TextShape - en to da translation catalogue (427 entries)

en: Annotation shape to show annotation content
da: Annotation-form til at vise annotationsindhold

en: Annotation Shape
da: Annotation-form

[ctx: (qtundo-format)]
en: Accept change
da: Godkend ændring

[ctx: Disable Shrink To Fit]
en: Disable
da: Deaktivér

[ctx: Enable Shrink To Fit]
en: Enable
da: Aktivér

[ctx: (qtundo-format) Enable/Disable Grow To Fit Width]
en: %1 Grow To Fit Width
da: %1 tilpas til bredden

[ctx: (qtundo-format) Enable/Disable Grow To Fit Height]
en: %1 Grow To Fit Height
da: %1 tilpas til højden

[ctx: (qtundo-format) Enable/Disable Shrink To Fit]
en: %1 Shrink To Fit
da: %1 formindsk for at passe

[ctx: (qtundo-format)]
en: Change List Level
da: Ændr listeniveau

[ctx: (qtundo-format)]
en: Reject change
da: Afvis ændring

[ctx: (qtundo-format)]
en: Show Changes
da: Vis ændringer

[ctx: (qtundo-format)]
en: Hide Changes
da: Skjul ændringer

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, acceptButton)
en: Accept
da: Godkend

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, rejectButton)
en: Reject
da: Afvis

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, cancelButton)
en: Cancel
da: Annullér

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Change Log
da: Ændringslog

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Author
da: Forfatter

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Date
da: Dato

en: Ascending
da: Stigende

en: Descending
da: Faldende

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, configureBibliography) i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, BibliographyConfigureDialog)
en: Configure bibliography
da: Indstil litteraturliste

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Formatting of bibliography entries
da: Formatering af indgange i litteraturliste

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, prefixLabel)
en: Prefix:
da: Præfiks:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, suffixLabel)
en: Suffix:
da: Endelse:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, numberedEntries)
en: Number entries
da: Antal indgange

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Sort
da: Sortering

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, sortByPosition)
en: Sort by position
da: Sortér efter position

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, sortKeyGroupBox)
en: Sort keys
da: Sorteringsnøgler

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addSortKeyButton)
en: Add sort key
da: Tilføj sorteringsnøgle

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, sortAlgorithmLabel)
en: Sort algorithm:
da: Sorteringsalgoritme:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, sortAlgorithm)
en: Alphanumeric
da: Alfanumerisk

en: Bibliography
da: Litteraturliste

en: References
da: Henvisninger

en: This is a line of inserted text.
da: Dette er en linje med indsat tekst.

en: This is a line of deleted text.
da: Dette er en linje med slettet tekst.

en: This is a line of text whose format has been changed.
da: Dette er en linje med tekst hvis formatering er blevet ændret.

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, ChangeConfigureDialog)
en: Configure Change Tracking
da: Indstil sporing af ændringer

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: General Settings
da: Generelle indstillinger

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Saving Format
da: Format til gemning

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, deltaXmlRadioButton)
en: DeltaXML (Experimental)
da: DeltaXML (eksperimentelt)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Author Name
da: Forfatterens navn

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Change Visualization Settings
da: Ændr visualiseringsindstillinger

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, insertionGroupBox)
en: Insertions
da: Indsættelser

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, insertionColorLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, deletionColorLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, formatColorLabel)
en: Background Color
da: Baggrundsfarve

