thesaurus_tool - en to da translation catalogue (32 entries)

en: (No match)
da: (Intet fundet)

en: &Search for:
da: &Søg efter:

en: S&earch
da: &Søg

[ctx: @action:button Go back to the previous word in history]
en: Back
da: Tilbage

[ctx: @action:button Go forward to the next word in history]
en: Forward
da: Fremad

en: Change Language...
da: Ændr sprog...

en: &Thesaurus
da: &Begrebsordbog

en: Synonyms
da: Synonymer

en: More General Words
da: Mere generelle ord

en: More Specific Words
da: Mere specifikke ord

en: &Wordnet
da: &WordNet

en: &Replace with:
da: &Erstat med:

en: &Replace
da: &Erstat

en: Replace Word
da: Erstat ord

en: Related Words - %1
da: Relaterede ord - %1

en: The thesaurus file '%1' was not found. Please use 'Change Language...' to select a thesaurus file.
da: Begrebsordbogsfilen '%1' kunne ikke findes. Brug venligst 'Ændr sprog...' for at vælge en begrebsordbogsfil.

en: <b>Error:</b> Failed to execute grep.
da: <b>Fejl:</b> Kunne ikke køre grep.

en: Synonyms/Hypernyms - Ordered by Frequency
da: Synonymer/hypernymer - sorteret efter hyppighed

en: Synonyms - Ordered by Similarity of Meaning (verbs only)
da: Synonymer - sorteret efter betydningsnuancer (kun verber)

en: Antonyms - Words with Opposite Meanings
da: Antonymer - ord med modsatte betydninger

en: Hyponyms - ... is a (kind of) %1
da: Hyponymer - ... er en (slags) %1

en: Meronyms - %1 has a ...
da: Meronymer - %1 har en ...

en: Holonyms - ... has a %1
da: Holonymer - ... har en %1

en: Attributes
da: Attributter

en: Cause To (for some verbs only)
da: Årsag til (kun for nogle verber)

en: Verb Entailment (for some verbs only)
da: Verbumnødvendighed (kun for nogle verber)

en: Familiarity & Polysemy Count
da: Familiaritet & polysemi-optælling

en: Verb Frames (examples of use)
da: Verbumplaceringer (eksempler på brug)

en: List of Compound Words
da: Liste af sammensatte ord

en: Overview of Senses
da: Oversigt over betydninger

en: <b>Error:</b> Failed to execute WordNet program 'wn'. WordNet has to be installed on your computer if you want to use it, and 'wn' has to be in your PATH. You can get WordNet at <a href="http://wordnet.princeton.edu/">http://wordnet.princeton.edu/</a>. Note that WordNet only supports the English language.
da: <b>Fejl:</b> Kunne ikke udføre WordNet-program 'wn'. WordNet skal være installeret på din computer hvis du vil bruge det og 'wn' skal være i din sti (PATH). Du kan få WordNet fra <a href="http://wordnet.princeton.edu/">http://wordnet.princeton.edu/</a>. Bemærk at WordNet kun understøtter engelsk.

en: No match for '%1'.
da: Intet fundet for '%1'.
