kword - en to cs translation catalogue (235 entries)

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
cs: &Soubor

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
cs: U&pravit

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
cs: &Pohled

note: i18n: ectx: Menu (view_displaymodes) i18n: ectx: Menu (view)
en: &Display Mode
cs: Reži&m zobrazení

note: i18n: ectx: Menu (semantic)
en: Semantics
cs: Sémantika

note: i18n: ectx: Menu (format)
en: S&tyles
cs: S&tyly

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
cs: Na&stavení

note: i18n: ectx: Menu (SpellCheck)
en: Spellcheck
cs: Kontrola pravopisu

note: i18n: ectx: Menu (AutoCorrection)
en: AutoCorrection
cs: Automatická oprava

note: i18n: ectx: ToolBar (edit_toolbar)
en: Edit
cs: Upravit

note: i18n: ectx: Menu (check_spell_list)
en: Spell Check Result
cs: Výsledek kontroly pravopisu

note: i18n: ectx: Menu (variable_list)
en: Change Variable To
cs: Změnit proměnnou na

note: i18n: ectx: Menu (tools)
en: &Tools
cs: Nás&troje

[ctx: (qtundo-format)]
en: Set Page Style
cs: Nastavit styl stránky

[ctx: (qtundo-format)]
en: Insert Page Style
cs: Vložit styl stránky

[ctx: (qtundo-format)]
en: Page Properties
cs: Vlastnosti stránky

[ctx: (qtundo-format)]
en: Create shape
cs: Vytvořit tvar

en: Baseline
cs: Základní řada

en: Character
cs: Znak

en: Row
cs: Řádek

en: Left page border
cs: Levý okraj strany

en: Right page border
cs: Pravý okraj strany

en: Right paragraph border
cs: Pravý okraj odstavce

en: Left paragraph border
cs: Levý okraj odstavce

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, grpVert)
en: Vertical Positioning
cs: Umístění svisle

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rVOffset) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rHOffset)
en: Offset
cs: Posun

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lVOffset) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lHOffset)
en: from:
cs: od:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, grpHoriz)
en: Horizontal Positioning
cs: Umístění vodorovně

en: Configure
cs: Nastavit

en: Misc
cs: Různé

en: Grid
cs: Mřížka

[ctx: @title:tab Document settings page]
en: Document
cs: Dokument

en: Document Settings
cs: Nastavení dokumentu

[ctx: @title:tab Author page]
en: Author
cs: Autor

en: Author
cs: Autor

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, CreateBookmark)
en: Create New Bookmark
cs: Vytvořit novou záložku

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lExplain)
en: Bookmarks allow you to jump between parts of your document.
    Please provide the name of your bookmark.
cs: Záložky vám umožňují pohybovat se mezi částmi dokumentu.
    Prosím zadejte název této záložky.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lName)
en: Name:
cs: Jméno:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, columnsLabel)
en: Columns:
cs: Sloupce:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, spacingLabel)
en: Column spacing:
cs: Vzdálenost sloupců:

en: frameset
cs: sada rámců

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Name of frameset:
cs: Název sady rámců:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, newRadio)
en: Create a new frameset:
cs: Vytvořit novou sadu rámců

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, existingRadio)
en: Select existing frameset to connect to:
cs: Vyberte existující sadu rámců, do které připojit:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, framesList)
en: Frameset Name
cs: Název sady rámců

en: Smart Positioning
cs: Chytré umístění

en: Text Run Around
cs: Text obtéká okolo

en: Connect Text Frames
cs: Propojit textové rámce

[ctx: (qtundo-format)]
en: Change Shape Properties
cs: Změnit vlastnosti tvaru

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, grpAnchor)
en: Anchor to...
cs: Ukotvit k...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rAnchorPage)
en: &Page
cs: &Straně

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rAnchorParagraph)
en: Para&graph
cs: O&dstavci

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rAnchorToCharacter)
en: &To Character
cs: Ke z&naku

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rAnchorAsCharacter)
en: &As Character
cs: J&ako znak

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, grpHAlign)
en: Horizontal Alignment
cs: Vodorovné zarovnání

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rAlignLeft)
en: &Left
cs: V&levo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rAlignCenter)
en: &Center
cs: &Střed

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rAlignRight)
en: &Right
cs: Vp&ravo

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, grpVAlign)
en: Vertical Alignment
cs: Svislé zarovnání

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rAlignTop)
en: &Top
cs: Na&hoře

