TextShape - en to cs translation catalogue (382 entries)

en: Annotation
cs: Poznámka

en: Annotation Shape
cs: Tvar poznámky

[ctx: (qtundo-format)]
en: Accept change
cs: Přijmout změnu

[ctx: Disable Shrink To Fit]
en: Disable
cs: Zakázat

[ctx: Enable Shrink To Fit]
en: Enable
cs: Povolit

[ctx: (qtundo-format) Enable/Disable Grow To Fit Width]
en: %1 Grow To Fit Width
cs: %1 Přizpůsobit šířce

[ctx: (qtundo-format) Enable/Disable Grow To Fit Height]
en: %1 Grow To Fit Height
cs: %1 Přizpůsobit výšce

[ctx: (qtundo-format) Enable/Disable Shrink To Fit]
en: %1 Shrink To Fit
cs: %1 Přizpůsobit velikost

[ctx: (qtundo-format)]
en: Change List Level
cs: Změnit úroveň seznamu

[ctx: (qtundo-format)]
en: Reject change
cs: Odmítnout změnu

[ctx: (qtundo-format)]
en: Show Changes
cs: Zobrazit změny

[ctx: (qtundo-format)]
en: Hide Changes
cs: Skrýt změny

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, acceptButton)
en: Accept
cs: Přijmout

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, rejectButton)
en: Reject
cs: Odmítnout

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, cancelButton)
en: Cancel
cs: Zrušit

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Change Log
cs: Seznam změn

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Author
cs: Autor

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Date
cs: Datum

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Type
cs: Typ

en: Ascending
cs: Vzestupně

en: Descending
cs: Sestupně

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, configureBibliography) i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, BibliographyConfigureDialog)
en: Configure bibliography
cs: Nastavit seznam použité literatury

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, prefixLabel)
en: Prefix:
cs: Předpona:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, suffixLabel)
en: Suffix:
cs: Přípona:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, numberedEntries)
en: Number entries
cs: Počet záznamů

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Sort
cs: Seřadit

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, sortByPosition)
en: Sort by position
cs: Seřadit podle pozice

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, sortKeyGroupBox)
en: Sort keys
cs: Seřadit klíče

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, sortAlgorithmLabel)
en: Sort algorithm:
cs: Řadicí algoritmus

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, sortAlgorithm)
en: Alphanumeric
cs: Alfanumerické

en: Bibliography
cs: Seznam použité literatury

en: References
cs: Odkazy

en: This is a line of inserted text.
cs: Řádek vloženého textu.

en: This is a line of deleted text.
cs: Řádek smazaného textu.

en: This is a line of text whose format has been changed.
cs: Řádek změněného textu.

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, ChangeConfigureDialog)
en: Configure Change Tracking
cs: Nastavit sledování změn

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: General Settings
cs: Obecná nastavení

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Saving Format
cs: Ukládám formát

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, deltaXmlRadioButton)
en: DeltaXML (Experimental)
cs: DeltaXML (experimentální)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Author Name
cs: Jméno autora

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Change Visualization Settings
cs: Změnit nastavení zobrazení

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, insertionGroupBox)
en: Insertions
cs: Vložení

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, insertionColorLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, deletionColorLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, formatColorLabel)
en: Background Color
cs: Barva pozadí

