kofficefilters - en to da translation catalogue (147 entries)

en: %1 Export Options
da: %1 eksportindstillinger

en: Page %1
da: Side %1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_pageLabel)
en: Page:
da: Side:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Size in Pixels
da: Størrelse i pixels

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Image width:
da: Billedbredde:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Image height:
da: Billedhøjde:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Size in Units
da: Størrelse i enheder

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Resolution:
da: Opløsning:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: Unit:
da: Enhed:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Background Color
da: Baggrundsfarve

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelColor)
en: Color
da: Farve

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelOpacity)
en: Opacity
da: Ugennemsigtighed

en: Namespace "%1" not found
da: Navnerummet "%1" blev ikke fundet

en: Could not open the requested file %1
da: Kunne åbne den anmodede fil %1

en: Could not read ZIP directory of the requested file %1
da: Kunne ikke læse ZIP-mappen for den anmodede fil %1

en: Enter password
da: Angiv adgangskode

en: This document is encrypted, please enter the password to decrypt it:
da: Dette dokument er krypteret, angiv adgangskoden for at dekryptere det:

en: Incorrect password, please enter the password to decrypt this document:
da: Forkert adgangskode. Angiv adgangskoden til at dekryptere dette dokument:

en: Could not find path for type %1
da: Kunne ikke finde stien til typen %1

en: %1 (line %2, column %3)
da: %1 (linje %2, kolonne %3)

en: %1 (%2, line %3, column %4)
da: %1 (%2, linje %3, kolonne %4)

en: Element "%1" not found
da: Elementet "%1" blev ikke fundet

en: Attribute "%1" not found
da: Attributten "%1" blev ikke fundet

en: Unexpected value "%1" of attribute "%2"
da: Uventet værdi "%1" for attributten "%2"

en: Unexpected second occurrence of "%1" element
da: Uventet anden forekomst af elementet "%1"

en: Expected closing of element "%1"
da: Forventede lukning af elementet "%1"

en: None of expected elements found: %1
da: Ingen af de forventede elementer blev fundet: %1

en: Could not find target for id "%1" in file "%2"
da: Kunne ikke finde mål for id'et "%1" i filen "%2"

en: Could not find relationships file "%1"
da: Kunne ikke finde forholdsfilen "%1"

en: Could not find target for relationship "%1" in file "%2"
da: Kunne ikke finde mål for forholdet "%1" i filen "%2"

en: Parsing error in the main document at line %1, column %2.
    Error message: %3
da: Fortolkningsfejl i hoveddokumentet ved linje %1, kolonne %2.
    Fejlmeddelelse: %3

en: Entry '%1' not found.
da: Indgangen "%1" blev ikke fundet.

en: Entry '%1' is not a file.
da: Indgangen "%1" er ikke en fil.

en: Could not open entry "%1" for writing.
da: Kunne ikke åbne indgangen "%1" til skrivning.

en: Could not write block
da: Kunne ikke skrive blok

en: <SHEETNAME>
da: <ARKNAVN>

[ctx: Descriptive encoding name]
en: Recommended ( %1 )
da: Anbefalet ( %1 )

[ctx: Descriptive encoding name]
en: Locale ( %1 )
da: Lokal ( %1 )

[ctx: Descriptive encoding name]
en: Other ( %1 )
da: Andre ( %1 )

en: Cannot find encoding: %1
da: Kan ikke finde tegnsæt: %1

en: CSV filter cannot open input file - please report.
da: CSV-filter kan ikke åbne inddatafil - rapportér venligst.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, encodingPage)
en: Encoding
da: Indkodning

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: E&ncoding:
da: &Tegnsæt:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, buttonGroupEndOfLine)
en: End of Line
da: Slutning af linje

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioEndOfLineLF)
en: &UNIX style (recommended; line feed only)
da: &UNIX-stil (anbefalet; kun linjeskift)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioEndOfLineCRLF)
en: &Windows style (carriage return and line feed)
da: &Windows-stil (returtast og linjeskift)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioEndOfLineCR)
en: &MacOS style (carriage return only)
da: &MacOS-stil (kun returtast)

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: Sheets
da: Ark

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel4)
en: Select sheets to export:
da: Vælg arbejdsark at eksportere:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_delimiterLineBox)
en: Delimiter Line
da: Skillelinje

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLineEdit, m_sheetDelimiter)
en: ********<SHEETNAME>********
da: ********<ARKNAVN>********

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel6)
en: <SHEETNAME> gets replaced by the name of the next sheet.
da: <ARKNAVN> erstattes af navnet på det næste ark.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_delimiterAboveAll)
en: Print delimiter line above every sheet
da: Udskriv skillelinje oven over hvert ark

