOS(string)
cs: IMCOS(řetězec)

en: IMCOS("1+i") returns "0.83373-0.988898i"
cs: IMCOS("1+i") vrací "0,83373-0,988898i"

en: IMCOS("12i") returns 81 377.4
cs: IMCOS("12i") vrací 81 377,4

en: The IMCOSH(string) returns the hyperbolic cosine of a complex number.
cs: Funkce IMCOSH(řetězec) vrací hyperbolický kosínus komplexního čísla.

en: IMCOSH(string)
cs: IMCOSH(řetězec)

en: IMCOSH("1+i") returns "0.83373+0.988898i"
cs: IMCOSH("1+i") vrací "0,83373-0,988898i"

en: IMCOSH("12i") returns 0.84358
cs: IMCOSH("12i") vrací 0,84358

en: IMCOT("1+i") returns "0.21762-0.86801i"
cs: IMCOT("1+i") vrací "0.21762-0.86801i"

en: IMCSC("1+i") returns "0.62151-0.30393i"
cs: IMCSC("1+i") vrací "0.62151-0.30393i"

en: IMCSCH("1+i") returns "0.30393-i0.62151"
cs: IMCSCH("1+i") vrací "0.30393-i0.62151"

en: IMSEC("1+i") returns "0.49833+i0.59108"
cs: IMSEC("1+i") vrací "0.49833+i0.59108"

en: IMSECH("1+i") returns "0.49833-i0.59108"
cs: IMSECH("1+i") vrací "0.49833-i0.59108"

en: The IMSIN(string) function returns the sine of a complex number.
cs: Funkce IMSIN(řetězec) vrací sinus komplexního čísla.

en: IMSIN(string)
cs: IMSIN(řetězec)

en: IMSIN("1+i") returns "1.29846+0.634964i"
cs: IMSIN("1+i") vrací "1,29846+0,634964i"

en: IMSIN("1.2") returns -0.536573
cs: IMSIN("1,2") vrací -0,536573

en: The IMSINH(string) function returns the hyperbolic sine of a complex number.
cs: Funkce IMSINH(řetězec) vrací hyperbolický sinus komplexního čísla.

en: IMSINH(string)
cs: IMSINH(řetězec)

en: IMSINH("1+i") returns "0.63496+1.29846i"
cs: IMSINH("1+i") vrací "0,63496+1,29846i"

en: IMSINH("1.2") returns 1.50946
cs: IMSINH("1,2") vrací 1,50946

en: The IMTAN(string) function returns the tangent of a complex number.
cs: Funkce IMTAN(řetězec) vrací tangens komplexního čísla.

en: IMTAN(string)
cs: IMTAN(řetězec)

en: IMTAN("1+i") returns "0.27175+1.08392i"
cs: IMTAN("1+i") vrací "0,27175+1,08392i"

en: IMTAN("1.2") returns 2.57215
cs: IMTAN("1,2") vrací 2,57215

en: The IMTANH(string) function returns the hyperbolic tangent of a complex number.
cs: Funkce IMTANH(řetězec) vrací hyperbolický tangens komplexního čísla.

en: IMTANH(string)
cs: IMTANH(řetězec)

en: IMTANH("1+i") returns "1.08392+0.27175i"
cs: IMTANH("1+i") vrací "1,08392+0,27175i"

en: IMTANH("1.2") returns 0.83365
cs: IMTANH("1,2") vrací 0,83365

en: The IMEXP(string) returns the exponential of a complex number.
cs: Funkce IMEXP(řetězec) vrací exponent komplexního čísla.

en: IMEXP(string)
cs: IMEXP(řetězec)

en: IMEXP("2-i") returns "3.99232-6.21768i"
cs: IMEXP("2-i") vrací "3,99232-6,21768i"

en: IMEXP("12i") returns "0.843854-0.536573i"
cs: IMEXP("12i") vrací "0,843854-0,536573i"

en: The IMLN(string) returns the natural logarithm of a complex number.
cs: Funkce IMLN(řetězec) vrací přirozený logaritmus komplexního čísla.

en: IMLN(string)
cs: IMLN(řetězec)

en: IMLN("3-i") returns "1.15129-0.321751i"
cs: IMLN("3-i") vrací "1,15129-0,321751i"

en: IMLN("12") returns 2.48491
cs: IMLN("12") vrací 2,48491

en: The IMLOG2(string) returns the base-2 logarithm of a complex number.
cs: Funkce IMLOG2(řetězec) vrací logaritmus komplexního čísla při základu 2.

en: IMLOG2(string)
cs: IMLOG2(řetězec)

en: IMLOG2("3+4i") returns "2.321928+1.337804i"
cs: IMLOG2("1+i") vrací "2,321928+1,337804i"

en: The IMLOG10(string) returns the base-10 logarithm of a complex number.
cs: Funkce IMLOG10(řetězec) vrací logaritmus komplexního čísla při základu 10.

en: IMLOG10(string)
cs: IMLOG10(řetězec)

en: IMLOG10("3+4i") returns "0.69897+0.402719i"
cs: IMLOG10("3+4i") vrací "0,69897+0,402719i"

en: The IMSQRT(string) returns the square root of a complex number.
cs: Funkce IMSQRT(řetězec) vrací druhou odmocninu komplexního čísla.

en: IMSQRT(string)
cs: IMSQRT(řetězec)

en: IMSQRT("1+i") returns "1.09868+0.45509i"
cs: IMSQRT("1+i") vrací "1,09868+0,45509i"

en: IMSQRT("1.2i") returns "0.774597+0.774597i"
cs: IMSQRT("1,2i") vrací "0,774597+0,774597i"

en: Power
cs: Mocnitel

en: The IMPOWER(string) returns a complex number raised to a power.
cs: Funkce IMPOWER(řetězec) vrací mocninu komplexního čísla.

en: IMPOWER(string)
cs: IMPOWER(řetězec)

en: IMPOWER("4-i";2) returns "15-8i"
cs: IMPOWER("4-i";2) vrací "15-8i"

en: IMPOWER("1.2";2) returns 1.44
cs: IMPOWER("1,2";2) vrací 1,44

en: The IMSUM() returns the sum of several complex numbers of form x+yi.
cs: Funkce IMSUM() vrací součet několika komplexních čísel ve tvaru x+yi.

en: IMSUM(value;value;...)
cs: IMSUM(hodnota; hodnota; ...)

en: IMSUM(1.2;"3.4+5i") returns "4.6+5i"
cs: IMSUM(1,2; "3,4+5i") vrací "4,6+5i"

en: IMSUM(1.2;"1i") returns "1.2+i"
cs: IMSUM(1,2; "1i") vrací "1,2+i"

en: The IMDIV() returns the division of several complex numbers of form x+yi.
cs: Funkce IMDIV() vrací podíl několika komplexních čísel ve tvaru x+yi.

en: IMDIV(value;value;...)
cs: IMDIV(hodnota; hodnota; ...)

en: IMDIV(1.2;"3.4+5i") returns "0.111597-0.164114i"
cs: IMDIV(1,2;"3,4+5i") vrací "0,111597-0,164114i"

en: IMDIV("12+i";"12-i") returns "0.986207+0.16551i"
cs: IMDIV("12+i";"12-i") vrací "0,986207+0,16551i"

en: The IMSUB() returns the difference of several complex numbers of form x+yi.
cs: Funkce IMSUB() vrací rozdíl několika komplexních čísel ve tvaru x+yi.

en: IMSUB(value;value;...)
cs: IMSUB(hodnota; hodnota; ...)

en: IMSUB(1.2;"3.4+5i") returns "-2.2-5i"
cs: IMSUB(1,2; "3,4+5i") vrací "-2,2i-5i"

en: IMSUB(1.2;"1i") returns "1.2-i"
cs: IMSUB(1,2;"1i") vrací "1,2-i"

en: The IMPRODUCT() returns the product of several complex numbers of form x+yi.
cs: Funkce IMPRODUCT() vrací součin několika komplexních čísel ve tvaru x+yi.

en: IMPRODUCT(value;value;...)
cs: IMPRODUCT(hodnota; hodnota; ...)

en: IMPRODUCT(1.2;"3.4+5i") returns "4.08+6i"
cs: IMPRODUCT(1,2;"3,4+5i") vrací "4,08+6i"

en: IMPRODUCT(1.2;"1i") returns "+1.2i"
cs: IMPRODUCT(1,2;"1i") vrací "+1,2i"

en: The IMCONJUGATE(complex number) returns the conjugate of a complex number of form x+yi.
cs: Funkce IMCONJUGATE(komplexní_číslo) vrací komplexní číslo sdružené ve tvaru x+yi.

en: IMCONJUGATE(complex number)
cs: IMCONJUGATE(komplexní_číslo)

en: IMCONJUGATE("1.2+5i") returns "1.2-5i"
cs: IMCONJUGATE("1,2+5i") vrací "1,2-5i"

en: IMCONJUGATE("-i") returns "i"
cs: IMCONJUGATE("-i") vrací "i"

en: IMCONJUGATE("12") returns "12"
cs: IMCONJUGATE("12") vrací "12"

en: The IMARGUMENT(complex number) returns the argument of a complex number of form x+yi.
cs: Funkce IMARGUMENT(komplexní_číslo) vrací argument komplexního čísla ve tvaru x+yi.

en: IMARGUMENT(complex number)
cs: IMARGUMENT(komplexní_číslo)

en: IMARGUMENT("1.2+5i") returns 0.6072
cs: IMARGUMENT("1,2+5i") vrací 0,6072

en: IMARGUMENT("-i") returns -1.57079633
cs: IMARGUMENT("-i") vrací -1,57079633

en: IMARGUMENT("12") returns "#Div/0"
cs: IMARGUMENT("12") vrací chybu "#Div/0"

en: The IMABS(complex number) returns the norm of a complex number of form x+yi.
cs: Funkce IMABS(komplexní_číslo) vrací normu (tj. délku vektoru) komplexního číslo ve tvaru x+yi.

en: IMABS(complex number)
cs: IMABS(komplexní_číslo)

en: IMABS("1.2+5i") returns 5.1419
cs: IMABS("1,2+5i") vrací 5,1419

en: IMABS("-i") returns 1
cs: IMABS("-i") vrací 1

en: IMABS("12") returns 12
cs: IMABS("12") vrací 12

en: Floating point value
cs: Reálná hodnota

en: The DELTA() function returns 1 if x equals y, otherwise returns 0. y defaults to 0.
cs: Funkce DELTA() vrací 1, pokud je x rovno y, jinak vrací 0. Výchozí hodnota y je nula.

en: DELTA(1.2; 3.4) returns 0
cs: DELTA(1,2; 3,4) vrací 0

en: DELTA(3; 3) returns 1
cs: DELTA(3; 3) vrací 1

en: DELTA(1; TRUE) returns 1
cs: DELTA(3; True) vrací 1

en: The GESTEP() function returns 1 if x greater or equals y, otherwise returns 0. y defaults to 0.
cs: Funkce GESTEP() vrací 1, pokud je x větší nebo rovno y, jinak vrací 0. Výchozí y je 0.

en: GESTEP(1.2; 3.4) returns 0
cs: GESTEP(1,2; 3,4) vrací 0

en: GESTEP(3; 3) returns 1
cs: GESTEP(3; 3) vrací 1

en: GESTEP(0.4; TRUE) returns 0
cs: GESTEP(0,4; TRUE) vrací 0

en: GESTEP(4; 3) returns 1
cs: GESTEP(4; 3) vrací 1

en: Financial
cs: Finanční

en: Issue date
cs: Datum vydání

en: First interest
cs: První úrok

en: Settlement
cs: Úhrada

en: Annual rate of security
cs: Roční úrok akcie

en: Par value
cs: Nominální hodnota

en: Number of payments per year
cs: Počet plateb za rok

en: Day counting basis
cs: Základ pro počítání dní

en: ACCRINT("2/28/2001"; "8/31/2001"; "5/1/2001"; 0.1; 1000; 2; 0) returns 16,944
cs: ACCRINT("2/28/2001"; "8/31/2001"; "5/1/2001"; 0.1; 1000; 2; 0) vrací 16,944

en: ACCRINTM("2/28/2001"; "8/31/2001"; 0.1; 100) returns 5.0278
cs: ACCRINTM("2/28/2001"; "8/31/2001"; 0.1; 100) vrací 5.0278

en: Cost
cs: Cena

en: AMORDEGRC( 1000; "2006-02-01"; "2006-12-31"; 10; 0; 0.1; 1 ) returns 228
cs: AMORDEGRC( 1000; "2006-02-01"; "2006-12-31"; 10; 0; 0.1; 1 ) vrací 228

en: AMORLINC( 1000; "2004-02-01"; "2004-12-31"; 10; 0; 0.1; 1 ) returns 91.256831
cs: AMORLINC( 1000; "2004-02-01"; "2004-12-31"; 10; 0; 0.1; 1 ) vrací 91,256831

en: Principal
cs: Kapitál

en: Interest rate
cs: Úroková míra

en: Periods per year
cs: Období za rok

en: Years
cs: Let

en: COMPOUND(initial;interest;periods;periods_per_year)
cs: COMPOUND(částka;úrok;období;období_za_rok)

en: COMPOUND(5000;0.12;4;5) equals 9030.56
cs: COMPOUND(5000;0,12;4;5) se rovná 9030,56

en: CONTINOUS(principal;interest;years)
cs: CONTINUOUS(kapitál;úrok;roky)

en: CONTINUOUS(1000;0.1;1) equals 1105.17
cs: CONTINUOUS(1000;0,1;1) se rovná 1105,17

en: Frequency
cs: Frekvence

en: COUPNUM("2/28/2001"; "8/31/2001"; 2; 0) returns 1
cs: COUPNUM("2/28/2001"; "8/31/2001"; 2; 0) vrací 1

en: rate
cs: míra

en: periods
cs: období

en: value
cs: hodnota

en: end
cs: konec

en: type
cs: typ

en: CUMIPMT( 0.06/12; 5*12; 100000; 5; 12; 0 ) equals -3562,187023
cs: CUMIPMT( 0,06/12; 5*12; 100000; 5; 12; 0 ) se rovná -3562,187023

en: CUMPRINC( 0.06/12; 5*12; 100000; 5; 12; 0 ) equals -11904.054201
cs: CUMPRINC( 0,06/12; 5*12; 100000; 5; 12; 0 ) se rovná -11904,054201

en: Salvage
cs: Náhrada

en: Life
cs: Platnost

en: Period
cs: Období

en: The DB() function will calculate the depreciation of an asset for a given period using the fixed-declining balance method. Month is optional, if omitted it is assumed to be 12.
cs: Funkce DB() počítá odpis majetku pro dané období pomocí metody pevných odpisů. Měsíc je nepovinný. Pokud není uveden, předpokládá se 12.

en: DB(8000;400;6;3) equals 1158.40
cs: DB(8000;400;6;3) se rovná 1158.40

en: DB(8000;400;6;3;2) equals 1783.41
cs: DB(8000;400;6;3;2) se rovná 1783,41

en: Factor
cs: Faktor

en: DDB(75000;1;60;12;2) returns 1721.81
cs: DDB(75000;1;60;12;2) vrací 1721,81

en: DISC("2/28/2001"; "8/31/2001"; 12; 14) returns 0.2841
cs: DISC("2/28/2001"; "8/31/2001"; 12; 14) vrací 0.2841

en: Fractional Dollar
cs: Zlomkový dolar

en: Fraction
cs: Zlomek

en: DOLLARDE(fractional dollar; fraction)
cs: DOLLARDE(zlomkový dolar; zlomek)

en: DOLLARDE(1.02; 16) - stands for 1 and 2/16 - returns 1.125
cs: DOLLARDE(1.02; 16) - je pro 1 a 2/16 - vrací 1.125

en: Decimal Dollar
cs: Desetinný dolar

en: DOLLARFR(fractional dollar; fraction)
cs: DOLLARFR(zlomkový dolar; zlomek)

en: DOLLARFR(1.125; 16) returns 1.02. (1 + 2/16)
cs: DOLLARFR(1,125; 16) vrací 1,02. (1 + 2/16)

en: Rate
cs: Míra

en: Present value (PV)
cs: Současná hodnota (PV)

en: Future value (FV)
cs: Budoucí hodnota (FV)

en: Returns the number of periods needed for an investment to retain a desired value.
cs: Vrací počet období nutných, aby investice dosáhla požadovanou hodnotu.

