AutocorrectPlugin - en to da translation catalogue (47 entries)

en: Configure &Autocorrection...
da: Indstil &autokorrektur...

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, AutocorrectConfig)
en: Autocorrection
da: Autokorrektur

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_1)
en: Si&mple Autocorrection
da: Si&mpel autokorrektur

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, upperCase)
en: Detect when a new sentence is started and always ensure that the first character is an uppercase character
da: Registrér når en ny sætning påbegyndes og sørg altid for at første tegn er med stort

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, upperCase)
en: Convert &first letter of a sentence automatically to uppercase
    (e.g. "my house. in this town" to "my house. In this town")
da: Konvertér automatisk &første bogstav i en sætning til stort
    (f.eks. "mit hus. i denne by" til "mit hus. I denne by")

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, upperUpper)
en: All words are checked for the common mistake of holding the shift key down a bit too long. If some words must have two uppercase characters, then those exceptions should be added in the 'Exceptions' tab.
da: Alle ord kontrolleres for den udbredte fejl at holde Skift-tasten nede lidt for længe. Hvis nogle ord skal have to store bogstaver, så bør disse undtagelser tilføjes under fanebladet "Undtagelser".

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, upperUpper)
en: Convert &two uppercase characters to one uppercase and one lowercase character
     (e.g. PErfect to Perfect)
da: Konvertér &to store bogstaver til et stort og et lille bogstave
    (f.eks. PErfekt til Perfekt)

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, autoFormatUrl)
en: Detect when a URL (Uniform Resource Locator) is typed and provide formatting that matches the way an Internet browser would show a URL.
da: Registrér når en URL (Uniform Resource Locator) skrives og lav formatering der svarer til måden hvorpå en internetbrowser viser en URL.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, autoFormatUrl)
en: Autoformat &URLs
da: Autoformatér &URL'er

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, ignoreDoubleSpace)
en: Make sure that more than one space cannot be typed, as this is a common mistake which is quite hard to find in formatted text.
da: Sørg for at mere end et mellemrum ikke kan indtastes, da dette er en udbredt fejl, som er ganske vanskelig at finde i formateret tekst.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ignoreDoubleSpace)
en: &Suppress double spaces
da: Under&tryk dobbelte mellemrum

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, trimParagraphs)
en: Keep correct formatting and indenting of sentences by automatically removing spaces typed at the beginning and end of a paragraph.
da: Behold korrekt formatering og indrykning af sætninger ved automatisk at fjerne mellemrum som indtastes ved begyndelsen og afslutningen af et afsnit.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, trimParagraphs)
en: R&emove spaces at the beginning and end of paragraphs
da: Fj&ern mellemrum ved begyndelsen og afslutningen af afsnit

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, autoChangeFormat)
en: When you use _underline_ or *bold*, the text between the underscores or asterisks will be converted to underlined or bold text.
da: Når du bruger _understregning_ eller *fed*, vil teksten mellem understregerne eller stjernerne blive konverteret til understreget eller fed tekst.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, autoChangeFormat)
en: Automatically do &bold and underline formatting
da: Udfør automatisk &fed- og understreg-formatering

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, autoReplaceNumber)
en: Most standard fraction notations will be converted when available
da: De fleste almindelige brøker vil blive konverteret når det er muligt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, autoReplaceNumber)
en: Re&place 1/2... with ½...
da: Erst&at 1/2... med ½...

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, useNumberStyle)
en: When typing '1)' or similar in front of a paragraph, automatically convert the paragraph to use that numbering style. This has the advantage that further paragraphs will also be numbered and the spacing is done correctly.
da: Konvertér automatisk til nummeropstilling når der skrives "1)" eller lignende foran et afsnit. Dette har den fordel at yderligere afsnit også vil blive nummererede og indrykning udført korrekt.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, useNumberStyle)
en: Use &autonumbering for numbered paragraphs
da: Brug &autonummerering på nummererede afsnit

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, autoSuperScript)
en: Rep&lace 1st... with 1^st...
da: Ers&tat 1st... med 1^st...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, capitalizeDaysName)
en: Capitalize name of days
da: Brug stort forbogstav i navne på dage

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, useBulletStyle)
en: When typing '*' or '-' in front of a paragraph, automatically convert the paragraph to use that list-style. Using a list-style formatting means that a correct bullet is used to draw the list.
da: Konvertér automatisk afsnittet til at bruge passende punktopstilling når der skrives "*" eller "-" foran et afsnit. Brug af punktliste-formatering betyder at et korrekt punkt bruges til at tegne listen.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, useBulletStyle)
en: Use l&ist-formatting for bulleted paragraphs
da: Brug punktl&iste-formatering til afsnit med punkter

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, defaultBulletStyle) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, doubleDefault) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, singleDefault) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, autoFormatLanguage)
en: Default
da: Standard

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_2)
en: Custom &Quotes
da: Brugerdefinerede &citationstegn

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, typographicDoubleQuotes)
en: Replace &double quotes with typographical quotes
da: Erstat &dobbelte citationstegn med typografiske citationstegn

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, typographicSingleQuotes)
en: Replace &single quotes with typographical quotes
da: Erstat e&nkelte citationstegn med typografiske citationstegn

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_3)
en: Ad&vanced Autocorrection
da: A&vanceret autokorrektur

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Replacements and exceptions for language:
da: Erstatninger og undtagelser for sprog:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, autoFormatLanguage)
en: All Languages
da: Alle sprog

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, advancedAutocorrection)
en: &Enable word replacement
da: &Aktivér orderstatning

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, autoCorrectionWithFormat)
en: Replace &text with format
da: Erstat &tekst i formatet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, replaceLabel)
en: Re&place
da: E&rstat

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, add1)
en: &Add
da: &Tilføj

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, remove2)
en: Remove
da: Fjern

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, changeFormat)
en: C&hange Format...
da: S&kift format...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, clearFormat)
en: C&lear Format
da: R&yd format

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tableWidget)
en: Replace
da: Erstat

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_4)
en: E&xceptions
da: &Undtagelser

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Do not treat as the end of a sentence:
da: Behandl ikke som afslutning af en sætning:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, autoinclude1) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, autoinclude2)
en: Autoinclude
da: Autoinkludér

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, remove1)
en: R&emove
da: Fj&ern

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Accept two uppercase letters in:
da: Acceptér to store bogstaver i:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, add2)
en: A&dd
da: Til&føj

en: &Modify
da: Æ&ndr

en: Select Character
da: Vælg tegn

en: Autocorrect
da: Autokorrigér