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab2) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, GroupBox1)
en: Cells
da: Celler

note: i18n: ectx: property (title), widget (KButtonGroup, m_delimiterBox)
en: Delimiter
da: Afgrænser

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_radioComma)
en: Comma
da: Komma

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_radioSemicolon)
en: Semicolon
da: Semikolon

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_radioSpace)
en: Space
da: Mellemrum

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_radioOther)
en: Other:
da: Andet:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_quotesLabel)
en: Quotes:
da: Citater:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_selectionOnly)
en: Export selection only
da: Eksportér kun det markerede

en: File format is not supported.
da: Filformat ikke understøttet.

en: Could not read from file.
da: Kunne ikke læse fra fil.

en: Export Sheet to HTML
da: Eksportér ark til HTML

en: Recommended: UTF-8
da: Anbefalet: UTF-8

en: Locale (%1)
da: Sted (%1)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: En&coding:
da: &Tegnsæt:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, mEncodingBox)
en: With this option you can define the encoding of the HTML file. The recommended encoding (UTF8) is selected as default.
da: Du kan definere tegnsættet for HTML-filen med dette tilvalg. Det anbefalede tegnsæt (UTF-8) er standard.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox3)
en: Sheet Selection
da: Valg af ark

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, mSelectAllButton) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, mDeselectAllButton)
en: Click here to select all sheets in the list.
da: Klik her for at vælge alle arbejdsark i listen.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mSelectAllButton)
en: Select &All
da: Vælg &alt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mDeselectAllButton)
en: Desele&ct All
da: A&fmarkér alle

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, mSeparateFiles)
en: This option will make the HTML export filter generate a new page for each sheet. If you disable this option, all sheets are written on one page.
da: Dette gør at HTML-eksportfiltret laver en ny side for hvert arbejdsark. Hvis du deaktiverer dette, skrives alle arbejdsark på en side.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mSeparateFiles)
en: Use &separate files for each table
da: Brug &separate filer for hver tabel

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, buttonGroup4)
en: Style
da: Stil

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, mDefaultButton)
en: Select this option to use the default fonts and colors for the HTML page.
da: Aktivér dette for at bruge standardskrifttype og standardfarver for HTML-siden.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, mDefaultButton)
en: Use &default style
da: Brug s&tandardstil

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, mCustomButton)
en: Select this option to specify a separate stylesheet for the HTML page. You can select or type on in the field below.
da: Aktivér dette for at angive en separat stilskabelon for HTML-siden. Du kan vælge eller indtaste en i feltet nedenfor.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, mCustomButton)
en: Use &external stylesheet:
da: Brug eksternt stilark:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KUrlRequester, mCustomURL)
en: In this field you can enter an URL for your stylesheet. It is possible to point to a stylesheet on disk, or to somewhere on the Internet.
da: Du kan indtaste en URL til stilskabelonen i dette felt. Det er muligt at udpege et stilark på din harddisk eller et sted på Internettet.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, mUseBorders)
en: Use this option to enable or disable borders around the cells.
da: Brug dette for at aktivere eller deaktivere kanter omkring cellerne.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mUseBorders)
en: Use &borders
da: Brug &kanter

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel1_2) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, mPixelsBetweenCells)
en: Use this option to define how many pixels there should be between the cells. This effect is better visible if you check <b>Use borders</b> too.
da: Brug dette for at definere hvor mange billedpunkter der skal være mellem celler. Effekten ses bedre hvis du aktiverer <b>Brug kanæter</b>.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: Pi&xels between cells:
da: &Billedpunkter mellem celler:

en: Latex Export Filter Configuration
da: Indstilling af Latex-eksportfilter

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, Widget2)
en: Document
da: Dokument

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Document Style
da: Dokumentstil

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, latexStyleButton)
en: Latex style
da: Latex-stil

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, wordsStyleButton)
en: Words style
da: Words' stil

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Document Type
da: Dokumenttype

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, fullDocButton)
en: The document will be able to be compiled alone
da: Dokumentet vil kunne kompileres alene

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, fullDocButton)
en: The document will be generated as a full latex document since all the include will be generated before the \begin{document} and \end{document} commands.
da: Dokument vil blive genereret som et fuldt latex-dokument idet alt inkluderet vil blive genereret før \begin{document} og \end{document} kommandoerne.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, fullDocButton)
en: Independent document
da: Uafhængigt dokument

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, embededButton)
en: Do not generate either the latex header or the document environment
da: Generér hverken latex-header eller document environment

