kofficefilters - en to cs translation catalogue (137 entries)

en: %1 Export Options
cs: %1 Možnosti exportu

en: Page %1
cs: Strana %1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_pageLabel)
en: Page:
cs: Strana:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Size in Pixels
cs: Velikost v pixelech

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Image width:
cs: Šířka obrázku:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Image height:
cs: Výška obrázku:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Size in Units
cs: Velikost v jednotkách

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Resolution:
cs: Rozlišení:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: Unit:
cs: Jednotka:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Background Color
cs: Barva pozadí

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelColor)
en: Color
cs: Barva

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelOpacity)
en: Opacity
cs: Neprůhlednost

en: Namespace "%1" not found
cs: Jmenný prostor "%1" nenalezen

en: Could not open the requested file %1
cs: Nelze otevřít požadovaný soubor %1

en: Could not read ZIP directory of the requested file %1
cs: Nelze přečíst adresář ZIP požadovaného souboru "%1"

en: Enter password
cs: Zadejte heslo

en: This document is encrypted, please enter the password to decrypt it:
cs: Tento dokument je zašifrovaný. Prosím, zadejte heslo pro jeho dešifrování.

en: Incorrect password, please enter the password to decrypt this document:
cs: Neplatné heslo. Prosím, zadejte heslo pro dešifrování tohoto dokumentu.

en: Could not find path for type %1
cs: Nelze najít vestu pro typ "%1"

en: %1 (line %2, column %3)
cs: %1 (řádek %2, sloupec %3)

en: %1 (%2, line %3, column %4)
cs: %1 (%2, řádek %3, sloupec %4)

en: Element "%1" not found
cs: Prvek "%1" nenalezen

en: Attribute "%1" not found
cs: Atribut "%1" nenalezen

en: Unexpected value "%1" of attribute "%2"
cs: neočekávaná hodnota "%1" atributu "%2"

en: Unexpected second occurrence of "%1" element
cs: Neočekávaný druhý výskyt prvku "%1"

en: Expected closing of element "%1"
cs: Očekáváno uzavření prvku "%1"

en: None of expected elements found: %1
cs: Nebyl nalezen žádný s očekávaných prvků: %1

en: Parsing error in the main document at line %1, column %2.
    Error message: %3
cs: Chyba při analýze hlavního dokumentu; řádek %1, sloupec %2.
    Chybová zpráva: %3

en: Entry '%1' not found.
cs: Záznam '%1' nenalezen

en: Entry '%1' is not a file.
cs: Položka "%1" není soubor.

en: Could not write block
cs: Blok nelze zapsat

[ctx: Descriptive encoding name]
en: Recommended ( %1 )
cs: Doporučené (%1)

[ctx: Descriptive encoding name]
en: Locale ( %1 )
cs: Místní (%1)

[ctx: Descriptive encoding name]
en: Other ( %1 )
cs: Jiné (%1)

en: Cannot find encoding: %1
cs: Nelze najít kódování: %1

en: CSV filter cannot open input file - please report.
cs: CSV filtr nemůže otevřít vstupní soubor - prosím nahlaste chybu.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, encodingPage)
en: Encoding
cs: Kódování

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: E&ncoding:
cs: Kódová&ní:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, buttonGroupEndOfLine)
en: End of Line
cs: Konec řádky

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioEndOfLineLF)
en: &UNIX style (recommended; line feed only)
cs: &UNIX (doporučeno; pouze LF)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioEndOfLineCRLF)
en: &Windows style (carriage return and line feed)
cs: &Windows (CR a LF)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioEndOfLineCR)
en: &MacOS style (carriage return only)
cs: &MacOS (pouze CR)

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: Sheets
cs: Listy

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel4)
en: Select sheets to export:
cs: Zvolte listy k exportu:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_delimiterLineBox)
en: Delimiter Line
cs: Oddělovací čára

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel6)
en: <SHEETNAME> gets replaced by the name of the next sheet.
cs: <SHEETNAME> bude nahrazeno názvem následujícího listu.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_delimiterAboveAll)
en: Print delimiter line above every sheet
cs: Vypsat oddělovací čáru nad každým listem

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab2) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, GroupBox1)
en: Cells
cs: Buňky

note: i18n: ectx: property (title), widget (KButtonGroup, m_delimiterBox)
en: Delimiter
cs: Oddělovač

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_radioComma)
en: Comma
cs: Čárka

