kpresenter - en to cs translation catalogue (196 entries)

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
cs: U&pravit

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
cs: Po&hled

note: i18n: ectx: Menu (insert)
en: &Insert
cs: Vlož&it

note: i18n: ectx: Menu (format)
en: F&ormat
cs: F&ormát

note: i18n: ectx: Menu (page)
en: &Slide
cs: &Snímek

note: i18n: ectx: Menu (slideshow)
en: Sli&de Show
cs: Prez&entace

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
cs: Na&stavení

[ctx: (qtundo-format)]
en: Add custom slide show
cs: Přidat vlastní prezentaci

[ctx: (qtundo-format)]
en: Delete custom slide show
cs: Smazat vlastní prezentaci

[ctx: (qtundo-format)]
en: Delete slide | Delete slides
cs[0]: Odstranit snímek
cs[1]: Odstranit snímky
cs[2]: Odstranit snímky

[ctx: (qtundo-format)]
en: Edit custom slide show
cs: Upravit vlastní prezentaci

[ctx: (qtundo-format)]
en: Rename custom slide show
cs: Přejmenovat vlastní prezentaci

[ctx: (qtundo-format)]
en: Reorder animations
cs: Změnit pořadí animací

en: Presentation Tool
cs: Prezentační nástroj

en: Copyright 1998-%1, The Stage Team
cs: Copyright 1998-%1, Tým Stage

en: Former maintainer
cs: Předchozí správce

en: Original author
cs: Původní autor

en: Unknown
cs: Neznámý

en: Slide %1
cs: Snímek %1

en: End of presentation. Click to exit.
cs: Konec prezentace. Klikněte k opuštění tohoto snímku.

en: Layout
cs: Rozvržení

en: Installation Error
cs: Chyba instalace

[ctx: (qtundo-format)]
en: Insert Pictures
cs: Vložit obrázky

en: Placeholder shape
cs: Zástupný tvar

en: Double click to add a title
cs: Dvojklikem přidáte název

en: Double click to add an outline
cs: Dvojklikem přidáte obrys

en: Double click to add a text
cs: Dvojklikem přidáte text

en: Double click to add notes
cs: Dvojklikem přidáte poznámky

en: Double click to add a picture
cs: Dvojklikem přidáte obrázek

en: Double click to add a chart
cs: Dvojklikem přidáte diagram

en: Double click to add an object
cs: Dvojklikem přidáte objekt

en: Pen Color
cs: Barva pera

en: Pen Size
cs: Velikost pera

en: Black
cs: Černá

en: White
cs: Bílá

en: Green
cs: Zelená

en: Red
cs: Červená

en: Blue
cs: Modrá

en: Yellow
cs: Žlutá

en: Next Slide
cs: Následující snímek

en: Speaker Notes
cs: Poznámky přednášejícího

en: Current Slide %1 of %2
cs: %1. snímek z %2

en: End of Slide Show
cs: Konec prezentace

en: Animation
cs: Animace

en: Shape
cs: Tvar

en: &Move Here
cs: Přesunout se&m

en: &Copy Here
cs: &Kopírovat sem

en: C&ancel
cs: Z&rušit

en: Normal
cs: Normální

en: Show Master Slides
cs: Zobrazit hlavní snímky

en: Import Slideshow...
cs: Importovat prezentaci...

en: Insert Slide
cs: Vložit snímek

en: Insert a new slide after the current one
cs: Vložit nový snímek za ten stávající

en: Copy Slide
cs: Kopírovat snímek

en: Copy the current slide
cs: Kopírovat současný snímek

en: Delete Slide
cs: Odstranit snímek

en: Delete the current slide
cs: Smazat současný snímek

en: Master Slide...
cs: Hlavní snímek...

en: Previous Slide
cs: Předchozí snímek

en: Go to previous slide
cs: Přejít na předchozí snímek

en: Go to next slide
cs: Přejít na další snímek

en: First Slide
cs: První snímek

en: Go to first slide
cs: Přejít na první snímek

en: Last Slide
cs: Poslední snímek

en: Go to last slide
cs: Přejít na poslední snímek

en: Configure Stage...
cs: Nastavit Stage...

en: Export as HTML...
cs: Exportovat do HTML...

en: Insert Pictures as Slides...
cs: Vložit obrázky jako snímky...

en: Edit Custom Slide Shows...
cs: Upravit vlastní prezentace...

en: Start Presentation
cs: Spustit prezentaci

en: From Current Slide
cs: Od současného snímku

en: From First Slide
cs: Od prvního snímku

en: Stop presentation
cs: Spustit prezentaci

en: Show Status Bar
cs: Zobrazit stavový panel

en: Hide Status Bar
cs: Skrýt stavový panel

en: Shows or hides the status bar
cs: Zobrazí nebo skryje stavový panel

en: Configure Slide Show...
cs: Nastavit prezentaci...

en: Configure Presenter View...
cs: Nastavit pohled v KPresenteru...

en: Notes
cs: Poznámky

en: Slides Sorter
cs: Seřazování snímků

en: Slide Show:
cs: Prezentace:

en: Duplicate Slide
cs: Duplikovat snímek

en: Start Slideshow
cs: Spustit prezentaci

en: Add a new slide
cs: Přidat nový snímek

en: Delete selected slides
cs: Smazat vybrané snímky

en: Rename
cs: Přejmenovat

en: Cut
cs: Vyjmout

en: Copy
cs: Kopírovat

en: Paste
cs: Vložit

en: Slide Show %1
cs: Prezentace %1

en: All slides
cs: Všechny snímky

en: Error
cs: Chyba

en: There cannot be two slideshows with the same name.
cs: Nemohou být 2 prezentace se stejným jménem.