note: i18n: ectx: property (html), widget (QTextEdit, previewTextEdit)
en: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Bitstream Vera Sans'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p align="center" style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-family:'MS Shell Dlg 2'; font-size:11pt; font-weight:600; text-decoration: underline;">Preview</span></p>
    <p align="center" style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; font-family:'MS Shell Dlg 2'; font-size:12pt; font-weight:600;"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-family:'MS Shell Dlg 2'; font-weight:600;">Inserted Text</span></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-family:'MS Shell Dlg 2'; font-size:8pt;">This is a line of text before the inserted text. This is a line of inserted text. This is a line after the inserted text.</span></p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; font-family:'MS Shell Dlg 2';"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-family:'MS Shell Dlg 2'; font-weight:600;">Deleted Text</span></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-family:'MS Shell Dlg 2'; font-size:8pt;">This is a line of text before the deleted text. This is a line of deleted text. This is a line after the deleted text.</span></p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; font-family:'MS Shell Dlg 2';"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-family:'MS Shell Dlg 2'; font-weight:600;">Formatted Text</span></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-family:'MS Shell Dlg 2'; font-size:8pt;">This is a line of text before the format-change text. This is a line of text whose format has been changed. This is a line of text after the format-change text.</span></p></body></html>
cs: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Bitstream Vera Sans'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p align="center" style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-family:'MS Shell Dlg 2'; font-size:11pt; font-weight:600; text-decoration: underline;">Náhled</span></p>
    <p align="center" style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; font-family:'MS Shell Dlg 2'; font-size:12pt; font-weight:600;"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-family:'MS Shell Dlg 2'; font-weight:600;">Vložený text</span></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-family:'MS Shell Dlg 2'; font-size:8pt;">Řádek textu před vloženým textem. Vložený řádek textu.  Řádek textu po vloženém textu.</span></p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; font-family:'MS Shell Dlg 2';"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-family:'MS Shell Dlg 2'; font-weight:600;">Smazaný text</span></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-family:'MS Shell Dlg 2'; font-size:8pt;">Řádek textu před smazaným textem. Smazaný řádek textu.  Řádek textu po smazaném textu.</span></p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; font-family:'MS Shell Dlg 2';"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-family:'MS Shell Dlg 2'; font-weight:600;">Formátovaný text</span></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-family:'MS Shell Dlg 2'; font-size:8pt;">Řádek textu před textem se změnou formátu. Řádek textu se změněným formátem. Řádek textu po textu se změněným formátování</span></p></body></html>

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, deletionGroupBox)
en: Deletions
cs: Smazání

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, formatGroupBox)
en: Format Changes
cs: Změny formátu

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ChangeTrackingOptions)
en: Change Tracking Options
cs: Změnit možnosti sledování

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, configureChangeTrackingButton)
en: Configure Settings
cs: Nastavit možnosti

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, recordChangesCheckBox)
en: Record Changes
cs: Zaznamenávat změny

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, showChangesCheckBox)
en: Show Changes
cs: Zobrazit změny

en: Font
cs: Písmo

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, generalTab)
en: General
cs: Obecné

[ctx: Name of the style]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Name:
cs: Název:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Next style:
cs: Následující styl:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Parent style:
cs: Rodičovský styl:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, inToc)
en: Include in table of contents
cs: Zahrnout do obsahu

en: Normal
cs: Normální

en: Small Caps
cs: Kapitálky

en: Uppercase
cs: Velká písmena

en: Lowercase
cs: Malá písmena

en: Capitalize
cs: Velká písmena

en: Superscript
cs: Horní index

en: Subscript
cs: Dolní index

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textColorLabel)
en: Text color:
cs: Barva textu:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, backgroundColorLabel)
en: Background color:
cs: Barva pozadí:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel)
en: Underlining:
cs: Podržení:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel)
en: Strikethrough:
cs: Přeškrtnutí:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel)
en: Capitalization:
cs: Převod na velká písmena:

[ctx: Character position]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel)
en: Position:
cs: Pozice:

en: Select
cs: Vybrat

en: Warning
cs: Varování

en: Short name%1
cs: Krátké jméno%1

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, CitationInsertionDialog)
en: Insert Bibliography entry
cs: Vložit položku seznamu použité literatury

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, shortnameLabel)
en: Short Name:
cs: Krátké jméno:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, sourcetypeLabel)
en: Source:
cs: Zdroj:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, sourceType) i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, bibTypes)
en: Article
cs: Článek

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, sourceType) i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, bibTypes)
en: Book
cs: Kniha

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, sourceType) i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, bibTypes)
en: Conference
cs: Konference

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, sourceType) i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, bibTypes)
en: Email
cs: E-mail

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, sourceType) i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, bibTypes)
en: Journal
cs: Deník

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, sourceType) i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, bibTypes)
en: Manual
cs: Ručně

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, sourceType) i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, bibTypes)
en: Masters thesis
cs: Diplomová práce

