kspread_plugin_tool_calendar - en to cs translation catalogue (15 entries)

en: End date is before start date! Please make sure that end date comes after start date.
cs: Konečný datum je před počátečním datem. Nastavte konečné datum tak, aby bylo po počátečním.

en: Error
cs: Chyba

en: Calendars should not be longer than 10 years. If you really need such long periods you need to split them up.
cs: Kalendáře by neměly být delší než 10 let. Pokud si opravdu přejete tak dlouhá období, je potřeba je rozdělit.

en: Start and end dates are equal! Only one day will be inserted, do you want to continue?
cs: Počáteční i konečná data jsou shodná. Bude vložen pouze jeden den. Přejete si pokračovat?

en: Warning
cs: Varování

en: Creating a calendar for a longer period than a year can take up a lot of space, do you want to continue?
cs: Kalendář pro období delší než jeden rok zabere velmi mnoho místa. Přejete si pokračovat?

en: The area where the calendar is inserted is NOT empty, are you sure you want to continue, overwriting existing data? If you choose No the area that would be required for the desired calendar will be selected so you can see what data would be overwritten.
cs: Oblast, kam si přejete kalendář vložit, NENÍ prázdná. Jste si jistí, že si přejete pokračovat a přepsat existující data? Pokud zvolíte Ne, zobrazí se výběr, kam by byl kalendář zapsán, a vy uvidíte data, která by jím byla přepsána.

[ctx: (qtundo-format)]
en: Insert Calendar
cs: Vložit kalendář

en: Calendar from %1 to %2
cs: Kalendář od %1 do %2

en: week
cs: týden

en: Calendar
cs: Kalendář

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, CalendarToolWidget)
en: Calendar Tool
cs: Nástroj kalendáře

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_insertButton)
en: Insert
cs: Vložit

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Start date:
cs: Datum zahájení:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: End date:
cs: Datum ukončení:
