koffice-defaulttools - en to cs translation catalogue (67 entries)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, toggleEditMode)
en: Edit Mode
cs: Upravit režim

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelAlign)
en: Alignment
cs: Zarovnání

en: Edit connection points
cs: Upravit body spojení

en: Align to left edge
cs: Zarovnat k levé hraně

en: Align to horizontal center
cs: Zarovnat k vodorovnému středu

en: Align to right edge
cs: Zarovnat k pravé hraně

en: Align to top edge
cs: Zarovnat k horní hraně

en: Align to vertical center
cs: Zarovnat  k svislému středu

en: Align to bottom edge
cs: Zarovnat k dolní hraně

[ctx: (qtundo-format)]
en: Create Connection
cs: Vytvořit spojení

en: Double click connection or press delete to remove it.
cs: Odeberte spojení dvojklikem nebo stiskem Delete.

en: Click to edit connection points.
cs: Klikněte pro úpravu bodů spojení.

en: Double click connection point or press delete to remove it.
cs: Odeberte bod spojení dvojklikem nebo stiskem Delete.

en: Double click to add connection point.
cs: Přidat nový bod spojení dvojklikem.

en: Drag to create new connection.
cs: Přetáhnout pro vytvoření nového spojení

en: Connection
cs: Spojení

en: Line
cs: Čára

en: Connection Point
cs: Bod spojení

en: Connect shapes
cs: Seskupit tvary

en: Bring to &Front
cs: Přenést do &popředí

en: &Raise
cs: &Do popředí

en: &Lower
cs: Dát do &pozadí

en: Send to &Back
cs: O&dsunout do pozadí

en: Align Left
cs: Zarovnat doleva

en: Horizontally Center
cs: Vystředit vodorovně

en: Align Right
cs: Zarovnat doprava

en: Align Top
cs: Zarovnat nahoru

en: Vertically Center
cs: Vystředit svisle

en: Align Bottom
cs: Zarovnat dolů

en: Group
cs: Skupina

en: Ungroup
cs: Zrušit seskupení

en: Click and drag to shear selection.
cs: Klikněte a  táhněte pro výběr zkosení

[ctx: (qtundo-format)]
en: Group shapes
cs: Seskupit tvary

[ctx: (qtundo-format)]
en: Ungroup shapes
cs: Zrušit seskupení tvarů

en: Arrange
cs: Uspořádat

en: Geometry
cs: Geometrie

en: Fill
cs: Vyplnit

en: Shadow
cs: Stín

en: Shape handling
cs: Manipulace s tvary

[ctx: (qtundo-format)]
en: Rotate
cs: Natočit

[ctx: (qtundo-format)]
en: Shear X
cs: Zkosit podle X

[ctx: (qtundo-format)]
en: Shear Y
cs: Zkosit podle Y

[ctx: (qtundo-format)]
en: Scale
cs: Změnit měřítko

[ctx: (qtundo-format)]
en: Reset Transformations
cs: Resetovat transformace

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, rotateButton)
en: Rotate
cs: Natočit

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, shearXButton)
en: Shear X
cs: Zkosit podle X

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, shearYButton)
en: Shear Y
cs: Zkosit podle Y

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, scaleXButton)
en: Scale X
cs: Měřítko X

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, scaleYButton)
en: Scale Y
cs: Měřítko Y

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, scaleAspectCheckBox)
en: Keep aspect ratio
cs: Zachovat poměr stran

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, resetButton)
en: Reset Transformations
cs: Resetovat transformace

[ctx: (qtundo-format)]
en: Resize
cs: Změnit velikost

[ctx: (qtundo-format)]
en: Shear
cs: Zkosit

en: Guides Editor
cs: Editor vodítek

en: Edit guidelines
cs: Upravit vodicí čáry

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label1)
en: Horizontal
cs: Vodorovný

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Vertical
cs: Svislý

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Orientation:
cs: Orientace:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Position:
cs: Pozice:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addButton)
en: Add
cs: Přidat

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeButton)
en: Remove
cs: Odstranit

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, m_horizontalSpinBox)
en: Insert this number of horizontal equally spaced guides.
cs: Vložit tento počet vodorovných stejně rozestoupených vodítek.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, m_horizontalEdgesCheckBox)
en: Insert guides at the horizontal edges.
cs: Vložit vodítka na vodorovných okrajích.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, m_verticalSpinBox)
en: Insert this number of vertical equally spaced guides.
cs: Vložit tento počet svislých stejně rozestoupených vodítek.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, m_verticalEdgesCheckBox)
en: Insert guides at the vertical edges.
cs: Vložit vodítka na svislých okrajích.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_erasePreviousCheckBox)
en: Erase previous guides
cs: Smazat předchozí vodítka

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_createButton)
en: Create
cs: Vytvořit