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rAlignMiddle)
en: &Middle
cs: &Uprostřed

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rAlignBottom)
en: &Bottom
cs: &Dole

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, columnsTab)
en: Columns
cs: Sloupce

en: Style
cs: Styl

en: Clone
cs: Klonovat

en: Delete
cs: Smazat

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, box)
en: Bounding box
cs: Ohraničení

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, outside)
en: Contour
cs: Obrys

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel)
en: Right by:
cs: Vpravo od:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel)
en: Above by:
cs: Nad:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel)
en: Below by:
cs: Pod:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonRename)
en: &Rename
cs: Pře&jmenovat

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonDelete)
en: &Delete
cs: S&mazat

en: Please provide a new name for the bookmark
cs: Prosím, poskytněte nový název záložky

en: Rename Bookmark
cs: Přejmenovat záložku

en: A bookmark with the name "%1" already exists.
cs: Záložka se jménem "%1" již existuje.

en: Select Bookmark
cs: Vybrat záložku

en: Geometry
cs: Geometrie

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, sizeTab)
en: Page Size && Margins
cs: Velikost strany a okraje

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, createButton)
en: Create
cs: Vytvořit

en: Debug
cs: Ladit

en: Navigation
cs: Ovládání

en: Page #
cs: Strana #

en: Section
cs: Oddíl

en: Statistics
cs: Statistika

en: Words:
cs: Slov:

en: Sentences:
cs: Vět:

en: Syllables:
cs: Hlásek:

en: Characters (spaces):
cs: Znaků (mezery):

en: Characters (no spaces):
cs: Znaků (bez mezer):

en: Lines:
cs: Řádků:

en: Readability:
cs: Čitelnost:

en: Flesch reading ease
cs: Čitelnost "Flesch"

en: East asian characters:
cs: Východoasijské znaky:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, check_words)
en: Words
cs: Slov

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, check_sentences)
en: Sentences
cs: Vět

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, check_syllables)
en: Syllables
cs: Hlásek

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, check_lines)
en: Lines
cs: Řádků

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, check_charspace)
en: Characters With Spaces
cs: Znaků z mezerami

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, check_charnospace)
en: Characters without spaces
cs: Znaků bez mezer

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, check_east)
en: East Asian characters
cs: Východoasijské znaky

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, check_flesch)
en: Flesch Reading Ease
cs: Čitelnost "Flesch"