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, sourceType) i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, bibTypes)
en: Misc
cs: Různé

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, sourceType) i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, bibTypes)
en: PhD thesis
cs: Disertační práce

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, sourceType) i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, bibTypes)
en: Unpublished
cs: Nepublikováno

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, sourceType)
en: custom 1
cs: vlastní 1

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, sourceType)
en: custom 2
cs: vlastní 2

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, sourceType)
en: custom 3
cs: vlastní 3

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, sourceType)
en: custom 4
cs: vlastní 4

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, sourceType)
en: custom 5
cs: vlastní 5

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, authorLabel)
en: Author:
cs: Autor:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, titleLabel)
en: Title:
cs: Název:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, yearLabel)
en: Year:
cs: Rok:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, publisherLabel)
en: Publisher:
cs: Vydavatel:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, addressLabel)
en: Address:
cs: Adresa:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, isbnLabel)
en: ISBN:
cs: č. ISBN

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, chapterLabel)
en: Chapter:
cs: Kapitola:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, pagesLabel)
en: Page(s):
cs: Stran:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, booktitleLabel)
en: Book title:
cs: Název knihy:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, editionLabel)
en: Edition:
cs: Vydání:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, publicationLabel)
en: Publication:
cs: Rok vydání:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, volumeLabel)
en: Volume:
cs: Svazek:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, institutionLabel)
en: Institution:
cs: Instituce:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, organisationLabel)
en: Organisation:
cs: Organizace:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, schoolLabel)
en: University:
cs: Univerzita:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, journalLabel)
en: Journal:
cs: Deník:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, monthLabel)
en: Month:
cs: Měsíc:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, seriesLabel)
en: Series:
cs: Série:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, numberLabel)
en: Number:
cs: Číslo:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, noteLabel)
en: Note:
cs: Poznámka:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, annotationLabel)
en: Annotation:
cs: Poznámka:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ud1Label)
en: User-defined 1:
cs: Definováno uživatelem 1:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ud3Label)
en: User-defined 3:
cs: Definováno uživatelem 3:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ud2Label)
en: User-defined 2:
cs: Definováno uživatelem 2:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ud4Label)
en: User-defined 4:
cs: Definováno uživatelem 4:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ud5Label)
en: User-defined 5:
cs: Definováno uživatelem 5:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: OR
cs: NEBO

en: Used Styles
cs: Použité styly

en: Unused Styles
cs: Nepoužité styly

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox)
en: Colors
cs: Barvy

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, shadowGroupBox)
en: Text Shadow
cs: Stín textu

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, shadowColorLabel)
en: Color:
cs: Barva:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, shadowDistanceLabel)
en: Distance:
cs: Vzdálenost:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, positionGroupBox)
en: Position
cs: Pozice

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, hyphenate)
en: Automatic hyphenation
cs: Automatické rozdělování slov

en: Select Font
cs: Vybrat písmo

[ctx: (qtundo-format)]
en: Font
cs: Písmo

note: i18n: ectx: property (text), widget (FormattingButton, addBibliography) i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, InsertBibliographyDialog)
en: Insert Bibliography
cs: Vložit seznam použité literatury

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, bibTypes)
en: In book
cs: V knize

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, bibTypes)
en: In collection
cs: Ve sbírce

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, bibTypes)
en: custom1
cs: vlastní1

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, bibTypes)
en: custom2
cs: vlastní2

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, bibTypes)
en: custom3
cs: Vlastní3

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, bibTypes)
en: custom4
cs: vlastní4

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, bibTypes)
en: custom5
cs: vlastní5

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, availableFieldsLabel)
en: Available fields
cs: Dostupná pole

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, add)
en: Add >>
cs: Přidat >>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, remove)
en: <<Remove
cs: << Odstranit

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, addedFieldsLabel)
en: Fields added
cs: Přidána pole

en: Special Characters
cs: Zvláštní znaky

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonInsert)
en: Insert
cs: Vložit

