PathShapes - en to da translation catalogue (43 entries)

[ctx: (qtundo-format)]
en: Change ellipse
da: Ændr ellipse

en: Arc
da: Bue

en: Pie
da: Tærte

en: Chord
da: Akkord

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, EllipseShapeConfigWidget)
en: Ellipse Shape
da: Ellipse-form

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Start angle:
da: Startvinkel:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: End angle:
da: Slutvinkel:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, closeEllipse)
en: Close ellipse
da: Luk ellipse

en: An ellipse
da: En ellipse

en: An enhanced path shape
da: En forbedret sti-form

en: An enhanced path
da: En forbedret sti

en: Cross
da: Kryds

en: A cross
da: Et kryds

en: Arrow
da: Pil

en: An arrow
da: En pil

en: Circular Arrow
da: Cirkulær pil

en: A circular-arrow
da: En cirkulær pil

en: Gearhead
da: Tandhjul

en: A gearhead
da: Et tandhjul

[ctx: (qtundo-format)]
en: Change rectangle
da: Ændr rektangel

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, RectangleShapeConfigWidget)
en: Rectangle Shape
da: Rektangel-form

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Corner radius x:
da: Hjørneradius x:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Corner radius y:
da: Hjørneradius y:

en: Rectangle
da: Rektangel

en: A rectangle
da: En rektangel

[ctx: (qtundo-format)]
en: Change spiral
da: Ændr spiral

en: Curve
da: Kurve

en: Line
da: Linje

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, SpiralShapeConfigWidget)
en: Spiral Shape
da: Spiral-form

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Direction:
da: Retning:

en: A spiral shape
da: En spiral-form

[ctx: (qtundo-format)]
en: Change star
da: Ændr stjerne

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, StarShapeConfigWidget)
en: Star shape
da: Stjerne-form

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Corners:
da: Hjørner:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Inner radius:
da: Indvendig radius:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Outer radius:
da: Udvendig radius:

en: A star shape
da: En stjerne-form

en: A star
da: En stjerne

en: Star
da: Stjerne

en: Flower
da: Blomst

en: A flower
da: En blomst

en: A pentagon
da: En pentagon

en: A hexagon
da: En hexagon
