AutocorrectPlugin - en to cs translation catalogue (48 entries)

en: Configure &Autocorrection...
cs: Nastavit &automatickou opravu...

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, AutocorrectConfig)
en: Autocorrection
cs: Automatická oprava

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_1)
en: Si&mple Autocorrection
cs: Jednoduchá auto&matická oprava

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, upperCase)
en: Detect when a new sentence is started and always ensure that the first character is an uppercase character
cs: Detekovat začátek nové věty a vždy se stará o to aby první písmeno bylo velké

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, upperCase)
en: Convert &first letter of a sentence automatically to uppercase
    (e.g. "my house. in this town" to "my house. In this town")
cs: Převést &první písmeno věty automaticky na velké
    (např. "můj dům. v tomto městě" na "můj dům. V tomto městě")

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, upperUpper)
en: All words are checked for the common mistake of holding the shift key down a bit too long. If some words must have two uppercase characters, then those exceptions should be added in the 'Exceptions' tab.
cs: Všechna slova jsou zkontrolována pro běžně dlouhé chybné držení klávesy Shift. Pokud nějaké slovo musí mít dva velké znaky, tak by měly být přidány v kartě 'Výjimky'.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, upperUpper)
en: Convert &two uppercase characters to one uppercase and one lowercase character
     (e.g. PErfect to Perfect)
cs: Převést &dvě velká písmena na jeden velký a jeden malý znak
     (např. PErfect to Perfect)

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, autoFormatUrl)
en: Detect when a URL (Uniform Resource Locator) is typed and provide formatting that matches the way an Internet browser would show a URL.
cs: Detekovat zda je zapsán URL (Jednotný vyhledávač zdrojů) a poskytuje formátování, které je shodné se zobrazením URL pomocí internetového prohlížeče.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, autoFormatUrl)
en: Autoformat &URLs
cs: Automaticky formátovat &URL

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, ignoreDoubleSpace)
en: Make sure that more than one space cannot be typed, as this is a common mistake which is quite hard to find in formatted text.
cs: Zajišťuje, že nelze zapsat více jak jednu mezeru, protože je to velice běžná chyba, kterou není snadné odhalit v naformátovaném textu.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ignoreDoubleSpace)
en: &Suppress double spaces
cs: &Potlačit dvojité mezery

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, trimParagraphs)
en: Keep correct formatting and indenting of sentences by automatically removing spaces typed at the beginning and end of a paragraph.
cs: Udržuje správné formátování a zarovnání vět, automatickým odstraňováním mezer napsaných na začátku a na konci odstavce.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, trimParagraphs)
en: R&emove spaces at the beginning and end of paragraphs
cs: Odst&ranit mezery na začátku a na konci odstavců

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, autoChangeFormat)
en: When you use _underline_ or *bold*, the text between the underscores or asterisks will be converted to underlined or bold text.
cs: Pokud použijete _podtržené_ či *tučné*, tak bude text mezi podtržítky (hvězdičkami) převeden na podtržený (tučný) text.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, autoChangeFormat)
en: Automatically do &bold and underline formatting
cs: Automaticky formátovat &tučně a podtrženě

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, autoReplaceNumber)
en: Most standard fraction notations will be converted when available
cs: Většina standardních zápisů zlomků bude převedena, budou-li dostupné

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, autoReplaceNumber)
en: Re&place 1/2... with ½...
cs: Na&hradit 1/2 za ½...

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, useNumberStyle)
en: When typing '1)' or similar in front of a paragraph, automatically convert the paragraph to use that numbering style. This has the advantage that further paragraphs will also be numbered and the spacing is done correctly.
cs: Při napsání '1)' (nebo podobně) před začátkem odstavce, automaticky převede odstavec na použití daného stylu číslování. Výhodou je, že další odstavce budou také číslovány a správně odsazeny.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, useNumberStyle)
en: Use &autonumbering for numbered paragraphs
cs: Použít &automatické číslování pro číslované odstavce

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, autoSuperScript)
en: Rep&lace 1st... with 1^st...
cs: Na&hradit 1st... s 1^st...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, capitalizeDaysName)
en: Capitalize name of days
cs: Velká písmena u názvů dnů

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, useBulletStyle)
en: Use l&ist-formatting for bulleted paragraphs
cs: Použít formátování seznamu pro odsazené odstavce

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, defaultBulletStyle) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, doubleDefault) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, singleDefault) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, autoFormatLanguage)
en: Default
cs: Výchozí

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_2)
en: Custom &Quotes
cs: Vlastní &uvozovky

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, typographicDoubleQuotes)
en: Replace &double quotes with typographical quotes
cs: Nahradit &dvojité uvozovky typografickými

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, typographicSingleQuotes)
en: Replace &single quotes with typographical quotes
cs: Nahradit &jednoduché uvozovky typografickými

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_3)
en: Ad&vanced Autocorrection
cs: Pokročilá automatická opra&va

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Replacements and exceptions for language:
cs: Náhrady a výjimky pro jazyk:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, autoFormatLanguage)
en: All Languages
cs: Všechny jazyky

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, advancedAutocorrection)
en: &Enable word replacement
cs: Povolit nahrazování s&lov

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, autoCorrectionWithFormat)
en: Replace &text with format
cs: Nahradit &text formátem

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, findLabel)
en: &Find
cs: Na&jít

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, replaceLabel)
en: Re&place
cs: Na&hradit

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, add1)
en: &Add
cs: Při&dat

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, remove2)
en: Remove
cs: Odstranit

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, changeFormat)
en: C&hange Format...
cs: Změnit formát...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, clearFormat)
en: C&lear Format
cs: V&yčistit formát

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tableWidget)
en: Find
cs: Najít

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tableWidget)
en: Replace
cs: Nahradit

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_4)
en: E&xceptions
cs: Vý&jimky

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Do not treat as the end of a sentence:
cs: Nepovažovat za konec věty:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, autoinclude1) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, autoinclude2)
en: Autoinclude
cs: Automaticky vložit

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, remove1)
en: R&emove
cs: O&dstranit

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Accept two uppercase letters in:
cs: Přijímat dvě velká písmena v:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, add2)
en: A&dd
cs: Při&dat

en: &Modify
cs: Z&měnit

en: Select Character
cs: Vybrat znak

en: Autocorrect
cs: Automatická oprava