en: DURATION(rate; pv; fv)
cs: DURATION(poměr; pv; fv)

en: DURATION(0.1; 1000; 2000) returns 7.27
cs: DURATION(0.1; 1000; 2000) vrací 7.27

en: Coupon
cs: Kupón

en: Yield
cs: Výnos

en: Basis
cs: Základ

en: DURATION_ADD( "1998-01-01"; "2006-01-01"; 0.08; 0.09; 2; 1 ) returns 5.9937749555
cs: DURATION_ADD( "1998-01-01"; "2006-01-01"; 0,08; 0,09; 2; 1 )) vrací 5,9937749555

en: Nominal interest rate
cs: Nominální úroková míra

en: Periods
cs: Období

en: EFFECT(nominal;periods)
cs: EFFECT(nominální;období)

en: EFFECT(0.08;12) equals 0.083
cs: EFFECT(0,08;12) se rovná 0,083

en: EFFECTIVE(nominal;periods)
cs: EFFECTIVE(nominální;období)

en: Currency
cs: Měna

en: EURO(currency)
cs: EURO(měna)

en: EURO("DEM") equals 1.95583
cs: EURO("DEM") se rovná 1,95583

en: Source currency
cs: Původní měna

en: Target currency
cs: Cílová měna

en: EUROCONVERT(number; source currency; target currency)
cs: EUROCONVERT(cifra; původní měna; cílová měna)

en: EUROCONVERT(1; "EUR"; "DEM") equals 1.95583
cs: EUROCONVERT(1; "EUR"; "DEM") se rovná 1,95583

en: Present value
cs: Současná hodnota

en: FV(present value;yield;periods)
cs: FV(současná_hodnota; úrok; období)

en: FV(1000;0.08;2) equals 1166.40
cs: FV(1000; 0,08; 2) se rovná 1166,40

en: Payment per period
cs: Platby během období

en: FV_ANNUITY(amount;interest;periods)
cs: FV_ANNUITY(částka; úrok; období)

en: FV_ANNUITY(1000;0.05;5) equals 5525.63
cs: FV_ANNUITY(1000;0.05;5) se rovná 5525,63

en: Investment
cs: Investice

en: INTRATE("2/28/2001"; "8/31/2001"; 1000000; 2000000; 1) returns 1.98
cs: INTRATE("2/28/2001"; "8/31/2001"; 1000000; 2000000; 1) vrací 1.98

en: Number of periods
cs: Počet období

en: Present values
cs: Současné hodnoty

en: Future value (optional)
cs: Budoucí hodnota (volitelná)

en: Type (optional)
cs: Typ (volitelně)

en: NPER is the total number of periods during which annuity is paid.
cs: NPER je celkový počet období během kterých se platí anuita.

en: IPMT(0.1;3;3;8000) equals -292.45
cs: IPMT(0,1;3;3;8000) se rovná 292,45

en: Values
cs: Hodnoty

en: Guess
cs: Hádat

en: Present values (PV)
cs: Současná hodnota (PV)

en: NPer is the total number of periods during which annuity is paid.
cs: NPer je celkový počet období během kterých se platí anuita.

en: ISPMT(0.1; 1; 3; 8000000) equals -533333
cs: ISPMT(0,1; 1; 3; 8000000) se rovná -533333

en: Face value
cs: Nominální hodnota

en: Coupon rate
cs: Úrok kupónu

en: Coupons per year
cs: Kupónů za rok

en: Market interest rate
cs: Tržní úroková míra

en: LEVEL_COUPON(1000;.13;2;4;.1) equals 1096.95
cs: LEVEL_COUPON(1000;0,13;2;4;0,1) se rovná 1096,95

en: MDURATION("2004-02-01"; "2004-05-31"; 0.08; 0.09; 2; 0) returns 0.316321106
cs: MDURATION("2004-02-01"; "2004-05-31"; 0.08; 0.09; 2; 0) vrací 0,316321106

en: MIRR({100;200;-50;300;-200}, 5%, 6%) equals 34.2823387842%
cs: MIRR({100;200;-50;300;-200}, 5%, 6%) se rovná 34,2823387842%

en: Effective interest rate
cs: Efektivní úroková míra

en: NOMINAL(effective;periods)
cs: NOMINAL(efektivní; období)

en: NOMINAL(0.08;12) equals 0.0772
cs: NOMINAL(0,08;12) se rovná 0,0772

en: Payment
cs: Platba

en: Future value (FV - optional)
cs: Budoucí hodnota (FV - volitelně)

en: NPER(0.1; -100; 1000) equals 11
cs: NPER(0,1; -100; 1000) se rovná 11

en: NPER(0.06; 0; -10000; 20000 ;0) returns 11.906
cs: NPER(0,06; 0; -10000; 20000 ;0) vrací 11,906

en: Values (array)
cs: Hodnoty (pole)

en: Last
cs: Poslední

en: ODDLPRICE(DATE(1990;6;1);DATE(1995;12;31);DATE(1990;1;1);3%;5%;100;2) returns 90.991042345
cs: ODDLPRICE(DATE(1990;6;1);DATE(1995;12;31);DATE(1990;1;1);3%;5%;100;2) vrací 90,991042345

en: Price
cs: Cena

en: ODDLYIELD(DATE(1990;6;1);DATE(1995;12;31);DATE(1990;1;1);3%;91;100;2) returns 4.997775351
cs: ODDLYIELD(DATE(1990;6;1);DATE(1995;12;31);DATE(1990;1;1);3%;91;100;2) vrací 4.997775351

en: Number of periods (NPer)
cs: Počet období (NPer)

en: PMT(0.1; 4; 10000) equals -3154.71
cs: PMT(0,1; 4; 10000) se rovná -3154,71

en: PPMT(0.0875;1;36;5000;8000;1) equals -18.48
cs: PPMT(0,0875;1;36;5000;8000;1) se rovná 18,48

en: Issue
cs: Vydání

en: Discount rate
cs: Diskontní sazba

en: PRICEMAT(DATE(1990;6;1);DATE(1995;12;31);DATE(1990;1;1);6%;5%) returns 103.819218241
cs: PRICEMAT(DATE(1990;6;1);DATE(1995;12;31);DATE(1990;1;1);6%;5%) vrací 103.819218241

en: Future value
cs: Budoucí hodnota

en: PV(future value;rate;periods)
cs: PV(budoucí hodnota; úrok; období)

en: PV(1166.4;0.08;2) equals 1000
cs: PV(1166,4; 0,08; 2) se rovná 1000

en: PV_ANNUITY(amount;interest;periods)
cs: PV_ANNUITY(částka; úrok; období)

en: PV_ANNUITY(1000;0.05;5) equals 4329.48
cs: PV_ANNUITY(1000; 0,05; 5) se rovná 4329,48

en: Payment period
cs: Perioda plateb

en: Type
cs: Typ

en: RECEIVED("2/28/2001"; "8/31/2001"; 1000; 0.05; 0) returns 1,025.787
cs: RECEIVED("2/28/2001"; "8/31/2001"; 1000; 0.05; 0) vráceno 1,025.787

en: RRI(1;100;200) returns 1
cs: RRI(1;100;200) vrací 1

en: SLN(10000;700;10) equals 930
cs: SLN(10000;700;10) se rovná 930

en: SYD(5000; 200; 5; 2) equals 1280
cs: SYD(5000;200;5;2) se rovná 1280

en: TBILLEQ("2/28/2001"; "8/31/2001"; 0.1) returns 0.1068
cs: TBILLEQ("2/28/2001"; "8/31/2001"; 0,1) vrací 0,1068

en: TBILLPRICE("2/28/2001"; "8/31/2001"; 0.05) returns 97.4444
cs: TBILLPRICE("2/28/2001"; "8/31/2001"; 0.05) vrací 97.4444

en: TBILLYIELD("2/28/2001"; "8/31/2001"; 600) returns -1.63
cs: TBILLYIELD("2/28/2001"; "8/31/2001"; 600) vrací -1,63

en: VDB(10000;600;10;0;0.875;1.5) returns 1312.5
cs: VDB(10000;600;10;0;0.875;1,5) vrací 1312,5

en: Dates
cs: Data

en: ZERO_COUPON(face value;rate;years)
cs: ZERO_COUPON(nominální hodnota;úrok;roky)

en: ZERO_COUPON(1000;.1;20) equals 148.64
cs: ZERO_COUPON(1000;0,1;20) se rovná 148,64

en: Manual
cs: ruční

en: Automatic
cs: automatický

en: Information
cs: Informace

en: Error
cs: Chyba

en: ERRORTYPE(value)
cs: ERRORTYPE(hodnota)

en: ERRORTYPE(NA()) returns 7
cs: ERRORTYPE(NA()) vrací 7

en: ERRORTYPE(0) returns an error
cs: ERRORTYPE(0) vrací chybu

en: Reference
cs: Odkaz

en: N(value)
cs: N(hodnota)

en: N(3.14) returns 3.14
cs: N(3,14) vrací 3,14

en: N("7") returns 0 (because "7" is text)
cs: N("7") vrací 0 (protože "7" je text)

en: Type of information
cs: Typ informace

en: INFO(type)
cs: INFO(typ)

en: Any value
cs: Jakákoliv hodnota

en: The ISLOGICAL() function returns True if the parameter is a boolean value. Otherwise it returns False.
cs: Funkce ISLOGICAL() vrací True, je-li parametr booleovská hodnota, jinak vrací False.

en: ISLOGICAL(A1>A2) returns True
cs: ISLOGICAL(A1>A2) vrací True

en: ISLOGICAL(12) returns False
cs: ISLOGICAL(12) vrací False

en: The ISBLANK() function returns True if the parameter is empty. Otherwise it returns False.
cs: Funkce ISBLANK() vrací True, je-li buňka prázdná, jinak vrací False.

en: ISBLANK(A1) returns True if A1 is empty
cs: ISBLANK(A1) vrací True, pokud je buňka A1 prázdná

en: ISBLANK(A1) returns False if A1 holds a value
cs: ISBLANK(A1) vrací False, pokud A1 obsahuje nějakou hodnotu

en: ISNUMBER(12) returns True
cs: ISNUMBER(12) vrací True

en: ISNUMBER(hello) returns False
cs: ISNUMBER(ahoj) vrací False

en: The ISNUM() function returns True if the parameter is a numerical value. Otherwise it returns False. It's the same as ISNUMBER.
cs: Funkce ISNUM() vrací True, je-li parametr číslo, jinak vrací False.

en: ISNUM(12) returns True
cs: ISNUM(12) vrací True

en: ISNUM(hello) returns False
cs: ISNUM(ahoj) vrací False

en: The ISTIME() function returns True if the parameter is a time value. Otherwise it returns False.
cs: Funkce ISTIME() vrací True, je-li parametr platný časový údaj, jinak vrací False.

en: ISTIME("12:05") returns True
cs: ISTIME("12:05") vrací True

en: ISTIME("hello") returns False
cs: ISTIME("ahoj") vrací False

en: The ISDATE() function returns True if the parameter is a date value. Otherwise it returns False
cs: Funkce ISDATE() vrací True, je-li parametr platné datum, jinak vrací False.

en: ISDATE("2000-2-2") returns True
cs: ISDATE("2000-02-02") vrací True

en: ISDATE("hello") returns False
cs: ISDATE("ahoj") vrací False

en: The ISREF() function returns True if the parameter refers to a reference. Otherwise it returns False
cs: Funkce ISREF() vrací True, pokud parametr ukazuje na odkaz. Jinak vrací False.

en: ISREF(A12) returns true
cs: ISREF(A12) vrací true

en: ISREF("hello") returns false
cs: ISREF("ahoj") vrací false

en: The ISTEXT() function returns True if the parameter is a string. Otherwise it returns False
cs: Funkce ISTEXT() vrací True, je-li parametr řetězec, jinak vrací False.

en: ISTEXT(12) returns False
cs: ISTEXT(12) vrací False

en: ISTEXT("hello") returns True
cs: ISTEXT("ahoj") vrací True

en: The ISNONTEXT() function returns True if the parameter is not a string. Otherwise it returns False. It's the same as ISNOTTEXT.
cs: Funkce ISNONTEXT() vrací True, není-li parametr řetězec, jinak vrací False. Je to to samé jako ISNOTTEXT.

en: ISNONTEXT(12) returns True
cs: ISNONTEXT(12) vrací True

en: ISNONTEXT("hello") returns False
cs: ISNONTEXT("ahoj") vrací False

en: The ISNOTTEXT() function returns True if the parameter is not a string. Otherwise it returns False. It's the same as ISNONTEXT.
cs: Funkce ISNOTTEXT() vrací True, není-li parametr řetězec, jinak vrací False. Je to to samé jako ISNONTEXT

en: ISNOTTEXT(12) returns True
cs: ISNOTTEXT(12) vrací True

en: ISNOTTEXT("hello") returns False
cs: ISNOTTEXT("ahoj") vrací False

en: The ISODD() function returns True if the number is odd. Otherwise returns False.
cs: Funkce ISODD() vrací True, je-li číslo liché, jinak vrací False.

en: ISODD(12) returns False
cs: ISODD(12) vrací False

en: ISODD(-7) returns True
cs: ISODD(-7) vrací True

en: The ISEVEN() function returns True if the number is even. Otherwise returns False.
cs: Funkce ISEVEN() vrací True, je-li číslo sudé, jinak vrací False.

en: ISEVEN(12) returns True
cs: ISEVEN(12) vrací True

en: ISEVEN(-7) returns False
cs: ISEVEN(-7) vrací False

en: TYPE(A1) returns 2, if A1 contains "Text"
cs: TYPE(A1) vrací 2, pokud A1 obsahuje text

en: TYPE(-7) returns 1
cs: TYPE(-7) vrací 1

en: TYPE(A2) returns 1, if A2 contains "=CURRENTDATE()"
cs: TYPE(A2) vrací 1, pokud A2 obsahuje "=CURRENTDATE()"

en: Returns the current filename. If the current document is not saved, an empty string is returned.
cs: Vrátí název souboru současného dokumentu nebo prázdný řetězec, pokud nebyl dokument ještě uložen.

en: Logical
cs: Logické

en: The FALSE() function returns the boolean value FALSE.
cs: Funkce FALSE() vrací boolovskou hodnotu FALSE.

en: FALSE() returns FALSE
cs: FALSE() vrací FALSE

en: The TRUE() function returns the boolean value TRUE.
cs: Funkce TRUE() vrací boolovskou hodnotu TRUE.

en: TRUE() returns TRUE
cs: TRUE() vrací TRUE

en: Boolean values
cs: Booleovské hodnoty

en: AND(value;value;...)
cs: AND(hodnota; hodnota; ...)

en: AND(true;true;true) returns True
cs: AND(true;true;true) vrací True

en: AND(true;false) returns False
cs: AND(true;false) vrací False

en: OR(value;value;...)
cs: OR(hodnota; hodnota; ...)

en: OR(false;false;false) returns False
cs: OR(false;false;false) vrací False

en: OR(true;false) returns True
cs: OR(true;false) vrací True

en: The NAND() function returns True if at least one value is not true. Otherwise it returns False.
cs: Funkce NAND() vrací True, je-li aspoň jedna z hodnot nepravda, jinak vrací False.

en: NAND(value;value;...)
cs: NAND(hodnota;hodnota;...)

en: NAND(true;false;false) returns True
cs: NAND(true;false;false) vrací True

en: NAND(true;true) returns False
cs: NAND(true;true) vrací False

en: The NOR() function returns True if all the values given as parameters are of boolean type and have the value false. Otherwise it returns False.
cs: Funkce NOR() vrací True, jsou-li všechny parametry booleovské a mají hodnotu nepravda, jinak vrací False.

en: NOR(value;value;...)
cs: NOR(hodnota; hodnota; ...)

en: NOR(true;false;false) returns False
cs: NOR(true;false;false) vrací False

en: NOR(false;false) returns True
cs: NOR(false;false) vrací True

en: XOR(value;value;...)
cs: XOR(hodnota;hodnota;...)

en: XOR(false;false;false) returns True
cs: XOR(false;false;false) vrací True

en: XOR(true;false) returns True
cs: XOR(true;false) vrací True

en: Boolean value
cs: Booleovská hodnota

en: NOT(false) returns True
cs: NOT(false) vrací True

en: NOT(true) returns False
cs: NOT(true) vrací False

en: Condition
cs: Podmínka

en: If true
cs: Je-li pravda

en: If false
cs: Je-li nepravda

en: IF(condition;if_true;if_false)
cs: IF(podmínka; je-li_pravda; je-li_nepravda)

en: A1=4;A2=6;IF(A1>A2;5;3) returns 3
cs: A1=4; A2=6; IF(A1>A2;5;3) vrací 3

en: Math
cs: Matematika

en: Function
cs: Funkce

en: SUBTOTAL(function; value)
cs: SUBTOTAL(funkce; value)

en: SUBTOTAL(1; A1:A5) returns 23.8
cs: SUBTOTAL(1; A1:A5) vrací 23,8

en: SUBTOTAL(4; A1:A5) returns 56
cs: SUBTOTAL(4; A1:A5) vrací 56

en: SUBTOTAL(9; A1:A5) returns 119
cs: SUBTOTAL(9; A1:A5) vrací 119

en: SUBTOTAL(11; A1:A5) returns 307.76
cs: SUBTOTAL(11; A1:A5) vrací 307,76

en: SERIESSUM( X; N; M; Coefficients)
cs: SERIESSUM( X; N; M; Koeficienty)

en: SERIESSUM(2;0;2;{1;2}) return 9
cs: SERIESSUM(2;0;2;{1;2}) vrací 9

en: The LCM() function returns the least common multiple for two or more float values
cs: Funkce LCM() vrací nejmenší společný násobek dvou nebo více desetinných čísel.