note: i18n: ectx: property (html), widget (QTextEdit, previewTextEdit)
en: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Bitstream Vera Sans'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p align="center" style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-family:'MS Shell Dlg 2'; font-size:11pt; font-weight:600; text-decoration: underline;">Preview</span></p>
    <p align="center" style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; font-family:'MS Shell Dlg 2'; font-size:12pt; font-weight:600;"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-family:'MS Shell Dlg 2'; font-weight:600;">Inserted Text</span></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-family:'MS Shell Dlg 2'; font-size:8pt;">This is a line of text before the inserted text. This is a line of inserted text. This is a line after the inserted text.</span></p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; font-family:'MS Shell Dlg 2';"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-family:'MS Shell Dlg 2'; font-weight:600;">Deleted Text</span></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-family:'MS Shell Dlg 2'; font-size:8pt;">This is a line of text before the deleted text. This is a line of deleted text. This is a line after the deleted text.</span></p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; font-family:'MS Shell Dlg 2';"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-family:'MS Shell Dlg 2'; font-weight:600;">Formatted Text</span></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-family:'MS Shell Dlg 2'; font-size:8pt;">This is a line of text before the format-change text. This is a line of text whose format has been changed. This is a line of text after the format-change text.</span></p></body></html>
da: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Bitstream Vera Sans'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p align="center" style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-family:'MS Shell Dlg 2'; font-size:11pt; font-weight:600; text-decoration: underline;">Forhåndsvisning</span></p>
    <p align="center" style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; font-family:'MS Shell Dlg 2'; font-size:12pt; font-weight:600;"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-family:'MS Shell Dlg 2'; font-weight:600;">Indsat tekst</span></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-family:'MS Shell Dlg 2'; font-size:8pt;">Dette er en tekstlinje før den indsatte tekst. Dette er linje indsat tekst. Dette er en linje efter den indsatte tekst.</span></p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; font-family:'MS Shell Dlg 2';"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-family:'MS Shell Dlg 2'; font-weight:600;">Slettet tekst</span></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-family:'MS Shell Dlg 2'; font-size:8pt;">Dette er en linje tekst før den slettede tekst. Dette er en linje slettet tekst. Dette er en linje efter den slettede tekst.</span></p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; font-family:'MS Shell Dlg 2';"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-family:'MS Shell Dlg 2'; font-weight:600;">Formateret tekst</span></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-family:'MS Shell Dlg 2'; font-size:8pt;">Dette er en linje tekst før teksten med ændret formatering. Dette er en linje tekst med ændret formatering. Dette er en linje tekst efter teksten med ændret formatering.</span></p></body></html>

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, deletionGroupBox)
en: Deletions
da: Sletninger

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, formatGroupBox)
en: Format Changes
da: Formateringsændringer

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ChangeTrackingOptions)
en: Change Tracking Options
da: Indstillinger for sporing af ændringer

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, configureChangeTrackingButton)
en: Configure Settings
da: Tilpas indstillinger

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, recordChangesCheckBox)
en: Record Changes
da: Registrér ændringer

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, showChangesCheckBox)
en: Show Changes
da: Vis ændringer

en: Font
da: Skrifttype

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, generalTab)
en: General
da: Generelt

[ctx: Name of the style]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Name:
da: Navn:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Next style:
da: Næste stil:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Parent style:
da: Forælderstil:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, inToc)
en: Include in table of contents
da: Inkludér i indholdsfortegnelse

en: Small Caps
da: Små store bogstaver

en: Uppercase
da: Store bogstaver

en: Lowercase
da: Små bogstaver

en: Capitalize
da: Lav til store bogst.

en: Superscript
da: Hævet skrift

en: Subscript
da: Sænket skrift

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textColorLabel)
en: Text color:
da: Tekstfarve:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, backgroundColorLabel)
en: Background color:
da: Baggrundsfarve:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel)
en: Underlining:
da: Understregning:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel)
en: Strikethrough:
da: Gennemstreg:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel)
en: Capitalization:
da: Store bogstaver:

en: Select
da: Vælg

en: The document already contains the bibliography entry with different data.
    Do you want to adjust existing entries?
da: Dokumentet indeholder allerede en litteraturlisteindgang med andre data.
    Vil du justere eksisterende indgange?

en: Warning
da: Advarsel

en: Short name%1
da: Forkortet navn%1

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, CitationInsertionDialog)
en: Insert Bibliography entry
da: Indsæt litteraturlisteindgang

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Insert Bibliography Entry Details
da: Indsæt detaljer for litteraturlisteindgang

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, shortnameLabel)
en: Short Name:
da: Forkortet navn:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, sourcetypeLabel)
en: Source:
da: Kilde:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, sourceType) i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, bibTypes)
en: Article
da: Artikel

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, sourceType) i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, bibTypes)
en: Book
da: Bog

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, sourceType) i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, bibTypes)
en: Booklet
da: Lille bog

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, sourceType) i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, bibTypes)
en: Conference
da: Konference

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, sourceType) i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, bibTypes)
en: Email
da: E-mail

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, sourceType) i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, bibTypes)
en: Masters thesis
da: Speciale

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, sourceType) i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, bibTypes)
en: Misc
da: Diverse

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, sourceType) i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, bibTypes)
en: PhD thesis
da: Ph.d.-afhandling

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, sourceType) i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, bibTypes)
en: Proceedings
da: Konferencemateriale

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, sourceType)
en: Tech Report
da: Teknisk rapport

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, sourceType) i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, bibTypes)
en: Unpublished
da: Ikke publiceret

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, sourceType)
en: custom 1
da: brugertilpasset 1

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, sourceType)
en: custom 2
da: brugertilpasset 2

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, sourceType)
en: custom 3
da: brugertilpasset 3

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, sourceType)
en: custom 4
da: brugertilpasset 4

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, sourceType)
en: custom 5
da: brugertilpasset 5

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, authorLabel)
en: Author:
da: Forfatter:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, titleLabel)
en: Title:
da: Titel:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, yearLabel)
en: Year:
da: År:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, publisherLabel)
en: Publisher:
da: Forlag:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, addressLabel)
en: Address:
da: Adresse:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, chapterLabel)
en: Chapter:
da: Kapitel:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, editorLabel)
en: Editor:
da: Redaktør:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, pagesLabel)
en: Page(s):
da: Side(r):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, booktitleLabel)
en: Book title:
da: Bogtitel:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, editionLabel)
en: Edition:
da: Udgave:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, publicationLabel)
en: Publication:
da: Udgivelse:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, volumeLabel)
en: Volume:
da: Bind:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, reporttypeLabel)
en: Type of Report:
da: Type af rapport:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, schoolLabel)
en: University:
da: Universitetet:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, monthLabel)
en: Month:
da: Måned:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, seriesLabel)
en: Series:
da: Serie:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, numberLabel)
en: Number:
da: Nummer:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ud1Label)
en: User-defined 1:
da: Brugerdefineret 1:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ud3Label)
en: User-defined 3:
da: Brugerdefineret 3:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ud2Label)
en: User-defined 2:
da: Brugerdefineret 2:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ud4Label)
en: User-defined 4:
da: Brugerdefineret 4:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ud5Label)
en: User-defined 5:
da: Brugerdefineret 5:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: OR
da: ELLER

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: From the document:
da: Fra dokumentet:

en: Used Styles
da: Brugte stile

en: Unused Styles
da: Ubrugte stile

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox)
en: Colors
da: Farver

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, shadowGroupBox)
en: Text Shadow
da: Tekstskygge

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, shadowColorLabel)
en: Color:
da: Farve:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, shadowDistanceLabel)
en: Distance:
da: Afstand:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, hyphenate)
en: Automatic hyphenation
da: Automatisk orddeling

en: Select Font
da: Vælg skrifttype

[ctx: (qtundo-format)]
en: Font
da: Skrifttype

note: i18n: ectx: property (text), widget (FormattingButton, addBibliography) i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, InsertBibliographyDialog)
en: Insert Bibliography
da: Indsæt litteraturliste

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, titlegroupBox)
en: Bibliography title
da: Titel på litteraturliste

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Bibliography entries
da: Indgange i litteraturliste

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, bibTypesLabel)
en: Bibliography type:
da: Type af litteraturliste:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, bibTypes)
en: In book
da: I bog

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, bibTypes)
en: In collection
da: I samling

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, bibTypes)
en: In proceedings
da: I konferencemateriale

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, bibTypes)
en: Tech report
da: Teknisk rapport

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, bibTypes)
en: custom1
da: brugertilpasset1

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, bibTypes)
en: custom2
da: brugertilpasset2

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, bibTypes)
en: custom3
da: brugertilpasset3

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, bibTypes)
en: custom4
da: brugertilpasset4

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, bibTypes)
en: custom5
da: brugertilpasset5

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, availableFieldsLabel)
en: Available fields
da: Tilgængelige felter

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, add)
en: Add >>
da: Tilføj >>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, span)
en: Span
da: Spænd

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, remove)
en: <<Remove
da: <<Fjern

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, addedFieldsLabel)
en: Fields added
da: Tilføjede felter

en: Special Characters
da: Specialtegn

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonInsert)
en: Insert
da: Indsæt