[ctx: Close dialog]
en: Close
cs: Zavřít

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, filterLabel)
en: Quick search:
cs: Rychlé hledání:

en: The URL is invalid
cs: Adresa (URL) je neplatná

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, LinkInsertionDialog)
en: Link
cs: Odkaz

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, weblinkInsertionTab)
en: Web Link
cs: Webový odkaz

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, bookmarkLinkInsertionTab)
en: Link To Bookmark
cs: Odkaz na záložku

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en:  Name:
cs:  Název:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QWidget, ListLevelWidget) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QWidget, ParagraphIndentSpacing) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox)
en: <p><ul><li><b>Single</b>: The normal linespacing</li></ul></p>
cs: <p><ul><li><b>Jednoduché</b>: Normální řádkování</li></ul></p>

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, labelFollowedBy)
en: Tab character
cs: Značka Tabelátoru

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, labelFollowedBy)
en: Space character
cs: Značka mezery

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, labelFollowedBy)
en: Nothing
cs: Nic

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelLabel)
en: LABEL
cs: POPISEK

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, left) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, alignment)
en: Left
cs: Vlevo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, center) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, alignment)
en: Center
cs: Na střed

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, right) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, alignment)
en: Right
cs: Vpravo

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, numberTab)
en: Number
cs: Číslo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Format:
cs: Formát:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, synchro)
en: Letter synchronization
cs: Synchronizace písmen

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, bulletTab)
en: Bullet
cs: Kulka

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, imageTab)
en: Picture
cs: Obrázek

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton)
en: Load Image...
cs: Načíst obrázek...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonRename)
en: &Rename
cs: &Přejmenovat

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonDelete)
en: &Delete
cs: &Smazat

en: Rename Bookmark
cs: Přejmenovat záložku

en: Please provide a new name for the bookmark
cs: Prosím, poskytněte nový název záložky

en: A bookmark with the name "%1" already exists.
cs: Záložka s názvem "%1" již existuje.

en: Insert Bookmark
cs: Vložit záložku

en: Please provide a name for the bookmark
cs: Prosím, poskytněte název pro záložku

en: Manage Bookmarks
cs: Spravovat záložky

en: Footnote Settings
cs: Nastavení poznámky pod čarou

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Automatic Numbering:
cs: Automatické číslování:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, prefix)
en:  Prefix:
cs:  Předpona:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, startAt)
en:  Start at:
cs:  Začít na:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, numStyle)
en:  Format:
cs:  Formát:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, suffix)
en:  Suffix:
cs:  Přípona:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, beginAtCombo)
en: Page
cs: Strana

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, beginAtCombo)
en: Chapter
cs: Kapitola

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, beginAtCombo)
en: Document
cs: Dokument

[ctx: Automatic horizontal alignment]
en: Auto
cs: Automaticky

[ctx: Text alignment]
en: Left
cs: Vlevo

[ctx: Text alignment]
en: Right
cs: Vpravo

[ctx: Text alignment]
en: Centered
cs: Na střed

[ctx: Tab follows the bullet or number]
en: Tab Stop
cs: Zarážka tabulátoru

[ctx: Space]
en: Space
cs: Mezera

[ctx: None]
en: Nothing
cs: Nic

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Start at:
cs: Začít na:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Alignment:
cs: Zarovnání:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Depth:
cs: Hloubka:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Display Levels:
cs: Zobrazovat úrovně:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Bullet/Number followed by
cs: Odrážky/číslování následovány

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: at
cs: na

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10)
en: Aligned at
cs: Zarovnané na

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_11)
en: Indented at
cs: Odražené na

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Custom character:
cs: Vlastní znak:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, restartNumbering)
en: Restart numbering at this paragraph
cs: Obnovit číslování na tomto odstavci

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, letterSynchronization)
en: Letter Synchronization
cs: Synchronizace písmen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, widthLabel)
en: Width
cs: Šířka

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, insertImageLabel)
en: Insert Image
cs: Vložit obrázek

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, heightLabel)
en: Height
cs: Výška

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, insertImage)
en: Browse...
cs: Procházet...

