VariablesPlugin - en to cs translation catalogue (65 entries)

en: Format:
cs: Formát:

en: Number
cs: Číslo

en: Name
cs: Název

en: Number and name
cs: Číslo a název

en: Number without separator
cs: Číslo bez oddělovače

en: Number and name without separator
cs: Číslo a název bez oddělovače

en: Level:
cs: Úroveň:

en: Chapter
cs: Kapitola

[ctx: date that can not be changed later]
en: Date (Fixed)
cs: Datum (neměnné)

en: Locale date format
cs: Formát data podle locale

en: Short locale date format
cs: Krátký formát data podle locale

en: Locale date & time format
cs: Formát data a času podle locale

en: Short locale date & time format
cs: Krátký formát data a času podle locale

en: Day
cs: Den

en: Month
cs: Měsíc

en: Year
cs: Rok

en: Hour
cs: Hodina

en: Minute
cs: Minuta

en: Second
cs: Sekunda

en: Flexible Digits (1-31)
cs: Pohyblivé číslice (1-31)

en: 2 Digits (01-31)
cs: 2 číslice (01-31)

en: Abbreviated Name
cs: Zkrácený název

en: Long Name
cs: Dlouhý název

en: Flexible Digits (1-12)
cs: Pohyblivé číslice (1-12)

en: 2 Digits (01-12)
cs: 2 číslice (01-12)

en: Possessive Abbreviated Name
cs: Přivlastňovací zkrácený název

en: Possessive Long Name
cs: Přivlastňovací dlouhý název

en: 2 Digits (01-99)
cs: 2 číslice (01-99)

en: 4 Digits
cs: 4 číslice

en: Flexible Digits (1-23)
cs: Pohyblivé číslice (1-23)

en: 2 Digits (01-23)
cs: 2 číslice (01-23)

en: Flexible Digits (1-59)
cs: Pohyblivé číslice (1-59)

en: 2 Digits (01-59)
cs: 2 číslice (01-59)

en: am/pm
cs: dop./odp.

en: AM/PM
cs: ODP./DOP.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Date Correction:
cs: Korekce data:

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, correction)
en:  days
cs:  dny

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Select the way the date should be displayed:
cs: Vyberte, jak by mělo být zobrazeno datum:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, custom)
en: Custom format
cs: Vlastní formát

en: Author Name
cs: Jméno autora

en: Title
cs: Název

en: Subject
cs: Předmět

en: File Name
cs: Název souboru

en: Keywords
cs: Klíčová slova

en: Comments
cs: Komentáře

en: Page Count
cs: Počet stran

en: Page Number
cs: Číslo strany

en: Custom
cs: Vlastní

en: Name:
cs: Název:

en: New
cs: Nový

en: Delete
cs: Smazat

en: String
cs: Řetězec

en: Boolean
cs: Booleovská hodnota

en: Float
cs: Desetinné číslo

en: Percentage
cs: Procentní podíl

en: Currency
cs: Měna

en: Date
cs: Datum

en: Time
cs: Čas

en: Formula
cs: Vzorec

en: Void
cs: Prázdné

en: Value:
cs: Hodnota:

en: New Variable
cs: Nová proměnná

en: Name for new variable:
cs: Název nové proměnné:

en: Delete variable <b>%1</b>?
cs: Smazat proměnnou <b>%1</b>?

en: Delete Variable
cs: Smazat proměnnou