[ctx: Style name]
en: Standard
cs: Standardní

[ctx: Style name]
en: Head 1
cs: Záhlaví 1

[ctx: Style name]
en: Head 2
cs: Záhlaví 2

[ctx: Style name]
en: Head 3
cs: Záhlaví 3

[ctx: Style name]
en: Enumerated List
cs: Číslovaný seznam

[ctx: Style name]
en: Alphabetical List
cs: Abecední seznam

[ctx: Style name]
en: Bullet List
cs: Seznam s odrážkami

[ctx: Style name]
en: Contents Title
cs: Nadpis obsahu

[ctx: Style name]
en: Contents Head 1
cs: Záhlaví obsahu 1

[ctx: Style name]
en: Contents Head 2
cs: Záhlaví obsahu 2

[ctx: Style name]
en: Contents Head 3
cs: Záhlaví obsahu 3

[ctx: Style name]
en: Document Title
cs: Nadpis dokumentu

[ctx: Style name]
en: Header
cs: Záhlaví

[ctx: Style name]
en: Footer
cs: Zápatí

[ctx: Style name]
en: Plain
cs: Běžný

[ctx: Style name]
en: Borders 1
cs: Okraje 1

[ctx: Style name]
en: Borders 2
cs: Okraje 2

[ctx: Style name]
en: Borders 3
cs: Okraje 3

[ctx: Style name]
en: Row
cs: Řádek

[ctx: Style name]
en: Column
cs: Sloupec

[ctx: Style name]
en: Light Gray
cs: Světle šedá

[ctx: Style name]
en: Dark Gray
cs: Tmavě šedá

[ctx: Style name]
en: Black
cs: Černá

[ctx: Style name]
en: Light Blue
cs: Světle modrá

[ctx: Style name]
en: Dark Blue
cs: Tmavě modrá

[ctx: Style name]
en: Red
cs: Červená

[ctx: Style name]
en: Yellow
cs: Žlutá

[ctx: Style name]
en: Colorful
cs: Barevný

[ctx: Style name]
en: Bluish
cs: Namodralý

[ctx: Style name]
en: Simple 1
cs: Jednoduchý 1

[ctx: Style name]
en: Simple 2
cs: Jednoduchý 2

[ctx: Style name]
en: Simple 3
cs: Jednoduchý 3

[ctx: Style name]
en: Header 1
cs: Záhlaví 1

[ctx: Style name]
en: Header 2
cs: Záhlaví 2

[ctx: Style name]
en: Header 3
cs: Záhlaví 3

[ctx: Style name]
en: Header 4
cs: Záhlaví 4

[ctx: Style name]
en: Columns 1
cs: Sloupce 1

[ctx: Style name]
en: Columns 2
cs: Sloupce 2

[ctx: Style name]
en: Grid 1
cs: Mřížka 1

[ctx: Style name]
en: Grid 2
cs: Mřížka 2

[ctx: Style name]
en: Grid 3
cs: Mřížka 3

[ctx: Style name]
en: Gray Heading
cs: Šedé záhlaví

[ctx: Style name]
en: Blue Heading
cs: Modré záhlaví

[ctx: Style name]
en: Blue Traditional
cs: Tradiční modrá

[ctx: Style name]
en: Gray Traditional
cs: Tradiční šedá

[ctx: Style name]
en: Blue Top and Bottom
cs: Modrá nahoře a dole

[ctx: Style name]
en: Gray Top and Bottom
cs: Šedá nahoře a dole

en: Word processor
cs: Textový procesor

en: Copyright 1998-%1, The Words Team
cs: Autorská práva 1998-%1, Tým Words

en: Co Maintainer/Port to Qt6
cs: Spolusprávce/port do Qt6

en: Co maintainer
cs: Spolusprávce

en: Everything
cs: Vše

en: Filter
cs: Filtr

en: Bibliography
cs: Seznam použité literatury

en: Style Manager
cs: Správce stylů

en: ODF Support
cs: Podpora ODF

en: Page break icon
cs: Ikona zalomení stránky

en: Copy
cs: Kopírovat

en: Standard
cs: Standardní

en: Document Title
cs: Nadpis dokumentu

en: Head 1
cs: Záhlaví 1

en: Head 2
cs: Záhlaví 2

en: Head 3
cs: Záhlaví 3

en: Bullet List
cs: Seznam s odrážkami

en: Tools
cs: Nástroje

en: Invalid OASIS OpenDocument file. No office:body tag found.
cs: Neplatný dokument OASIS. Nebyl nalezen prvek "office:body".

en: Invalid OASIS OpenDocument file. No tag found inside office:body.
cs: Neplatný dokument OASIS. Nebyl nalezen prvek "office:body".

en: This is not a word processing document, but %1. Please try opening it with the appropriate application.
cs: Toto není dokument textového procesoru, ale %1. Prosím, zkuste ho otevřít v patřičné aplikaci.

[ctx: Default page style display name]
en: Standard
cs: Standardní

en: Installation Error
cs: Chyba instalace

en: Modified
cs: Změněno

en: Saved
cs: Uloženo

en: Page %1 of %2
cs: Strana %1 z %2

en: Page %1-%2 of %3
cs: Strana %1-%2 z %3

en: Line %1
cs: Čára %1

en: Page Number
cs: Číslo stránky

en: Line Number
cs: Číslo řádky

en: Change the page style
cs: Změnit styl strany

en: Page Style
cs: Styl stránky

en: Page Size
cs: Velikost stránky

en: Saved/Modified
cs: Uloženo/Změněno

en: Exit Fullscreen Mode
cs: Ukončit celoobrazovkový režim

en: Shape Properties...
cs: Vlastnosti tvaru...

en: Create Template From Document...
cs: Vytvořit šablonu z dokumentu...

en: Show Formatting Characters
cs: Zobrazit formátovací znaky

en: Toggle the display of non-printing characters
cs: Přepnout zobrazení netisknutelných znaků

en: Toggle the display of non-printing characters.<br/><br/>When this is enabled, Words shows you tabs, spaces, carriage returns and other non-printing characters.
cs: Přepnout zobrazení netisknutelných znaků.<br/><br/>Je-li tato volba zapnuta, Words zobrazuje tabelátory, mezery, konce řádků a další netisknutelné znaky.