en: LCM(value; value)
cs: LCM(hodnota;hodnota)

en: LCM(6;4) returns 12
cs: LCM(6;4) vrací 12

en: LCM(1.5;2.25) returns 4.5
cs: LCM(1,5;2,25) vrací 4.5

en: LCM(2;3;4) returns 12
cs: LCM(2;3;4) vrací 12

en: Third number
cs: Třetí číslo

en: The GCD() function returns the greatest common denominator for two or more integer values.
cs: Funkce GCD() vrací největší společný dělitel dvou nebo více celých čísel.

en: GCD(value; value)
cs: GCD(hodnota;hodnota)

en: GCD(6;4) returns 2
cs: GCD(6;4) vrací 2

en: GCD(10;20) returns 10
cs: GCD(10;20) vrací 10

en: GCD(20;15;10) returns 5
cs: GCD(20;15;10) vrací 5

en: On most systems, this returns 2^-52=2.2204460492503131e-16
cs: Ve většině systému tato funkce vrací 2^-52=2,2204460492503131e-16

en: The POWER(x;y) function returns the value of x raised to the power of y.
cs: Funkce POWER(x,y) vrací číslo x umocněné na číslo y.

en: POWER(value;value)
cs: POWER(hodnota;hodnota)

en: POWER(1.2;3.4) equals 1.8572
cs: POWER(1,2;3,4) se rovná 1,8572

en: POWER(2;3) equals 8
cs: POWER(2;3) se rovná 8

en: POW(value;value)
cs: POW(hodnota;hodnota)

en: POW(1.2;3.4) equals 1.8572
cs: POW(1,2;3,4) se rovná 1,8572

en: POW(2;3) equals 8
cs: POW(2;3) se rovná 8

en: The EVEN() function returns the number rounded up to the nearest even integer.
cs: Funkce EVEN() vrací číslo zaokrouhlené nahoru na nejbližší sudé číslo.

en: EVEN(value)
cs: EVEN(hodnota)

en: EVEN(1.2) returns 2
cs: EVEN(1,2) vrací 2

en: EVEN(2) returns 2
cs: EVEN(2) vrací 2

en: Precision
cs: Přesnost

en: TRUNC(value; precision)
cs: TRUNC(hodnota; přesnost)

en: TRUNC(1.2) returns 1
cs: TRUNC(1,2) vrací 1

en: TRUNC(213.232; 2) returns 213.23
cs: TRUNC(213,232; 2) vrací 213,23

en: ODD(value)
cs: ODD(hodnota)

en: ODD(1.2) returns 3
cs: ODD(1,2) vrací 3

en: ODD(2) returns 3
cs: ODD(2) vrací 3

en: ODD(-2) returns -3
cs: ODD(-2) vrací -3

en: The GAMMA() function returns the gamma function value.
cs: Funkce GAMMA() vrací hodnotu gama rozdělení.

en: GAMMA(value)
cs: GAMMA(hodnota)

en: GAMMA(1) returns 1
cs: GAMMA(1) vrací 1

en: The MOD() function returns the remainder after division. If the second parameter is null the function returns #DIV/0.
cs: Funkce MOD() vrací zbytek po celočíselném dělení; je-li druhý parametr nula, vrací chybu #DIV/0 (dělení nulou).

en: MOD(value;value)
cs: MOD(hodnota; hodnota)

en: MOD(12;5) returns 2
cs: MOD(12;5) vrací 2

en: MOD(5;5) returns 0
cs: MOD(5;5) vrací 0

en: This function returns -1 if the number is negative, 0 if the number is null and 1 if the number is positive.
cs: Tato funkce vrací: -1 pokud je číslo záporné, 0 pokud je nulové a 1 pokud je číslo kladné.

en: SIGN(value)
cs: SIGN(hodnota)

en: SIGN(5) equals 1
cs: SIGN(5) se rovná 1

en: SIGN(0) equals 0
cs: SIGN(0) se rovná 0

en: SIGN(-5) equals -1
cs: SIGN(5) se rovná -1

en: This function multiplies each value by -1.
cs: Tato funkce násobí každou hodnotu -1.

en: INV(value)
cs: INV(hodnota)

en: INV(-5) equals 5
cs: INV(-5) se rovná -5

en: INV(5) equals -5
cs: INV(5) se rovná -5

en: INV(0) equals 0
cs: INV(0) se rovná 0

en: This function returns the count of integer or floating arguments passed. You can count using a range: COUNT(A1:B5) or using a list of values like COUNT(12;5;12.5).
cs: Tato funkce vrací počet všech hodnot zadaných jako parametry. Můžete spočítat součet rozsahu buněk COUNT(A1:B5) anebo seznamu hodnot jako COUNT(12;5;12,5)

en: COUNT(value;value;value...)
cs: COUNT(hodnota;hodnota;...)

en: COUNT(-5;"KSpread";2) returns 2
cs: COUNT(-5;"kspread";2) vrací 2

en: COUNT(5) returns 1
cs: COUNT(5) vrací 1

en: This function returns the count of all non empty arguments passed. You can count using a range: COUNTA(A1:B5) or using a list of values like COUNTA(12;5;12.5).
cs: Tato funkce vrací počet všech neprázdných hodnot zadaných jako parametry. Můžete spočítat součet rozsahu buněk COUNTA(A1:B5) anebo seznamu hodnot jako COUNTA(12;5;12,5).

en: COUNTA(value;value;value...)
cs: COUNTA(hodnota;hodnota;hodnota;...)

en: COUNTA(-5;"KSpread";2) returns 3
cs: COUNTA(-5;"kspread";2) vrací 3

en: COUNTA(5) returns 1
cs: COUNTA(5) vrací 1

en: Cell range
cs: Rozsah buněk

en: This function returns the count of all empty cells within the range.
cs: Tato funkce vrací počet prázdných buněk v rozsahu.

en: COUNTBLANK(range)
cs: COUNTBLANK(rozsah)

en: Range
cs: Rozsah

en: Criteria
cs: Kritéria

en: COUNTIF(range;criteria)
cs: COUNTIF(rozsah;kritéria)

en: A floating point value
cs: Reálná hodnota

en: The FACT() function calculates the factorial of the parameter. The mathematical expression is (value)!.
cs: Funkce FACT() spočítá faktoriál parametru. Matematický výraz je (hodnota)!.

en: FACT(number)
cs: FACT(číslo)

en: FACT(10) returns 3628800
cs: FACT(10) vrací 3628800

en: FACT(0) returns 1
cs: FACT(0) vrací 1

en: The FACTDOUBLE() function calculates the double factorial of a number, i.e. x!!.
cs: Funkce FACTDOUBLE() spočítá dvojitý faktoriál parametru, tj. x!!

en: FACTDOUBLE(number)
cs: FACTDOUBLE(číslo)

en: FACTDOUBLE(6) returns 48
cs: FACTDOUBLE(6) vrací 48

en: FACTDOUBLE(7) returns 105
cs: FACTDOUBLE(7) vrací 105

en: The SUM() function calculates the sum of all the values given as parameters. You can calculate the sum of a range SUM(A1:B5) or a list of values like SUM(12;5;12.5).
cs: Funkce SUM() vrací součet všech hodnot zadaných jako parametry. Můžete spočítat součet rozsahu buněk SUM(A1:B5) anebo seznamu hodnot jako SUM(12;5;12,5)

en: SUM(value;value;...)
cs: SUM(hodnota;hodnota;...)

en: SUM(12;5;7) equals 24
cs: SUM(12;5;7) se rovná 24

en: SUM(12.5;2) equals 14.5
cs: SUM(12,5;2) se rovná 14,5

en: The SUMA() function calculates the sum of all the values given as parameters. You can calculate the sum of a range SUMA(A1:B5) or a list of values like SUMA(12;5;12.5). If a parameter contains text or the boolean value FALSE it is counted as 0, if a parameter evaluates to TRUE it is counted as 1.
cs: Funkce SUM() vrací součet všech hodnot zadaných jako parametry. Můžete spočítat součet rozsahu buněk SUM(A1:B5) anebo seznamu hodnot jako SUM(12;5;12,5). Pokud seznam obsahuje text nebo boolovskou hodnotu FALSE, je tato položka počítána jako 0. V případě hodnoty TRUE je položka počítána jako 1.

en: SUMA(12;5; 7) equals 24
cs: SUMA(12;5; 7) se rovná 24

en: SUMA(12.5; 2; TRUE) equals 15.5
cs: SUMA(12.5; 2; TRUE) se rovná 15,5

en: Check range
cs: Zkontrolovat rozsah

en: Sum range
cs: Rozsah Suma

en: The PRODUCT() function calculates the product of all the values given as parameters. You can calculate the product of a range: PRODUCT(A1:B5) or a list of values like product(12;5;12.5). If no numeric values are found 0 is returned.
cs: Funkce PRODUCT() vrací součin všech hodnot zadaných jako parametry. Můžete spočítat součin rozsahu buněk PRODUCT(A1:B5) anebo seznamu hodnot jako PRODUCT(12;5;12,5). Pokud nejsou nalezeny žádné číselné hodnoty, vrátí 0.

en: PRODUCT(value;value;...)
cs: PRODUCT(hodnota;hodnota;...)

en: PRODUCT(3;5;7) equals 105
cs: PRODUCT(3;5;7) se rovná 105

en: PRODUCT(12.5;2) equals 25
cs: PRODUCT(12,5;2) se rovná 25

en: The KPRODUCT() function calculates the product of all the values given as parameters. You can calculate the product of a range: KPRODUCT(A1:B5) or a list of values like KPRODUCT(12;5;12.5). If no numeric values are found 1 is returned.
cs: Funkce KPRODUCT() vrací součin všech hodnot zadaných jako parametry. Můžete spočítat součin rozsahu buněk PRODUCT(A1:B5) anebo seznamu hodnot jako PRODUCT(12;5;12,5). Pokud nejsou nalezeny žádné číselné hodnoty, vrátí 1.

en: KPRODUCT(value;value;...)
cs: KPRODUCT(hodnota;hodnota;...)

en: KPRODUCT(3;5;7) equals 105
cs: KPRODUCT(3;5;7) se rovná 105

en: KPRODUCT(12.5;2) equals 25
cs: KPRODUCT(12,5;2) se rovná 25

en: DIV(value;value;...)
cs: DIV(hodnota;hodnota;...)

en: DIV(20;2;2) returns 5
cs: DIV(20;2;2) vrací 5

en: DIV(25;2.5) returns 10
cs: DIV(25;2,5) vrací 10

en: The SUMSQ() function calculates the sum of all the squares of values given as parameters. You can calculate the sum of a range SUMSQ(A1:B5) or a list of values like SUMSQ(12;5;12.5).
cs: Funkce SUMSQ() vrací součet druhých mocnin všech hodnot zadaných jako parametry. Můžete spočítat součet rozsahu buněk SUMSQ(A1:B5) anebo seznamu hodnot jako SUMSQ(12;5;12,5).

en: SUMSQ(value;value;...)
cs: SUMSQ(hodnota; hodnota; ...)

en: SUMSQ(12;5;7) equals 218
cs: SUMSQ(12;5;7) se rovná 218

en: SUMSQ(12.5;2) equals 173
cs: SUMSQ(12,5;2) se rovná 173

en: MAX(value;value;...)
cs: MAX(hodnota;hodnota;...)

en: MAX(12;5; 7) returns 12
cs: MAX(12;5;7) vrací 12

en: MAX(12.5; 2) returns 12.5
cs: MAX(12,5;2) vrací 12,5

en: MAX(0.5; 0.4; TRUE; 0.2) returns 0.5
cs: MAX(0,5; 0,4; TRUE; 0,2) vrací 0,5

en: MAXA(value;value;...)
cs: MAXA(hodnota;hodnota;...)

en: MAXA(12;5; 7) returns 12
cs: MAXA(12;5;7) vrací 12

en: MAXA(12.5; 2) returns 12.5
cs: MAXA(12,5;2) vrací 12,5

en: MAXA(0.5; 0.4; TRUE; 0.2) returns 1
cs: MAXA(0,5; 0,4; TRUE; 0,2) vrací 1

en: The MIN() function returns the smallest value given in the parameters. String and logical values are ignored.
cs: Funkce MIN() vrací nejmenší hodnotu zadanou v parametrech. Řetězce a logické hodnoty jsou ignorovány.

en: MIN(value;value;...)
cs: MIN(hodnota;hodnota;...)

en: MIN(12;5; 7) returns 5
cs: MIN(12;5;7) vrací 5

en: MIN(12.5; 2) returns 2
cs: MIN(12,5;2) vrací 2

en: MIN(0.4; 2; FALSE; 0.7) returns 0.4
cs: MIN(0,4; 2; FALSE; 0,7) vrací 0

en: The MINA() function returns the smallest value given in the parameters. TRUE evaluates to 1, FALSE to 0. String values are ignored.
cs: Funkce MINA() vrací nejmenší hodnotu zadanou v parametrech včetně boolovských hodnot. TRUE jako brána jako 1, FALSE jako 0.

en: MINA(value;value;...)
cs: MINA(hodnota;hodnota;...)

en: MINA(12;5; 7) returns 5
cs: MINA(12;5;7) vrací 5

en: MINA(12.5; 2) returns 2
cs: MINA(12,5;2) vrací 2

en: MINA(0.4; 2; FALSE; 0.7) returns 0.
cs: MINA(0,4; 2; FALSE; 0,7) vrací 0

en: The MULTIPLY() function multiplies all the values given in the parameters. You can multiply values given by a range MULTIPLY(A1:B5) or a list of values like MULTIPLY(12;5;12.5). It's equivalent to PRODUCT.
cs: Funkce MULTIPLY() vrací násobek všech hodnot zadaných jako parametry. Můžete násobit rozsah buněk (MULTIPLY(A1:B5)) anebo seznam hodnot jako MULTIPLY(12;5;12.5).

en: MULTIPLY(value;value;...)
cs: MULTIPLY(hodnota;hodnota;...)

en: MULTIPLY(12;5;7) equals 420
cs: MULTIPLY(12;5;7) se rovná 420

en: MULTIPLY(12.5;2) equals 25
cs: MULTIPLY(12,5;2) se rovná 25

en: MULTINOMIAL(value;value;...)
cs: MULTINOMIAL(hodnota;hodnota;...)

en: MULTINOMIAL(3;4;5) equals 27720
cs: MULTINOMIAL(3;4;5) se rovná 27720

en: The SQRT() function returns the non-negative square root of the argument. It is an error if the argument is negative.
cs: Funkce SQRT() vrací nezápornou druhou odmocninu argumentu. Je-li záporný, je vrácena chyba.

en: SQRT(9) equals 3
cs: SQRT(9) se rovná 3

en: SQRT(-9) is an error
cs: SQRT(-9) je chyba

en: The SQRTPI() function returns the non-negative square root of x * PI. It is an error if the argument is negative.
cs: Funkce SQRT() vrací nezápornou druhou odmocninu x * PI. Je-li x záporné, je to chyba.

en: SQRTPI(2) equals 2.506628
cs: SQRTPI(2) se rovná 2,506628

en: The LN() function returns the natural logarithm of x.
cs: Funkce LN() vrací přirozený logaritmus x.

en: LN(0.8) equals -0.22314355
cs: LN(0,8) se rovná -0,22314355

en: LN(0) equals -inf
cs: LN(0) se rovná -inf

en: The LOGn() function returns the base n logarithm of x.
cs: Funkce LOGn() vrací základ n logaritmu x.

en: LOGn(value;base)
cs: LOGn(hodnota; základ)

en: LOGn(12;10) equals 1.07918125
cs: LOGn(12;10) se rovná 1,07918125

en: LOGn(12;2) equals 3.5849625
cs: LOGn(12;2) se rovná 3,5849625

en: The ROOTN() function returns the non-negative nth root of x.
cs: Funkce ROOTN() vrací nezápornou n-tou odmocninu z x.

en: ROOTN(9;2) equals 3
cs: ROOTN(9;2) se rovná 3

en: The CUR() function returns the non-negative cube root of x.
cs: Funkce CUR() vrací nezápornou třetí odmocninu z x.

en: CUR(27) equals 3
cs: CUR(27) se rovná 3

en: A floating point value, greater than zero
cs: Reálná hodnota větší než nula

en: The LOG() function returns the base-10 logarithm of x.
cs: Funkce LOG() vrací logaritmus x o základu 10.

en: LOG(0.8) equals -0.09691001
cs: LOG(0,8) se rovná -0,09691001

en: LOG(0) is an error.
cs: LOG(0) je chyba.

en: A positive floating point value
cs: Kladná reálná hodnota

en: The LOG10() function returns the base-10 logarithm of the argument.
cs: Funkce LOG10() vrací logaritmus argumentu o základu 10.

en: LOG10(10) equals 1.
cs: LOG10(10) se rovná 1.

en: LOG10(0) is an error.
cs: LOG10(0) je chyba.

en: The LOG2() function returns the base-2 logarithm of x.
cs: Funkce LOG2() vrací logaritmus argumentu o základu 2.

en: LOG2(0.8) equals -0.32192809
cs: LOG2(0.8) se rovná -0.32192809

en: LOG2(0) equals -inf.
cs: LOG2(0) se rovná -inf.

en: The EXP() function returns the value of e (the base of natural logarithms) raised to the power of x.
cs: Funkce EXP() vrací hodnotu e (základ přirozeného logaritmu) umocněnou na x.

en: EXP(9) equals 8 103.08392758
cs: EXP(9) se rovná 8103,08392758

en: EXP(-9) equals 0.00012341
cs: EXP(-9) se rovná 0,00012341

en: The CEIL() function rounds x up to the nearest integer which is greater than the input, returning that value as a double.
cs: Funkce CEIL() zaokrouhlí x směrem nahoru na nejbližší větší celé číslo a vrátí jej jako double.

en: CEIL(12.5) equals 13
cs: CEIL(12,5) se rovná 13

en: CEIL(-12.5) equals -12
cs: CEIL(-12,5) se rovná -12

en: Significance (optional)
cs: Platnost (volitelné)

en: Mode (optional)
cs: Režim (volitelný)

en: CEILING(12.5) equals 13
cs: CEILING(12,5) se rovná 13

en: CEILING(6.43; 4) equals 8
cs: CEILING(6,43; 4) se rovná 8

en: CEILING(-6.43; -4; 1) equals -8
cs: CEILING(-6.43; -4; 1) se rovná -8

en: CEILING(-6.43; -4; 0) equals -4
cs: CEILING(-6.43; -4; 0) se rovná -4

en: FLOOR(12.5) equals 12
cs: FLOOR(12,5) se rovná 12

en: FLOOR(-12.5) equals -13
cs: FLOOR(-12,5) se rovná -13

en: FLOOR(5; 2) equals 4
cs: FLOOR(5; 2) se rovná 4

en: FLOOR(5; 2.2) equals 4.4
cs: FLOOR(5; 2,2) se rovná 4,4

en: The ABS() function returns the absolute value of the floating-point number x.
cs: Funkce ABS() vrací absolutní hodnotu reálného čísla x.

en: ABS(12.5) equals 12.5
cs: ABS(12,5) se rovná 12,5

en: ABS(-12.5) equals 12.5
cs: ABS(-12,5) se rovná 12,5

en: The INT() function returns the integer part of the value.
cs: Funkce INT() vrací celočíselnou část hodnoty.

en: INT(12.55) equals 12
cs: INT(12,55) se rovná 12

en: INT(15) equals 15
cs: INT(15) se rovná 15

en: The RAND() function returns a pseudo-random number between 0 and 1.
cs: Funkce RAND() vrací pseudo-náhodné číslo v rozmezí 0 až 1.

en: RAND() equals for example 0.78309922...
cs: RAND() se může například rovnat 0,53151156

en: A floating point value (greater 0)
cs: Reálná hodnota větší než 0

en: The RANDEXP() function returns an exponentially-distributed pseudo-random number.
cs: Funkce RANDEXP() vrací exponenciálně rozložené pseudo-náhodné číslo.

en: RANDEXP(0.88)
cs: RANDEXP(0,88)

en: The RANDPOISSON() function returns a poisson-distributed pseudo-random number.
cs: Funkce RANDPOISSON() vrací pseudonáhodné číslo Poissonova rozdělení.

en: A floating point value (between 0 and 1)
cs: Reálná hodnota (mezi 0 a 1)

en: The RANDBINOM() function returns a binomially-distributed pseudo-random number.
cs: Funkce RANDNEGBINOM() vrací pseudonáhodné číslo podle binomického rozdělení.

en: Failures (greater 0)
cs: Selhání (větší než 0)

en: The RANDBERNOULLI() function returns a Bernoulli-distributed pseudo-random number.
cs: Funkce RANDBERNOULLI() vrací pseudonáhodné číslo podle Bernoulliho rozdělení.

en: RANDBERNOULLI(0.45)
cs: RANDBERNOULLI(0,45)

en: Mean value of the normal distribution
cs: Střední hodnota v normálním rozložení

en: Dispersion of the normal distribution
cs: Rozptyl normálního rozložení

en: The RANDNORM() function returns a Normal(Gaussian)-distributed pseudo-random number.
cs: Funkce RANDNORM() vrací pseudonáhodné číslo podle normálního (Gaussova) rozdělení.

en: Bottom value
cs: Spodní hodnota

en: Top value
cs: Vrchní hodnota

en: The RANDBETWEEN() function returns a pseudo-random number between bottom and top value. If bottom > top this function returns Err.
cs: Funkce RANDBETWEEN() vrací pseudo-náhodné číslo v rozmezí spodní a vrchní hodnoty. Je-li spodní hodnota větší než vrchní, funkce vrací chybu Err.

en: RANDBETWEEN(bottom;top)
cs: RANDBETWEEN(spodní;vrchní)

en: RANDBETWEEN(12;78) equals for example 61.0811...
cs: RANDBETWEEN(12;78) se může například rovnat 61,0811...

en: Multiple
cs: Násobek

en: MROUND(value; multiple)
cs: MROUND(hodnota; násobek)

en: MROUND(1.252; 0.5) equals 1.5
cs: MROUND(1,252; 0.5) je rovno 1,5

en: MROUND(-1.252; -0.5) equals -1.5
cs: MROUND(-1,252; -0,5) je rovno 1,5

en: Digits
cs: Číslice

en: ROUND(value;[digits])
cs: ROUND(hodnota;[číslice])

en: ROUND(1.252;2) equals 1.25
cs: ROUND(1,252;2) se rovná 1,25

en: ROUND(-1.252;2) equals -1.25
cs: ROUND(-1,252;2) se rovná -1,25

en: ROUND(1.258;2) equals 1.26
cs: ROUND(1,258;2) se rovná 1,26

en: ROUND(-12.25;-1) equals -10
cs: ROUND(-12,52;-1) se rovná -10

en: ROUND(-1.252;0) equals -1
cs: ROUND(-1,252;0) se rovná -1

en: ROUNDUP(value;[digits])
cs: ROUNDUP(hodnota; [číslice])

en: ROUNDUP(1.252) equals 2
cs: ROUNDUP(1,252) se rovná 2

en: ROUNDUP(1.252;2) equals 1.26
cs: ROUNDUP(1,252;2) se rovná 1,26

en: ROUNDUP(-1.252;2) equals -1.26
cs: ROUNDUP(-1,252;2) se rovná -1,26

en: ROUNDUP(-1.252) equals -2
cs: ROUNDUP(-1,252) se rovná -2

en: ROUNDDOWN(value;[digits])
cs: ROUNDDOWN(hodnota; [číslice])

en: ROUNDDOWN(1.252) equals 1
cs: ROUNDDOWN(1,252) se rovná 1

en: ROUNDDOWN(1.252;2) equals 1.25
cs: ROUNDDOWN(1,252;2) se rovná 1,25

en: ROUNDDOWN(-1.252;2) equals -1.25
cs: ROUNDDOWN(-1,252;2) se rovná -1,25

en: ROUNDDOWN(-1.252) equals -1
cs: ROUNDDOWN(-1,252) se rovná -1

en: Nth term
cs: n-tý člen

en: FIB(9) returns 34
cs: FIB(9) vrací 34

en: FIB(26) returns 121393
cs: FIB(26) vrací 121393

en: Numerator
cs: Dělenec

en: Denumerator
cs: Dělitel

en: QUOTIENT(numerator;denumerator)
cs: QUOTIENT(dělenec;dělitel)

en: QUOTIENT(21;4) returns 5
cs: QUOTIENT(21;4) vrací 5

en: MDETERM(matrix)
cs: MDETERM(matice)

en: First matrix
cs: První matice

en: Second matrix
cs: Druhá matice

en: Matrix
cs: Matice

en: MINVERSE(matrix)
cs: MINVERSE(matice)

en: Dimension
cs: Rozměr

en: MUNIT(dimension)
cs: MUNIT(rozměr)

en: TRANSPOSE(matrix)
cs: TRANSPOSE(matice)

en: Lookup & Reference
cs: Vyhledání a odkaz

en: Row number
cs: Číslo řádku

en: Column number
cs: Číslo sloupce

en: Absolute number (optional)
cs: Absolutní číslo (volitelné)

en: A1 style (optional)
cs: A1 styl (volitelný)

en: Sheet name
cs: Název listu

en: ADDRESS(6; 4) returns $D$6
cs: ADDRESS(6; 4) vrací $D$6

en: ADDRESS(6; 4; 2) returns D$6
cs: ADDRESS(6; 4; 2) vrací D$6

en: ADDRESS(6; 4; 2; FALSE; "Sheet1") returns Sheet1!R6C[4]
cs: ADDRESS(6; 4; 2; FALSE; "Sheet1") vrací Sheet1!R6C[4]

en: ADDRESS(6; 4; 1; FALSE; "Sheet1") returns Sheet1!R6C4
cs: ADDRESS(6; 4; 1; FALSE; "Sheet1") vrací Sheet1!R6C4

en: ADDRESS(6; 4; 4; TRUE; "Sheet1") returns Sheet1!D6
cs: ADDRESS(6; 4; 4; TRUE; "Sheet1") vrací Sheet1!D6

en: AREAS(reference)
cs: AREAS(odkaz)

en: AREAS(A1) returns 1
cs: AREAS(A1) vrací 1

en: AREAS((A1; A2:A4)) returns 2
cs: AREAS((A1; A2:A4)) vrací 2

en: Arguments
cs: Argumenty

en: Returns the parameter specified by the index.
cs: Vrací parametr jež byl zadán jako index.

en: CHOOSE(index; parameter1; parameter2;...)
cs: CHOOSE(index; parametr1; parametr2;...)

en: CHOOSE(1; "1st"; "2nd") returns "1st"
cs: CHOOSE(1; "1st"; "2nd") vrací "1st"

en: CHOOSE(2; 3; 2; 4) returns 2
cs: CHOOSE(2; 3; 2; 4) vrací 2

en: COLUMN(reference)
cs: COLUMN(odkaz)

en: COLUMN(A1) returns 1
cs: COLUMN(A1) vrací 1

en: COLUMN(D2) returns 4
cs: COLUMN(D2) vrací 4

en: COLUMNS(reference)
cs: COLUMNS(odkaz)

en: COLUMNS(A1:C3) returns 3
cs: COLUMNS(A1:C3) vrací 3

en: COLUMNS(D2) returns 1
cs: COLUMNS(D2) vrací 1

en: Row
cs: Řádek

en: Column
cs: Sloupec

en: INDEX(cell, row, column)
cs: INDEX(buňka, řádek, sloupec)

en: INDEX(range, row, column)
cs: INDEX(rozsah, řádek, sloupec)

en: INDEX(A1:C3;2;2), returns contents of B2
cs: INDEX(A1:C3;2;2), vrací obsah B2

en: INDIRECT("A1"), returns content of A1
cs: INDIRECT("A1"), vrací obsah A1

en: ROW(reference)
cs: ROW(odkaz)

en: ROW(A1) returns 1
cs: ROW(A1) vrací 1

en: ROW(D2) returns 2
cs: ROW(D2) vrací 2

en: ROWS(reference)
cs: ROWS(odkaz)

en: ROWS(A1:C3) returns 3
cs: ROWS(A1:C3) vrací 3

en: ROWS(D2) returns 1
cs: ROWS(D2) vrací 1

en: SHEETS(reference)
cs: SHEETS(odkaz)

en: Lookup value
cs: Vyhledat hodnotu

en: Lookup vector
cs: Vyhledat vektor

en: Result vector
cs: Výsledný vektor

en: Data source
cs: Zdroj dat

en: Sorted (optional)
cs: Seřazeno (volitelně)

en: Row cell
cs: Buňka řady

en: Row replacement
cs: Nahrazení řady

en: Column replacement (optional)
cs: Nahrazení sloupce (volitelné)

en: Search value
cs: Hledat hodnotu

en: Search region
cs: Hledat oblast

en: Statistical
cs: Statistické

en: Floating point values
cs: Reálné hodnoty

en: AVEDEV(value;value;...)
cs: AVEDEV(hodnota;hodnota;...)

en: AVEDEV(11.4;17.3;21.3;25.9;40.1) returns 7.84
cs: AVEDEV(11,4;17,3;21,3;25,9;40,1) vrací 7,84

en: The AVERAGE() function calculates the average of all the values given as parameters. You can calculate the average of a range AVERAGE(A1:B5) or a list of values like AVERAGE(12;5;12.5).
cs: Funkce AVERAGE() vrací průměr všech hodnot zadán jako parametry. Můžete spočítat průměr z rozsahu buněk AVERAGE(A1:B5) anebo ze seznamu hodnot jako AVERAGE(12;5;12,5)

en: AVERAGE(value;value;...)
cs: AVERAGE(hodnota;hodnota;...)

en: AVERAGE(12;5;7) equals 8
cs: AVERAGE(12;5;7) se rovná 24

en: AVERAGE(12.5;2) equals 7.25
cs: AVERAGE(12,5;2) se rovná 7,25

en: String values
cs: Řetězcové hodnoty

en: AVERAGEA(value;value;...)
cs: AVERAGEA(hodnota;hodnota;...)

en: AVERAGEA(11.4;17.3;"sometext";25.9;40.1) equals 18.94
cs: AVERAGEA(11,4;17,3;"nějakýtext";25,9;40,1) se rovná 18,94

en: Alpha parameter
cs: Parametr alfa

en: Beta parameter
cs: Parametr beta

en: Start
cs: Spustit

en: End
cs: Konec

en: Cumulative
cs: Kumulativní

en: BETADIST(0.2859;0.2606;0.8105) equals 0.675444
cs: BETADIST(0,2859;0,2606;0,8105) se rovná 0,675444

en: BETADIST(0.2859;0.2606;0.8105;0.2;0.9) equals 0.537856
cs: BETADIST(0,2859;0,2606;0,8105;0,2;0,9) se rovná 0,537856

en: BETAINV(number;alpha;beta [; start=0 [; end=1]])
cs: BETAINV(číslo;alfa;beta [; start=0 [; end=1]])

en: Degrees of freedom
cs: Stupňů volnosti

en: CHIDIST(number;degrees_freedom)
cs: CHIDIST(číslo;stupně_volnosti)

en: CHIDIST(13.27;5) returns 0.021
cs: CHIDIST(13,27;5) vrací 0,021

en: Total number of elements
cs: Celkový počet prvků

en: Number of elements to choose
cs: Počet prvků k výběru

en: The COMBIN() function calculates the count of possible combinations. The first parameter is the total count of elements. The second parameter is the count of elements to choose. Both parameters should be positive and the first parameter should not be less than the second. Otherwise the function returns an error.
cs: Funkce COMBIN() počítá počet možných kombinací. Prvním parametrem je celkový počet prvků. Druhým parametrem je počet vybíraných prvků. Tyto dva parametry by měly být kladné, jinak funkce navrátí chybu. První parametr by měl být navíc větší než druhý, jinak dojde opět k vrácení chyby.

en: COMBIN(total;chosen)
cs: COMBIN(celkem; vybrané)

en: COMBIN(12;5) returns 792
cs: COMBIN(12;5) vrací 792

en: COMBIN(5;5) returns 1
cs: COMBIN(5;5) vrací 1

en: The COMBINA() function calculates the count of possible combinations allowing repetition. The first parameter is the total count of elements. The second parameter is the count of elements to choose allowing repetition. Both parameters should be positive and the first parameter should not be less than the second. Otherwise the function returns an error.
cs: Funkce COMBINA() počítá počet možných kombinací s opakováním Prvním parametrem je celkový počet prvků. Druhým parametrem je počet vybíraných prvků s opakováním. Tyto dva parametry by měly být kladné, jinak funkce navrátí chybu. První parametr by měl být navíc větší než druhý, jinak dojde opět k vrácení chyby.

en: COMBINA(total;chosen)
cs: COMBINA(celkem; vybrané)

en: COMBINA(12;5) returns 4368
cs: COMBINA(12;5) vrací 4368

en: COMBINA(5;5) returns 126
cs: COMBINA(5;5) vrací 126

en: Level of the confidence interval
cs: Úroveň intervalu spolehlivosti

en: Standard deviation for the total population
cs: Směrodatná odchylka celé populace

en: Size of the total population
cs: Velikost celé populace

en: CONFIDENCE(alpha;stddev;size)
cs: CONFIDENCE(alpha;stddev;velikost)

en: CONFIDENCE(0.05;1.5;100) equals 0.294059
cs: CONFIDENCE(0,05;1,5;100) se rovná 0,294059

en: Cell range of values
cs: Rozsah hodnot buněk

en: Second cell range of values
cs: Druhý rozsah hodnot buněk

en: CORREL(range1; range2)
cs: CORREL(rozsah1; rozsah2)

en: COVAR(range1; range2)
cs: COVAR(rozsah1; rozsah2)

en: DEVSQ(value; value;...)
cs: DEVSQ(hodnota;hodnota;...)

