KarbonTools - en to da translation catalogue (69 entries)

en: A calligraphic shape
da: En kalligrafisk form

en: Calligraphic Shape
da: Kalligrafisk form

en: Save profile as...
da: Gem profil som...

en: Remove profile
da: Fjern profil

en: &Follow selected path
da: &Følg makeret sti

en: Use tablet &pressure
da: Brug tegneplade-&tryk

en: Width:
da: Bredde:

en: Thinning:
da: Udtynding:

en: Use tablet &angle
da: Brug tegneplade-&vinkel

en: Angle:
da: Vinkel:

en: Fixation:
da: Fiksering:

en: Caps:
da: Hætter:

en: Mass:
da: Masse:

en: Drag:
da: Modstand:

en: Current
da: Nuværende

en: Profile name
da: Profilnavn

en: Please insert the name by which you want to save this profile:
da: Indsæt navnet under hvilket du vil gemme denne profil:

[ctx: invalid profile name]
en: Invalid name.
da: Ugyldigt navn.

en: Sorry, the name you entered is invalid.
da: Beklager, det angivne navn er ugyldigt.

en: A profile with that name already exists.
    Do you want to overwrite it?
da: En profil med det navn findes allerede.
    Vil du overskrive den?

en: Mouse
da: Mus

en: Graphics Pen
da: Grafikpen

en: Fill
da: Udfyldning

en: Calligraphy: increase width
da: Kalligrafi: Forøg bredde

en: Calligraphy: decrease width
da: Kalligrafi: Formindsk bredde

en: Calligraphy: increase angle
da: Kalligrafi: Forøg vinkel

en: Calligraphy: decrease angle
da: Kalligrafi: Formindsk vinkel

en: Calligraphy
da: Kalligrafi

[ctx: (qtundo-format)]
en: Add filter effect
da: Tilføj filtereffekt

en: Add effect to current filter stack
da: Tilføj filtereffekt til nuværende filterstak

en: Add to filter presets
da: Tilføj til forudindstillinger for filtre

en: Remove filter preset
da: Fjern forudindstilling for filter

en: Effect name
da: Effektnavn

en: Please enter a name for the filter effect
da: Angiv et navn til filtereffekten

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, FilterEffectEditWidget)
en: Filter Effect Editor
da: Redigering af filtereffekt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Effects and Connections
da: Effekter og forbindelser

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Filter Presets
da: Forudindstillinger for filter

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Effect Properties
da: Effektegenskaber

[ctx: (qtundo-format)]
en: Remove filter effect
da: Fjern filtereffekt

[ctx: (qtundo-format)]
en: Set filter stack
da: Sæt filterstak

en: Effects
da: Effekter

en: View and edit filter
da: Vis og redigér filter

en: Remove filter from object
da: Fjern filter fra objekt

en: Add Filter
da: Tilføj filter

en: W:
da: B:

en: Effect Region
da: Effektområde

en: Filter effects editing
da: Redigering af filtereffekter

en: Drag to move gradient position.
da: Træk for at flytte overgangsposition.

en: Drag to move color stop. Double click to remove color stop.
da: Træk for at flytte farvestop. Dobbeltklik for at fjerne farvestop.

en: Drag to move color stop.
da: Træk for at flytte farvestop.

en: Drag to move gradient position. Double click to insert color stop.
da: Træk for at flytte overgangsposition. Dobbeltklik for at indsætte farvestop.

en: Edit Gradient
da: Redigér overgang

en: Predefined Gradients
da: Prædefinerede overgange

en: Gradient editing
da: Redigering af overgange

en: Original
da: Oprindelig

en: Tiled
da: Fliselagt

en: Stretched
da: Strukket

en: Top Left
da: Øverst til venstre

en: Top
da: Øverst

en: Top Right
da: Øverst til højre

en: Left
da: Venstre

en: Center
da: Centreret

en: Right
da: Højre

en: Bottom Left
da: Nederst til venstre

en: Bottom
da: Nederst

en: Bottom Right
da: Nederst til højre

en: Pattern Options
da: Mønsterindstillinger

en: Patterns
da: Mønstre

en: Pattern editing
da: Redigering af mønstre
