PathShapes - en to cs translation catalogue (52 entries)

[ctx: (qtundo-format)]
en: Change ellipse
cs: Změnit elipsu

en: Arc
cs: Oblouk

en: Pie
cs: Koláč

en: Chord
cs: Struna

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, EllipseShapeConfigWidget)
en: Ellipse Shape
cs: Elipsovitý tvar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Type:
cs: Typ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Start angle:
cs: Počáteční úhel:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: End angle:
cs: Konečný úhel:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, closeEllipse)
en: Close ellipse
cs: Zavřít elipsu

en: Ellipse
cs: Elipsa

en: An ellipse
cs: Elipsa

en: An enhanced path shape
cs: Tvar rozšířené cesty

en: An enhanced path
cs: Rozšířená cesta

en: Cross
cs: Kříž

en: A cross
cs: Kříž

en: Arrow
cs: Šipka

en: An arrow
cs: Šipka

en: Smiley
cs: Emotikon

en: Circular Arrow
cs: Kruhová šipka

en: A circular-arrow
cs: Kruhová šipka

en: Gearhead
cs: Převodovka

en: A gearhead
cs: Převodovka

[ctx: (qtundo-format)]
en: Change rectangle
cs: Změnit obdélník

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, RectangleShapeConfigWidget)
en: Rectangle Shape
cs: Obdélníkový tvar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Corner radius x:
cs: Poloměr rohu x:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Corner radius y:
cs: Poloměr rohu y:

en: Rectangle
cs: Obdélník

en: A rectangle
cs: Obdélník

[ctx: (qtundo-format)]
en: Change spiral
cs: Změnit spirálu

en: Curve
cs: Křivka

en: Line
cs: Čára

en: Clockwise
cs: Ve směru hodinových ručiček

en: Anticlockwise
cs: Proti směru hodinových ručiček

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, SpiralShapeConfigWidget)
en: Spiral Shape
cs: Spirálový tvar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Fade:
cs: Blednutí:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Direction:
cs: Směr:

en: Spiral
cs: Spirála

en: A spiral shape
cs: Spirálový tvar

[ctx: (qtundo-format)]
en: Change star
cs: Změnit hvězdu

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, StarShapeConfigWidget)
en: Star shape
cs: Tvar hvězdy

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Corners:
cs: Rohy:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Inner radius:
cs: Vnitřní poloměr:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Outer radius:
cs: Vnější poloměr:

en: A star shape
cs: Tvar hvězdy

en: A star
cs: Hvězda

en: Star
cs: Hvězda

en: Flower
cs: Květ

en: A flower
cs: Květ

en: Pentagon
cs: Pětiúhelník

en: A pentagon
cs: Pětiúhelník

en: Hexagon
cs: Šestiúhelník

en: A hexagon
cs: Šestiúhelník