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Background
cs: Pozadí

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, backgroundColorLabel)
en: Background color
cs: Barva pozadí

en: Whole Word
cs: Celé slovo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Number of characters:
cs: Počet znaků:

en: Indent/Spacing
cs: Odsazení/mezery

en: General Layout
cs: Obecné rozvržení

en: Bullets/Numbers
cs: Odrážky/číslování

en: Decorations
cs: Dekorace

[ctx: Line spacing value]
en: Single
cs: Jednoduché

[ctx: Line spacing value]
en: 1.5 Lines
cs: 1,5 řádku

[ctx: Line spacing value]
en: Double
cs: Dvojnásobné

[ctx: Line spacing type]
en: Proportional
cs: Proporcionální

[ctx: Line spacing type]
en: Additional
cs: Následující

[ctx: Line spacing type]
en: Fixed
cs: Pevné

[ctx: Line spacing type]
en: At least
cs: Nejméně

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Indent
cs: Odsadit

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel)
en: Left:
cs: Vlevo:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel)
en: Right:
cs: Vpravo:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel)
en: First Line:
cs: První řádek:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, autoTextIndent)
en: Auto-infer from text size
cs: Automaticky odvoď z velikosti písma

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox)
en: Line Spacing
cs: Rozestupy řádků

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel)
en: Use Font Metrics:
cs: Použít metriku písma:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox)
en: Paragraph Space
cs: Odsazení odstavce

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel)
en: Before:
cs: Před:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel)
en: After:
cs: Za:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Alignment
cs: Zarovnání

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, justify)
en: Justify
cs: Do bloku

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Behavior at End of Frame/Page
cs: Chování na konci snímku/stránky

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, keepTogether)
en: Keep lines together
cs: Udržovat řádky u sebe

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, breakBefore)
en: Insert break before paragraph
cs: Vložit zalomení před odstavec

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, breakAfter)
en: Insert break after paragraph
cs: Vložit zalomení za odstavec

en: Paragraph Format
cs: Formát odstavce

en: Insert a table
cs: Vložit tabulku

en: Section name
cs: Název oddílu

en: Configure sections
cs: Nastavit oddíly

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Section name:
cs: Název oddílu:

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, SectionsSplitDialog)
en: Split sections
cs: Rozdělit oddíly

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Insert paragraph...
cs: Vložit odstavec...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: after end of section:
cs: po konci oddílu:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, insertAnnotation)
en: Insert Note
cs: Vložit poznámku

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, removeAnnotation)
en: Remove Note
cs: Odstranit poznámku

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, addCitation)
en: Add caption
cs: Přidat popisek

en: Change font format
cs: Změnit formát písma

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, addCitation)
en: Insert Citation
cs: Vložit citaci

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, configureBibliography)
en: Configure Bibliography
cs: Nastavit seznam použité literatury

note: i18n: ectx: property (text), widget (FormattingButton, addEndnote)
en: Endnote
cs: Poznámka na konci

note: i18n: ectx: property (text), widget (FormattingButton, addFootnote)
en: Footnote
cs: Poznámka pod čarou

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, insertLink)
en: Hyperlinks
cs: Hypertextové odkazy

note: i18n: ectx: property (text), widget (FormattingButton, invokeBookmarkHandler)
en: Bookmarks
cs: Záložky

en: Change paragraph format
cs: Změnit formát odstavce

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, bDelete)
en: Delete
cs: Smazat

en: Edit...
cs: Upravit...

note: i18n: ectx: property (text), widget (FormattingButton, addToC)
en: Contents
cs: Obsah

en: Set Border Color...
cs: Nastavit barvu okraje...