en: DEVSQ(21; 33; 54; 23) returns 684.75
cs: DEVSQ(21; 33; 54; 23) vrací 684,75

en: Lambda parameter
cs: Parametr lambda

en: 0 = density, 1 = distribution
cs: 0 = hustota, 1 = rozložení

en: EXPONDIST(number;lambda;cumulative)
cs: EXPONDIST(číslo;lambda;kumulovaně)

en: EXPONDIST(3;0.5;0) equals 0.111565
cs: EXPONDIST(3;0,5;0) se rovná 0,111565

en: EXPONDIST(3;0.5;1) equals 0.776870
cs: EXPONDIST(3;0,5;1) se rovná 0,776870

en: Degrees of freedom 1
cs: Stupňů volnosti 1

en: Degrees of freedom 2
cs: Stupňů volnosti 2

en: FDIST(number;degrees_freedom_1;degrees_freedom_2)
cs: FDIST(číslo;stupně_volnosti_1;stupně_volnosti_2)

en: FDIST(0.8;8;12) yields 0.61
cs: FDIST(0,8;8;12) vrací 0,61

en: Number r1
cs: Číslo r1

en: Number r2
cs: Číslo r2

en: FINV(number; r1; r2)
cs: FINV(číslo; r1; r2)

en: FDIST(FINV(0.1;3;4);3;4) equals 0.1
cs: FDIST(FINV(0.1;3;4);3;4) se rovná 0,1

en: FISHER(number)
cs: FISHER(číslo)

en: FISHER(0.2859) equals 0.294096
cs: FISHER(0,2859) se rovná 0,294096

en: FISHER(0.8105) equals 1.128485
cs: FISHER(0,8105) se rovná 1,128485

en: FISHERINV(number)
cs: FISHERINV(číslo)

en: FISHERINV(0.2859) equals 0.278357
cs: FISHERINV(0,2859) se rovná 0,278357

en: FISHERINV(0.8105) equals 0.669866
cs: FISHERINV(0,8105) se rovná 0,669866

en: Floating point values, that should be counted.
cs: Reálné hodnoty., jež mají být počítány.

en: Floating point values, representing the upper boundaries of the intervals.
cs: Reálné hodnot reprezentující horní meze intervalů.

en: Cumulated flag
cs: Kumulovaně

en: The GAMMADIST() function returns the gamma distribution.
cs: Funkce GAMMADIST() vrací gama rozdělení.

en: The first three parameters must be positive.
cs: První tři parametry musí být kladné.

en: GAMMADIST(number;alpha;beta;cumulated)
cs: GAMMADIST(číslo;alfa;beta;kumulovaně)

en: GAMMADIST(0.758;0.1;0.35;1) equals 0.995450
cs: GAMMADIST(0,758;0,1;0,35;1) se rovná 0,995450

en: GAMMADIST(0.758;0.1;0.35;0) equals 0.017179
cs: GAMMADIST(0,758;0,1;0,35;0) se rovná 0,017179

en: GAMMADIST(GAMMAINV(0.1;3;4);3;4) equals 0.1
cs: GAMMADIST(GAMMAINV(0.1;3;4);3;4) se rovná 0,1

en: GAMMADIST(GAMMAINV(0.3;3;4);3;4) equals 0.3
cs: GAMMADIST(GAMMAINV(0.3;3;4);3;4) se rovná 0,3

en: The number for which the integral value of standard normal distribution is to be calculated
cs: Číslo, pro které bude vypočítána hodnota integrálu standardního normálního rozdělení

en: GAUSS(value)
cs: GAUSS(hodnota)

en: GAUSS(0.25) equals 0.098706
cs: GAUSS(0,25) se rovná 0,098706

en: GEOMEAN(value; value;...)
cs: GEOMEAN(hodnota;hodnota;...)

en: GEOMEAN(21; 33; 54; 23) returns 30.45886
cs: GEOMEAN(21; 33; 54; 23) vrací 30,45886

en: HARMEAN(value; value;...)
cs: HARMEAN(hodnota;hodnota;...)

en: HARMEAN(21; 33; 54; 23) returns 28.588
cs: HARMEAN(21; 33; 54; 23) vrací 28,588

en: Number of success in the sample
cs: Počet úspěšných pokusů ve vzorku

en: Number of trials
cs: Počet pokusů

en: Number of success overall
cs: Počet celkových úspěšných pokusů

en: Population size
cs: Velikost populace

en: HYPGEOMDIST(2; 5; 6; 20) returns 0.3522
cs: HYPGEOMDIST(2; 5; 6; 20) vrací 0,3522

en: y values (array)
cs: hodnoty y (rozsah)

en: x values (array)
cs: hodnoty x (rozsah)

en: The KURT() function calculates an unbiased estimate of the kurtosis of a data set. You have to provide at least 4 values, otherwise an error is returned.
cs: Funkce KURT() počítá čistý odhad špičatosti daných dat. Musíte zadat aspoň 4 hodnoty, jinak vrátí chybu.

en: KURT(value; value;...)
cs: KUR(hodnota; hodnota; ...)

en: KURT(21; 33; 54; 23) returns 1.344239
cs: KURT(21; 33; 54; 23) vrací 1,344239

en: The KURTP() function calculates an population kurtosis of a data set. You have to provide at least 4 values, otherwise an error is returned.
cs: Funkce KURTP() počítá špičatost populace. Musíte zadat aspoň 4 hodnoty, jinak vrátí chybu.

en: KURTP(value; value;...)
cs: KURTP(hodnota; hodnota; ...)

en: KURTP(21; 33; 54; 23) returns -1.021
cs: KURTP(21; 33; 54; 23) vrací 1,021

en: Position (from the largest)
cs: Pozice (od největšího)

en: LARGE(range; k)
cs: LARGE(rozsah; k)

en: A1: 3, A2: 1, A3: 5 => LARGE(A1:A3; 2) returns 3
cs: A1: 3, A2: 1, A3: 5 => LARGE(A1:A3; 2) vrací 3

en: LEGACYFDIST(number;degrees_freedom_1;degrees_freedom_2)
cs: LEGACYFDIST(číslo;stupně_volnosti_1;stupně_volnosti_2)

en: LEGACYFDIST(0.8;8;12) yields 0.61
cs: LEGACYFDIST(0.8;8;12) vrací 0,61

en: Probability
cs: Pravděpodobnost

en: Mean value of the standard logarithmic distribution
cs: Střední hodnota standardního logaritmického rozdělení

en: LOGINV(p; mean; stdev)
cs: LOGINV(p; střed; směr_odchylka)

en: LOGINV(0.1;0;1) equals 0.2776
cs: LOGINV(0,1;0;1) se rovná 0,2776

en: LOGNORMDIST(Number;MV;STD)
cs: LOGNORMDIST(číslo;MV;STD)

en: LOGNORMDIST(0.1;0;1) equals 0.01
cs: LOGNORMDIST(0,1;0;1) se rovná 0,01

en: Floating point value or range of values
cs: Reálná hodnota nebo rozsah hodnot

en: Floating point values or range of values
cs: Reálné hodnoty nebo rozsah hodnot

en: MEDIAN(value;value;...)
cs: MEDIAN(hodnota;hodnota;...)

en: MEDIAN(12; 5; 5.5) equals 5.5
cs: MEDIAN(12;5;5) se rovná 5,5

en: MEDIAN(12; 7; 8;2) equals 7.5
cs: MEDIAN(12;7;8;2) se rovná 7,5

en: Float
cs: Desetinné číslo

en: MODE(number; number2; ...)
cs: MODE(číslo; číslo2; ...)

en: MODE(range)
cs: MODE(rozsah)

en: MODE(12; 14; 12; 15) returns 12
cs: MODE(12; 14; 12; 15) vrací 12

en: Number of failures
cs: Počet selhání

en: Number of successful trials
cs: Počet úspěšných pokusů

en: Probability of success
cs: Pravděpodobnost úspěchu

en: NEGBINOMDIST(failures; success; prob_of_success)
cs: NEGBINOMDIS(pokusy; úspěchy; pravděpodobnost_úspěchu)

en: NEGBINOMDIST(2;5;0.55) returns 0.152872629
cs: NEGBINOMDIST(2;5;0,55) vrací 0,152872629

en: Linear middle of the distribution
cs: Lineární střed rozložení

en: Standard deviation of the distribution
cs: Směrodatná odchylka rozložení

en: NORMDIST(Number;MV;STD;K)
cs: NORMDIST(číslo;MV;STD;K)

en: NORMDIST(0.859;0.6;0.258;0) equals 0.934236
cs: NORMDIST(0,859;0,6;0,258;0) se rovná 0,934236

en: NORMDIST(0.859;0.6;0.258;1) equals 0.842281
cs: NORMDIST(0,859;0,6;0,258;1) se rovná 0,842281

en: Middle value in the normal distribution
cs: Střední hodnota v normálním rozložení

en: Standard deviation of the normal distribution
cs: Směrodatná odchylka normálního rozložení

en: NORMINV(number;MV;STD)
cs: NORMINV(číslo;MV;STD)

en: NORMINV(0.9;63;5) equals 69.41
cs: NORMINV(0,9;63;5) se rovná 69,41

en: NORMSDIST(Number)
cs: NORMSDIST(číslo)

en: NORMSDIST(1) equals 0.84
cs: NORMSDIST(1) se rovná 0,84

en: NORMSINV(Number)
cs: NORMSINV(číslo)

en: NORMSINV(0.908789) returns 1.3333
cs: NORMSINV(0,908789) se rovná 1,3333

en: PEARSON(range1; range2)
cs: PEARSON(rozsah1; rozsah2)

en: Number of elements to permutate
cs: Počet prvků permutace

en: The PERMUT() function returns the number of permutations. The first parameter is the number of elements, and the second parameter is the number of elements used in the permutation.
cs: Funkce PERMUT() vrací počet permutací. První parametrem je počet prvků a druhým je počet prvků použitých v permutaci.

en: PERMUT(total;permutated)
cs: PERMUT(celkem; permutované)

en: PERMUT(8;5) equals 6720
cs: PERMUT(8;5) vrací 6720

en: PERMUT(1;1) equals 1
cs: PERMUT(1;1) se rovná 1

en: PERMUTATIONA(2,3) returns 8
cs: PERMUTATIONA(2,3) vrací 8

en: PERMUTATIONA(0,0) returns 1
cs: PERMUTATIONA(0,0) vrací 1

en: The number for which the standard normal distribution is to be calculated
cs: Číslo, pro které bude vypočítáno standardní normální rozdělení

en: PHI(value)
cs: PHI(hodnota)

en: PHI(0.25) equals 0.386668
cs: PHI(0,25) se rovná 0,386668

en: Lambda parameter (the middle value)
cs: Parametr lambda (střední hodnota)

en: POISSON(number;lambda;cumulative)
cs: POISSON(číslo;lambda;kumulovaně)

en: POISSON(60;50;0) equals 0.020105
cs: POISSON(60;50;0) se rovná 0,020105

en: POISSON(60;50;1) equals 0.927840
cs: POISSON(60;50;1) se rovná 0,927840

en: Data (array)
cs: Data (rozsah)

en: Order
cs: Pořadí

en: RANK (2;{1;2;3}) equals 2
cs: RANK (2;{1;2;3}) je rovno 2

en: SKEW(number; number2; ...)
cs: SKEW(číslo; číslo2; ...)

en: SKEW(range)
cs: SKEW(rozsah)

en: SKEW(11.4; 17.3; 21.3; 25.9; 40.1) returns 0.9768
cs: SKEW(11,4; 17,3; 21,3; 25,9; 40,1) vrací 0,9768

en: SKEWP(number; number2; ...)
cs: SKEWP(číslo; číslo2; ...)

en: SKEWP(range)
cs: SKEWP(rozsah)

en: SKEWP(11.4; 17.3; 21.3; 25.9; 40.1) returns 0.6552
cs: SKEWP(11,4; 17,3; 21,3; 25,9; 40,1) vrací 0,6552

en: Position (from the smallest)
cs: Pozice (od nejmenšího)

en: SMALL(range; k)
cs: SMALL(rozsah; k)

en: A1: 3, A2: 1, A3: 5 => SMALL(A1:A3; 1) returns 1
cs: A1: 3, A2: 1, A3: 5 => SMALL(A1:A3; 1) vrací 1

en: Standard deviation
cs: Směrodatná odchylka

en: STANDARDIZE(4; 3; 7) returns 0.1429
cs: STANDARDIZE(4; 3; 7) vrací 0,1429

en: STDEV(value;value;...)
cs: STDEV(hodnota;hodnota;...)

en: STDEV(6;7;8) equals 1
cs: STDEV(6;7;8) se rovná 1

en: STDEVA(value;value;...)
cs: STDEVA(hodnota;hodnota;...)

en: STDEVA(6; 7; A1; 8) equals 1, if A1 is empty
cs: STDEVA(6; 7; A1; 8) se rovná 1, pokud je A1 prázdné

en: STDEVA(6; 7; A1; 8) equals 3.109, if A1 is TRUE
cs: STDEVA(6; 7; A1; 8) se rovná 3,109, pokud je A1 pravda

en: STDEVP(value;value;...)
cs: STDEVP(hodnota;hodnota;...)

en: STDEVP(6;7;8) equals 0.816497...
cs: STDEVP(6;7;8) se rovná 0,816497...

en: STDEVPA(value;value;...)
cs: STDEVPA(hodnota;hodnota;...)

en: STDEVPA(6; 7; A1; 8) equals 0.816497..., if A1 is empty
cs: STDEVPA(6; 7; A1; 8) se rovná 0,816497..., pokud je A1 prázdné

en: STDEVPA(6; 7; A1; 8) equals 2.69..., if A1 is TRUE
cs: STDEVPA(6; 7; A1; 8) se rovná 2,69..., pokud je A1 pravda

en: STDEVPA(6; 7; A1; 8) equals 3.11..., if A1 is FALSE
cs: STDEVPA(6; 7; A1; 8) se rovná 3,11..., pokud je A1 nepravda

en: Value (array)
cs: Hodnota (pole)

en: SUMPRODUCT(array1;array2)
cs: SUMPRODUCT(pole1; pole2)

en: SUMPRODUCT(A1:A2;B1:B2) with A1=2, A2=5, B1=3 and B2=5, returns 31
cs: SUMPRODUCT(A1:A2;B1:B2), kde A1=2, A2=5, B1=3 a B2=5, vrací 31

en: SUMX2PY2(array1;array2)
cs: SUMX2PY2(pole1; pole2)

en: SUMX2PY2(A1:A2;B1:B2) with A1=2, A2=5, B1=3 and B2=5, returns 63
cs: SUMX2PY2(A1:A2;B1:B2), kde A1=2, A2=5, B1=3 a B2=5, vrací 63

en: SUMX2MY2(array1;array2)
cs: SUMX2MY2(pole1; pole2)

en: SUMX2MY2(A1:A2;B1:B2) with A1=2, A2=5, B1=3 and B2=5, returns -5
cs: SUMX2MY2(A1:A2;B1:B2), kde A1=2, A2=5, B1=3 a B2=5, vrací -5

en: Degrees of freedom for the t-distribution
cs: Stupně volnosti pro t-rozložení

en: Mode (1 or 2)
cs: Režim (1 nebo 2)

en: TDIST(number;degrees_freedom;mode)
cs: TDIST(číslo;stupně_volnosti;režim)

en: TDIST(12;5;1) returns 0.000035
cs: TDIST(12;5;1) vrací 0,000035

en: dataSet
cs: Soubor dat

en: The VAR() function calculates the variance based on a sample.
cs: Funkce VAR() počítá rozptyl ze vzorku.

en: VAR(value;value;...)
cs: VAR(hodnota; hodnota; ...)

en: VAR(12;5;7) equals 13
cs: VAR(12;5;7) je rovno 13

en: VAR(15;80;3) equals 1716.333...
cs: VAR(15;80;3) je rovno 1716,333...

en: VAR(6;7;8) equals 1
cs: VAR(6;7;8) je rovno 1

en: VARA(value;value;...)
cs: VARA(hodnota; hodnota; ...)

en: VARA(12;5;7) equals 13
cs: VARA(12;5;7) je rovno 13

en: VARA(15;80;3) equals 1716.333...
cs: VARA(15;80;3) je rovno 1716,333...

en: VARA(6;7;8) equals 1
cs: VARA(6;7;8) je rovno 1

en: The VARIANCE() function calculates the variance based on a sample. It is the same as the VAR function.
cs: Funkce VARIANCE() počítá rozptyl ze vzorku. Je to stejná funkce jako VAR.

en: VARIANCE(12;5;7) equals 13
cs: VARIANCE(12;5;7) se rovná 13

en: VARIANCE(15;80;3) equals 1716.333...
cs: VARIANCE(15;80;3) se rovná 1716.333...

en: VARIANCE(6;7;8) equals 1
cs: VARIANCE(6;7;8) se rovná 1

en: VARP(value;value;...)
cs: VARP(hodnota; hodnota; ...)

en: VARP(12;5;7) equals 8.666...
cs: VARP(12;5;7) je rovno 8,666...