en: Show Field Shadings
cs: Zobrazit stíny polí

en: Show Text Shape Borders
cs: Zobrazit okraje tvaru textu

en: Turns the border display on and off
cs: Zapíná a vypíná zobrazení okrajů rámů

en: Turns the border display on and off.<br/><br/>The borders are never printed. This option is useful to see how the document will appear on the printed page.
cs: Zapíná a vypíná zobrazení rámů.<br/><br/>Rámy se nikdy netisknou. Tato volba je užitečná, přejete-li si se podívat, jak bude vypadat dokument po vytištění.

en: Show Table Borders
cs: Zobrazit okraje tabulky

en: Toggle the display of table borders
cs: Přepnout zobrazení okrajů stránky

en: Toggle the display of table borders.<br/><br/>When this is enabled, Words shows you any invisible table borders with a thin gray line.
cs: Přepnout zobrazení okrajů stránky.<br/><br/>Je-li tato volba zapnuta, Words vám zobrazuje tenkou šedou čárou neviditelné okraje tabulky.

en: Show Section Bounds
cs: Zobrazit okraje oddílu

en: Toggle the display of section bounds
cs: Přepnout zobrazení okrajů oddílu

en: Toggle the display of section bounds.<br/><br/>When this is enabled, any section bounds will be indicated with a thin gray horizontal brackets.
cs: Přepnout zobrazení okrajů oddílu.<br/><br/>Je-li tato volba zapnuta, Words vám zobrazuje tenkou šedou čárou okraje oddílu.

en: Show Rulers
cs: Zobrazit pravítka

en: Shows or hides rulers
cs: Zobrazí nebo skryje pravítka

en: The rulers are the white measuring spaces top and left of the document. The rulers show the position and width of pages and of frames and can be used to position tabulators among others.<p>Uncheck this to disable the rulers from being displayed.</p>
cs: Pravítka jsou bílé měřící plochy v horní a levé čísti dokumentu. Pravítka ukazují umístění a rozměry stránek a rámců. Lze je použít k umístění tabelátorů. <p>Pro jejich zrušení zobrazení odškrtněte tuto volbu.</p>

en: Snap to Grid
cs: Přichytávat k mřížce

en: Show Status Bar
cs: Zobrazovat stavový panel

en: Shows or hides the status bar
cs: Zobrazuje nebo skrývá stavový panel

en: Fullscreen Mode
cs: Celoobrazovkový režim

en: Set view in fullscreen mode
cs: Nastavit pohled v celoobrazovkovém režimu

en: Configure...
cs: Nastavit...

en: Page Layout...
cs: Rozvržení stránky...

en: Change properties of entire page
cs: Změnit vlastnosti celé stránky

en: Change properties of the entire page.<p>Currently you can change paper size, paper orientation, header and footer sizes, and column settings.</p>
cs: Změnit vlastnosti celé stránky.<p> V současnosti lze měnit velikost papíru, orientaci papíru, velikost záhlaví a zápatí a nastavení sloupců.</p>

en: Create Header
cs: Vytvořit zápatí

en: Create Footer
cs: Vytvořit záhlaví

en: Show Comments
cs: Zobrazit komentáře

en: Word Count
cs: Počet slov

en: Shows or hides word counting in status bar
cs: Zobrazuje nebo skrývá počítání slov ve stavovém panelu

en: Page Setup
cs: Nastavení stránky

en: Header & Footer
cs: Záhlaví a zápatí

en: Page layout
cs: Rozvržení stránky

[ctx: Label for the Find text input box]
en: Find:
cs: Najít:

[ctx: Next search result]
en: Next
cs: Následující

[ctx: Previous search result]
en: Previous
cs: Předchozí

[ctx: Search options]
en: Options
cs: Možnosti

[ctx: Label for the Replace text input box]
en: Replace:
cs: Nahradit:

[ctx: Replace the current match]
en: Replace
cs: Nahradit

[ctx: Replace all found matches]
en: Replace All
cs: Nahradit vše

en: Replace
cs: Nahradit

[ctx: Total number of matches]
en: 1 match found | %1 matches found
cs[0]: Nalezena 1 shoda
cs[1]: Nalezeny %1 shody
cs[2]: Nalezeno %1 shod

en: No matches found
cs: Nenalezena žádná shoda

en: Odd Pages Header
cs: Záhlaví lichých stránek

en: Even Pages Header
cs: Záhlaví sudých stránek

en: Odd Pages Footer
cs: Zápatí lichých stránek

en: Even Pages Footer
cs: Zápatí sudých stránek

en: Main text
cs: Hlavní text

en: Other text
cs: Jiný text
