karbon - en to da translation catalogue (100 entries)

[ctx: (qtundo-format)]
en: Boolean Operation
da: Boolesk operation

note: i18n: ectx: Menu (object_order)
en: &Order
da: &Rækkefølge

note: i18n: ectx: Menu (object_align)
en: &Align
da: &Justér

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
da: &Fil

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
da: &Redigér

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
da: &Vis

note: i18n: ectx: Menu (object)
en: &Object
da: &Objekt

note: i18n: ectx: Menu (object_distribute)
en: &Distribute
da: &Distribuér

note: i18n: ectx: Menu (path)
en: &Path
da: S&ti

note: i18n: ectx: Menu (effects)
en: Effe&cts
da: Effe&kter

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
da: &Indstillinger

note: i18n: ectx: Menu (page)
en: &Page
da: &Side

note: i18n: ectx: ToolBar (edit_toolbar)
en: Edit
da: Redigér

note: i18n: ectx: ToolBar (object_toolbar)
en: Object
da: Objekt

note: i18n: ectx: ToolBar (align_toolbar)
en: Align
da: Justér

note: i18n: ectx: ToolBar (Effects)
en: Effects
da: Effekter

note: i18n: ectx: ToolBar (view_toolbar)
en: View
da: Vis

en: &Flatten Path...
da: &Flad sti ud..

en: Flatten Path
da: Fladgør sti

en: Properties
da: Egenskaber

en: Flatness:
da: Fladhed:

[ctx: (qtundo-format)]
en: Flatten path
da: Fladgør sti

[ctx: (qtundo-format)]
en: Refine path
da: Raffinér sti

en: &Refine Path...
da: &Raffinér sti...

en: Refine Path
da: Raffinér sti

en: Subdivisions:
da: Underinddelinger:

[ctx: (qtundo-format)]
en: Round Corners
da: Afrundede hjørner

en: &Round Corners...
da: &Afrundede hjørner...

en: Round Corners
da: Afrundede hjørner

[ctx: (qtundo-format)]
en: Whirl & pinch
da: Hvirvel og knib

en: &Whirl/Pinch...
da: &Hvirvel/knib...

en: Whirl Pinch
da: Hvirvelknib

en: The result of the Whirlpinch effect can be improved by refining the path shape beforehand.
da: Resultatet af hvirvelvindstryk-effekten kan forbedres ved at raffinere sti-formen på forhånd.

en: Angle:
da: Vinkel:

en: Pinch:
da: Tryk:

[ctx: (qtundo-format)]
en: Raise Layer
da: Hæv lag

[ctx: (qtundo-format)]
en: Lower Layer
da: Sænk lag

en: Configure
da: Indstil

en: Interface
da: Grænseflade

en: Misc
da: Diverse

en: Grid
da: Gitter

[ctx: @title:tab Document settings page]
en: Document
da: Dokument

en: Document Settings
da: Dokumentindstillinger

[ctx: @title:tab Author page]
en: Author
da: Ophavsmand

en: Author
da: Ophavsmand

en: A Vector Graphics Drawing Application.
da: Et tegneprogram til vektorgrafik.

en: (c) 2001-%1, The Karbon Developers
da: (c) 2001-%1, Karbon-udviklerne

en: Maintainer
da: Vedligeholder

en: Bug fixes and improvements
da: Fejlrettelser og forbedringer

en: Bug fixes
da: Fejlrettelser

en: Helpful patches and advice
da: Nyttige programrettelser og råd

[ctx: (qtundo-format)]
en: Insert graphics
da: Indsæt grafik

en: Choose Graphic to Add
da: Vælg grafik der skal tilføjes

en: Could not load image.
da: Kunne ikke indlæse billede.

en: Import graphic
da: Importér grafik

en: Could not create image shape.
da: Kunne ikke oprette billed-form.

[ctx: (qtundo-format)]
en: Mirror Horizontally
da: Spejlvend vandret

[ctx: (qtundo-format)]
en: Mirror Vertically
da: Spejlvend lodret

[ctx: (qtundo-format)]
en: Mirror Horizontally and Vertically
da: Spejlvend vandret og lodret

[ctx: (qtundo-format)]
en: Separate paths
da: Adskil stier

en: Outline &Mode
da: Omrids&tilstand

en: &Import Graphic...
da: &Importér grafik...

en: Edit Guides
da: Redigeringshjælpere

[ctx: Duplicate selection]
en: &Duplicate
da: &Duplikér

en: Distribute Center (Horizontal)
da: Distributionscentreret (vandret)

en: Distribute Gaps (Horizontal)
da: Distribuér mellemrum (vandret)

en: Distribute Left Borders
da: Distribuér langs venstrekanter

en: Distribute Right Borders
da: Distribuér langs højrekanter

en: Distribute Center (Vertical)
da: Distribuér centreret (lodret)

en: Distribute Gaps (Vertical)
da: Distribuér mellemrum (lodret)

en: Distribute Bottom Borders
da: Distribuér langs nedre kanter

en: Distribute Top Borders
da: Distribuér langs overkanter

en: Show Color Palette
da: Vis farvepalet

en: Show or hide color palette
da: Vis eller skjul farvepalet

en: &Clip Object
da: &Klip objekt

en: &Unclip Objects
da: &Afklip objekter

en: Mirror Vertically
da: Spejlvend lodret

en: Mirror Horizontally
da: Spejlvend vandret

en: &Close Path
da: &Luk sti

en: Com&bine Path
da: Kom&binér sti

en: Se&parate Path
da: Ads&kil sti

en: Re&verse Path
da: &Vend sti om

en: Intersect Paths
da: Skæring af stier

en: Subtract Paths
da: Subtrahér stier

en: Unite Paths
da: Foren stier

en: Exclude Paths
da: Ekskludér stier

en: Snap Path to Grid
da: Hægt til gitter

en: Zoom to Selection
da: Zoom til markering

en: Zoom to Drawing
da: Zoom til tegning

en: Show status bar:
da: Vis statuslinje:

en: Number of recent files:
da: Antal nylige filer:

en: Palette font size:
da: Palettens tegnstørrelse:

en: Select palette
da: Vælg palet

en: Press to apply fill to selection
da: Tryk for at anvende udfyldning på markering

[ctx: The style has no fill]
en: None
da: Ingen

en: Press to apply stroke to selection
da: Tryk for at anvende strøg på markering

[ctx: The style has a custom stroking]
en: Custom
da: Brugertilpasset

[ctx: The style has no stroking]
en: None
da: Ingen

en: Stroke:
da: Strøg:

en: Fill:
da: Udfyldning:
