kspread - en to da translation catalogue (3123 entries)

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
da: &Fil

note: i18n: ectx: Menu (Edit) i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
da: &Redigér

note: i18n: ectx: Menu (Fill)
en: Fi&ll
da: Ud&fyld

note: i18n: ectx: Menu (Clear)
en: Clear
da: Ryd

note: i18n: ectx: Menu (Delete)
en: Delete
da: Slet

note: i18n: ectx: Menu (View) i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
da: &Vis

note: i18n: ectx: Menu (go)
en: &Go
da: &Gå

note: i18n: ectx: Menu (Insert)
en: &Insert
da: In&dsæt

note: i18n: ectx: Menu (ExternalData)
en: &External Data
da: &Eksterne data

note: i18n: ectx: Menu (Format)
en: F&ormat
da: F&ormatér

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox5) i18n: ectx: Menu (MergeCellMenu)
en: Merge Cells
da: Flet celler

note: i18n: ectx: Menu (Row)
en: &Row
da: &Række

note: i18n: ectx: Menu (Column)
en: &Column
da: &Kolonne

note: i18n: ectx: Menu (Sheet)
en: &Sheet
da: &Ark

note: i18n: ectx: Menu (PrintRange)
en: &Print Range
da: &Udskriv område

note: i18n: ectx: Menu
en: Manual Page Breaks
da: Manuelle sideskift

note: i18n: ectx: Menu (tools)
en: &Tools
da: Værk&tøjer

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
da: &Indstillinger

note: i18n: ectx: ToolBar (editToolBar)
en: Edit
da: Redigér

note: i18n: ectx: ToolBar (navigationToolBar)
en: Navigation
da: Navigering

note: i18n: ectx: Menu
en: Activate
da: Aktivér

note: i18n: tag optionWidget attribute name i18n: ectx: ToolBar (fontPropertyToolBar)
en: Font
da: Skrifttype

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, formatButton) i18n: ectx: ToolBar (formatToolBar)
en: Format
da: Formatér

note: i18n: ectx: ToolBar (colorAndBorderToolBar)
en: Color/Border
da: Farve/kant

en: Parsing of formula in cell %1 failed.
da: Fortolkning af formlen i celle %1 mislykkedes.

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ChartDatabaseSelector)
en: Database Selector
da: Databasevælger

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_areaBox)
en: Data Area
da: Dataområde

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_areaLabel)
en: Area:
da: Område:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_firstRowAsLabel)
en: First row as label
da: Første række som etiket

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_firstColumnAsLabel)
en: First column as label
da: Første kolonne som etiket

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_formatBox)
en: Data Format
da: Dataformat

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_dataInRows)
en: Data sets in rows
da: Datasæt i rækker

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_dataInColumns)
en: Data sets in columns
da: Datasæt i kolonner

en: Processing is not possible, because some cells are locked as elements of a matrix.
da: Behandling er ikke muligt, fordi nogle celler er låst som elementer i en matrice.

en: Processing is not possible, because some cells are protected.
da: Behandling er ikke muligt, fordi nogle celler er beskyttede.

[ctx: (qtundo-format)]
en: Apply Filter
da: Anvend filter

en: January
da: Januar

en: February
da: Februar

en: March
da: Marts

en: May
da: Maj

en: June
da: Juni

en: July
da: Juli

en: October
da: Oktober

[ctx: May short]
en: May
da: maj

en: Oct
da: Okt

en: Monday
da: Mandag

en: Tuesday
da: Tirsdag

en: Wednesday
da: Onsdag

en: Thursday
da: Torsdag

en: Friday
da: Fredag

en: Saturday
da: Lørdag

en: Sunday
da: Søndag

en: Mon
da: Man

en: Tue
da: Tir

en: Wed
da: Ons

en: Thu
da: Tor

en: Fri
da: Fre

en: Sat
da: Lør

en: Sun
da: Søn

[ctx: (qtundo-format)]
en: Autofill
da: Autoudfyld

[ctx: (qtundo-format)]
en: Auto-Filter
da: Autofiltrér

[ctx: (qtundo-format)]
en: Auto-Format
da: Autoformatér

[ctx: (qtundo-format)]
en: Change Border Color
da: Skift kantfarve

[ctx: (qtundo-format)]
en: Remove Comment
da: Fjern kommentar

[ctx: (qtundo-format)]
en: Add Comment
da: Tilføj kommentar

[ctx: (qtundo-format)]
en: Remove Conditional Formatting
da: Fjern betinget celleformatering

[ctx: (qtundo-format)]
en: Add Conditional Formatting
da: Tilføj betinget celleformatering

[ctx: (qtundo-format)]
en: Change Value
da: Ændr værdi

[ctx: (qtundo-format)]
en: Insert Series
da: Indsæt serie

[ctx: (qtundo-format)]
en: Fill Selection
da: Udfyld markering

[ctx: (qtundo-format)]
en: Change Case
da: Skift versaltype

[ctx: (qtundo-format)]
en: Insert Cells
da: Indsæt celler

[ctx: (qtundo-format)]
en: Remove Cells
da: Fjern celler

[ctx: (qtundo-format)]
en: Delete
da: Slet

[ctx: (qtundo-format)]
en: Increase Indentation
da: Forøg indrykning

[ctx: (qtundo-format)]
en: Decrease Indentation
da: Formindsk indrykning

[ctx: (qtundo-format)]
en: Remove Link
da: Fjern link

[ctx: (qtundo-format)]
en: Set Link
da: Sæt link

[ctx: (qtundo-format)]
en: Merge Cells Horizontally
da: Flet celler vandret

[ctx: (qtundo-format)]
en: Merge Cells Vertically
da: Flet celler lodret

[ctx: (qtundo-format)]
en: Merge Cells
da: Flet celler

[ctx: (qtundo-format)]
en: Dissociate Cells
da: Adskil celler

en: Merging of columns or rows is not supported.
da: Indfletning af kolonner eller rækker er ikke understøttet.

[ctx: (qtundo-format)]
en: Add Named Area
da: Tilføj navngivet område

[ctx: (qtundo-format)]
en: Remove Named Area
da: Fjern navngivet område

[ctx: (qtundo-format)]
en: Increase Precision
da: Forøg præcision

[ctx: (qtundo-format)]
en: Decrease Precision
da: Formindsk præcision

[ctx: (qtundo-format)]
en: Resize Column
da: Ændr størrelse på kolonne

[ctx: (qtundo-format)]
en: Resize Row
da: Ændr størrelse på række

[ctx: (qtundo-format)]
en: Show Rows/Columns
da: Vis rækker/kolonner

[ctx: (qtundo-format)]
en: Show Columns
da: Vis kolonner

[ctx: (qtundo-format)]
en: Show Rows
da: Vis rækker

[ctx: (qtundo-format)]
en: Hide Rows/Columns
da: Skjul rækker/kolonner

[ctx: (qtundo-format)]
en: Hide Columns
da: Skjul kolonner

[ctx: (qtundo-format)]
en: Hide Rows
da: Skjul rækker

[ctx: (qtundo-format)]
en: Adjust Columns/Rows
da: Justér kolonner/rækker

[ctx: (qtundo-format)]
en: Adjust Columns
da: Justér kolonner

[ctx: (qtundo-format)]
en: Adjust Rows
da: Justér rækker

[ctx: (qtundo-format)]
en: Insert Columns
da: Indsæt kolonner

[ctx: (qtundo-format)]
en: Remove Columns
da: Fjern kolonner

[ctx: (qtundo-format)]
en: Insert Rows
da: Indsæt rækker

[ctx: (qtundo-format)]
en: Remove Rows
da: Fjern rækker

[ctx: (qtundo-format)]
en: Rename Sheet
da: Omdøb ark

[ctx: (qtundo-format)]
en: Hide Sheet %1
da: Skjul arket %1

[ctx: (qtundo-format)]
en: Hide Sheet
da: Skjul ark

[ctx: (qtundo-format)]
en: Show Sheet %1
da: Vis arket %1

[ctx: (qtundo-format)]
en: Show Sheet
da: Vis ark

[ctx: (qtundo-format)]
en: Add Sheet
da: Tilføj ark

[ctx: (qtundo-format)]
en: Duplicate Sheet
da: Duplikér ark

[ctx: (qtundo-format)]
en: Remove Sheet
da: Fjern ark

[ctx: (qtundo-format)]
en: Change Sheet Properties
da: Ændr arkegenskaber

[ctx: (qtundo-format)]
en: Sort Data
da: Sortér data

en: Do you want to check the spelling in the next sheet?
da: Ønsker du at kontrollere stavning i den næste ark?

[ctx: (qtundo-format)]
en: Correct Misspelled Words
da: Ret forkert stavede ord

[ctx: (qtundo-format)]
en: Reset Style
da: Nulstil stil

[ctx: (qtundo-format)]
en: Change Style
da: Skift stil

[ctx: (qtundo-format)]
en: Remove Validity Check
da: Fjern validitetstjek

[ctx: (qtundo-format)]
en: Add Validity Check
da: Tilføj validitetstjek

en: Australia
da: Australien

en: Caribbean
da: Caribien

en: United States
da: De Forenede Stater (US)

en: Austria
da: Østrig

en: Belgium
da: Belgien

en: Cyprus
da: Cypern

en: France
da: Frankrig

en: Germany
da: Tyskland

en: Greece
da: Grækenland

en: Ireland
da: Irland

en: Italy
da: Italien

en: Latvia
da: Letland

en: Lithuania
da: Litauen

en: Netherlands
da: Holland

en: Slovakia
da: Slovakiet

en: Slovenia
da: Slovenien

en: Spain
da: Spanien

en: Pound
da: Pund

en: United Kingdom
da: Det Forenede Kongerige (UK)

en: Afghani (old)
da: Afghansk (gammel)

en: Afghani
da: Afghansk

en: Albania
da: Albanien

en: Algeria
da: Algeriet

en: Algerian Dinar
da: Algerisk dinar

en: American Samoa
da: De amerikanske Samoaøer

en: US Dollar
da: US dollar

en: Andorran Peseta
da: Andorransk peseta

en: East Caribbean Dollar
da: Østcaribisk dollar

en: Antigua And Barbuda
da: Antigua og Barbuda

en: Argentine Peso
da: Argentinsk peso

en: Armenia
da: Armenien

en: Armenian Dram
da: Armensk dram

en: Australian Dollar
da: Australsk dollar

en: Azerbaijan
da: Aserbajdsjan

en: Azerbaijanian Manat
da: Aserbajdsjan Manat

en: Bahamian Dollar
da: Bahamansk dollar

en: Bahraini Dinar
da: Bahrainsk dinar

en: Barbados Dollar
da: Barbadisk dollar

en: Belarusian Ruble
da: Hviderussisk rubel

en: Belize Dollar
da: Belizisk dollar

en: Bermudian Dollar
da: Bermudas dollar

en: Indian Rupee
da: Indisk rupi

en: Boliviano
da: Boliviansk

en: Bosnia And Herzegovina
da: Bosnien-Hercegovina

en: Convertible Marks
da: Konvertible mærker

en: Norwegian Krone
da: Norsk krone

en: Brazil
da: Brasilien

en: Brazilian Real
da: Brasiliansk real

en: British Indian Ocean Territory
da: Britisk-Indisk oceanisk territorium

en: Brunei Dollar
da: Brunei dollar

en: Bulgaria
da: Bulgarien

en: Bulgarian Lev
da: Bulgarsk lev

en: Burundi Franc
da: Burundi franc

en: Cambodia
da: Cambodja

en: CFA Franc BEAC
da: CFA franc BEAC

en: Cameroon
da: Cameroun

en: Canadian Dollar
da: Canadisk dollar

en: Cape Verde
da: Kap Verde

en: Cape Verde Escudo
da: Kapverdisk escudo

en: Cayman Islands Dollar
da: Cayman Islands dollar

en: Central African Republic
da: Centralafrikanske Republik

en: Chilean Peso
da: Chilensk peso

en: China
da: Kina

en: Colombian Peso
da: Colombiansk peso

en: Comoro Franc
da: Comorisk franc

en: Comoros
da: Comorerne

en: Congo, The Democratic Republic Of
da: Demokratiske Republik Congo

en: Franc Congolais
da: Congolesisk franc

en: New Zealand Dollar
da: Newzealandsk dollar

en: Costa Rican Colon
da: Costaricansk colon

en: Croatia
da: Kroatien

en: Croatian kuna
da: Kroatisk kuna

en: Cuban Peso
da: Cubansk peso

en: Cyprus Pound
da: Cypriotisk pund

en: Czech Koruna
da: Tjekkisk koruna

en: Czechia
da: Tjekkiet

en: Danish Krone
da: Dansk krone

en: Denmark
da: Danmark

en: Djibouti Franc
da: Djiboutisk franc

en: Dominican Peso
da: Dominikansk peso

en: Dominican Republic
da: Dominikanske Republik

en: East Timor
da: Østtimor

en: Timor Escudo
da: Timorsk escudo

en: Egypt
da: Ægypten

en: Egyptian Pound
da: Ægyptisk pund

en: El Salvador Colon
da: Salvadoransk colon

en: Equatorial Guinea
da: Ækvatorialguinea

en: Estonia
da: Estland

en: Ethiopia
da: Etiopien

en: Ethiopian Birr
da: Etiopisk birr

en: Falkland Island (Malvinas)
da: Falklandsøerne

en: Falkland Islands Pound
da: Falklandsøerne pund

en: Faeroe Islands
da: Færøerne

en: Fiji Dollar
da: Fijiansk dollar

en: French Guiana
da: Fransk Guiana

en: CFP Franc
da: CFP franc

en: French Polynesia
da: Fransk Polynesien

en: Franc Southern Territories
da: Franske sydlige territorier

en: Georgia
da: Georgien

en: German Mark
da: Tysk mark

en: Gibraltar Pound
da: Gibraltarsk pund

en: Drachma
da: Drakme

en: Greenland
da: Grønland

en: Guinea Franc
da: Guineansk franc

en: Guinea-Bissau Peso
da: Guinea-Bissau peso

en: Guyana Dollar
da: Guyansk dollar

en: Heard Island And McDonald Islands
da: Heard Island og McDonald Islands

en: Holy See (Vatican City State)
da: Holy See (Vatikanby-staten)

en: Hong Kong
da: Hongkong

en: Hong Kong Dollar
da: Hongkong dollar

en: Forint
da: Ungarsk forint

en: Hungary
da: Ungarn

en: Iceland
da: Island

en: Iceland Krona
da: Islandsk krone

en: India
da: Indien

en: Indonesia
da: Indonesien

en: Iran, Islamic Republic Of
da: Iran

en: Iranian Rial
da: Iransk rial

en: Iraq
da: Irak

en: Iraqi Dinar
da: Irakisk dinar

en: Punt
da: Pund

en: Jamaican Dollar
da: Jamaicansk dollar

en: Jordanian Dinar
da: Jordansk dinar

en: Kenyan Shilling
da: Kenyansk shilling

en: Korea, Democratic People's Republic Of
da: Nordkorea

en: North Korean Won
da: Nordkoreansk won

en: Korea, Republic Of
da: Sydkorea

en: Kuwaiti Dinar
da: Kuwaitisk dinar

en: Lao People's Democratic Republic
da: Laos

en: Latvian Lats
da: Lettisk lats

en: Lebanese Pound
da: Libanesisk pund

en: Lebanon
da: Libanon

en: Liberian Dollar
da: Liberiansk pund

en: Libyan Dinar
da: Libysk dinar

en: Swiss Franc
da: Schweizerfranc

en: Lithuanian Litus
da: Litauisk litus

en: Macedonia, The Former Yugoslav Republic Of
da: Makedonien

en: Madagascar
da: Madagaskar

en: Malagasy Franc
da: Malaysisk franc

en: Malaysian Ringgit
da: Malaysisk ringgit

en: Maldives
da: Maldiverne

en: Maltese Lira
da: Maltesisk lira

en: Marshall Islands
da: Marshalløerne

en: Mauritius Rupee
da: Mauritisk rupee

en: Mexican Peso
da: Mexicansk peso

en: Micronesia, Federated States Of
da: Mikronesien

en: Moldova, Republic Of
da: Moldova

en: Moldovan Leu
da: Moldovisk leu

en: Mongolia
da: Mongoliet

en: Moroccan Dirham
da: Marokkansk dirham

en: Morocco
da: Marokko

en: Namibia Dollar
da: Namibisk dollar

en: Nepalese Rupee
da: Nepalesisk rupee

en: fl
da: flfil

en: Netherlands Antillean Guilder
da: Gylden, Hollandske Antiller

en: Netherlands Antilles
da: Hollandske Antiller

en: New Caledonia
da: Ny Caledonien

en: Norway
da: Norge

en: Rial Omani
da: Omansk rial

en: Pakistan Rupee
da: Pakistansk rupee

en: PAB
da: PAE

en: Philippine Peso
da: Filippinsk peso

en: Philippines
da: Filippinerne

en: Poland
da: Polen

en: Qatari Rial
da: Qatarsk rial

en: Romania
da: Romænien

en: Russian Federation
da: Russiske Føderation

en: Russian Ruble
da: Russisk rubel

en: RUB
da: RUE

en: Rwanda Franc
da: Rwandisk franc

en: Saint Helena
da: Skt. Helena

en: Saint Helena Pound
da: Skt. Helena pund

en: Saint Kitts And Nevis
da: Saint Kitts og Nevis

en: Saint Pierre And Miquelon
da: Saint Pierre og Miquelon

en: Saint Vincent And The Grenadines
da: Saint Vincent og Grenadinerne

en: Sao Tome And Principe
da: Sao Tome og Principe

en: Saudi Arabia
da: Saudi-Arabien

en: Saudi Riyal
da: Saudisk riyal

en: Seychelles
da: Seychellerne

en: Seychelles Rupee
da: Seychellisk rupee

en: Singapore Dollar
da: Singaporeansk dollar

en: Slovak Koruna
da: Slovakisk koruna

en: SBD
da: SED

en: Solomon Islands
da: Solomonøerne

en: Solomon Islands Dollar
da: Solomonøerne pund

en: Somali Shilling
da: Somalisk shilling

en: South Africa
da: Sydafrika

en: Sri Lanka Rupee
da: Srilankansk rupee

en: Sudanese Dinar
da: Sudansk dinar

en: Suriname
da: Surinam

en: Suriname Guilder
da: Surinamsk guilder

en: Svalbard And Jan Mayen
da: Svalbard og Jan Mayen

en: Sweden
da: Sverige

en: Swedish Krona
da: Svensk krone

en: Switzerland
da: Schweiz

en: Syrian Arab Republic
da: Syrien

en: Syrian Pound
da: Syrisk pund

en: New Taiwan Dollar
da: Ny taiwansk dollar

en: Taiwan, Province Of China
da: Taiwan

en: Tanzania, United Republic Of
da: Tanzania

en: Tanzanian Shilling
da: Tanzanisk shilling

en: THB
da: THE

en: Trinidad And Tobago
da: Trinidad og Tobago

en: Trinidad and Tobago Dollar
da: Trinidadisk dollar

en: Tunisia
da: Tunesien

en: Tunisian Dinar
da: Tunesisk dinar

en: Turkey
da: Tyrkiet

en: Turkish Lira
da: Tyrkisk lira

en: Turks And Caicos Islands
da: Turks og Caicos Islands

en: Uganda Shilling
da: Ugandisk shilling

en: UAE Dirham
da: UAE dirham

en: United Arab Emirates
da: Forenede Arabiske Emirater

en: Pound Sterling
da: Pund-Sterling

en: US Dollar (Next day)
da: US dollar (næste dag)

en: US Dollar (Same day)
da: US dollar (samme dag)

en: Peso Uruguayo
da: Uruguayansk peso

en: Uzbekistan Sum
da: Uzbekistansk sum

en: Viet Nam
da: Vietnam

en: Virgin Islands
da: Jomfruøerne

en: Wallis And Futuna
da: Wallis og Futuna

en: Western Sahara
da: Vestsahara

en: Yemeni Rial
da: Yemenitisk rial

en: Yugoslavia
da: Jugoslavien

en: Yugoslavian Dinar
da: Jugoslavisk dinar

en: Zimbabwe Dollar
da: Zimbabwisk dollar

en: All
da: Alle

en: Empty
da: Tom

en: Non-empty
da: Ikke-tom

en: Add Named Area
da: Tilføj navngivet område

en: Enter the area name:
da: Angiv områdenavn:

en: The named area '%1' already exists.
    Do you want to replace it?
da: Det navngivne område "%1" findes allerede.
    Vil du erstatte det?

en: Replace Named Area
da: Erstat navngivet område

[ctx: (qtundo-format)]
en: Replace Named Area
da: Erstat navngivet område

en: Change Angle
da: Ændr vinkel

en: Angle:
da: Vinkel:

[ctx: (qtundo-format)]
en: Change Angle
da: Ændr vinkel

en: Sheet Style
da: Arkstil

en: Select the sheet style to apply:
da: Vælg den arkstil der skal anvendes:

en: Could not find image %1.
da: Kunne ikke finde billede %1.

en: Could not load image %1.
da: Kunne ikke indlæse billede %1.

en: Could not find sheet-style XML file '%1'.
da: Kunne ikke finde arkagtig XML-fil '%1'.

en: Parsing error in sheet-style XML file %1.
da: Tolkningsfejl i arkstil-XML-filen %1.

en: Select Character
da: Vælg tegn

en: Insert the selected character in the text
da: Indsæt det valgte tegn i teksten

en: Cell Comment
da: Cellekommentar

en: <none>
da: <ingen>

note: i18ncheckarg
en: equal to
da: lig med

en: greater than
da: større end

en: less than
da: mindre end

en: equal to or greater than
da: større end eller lig med

en: equal to or less than
da: mindre end eller lig med

en: between
da: mellem

en: outside range
da: udenfor området

en: different to
da: forskellig fra

en: First Condition
da: Første betingelse

en: Second Condition
da: Anden betingelse

en: Third Condition
da: Tredje betingelse

en: Cell is
da: Celle er

en: Cell style
da: Cellestil

en: different from
da: forskellig fra

en: Conditional Styles
da: Betingede stile

en: If the first value is a number, the second value also has to be a number.
da: Hvis startværdien er et tal, skal slutværdien også være et tal.

en: If the first value is a string, the second value also has to be a string.
da: Hvis startværdien er en streng, skal slutværdien også være en streng.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_rowHeader)
en: Description in rows
da: Beskrivelse i rækker

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_columnHeader)
en: Description in columns
da: Beskrivelse i kolonner

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_copyData)
en: Copy data
da: Kopiér data

en: Consolidate
da: Konsolidér

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, Functions)
en: Average
da: Gennemsnit

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, Functions)
en: Count
da: Antal

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, Functions)
en: Max
da: Maks

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, Functions)
en: Product
da: Produkt

en: Standard Deviation
da: Standardafvigelse

en: Variance
da: Varians

en: You have to define at least one source range.
da: Du skal definere mindst ét kildeområde.

en: %1 is not a valid cell range.
da: %1 er ikke et gyldigt område.

en: The range
    %1
    is too small
da: Området
    %1
    er for lille

en: The range
    %1
    is too large
da: Området
    %1
    er for stort

en: The ranges
    %1
    and
    %2
    have different size
da: Områderne
    %1
    og
    %2
    har forskellig størrelse

[ctx: (qtundo-format)]
en: Consolidate
da: Konsolidér

en: The source range intersects the destination range.
da: Kildeområdet overlapper med destinationsområdet.

en: The range
    %1
     is malformed
da: Området
    %1
     er fejlbehæftet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Function:
da: Funktion:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Entered references:
da: Angivne referencer:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_addButton)
en: Add
da: Tilføj

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_removeButton)
en: Remove
da: Fjern

en: Inserting From Clipboard
da: Indsætter fra udklipsholderen

en: There is no data in the clipboard.
da: Der er ingen data i udklipsholderen.

en: There is no usable data in the clipboard.
da: Der er ingen brugbare data i udklipsholderen.

en: Import CSV Data File
da: Importér CSV-datafil

en: CSV data files (*.csv)
da: CSV-datafiler (*.csv)

en: Text to Columns
da: Tekst til kolonner

en: Cannot open input file.
da: Kan ikke åbne inddatafil.

[ctx: (qtundo-format)]
en: Inserting From Clipboard
da: Indsætter fra udklipsholder

[ctx: (qtundo-format)]
en: Inserting Text File
da: Indsætter tekstfil

[ctx: (qtundo-format)]
en: Text to Columns
da: Tekst til kolonner

en: Insert Data From Database
da: Indsæt data fra database

en: User name:
    (if necessary)
da: Brugernavn:
    (hvis nødvendigt)

en: Host:
da: Vært:

en: Port:
    (if necessary)
da: Port:
    (hvis nødvendigt)

en: Database name:
da: Databasenavn:

en: Password:
    (if necessary)
da: Kodeord:
    (hvis nødvendigt)

en: Select tables:
da: Vælg tabeller:

en: Tables
da: Tabeller

en: Select columns:
da: Markér kolonner:

en: Column
da: Kolonne

en: Table
da: Tabel

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Columns
da: Kolonner

en: Match all of the following (AND)
da: Match alle de følgende (AND)

en: Match any of the following (OR)
da: Match en vilkårlig af de følgende (OR)

en: equals
da: er lig med

en: not equal
da: ikke lig med

en: in
da: i

en: not in
da: ikke i

en: like
da: ligesom

en: greater
da: større

en: lesser
da: mindre

en: greater or equal
da: større end eller lig med

en: less or equal
da: mindre end eller lig med

en: Sorted by
da: Sorteret efter

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, Order)
en: Ascending
da: Stigende

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, Order)
en: Descending
da: Faldende

en: Distinct
da: Forskellige

en: Query Options
da: Forespørgselsmuligheder

en: SQL query:
da: SQL-forespørgsel:

en: Insert in region
da: Indsæt i område

en: Starting in cell
da: Startende i celle

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, resultButton)
en: Result
da: Resultat

en: You cannot specify a table here.
da: Du kan ikke angive en tabel her.

en: You have to specify a valid region.
da: Du skal angive et gyldigt område.

en: You have to specify a valid cell.
da: Du skal angive en gyldig celle.

en: You are not allowed to change data in the database.
da: Du har ikke lov til at ændre data i databasen.

en: Executing query failed.
da: Kørsel af forespørgsel mislykkedes.

en: You did not get any results with this query.
da: Du får ingen resultater med denne forespørgsel.

[ctx: (qtundo-format)]
en: Insert Data From Database
da: Indsæt data fra database

en: The port must be a number
da: Porten skal være et tal

en: Connecting to database...
da: Forbinder til database...

en: Connected. Retrieving table information...
da: Forbundet. Henter tabelinformation...

en: This database contains no tables
da: Denne database indholder ingen tabeller

en: Driver could not be loaded
da: Driver kunne ikke indlæses

en: Retrieving meta data of tables...
da: Henter tabellers metadata...

en: You have to select at least one table.
da: Du skal vælge mindst én tabel.

en: You have to select at least one column.
da: Du skal markere mindst én kolonne.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, Operator) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, BaseField) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, BaseItem) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, None)
en: None
da: Ingen

en: '*' or '?' are not valid wildcards in SQL. The proper replacements are '%' or '_'. Do you want to replace them?
da: '*' eller '?' er ikke gyldige jokertegn i SQL. De rigtige erstatninger er '%'eller '_'. Ønsker du at erstatte dem?

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox1)
en: Preview
da: Forhåndsvis

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton_9) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, textButton)
en: Text
da: Tekst

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton_8)
en: Time
da: Tidspunkt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton_7)
en: Date
da: Dato

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton_6)
en: Fraction
da: Brøk

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton_5)
en: Currency
da: Valuta

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton_4)
en: Money
da: Penge

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton_3)
en: Percent
da: Procent

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton)
en: Generic
da: Generisk

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton_2)
en: Number
da: Nummer

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton_10)
en: Date and Time
da: Dato og klokkeslæt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Currency:
da: Valuta:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Postfix:
da: Postfiks:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Precision:
da: Præcision:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Prefix:
da: Præfiks:

en: Document Settings
da: Dokumentindstillinger

en: Calculation
da: Beregning

en: Locale
da: Lokalitet

en: Case sensitive
da: Versalfølsom

en: Precision as shown
da: Præcision som vist

en: Search criteria must apply to whole cell
da: Søgekriteriet skal gælde hele cellen

en: Automatic find labels
da: Find automatisk etiketter

en: String comparison:
da: Strengsammenligning:

en: Regular Expressions
da: Regulære udtryk

en: Wildcards
da: Jokertegn

en: Null Year:
da: Nulår:

en: &Use System's Locale Settings
da: Br&ug systemet lokalitetsindstillinger

en: Language: %1
da: Sprog: %1

en: Default number format: %1
da: Standardtalformat: %1

note: i18ncheckarg
en: Long date format: %1
da: Lang datoformat: %1

en: Short date format: %1
da: Kort datoformat: %1

en: Time format: %1
da: Tidsformat: %1

en: Currency format: %1
da: Valutaformat: %1

en: More Options
da: Flere tilvalg

en: Search entire sheet
da: Søg i hele arket

en: Search in:
da: Søg i:

en: Cell Values
da: Celleværdier

en: Comments
da: Kommentarer

en: Search direction:
da: Søgeretning:

en: Across then Down
da: Tværs over og så nedad

en: Down then Across
da: Ned og så tværs over

en: Fewer Options
da: Færre tilvalg

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QWidget, FontWidget)
en: You can select here the font style, size and color, including some additional options like underlined or stroke out text for the current cell text. The lower part of the page gives a preview of the selected text format.
    The default font is set for all cells in the Format -> Style Manager menu with the currently used style.
da: Her kan du vælge skrifttypestil, -størrelse og -farve, inklusive nogle yderligere tilvalg såsom understregning eller gennemstreget af tekst i nuværende celle. Den nederste del af siden giver en forhåndsvisning af det valgte tekstformat.
    Standardskrifttype indstilles for alle celler i menuen Formatér -> Stilhåndtering med stilen som aktuelt bruges.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, style_combo) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, size_combo)
en: Choose the style for your font for the currently selected cells. When you select several cells with different styles, the displayed style is set to Varying (No Change) and leaving it that way will keep all your current style settings for each cell. Changing to Roman for example will change all the selected cells style text to Roman.
da: Vælg skrifttypens stil for cellerne som for øjeblikket er markerede. Når du markerer flere celler med forskellige stiler, stilles den viste stil ind til Varierende (ingen ændring) og ved at efterlade den sådan beholdes alle de nuværende stilindstillinger for hver celle. At for eksempel ændre til Romersk ændrer alle markerede cellers tekststil til Romersk.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, style_combo) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, weight_combo)
en: Varying (No Change)
da: Varierende (ingen ændring)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, style_combo)
en: Roman
da: Romertal

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, style_combo)
en: Italic
da: Kursiv

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, weight_combo)
en: Choose the weight for your font for the currently selected cells. When you select several cells with different font weight, the displayed weight is set to Varying (No Change) and leaving it that way will keep all your current weight settings for each cell. Changing to Bold for example will change all the selected cells font weight to Bold.
da: Vælg skrifttypens vægt for cellerne som for øjeblikket er markerede. Når du har markerer flere celler med forskellige vægte, stilles den viste vægt ind til Varierende (ingen ændring) og ved at efterlade den sådan beholdes alle de nuværende vægtindstillinger for hver celle. For eksempel at ændre til Fed ændrer alle markerede cellers tekstvægt til Fed type.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, weight_combo)
en: Bold
da: Fed type

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: Color:
da: Farve:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, underline)
en: If this is checked, the current cell text will be underlined.
da: Hvis dette er markeret bliver teksten i nuværende celle understreget.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, underline)
en: Underline
da: Understreg

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Size:
da: Størrelse:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Weight:
da: Vægt:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Style:
da: Stil:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KColorButton, textColorButton)
en: Choose the color for the current cell text. Clicking on the color bar will bring you the standard KDE Select Color dialog where you will be able to choose the new color.
da: Vælg farve for den nuværende celles tekst. Ved at klikke på farvelinjen får du KDE's sædvanlige farvevalgsdialog frem, hvor du kan vælge den nye farve.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, strike)
en: This will strike out the current cell text if this is checked.
da: Teksten i nuværende celle bliver overstreget hvis dette er markeret.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, strike)
en: Strike out
da: Overstreg

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QListWidget, family_combo)
en: This box lists all your available font families. Click on one family to set it in the current cell.
da: Dette felt lister alle tilgængelige skrifttypefamilier. Klik på en familie for at bruge den i nuværende celle.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, example_label)
en: You can see a preview of the font you are choosing for the current cell.
da: Du kan se en forhåndsvisning af skrifttypen du vælger for nuværende celle.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Function
da: Funktion

en: Insert function
da: Indsæt funktion

en: Help
da: Hjælp

en: Parameters
da: Parametre

en: This function has no parameters.
da: Denne funktion har ingen parametre.

en: Description is not available.
da: Beskrivelse er ikke tilgængelig.

en: Goal Seek
da: Målsøgning

en: Cell reference is invalid.
da: Cellereference er ugyldig.

en: Target value is invalid.
da: Målværdi er ugyldig.

en: Source cell must contain a numeric value.
da: Kildecelle skal indholde en numerisk værdi.

en: Target cell must contain a formula.
da: Målcellen skal indholde en formel.

en: Starting...
da: Starter...

en: Iteration:
da: Gentagelse:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label5)
en: New value:
da: Ny værdi:

en: Goal seeking with cell %1 found a solution:
da: Målsøgning med celle %1 fandt en løsning:

en: Goal seeking with cell %1 has found NO solution.
da: Målsøgning med celle %1 fandt INGEN løsning.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label1)
en: Set cell:
da: Sæt celle:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label2)
en: To value:
da: Til-værdi:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label3)
en: By changing cell:
da: Ved at ændre celle:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label4)
en: Goal seeking with cell <cell> found <a | no> solution:
da: Målsøgning med cellen <cell> fandt <a | no> løsning:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label6)
en: Current value:
da: Nuværende værdi:

en: Goto Cell
da: Gå til celle

en: Enter cell:
da: Indtast celle:

en: Insert
da: Indsæt

en: Move towards right
da: Flyt mod højre

en: Move towards bottom
da: Flyt mod bunden

en: Insert rows
da: Indsæt rækker

en: Insert columns
da: Indsæt kolonner

en: Insert Cells
da: Indsæt celler

en: Move towards left
da: Flyt mod venstre

en: Move towards top
da: Flyt mod toppen

en: Remove rows
da: Fjern rækker

en: Remove columns
da: Fjern kolonner

en: Remove Cells
da: Fjern celler

en: Style
da: Stil

[ctx: Name of the style]
en: Name:
da: Navn:

en: Inherit style:
da: Nedarv stil:

en: Default
da: Standard

en: A style with this name already exists.
da: En stil med dette navn eksisterer allerede

en: The style name can not be empty.
da: Stilnavnet må ikke være tomt.

en: A style cannot inherit from itself.
da: En stil kan ikke arve fra sigselv.

en: The style cannot inherit from '%1' because of recursive references.
da: Stilen kan ikke arve fra '%1' på grund af rekursive referencer.

en: Cell Format
da: Celleformat

en: &General
da: &Generelt

en: &Data Format
da: &Dataformat

en: &Font
da: &Skrifttype

en: &Border
da: &Kant

en: Back&ground
da: Bag&grund

en: &Cell Protection
da: &Cellebeskyttelse

[ctx: (qtundo-format)]
en: Change Format
da: Skift format

en: This is the default format and Calligra Sheets autodetects the actual data type depending on the current cell data. By default, Calligra Sheets right justifies numbers, dates and times within a cell and left justifies anything else.
da: Dette er standardformatet og Calligra Sheets detekterer automatisk den egentlige datatype afhængig af nuværende data i cellen. Normalt højrejusterer Calligra Sheets tal, datoer og tider i en celle, og venstrejusterer alt andet.

en: The number notation uses the notation you globally choose in System Settings -> Common Appearance and Behavior -> Locale -> Country/Region & Language -> Numbers tab. Numbers are right justified by default.
da: Notationen for tal bruger den notation som du vælger globalt i Systemindstillinger -> Fælles udseende og opførsel -> Lokalitet -> Land/region og sprog -> fanebladet Tal. Tal højrejusteres som standard.

en: When you have a number in the current cell and you switch from the dcell format from Generic to Percent, the current cell number will be multiplied by 100%.
    For example if you enter 12 and set the cell format to Percent, the number will then be 1,200 %. Switching back to Generic cell format will bring it back to 12.
    You can also use the Percent icon in the Format Toolbar.
da: Når du har et tal i nuværende celle og ændrer celleformat fra Generisk til Procent, multipliceres den nuværende celles tal med 100 %.
    Hvis du for eksempel skriver 12 og indstiller celleformatet til Procent, bliver tallet 1 200 %. Ved at skifte tilbage til Generisk celleformat stilles det  tilbage til 12.
    Du kan også bruge procentikonen i formateringsværktøjslinjen.

en: The Money format converts your number into money notation using the settings globally fixed in System Settings -> Common Appearance and Behavior -> Locale -> Country/Region & Language -> Money. The currency symbol will be displayed and the precision will be the one set in System Settings.
    You can also use the Currency icon in the Format Toolbar to set the cell formatting to look like your current currency.
da: Valutaformatet konverterer dit tal til valutanotation med indstillingerne som er fastsat globalt i Systemindstillinger -> Fælles udseende og opførsel -> Lokalitet -> Land/region og sprog -> Penge. Valutasymbolet vises, og nøjagtigheden bliver den som er sat i Systemindstillinger.
    Du kan også bruge valutaikonet i formateringsværktøjslinjen til at indstille celleformatet så det ser ud som din aktuelle valuta.

en: Scientific
da: Videnskabelig

en: The scientific format changes your number using the scientific notation. For example, 0.0012 will be changed to 1.2E-03. Going back using Generic cell format will display 0.0012 again.
da: Det videnskablige format ændrer tal så videnskabelig notation bruges. For eksempel ændres 0,0012 til 1,2E-03. Ved at gå tilbage til Generisk celleformat vises 0,0012 igen.

en: The fraction format changes your number into a fraction. For example, 0.1 can be changed to 1/8, 2/16, 1/10, etc. You define the type of fraction by choosing it in the field on the right. If the exact fraction is not possible in the fraction mode you choose, the nearest closest match is chosen.
     For example: when we have 1.5 as number, we choose Fraction and Sixteenths 1/16 the text displayed into cell is "1 8/16" which is an exact fraction. If you have 1.4 as number in your cell and you choose Fraction and Sixteenths 1/16 then the cell will display "1 6/16" which is the nearest closest Sixteenth fraction.
da: Brøkformatet ændrer tal til en brøk. Eksempelvis kan 0,1 ændres til 1/8, 2/16, 1/10, etc. Du definerer brøkens type ved at vælge den i feltet til højre. Hvis den nøjagtige brøk ikke er muligt med den brøktilstand du vælger, vælges den nærmeste mulige værdien.
    Hvis vi eksempelvis har 1,5 som tal, og vælger Brøk og Sekstendedele 1/16, er teksten som vises i cellen "1 8/16", hvilket er en nøjagtig brøk. Hvis du har 1,4 som tal i cellen og vælger Brøk og Sekstendedele 1/16, viser cellen "1 6/16", hvilket er den nærmeste sekstendedelsbrøk.

en: To enter a date, you should enter it in one of the formats set in System Settings -> Common Appearance and Behavior -> Locale -> Country/Region & Language -> Time & Dates. There are two formats set here: the date format and the short date format.
    Just like you can drag down numbers you can also drag down dates and the next cells will also get dates.
da: Når du skriver en dato skal du bruge et af formaterne som er sat i Systemindstillinger -> Fælles udseende og opførsel -> Lokalitet -> Land/region og sprog -> Tid og dato. Der er to formater angivet her: datoformatet og det korte datoformat.
    På samme måde som du kan trække tal nedad, kan du også trække datoer nedad og så får efterfølgende celler også dato.

en: This formats your cell content as a time. To enter a time, you should enter it in the Time format set in System Settings -> Common Appearance and Behavior -> Locale -> Country/Region & Language -> Date & Time. In the Cell Format dialog box you can set how the time should be displayed by choosing one of the available time format options. The default format is the system format set in System Settings. When the number in the cell does not make sense as a time, Calligra Sheets will display 00:00 in the global format you have in System Settings.
da: Dette formaterer celleindholdet som en tid. Når du skriver en tid ind skal du bruge tidsformatet som indstillet i Systemindstillinger -> Fælles udseende og opførsel -> Lokalitet -> Land/region og sprog -> Dato og klokkeslæt. I dialogen for celleformat kan du indstille hvordan tiden skal vises ved at vælge et af de tilgængelige tidsformater. Standardformat er systemformatet som indstillet i Systemindstillinger. Når tallet i cellen ikke giver mening som et tidspunkt, viser Calligra Sheets 00:00 med det globale format du har i Systemindstillinger.

en: This formats your cell content as date and time. To enter a date and a time, you should enter it in the Time format set in System Settings -> Common Appearance and Behavior -> Locale -> Country/Region & Language -> Time & Dates. In the Cell Format dialog box you can set how the time should be displayed by choosing one of the available date format options. The default format is the system format set in System Settings. When the number in the cell does not make sense as a date and time, Calligra Sheets will display 00:00 in the global format you have in System Settings.
da: Dette formaterer celleindholdet som dato og klokkeslæt. Når du skriver dato og klokkeslæt ind skal du bruge tidsformatet som indstillet i Systemindstillinger -> Fælles udseende og opførsel -> Lokalitet -> Land/region og sprog -> Tid og dato. I dialogen for celleformat kan du indstille hvordan tiden skal vises ved at vælge et af de tilgængelige datoformater. Standardformat er systemformatet som indstillet i Systemindstillinger. Når tallet i cellen ikke giver mening som en dato og klokkeslæt, viser Calligra Sheets 00:00 med det globale format du har i Systemindstillinger.

en: This formats your cell content as text. This can be useful if you want a number treated as text instead as a number, for example for a ZIP code. Setting a number as text format will left justify it. When numbers are formatted as text, they cannot be used in calculations or formulas. It also change the way the cell is justified.
da: Dette formaterer celleindholdet som en tekst. Dette kan være nyttigt hvis du ønsker at et tal skal behandles som tekst i stedet for et tal, for eksempel for et postnummer. At indstille et tal til tekstformat venstrejusterer det. Når tal formateres som tekst kan de ikke bruges i beregninger eller formler. Dette ændrer også hvordan cellen justeres.

en: Custom
da: Brugerdefineret

en: The custom format does not work yet. To be enabled in the next release.
da: Eget format virker ikke endnu. Kommer til at aktiveres i næste udgave.

en: This will display a preview of your choice so you can know what it does before clicking the OK button to validate it.
da: Dette viser en forhåndsvisning af dit valg så du kan vide hvad det gør inden du klikker på knappen OK for at bruge det.

en: Displays choices of format for the fraction, date or time formats.
da: Viser valg af format for brøktal, dato- og klokkeslætsformat.

en: You can add here a Postfix such as a $HK symbol to the end of each cell content in the checked format.
da: Her kan du tilføje et postfiks såsom symbolet $HK i slutningen af hver celles indhold i det markerede formatet.

en: variable
da: variabel

en: You can control how many digits are displayed after the decimal point for numeric values. This can also be changed using the Increase precision or Decrease precision icons in the Format toolbar.
da: Du kan styre hvor mange cifre der vises efter decimalkommaet for numeriske værdier. Dette kan også ændres med Øg præcision eller Mindsk præcision i formateringsværktøjslinjen.

en: You can add here a Prefix such as a $ symbol at the start of each cell content in the checked format.
da: Her kan du tilføje et præfiks såsom symbolet $ i begyndelsen af hver celles indhold med det markerede format.

en: You can choose whether positive values are displayed with a leading + sign and whether negative values are shown in red.
da: Du kan vælge om positive værdier vises med et indledende plustegn og om negative værdier vises med rødt.

en: Automatic
da: Automatisk

en: Halves 1/2
da: Halve 1/2

en: Quarters 1/4
da: Kvarte 1/4

en: Eighths 1/8
da: Ottendedele 1/8

en: Sixteenths 1/16
da: Sekstendedele 1/16

en: Tenths 1/10
da: Tiendedele 1/10

en: Hundredths 1/100
da: Hundrededele 1/100

en: One digit 5/9
da: Ét ciffer 5/9

en: Two digits 15/22
da: To cifre 15/22

en: Three digits 153/652
da: Tre cifre 153/652

en:  (=[hh]:mm:ss)
da:  (=[tt]:mm:ss)

en:  (=[hh]:mm)
da:  (=[tt]:mm)

en: Dolor Ipse
da: Dolor ipse

en: Default width (%1 %2)
da: Standardbredde (%1 %2)

en: Default height (%1 %2)
da: Standardhøjde (%1 %2)

en: Border
da: Kant

en: Preselect
da: Vælg forud

en: Pattern
da: Mønster

en: Customize
da: Brugerdefinér

en: Background color:
da: Baggrundsfarve:

en: No Color
da: Ingen farve

en: Insert Link
da: Indsæt link

en: Link to Internet Address
da: Link til internetadresse

en: Text to display:
da: Tekst der skal vises:

en: Internet address:
da: Internetadresse:

en: Email
da: E-mail

en: Link to Email Address
da: Link til e-mailadresse

en: Email address:
da: E-mailadresse:

en: Subject:
da: Emne:

en: File
da: Fil

en: Link to File
da: Link til fil

en: File location:
da: Filplacering:

en: Recent file:
da: Nylig fil:

en: No Entries
da: Ingen indgange

en: Cell
da: Celle

en: Link to Cell
da: Link til celle

en: Cell or Named Area:
da: Celle eller navngivet område:

en: Internet address is empty
da: Internetadressen er tom

en: Mail address is empty
da: E-mailadressen er tom

en: File name is empty
da: Filnavnet er tomt

en: Destination cell is empty
da: Målcellen er tom

en: Custom Lists
da: Brugerdefinerede lister

en: List:
da: Liste:

en: Entry:
da: Indgang:

en: Cancel
da: Annullér

en: New
da: Ny

en: Modify
da: Ændr

en: Copy
da: Kopiér

en: Do you really want to remove this list?
da: Ønsker du at fjerne denne liste?

en: Remove List
da: Fjern liste

en: Entry area is not empty.
    Do you want to continue?
da: Indtastningsområdet er ikke tomt.
    Ønsker du at fortsætte?

en: &Select
da: &Markér

en: Named Areas
da: Navngivet område

en: Area: %1
da: Område: %1

en: &New...
da: &Ny...

