ChartShape - en to da translation catalogue (131 entries)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, barPropertiesLabel)
en: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-size:8pt; font-weight:600;">Bar Properties</span></p></body></html>
da: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-size:8pt; font-weight:600;">Søjleegenskaber</span></p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, gapBetweenSetsLabel)
en: Gap Between Sets
da: Afstand mellem sæt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, gapBetweenBarsLabel)
en: Gap Between Bars
da: Afstand mellem søjler

en: Plugin Missing
da: Plugin mangler

en: The plugin needed for displaying text labels in a chart is not available.
da: Det nødvendige plugin til visning af tekstetiketter i et diagram er ikke tilgængeligt.

en: The plugin needed for displaying text labels is not compatible with the current version of the chart Flake shape.
da: Det nødvendige plugin til visning af tekstetiketter er ikke kompatibelt med den nuværende version af Flake-formen til diagrammer.

en: Plugin Incompatible
da: Inkompatibelt plugin

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, showTitle) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Title
da: Titel

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, showSubTitle)
en: Subtitle
da: Undertitel

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, showFooter)
en: Footer
da: Sidefod

en: This document contains an external link to a remote document
    %1
da: Dette dokument indeholder et eksternt link til et eksternt dokument
    %1

en: Confirmation Required
da: Bekræftelse nødvendig

en: Chart
da: Diagram

en: Business charts
da: Forretningsdiagrammer

en: Bar Chart
da: Søjlediagram

en: Line Chart
da: Kurvediagram

en: Area Chart
da: Områdediagram

en: Pie Chart
da: Cirkeldiagram

en: Ring Chart
da: Ringdiagram

en: Bubble Chart
da: Boblediagram

en: Scatter Chart
da: Punktdiagram

en: January
da: Januar

en: July
da: Juli

en: Column %1
da: Kolonne %1

en: Month
da: Måned

en: Growth in %
da: Vækst i %

en: Do something
da: Gør noget

en: Do something else
da: Gør noget andet

en: Legend
da: Forklaring

en: Plot Area
da: Plotområde

en: Chart editing
da: Redigering af diagrammer

[ctx: (qtundo-format)]
en: Show Axis Title
da: Vis aksetitel

[ctx: (qtundo-format)]
en: Hide Axis Title
da: Skjul aksetitel

[ctx: (qtundo-format)]
en: Logarithmic Scaling
da: Logaritmisk skalering

[ctx: (qtundo-format)]
en: Linear Scaling
da: Lineær skalering

[ctx: (qtundo-format)]
en: Set Axis Step Width
da: Angiv aksens trinbredde

[ctx: (qtundo-format)]
en: Set Axis Substep Width
da: Angiv bredde på aksens undertrin

[ctx: (qtundo-format)]
en: Set Automatic Step Width
da: Angiv automatisk trinbredde

[ctx: (qtundo-format)]
en: Set Manual Step Width
da: Angiv manuel trinbredde

[ctx: (qtundo-format)]
en: Automatic Substep Width
da: Automatisk bredde på undertrin

[ctx: (qtundo-format)]
en: Manual Substep Width
da: Manuel bredde på undertrin

[ctx: (qtundo-format)]
en: Set Axis Label Font
da: Angiv aksens etiketskrifttype

[ctx: (qtundo-format)]
en: Show Text Shape
da: Vis tekstform

[ctx: (qtundo-format)]
en: Hide Text Shape
da: Skjul tekstform

[ctx: (qtundo-format)]
en: Normal Bar Chart
da: Normalt søjlediagram

[ctx: (qtundo-format)]
en: Stacked Bar Chart
da: Stablet søjlediagram

[ctx: (qtundo-format)]
en: Percent Bar Chart
da: Søjlediagram med procent

[ctx: (qtundo-format)]
en: Normal Line Chart
da: Normalt kurvediagram

[ctx: (qtundo-format)]
en: Stacked Line Chart
da: Stablet kurvediagram

[ctx: (qtundo-format)]
en: Percent Line Chart
da: Kurvediagram med procent

[ctx: (qtundo-format)]
en: Normal Area Chart
da: Normalt områdediagram

[ctx: (qtundo-format)]
en: Stacked Area Chart
da: Stablet områdediagram

[ctx: (qtundo-format)]
en: Percent Area Chart
da: Områdediagram med procent

[ctx: (qtundo-format)]
en: Circle Chart
da: Cirkeldiagram

[ctx: (qtundo-format)]
en: Ring Chart
da: Ringdiagram

[ctx: (qtundo-format)]
en: Scatter Chart
da: Punktdiagram

[ctx: (qtundo-format)]
en: Radar Chart
da: Radardiagram

[ctx: (qtundo-format)]
en: Filled Radar Chart
da: Udfyldt radardiagram

[ctx: (qtundo-format)]
en: Stock Chart
da: Aktiediagram

[ctx: (qtundo-format)]
en: Bubble Chart
da: Boblediagram

[ctx: (qtundo-format)]
en: Surface Chart
da: Grundfladediagram

[ctx: (qtundo-format)]
en: Gantt Chart
da: Gantt-diagram

[ctx: (qtundo-format)]
en: Set Dataset Chart Type
da: Angiv diagramtype for datasæt

