ArtisticTextShape - en to da translation catalogue (30 entries)

[ctx: (qtundo-format)]
en: Add text range
da: Tilføj tekstområde

en: ArtisticTextShape
da: Form til kunstnerisk tekst

en: A shape which shows a single text line
da: En form som viser en enkelt tekstlinje

en: Artistic Text
da: Kunstnerisk tekst

en: Detach Path
da: Afkobl sti

en: Convert to Path
da: Konvertér til sti

en: Bold text
da: Fed tekst

en: Italic text
da: Kursiv tekst

en: Superscript
da: Hævet skrift

en: Subscript
da: Sænket skrift

en: Anchor at Start
da: Forankr ved start

en: Anchor at Middle
da: Forankr i midten

en: Anchor at End
da: Forankr ved afslutning

en: Click to change cursor position.
da: Klik for at ændre markørposition.

en: Click to select text shape.
da: Klik for at markere tekstform.

en: Double click to put text on path.
da: Dobbeltklik for at sætte tekst på sti.

en: Drag handle to change start offset.
da: Træk håndtag for at ændre startforskydning.

en: Press escape to finish editing.
da: Tryk Esc for at afslutte redigering.

en: Press return to finish editing.
da: Tryk Retur for at afslutte redigering.

[ctx: (qtundo-format)]
en: Convert to Path
da: Konvertér til sti

en: Text Properties
da: Tekstegenskaber

en: Text On Path
da: Tekst på sti

en: Artistic text editing
da: Redigering af kunstnerisk tekst

[ctx: (qtundo-format)]
en: Attach Path
da: Tilknyt sti

[ctx: (qtundo-format)]
en: Change text anchor
da: Ændr tekstforankring

[ctx: (qtundo-format)]
en: Change font
da: Ændr skrifttype

[ctx: (qtundo-format)]
en: Change Text Offset
da: Ændr tekstforskydning

[ctx: (qtundo-format)]
en: Detach Path
da: Afkobl sti

[ctx: (qtundo-format)]
en: Remove text range
da: Fjern tekstområde

[ctx: (qtundo-format)]
en: Replace text range
da: Erstat tekstområde