en: VARP(15;80;3) equals 1144.22...
cs: VARP(15;80;3) je rovno 1144,22...

en: VARP(6;7;8) equals 0.6666667...
cs: VARP(6;7;8) je rovno 0,6666667...

en: VARPA(value;value;...)
cs: VARPA(hodnota; hodnota; ...)

en: VARPA(12;5;7) equals 8.666...
cs: VARPA(12;5;7) je rovno 8,666...

en: VARPA(15;80;3) equals 1144.22...
cs: VARPA(15;80;3) je rovno 1144,22...

en: VARPA(6;7;8) equals 0.6666667...
cs: VARPA(6;7;8) je rovno 0,6666667...

en: WEIBULL(number;alpha;beta;cumulative)
cs: WEIBULL(číslo;alfa;beta;kumulovaně)

en: WEIBULL(2;1;1;0) equals 0.135335
cs: WEIBULL(2;1;1;0) se rovná 0,135335

en: WEIBULL(2;1;1;1) equals 0.864665
cs: WEIBULL(2;1;1;1) se rovná 0,864665

en: x (array)
cs: x (rozsah)

en: mean
cs: střední hodnota

en: standardDeviation
cs: směrodatná odchylka

en: BINO(trials;success;prob_of_success)
cs: BINO(pokusy; úspěchy; pravděpodobnost_úspěchu)

en: BINO(12;9;0.8) returns 0.236223201
cs: BINO(12;9;0,8) vrací 0,236223201

en: SUMXMY2(array1;array2)
cs: SUMXMY2(rozsah1;rozsah2)

en: SUMXMY2(A1:A2;B1:B2) with A1=2, A2=5, B1=3 and B2=5, returns 1
cs: SUMXMY2(A1:A2;B1:B2) with A1=2, A2=5, B1=3 and B2=5, vrací 1

en: Probability of failure
cs: Pravděpodobnost selhání

en: INVBINO(trials;failure;prob_of_failure)
cs: INVBINO(pokusy; selhání; pravděpodobnost_selhání)

en: INVBINO(12;3;0.2) returns 0.236223201
cs: INVBINO(12;3;0,2) vrací 0,236223201

en: The GAMMALN() function returns the natural logarithm of the gamma function: G(x). The number parameter must be positive.
cs: Funkce GAMMALN() vrací přirozený logaritmus gama funkce: G(x). Číselný parametr musí být kladný.

en: GAMMALN(Number)
cs: GAMMALN(číslo)

en: GAMMALN(2) returns 0
cs: GAMMALN(2) vrací 0

en: Decimals
cs: Desetinná místa

en: DOLLAR(number;decimals)
cs: DOLLAR(číslo;desetinné)

en: DOLLAR(1403.77) returns "$ 1,403.77"
cs: DOLLAR(1403,77) vrací "1 403,77 Kč"

en: DOLLAR(-0.123;4) returns "$-0.1230"
cs: DOLLAR(-0,123;4) vrací "-0,1230 Kč"

en: No_commas
cs: Bez_čárek

en: FIXED(number;decimals;no_commas)
cs: FIXED(číslo;desetinné;bez_čárek)

en: FIXED(1234.567;1) returns "1,234.6"
cs: FIXED(1234,567;1) vrací "1 234,6"

en: FIXED(1234.567;1;FALSE) returns "1234.6"
cs: FIXED(1234.567;1;FALSE) vrací "1234.6"

en: FIXED(44.332) returns "44.33"
cs: FIXED(44.332) vrací "44.33"

en: Text for which you want to substitute
cs: Text, za který se má nahradit

en: Part of text you want to replace
cs: Část nebo text, který se má nahradit

en: Which occurrence to replace
cs: Který výskyt nahradit

en: SUBSTITUTE(text; old_text; new_text; instance_num)
cs: SUBSTITUTE(text; starý_text; nový_text; počet)

en: SUBSTITUTE("Cost Data";"Cost";"Sales") returns "Sales Data"
cs: SUBSTITUTE("Cost Data";"Cost";"Sales") vrací "Sales Data"

en: SUBSTITUTE("Qtr 1, 2001";"1";"3";1) returns "Qtr 3, 2001"
cs: SUBSTITUTE("Qtr 1, 2001";"1";"3";1) vrací "Qtr 3, 2001"

en: SUBSTITUTE("Qtr 1, 2001";"1";"3";4) returns "Qtr 3, 2003"
cs: SUBSTITUTE("Qtr 1, 2001";"1";"3";4) vrací "Qtr 3, 2003"

en: The text you want to find
cs: Text, který si přejete najít

en: You can use wildcard characters, question mark (?) and asterisk (*). A question mark matches any single character, an asterisk matches any sequences of characters.
cs: Můžete použít zástupné znaky, otazník (?) a hvězdičku (*). Otazník odpovídá jedinému libovolnému znaku, hvězdička odpovídá libovolné sekvenci znaků.

en: T(value)
cs: T(hodnota)

en: T(1.2) returns "" (empty text)
cs: T(1.2) vrací "" (prázdný text)

en: The TEXT() function converts a value to text.
cs: Funkce TEXT() převede hodnotu (číslo) na text.

en: TEXT(value)
cs: TEXT(hodnota)

en: TEXT(1234.56) returns "1234.56"
cs: TEXT(1234.56) vrací "1234.56"

en: TEXT("KSpread") returns "KSpread"
cs: TEXT("KSpread") vrací "KSpread"

en: String
cs: Řetězec

en: The PROPER() function converts the first letter of each word to uppercase and the rest of the letters to lowercase.
cs: Funkce PROPER() převede první písmena každého slova na velká písmena, zbytek na malá (pozn. překl. použitelné pouze pro angličtinu ;)).

en: PROPER(string)
cs: PROPER(řetězec)

en: PROPER("this is a title") returns "This Is A Title"
cs: PROPER("Toto je název") vrací "Toto Je Název"

en: First string
cs: První řetězec

en: String to compare with
cs: Porovnat s řetězcem

en: Compare case-sensitive (true/false)
cs: Rozlišovat malá/velká písmena (true/false)

en: The COMPARE() function returns 0 if the two strings are equal; -1 if the first one is lower in value than the second one; otherwise it returns 1.
cs: Funkce COMPARE() vrací 0, jsou-li řetězce shodné, -1 pokud je první menší než druhý, jinak vrací 1.

en: COMPARE(string1; string2; true|false)
cs: COMPARE(řetězec1;řetězec2;true|false)

en: COMPARE("Calligra"; "Calligra"; true) returns 0
cs: COMPARE("Calligra"; "Calligra"; true) vrací 0

en: COMPARE("calligra"; "Calligra"; true) returns 1
cs: COMPARE("calligra"; "Calligra"; true) vrací 1

en: COMPARE("kspread"; "Calligra"; false) returns 1
cs: COMPARE("kspread"; "Calligra"; false) vrací 1

en: The EXACT() function returns True if these two strings are equal. Otherwise, it returns False.
cs: Funkce EXACT() vrací True, jsou-li řetězce shodné, jinak vrací False.

en: EXACT(string1;string2)
cs: EXACT(řetězec1; řetězec2)

en: EXACT("Calligra";"Calligra") returns True
cs: EXACT("Calligra";"Calligra") vrací True

en: EXACT("KSpread";"Calligra") returns False
cs: EXACT("KSpread";"Calligra") vrací False

en: Text which you want to replace some characters
cs: Text, který se má nahradit

en: Position of the characters to replace
cs: Pozice znaků k nahrazení

en: Number of characters to replace
cs: Počet znaků k nahrazení

en: The text that will replace characters in old text
cs: Text, který nahradí znaky ve starém textu

en: REPLACE(text;position;length;new_text)
cs: REPLACE(text;pozice;délka;nový_text)

en: REPLACE("abcdefghijk";6;5;"-") returns "abcde-k"
cs: REPLACE("abcdefghijk";6;5;"-") vrací "abcde-k"

en: REPLACE("2002";3;2;"03") returns "2003"
cs: REPLACE("2002";3;2;"03") vrací "2003"

en: Specifies index to start the search
cs: Udává index, na kterém začít hledat

en: Parameter start_num specifies the character at which to start the search. The first character is character number 1. If start_num is omitted, it is assumed to be 1.
cs: Parameter zač_číslo určuje znak, na kterém se začne hledat. První znak má číslo 1. Pokud není tento parametr zadán, předpokládá se 1.

en: You can also use function SEARCH, but unlike SEARCH, FIND is case-sensitive and does not allow wildcard characters.
cs: Můžete použít i funkci SEARCH, ale na rozdíl od ní, FIND rozlišuje velká a malá písmena a nepodporuje zástupné znaky.

en: FIND(find_text;within_text;start_num)
cs: FIND(text;uvnitř_textu;začátek)

en: FIND("Cal";"Calligra") returns 1
cs: FIND("Cal";"Calligra") vrací 1

en: FIND("i";"Calligra") returns 5
cs: FIND("i";"Calligra") vrací 5

en: FIND("a";"Sheets in Calligra";4) returns 12
cs: FIND("a";"Sheets v Calligra";4) vrací 12

en: Source string
cs: Zdrojový řetězec

en: Position
cs: Pozice

en: Length
cs: Délka

en: The MID() function returns a substring that contains 'length' characters of the string, starting at 'position' index.
cs: Funkce MID() vrací podřetězec řetězce, který má délku (délka) a začíná na pozici (pozice).

en: MID(text;position;length)
cs: MID(text;pozice;délka)

en: MID(text;position)
cs: MID(text;pozice)

en: MID("Calligra";2) returns "alligra"
cs: MID("Calligra";2) vrací "alligra"

en: The LEN() function returns the length of the string.
cs: Funkce LEN() vrací délku řetězce.

en: LEN("hello") returns 5
cs: LEN("ahoj") vrací 5

en: LEN("KSpread") returns 7
cs: LEN("kspread") vrací 7

en: The TRIM() function returns text with only single spaces between words.
cs: Funkce TRIM() vrací text se zjednodušenými mezerami mezi slovy.

en: TRIM(" hello    KSpread   ") returns "hello KSpread"
cs: TRIM(" hello    KSpread   ") vrací "hello KSpread"

en: The CONCATENATE() function returns a string which is the concatenation of the strings passed as parameters.
cs: Funkce CONCATENATE() vrací řetězec, který vznikne spojením řetězců předaných jako parametry.

en: CONCATENATE(value;value;...)
cs: CONCATENATE(hodnota;hodnota;...)

en: CONCATENATE("Sheets";"Calligra";"KDE") returns "SheetsCalligraKDE"
cs: CONCATENATE("Sheets";"Calligra";"KDE") vrací "SheetsCalligraKDE"

en: Number of characters
cs: Počet znaků

en: The RIGHT() function returns a substring that contains the 'length' rightmost characters of the string. The whole string is returned if 'length' exceeds the length of the string.
cs: Funkce RIGHT() vrací podřetězec zprava pro posledních n znaků. Pokud je n větší než délka celého řetězce, funkce vrátí celý původní řetězec.

en: RIGHT(text;length)
cs: RIGHT(text; délka)

en: RIGHT("hello";2) returns "lo"
cs: AHOJ("ahoj"; 2) vrací "oj"

en: RIGHT("KSpread";10) returns "KSpread"
cs: RIGHT("kspread"; 10) vrací "kspread"

en: RIGHT("KSpread") returns "d"
cs: RIGHT("KSpread") vrací "d"

en: LEFT(text;length)
cs: LEFT(text;délka)

en: LEFT("hello";2) returns "he"
cs: LEFT("ahoj"; 2) vrací "ah"

en: LEFT("KSpread";10) returns "KSpread"
cs: LEFT("kspread"; 10) vrací "kspread"

en: LEFT("KSpread") returns "K"
cs: LEFT("KSpread") vrací "K"

en: Count of repetitions
cs: Počet opakování

en: REPT(text;count)
cs: REPT(text; počet)

en: REPT("KSpread";3) returns "KSpreadKSpreadKSpread"
cs: REPT("kspread"; 3) vrací "kspreadkspreadkspread"

en: REPT("KSpread";0) returns ""
cs: REPT("KSpread";0) vrací ""

en: By applying the encryption function again to the resulting text, you can decrypt the text.
cs: Aplikováním této funkce na již zašifrovaný text jé můžete rozšifrovat.

en: ROT13("KSpread") returns "XFcernq"
cs: ROT13("KSpread") vrací "XFcernq"

en: ROT13("XFcernq") returns "KSpread"
cs: ROT13("XFcernq") vrací "KSpread"

en: The TOGGLE() function changes lowercase characters to uppercase and uppercase characters to lowercase.
cs: Funkce TOGGLE() změní malá písmena v řetězci na velká a naopak.

en: TOGGLE("hello") returns "HELLO"
cs: TOGGLE("ahoj") vrací "AHOJ"

en: TOGGLE("HELLO") returns "hello"
cs: TOGGLE("AHOJ") vrací "ahoj"

en: TOGGLE("HeLlO") returns "hElLo"
cs: TOGGLE("aHoj") vrací "AhOJ"

en: The CLEAN() function removes every non-printable character from the string
cs: Funkce CLEAN() odstraní z řetězce netisknutelné znaky.

en: CLEAN(AsciiToChar(7) + "HELLO") returns "HELLO"
cs: CLEAN(AsciiToChar(7) + "AHOJ") vrací "AHOJ"

en: The SLEEK() function removes all spaces from the string.
cs: Funkce SLEEK() odstraní všechny mezery z textu.

en: SLEEK("This is   some  text ") returns "Thisissometext"
cs: SLEEK("Toto je   nějaký  text ") vrací "Totojenějakýtext"

en: The UPPER() function converts a string to upper case.
cs: Funkce UPPER() převede řetězec na velká písmena.

en: UPPER("hello") returns "HELLO"
cs: UPPER("ahoj") vrací "AHOJ"

en: UPPER("HELLO") returns "HELLO"
cs: UPPER("AHOJ") vrací "AHOJ"

en: The LOWER() function converts a string to lower case.
cs: Funkce LOWER() převede řetězec na malá písmena.

en: LOWER("hello") returns "hello"
cs: LOWER("ahoj") vrací "ahoj"

en: LOWER("HELLO") returns "hello"
cs: LOWER("AHOJ") vrací "ahoj"

en: Character code
cs: Kód znaku

en: The CHAR() function returns the character specified by a number.
cs: Funkce CHAR() vrací znak zadán jako číslo.

en: CHAR(code)
cs: CHAR(kód)

en: CHAR(65) returns "A"
cs: CHAR(65) vrací "A"

en: The CODE() function returns a numeric code for the first character in a text string.
cs: Funkce CODE() vrací číslo odpovídající prvnímu znaku ze řetězce.

en: CODE("KDE") returns 75
cs: CODE("KDE") vrací 75

en: Converts text string that represents a value to the real value.
cs: Převádí textový řetězec, který představuje nějakou číselnou hodnotu, na jeho reálnou hodnotu.

en: VALUE("14.03") returns 14.03
cs: VALUE("14,03") vrací 14,03

en: Searched text
cs: Hledaný text

en: Regular expression
cs: Regulární výraz

en: Default value (optional)
cs: Výchozí hodnota (volitelná)

en: Back-reference (optional)
cs: Zpětný odkaz (volitelné)

en: REGEXP(text; regexp; default; backref)
cs: REGEXP(text; výraz; standard; zpětný odkaz)

en: Replacement
cs: Nahrazení

en: Replaces all matches of a regular expression with the replacement text
cs: Nahradí všechny shody regulárního výrazu textem náhrady

en: REGEXPRE(text; regexp; replacement)
cs: REGEXPRE(text; výraz; náhrada)

en: REGEXPRE("14 and 15 and 16";"[0-9]+";"num") returns "num and num and num"
cs: REGEXPRE("14 and 15 and 16";"[0-9]+";"číslo") vrátí "číslo a číslo a číslo"

en: UNICODE("KDE") returns 75
cs: UNICODE("KDE") vrací 75

en: UNICHAR(code)
cs: UNICHAR(kód)

en: UNICHAR(65) returns "A"
cs: UNICHAR(65) vrací "A"

en: BAHTTEXT(23) returns "ยี่สิบสามบาทถ้วน"
cs: BAHTTEXT(23) vrací "ยี่สิบสามบาทถ้วน"

en: Trigonometric
cs: Trigonometrické

en: The COS() function returns the cosine of x, where x is given in radians.
cs: Funkce COS() vrací kosinus x, kde x je zadáno v radiánech.

en: COS(0) equals 1.0
cs: COS(0) se rovná 1,0

en: COS(PI()/2) equals 0
cs: COS(PI()/2) se rovná 0,0

en: ACOT(0) equals 1.57079633
cs: ACOT(0) se rovná 1,57079633

en: The SIN() function returns the sine of x, where x is given in radians.
cs: Funkce SIN() vrací sinus x, kde x je zadáno v radiánech.