[ctx: (qtundo-format)]
en: Show Dataset Category
da: Vis datasæt-kategori

[ctx: (qtundo-format)]
en: Hide Dataset Category
da: Skjul datasæt-kategori

[ctx: (qtundo-format)]
en: Show Dataset Number
da: Vis datasæt-nummer

[ctx: (qtundo-format)]
en: Hide Dataset Number
da: Skjul datasæt-nummer

[ctx: (qtundo-format)]
en: Show Dataset Percent
da: Vis datasæt-procent

[ctx: (qtundo-format)]
en: Hide Dataset Percent
da: Skjul datasæt-procent

[ctx: (qtundo-format)]
en: Show Dataset Symbol
da: Vis datasæt-symbol

[ctx: (qtundo-format)]
en: Hide Dataset Symbol
da: Skjul datasæt-symbol

[ctx: (qtundo-format)]
en: Set Dataset Brush Color
da: Angiv penselfarve for datasæt

[ctx: (qtundo-format)]
en: Set Dataset Pen Color
da: Angiv penfarve for datasæt

[ctx: (qtundo-format)]
en: Set Dataset Axis
da: Angiv akse for datasæt

[ctx: (qtundo-format)]
en: Set Legend Title
da: Angiv titel for tekstforklaring

[ctx: (qtundo-format)]
en: Set Legend Font
da: Angiv skrifttype tekstforklaring

[ctx: (qtundo-format)]
en: Set Legend Font size
da: Angiv skriftstørrelse for tekstforklaring

[ctx: (qtundo-format)]
en: Set Legend Orientation
da: Angiv orientering af tekstforklaring

en: Series %1
da: Serie %1

en: Stacked
da: Stablet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, dataPointShowPercent) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, datasetShowPercent) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, dataSetShowPercent)
en: Percent
da: Procent

en: Polar Chart
da: Polært diagram

en: Filled
da: Udfyldt

en: Stock Chart
da: Aktiediagram

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, errorType)
en: None
da: Ingen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, automaticStepWidth) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, automaticSubStepWidth)
en: Automatic
da: Automatisk

en: Select
da: Vælg

en: Data Set %1
da: Datasæt %1

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, dataSets)
en: Select a data set
da: Vælg et datasæt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, datasetPenLabel)
en: Stroke
da: Strøg

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, datasetColorLabel)
en: Fill
da: Udfyld

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, datasetMarkerLabel)
en: Marker
da: Markør

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, dataPointShowCategory) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, datasetShowCategory) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, dataSetShowCategory)
en: Category
da: Kategori

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, dataPointShowNumber) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, dataSetShowNumber)
en: Number
da: Nummer

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, datasetShowErrorBar)
en: Error Bars
da: Fejlsøjler

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, insertRow) i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, formatErrorBar)
en: Insert
da: Indsæt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, logarithmicScaling)
en: Logarithmic Scaling
da: Logaritmisk skalering

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Step Width:
da: Trinbredde:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Substep Width:
da: Bredde på undertrin:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Y Values:
da: Y-værdier:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: X Values:
da: X-værdier:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: <b>Choose a Data Set</b>
da: <b>Vælg et datasæt</b>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Categories:
da: Kategorier:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p align="right" style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Name:</span></p></body></html>
da: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p align="right" style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Navn:</span></p></body></html>

en: Select Font
da: Vælg skrifttype

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, FormatErrorBarDialog)
en: Format Error Bars
da: Formatér fejlsøjler

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Ubuntu'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Error Category</span></p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; font-weight:600;"></p></body></html>
da: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Ubuntu'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Fejlkategori</span></p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; font-weight:600;"></p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, errorType)
en: Constant
da: Konstant

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, errorType)
en: Percentage
da: Procent

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, errorType)
en: Error Margin
da: Fejlmargen

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, errorType)
en: Standard Deviation
da: Standardafvigelse

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, errorType)
en: Variance
da: Varians

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, errorType)
en: From Data table
da: Fra datatabel

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, valueLabel)
en: Positive
da: Positiv

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, negIndicator)
en: Negative
da: Negativ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, sameValueForBoth)
en: Same for both
da: Samme for begge

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Value
da: Værdi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Ubuntu'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Error Indicator</span></p></body></html>
da: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Ubuntu'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Fejlindikator</span></p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, posIndicator)
en: Positive
da: Positiv

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, posAndNegIndicator)
en: Both
da: Begge

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, NewAxisDialog)
en: New Axis
da: Ny akse

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Title:
da: Titel:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, legendPosition)
en: Right
da: Højre

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, legendPosition)
en: Bottom
da: Bund

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, legendPosition)
en: Left
da: Venstre

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, showLegend)
en: Show Legend
da: Vis forklaring

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Orientation
da: Orientering

en: Surface Chart
da: Grundfladediagram

en: Gantt Chart
da: Gantt-diagram

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, editData)
en: Edit Data...
da: Redigér data...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Data Sets
da: Datasæt