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_radioSemicolon)
en: Semicolon
cs: Středník

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_radioTab)
en: Tabulator
cs: Tabulátor

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_radioSpace)
en: Space
cs: Mezera

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_radioOther)
en: Other:
cs: Jiné:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_quotesLabel)
en: Quotes:
cs: Uvozovky:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_selectionOnly)
en: Export selection only
cs: Exportovat pouze výběr

en: File format is not supported.
cs: Formát souboru není podporován.

en: Could not read from file.
cs: Nelze číst ze souboru.

en: Export Sheet to HTML
cs: Exportovat tabulku do HTML

en: Recommended: UTF-8
cs: Doporučeno: UTF-8

en: Locale (%1)
cs: Místní (%1)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: En&coding:
cs: Kó&dování:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, mEncodingBox)
en: With this option you can define the encoding of the HTML file. The recommended encoding (UTF8) is selected as default.
cs: Pomocí této volby můžete nastavit kódování HTML souboru. Jako výchozí je nastavené doporučené kódování (UTF-8).

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox3)
en: Sheet Selection
cs: Výběr listu

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, mSelectAllButton) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, mDeselectAllButton)
en: Click here to select all sheets in the list.
cs: Kliknutím sem vyberete všechny listy ze seznamu.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mSelectAllButton)
en: Select &All
cs: Vybr&at vše

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mDeselectAllButton)
en: Desele&ct All
cs: Zrušit vý&běr

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, mSeparateFiles)
en: This option will make the HTML export filter generate a new page for each sheet. If you disable this option, all sheets are written on one page.
cs: S touto volbou vytvoří exportní filtr zvláštní stránku pro každý list. Pokud tuto volbu nezvolíte, vyexportují se všechny listy na jednu stránku.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mSeparateFiles)
en: Use &separate files for each table
cs: Pro každou tabulku použít &vlastní soubor

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, buttonGroup4)
en: Style
cs: Styl

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, mDefaultButton)
en: Select this option to use the default fonts and colors for the HTML page.
cs: Touto volbou nastavíte pro HTML stránku výchozí písma a barvy.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, mDefaultButton)
en: Use &default style
cs: Použít vý&chozí styl

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, mCustomButton)
en: Select this option to specify a separate stylesheet for the HTML page. You can select or type on in the field below.
cs: Zde můžete nastavit styl svých stránek. Můžete jej buď vybrat nebo napsat do pole níže.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, mCustomButton)
en: Use &external stylesheet:
cs: Použít &externí styl:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KUrlRequester, mCustomURL)
en: In this field you can enter an URL for your stylesheet. It is possible to point to a stylesheet on disk, or to somewhere on the Internet.
cs: Do tohoto pole napište URL svého stylu. Možné je jak zadat soubor umístění na disku, tak kdekoliv na Internetu.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox2)
en: Layout
cs: Rozvržení

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, mUseBorders)
en: Use this option to enable or disable borders around the cells.
cs: Tato volba povolí nebo zakáže rámečky kolem buněk.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mUseBorders)
en: Use &borders
cs: Použít &rámečky

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel1_2) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, mPixelsBetweenCells)
en: Use this option to define how many pixels there should be between the cells. This effect is better visible if you check <b>Use borders</b> too.
cs: Touto volbou můžete zadat velikost mezery v pixelech mezi buňkami. Tento efekt je zvláště patrný, pokud současně zvolíte <b>Použít rámečky</b>.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: Pi&xels between cells:
cs: Počet pi&xelů mezi buňkami:

en: Top
cs: Nahoře

en: Latex Export Filter Configuration
cs: Nastavení exportního filtru do LaTeXu

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, Widget2)
en: Document
cs: Dokument

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Document Style
cs: Styl dokumentu

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, latexStyleButton)
en: Latex style
cs: Styl LaTeXu

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, wordsStyleButton)
en: Words style
cs: Styl Words

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Document Type
cs: Typ dokumentu

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, fullDocButton)
en: The document will be able to be compiled alone
cs: Dokument bude možné zkompilovat samostatně

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, fullDocButton)
en: The document will be generated as a full latex document since all the include will be generated before the \begin{document} and \end{document} commands.
cs: Dokument bude generován jako kompletní latexový dokument s obsahem jednotlivých částí mezi příkazy \begin{document} a \end{document}.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, fullDocButton)
en: Independent document
cs: Nezávislý dokument

