MusicShape - en to cs translation catalogue (48 entries)

[ctx: lowered half a step]
en: Flat
cs: Ploché

en: Natural
cs: Přirozený

[ctx: raised half a step]
en: Sharp
cs: Ostré

en: Dots
cs: Tečky

en: Eraser
cs: Guma

[ctx: Other key signature]
en: Other
cs: Jiný

en: note
cs: poznámka

en: Whole
cs: Celé

en: Half
cs: Polovina

en: Quarter
cs: Čtvrtina

en: Eighth
cs: Osmina

en: 16th
cs: Šestnáctina

en: 32nd
cs: 32tina

en: 64th
cs: 64tina

en: 128th
cs: 128tina

en: Select
cs: Vybrat

[ctx: Treble clef]
en: Treble
cs: Výšky

[ctx: Bass clef]
en: Bass
cs: Basy

[ctx: Soprano clef]
en: Soprano
cs: Soprán

[ctx: Alto clef]
en: Alto
cs: Alt

[ctx: (qtundo-format)]
en: Add dot
cs: Přidat tečku

[ctx: (qtundo-format)]
en: Add note
cs: Přidat poznámku

[ctx: (qtundo-format)]
en: Add part
cs: Přidat část

en: Part %1
cs: Část %1

[ctx: (qtundo-format)]
en: Add chord
cs: Přidat strunu

[ctx: (qtundo-format)]
en: Add rest
cs: Přidat zbytek

[ctx: (qtundo-format)]
en: Remove rest
cs: Odstranit zbytek

[ctx: (qtundo-format)]
en: Remove note
cs: Odstranit poznámku

[ctx: (qtundo-format)]
en: Remove part
cs: Odstranit část

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, throughBar) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, throughEndOfPiece) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, toNextChange)
en: Measure
cs: Změřit

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: through
cs: skrz

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Name:
cs: Název:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Short name:
cs: Krátký název:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, voiceList)
en: Voice 1
cs: Hlas 1

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, voiceList)
en: Voice 2
cs: Hlas 2

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, voiceList)
en: Voice 3
cs: Hlas 3

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, voiceList)
en: Voice 4
cs: Hlas 4

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, importButton)
en: Import
cs: Importovat

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, exportButton)
en: Export
cs: Exportovat

en: Part 1
cs: Část 1

en: Music Shape
cs: Tvar hudby

en: A shape which provides a music editor
cs: Tvar, jenž poskytuje hudební editor

en: Parts
cs: Díly

en: Time signature
cs: Časová značka

[ctx: @title:window]
en: Import
cs: Importovat

en: MusicXML files (*.xml)
cs: Soubory MusicXML (*.xml)

[ctx: @title:window]
en: Export
cs: Exportovat

en: Music editing
cs: Úprava hudby