[ctx: No border - has to fit in 48pixels]
en: None
cs: Žádná

en: No Border
cs: Bez okrajů

en: New Style
cs: Nový styl

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QListView, paragraphStylesListView)
en: Paragraph
cs: Odstavec

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QListView, characterStylesListView)
en: Character
cs: Znak

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, bNew)
en: &New
cs: &Nový

en: Style Manager
cs: Správce stylů

en: Save Changes
cs: Uložit změny

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'DejaVu Sans'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:12px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">It is possible to assign a named style to text and alter the style properties to change all text with that style.</p>
    <p style=" margin-top:12px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Applying a style change will reformat all text that previously got the named style assigned to it. Use the Styles docker to apply styles to text.</p></body></html>
cs: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'DejaVu Sans'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:12px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Je možno přiřadit pojmenovaný styl k textu a upravit vlastnosti stylu, aby se změnily vlastnosti všech textů s daným stylem.</p>
    <p style=" margin-top:12px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Použití změny stylu přeformátuje všechen text, který má přiřazen tento styl. Použijte dok stylů pro přiřazení stylů k textu.</p></body></html>

en: New style
cs: Nový styl

en: None
cs: Žádný

en: Insert Table
cs: Vložit tabulku

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupLogical)
en: Columns and rows
cs: Řádky a sloupce

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelColumns)
en: Number of columns:
cs: Počet sloupců:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelRows)
en: Number of rows:
cs: Počet řádků:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupPhysical)
en: Width strategy
cs: Strategie šířky

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioFixed)
en: Fixed column width:
cs: Pevná šířka sloupce:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioFitContents)
en: Fit to contents
cs: Zvětšit dle obsahu

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioFitAvail)
en: Fit to available surrounding
cs: Zvětšit k dostupnému okolí

en: Configure
cs: Nastavit

en: Index
cs: Rejstřík

en: Styles
cs: Styly

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: Tab 1
cs: Karta 1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelTitle)
en: Title
cs: Název

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, useOutline) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, useStyles)
en: CheckBox
cs: Zaškrtávací tlačítko

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, configureStyles)
en: PushButton
cs: Stisknout tlačítko

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_2)
en: Tab 2
cs: Karta 2

en: Level %1
cs: Úroveň %1

en: Level
cs: Úroveň

en: Style
cs: Styl

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, stylesAvailableLabel)
en: TextLabel
cs: Textový štítek

en: Disabled
cs: Zakázáno

en: Table Of Contents
cs: Obsah

en: Insert a Table of Contents into the document.
cs: Vložit obsah do dokumentu.

en: Insert Custom...
cs: Vložit vlastní...

en: Insert a custom Table of Contents into the document.
cs: Vložit vlastní obsah do dokumentu.

en: Configure...
cs: Nastavit...

en: Configure the Table of Contents
cs: Nastavit obsah

en: Insert footnote with auto number
cs: Vložit poznámku pod čarou s automatickým číslem

en: Insert with label:
cs: Vložit s popiskou:

en: Settings...
cs: Nastavení...

en: Insert Link
cs: Vložit odkaz

en: Add Bookmark
cs: Přidat záložku

en: Add Bookmark :
cs: Přidat záložku :