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, embededButton)
en: Do not generate either the latex header or the document environment
cs: Negenerovat ani latexovou hlavičku ani prostředí dokumentu

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, embededButton)
en: The document will be generated as a latex document which will have to be included in a main latex document. It will allow you to generate several little files for each chapter of your document.
cs: Dokument bude generován jako latexový dokument, který bude součástí hlavního latexového dokumentu. Umožní to vytvořit několik malých souborů pro každou kapitolu vašeho dokumentu.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, embededButton)
en: Document to include
cs: Dokument k připojení

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel1_2)
en: Document class:
cs: Třída dokumentu:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel2)
en: Quality:
cs: Kvalita:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, qualityComboBox)
en: Final
cs: Konečné

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, qualityComboBox)
en: Draft
cs: Datum

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, defaultFontSizeTextZone)
en: Default font size:
cs: Výchozí velikost písma:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, Widget3)
en: Pictures
cs: Obrázky

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Convert the pictures:
cs: Konvertovat obrázky:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel1)
en: Pictures directory:
cs: Adresář s obrázky:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_4)
en: Language
cs: Jazyk

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addLanguageBtn)
en: Add
cs: Přidat

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, rmLanguageBtn)
en: Remove
cs: Odstranit

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_2)
en: Contents
cs: Obsah

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Export information about author:
cs: Exportovat informace o autorovi:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Add a table of content:
cs: Přidat obsah:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_5)
en: Notes
cs: Poznámky

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, RadioButton7)
en: Don't export
cs: Neexportovat

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, RadioButton5)
en: Export notes in margin notes
cs: Exportní poznámky v okrajových poznámkách

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, RadioButton6)
en: Export notes in comments
cs: Exportní poznámky v komentářích

en: Page
cs: Strana

en: The file seems to be corrupt. Skipping a table.
cs: Soubor se zdá být poškozený. Přeskakuji tabulku.

en: Skipping a table.
cs: Přeskakuji tabulku.

en: This document was created with OpenOffice.org version '%1'. This filter was written for version 1.0. Reading this file could cause strange behavior, crashes or incorrect display of the data. Do you want to continue converting the document?
cs: Tento dokument byl vytvořen aplikací OpenOffice.org verze '%1'. Tento filtr byl napsán pro verzi 1.0. Načtení souboru může způsobit chybné chování aplikace nebo špatně zpracovaná data. Přejete si pokračovat v konverzi dokumentu?

en: Unsupported document version
cs: Nepodporovaná verze dokumentu

en: QPRO filter cannot open input file - please report.
cs: QPRO filtr nemůže otevřít vstupní soubor. Prosím nahlaste tuto chybu.

en: Unable to open password protected files.
    The password algorithm has not been published
cs: Nelze otevírat soubory chráněné heslem.
    Tento algoritmus nebyl zveřejněn

en: The data could not be loaded completely because the maximum size of sheet was exceeded.
cs: Data nemohla být kompletně načtena protože byla překročena maximální velikost sešitu.

en: Expected integer or floating point number
cs: Očekáváno celé nebo reálné číslo.

en: Slide layout "%1" not found
cs: Rozložení snímku "%1" nenalezeno.

en: Slide %1
cs: Snímek %1

en: Words's Plain Text Import Filter
cs: Dialog importu prostého textu Words

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ImportDialogUI)
en: Plain Text Import Dialog
cs: Dialog importu prostého textu

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, buttonGroupParagraph)
en: End of Paragraph
cs: Konec odstavce

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioParagraphAsIs)
en: &As is: At the end of line
cs: J&ak je: na konci řádky

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioParagraphSentence)
en: &Sentence: If the end of line is the end of a sentence
cs: Věta: pokud je konec řádky koncem od&stavce

en: Even Pages Header
cs: Záhlaví sudých stránek

en: Odd Pages Header
cs: Záhlaví lichých stránek

en: Even Pages Footer
cs: Zápatí sudých stránek

en: Odd Pages Footer
cs: Zápatí lichých stránek

en: First Page Header
cs: Záhlaví první stránky

en: First Page Footer
cs: Zápatí první stránky

en: Table %1
cs: Tabulka %1

en: The file cannot be loaded, as it seems not to be an RTF document.
cs: Soubor nelze načíst, protože se pravděpodobně nejedná o dokument RTF.

en: Words's RTF Import Filter
cs: Importní filtr aplikace Words do RTF

en: The file cannot be loaded.
cs: Soubor nelze načíst.
