koconverter - en to cs translation catalogue (17 entries)

en: CalligraConverter
cs: Převodník Calligra

en: Calligra Document Converter
cs: Převod dokumentů Calligra

en: Copyright 2001-%1 Calligra developers
cs: Copyright 2001-%1, vývojáři Calligra

en: Input file
cs: Vstupní soubor

en: Output file
cs: Výstupní soubor

en: Make a backup of the destination file
cs: Provést zálohu cílového souboru

en: Batch mode: do not show dialogs
cs: Dávkový režim: nezobrazovat dialogy

en: Interactive mode: show dialogs (default)
cs: Interaktivní režim: zobrazovat dialogy (výchozí)

en: Mimetype of the output file
cs: Typ MIME výstupního souboru

en: The print orientation. This could be either Portrait or Landscape.
cs: Orientace pro tisk. Může být buď na výšku nebo na šířku.

en: The paper size. A4, Legal, Letter, ...
cs: Velikost papíru. A4, Legal, Dopis, ...

en: The size of the paper margin. By default this is 0.2.
cs: Velikost okraje papíru. Výchozí hodnota je 0,2.

en: Two arguments required
cs: Požadovány dva argumenty

en: Mimetype for input file %1 not found!
cs: Typ MIME vstupního souboru '%1' nenalezen.

en: Mimetype not found %1
cs: Typ MIME nenalezen %1

en: Mimetype not found, try using the -mimetype option
cs: Typ MIME nenalezen, zkuste použít volbu -mimetyp

en: *** The conversion failed! ***
cs: *** Převod selhal. ***