[ctx: Close dialog]
en: Close
da: Luk

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, filterLabel)
en: Quick search:
da: Hurtigsøg:

en: The URL is invalid
da: URL'en er ugyldig

en: Bookmark does not exist
da: Bogmærket findes ikke

en: Fetching the title: 0% complete
da: Henter titlen: 0% gennemført

en: Fetch timed out
da: Hentning havde tidsudløb

en: Fetching the title: %1% complete
da: Henter titlen: %1% gennemført

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, weblinkInsertionTab)
en: Web Link
da: Weblink

note: i18n: ectx: attribute (toolTip), widget (QWidget, weblinkInsertionTab)
en: Insert links to web documents. You can provide both URL and a label for the link,
     or just enter the URL and hit "Fetch the title from URL"
da: Insæt links til webdokumenter. Du kan angive både URL og en etiket til linket,
     eller blot angive URL'en og aktivere "Hent titlen fra URL"

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_2)
en: The address of your document (Uniform Resource Locator)
da: Adressen til dit dokument (Uniform Resource Locator)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, fetchTitleButton)
en: Hit this button to get the title from the URL. Redirections are also handled.
da: Aktivér denne knap for at hente titlen fra URL'en. Omdirigeringer bliver også håndteret.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, fetchTitleButton)
en: Fetch Title From URL
da: Hent titlen fra URL

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_6)
en: The text that will be displayed for your link
da: Teksten som vil blive vist for dit link

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en:  Text:
da:  Tekst:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, bookmarkLinkInsertionTab)
en: Link To Bookmark
da: Link til bogmærke

note: i18n: ectx: attribute (toolTip), widget (QWidget, bookmarkLinkInsertionTab)
en: Insert links to Bookmarks. To create bookmarks,
    click "Bookmarks" in the Links and Bookmarks section
da: Indsæt links til bogmærker. Klik på "Bogmærker" i sektionen Links og bogmærker for at oprette bogmærker

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_5)
en: The name of the bookmark to where the link has to point to
da: Navnet på bogmærket som linket skal pege på

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en:  Name:
da:  Navn:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QWidget, ListLevelWidget) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QWidget, ParagraphIndentSpacing) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox)
en: <p><ul><li><b>Single</b>: The normal linespacing</li></ul></p>
da: <p><ul><li><b>Enkelt</b>: Normal linjeafstand</li></ul></p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, left) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, alignment)
en: Left
da: Venstre

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, center) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, alignment)
en: Center
da: Centreret

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, right) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, alignment)
en: Right
da: Højre

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonRename)
en: &Rename
da: &Omdøb

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonDelete)
en: &Delete
da: &Slet

en: Rename Bookmark
da: Omdøb bogmærke

en: Please provide a new name for the bookmark
da: Angiv et nyt navn til bogmærket

en: A bookmark with the name "%1" already exists.
da: Et bogmærke kaldet "%1" findes allerede.

en: Insert Bookmark
da: Indsæt bogmærke

en: Please provide a name for the bookmark
da: Angiv et navn til bogmærket

en: Manage Bookmarks
da: Håndtering af bogmærker

en: Footnote Settings
da: Indstilling af fodnote

en: Endnote Settings
da: Indstilling af slutnote

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Automatic Numbering:
da: Autonummerering:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, prefix)
en:  Prefix:
da:  Præfiks:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, startAt)
en:  Start at:
da:  Start ved:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, suffix)
en:  Suffix:
da:  Suffiks:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, beginAt)
en: Starts over at:
da: Start forfra ved:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, beginAtCombo)
en: Page
da: Side

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, beginAtCombo)
en: Chapter
da: Kapitel

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, beginAtCombo)
en: Document
da: Dokument

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, continuationBox)
en: Continuation Notice:
da: Notits om fortsættelse:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, cont2)
en: Text saying it is a continuation:
da: Tekst som fortæller at det er en fortsættelse:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, cont1)
en:  Text saying it will continue:
da:  Tekst som fortæller at det fortsætter:

[ctx: Text alignment]
en: Left
da: Venstre

[ctx: Text alignment]
en: Right
da: Højre

[ctx: Text alignment]
en: Centered
da: Centreret

[ctx: Tab follows the bullet or number]
en: Tab Stop
da: Tabulatorstop

[ctx: Space]
en: Space
da: Mellemrum

[ctx: None]
en: Nothing
da: Intet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Start at:
da: Start ved:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Alignment:
da: Justering:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Depth:
da: Dybde:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Display Levels:
da: Vis niveauer:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Bullet/Number followed by
da: Punkt/tal efterfulgt af

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: at
da: ved

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10)
en: Aligned at
da: Justeret ved

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_11)
en: Indented at
da: Indrykket ved

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Custom character:
da: Brugertilpasset tegn:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, restartNumbering)
en: Restart numbering at this paragraph
da: Genstart nummerering ved dette afsnit

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, letterSynchronization)
en: Letter Synchronization
da: Bogstavssynkronisering

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, widthLabel)
en: Width
da: Bredde

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, insertImageLabel)
en: Insert Image
da: Indsæt billede

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, heightLabel)
en: Height
da: Højde

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, insertImage)
en: Browse...
da: Gennemse...

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Background
da: Baggrund

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, backgroundColorLabel)
en: Background color
da: Baggrundsfarve

en: Whole Word
da: Helt ord

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Drop caps:
da: Initialer:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Distance to paragraph:
da: Afstand til afsnit:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Number of characters:
da: Antal tegn:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Number of lines it covers:
da: Antal linjer det dækker:

en: Indent/Spacing
da: Indrykning/afstand

en: General Layout
da: Generelt layout

en: Bullets/Numbers
da: Punkter/tal

en: Decorations
da: Dekorationer

en: Drop Caps
da: Initialer

[ctx: Line spacing value]
en: Single
da: Enkelt

[ctx: Line spacing value]
en: 1.5 Lines
da: 1,5 linje

[ctx: Line spacing value]
en: Double
da: Dobbelt

[ctx: Line spacing type]
en: Proportional
da: Proportionelt

[ctx: Line spacing type]
en: Additional
da: Yderligere

[ctx: Line spacing type]
en: Fixed
da: Fast

[ctx: Line spacing type]
en: At least
da: Mindst

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Indent
da: Indrykning

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel)
en: Left:
da: Venstre:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel)
en: Right:
da: Højre:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel)
en: First Line:
da: Første linje:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, autoTextIndent)
en: Auto-infer from text size
da: Gæt automatisk ud fra tekststr.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox)
en: Line Spacing
da: Linjeafstand

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel)
en: Use Font Metrics:
da: Brug skrifttypemetrik:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox)
en: Paragraph Space
da: Afsnitsafstand

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel)
en: Before:
da: Før:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel)
en: After:
da: Efter:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Alignment
da: Justering

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, justify)
en: Justify
da: Justér

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Behavior at End of Frame/Page
da: Opførsel ved afslutning af ramme/side

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, keepTogether)
en: Keep lines together
da: Hold linjer sammen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, breakBefore)
en: Insert break before paragraph
da: Indsæt linjeskift før afsnit

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, breakAfter)
en: Insert break after paragraph
da: Indsæt linjeskift efter afsnit

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Leave at least this many lines (orphans):
da: Frihold mindst dette antal linjer (horeunger):

en: Paragraph Format
da: Afsnitsformat

en: Insert a table
da: Indsæt en tabel

en: Configure sections
da: Indstil sektioner

en: Invalid characters or section with such name exists.
da: Ugyldige tegn eller sektion med sådan navn findes allerede.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Section name:
da: Sektionsnavn:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, insertAnnotation)
en: Insert Note
da: Indsæt note

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, removeAnnotation)
en: Remove Note
da: Fjern note

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, addCitation)
en: Add caption
da: Tilføj billedtekst

en: Change font format
da: Skift skrifttypeformat

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, addCitation)
en: Insert citation at current position
da: Indsæt citat ved nuværende position

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, addCitation)
en: Insert Citation
da: Indsæt citat

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, configureBibliography)
en: Configure Bibliography
da: Indstil litteraturliste

en: Inserts a footnote at the current cursor position
da: Indsætter en fodnote ved den aktuelle markørposition

en: Inserts an endnote at the current cursor position
da: Indsætter en slutnote ved den aktuelle markørposition

note: i18n: ectx: property (text), widget (FormattingButton, addEndnote)
en: Endnote
da: Slutnote

note: i18n: ectx: property (text), widget (FormattingButton, addFootnote)
en: Footnote
da: Fodnote

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QWidget, SimpleInsertWidget)
en: Other insertions from "References"  below and in "Add Shape" docker
da: Andre indsættelser fra "Henvisninger" nedenfor og i dokkeren "Tilføj form"

note: i18n: ectx: property (text), widget (FormattingButton, invokeBookmarkHandler)
en: Bookmarks
da: Bogmærker

en: Change paragraph format
da: Skift afsnitsformat

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, bDelete)
en: Delete
da: Slet

note: i18n: ectx: property (text), widget (FormattingButton, addToC)
en: Contents
da: Indhold

en: Set Border Color...
da: Angiv kantfarve...

[ctx: No border - has to fit in 48pixels]
en: None
da: Ingen

en: No Border
da: Ingen kant

en: Create a new style inheriting the current style
da: Opret en ny stil som arver den nuværende stil

en: New Style
da: Ny stil

en: Another style named '%1' already exist. Please choose another name.
da: Der findes allerede en anden stil med navnet "%1". Vælg et andet navn.

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QListView, paragraphStylesListView)
en: Paragraph
da: Afsnit

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QListView, characterStylesListView)
en: Character
da: Tegn

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, bNew)
en: &New
da: &Ny

en: Style Manager
da: Stilhåndtering

en: Save Changes
da: Gem ændringer

en: You have changes that are not applied. What do you want to do with those changes?
da: Du har ændringer som ikke er anvendt. Hvad vil du gøre med de ændringer?

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'DejaVu Sans'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:12px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">It is possible to assign a named style to text and alter the style properties to change all text with that style.</p>
    <p style=" margin-top:12px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Applying a style change will reformat all text that previously got the named style assigned to it. Use the Styles docker to apply styles to text.</p></body></html>
da: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'DejaVu Sans'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:12px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Det er muligt at tildele en navngiven stil til tekst og ændre stilegenskaberne for at ændre al tekst med den stil.</p>
    <p style=" margin-top:12px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Anvendelse af stilændring vil genformatere al tekst som tidligere har fået tildelt den navngivne stil. Brug stil-dokkeren til at anvende stile på tekst.</p></body></html>

en: Create a new style with the current properties
da: Opret en ny stil med de aktuelle egenskaber

en: New style
da: Ny stil

en: None
da: Ingen

en: Insert Table
da: Indsæt tabel

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupLogical)
en: Columns and rows
da: Kolonner og rækker

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelColumns)
en: Number of columns:
da: Antal kolonner:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelRows)
en: Number of rows:
da: Antal rækker:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupPhysical)
en: Width strategy
da: Breddestrategi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioFixed)
en: Fixed column width:
da: Fast kolonnebredde:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioFitContents)
en: Fit to contents
da: Tilpas indhold

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioFitAvail)
en: Fit to available surrounding
da: Tilpas tilgængelig omgivelse

en: Table of Contents - Configure
da: Indholdsfortegnelse - indstil

en: Table Title
da: Tabeltitel

en: Use outline
da: Brug omrids

en: Use styles
da: Brug stile

en: Configure
da: Indstil

en: Index
da: Indholdsfortegnelse

en: Styles
da: Stile

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelTitle)
en: Title
da: Titel

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, useOutline) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, useStyles)
en: CheckBox
da: Afkrydsningsfelt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, configureStyles)
en: PushButton
da: Trykknap

en: Level %1
da: Niveau %1

en: Level
da: Niveau

en: Style
da: Stil

en: Table of Contents - Configure Styles
da: Indholdsfortegnelse - indstil stile

en: Styles available
da: Tilgængelige stile

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, stylesAvailableLabel)
en: TextLabel
da: Tekstetiket

en: Disabled
da: Deaktiveret

en: Table Of Contents
da: Indholdsfortegnelse

en: Insert a Table of Contents into the document.
da: Indsæt en indholdsfortegnelse i dokumentet.

en: Insert Custom...
da: Indsæt brugertilpasset...

en: Insert a custom Table of Contents into the document.
da: Indsæt en brugertilpasset indholdsfortegnelse i dokumentet.

en: Configure...
da: Indstil...

en: Configure the Table of Contents
da: Indstil indholdsfortegnelsen

en: Insert footnote with auto number
da: Indsæt fodnote med autonummer

en: Insert Labeled Footnote
da: Indsæt fodnote med etiket

en: Insert with label:
da: Indsæt med etiket:

en: Insert endnote with auto number
da: Indsæt slutnote med autonummer

en: Insert Labeled Endnote
da: Indsæt slutnote med etiket

en: Settings...
da: Indstillinger...

en: Insert a citation into the document.
da: Indsæt et citat i dokumentet.

en: Insert a bibliography into the document.
da: Indsæt en litteraturliste i dokumentet.

en: Insert Custom Bibliography
da: Indsæt brugertilpasset litteraturliste

en: Insert a custom Bibliography into the document.
da: Indsæt en brugertilpasset litteraturliste i dokumentet.

en: Configure the bibliography
da: Indstil litteraturlisten

en: Insert Link
da: Indsæt link

en: Insert a weblink or link to a bookmark.
da: Indsæt et weblink eller link til et bogmærke.

en: Add Bookmark
da: Tilføj bogmærke

en: Add Bookmark :
da: Tilføj bogmærke:

en: Insert a Bookmark. This is useful to create links that point to areas within the document
da: Indsæt bogmærke. Dette er nyttigt til at oprette links som peger på områder i dokumentet

en: Display a pop up that hosts the options to add new Bookmark or handle existing Bookmarks
da: Vis en pop-op som indeholder valgmuligheder til at tilføje nye bogmærker eller håndtere eksisterende bogmærker

en: Manage your Bookmarks. Check where are they pointing to, Delete or Rename.
da: Håndtering af dine bogmærker. Tjek hvad de peger på, slet eller omdøb.

[ctx: as in table of contents, list of pictures, index]
en: Tables, Lists & Indexes
da: Tabeller, lister og indholdsfortegnelser

en: Footnotes and Endnotes
da: Fodnoter og slutnoter

en: Citations and Bibliography
da: Citater og litteraturliste

en: Links and Bookmarks
da: Links og bogmærker

en: Bookmark cannot be empty
da: Bogmærket må ikke være tomt

en: Duplicate Name. Click "Manage Bookmarks"
da: Duplikeret navn. Klik på "Håndtering af bogmærker"

en: to Rename or Delete Bookmarks
da: til at omdøbe eller slette bogmærker

en: Remove Comment
da: Fjern kommentar

en: Spell check
da: Stavekontrol

en: Comments
da: Kommentarer

en: Review
da: Eftersyn

en: Text
da: Tekst

en: A shape that shows text
da: En form der viser tekst

en: Text Shape
da: Tekst-form

en: Configure current section
da: Indstil aktuel sektion

en: Insert new section
da: Indsæt ny sektion

en: Paste As Text
da: Indsæt som tekst

en: Bold
da: Fed

en: Italic
da: Kursiv

[ctx: Text formatting]
en: Underline
da: Understreg

en: Strikethrough
da: Gennemstreg

en: Align Left
da: Venstrejusteret

en: Align Right
da: Højrejusteret

en: Align Center
da: Centreret

en: Align Block
da: Blokjustér

en: Change text direction
da: Skift tekstretning

en: Change writing direction
da: Skift skriveretning

en: Increase Indent
da: Forøg indrykning

en: Decrease Indent
da: Formindsk indrykning

en: Increase Font Size
da: Forøg skriftstørrelse

en: Decrease Font Size
da: Formindsk skriftstørrelse

en: Font Family
da: Skrifttypefamilie

en: Variable
da: Variabel

en: Insert Non-Breaking Space
da: Indsæt ikke-linjebrydende mellemrum

en: Insert Non-Breaking Hyphen
da: Indsæt ikke-linjebrydende bindestreg

en: Insert Index
da: Indsæt indeks

en: Insert Soft Hyphen
da: Indsæt blød bindestreg

en: Line Break
da: Linjeskift

en: Page Break
da: Sideskift

en: Insert a page break
da: Indsæt et sideskift

en: All text after this point will be moved into the next page.
da: Al tekst efter dette punkt vil blive flyttet til næste side.

en: Font...
da: Skrifttype...

