VariablesPlugin - en to da translation catalogue (62 entries)

en: Number
da: Nummer

en: Name
da: Navn

en: Number and name
da: Nummer og navn

en: Number without separator
da: Nummer uden separator

en: Number and name without separator
da: Nummer og navn uden separator

en: Level:
da: Niveau:

en: Chapter
da: Kapitel

[ctx: date that can not be changed later]
en: Date (Fixed)
da: Dato (fast)

en: Locale date format
da: Datoformat for lokaliteten

en: Short locale date format
da: Kort datoformat for lokaliteten

en: Locale date & time format
da: Dato- og klokkeslætformat for lokaliteten

en: Short locale date & time format
da: Kort dato- og klokkeslætformat for lokaliteten

en: Day
da: Dag

en: Month
da: Måned

en: Year
da: År

en: Hour
da: Time

en: Minute
da: Minut

en: Second
da: Sekund

en: Flexible Digits (1-31)
da: Fleksible cifre (1-31)

en: 2 Digits (01-31)
da: To cifre (01-31)

en: Abbreviated Name
da: Forkortet navn

en: Long Name
da: Langt navn

en: Flexible Digits (1-12)
da: Fleksible cifre (1-12)

en: 2 Digits (01-12)
da: To cifre (01-12)

en: Possessive Abbreviated Name
da: Forkortet navn i ejefald

en: Possessive Long Name
da: Langt navn i ejefald

en: 2 Digits (01-99)
da: To cifre (01-99)

en: 4 Digits
da: Fire cifre

en: Flexible Digits (1-23)
da: Fleksible cifre (1-23)

en: 2 Digits (01-23)
da: To cifre (01-23)

en: Flexible Digits (1-59)
da: Fleksible cifre (1-59)

en: 2 Digits (01-59)
da: To cifre (01-59)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Date Correction:
da: Datokorrektur:

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, correction)
en:  days
da:  dage

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Select the way the date should be displayed:
da: Vælg måden hvorpå datoen skal vises:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, custom)
en: Custom format
da: Brugertilpasset format

en: Author Name
da: Ophavsmandens navn

en: Title
da: Titel

en: Subject
da: Emne

en: File Name
da: Filnavn

en: Keywords
da: Nøgleord

en: Comments
da: Kommentarer

en: Page Count
da: Sidetælling

en: Page Number
da: Sidenummer

en: Custom
da: Brugertilpasset

en: Name:
da: Navn:

en: New
da: Ny

en: Delete
da: Slet

en: String
da: Streng

en: Boolean
da: Boolesk

en: Float
da: Decimaltal

en: Percentage
da: Procent

en: Currency
da: Valuta

en: Date
da: Dato

en: Time
da: Tid

en: Formula
da: Formel

en: Void
da: Tomrum

en: Value:
da: Værdi:

en: New Variable
da: Ny variabel

en: Name for new variable:
da: Navn på ny variabel:

en: Delete variable <b>%1</b>?
da: Slet variablen <b>%1</b>?

en: Delete Variable
da: Slet variabel