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, embededButton)
en: The document will be generated as a latex document which will have to be included in a main latex document. It will allow you to generate several little files for each chapter of your document.
da: Dokumentet vil blive genereret som et latex-dokument som vil skulle  inkluderes i et hoved latex-dokument. Dette vil tillade dig at generere adskillige små filer for hvert kapitel i dit dokument.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, embededButton)
en: Document to include
da: Dokument der skal inkluderes

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel1_2)
en: Document class:
da: Dokumentklasse:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel2)
en: Quality:
da: Kvalitet:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, qualityComboBox)
en: Final
da: Endelig

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, qualityComboBox)
en: Draft
da: Kladde

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, defaultFontSizeTextZone)
en: Default font size:
da: Standard-skrifttypestørrelse:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, Widget3)
en: Pictures
da: Billeder

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Convert the pictures:
da: Konvertér billederne:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel1)
en: Pictures directory:
da: Billedkatalog:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_4)
en: Language
da: Sprog

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addLanguageBtn)
en: Add
da: Tilføj

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, rmLanguageBtn)
en: Remove
da: Fjern

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_2)
en: Contents
da: Indhold

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Export information about author:
da: Eksportér information om ophavsmanden:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Add a table of content:
da: Tilføj indholdsfortegnelse:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_5)
en: Notes
da: Noter

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, RadioButton7)
en: Don't export
da: Eksportér ikke

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, RadioButton5)
en: Export notes in margin notes
da: Eksportér noter i marginnoter

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, RadioButton6)
en: Export notes in comments
da: Eksportér noter i kommentarer

en: Page
da: Side

en: The file seems to be corrupt. Skipping a table.
da: Filen synes at være korrupt. Skipper en tabel.

en: Skipping a table.
da: Skipper en tabel.

en: This document was created with OpenOffice.org version '%1'. This filter was written for version 1.0. Reading this file could cause strange behavior, crashes or incorrect display of the data. Do you want to continue converting the document?
da: Dette dokument blev lavet med OpenOffice.org version '%1'. Dette filter blev skrevet for version 1.0. Læsning af denne fil kan forårsage mærkelig opførsel, sammenbrud eller forkert visning af data. Ønsker du at fortsætte konverteringen af dokumentet?

en: Unsupported document version
da: Ikke understøttet dokument-version

en: QPRO filter cannot open input file - please report.
da: QPRO-filter kan ikke åbne inddatafil - rapportér venligst.

en: Unable to open password protected files.
    The password algorithm has not been published
da: Kan ikke åbne kodeordsbeskyttede filer.
    Kodeordsalgoritmen er ikke blevet offentliggjort.

en: Unable to find part for type %1
da: Kan ikke finde part til typen %1

en: Declared number of shared strings too small (%1)
da: Erklæret antal delte strenge er for lille (%1)

en: Declared number of font styles too small (%1)
da: Erklæret antal skrifttypestile er for lille (%1)

en: Declared number of cell formats too small (%1)
da: Erklæret antal celleformater er for lille (%1)

en: Declared number of fill styles too small (%1)
da: Erklæret antal udfyldningsstile er for lille (%1)

en: The data could not be loaded completely because the maximum size of sheet was exceeded.
da: Data kunne ikke indlæses fuldstændigt da maksimumstørrelsen for arket blev overskredet.

en: Expected integer or floating point number
da: Forventede heltal eller decimaltal

en: Slide layout "%1" not found
da: Sidelayoutet "%1" blev ikke fundet

en: Slide %1
da: Dias %1

en: Words's Plain Text Import Filter
da: Words' importfilter til klartekst

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ImportDialogUI)
en: Plain Text Import Dialog
da: Importdialog for ren tekst

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, buttonGroupParagraph)
en: End of Paragraph
da: Slut på afsnit

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioParagraphAsIs)
en: &As is: At the end of line
da: &Som det er: ved slutningen af linjen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioParagraphSentence)
en: &Sentence: If the end of line is the end of a sentence
da: &Sætning: hvis slutningen af linjen er slutningen på en sætning

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioParagraphEmptyLine)
en: &Empty Line: If the line is empty
da: &Tom linje: Hvis linjen er tom

en: End notes
da: Slutnoter

en: Even Pages Header
da: Sidehoved for lige sider

en: Odd Pages Header
da: Sidehoved for ulige sider

en: Even Pages Footer
da: Sidefod for lige sider

en: Odd Pages Footer
da: Sidefod for ulige sider

en: First Page Header
da: Første sidehoved

en: First Page Footer
da: Første sidefod

en: Table %1
da: Tabel %1

en: The file cannot be loaded, as it seems not to be an RTF document.
da: Filen kan ikke indlæses, eftersom den ikke synes at være et RTF-dokument.

en: Words's RTF Import Filter
da: Words' RTF-importfilter

en: The file cannot be loaded.
da: Filen kan ikke indlæses.