en: Change character size, font, boldface, italics etc.
da: Skift tegnstørrelse, skrifttype, fed, kursiv, osv.

en: Change the attributes of the currently selected characters.
da: Ændr attributter for de aktuelt markerede tegn.

en: Font Size
da: Skriftstørrelse

en: Text Color...
da: Tekstfarve...

en: Text Color
da: Tekstfarve

en: Background Color...
da: Baggrundsfarve...

en: Grow To Fit Width
da: Tilpas til bredden

en: Grow To Fit Height
da: Tilpas til højden

en: Shrink To Fit
da: Formindsk for at passe

en: Insert a table into the document.
da: Indsæt en tabel i dokumentet.

en: Row Above
da: Række over

en: Insert Row Above
da: Indsæt række over

en: Row Below
da: Række under

en: Insert Row Below
da: Indsæt række under

en: Column Left
da: Kolonne til venstre

en: Insert Column Left
da: Indsæt kolonne til venstre

en: Column Right
da: Kolonne til højre

en: Insert Column Right
da: Indsæt kolonne til højre

en: Column
da: Kolonne

en: Delete Column
da: Slet kolonne

en: Row
da: Række

en: Delete Row
da: Slet række

en: Merge Cells
da: Flet celler

en: Split Cells
da: Opdel celler

en: Select a border style and paint that style onto a table
da: Vælg en kantstil og tegn den stil på en tabel

en: Paragraph...
da: Afsnit...

en: Change paragraph margins, text flow, borders, bullets, numbering etc.
da: Ændr afsnitsmarginer, tekstflow, kanter, punkter, nummerering, osv.

en: <p>Change paragraph margins, text flow, borders, bullets, numbering etc.</p><p>Select text in multiple paragraphs to change the formatting of all selected paragraphs.</p><p>If no text is selected, the paragraph where the cursor is located will be changed.</p>
da: <p>Ændr afsnitsmarginer, tekstflow, kanter, punkter, nummerering, osv.</p><p>Markér tekst i flere afsnit for at ændre formattering af alle markerede afsnit.</p><p>Hvis ingen tekst er markeret, hvis ingen tekst er markeret, vil afsnittet hvori markøren står blive ændret.</p>

en: Style Manager...
da: Stilhåndtering...

en: Change attributes of styles
da: Ændr attributter for stile

en: <p>Change font and paragraph attributes of styles.</p><p>Multiple styles can be changed using the dialog box.</p>
da: <p>Ændr skrifttype- og afsnitsattributer for stile.</p><p>Flere stile kan ændres med brug af dialogboksen.</p>

en: Special Character...
da: Specialtegn...

en: Insert one or more symbols or characters not found on the keyboard
da: Indsæt et eller flere symboler eller tegn som ikke findes på tastaturet

en: Insert one or more symbols or characters not found on the keyboard.
da: Indsæt et eller flere symboler eller tegn som ikke findes på tastaturet.

en: Repaint
da: Gentegn

en: Insert Comment
da: Indsæt kommentar

en: Insertion
da: Indsættelse

en: Deletion
da: Sletning

en: Formatting
da: Formatering

en: Ctrl+click to go to link
da: Ctrl+klik for at gå til link

en: Ctrl+click to go to the note
da: Ctrl+klik for at gå til noten

en: Ctrl+click to go to the note reference
da: Ctrl+klik for at gå til notehenvisningen

en: follows along
da: følger

en: Press shift to not resize this
da: Tryk Skift for ikke at ændre størrelse på dette

[ctx: (qtundo-format)]
en: Change Border Formatting
da: Skift kantformatering

[ctx: (qtundo-format)]
en: Cut
da: Klip

[ctx: (qtundo-format)]
en: Adjust Column Width
da: Justér kolonnebredde

[ctx: (qtundo-format)]
en: Adjust Row Height
da: Justér rækkehøjde

en: Table
da: Tabel

en: Autocorrection
da: Autokorrektur

en: Key Press
da: Tastetryk

en: This link points to the program or script '%1'.
    Malicious programs can harm your computer. Are you sure that you want to run this program?
da: Linket peger på programmet eller scriptet "%1".
    Ondsindede programmer kan skade dit system. Vil du virkelig køre dette program?

en: Open Link?
da: Åbn link?

en: Text editing
da: Tekstredigering