en: &Edit...
da: &Redigér...

en: &Remove
da: &Fjern

en: New Named Area
da: Ny navngivet område

en: Edit Named Area
da: Redigér navngivet område

en: Do you really want to remove this named area?
da: Vil du fjerne dette navngivne område?

en: Remove Named Area
da: Fjern navngivet område

en: Cells:
da: Celler:

en: Sheet:
da: Ark:

en: Area name:
da: Områdenavn:

en: Paste Inserting Cells
da: Klæb ved indsætning af celler

en: Select Source
da: Vælg kilde

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, Current)
en: Current Selection
da: Aktuel markering

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, External)
en: External Source
da: Ekstern kilde

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, Operator)
en: And
da: Og

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, Operator)
en: Or
da: Eller

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Field
da: Felt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Condition
da: Betingelse

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Value
da: Værdi

en: Pivot Table Configuration Window
da: Konfigurationsvindue til pivottabel

en: Add Filter
da: Tilføj filter

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Drag from Labels and drop in the desired field
da: Træk fra etiketter og slip på det ønskede felt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Labels
da: Etiketter

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Select Option
da: Vælg indstilling

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, selectOption) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, SelectFunction)
en: average
da: gennemsnit

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, selectOption) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, SelectFunction)
en: max
da: maks

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, selectOption) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, SelectFunction)
en: count
da: antal

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, TotalRows)
en: Total Rows
da: Rækker i alt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, TotalColumns)
en: Total Columns
da: Kolonner i alt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Rows
da: Rækker

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Values
da: Værdier

en: Pivot Options
da: Pivotindstillinger

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Value Type
da: Værditype

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Base Field
da: Basisfelt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Base Item
da: Basiselement

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ManualSelection)
en: Manual Selection
da: Manuel markering

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, SortBy)
en: Sort By
da: Sortér efter

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, horizontalGroup)
en: <qt>Set the content position horizontally in the cell.
    <b>Standard</b> is default and is set from the format you choose.
    <b>Left</b> means the content will be displayed on the left of the cell.
    <b>Center</b> means the content will be in the center horizontally in the cell.
    <b>Right</b> means the content of the cell will be displayed on the right of the cell.</qt>
da: <qt>Indstil indholdets vandrette position i cellen.
    <b>Standard</b> er forvalgt og indstilles fra formatet du vælger.
    <b>Venstre</b> betyder at indholdet vises til venstre i cellen.
    <b>Centreret</b> betyder at indholdet er i midten vandret i cellen.
    <b>Højre</b> betyder at indholdet vises til højre i cellen.</qt>

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, horizontalGroup) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Horizontal
da: Vandret

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, left)
en: Left
da: Venstre

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, center)
en: Center
da: Centreret

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, right)
en: Right
da: Højre

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, buttonGroup2)
en: <qt>Set the content position vertically in the cell.
    <b>Top</b> means the content will be displayed on top of the cell.
    <b>Middle</b> means the content will be in the middle vertically in the cell.
    <b>Bottom</b> means the content of the cell will be displayed at the bottom of the cell.</qt>
da: <qt>Indstil indholdets lodrette position i cellen. Øverst betyder at indholdet vises længst oppe i cellen, Midten betyder at indholdet er i midten lodret i cellen og Nederst betyder at indholdet vises længst nede i cellen.</qt>

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, buttonGroup2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Vertical
da: Lodret

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, middle)
en: Middle
da: Midten

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, bottom)
en: Bottom
da: Bund

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, groupBox4)
en: Your text will appear oriented in the angle you set here. Positive values will move it counter-clockwise and negative values will move it clockwise.
da: Teksten vises orienteret med vinklen du indstiller her. Positive værdier flytter den mod uret og negative værdier flytter den med uret.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, indentGroup)
en: Set the amount of indent that will be used in the cell when you choose the Increase Indent or Decrease Indent actions.
da: Indstil hvor meget indrykning som bruges i cellen når du vælger handlingerne Øg indrykning eller Mindsk indrykning.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, indentGroup)
en: Indent
da: Indryk

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, groupBox5)
en: When checked, this has the same effect as Format ->Merge Cells. You need to have at least two consecutive cells selected. Those consecutive cells are then merged into a bigger one.
    When a merged cell is selected and when you uncheck this, then all cells come back to their original size as before the merging. It has the same effect as Format -> Dissociate Cells.
da: Hvis dette er markeret har det samme virkning som Formatér -> Sammenflet celler. Mindst to sammenhængende celler skal være markerede. De sammenhængende celler sammenflettes så til en større.
    Når en sammenflettet celle markeres og dette afmarkeres, stilles cellerne tilbage til deres oprindelige størrelser som inden de blev sammenflettet. Det får samme virkning som Format -> Opdel celle.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mergeCell)
en: Merge cells
da: Flet celler

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, sizeCellGroup)
en: The unit used here is the one set in Format -> Page Layout.. dialog.
da: Enheden som bruges her er den som indstilles i dialogen Format -> Sidelayout.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, sizeCellGroup)
en: Size of Cell
da: Størrelse af celle

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, defaultHeight)
en: If checked, the default height will be used for the cell instead of the value above.
da: Hvis markeret bruges normalhøjden for cellen i stedet for værdien ovenfor.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, defaultHeight)
en: Default height (%1)
da: Standardhøjde (%1)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Height:
da: Højde:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QFrame, m_heightPanel)
en: Set the height of the cell.
da: Rotér indholdet i cellen.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, defaultWidth)
en: If checked, the default width will be used for the cell instead of the value above.
da: Hvis markeret bruges normalbredden for cellen i stedet for værdien ovenfor.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, defaultWidth)
en: Default width (%1)
da: Standardbredde (%1)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Width:
da: Bredde:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, groupBox3)
en: This is only available when the rotation is 0°.
    Wrap text wraps the text so it fits in the previous cell size. If this is not checked, the text will stay on one line and the cell size will be adjusted to contain the text.
    Vertical text puts your text vertically.
da: Dette er kun tilgængeligt når rotationen er 0°.
    Linjebrudt tekst bryder teksten så den passer i den tidligere cellestørrelse. Hvis det ikke er markeret, forbliver teksten på en linje og cellestørrelsen justeres så der er plads til teksten.
    Lodret tekst viser teksten lodret.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox3)
en: Text Option
da: Tekstvalg

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, multi)
en: Wrap text
da: Ombryd tekst

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, vertical)
en: Vertical text
da: Lodret tekst

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, shrinkToFit)
en: Shrink to fit
da: Formindsk så det passer

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QWidget, ProtectionWidget)
en: This tab enables you to set Cell Protection. All cells are protected by default (that means cell content cannot be changed) and for the cell protection to be active you also need to protect the sheet using the Tools -> Protect Sheet... menu and to provide a password.
    You can also hide the cell formula in order to protect the way you calculate the formula. This also needs to enable sheet protection to work.
    You can hide the cell content with Hide all and again this needs sheet protection.
    You can learn more about all these settings in the User Manual in the Advanced Calligra Sheets chapter.
da: Dette faneblad gør det muligt at indstille cellebeskyttelse. Alle celler beskyttes normalt (det betyder at celleindholdet ikke kan ændres), og for at cellebeskyttelse skal være aktivt skal du også beskytte arket med menuen Værktøjer -> Beskyt ark... og sørge for et kodeord.
    Du kan også skjule cellens formel for at beskytte måden du beregner formlen. Dette kræver også at arket er beskyttet for at virke.
    Du kan skjule celleindholdet med Skjul alt, og igen kræves at arket er beskyttet.
    Du kan finde ud af mere om alle indstillingerne i håndbogen i kapitlet Avanceret brug af Calligra Sheets.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox2)
en: Printing
da: Udskriver

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_bDontPrint)
en: If checked, the content of the cell will not be printed. If this is not checked (default), the cell content will be printed.
    Note that you can print it even if the cell is protected
da: Hvis markeret skrives cellens indhold ikke ud. Hvis den ikke er markeret (standard), skrives celleindholdet ud.
    Bemærk at du kan udskrive den også selvom cellen er beskyttet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_bDontPrint)
en: &Do not print text
da: &Udskriv ikke tekst

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox1)
en: Protection
da: Beskyttelse

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_bHideAll)
en: This hides the cell content and works only when the sheet is protected. Whether the cell itself is protected or not does not matter.
da: Dette skjuler celleindholdet og virker kun når arket er beskyttet. Om cellen selv er beskyttet eller ej spiller ingen rolle.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_bHideAll)
en: Hide &all
da: Skjul &alt

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_bIsProtected)
en: If checked, the cell content will be protected. This is the default behavior. You need to protect the whole sheet using the Tools -> Protect Sheet... menu option for this individual cell protection to work. See the manual for more details in the Advanced Calligra Sheets chapter. When a cell is protected, its content cannot be changed.
da: Hvis markeret, er celleindholdet beskyttet. Dette er standardopførslen. Du skal beskytte hele arket med menupunktet Værktøjer -> Beskyt ark... for at dette skal virke. Se håndbogen for flere detaljer i kapitlet Avanceret brug af Calligra Sheets. Når en celle er beskyttet kan dens indhold ikke ændres.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_bIsProtected)
en: &Protected
da: &Beskyttet

