karbon - en to cs translation catalogue (76 entries)

[ctx: (qtundo-format)]
en: Boolean Operation
cs: Booleovská operace

note: i18n: ectx: Menu (object_order)
en: &Order
cs: &Pořadí

note: i18n: ectx: Menu (object_align)
en: &Align
cs: Z&arovnání

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
cs: S&oubor

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
cs: &Upravit

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
cs: &Pohled

note: i18n: ectx: Menu (object)
en: &Object
cs: &Objekt

note: i18n: ectx: Menu (object_distribute)
en: &Distribute
cs: R&ozmístit

note: i18n: ectx: Menu (path)
en: &Path
cs: &Cesta

note: i18n: ectx: Menu (effects)
en: Effe&cts
cs: Efe&kty

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
cs: Na&stavení

note: i18n: ectx: Menu (page)
en: &Page
cs: &Straně

note: i18n: ectx: ToolBar (edit_toolbar)
en: Edit
cs: Upravit

note: i18n: ectx: ToolBar (object_toolbar)
en: Object
cs: Objekt

note: i18n: ectx: ToolBar (align_toolbar)
en: Align
cs: Zarovnat

note: i18n: ectx: ToolBar (Effects)
en: Effects
cs: Efekty

note: i18n: ectx: ToolBar (view_toolbar)
en: View
cs: Pohled

en: &Flatten Path...
cs: &Zploštit cestu...

en: Flatten Path
cs: Zploštit cestu

en: Properties
cs: Vlastnosti

en: Flatness:
cs: Plochost:

[ctx: (qtundo-format)]
en: Flatten path
cs: Zploštit cestu

en: Subdivisions:
cs: Podrozdělení:

[ctx: (qtundo-format)]
en: Round Corners
cs: Zaoblené rohy

en: &Round Corners...
cs: &Zaoblit rohy...

en: Round Corners
cs: Zaoblené rohy

en: Radius:
cs: Poloměr:

en: Info
cs: Informace

en: Angle:
cs: Úhel:

[ctx: (qtundo-format)]
en: Raise Layer
cs: Vrstvu výš

[ctx: (qtundo-format)]
en: Lower Layer
cs: Vrstvu níž

en: Configure
cs: Nastavit

en: Interface
cs: Rozhraní

en: Misc
cs: Různé

en: Grid
cs: Mřížka

[ctx: @title:tab Document settings page]
en: Document
cs: Dokument

en: Document Settings
cs: Nastavení dokumentu

[ctx: @title:tab Author page]
en: Author
cs: Autor

en: Author
cs: Autor

en: A Vector Graphics Drawing Application.
cs: Aplikace pro kresbu vektorové grafiky.

en: (c) 2001-%1, The Karbon Developers
cs: (c) 2001-%1, Vývojáři Karbonu

en: Maintainer
cs: Správce

en: Bug fixes and improvements
cs: Opravy chyb a vylepšení

en: Bug fixes
cs: Opravy chyb

en: Helpful patches and advice
cs: Užitečné opravy a rady

[ctx: (qtundo-format)]
en: Insert graphics
cs: Vložit grafiku

en: Choose Graphic to Add
cs: Zvolit grafiku, která má být přidána

en: Could not load image.
cs: Nelze načíst obrázek.

en: Import graphic
cs: Importovat grafiku

[ctx: (qtundo-format)]
en: Mirror Horizontally
cs: Zrcadlit vodorovně

[ctx: (qtundo-format)]
en: Mirror Vertically
cs: Zrcadlit svisle

[ctx: (qtundo-format)]
en: Separate paths
cs: Oddělit cesty

en: &Import Graphic...
cs: &Importovat grafiku...

en: D&elete
cs: S&mazat

en: Edit Guides
cs: Upravit vodítka

[ctx: Duplicate selection]
en: &Duplicate
cs: &Duplikovat

en: Distribute Center (Horizontal)
cs: Zarovnat na střed (Vodorovně)

en: Distribute Center (Vertical)
cs: Zarovnat na střed (Svisle)

en: Mirror Vertically
cs: Zrcadlit svisle

en: Mirror Horizontally
cs: Zrcadlit vodorovně

en: &Close Path
cs: Uzavřít &cestu

en: Com&bine Path
cs: Kom&binovat cestu

en: Se&parate Path
cs: Oddělit c&estu

en: Exclude Paths
cs: Vyřadit cesty

en: Zoom to Selection
cs: Přiblížit výběr

en: Zoom to Drawing
cs: Přiblížit kresbu

en: Zoom
cs: Zvětšení

en: Show status bar:
cs: Zobrazovat stavový panel:

en: Number of recent files:
cs: Počet nedávných souborů:

en: Palette font size:
cs: Velikost písma palety:

en: Select palette
cs: Vyberte paletu

[ctx: The style has no fill]
en: None
cs: Žádný

[ctx: The style has a custom stroking]
en: Custom
cs: Vlastní

[ctx: The style has no stroking]
en: None
cs: Žádný

en: Stroke:
cs: Tah:

en: Fill:
cs: Výplň:
