FormulaShape - en to cs translation catalogue (50 entries)

[ctx: (qtundo-format)]
en: Add text to formula
cs: Přidat text do vzorce

[ctx: (qtundo-format)]
en: Change rows
cs: Změnit řádky

[ctx: (qtundo-format)]
en: Add text
cs: Přidat text

[ctx: (qtundo-format)]
en: Insert row
cs: Vložit řádek

[ctx: (qtundo-format)]
en: Remove row
cs: Odstranit řádek

[ctx: (qtundo-format)]
en: Insert column
cs: Vložit sloupec

[ctx: (qtundo-format)]
en: Remove column
cs: Odstranit sloupec

[ctx: (qtundo-format)]
en: Insert formula elements.
cs: Vložit prvky vzorce.

[ctx: (qtundo-format)]
en: Remove formula elements
cs: Odstranit prvky vzorce.

en: Arrows
cs: Šipky

en: Greek
cs: Řecký

en: Relations
cs: Vztahy

en: Operators
cs: Operátory

en: Miscellaneous
cs: Různé

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: Insert
cs: Vložit

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupElements)
en: Elements
cs: Prvky

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupSymbols)
en: Symbols
cs: Symboly

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupActions)
en: Actions
cs: Činnosti

[ctx: This button opens a file dialog to load a MathML file]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonLoad)
en: Load...
cs: Načíst...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonSave)
en: Save...
cs: Uložit...

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_2)
en: Edit
cs: Upravit

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupGeneralOptions)
en: General options
cs: Obecné možnosti

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Font:
cs: Písmo:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelColors)
en: Colors:
cs: Barvy:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupSpecificOptions)
en: Specific options
cs: Konkrétní možnosti

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Rows:
cs: Řádky:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Columns:
cs: Sloupce:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton)
en: View MathML
cs: Zobrazit MathML

en: This document contains an external link to a remote document
    %1
cs: Tento dokument obsahuje externí odkaz na vzdálený dokument:
    %1

en: Confirmation Required
cs: Vyžadováno potvrzení

en: Download
cs: Stáhnout

en: Skip
cs: Přeskočit

en: Formula
cs: Vzorec

en: A formula
cs: Vzorec

en: Insert root
cs: Vložit mocninu

en: Insert square root
cs: Vložit odmocninu

en: Insert fraction
cs: Vložit zlomek

en: Insert 3x3 table
cs: Vložit tabulku 3x3

en: Insert subscript
cs: Vložit dolní index

en: Insert superscript
cs: Vložit horní index

en: Insert sub- and superscript
cs: Vložit horní i dolní index

en: Insert row
cs: Vložit řádek

en: Insert column
cs: Vložit sloupec

en: Remove row
cs: Odstranit řádek

en: Remove column
cs: Odstranit sloupec

en: Formula editing
cs: Úprava vzorce

en: Mode:
cs: Režim:

en: Parse error.
cs: Chyba analýzy.

en: Edit formula with LaTeX/Matlab syntax
cs: Upravit vzorec použitím syntaxe LaTeX/Matlab

en: Edit formula with LaTeX syntax
cs: Upravit vzorec použitím syntaxe LaTeXu