[ctx: (qtundo-format)]
en: Set Layout
cs: Nastavit rozvržení

en: Preview animation
cs: Náhled animace

en: Slide Transitions
cs: Přechody snímků

en: Start:
cs: Spustit:

en: on mouse click
cs: při kliknutí myší

en: Delay:
cs: Prodleva:

en: Duration:
cs: Délka trvání:

en: No Effect
cs: Žádný efekt

en:  sec
cs:  sek

en: Manual
cs: Ručně

en: Automatic
cs: Automaticky

en: Apply To All Slides
cs: Aplikovat na všechny snímky

en: Exit
cs: Ukončit

en: Emphasis
cs: Důraz

en: Custom
cs: Vlastní

en: Edit animation
cs: Upravit animaci

en: Add new animation
cs: Přidat novou animaci

en: Remove animation
cs: Odstranit animaci

en: Order:
cs: Pořadí:

en: Move animation up
cs: Posunout animaci nahoru

en: Move animation down
cs: Posunout animaci dolů

en: Add a new animation
cs: Přidat novou animaci

en: Delete current animation
cs: Smazat současnou animaci

en: seconds
cs: sekund

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, WdgToolCrop)
en: Crop
cs: Ořez

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, boolWidth)
en: W&idth:
cs: Šíř&ka:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, boolWidth)
en: Will keep the width of the crop constant
cs: Ponechá výšku ořezu konstantní

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, boolHeight)
en: &Height:
cs: &Výška:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, boolRatio)
en: R&atio:
cs: P&oměr:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cmbType)
en: Layer
cs: Vrstva

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cmbType)
en: Image
cs: Obrázek

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, bnCrop)
en: &Crop
cs: Oř&ez

[ctx: (qtundo-format)]
en: Edit Shape
cs: Upravit tvar

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Multiple monitors
cs: Více monitorů

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Presentation monitor:
cs: Monitor prezentace

en: Monitor %1 (primary)
cs: Monitor %1 (primární)

en: Configure Presenter View
cs: Nastavit pohled v KPresenteru

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, KPrConfigureSlideShow)
en: Configure Slide Show
cs: Nastavit prezentaci

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Slides
cs: Snímky

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Presentation Slides:
cs: Snímky prezentace:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, editSlidesButton)
en: Edit Custom Slide Shows ...
cs: Upravit vlastní prezentace ...

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, KPrHtmlExport)
en: HTML Export
cs: Export HTML

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton_selectAll)
en: Select all
cs: Vybrat vše

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel_css)
en: Select template (.css) :
cs: Vyberte šablonu (.css) :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton_deselectAll)
en: Deselect all
cs: Zrušit výběr všech

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textlable_top)
en: Title
cs: Název

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushbuttonBrowseTemplate)
en: Browse
cs: Procházet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_author)
en: Author
cs: Autor

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkBox_browser)
en: Open in browser
cs: Otevřít v prohlížeči

en: Html Export
cs: Export Html

en: Export
cs: Exportovat

en: Delete Template
cs: Smazat šablonu

en: Add Template
cs: Přidat šablonu

en: Are you sure you want to remove "%1"?
cs: Opravdu si přejete smazat "%1"?

en: Confirm remove
cs: Potvrďte odstranění

[ctx: (qtundo-format)]
en: Change sound action
cs: Změnit zvukovou činnost

en: No sound
cs: Žádný zvuk

en: Import...
cs: Importovat...

en: Bar
cs: Sloupec

en: From Left
cs: Zleva

en: From Top
cs: Shora

en: From Right
cs: Zprava

en: From Bottom
cs: Zespodu

en: Clock
cs: Hodiny

en: Fan
cs: Větrák

en: To Top
cs: Nahoru

en: To Left
cs: Doleva

en: To Bottom
cs: Dolů

en: To Right
cs: Doprava

en: Right
cs: Vpravo

en: Up
cs: Nahoru

en: Vertical
cs: Svisle

en: Horizontal
cs: Vodorovně

en: Box
cs: Hranol

en: Diagonal
cs: Diagonální

en: Double Diamond
cs: Dvojitý diamant

en: Vee
cs: Vidlička

en: Zig Zag
cs: Cikcak

en: Fade
cs: Blednutí

en: Crossfade
cs: Prolínat

en: Down
cs: Dolů

en: Left
cs: Vlevo

en: Ellipse
cs: Elipsa

en: Circle
cs: Kolečko

en: Eye
cs: Oko

en: Hexagon
cs: Šestiúhelník

en: Iris
cs: Kosatec

en: Rectangular
cs: Obdélníkově

en: Diamond
cs: Diamant

en: Misc
cs: Různé

en: Heart
cs: Srdce

en: Keyhole
cs: Klíčová dírka

en: Star
cs: Hvězda

en: Four Point Star
cs: Čtyřcípá hvězda

en: Five Point Star
cs: Pěticípá hvězda

en: Six Point Star
cs: Šesticípá hvězda

en: Triangle
cs: Trojúhelník

en: Snake
cs: Had

en: Spiral
cs: Spirála

en: Waterfall
cs: Vodopád

en: Slide
cs: Snímek

en: Header
cs: Hlavička

en: Footer
cs: Zápatí
