thesaurus_tool - en to cy translation catalogue (26 entries)

en: (No match)
cy: (Dim cydweddiad)

en: &Search for:
cy: &Chwilio am:

en: S&earch
cy: C&hwilio

en: Change Language...
cy: Newid Iaith..

en: &Thesaurus
cy: &Thesawrws

en: Synonyms
cy: Cyfystyron

en: More General Words
cy: Geiriau Mwy Cyffredinol

en: More Specific Words
cy: Geiriau Mwy Penodol

en: &Replace with:
cy: &Amnewid Efo:

en: &Replace
cy: &Amnewid

en: Related Words - %1
cy: Geiriau Perthnasol - %1

en: The thesaurus file '%1' was not found. Please use 'Change Language...' to select a thesaurus file.
cy: Ni chanfuwyd ffeil thesawrus '%1'. Defnyddier 'Newid Iaith...' er mwyn dewis ffeil thesawrus.

en: Synonyms/Hypernyms - Ordered by Frequency
cy: Cyfystyron/Geiriau Cynhwysfawr (Hypernymau) - Wedi'u Trefnu Eu Amlder

en: Synonyms - Ordered by Similarity of Meaning (verbs only)
cy: Cyfystyron - Wedi'u Trefnu gan Debygrwydd Ystyr (berfau yn unig)

en: Antonyms - Words with Opposite Meanings
cy: Antonymau - Geiriau gydag Ystyron Cyferbyn

en: Hyponyms - ... is a (kind of) %1
cy: Hyponymau - (math o) ... ydy %1

en: Meronyms - %1 has a ...
cy: Meronymau - mae gan %1 ...

en: Holonyms - ... has a %1
cy: Holonym - mae  gan ... %1

en: Attributes
cy: Priodweddion

en: Cause To (for some verbs only)
cy: Achosi I (ar gyfer rhai berfau'n unig)

en: Verb Entailment (for some verbs only)
cy: Entaeliad Berfau (ar gyfer rhai berfau'n unig)

en: Familiarity & Polysemy Count
cy: Cyfrifiad Cyfarwydd-deb ac Amlystyredd

en: Verb Frames (examples of use)
cy: Fframiau Berfau (enghreifftiau defnydd)

en: List of Compound Words
cy: Rhestr o Eiriau Cyfansawdd

en: Overview of Senses
cy: Trosolwg o Ystyron

en: No match for '%1'.
cy: Dim cydweddiad ar gyfer '%1'.