en: SIN(0) equals 0
cs: SIN(0) se rovná 0

en: SIN(PI()/2) equals 1
cs: SIN(PI()/2) se rovná 1

en: The TAN() function returns the tangent of x, where x is given in radians.
cs: Funkce TAN() vrací tangens x, kde x je zadáno v radiánech.

en: TAN(0.7) equals 0.84228838
cs: TAN(0,7) se rovná 0,84228838

en: TAN(0) equals 0
cs: TAN(0) se rovná 0

en: The ACOS() function returns the arc cosine in radians and the value is mathematically defined to be 0 to PI (inclusive).
cs: Funkce ACOS() vrací arkus kosínus v radiánech; hodnota je matematicky definována mezi 0 a PI (včetně).

en: ACOS(0.8) equals 0.6435011
cs: ACOS(0,8) se rovná 0,6435011

en: ACOS(0) equals 1.57079633
cs: ACOS(0) se rovná 1,57079633

en: The ASIN() function returns the arc sine in radians and the value is mathematically defined to be -PI/2 to PI/2 (inclusive).
cs: Funkce ASIN() vrací arkus sinus v radiánech; hodnota je matematicky definována mezi -PI/2 a PI/2 (včetně).

en: ASIN(0.8) equals 0.92729522
cs: ASIN(0,8) se rovná 0,92729522

en: ASIN(0) equals 0
cs: ASIN(0) se rovná 0

en: The ATAN() function returns the arc tangent in radians and the value is mathematically defined to be -PI/2 to PI/2 (inclusive).
cs: Funkce ATAN() vrací arkus tangens v radiánech; hodnota je matematicky definována mezi -PI/2 a PI/2 (včetně).

en: ATAN(0.8) equals 0.67474094
cs: ATAN(0,8) se rovná 0,67474094

en: ATAN(0) equals 0
cs: ATAN(0) se rovná 0

en: The COSH() function returns the hyperbolic cosine of x, which is defined mathematically as (exp(x) + exp(-x)) / 2.
cs: Funkce COSH() vrací hyperbolický kosinus x, který je matematicky definován jako (exp(x) + exp(-x)) / 2.

en: COSH(0.8) equals 1.33743495
cs: COSH(0,8) se rovná 1,33743495

en: COSH(0) equals 1
cs: COSH(0) se rovná 1

en: The SINH() function returns the hyperbolic sine of x, which is defined mathematically as (exp(x) - exp(-x)) / 2.
cs: Funkce SINH() vrací hyperbolický sinus x, který je matematicky definován jako (exp(x) - exp(-x)) / 2.

en: SINH(0.8) equals 0.88810598
cs: SINH(0,8) se rovná 0,88810598

en: SINH(0) equals 0
cs: SINH(0) se rovná 0

en: The TANH() function returns the hyperbolic tangent of x, which is defined mathematically as sinh(x)/cosh(x).
cs: Funkce TANH() vrací hyperbolický tangens x, který je matematicky definován jako sinh(x)/cosh(x).

en: TANH(0.8) equals 0.66403677
cs: TANH(0,8) se rovná 0,66403677

en: TANH(0) equals 0
cs: TANH(0) se rovná 0

en: The ACOSH() function calculates the inverse hyperbolic cosine of x. That is the value whose hyperbolic cosine is x. If x is less than 1.0, acosh() returns not-a-number (NaN) and errno is set.
cs: Funkce ACOSH() počítá inverzní hyperbolický kosinus x; což je hodnota, jejíž hyperbolický kosinus je x. Je-li x menší než 1,0 - acosh() vrací chybu NaN (not a number) - není číslo.

en: ACOSH(5) equals 2.29243167
cs: ACOSH(5) se rovná 2,29243167

en: ACOSH(0) equals NaN
cs: ACOSH(0) se rovná chybě NaN (není číslo)

en: The ASINH() function calculates the inverse hyperbolic sine of x; that is the value whose hyperbolic sine is x.
cs: Funkce ASINH() počítá inverzní hyperbolický sinus x; což je hodnota, jejíž hyperbolický sinus je x.

en: ASINH(0.8) equals 0.73266826
cs: ASINH(0,8) se rovná 0,73266826

en: ASINH(0) equals 0
cs: ASINH(0) se rovná 0

en: The ATANH() function calculates the inverse hyperbolic tangent of x; that is the value whose hyperbolic tangent is x. If the absolute value of x is greater than 1.0, ATANH() returns not-a-number (NaN).
cs: Funkce ATANH() počítá inverzní hyperbolický tangens x; což je hodnota, jejíž hyperbolický tangens je x. Je-li absolutní hodnota x menší než 1,0 - atanh() vrací chybu NaN (not a number) - není číslo.

en: ATANH(0.8) equals 1.09861229
cs: ATANH(0,8) se rovná 1,09861229

en: ATANH(0) equals 0
cs: ATANH(0) se rovná 0

en: This function calculates the arc tangent of the two variables x and y. It is similar to calculating the arc tangent of y/x, except that the signs of both arguments are used to determine the quadrant of the result.
cs: Tato funkce počítá arkustangens dvou proměnných x a y. Je podobná výpočtu arkustangens y/x s tím rozdílem, že znaménka obou argumentů jsou použita ke zjištění výsledného kvadrantu.

en: ATAN2(value;value)
cs: ATAN2(hodnota;hodnota)

en: ATAN2(0.5;1.0) equals 1.107149
cs: ATAN2(0,5;1,0) se rovná 1,107149

en: ATAN2(-0.5;2.0) equals 1.815775
cs: ATAN2(-0,5;2,0) se rovná 1,815775

en: This function transforms a radian angle to a degree angle.
cs: Tato funkce transformuje úhel v radiánech na stupně.

en: DEGREES(0.78) equals 44.69
cs: DEGREES(0,78) se rovná 44,69

en: DEGREES(1) equals 57.29
cs: DEGREES(1) se rovná 57,29

en: Angle (degrees)
cs: Úhel (stupně)

en: This function transforms a degree angle to a radian angle.
cs: Tato funkce transformuje úhel ve stupních na radiány.

en: RADIANS(75) equals 1.308
cs: RADIANS(75) se rovná 1,308

en: RADIANS(90) equals 1.5707
cs: RADIANS(90) se rovná 1,5707

en: The PI() function returns the value of PI.
cs: Funkce PI() vrací hodnotu čísla PI.

en: PI() equals 3.141592654...
cs: PI() je rovno 3,141592654...

en: Spreadsheet Application
cs: Tabulkový procesor

en: Copyright 1998-%1, The Calligra Sheets Team
cs: Autorská práva 1998-%1, Tým Calligra Sheets

en: Maintainer/Port to Qt6
cs: Správce/port do Qt6

en: Original Author
cs: Původní autor

en: Former Maintainer
cs: Bývalý správce

en: ODS and Excel, functions, scripting
cs: ODS a Excel, funkce, skriptování

en: Developer (functions)
cs: Vývojář (funkce)

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
cs: &Soubor

note: i18n: ectx: Menu (Edit) i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
cs: U&pravit

note: i18n: ectx: Menu (Fill)
en: Fi&ll
cs: Vyp&lnit

note: i18n: ectx: Menu (Clear)
en: Clear
cs: Vymazat

note: i18n: ectx: Menu (Delete)
en: Delete
cs: Smazat

note: i18n: ectx: Menu (View) i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
cs: &Pohled

note: i18n: ectx: Menu (go)
en: &Go
cs: Pře&jít

note: i18n: ectx: Menu (Insert)
en: &Insert
cs: Vlož&it

note: i18n: ectx: Menu (ExternalData)
en: &External Data
cs: &Externí data

note: i18n: ectx: Menu (Format)
en: F&ormat
cs: F&ormát

note: i18n: ectx: Menu (MergeCellMenu)
en: Merge Cells
cs: Sloučit buňky

note: i18n: ectx: Menu (Row)
en: &Row
cs: Řá&dek

note: i18n: ectx: Menu (Column)
en: &Column
cs: Sloupe&c

note: i18n: ectx: Menu (Sheet)
en: &Sheet
cs: &List

note: i18n: ectx: Menu (PrintRange)
en: &Print Range
cs: Rozsa&h tisku

note: i18n: ectx: Menu
en: Manual Page Breaks
cs: Manuální zalomení stran

note: i18n: ectx: Menu (Filter)
en: Filter
cs: Filtr

note: i18n: ectx: Menu (tools)
en: &Tools
cs: Nás&troje

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
cs: Na&stavení

note: i18n: ectx: ToolBar (editToolBar)
en: Edit
cs: Upravit

note: i18n: ectx: ToolBar (navigationToolBar)
en: Navigation
cs: Navigace

note: i18n: ectx: Menu
en: Activate
cs: Aktivovat

note: i18n: tag optionWidget attribute name i18n: ectx: ToolBar (fontPropertyToolBar)
en: Font
cs: Písmo

note: i18n: ectx: ToolBar (colorAndBorderToolBar)
en: Color/Border
cs: Barvy/Ohraničení

en: Comment:
cs: Komentář:

en: Cell Editor
cs: Editor buněk

en: Formula
cs: Vzorec

en: Define Print Range
cs: Určit rozsah tisku

en: Define the print range in the current sheet
cs: Definovat rozsah tisku pro aktuální list

en: Cell formatting
cs: Formát buňky

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_areaBox)
en: Data Area
cs: Datová oblast

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_areaLabel)
en: Area:
cs: Oblast:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_firstRowAsLabel)
en: First row as label
cs: První řádek jako popisek

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_firstColumnAsLabel)
en: First column as label
cs: První sloupec jako popisek

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_formatBox)
en: Data Format
cs: Formát dat

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_dataInRows)
en: Data sets in rows
cs: Skupiny dat v řadách

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_dataInColumns)
en: Data sets in columns
cs: Skupiny dat ve sloupcích

[ctx: (qtundo-format)]
en: Define Print Range
cs: Určit rozsah tisku

[ctx: (qtundo-format)]
en: Set Page Layout
cs: Nastavit rozvržení stránky

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, FileOptionsWidget)
en: File Options
cs: Možnosti souborů

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Number of entries in Recent Files list:
cs: Počet záznamů v seznamu nedávných souborů:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Autosave interval:
cs: Interval automatického ukládání:

note: i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, m_autoSaveDelay)
en: No autosave
cs: Neukládat automaticky

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel)
en: Create backup file:
cs: Vytvořit záložní soubor:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Cursor movement after pressing Enter:
cs: Pohyb kurzoru po stisku klávesy Enter.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Func&tion shown in status bar:
cs: Funkce zobrazená ve s&tavovém řádku:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: &Unit:
cs: &Jednotka:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_indentationLabel)
en: I&ndentation step:
cs: Krok odsaze&ní:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: &Grid Color:
cs: &Barva mřížky:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Page Out&line Color:
cs: Barva ohraničení strán&ky:

en: No Limit
cs: Bez omezení

en: Sheet
cs: List

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Print settings
cs: Nastavení tisku

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, gridCheckBox)
en: Grid
cs: Mřížka

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, commentCheckBox)
en: Comment indicator
cs: Ukazatel komentáře

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chartsCheckBox)
en: Charts
cs: Grafy

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, objectsCheckBox)
en: Objects
cs: Objekty

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, zeroValuesCheckBox)
en: Zero values
cs: Nulové hodnoty

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, formulaCheckBox)
en: Formula indicator
cs: Ukazatel vzorce

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, drawingsCheckBox)
en: Drawings
cs: Kresby

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, headersCheckBox)
en: Headers
cs: Záhlaví

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Page order
cs: Pořadí stran

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ltrButton)
en: From left to right, then down
cs: Zleva doprava, potom dolů

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ttbButton)
en: From top to bottom, then across
cs: Zdola nahoru, potom napříč

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, horizontalCheckBox)
en: Center horizontally
cs: Vystředit vodorovně

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, verticalCheckBox)
en: Center vertically
cs: Vystředit svisle

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Repetitions on each page
cs: Opakování na každé straně

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, columnsCheckBox)
en: Columns from
cs: Sloupce z

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, rowsCheckBox)
en: Rows from
cs: Řádky z

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_1)
en: to
cs: do

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_4)
en: Scaling
cs: Škálování

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, pageLimitsButton)
en: Page limits:
cs: Limity stránky:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, horizontalGroup)
en: Horizontal
cs: Vodorovný

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, buttonGroup2)
en: Vertical
cs: Svislý

[ctx: @title:window]
en: Configure
cs: Nastavit

en: Interface
cs: Prostředí

en: Down
cs: Dolů

en: Up
cs: Nahoru

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, right)
en: Right
cs: Vpravo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, left)
en: Left
cs: Vlevo

en: Down, First Column
cs: Dolů, První sloupec

en: None
cs: žádný

en: Sum
cs: Suma

en: Min
cs: Minimum

en: Max
cs: Maximum

en: Average
cs: Průměr

en: Count
cs: Počet

en: CountA
cs: PočetA

en: Open/Save
cs: Otevřít/Uložit

en: Function Modules
cs: Moduly funkcí

en: Tools
cs: Nástroje

en: Plugins
cs: Moduly

en: Spelling
cs: Pravopis

en: Spell Checker Behavior
cs: Chování kontroly pravopisu

[ctx: @title:tab Author page]
en: Author
cs: Autor

en: Author
cs: Autor

en: &Completion mode:
cs: R&ežim doplňování:

en: Popup
cs: rozbalení

en: Semi-Automatic
cs: poloautomatický

en: Sheet Properties
cs: Vlastnosti listu

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, directionComboBox)
en: Left to Right
cs: Zleva doprava

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, directionComboBox)
en: Right to Left
cs: Zprava do leva

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, SheetPropertiesWidget)
en: SheetPropertiesBase
cs: Základní volby listu

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Layout direction:
cs: Směr rozvržení:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, showCommentIndicatorCheckBox)
en: Show c&omment indicator
cs: Zobrazit ukazatel k&omentáře

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, useLCModeCheckBox)
en: Use &LC mode
cs: Použít &LC režim

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, showPageOutlineCheckBox)
en: Show page outline
cs: Zobrazit ohraničení stránky

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, capitalizeFirstLetterCheckBox)
en: &Convert first letter to uppercase
cs: Převést první písm&eno na velké

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, hideZeroCheckBox)
en: &Hide zero
cs: S&krývat nuly

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, showFormulaCheckBox)
en: Show &formula
cs: Zobrazit vzore&c

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, showColumnAsNumbersCheckBox)
en: Show column as &numbers
cs: Zobrazovat sloupec jako čísla

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, showFormulaIndicatorCheckBox)
en: Show formula &indicator
cs: Zobrazovat u&kazatel vzorce

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, showGridCheckBox)
en: Show &grid
cs: Zobrazit &mřížku

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, autoCalcCheckBox)
en: &Automatic recalculation
cs: &Automatické přepočítávání

en: Sheets
cs: Listy

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, allSheetsButton)
en: All Sheets
cs: Všechny listy

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, activeSheetButton)
en: Active Sheet
cs: Aktivní list

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, selectedSheetsButton)
en: Selected Sheets:
cs: Vybrané listy

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QListWidget, ListViewAvailable)
en: Available sheets
cs: Dostupné listy

note: i18n: ectx: property (text), widget (QListWidget, ListViewAvailable)
en: Available Sheets
cs: Dostupné listy

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QListWidget, ListViewSelected)
en: List of sheets to print in given order
cs: Seznam listů pro tisk v daném pořadí

note: i18n: ectx: property (text), widget (QListWidget, ListViewSelected)
en: Selected Sheets
cs: Vybrané listy

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, ButtonSelectAll)
en: Select all sheets
cs: Vybrat všechny listy

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, ButtonMoveTop)
en: Move selected sheet to the top
cs: Přesunout vybraný list nahoru

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, ButtonSelect)
en: Select sheets
cs: Vybrat listy

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, ButtonMoveUp)
en: Move selected sheet up
cs: Přesunout vybraný list výš

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, ButtonRemove)
en: Remove sheets
cs: Odstranit listy

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, ButtonMoveDown)
en: Move selected sheet down
cs: Přesunout vybraný list níž

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, ButtonRemoveAll)
en: Clear Selection
cs: Vyčistit výběr

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, ButtonMoveBottom)
en: Move selected sheet to the bottom
cs: Přesunout vybraný list dospodu

en: Case Sensitive
cs: Rozlišovat velikost písmen

en: Match cases when searching
cs: Při hledání rozlišovat malá a velká písmena

en: Height: %1 %2
cs: Výška: %1 %2

en: Hide Row
cs: Skrýt řádek

en: Width: %1 %2
cs: Šířka: %1 %2

en: Hide Column
cs: Skrýt sloupec

en: Area is too large.
cs: Oblast je příliš velká.

en: Nothing to print for sheet(s) %1.
cs: Není co tisknout z listu(ů) %1.

en: Sheet Properties...
cs: Vlastnosti listu...

en: Modify current sheet's properties
cs: Upravit vlastnosti aktuálního listu

en: Insert Sheet
cs: Vložit list

en: Insert a new sheet
cs: Vložit nový list

en: Duplicate Sheet
cs: Duplikovat list

en: Duplicate the selected sheet
cs: Duplikovat vybraný list

en: Remove Sheet
cs: Odstranit list

en: Remove the active sheet
cs: Odstranit aktivní list

en: Rename Sheet...
cs: Přejmenovat list...

en: Rename the active sheet
cs: Přejmenovat aktivní list

en: Show Sheet...
cs: Zobrazit list...

en: Show a hidden sheet
cs: Zobrazit skrytý list

en: Hide Sheet
cs: Skrýt list

en: Hide the active sheet
cs: Skrýt aktivní list

en: Page Layout...
cs: Rozvržení papíru...

en: Specify the layout of the spreadsheet for a printout
cs: Zadat rozvržení listu pro tisk

en: Reset Print Range
cs: Obnovit rozsah tisku

en: Reset the print range in the current sheet
cs: Resetovat rozsah tisku pro aktuální list

en: Page Outline
cs: Ohraničení stránky

en: Show on the spreadsheet where the page boundary will be
cs: Zobrazit v tabulce, kde se nacházejí hranice strany

en: Recalculate Sheet
cs: Přepočítat list

en: Recalculate
cs: Přepočítat

en: Recalculate the value of every cell in the current worksheet
cs: Přepočítat hodnotu každé buňky v aktuálním pracovním listu

en: Recalculate Document
cs: Přepočítat dokument

en: Recalculate the value of every cell in all worksheets
cs: Přepočítat hodnotu každé buňky ve všech pracovních listech

en: Protect &Sheet...
cs: Ochránit li&st...

en: Protect the sheet from being modified
cs: Ochránit list před změnami

en: Protect &Document...
cs: Ochránit &dokument...

en: Protect the document from being modified
cs: Ochránit dokument před změnami

en: &Create Template From Document...
cs: Vytvořit š&ablonu z dokumentu...

en: Anchor
cs: Ukotvení

en: Cell
cs: Buňka

en: Page
cs: Strana

en: Next Sheet
cs: Následující list

en: Next
cs: Následující

en: Move to the next sheet
cs: Přesunout na následující list

en: Previous Sheet
cs: Předchozí list

en: Previous
cs: Předchozí

en: Move to the previous sheet
cs: Přesunout na předchozí list

en: First Sheet
cs: První list

en: First
cs: První

en: Move to the first sheet
cs: Přesunout na první list

en: Last Sheet
cs: Poslední list

[ctx: Move to the last sheet]
en: Last
cs: Poslední

en: Move to the last sheet
cs: Přesunout na poslední list

en: Column Header
cs: Záhlaví sloupce

en: Show the column header
cs: Zobrazovat záhlaví sloupce

en: Row Header
cs: Záhlaví řádku

en: Show the row header
cs: Zobrazovat záhlaví řádku

en: Horizontal Scrollbar
cs: Vodorovný posuvník

en: Show the horizontal scrollbar
cs: Zobrazovat vodorovný posuvník

en: Vertical Scrollbar
cs: Svislý posuvník

en: Show the vertical scrollbar
cs: Zobrazit svislý posuvník

en: Status Bar
cs: Stavový řádek

en: Show the status bar
cs: Zobrazovat stavový řádek

en: Tab Bar
cs: Panel karet

en: Show the tab bar
cs: Zobrazit panel s kartami

en: No calculation
cs: Žádný výpočet

en: Calculate using sum
cs: Spočítat pomocí sumy

en: Calculate using minimum
cs: Spočítat pomocí minima

en: Calculate using maximum
cs: Spočítat pomocí maxima

en: Calculate using average
cs: Spočítat pomocí průměru

en: Calculate using the count
cs: Spočítat pomocí počtu

en: Calculate using the countA
cs: Spočítat pomocí počtuA

en: You cannot change a protected sheet.
cs: Nemůžete měnit chráněný list.

en: You cannot hide the last visible sheet.
cs: Nesmíte skrýt poslední viditelný list.

en: Enter a password.
cs: Zadejte heslo.

en: Enter the password.
cs: Zadejte heslo.

en: Password is incorrect.
cs: Heslo je chybné.

en: Protect Document
cs: Ochránit dokument

en: Unprotect Document
cs: Zrušit ochranu dokumentu

en: Protect Sheet
cs: Ochránit list

en: Unprotect Sheet
cs: Zrušit ochranu listu

[ctx: (qtundo-format)]
en: Reset Print Range
cs: Obnovit rozsah tisku

en: You cannot delete the only sheet.
cs: Nemůžete smazat jedinou list tabulky.

en: You are about to remove the active sheet.
    Do you want to continue?
cs: Chystáte se odstranit aktivní list.
    Přejete si pokračovat?

en: Enter name:
cs: Zadejte název:

en: Rename Sheet
cs: Přejmenovat list

en: Change Sheet Name
cs: Změnit název listu

en: Sheet name cannot be empty.
cs: Název listu nesmí být prázdný.

en: This name is already used.
cs: Toto jméno je již používáno.

en: Sum:
cs:  Součet:

en: Average:
cs: Průměr:

en: Min:
cs: Minimum:

en: Max:
cs: Maximum:

en: Count:
cs: Počet:

en: CountA:
cs: PočetA

[ctx: (qtundo-format)]
en: Change Text Color
cs: Změnit barvu textu

[ctx: (qtundo-format)]
en: Change Background Color
cs: Změnit barvu pozadí

[ctx: (qtundo-format)]
en: Change Border
cs: Změnit ohraničení

note: i18n: tag optionWidget attribute name
en: Alignment
cs: Zarovnání

note: i18n: tag optionWidget attribute name
en: Borders
cs: Okraje

note: i18n: tag optionWidget attribute name
en: Number format
cs: Číselný formát

note: i18n: tag optionWidget attribute name
en: Merge
cs: Sloučit

[ctx: (qtundo-format)]
en: Apply Filter
cs: Použít filtr

en: January
cs: leden

en: February
cs: únor

en: March
cs: březen

en: April
cs: duben

en: May
cs: květen

en: June
cs: červen

en: July
cs: červenec

en: August
cs: srpen

en: September
cs: září

en: October
cs: říjen

en: November
cs: listopad

en: December
cs: prosinec

en: Jan
cs: led

en: Feb
cs: úno

en: Mar
cs: Bře

en: Apr
cs: dub

[ctx: May short]
en: May
cs: kvě

en: Jun
cs: čer

en: Jul
cs: Čec

en: Aug
cs: srp

en: Sep
cs: zář

en: Oct
cs: říj

en: Nov
cs: lis

en: Dec
cs: pro

en: Monday
cs: Pondělí

en: Tuesday
cs: Úterý

en: Wednesday
cs: Středa

en: Thursday
cs: Čtvrtek

en: Friday
cs: Pátek

en: Saturday
cs: Sobota

en: Sunday
cs: Neděle

en: Mon
cs: Po

en: Tue
cs: Út

en: Wed
cs: St

en: Thu
cs: Čt

en: Fri
cs: Pá

en: Sat
cs: So

en: Sun
cs: Slunce

[ctx: (qtundo-format)]
en: Autofill
cs: Automatické vyplnění

[ctx: (qtundo-format)]
en: Change Value
cs: Změnit hodnotu

[ctx: (qtundo-format)]
en: Insert Cells
cs: Vložit buňky

[ctx: (qtundo-format)]
en: Remove Cells
cs: Odstranit buňky

[ctx: (qtundo-format)]
en: Delete
cs: Smazat

[ctx: (qtundo-format)]
en: Merge Cells Horizontally
cs: Sloučit buňky vodorovně

[ctx: (qtundo-format)]
en: Merge Cells Vertically
cs: Sloučit buňky svisle

[ctx: (qtundo-format)]
en: Merge Cells
cs: Sloučit buňky

[ctx: (qtundo-format)]
en: Dissociate Cells
cs: Rozdělit buňky

en: Merging of columns or rows is not supported.
cs: Sloučení sloupců nebo řádků není podporováno.

[ctx: (qtundo-format)]
en: Add Named Area
cs: Přidat pojmenovanou oblast

[ctx: (qtundo-format)]
en: Remove Named Area
cs: Odstranit pojmenovanou oblast

[ctx: (qtundo-format)]
en: Resize Column
cs: Změnit velikost sloupce

[ctx: (qtundo-format)]
en: Resize Row
cs: Změnit velikost řádku

[ctx: (qtundo-format)]
en: Hide Rows/Columns
cs: Skrýt řádky/sloupce

[ctx: (qtundo-format)]
en: Hide Columns
cs: Skrýt sloupce

[ctx: (qtundo-format)]
en: Hide Rows
cs: Skrýt řádky

[ctx: (qtundo-format)]
en: Show Rows/Columns
cs: Zobrazit řádky/sloupce

[ctx: (qtundo-format)]
en: Show Columns
cs: Zobrazit sloupce

[ctx: (qtundo-format)]
en: Show Rows
cs: Zobrazit řádky

[ctx: (qtundo-format)]
en: Adjust Columns/Rows
cs: Upravit řádky/sloupce

[ctx: (qtundo-format)]
en: Adjust Columns
cs: Upravit sloupce

[ctx: (qtundo-format)]
en: Adjust Rows
cs: Upravit řádky

[ctx: (qtundo-format)]
en: Insert Columns
cs: Vložit sloupce

[ctx: (qtundo-format)]
en: Remove Columns
cs: Odstranit sloupce

[ctx: (qtundo-format)]
en: Insert Rows
cs: Vložit řádky

[ctx: (qtundo-format)]
en: Remove Rows
cs: Odstranit řádky

[ctx: (qtundo-format)]
en: Rename Sheet
cs: Přejmenovat list

[ctx: (qtundo-format)]
en: Hide Sheet %1
cs: Skrýt list %1

[ctx: (qtundo-format)]
en: Hide Sheet
cs: Skrýt list

[ctx: (qtundo-format)]
en: Show Sheet %1
cs: Zobrazit list %1

[ctx: (qtundo-format)]
en: Show Sheet
cs: Zobrazit list

[ctx: (qtundo-format)]
en: Add Sheet
cs: Přidat list

[ctx: (qtundo-format)]
en: Duplicate Sheet
cs: Duplikovat list

[ctx: (qtundo-format)]
en: Remove Sheet
cs: Odstranit list

[ctx: (qtundo-format)]
en: Change Sheet Properties
cs: Změnit vlastnosti listu

[ctx: (qtundo-format)]
en: Reset Style
cs: Resetovat styl

[ctx: (qtundo-format)]
en: Change Style
cs: Změnit styl

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, style_combo) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, weight_combo) i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, size_spinner)
en: Varying (No Change)
cs: Různé (beze změny)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, style_combo)
en: Roman
cs: Římské

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, style_combo)
en: Italic
cs: Kurzíva

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, weight_combo)
en: Normal
cs: Normální

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, weight_combo)
en: Bold
cs: Tučné

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: Color:
cs: Barva:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (Calligra::Sheets::LayoutCheckbox, underline)
en: If this is checked, the current cell text will be underlined.
cs: Pokud zaškrtnuto, text v aktuální buňce bude podtržen.

note: i18n: ectx: property (text), widget (Calligra::Sheets::LayoutCheckbox, underline)
en: Underline
cs: podtržené

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Size:
cs: Velikost:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Weight:
cs: Váha:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Style:
cs: Styl:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KColorButton, textColorButton)
en: Choose the color for the current cell text. Clicking on the color bar will bring you the standard KDE Select Color dialog where you will be able to choose the new color.
cs: Vyberte barvu pro text aktuální buňky. Kliknutím na panel s barvami se dostanete do standardního dialogu KDE pro výběr barvy, kde budete moci vybrat novou barvu.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (Calligra::Sheets::LayoutCheckbox, strike)
en: This will strike out the current cell text if this is checked.
cs: Pokud je toto zaškrtnuto, text aktuální buňky bude přeškrtnutý.

note: i18n: ectx: property (text), widget (Calligra::Sheets::LayoutCheckbox, strike)
en: Strike out
cs: přeškrtnuté

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, size_spinner)
en: Choose the font size.
cs: Zvolte velikost písma.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QListWidget, family_combo)
en: This box lists all your available font families. Click on one family to set it in the current cell.
cs: Toto políčko obsahuje seznam všech dostupných skupin písem. Klikněte na jednu skupinu pro vybrání písma pro aktuální buňku.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox1)
en: Preview
cs: Náhled

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, example_label)
en: You can see a preview of the font you are choosing for the current cell.
cs: Můžete vidět náhled písma, které vybíráte pro aktuální buňku.

en: Cell Format
cs: Formát buňky

en: Set Cell Format
cs: Nastavit formát buňky

en: General
cs: Obecné

en: Border
cs: Okraj

en: Background
cs: Pozadí

en: Cell Protection
cs: Ochrana buňky

en: Preselect
cs: Předběžný výběr

en: Pattern
cs: Vzor

en: Customize
cs: Přizpůsobit

en: Generic
cs: Obecné

en: Percent
cs: Procento

en: Money
cs: Měna

en: Scientific
cs: Vědecký

en: Datetime
cs: Datum/čas

en: Custom
cs: Vlastní

en: variable
cs: proměnná

en: Postfix:
cs: Za:

en: Prefix:
cs: Před:

en: Precision:
cs: Přesnost:

en: Format:
cs: Formát:

en: Currency:
cs: Měna:

en: Halves 1/2
cs: Poloviny 1/2

en: Quarters 1/4
cs: Čtvrtiny 1/4

en: Eighths 1/8
cs: Osminy 1/8

en: Sixteenths 1/16
cs: Šestnáctiny 1/16

en: Tenths 1/10
cs: Desetiny 1/10

en: Hundredths 1/100
cs: Setiny 1/100

en: One digit 5/9
cs: Jedna číslice 5/9

en: Two digits 15/22
cs: Dvě číslice 15/22

en: Three digits 153/652
cs: Tři číslice 153/652

en: Dolor Ipse
cs: Žluťoučký kůň

en: Style
cs: Styl

[ctx: Name of the style]
en: Name:
cs: Název:

en: Inherit style:
cs: Zdědit styl:

en: A style with this name already exists.
cs: Styl s takovým jménem již existuje.

en: The style name can not be empty.
cs: Název stylu nesmí být prázdný.

en: A style cannot inherit from itself.
cs: Styl nemůže dědit sebe sama.

en: The style cannot inherit from '%1' because of recursive references.
cs: Styl nelze zdědit z '%1' kvůli rekurzivním odkazům.

en: Background color:
cs: Barva pozadí:

en: No Color
cs: Žádná barva

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, standard)
en: Standard
cs: Standardní

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, center)
en: Center
cs: Na střed

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, groupBox4)
en: Your text will appear oriented in the angle you set here. Positive values will move it counter-clockwise and negative values will move it clockwise.
cs: Text, který zadáte bude natočen pod úhlem, který tu nastavíte. Kladné hodnoty otáčejí text ve směru hodinových ručiček, záporné hodnoty otáčejí text v protisměru.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox4)
en: Rotation
cs: Rotace

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, top)
en: Top
cs: Nahoře

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, middle)
en: Middle
cs: Uprostřed

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, bottom)
en: Bottom
cs: Dole

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, indentGroup)
en: Indent
cs: Odsadit

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox3)
en: Text Option
cs: Možnosti textu

note: i18n: ectx: property (text), widget (Calligra::Sheets::LayoutCheckbox, multi)
en: Wrap text
cs: Zalomit text

note: i18n: ectx: property (text), widget (Calligra::Sheets::LayoutCheckbox, vertical)
en: Vertical text
cs: Svislý text

note: i18n: ectx: property (text), widget (Calligra::Sheets::LayoutCheckbox, shrinkToFit)
en: Shrink to fit
cs: Přizpůsobit velikost

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox2)
en: Printing
cs: Tisk

note: i18n: ectx: property (text), widget (Calligra::Sheets::LayoutCheckbox, m_bDontPrint)
en: &Do not print text
cs: Ne&tisknout text

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox1)
en: Protection
cs: Ochrana

note: i18n: ectx: property (text), widget (Calligra::Sheets::LayoutCheckbox, m_bHideAll)
en: Hide &all
cs: Skrýt vš&e

note: i18n: ectx: property (text), widget (Calligra::Sheets::LayoutCheckbox, m_bIsProtected)
en: &Protected
cs: C&hráněno

note: i18n: ectx: property (text), widget (Calligra::Sheets::LayoutCheckbox, m_bHideFormula)
en: &Hide formula
cs: Skrýt vzo&rec

en: Show Sheet
cs: Zobrazit list

en: Select hidden sheets to show:
cs: Zvolte, které skryté listy zobrazit:

en: Apply
cs: Použít

en: Apply changes
cs: Provést změny

en: Cancel
cs: Zrušit

en: Discard changes
cs: Zahodit změny

en: All
cs: Všechny

en: Empty
cs: Prázdný

en: Non-empty
cs: Neprázdný

[ctx: Activate sheet named foo]
en: Activate %1
cs: Aktivovat %1

en: Select Single Cell
cs: Přepočítat jednu buňku

en: Select Multiple Cells
cs: Přepočítat několik buněk

en: Link %1 activated
cs: Odkaz %1 aktivován
