kword - en to cy translation catalogue (78 entries)

note: i18n: ectx: Menu (view) i18n: ectx: Menu (view_displaymodes)
en: &Display Mode
cy: Modd &Arddangos

note: i18n: ectx: Menu (SpellCheck)
en: Spellcheck
cy: Gwirio Sillafu

note: i18n: ectx: Menu (check_spell_list)
en: Spell Check Result
cy: Canlyniad Gwirio Sillafu

note: i18n: ectx: Menu (variable_list)
en: Change Variable To
cy: Newid Newidyn i

en: Row
cy: Rhes

en: Misc
cy: Amrywiol

en: Document Settings
cy: Gosodiadau Dogfen

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, CreateBookmark)
en: Create New Bookmark
cy: Creu Tudnod Newydd

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lExplain)
en: Bookmarks allow you to jump between parts of your document.
    Please provide the name of your bookmark.
cy: Mae dalenodau yn caniatau neidio o un ran o'ch dogfen i ran arall.
    Rhowch enw eich dalennod.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lName)
en: Name:
cy: Enw:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Name of frameset:
cy: Enw'r set fframiau:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, framesList)
en: Frameset Name
cy: Enw Set Fframiau

en: Text Run Around
cy: Rhedeg y Testun o Gwmpas

en: Connect Text Frames
cy: Cysylltu Fframiau Testun

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rAnchorPage)
en: &Page
cy: &Tudalen

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, columnsTab)
en: Columns
cy: Colofnau

en: Rename Bookmark
cy: Ailenwi Tudnod

en: Select Bookmark
cy: Dewiswch Tudnod

en: Geometry
cy: Geometreg

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, sizeTab)
en: Page Size && Margins
cy: Maint Tudalen && Ymylon

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, createButton)
en: Create
cy: Creu

en: Statistics
cy: Ystadegau

en: Words:
cy: Geiriau:

en: Sentences:
cy: Brawddegau:

en: Syllables:
cy: Sillafau:

en: Lines:
cy: Llinellau:

[ctx: Style name]
en: Standard
cy: Arferol

[ctx: Style name]
en: Head 1
cy: Pennawd 1

[ctx: Style name]
en: Head 2
cy: Pennawd 2

[ctx: Style name]
en: Head 3
cy: Pennawd 3

[ctx: Style name]
en: Enumerated List
cy: Rhestr wedi'i Rhifo

[ctx: Style name]
en: Alphabetical List
cy: Rhestr yn ôl yr Wyddor

[ctx: Style name]
en: Bullet List
cy: Rhestr efo Bwledi

[ctx: Style name]
en: Contents Title
cy: Teitl Cynnwys

[ctx: Style name]
en: Contents Head 1
cy: Pennawd Cynnwys 1

[ctx: Style name]
en: Contents Head 2
cy: Pennawd Cynnwys 2

[ctx: Style name]
en: Contents Head 3
cy: Pennawd Cynnwys 3

[ctx: Style name]
en: Document Title
cy: Teitl Dogfen

[ctx: Style name]
en: Header
cy: Pennawd

[ctx: Style name]
en: Footer
cy: Troedyn

[ctx: Style name]
en: Plain
cy: Plaen

[ctx: Style name]
en: Borders 1
cy: Ffiniau 1

[ctx: Style name]
en: Borders 2
cy: Ffiniau 2

[ctx: Style name]
en: Borders 3
cy: Ffiniau 3

[ctx: Style name]
en: Row
cy: Rhes

[ctx: Style name]
en: Column
cy: Colofn

[ctx: Style name]
en: Light Gray
cy: Llwyd Ysgafn

[ctx: Style name]
en: Dark Gray
cy: Llwyd Tywyll

[ctx: Style name]
en: Black
cy: Du

[ctx: Style name]
en: Light Blue
cy: Glas Ysgafn

[ctx: Style name]
en: Dark Blue
cy: Glas Tywyll

[ctx: Style name]
en: Red
cy: Coch

[ctx: Style name]
en: Yellow
cy: Melyn

[ctx: Style name]
en: Colorful
cy: Lliwgar

[ctx: Style name]
en: Simple 1
cy: Syml 1

[ctx: Style name]
en: Simple 2
cy: Syml 2

[ctx: Style name]
en: Simple 3
cy: Syml 3

[ctx: Style name]
en: Header 1
cy: Ardal Pennawd 1

[ctx: Style name]
en: Header 2
cy: Ardal Pennawd 2

[ctx: Style name]
en: Header 3
cy: Ardal Pennawd 3

[ctx: Style name]
en: Header 4
cy: Ardal Pennawd 4

[ctx: Style name]
en: Gray Heading
cy: Pennawd Llwyd

[ctx: Style name]
en: Blue Heading
cy: Pennawd Glas

[ctx: Style name]
en: Blue Traditional
cy: Traddodiadol Glas

[ctx: Style name]
en: Gray Traditional
cy: Traddodiadol Llwyd

[ctx: Style name]
en: Blue Top and Bottom
cy: Pen a Gwaelod Glas

[ctx: Style name]
en: Gray Top and Bottom
cy: Pen a Gwaelod Llwyd

en: Invalid OASIS OpenDocument file. No office:body tag found.
cy: Dogfen OASIS OpenDocument annilys.  Ni chanfuwyd y tag office:body.

en: Invalid OASIS OpenDocument file. No tag found inside office:body.
cy: Dogfen OASIS OpenDocument annilys.  Ni chanfuwyd tag tu mewn i office:body.

en: This is not a word processing document, but %1. Please try opening it with the appropriate application.
cy: Dim dogfen brosesu geiriau ydy hon, ond %1.  Ceisiwch ei hagor efo'r cymhwysiad dilys.

en: Save this document and use it later as a template
cy: Cadw'r patrymlun yma a'i ddefnyddio yn hwyrach fel patrymlun

en: You can save this document as a template.<br><br>You can use this new template as a starting point for another document.
cy: Gallwch gadw'r ddogfen yma fel patrymlun.  <br> <br>Gallwch ddefnyddio'r patrymlun newydd yma fel man cychwyn ar gyfer dogfen arall.

en: Show Rulers
cy: Dangos Mesuryddion

en: Snap to Grid
cy: Snapio i'r Grid

en: Odd Pages Header
cy: Pennawd Tudalennau Odrif

en: Even Pages Header
cy: Pennawd Tudalennau Eilrif

en: Odd Pages Footer
cy: Troedyn Tudalennau Odrif

en: Even Pages Footer
cy: Troedyn Tudalennau Eilrif
