MusicShape - en to da translation catalogue (96 entries)

en: Double flat
da: Dobbelt-b

[ctx: lowered half a step]
en: Flat
da: b

en: Natural
da: Opløsningstegn

[ctx: raised half a step]
en: Sharp
da: Kryds

en: Double sharp
da: Dobbelt-kryds

en: %1 flats
da: %1 b'er

en: %1 sharps
da: %1 krydser

en: Dots
da: Punkteringer

en: Eraser
da: Viskelæder

en: Ab Major
da: Ab-dur

en: Eb Major
da: Eb-dur

en: Bb Major
da: Bb-dur

en: F Major
da: F-dur

en: C Major
da: C-dur

en: G Major
da: G-dur

en: D Major
da: D-dur

en: A Major
da: A-dur

en: E Major
da: E-dur

[ctx: Other key signature]
en: Other
da: Andre

en: note
da: node

en: rest
da: pause

en: Double whole
da: Dobbelt hel

en: Whole
da: Hel

en: Half
da: Halv

en: Quarter
da: 4.

en: Eighth
da: 8.

en: 16th
da: 16.

en: 32nd
da: 32.

en: 64th
da: 64.

en: 128th
da: 128.

en: Unknown note
da: Ukendt node

en: Unknown rest
da: Ukendt pause

en: Remove bar
da: Fjern taktstreg

en: Select
da: Vælg

[ctx: Treble clef]
en: Treble
da: Diskant

[ctx: Bass clef]
en: Bass
da: Bas

[ctx: Soprano clef]
en: Soprano
da: Sopran

[ctx: Alto clef]
en: Alto
da: Alt

en: C clef on line %1
da: C-nøgle på linje %1

en: Unknown clef
da: Ukendt nøgle

en: Tied notes
da: Sammenbundne noder

[ctx: (qtundo-format)]
en: Add measures
da: Tilføj takter

[ctx: (qtundo-format)]
en: Add dot
da: Tilføj punktering

[ctx: (qtundo-format)]
en: Set chord duration
da: Sæt akkord-længde

[ctx: (qtundo-format)]
en: Add note
da: Tilføj node

[ctx: (qtundo-format)]
en: Add part
da: Tilføj stemme

en: Part %1
da: Del %1

[ctx: (qtundo-format)]
en: Change part details
da: Ændr stemmedetaljer

[ctx: (qtundo-format)]
en: Add chord
da: Tilføj akkord

[ctx: (qtundo-format)]
en: Add rest
da: Tilføj pause

[ctx: (qtundo-format)]
en: Convert chord to rest
da: Konvertér akkord til pause

[ctx: (qtundo-format)]
en: Remove bar
da: Fjern taktstreg

[ctx: (qtundo-format)]
en: Remove rest
da: Fjern pause

[ctx: (qtundo-format)]
en: Remove chord
da: Fjern akkord

[ctx: (qtundo-format)]
en: Remove note
da: Fjern node

[ctx: (qtundo-format)]
en: Remove part
da: Fjern stemme

[ctx: (qtundo-format)]
en: Remove clef
da: Fjern nøgle

[ctx: (qtundo-format)]
en: Remove staff element
da: Fjern strofe-element

[ctx: (qtundo-format)]
en: Set accidentals
da: Sæt løse fortegn

[ctx: (qtundo-format)]
en: Change clef
da: Ændr nøgle

[ctx: (qtundo-format)]
en: Change key signature
da: Ændr toneart

[ctx: (qtundo-format)]
en: Change time signature
da: Ændr taktart

[ctx: (qtundo-format)]
en: Toggle Note Tie
da: Slå node-binding til/fra

en: Set key signature
da: Sæt toneart

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Region
da: Område

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, throughBar) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, throughEndOfPiece) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, toNextChange)
en: Measure
da: Takt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: through
da: gennem

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: through end of piece
da: gennem stykkets afslutning

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: to next key change
da: til næste toneartsændring

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Staves
da: Strofer

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, allStaves)
en: Update all staves
da: Opdatér alle strofer

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, selectedStaff)
en: Only update selected staff
da: Opdatér kun den valgte strofe

en: Part details
da: Stemmedetaljer

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Name:
da: Navn:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Short name:
da: Forkortet navn:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Staves:
da: Strofer:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, voiceList)
en: Voice 1
da: 1. stemme

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, voiceList)
en: Voice 2
da: 2. stemme

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, voiceList)
en: Voice 3
da: 3. stemme

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, voiceList)
en: Voice 4
da: 4. stemme

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, addBarsButton)
en: Add measures
da: Tilføj takter

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, importButton)
en: Import
da: Importér

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, exportButton)
en: Export
da: Eksportér

en: Part 1
da: Del 1

en: Music Shape
da: Musikform

en: A shape which provides a music editor
da: En form som gør musikredigering muligt

en: Parts
da: Stemmer

en: Music editing, parts
da: Redigering af musik, dele

en: Clef
da: Nøgle

en: Time signature
da: Taktart

en: Key signature
da: Toneart

en: Add how many measures?
da: Hvor mange takter skal der tilføjes?

[ctx: @title:window]
en: Import
da: Importér

en: MusicXML files (*.xml)
da: MusicXML-filer (*.xml)

[ctx: @title:window]
en: Export
da: Eksportér

en: Music editing
da: Redigering af musik