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_bHideFormula)
en: When this is checked, the cell is still visible. However, its contents do not appear in the Formula bar. Hiding formula is only working for cells that contain formulae so the user cannot view the formula. And the sheet must be protected for this to work.
da: Hvis dette er markeret er cellen stadigvæk synlig, Dens indhold vises dog ikke i formellinjen. At skjule formlen virker kun for celler som indeholder formler, så brugeren ikke kan vise formlen. Arket skal også være beskyttet for at dette skal virke.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_bHideFormula)
en: &Hide formula
da: &Skjul formel

en: Resize Row
da: Ændr størrelsen på række

en: Resize Column
da: Ændr størrelse på kolonne

en: Series
da: Serier

en: Insert Values
da: Indsæt værdier

en: Insert the series vertically, one below the other
da: Indsæt serierne lodret én under en anden

en: Insert the series horizontally, from left to right
da: Indsæt serierne vandret fra venstre mod højre

en: Linear (2,4,6,...)
da: Lineært (2,4,6,...)

en: Generate a series from 'start' to 'end' and for each step add the value provided in step. This creates a series where each value is 'step' larger than the value before it.
da: Generér en serie fra "start" til "slut" og tilføj for hvert trin værdien fra "trin". Dette opretter en serie hvor hver værdi er "trin" større end den forrige værdi.

en: Geometric (2,4,8,...)
da: Geometrisk (2,4,8,...)

en: Generate a series from 'start' to 'end' and for each step multiply the value with the value provided in step. Using a step of 5 produces a list like: 5, 25, 125, 625 since 5 multiplied by 5 (step) equals 25, and that multiplied by 5 equals 125, which multiplied by the same step-value of 5 equals 625.
da: Generér en serie fra "start" til "slut" og multiplicér for hvert trin værdien med værdien fra "trin". Er "trin" 5 fås en liste som: 5, 25, 125, 625 da 5 ganget med 5 (trin) giver 25, og 25 ganget med 5 giver 125 som ganget med den samme trinværdi 5 giver 625.

en: Start value:
da: Startværdi:

en: Stop value:
da: Slutværdi:

en: Step value:
da: Trinværdi:

en: End and start value must be positive.
da: Start- og slutværdi skal være positive.

en: End value must be greater than the start value or the step must be less than '1'.
da: Enten skal slutværdien være større end startværdien eller også skal trinværdien være mindre end 1.

en: None of the Start, Stop or Step values may be equal to zero.
da: Ingen af start-, stop- eller trinværdierne kan være lig med nul.

en: Step value must be different from 1
da: Trinværdi skal være forskellig fra 1

en: Step is negative.
da: Trinværdi er negativ.

en: The step value must be greater than zero; otherwise, the linear series is infinite.
da: Trinværdien skal være større end nul. Ellers er den lineære serie uendelig.

en: If the start value is greater than the end value the step must be less than zero.
da: Hvis startværdien er større end slutværdien, skal trinværdien være mindre end nul.

en: If the step is negative, the start value must be greater then the end value.
da: Hvis trinværdien er negativ, skal startværdien være større end slutværdien.

en: Show Columns
da: Vis kolonner

en: Select hidden columns to show:
da: Vælg skjulte kolonner der skal vises:

en: Show Rows
da: Vis rækker

en: Select hidden rows to show:
da: Vælg skjulte rækker der skal vises:

en: Column: %1
da: Kolonne: %1

en: Row: %1
da: Række: %1

en: Show Sheet
da: Vis ark

en: Select hidden sheets to show:
da: Vælg skjulte ark der skal vises:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_useCustomLists)
en: Use custom list
da: Anvend brugerdefineret liste

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_copyLayout)
en: Copy cell formatting (Borders, Colors, Text Style)
da: Kopiér celleformatering (kanter, farver, tekststil)

en: Column %1
da: Kolonne %1

en: Row %1
da: Række %1

en: &First column contains row headers
da: &Første kolonne indholder rækkeoverskrifter

en: &First row contains column headers
da: &Første række indholder kolonneoverskrifter

en: Sort
da: Sortér

en: Case Insensitive
da: Ikke-versalfølsom

en: Case Sensitive
da: Versalfølsom

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_upButton)
en: Move Up
da: Flyt op

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, m_tableWidget)
en: Item
da: Element

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, m_tableWidget)
en: Sort Order
da: Sorteringsrækkefølge

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, m_tableWidget)
en: Case Sensitivity
da: Versalfølsomhed

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_downButton)
en: Move Down
da: Flyt ned

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_useHeader)
en: First row contains column headers
da: Første række indholder kolonneoverskrifter

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Direction
da: Retning

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, m_sortHorizontal)
en: The data is grouped in columns and gets sorted horizontally by comparing the specified rows in the given order.
da: Data er grupperet i kolonner og bliver sorteret vandret ved at sammenligne de angivne rækker i den givne rækkefølge.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, m_sortHorizontal)
en: The data is grouped in columns. Their rows are compared in the specified order. If the data in two rows is equal, the next given row gets compared until the two column groups differ in one of the rows. Then, the complete column is moved to it final position.
da: Data er grupperet i kolonner. Deres rækker sammenlignes i den angivne rækkefølge. Hvis data i to rækker er ens, bliver den næste givne række sammenlignet indtil de to kolonnegrupper er forskellige i en af rækkerne. Derefter flyttes hele kolonnen til dens endelige placering.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_sortHorizontal)
en: Sort data grouped in columns horizontally
da: Sortér data grupperet i kolonner vandret

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, m_sortVertical)
en: The data is grouped in rows and gets sorted vertically by comparing the specified columns in the given order.
da: Data er grupperet i rækker og bliver sorteret lodret ved at sammenligne de angivne kolonner i den givne rækkefølge.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, m_sortVertical)
en: The data is grouped in rows. Their columns are compared in the specified order. If the data in two columns is equal, the next given column gets compared until the two row groups differ in one of the columns. Then, the complete row is moved to it final position.
da: Data er grupperet i rækker. Deres kolonner sammenlignes i den angivne rækkefølge. Hvis data i to kolonner er ens, bliver den næste givne kolonne sammenlignet indtil de to rækkegrupper er forskellige i en af kolonnerne. Derefter flyttes hele rækken til dens endelige placering.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_sortVertical)
en: Sort data grouped in rows vertically
da: Sortér data grupperet i rækker lodret

en: Special Paste
da: Indsæt speciel

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Content
da: Indhold

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, everythingButton)
en: Everything
da: Det hele

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, commentButton)
en: Comment
da: Kommentar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, noBorderButton)
en: Everything without border
da: Alt der ikke har kanter

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, overwriteButton)
en: Overwrite
da: Overskriv

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, subtractionButton)
en: Subtraction
da: Subtraktion

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, multiplicationButton)
en: Multiplication
da: Multiplikation

en: Style Manager
da: Stilhåndtering

en: All Styles
da: Alle stiler

en: Custom Styles
da: Brugerdefinerede stilarter

en: Hierarchical
da: Hierarkisk

en: &Modify...
da: Æ&ndr...

en: &Delete...
da: &Slet...

en: style%1
da: stil%1

en: Subtotals
da: Subtotaler

en: Remove All
da: Fjern alt

en: You need to select at least one column for adding subtotals.
da: Du skal vælge mindst én kolonne for at tilføje subtotaler.

en: Grand Total
da: Samlet resultat

en: Column '%1'
da: Kolonne "%1"

en: CountA
da: AntalA

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_replaceSubtotals)
en: &Replace current Subtotals
da: E&rstat disse subtotaler

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_pageBreak)
en: &Page break between groups
da: &Sideskift mellem grupper

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_summaryBelow)
en: &Summary below data
da: Over&sigt under data

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_summaryOnly)
en: Summary &only
da: Kun &oversigt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_IgnoreBox)
en: &Ignore empty cells when looking for changes
da: &Ignorér tomme celler, når der søges efter ændringer

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_eachChangeLabel)
en: At each change in:
da: Ved hver ændring i:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_useFunctionLabel)
en: Use function:
da: Brug funktion:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_addSubtotalToLabel)
en: Add Subtotal to:
da: Tilføj subtotal til:

en: Validity
da: Gyldighed

en: Clear &All
da: Ryd &alt

en: &Criteria
da: &Kriterier

en: Allow:
da: Tillad:

en: Integer
da: Heltal

en: Text Length
da: Tekstlængde

en: List
da: Liste

en: Allow blanks
da: Tillad blanke

en: Maximum:
da: Maksimum:

en: Date:
da: Dato:

en: Date minimum:
da: Datominimum:

en: Date maximum:
da: Datomaksimum:

en: Time:
da: Tid:

en: Time minimum:
da: Tidsminimum:

en: Time maximum:
da: Tidsmaksimum:

en: Number:
da: Nummer:

en: Entries:
da: Indgange:

en: &Error Alert
da: &Fejladvarsel

en: Show error message when invalid values are entered
da: Vis fejlbesked når ugyldige værdier indtastes

en: Action:
da: Handling:

en: Warning
da: Advarsel

[ctx: Title of message]
en: Title:
da: Titel:

en: Message:
da: Besked:

en: Input Help
da: Hjælp med inddata

en: Show input help when cell is selected
da: Vis hjælp med inddata når cellen er markeret

en: Error
da: Fejl

en: This is not a valid value.
da: Dette er ikke en gyldig værdi.

en: This is not a valid time.
da: Dette er ikke et gyldigt tidspunkt.

en: This is not a valid date.
da: Dette er ikke en gyldig dato.