en: Footnotes and Endnotes
cs: Poznámky pod čarou a na konci

en: Links and Bookmarks
cs: Odkazy a záložky

en: Remove Comment
cs: Odstranit komentář

en: Spell check
cs: Kontrola pravopisu

en: Comments
cs: Poznámky

en: Review
cs: Kontrola

en: A shape that shows text
cs: Tvar, který zobrazuje text

en: Text Shape
cs: Tvar textu

en: Configure current section
cs: Nastavit současný oddíl

en: Insert new section
cs: Vložit nový oddíl

en: Insert paragraph between sections
cs: Vložit odstavec mezi oddíly

en: Paste As Text
cs: Vložit jako text

en: Bold
cs: Tučné

en: Italic
cs: Kurzíva

[ctx: Text formatting]
en: Underline
cs: Podtržené

en: Strikethrough
cs: Přeškrtnutí

en: Align Left
cs: Zarovnat doleva

en: Align Right
cs: Zarovnat doprava

en: Align Center
cs: Zarovnat doprostřed

en: Align Block
cs: Zarovnat do bloku

en: Change text direction
cs: Změnit směr textu

en: Change writing direction
cs: Změnit směr psaní

en: Increase Indent
cs: Zvýšit odsazení

en: Decrease Indent
cs: Snížit odsazení

en: Increase Font Size
cs: Zvětšit velikost písma

en: Decrease Font Size
cs: Zmenšit velikost písma

en: Font Family
cs: Rodina písma

en: Variable
cs: Proměnná

en: Insert Non-Breaking Space
cs: Vložit nezlomitelnou mezeru

en: Insert Non-Breaking Hyphen
cs: Vložit nezlomitelný spojovník

en: Insert Index
cs: Vložit index

en: Insert Soft Hyphen
cs: Vložit zlomitelný spojovník

en: Line Break
cs: Zalomení řádku

en: Page Break
cs: Zalomení stránky

en: Insert a page break
cs: Vložit zalomení stránky

en: All text after this point will be moved into the next page.
cs: Všechen text za tímto bodem bude vložen na následující stranu.

en: Font...
cs: Písmo...

en: Change character size, font, boldface, italics etc.
cs: Změnit velikost, písmo, tučnost, šikmost, aj. písma

en: Change the attributes of the currently selected characters.
cs: Změnit atributy nyní vybraných znaků.

en: Font Size
cs: Velikost písma:

en: Text Color...
cs: Barva textu...

en: Text Color
cs: Barva textu

en: Background Color...
cs: Barva pozadí...

en: Auto Resize To Content
cs: Automaticky změnit velikost podle obsahu

en: Grow To Fit Width
cs: Přizpůsobit šířce

en: Grow To Fit Height
cs: Přizpůsobit výšce

en: Shrink To Fit
cs: Přizpůsobit velikost

en: Insert a table into the document.
cs: Vložit tabulku do dokumentu.

en: Row Above
cs: Řádek výše

en: Insert Row Above
cs: Vložit řádek výše

en: Row Below
cs: Řádek pod

en: Insert Row Below
cs: Vložit řádek pod

en: Column Left
cs: Sloupec vlevo

en: Insert Column Left
cs: Vložit sloupec vlevo

en: Column Right
cs: Sloupec vpravo

en: Insert Column Right
cs: Vložit sloupec vpravo

en: Column
cs: Sloupec

en: Delete Column
cs: Smazat sloupec

en: Row
cs: Řádek

en: Delete Row
cs: Smazat řádek

en: Merge Cells
cs: Sloučit buňky

en: Split Cells
cs: Rozdělit buňky

en: Paragraph...
cs: Odstavec...

en: Change paragraph margins, text flow, borders, bullets, numbering etc.
cs: Změnit okraje odstavců, tok textu, hranice, odrážky, číslování, aj.

en: <p>Change paragraph margins, text flow, borders, bullets, numbering etc.</p><p>Select text in multiple paragraphs to change the formatting of all selected paragraphs.</p><p>If no text is selected, the paragraph where the cursor is located will be changed.</p>
cs: <p>Změnit okraje odstavců, tok textu, hranice, odrážky, číslování, aj.</p><p>Vyberte text ve více odstavcích pro jejich změnu.</p><p>Pokud není vybrán nějaký text, tak bude změněn odstavec, kde se nachází kurzor.</p>

en: Style Manager...
cs: Správce stylů...

en: Change attributes of styles
cs: Upravit vlastnosti stylů

en: Special Character...
cs: Speciální znak...

en: Insert one or more symbols or characters not found on the keyboard
cs: Vložit jeden nebo více symbolů nebo znaků, které nejsou na klávesnici

en: Insert one or more symbols or characters not found on the keyboard.
cs: Vložit jeden nebo více symbolů nebo znaků, které nejsou na klávesnici.

en: Repaint
cs: Překreslit

en: Insert Comment
cs: Vložit komentář

en: Insertion
cs: Vložení

en: Deletion
cs: Smazání

en: Formatting
cs: Formátování

[ctx: (qtundo-format)]
en: Change Border Formatting
cs: Změnit formátování okraje

[ctx: (qtundo-format)]
en: Cut
cs: Vyjmout

[ctx: (qtundo-format)]
en: Adjust Column Width
cs: Upravit šířku sloupce

en: Table
cs: Tabulka

en: Autocorrection
cs: Automatická oprava

en: Key Press
cs: Stisk klávesy

en: Open Link?
cs: Otevřít odkaz?

en: Text editing
cs: Úprava textu
