karbon - en to da translation catalogue (44 entries)

en: Blend
da: Blanding

en: Blend mode
da: Blandingstilstand

en: Multiply
da: Multiplicér

en: Screen
da: Skærm

en: Darken
da: Gør mørkere

en: Lighten
da: Gør lysere

en: Gaussian blur
da: Gaussisk sløring

en: Color Matrix
da: Farvematrix

en: Apply color matrix
da: Anvend farvematrix

en: Saturate colors
da: Mæt farver

en: Rotate hue
da: Rotér farvenuance

en: Luminance to alpha
da: Luminans til alfa

en: Saturate value
da: Mætningsværdi

en: Angle
da: Vinkel

en: Color matrix
da: Farvematrix

en: Component transfer
da: Komponentoverførsel

en: Function
da: Funktion

en: Identity
da: Identitet

en: Table
da: Tabel

en: Discrete
da: Diskret

en: Linear
da: Lineær

en: Values
da: Værdier

en: Slope
da: Hældning

en: Intercept
da: Afskæring

en: Exponent
da: Eksponent

en: Offset
da: Forskydning

en: Convolve Matrix
da: Fold matrix

en: Duplicate
da: Duplikér

en: Wrap
da: Ombryd

en: None
da: Ingen

en: Edge mode:
da: Kanttilstand:

en: Kernel size:
da: Kernestørrelse:

en: Target point:
da: Målpunkt:

en: Preserve alpha
da: Bevar alfa

en: Edit kernel
da: Redigér kerne

en: Flood fill
da: Oversvømmelsesudfyldning

en: Flood color
da: Oversvømmelsesfarve

en: Image
da: Billede

en: Select image...
da: Vælg billede...

en: Select image
da: Vælg billede

en: Merge
da: Sammenflet

en: Morphology
da: Morfologi

en: Erode
da: Erodér

en: Dilate
da: Udvid