en: Whole number (like 1, 132, 2344)
da: Helt tal (såsom 1, 132, 2344)

en: A truth value (TRUE or FALSE)
da: En sandhedsværdi (Sand eller Falsk)

en: A floating point value (like 1.3, 0.343, 253 )
da: Et decimaltal (såsom 1,3 eller 0,343 eller 253)

en: Any kind of value
da: Vilkårlig slags værdi

en: A string representing a date (like "2/22/2012")
da: En streng som repræsenterer en dato (såsom "2/22/2012")

en: A range of strings
da: Et område af strenge

en: A range of whole numbers (like 1, 132, 2344)
da: Et område af hele tal (såsom 1, 132, 2344)

en: A range of truth values (TRUE or FALSE)
da: Et område af sandhedsværdier (Sand eller Falsk)

en: A range of floating point values (like 1.3, 0.343, 253 )
da: Et område af decimaltalsværdier (såsom 1,3 eller 0,343 eller 253 )

en: A range of any kind of values
da: Et område af vilkårlige slags værdier

en: A string representing a range of dates (like "2/22/2012"-"5/22/2012")
da: En streng som repræsenterer et datointerval (som "2/22/2012"-"5/22/2012")

en: <p><b>Return type:</b> %1</p>
da: <p><b>Returtype:</b> %1</p>

en: Syntax
da: Syntaks

en: <li><b>Comment:</b> %1
da: <li><b>Kommentar:</b> %1

en: Examples
da: Eksempler

en: Related Functions
da: Relaterede funktioner

en: Bit Operations
da: Bitoperationer

en: First number
da: Første tal

en: Second number
da: Andet tal

en: The BITAND() function performs a bit-wise AND operation for the two integer parameters.
da: Funktionen BITAND() udfører en bitvis AND-operation for de to heltalsparametre.

en: BITAND(value; value)
da: BITAND(værdi; værdi)

en: BITAND(12;10) returns 8 (because decimal 12 is binary 1100, and decimal 10 is binary 1010; and 1100 "anded" with 1010 is 1000, which is integer 8).
da: BITAND(12;10) giver 8 (fordi decimaltallet 12 er 1100 i binært, og decimaltallet 10 er 1010 i binært; og 1100 "and'et" med 1010 er 1000, som er heltallet 8).

en: Amount to left shift by
da: Antal at skifte til venstre med

en: The BITLSHIFT() function performs a bit-wise left shift operation of the first parameter. The number of bits to shift by is specified by the second parameter. Note that a negative number of bits to left shift by becomes a right shift.
da: Funktionen BITLSHIFT() udfører en bitvis skift til venstre-operation på det første parameter. Antallet af bits der skiftes med angives af det andet parameter. Bemærk at et negativt antal bits til at skifte til venstre bliver et skift til højre.

en: BITLSHIFT(value; shift size)
da: BITLSHIFT(værdi; skiftstørrelse)

en: Amount to right shift by
da: Antal at skifte til højre med

en: The BITRSHIFT() function performs a bit-wise right shift operation of the first parameter. The number of bits to shift by is specified by the second parameter. Note that a negative number of bits to right shift by becomes a left shift.
da: Funktionen BITRSHIFT() udfører en bitvis skift til højre-operation på det første parameter. Antallet af bits der skiftes med angives af det andet parameter. Bemærk at et negativt antal bits til at skifte til højre bliver et skift til venstre.

en: BITRSHIFT(value; shift size)
da: BITRSHIFT(værdi; skiftstørrelse)

en: The BITOR() function performs a bit-wise OR operation for the two integer parameters.
da: Funktionen BITOR() udfører en bitvis OR-operation for de to heltalsparametre.

en: BITOR(value; value)
da: BITOR(værdi; værdi)

en: BITOR(12;10) returns 14 (because decimal 12 is binary 1100, and decimal 10 is binary 1010; and 1100 "ored" with 1010 is 1110, which is integer 14).
da: BITOR(12;10) giver 14 (fordi decimaltallet 12 er 1100 i binært, og decimaltallet 10 er 1010 i binært; og 1100 "or'et" med 1010 er 1110, som er heltallet 14).

en: The BITXOR() function performs a bit-wise exclusive-OR operation for the two integer parameters.
da: Funktionen BITXOR() udfører en bitvis ekskluderende OR-operation for de to heltalsparametre.

en: BITXOR(value; value)
da: BITXOR(værdi; værdi)

en: BITXOR(12;10) returns 6 (because decimal 12 is binary 1100, and decimal 10 is binary 1010; and 1100 "xored" with 1010 is 0110, which is integer 6).
da: BITXOR(12;10) giver 6 (fordi decimaltallet 12 er 1100 i binært, og decimaltallet 10 er 1010 i binært; og 1100 "xor'et" med 1010 er 0110, som er heltallet 6).

en: Conversion
da: Konversion

en: Bool value to convert
da: Boolesk værdi der skal konverteres

en: The BOOL2STRING() function returns a string value for a given boolean value. This method is intended for using a boolean in methods which require a string
da: Funktionen BOOL2STRING() giver en strengværdi for en given boolesk værdi. Denne metode er beregnet til at bruge en bool i metoder der kræver en streng

en: BOOL2STRING(value)
da: BOOL2STRING(værdi)

en: BOOL2STRING(true) returns "True"
da: BOOL2STRING(Sand) giver "Sand"

en: BOOL2STRING(false) returns "False"
da: BOOL2STRING(Falsk) giver "Falsk"

en: upper(BOOL2STRING(find("nan";"banana"))) returns TRUE
da: upper(BOOL2STRING(find("nan";"banan"))) giver Sand

en: Integer value to convert
da: Heltalsværdi der skal konverteres

en: The INT2BOOL() function returns a boolean value for a given integer number. This method is intended for using an integer in methods which require a boolean. It only accepts 0 or 1. If any other value is given, false is returned.
da: Funktionen INT2BOOL() giver en boolesk værdi for en given heltalsværdi. Denne metode er beregnet til at bruge et heltal i metoder der kræver en bool. Den accepterer kun 0 eller 1. Hvis en anden værdi gives, gives falsk.

en: INT2BOOL(value)
da: INT2BOOL(værdi)

en: INT2BOOL(1) returns true
da: INT2BOOL(1) giver Sand

en: INT2BOOL(0) returns false
da: INT2BOOL(0) giver falsk

en: OR(INT2BOOL(1); false) returns true
da: OR(INT2BOOL(1); Falsk) giver Sand

en: The BOOL2INT() function returns an integer value for a given boolean value. This method is intended for using a boolean value in methods which require an integer.
da: Funktionen BOOL2INT() giver en heltalsværdi for en given boolesk værdi. Denne metode er beregnet til at bruge en boolesk værdi i metoder der kræver et heltal.

en: BOOL2INT(value)
da: BOOL2INT(værdi)

en: BOOL2INT(True) returns 1
da: BOOL2INT(Sand) giver 1

en: BOOL2INT(False) returns 0
da: BOOL2INT(Falsk) giver 0

en: Number to convert into string
da: Tal der skal konverteres til streng

en: The NUM2STRING() function returns a string value for a given number. Note that Calligra Sheets can auto-convert numbers to strings if needed, so this function should rarely be needed.
da: Funktionen NUM2STRING() giver en strengværdi for et givet tal. Bemærk at Calligra Sheets kan konvertere tal til strenge automatisk efter behov, så denne funktion skulle sjældent være nødvendig.

en: NUM2STRING(value)
da: NUM2STRING(værdi)

en: NUM2STRING(10) returns "10"
da: NUM2STRING(10) giver "10"

en: NUM2STRING(2.05) returns "2.05"
da: NUM2STRING(2,05) giver "2,05"

en: =find("101";NUM2STRING(A1)) (A1 = 2.010102) returns True
da: =find("101";NUM2STRING(A1)) (A1 = 2,010102) giver Sand

en: The STRING() function returns a string value for a given number. It is the same as the NUM2STRING function.
da: Funktionen STRING() giver en strengværdi for et givet tal. Det er det samme som funktionen NUM2STRING.

en: A one character string to convert
da: Streng på ét tegn der skal konverteres

en: The CHARTOASCII() function returns the ASCII code for the given character.
da: Funktionen CHARTOASCII() giver ASCII-koden for det givne tegn.

en: CHARTOASCII(value)
da: CHARTOASCII(værdi)

en: CHARTOASCII("v") returns 118
da: CHARTOASCII("v") giver 118

en: CHARTOASCII(r) is an error. The character must be in quotes.
da: CHARTOASCII(r) er en fejl. Tegnet skal være i anførselstegn.

en: The ASCII values to convert
da: ASCII-værdierne der skal konverteres

en: The ASCIITOCHAR() function returns the character for each given ASCII code
da: Funktionen ASCIITOCHAR() giver tegnet for hver given ASCII-kode

en: ASCIITOCHAR(value)
da: ASCIITOCHAR(værdi)

en: ASCIITOCHAR(118) returns "v"
da: ASCIITOCHAR(118) giver "v"

en: ASCIITOCHAR(75; 68; 69) returns "KDE"
da: ASCIITOCHAR(75; 68; 69) giver "KDE"

en: Value in X
da: Værdi i X

en: Value in Y
da: Værdi i Y

en: The POLR() function returns the radius corresponding to the position of a point in a cartesian landmark.
da: Funktionen POLR() giver radius svarende til positionen af et punkt i et kartesiansk koordinatsystem.

en: POLR(12;12) returns 16.9705
da: POLR(12;12) giver 16,9705

en: POLR(12;0) returns 12
da: POLR(12;0) giver 12

en: The POLA() function returns the angle (in radians) corresponding to the position of a point in a cartesian landmark.
da: Funktionen POLA() giver vinklen (i radianer) svarende til positionen af et punkt i et kartesiansk koordinatsystem.

en: POLA(12;12) returns 0.78539816
da: POLA(12;12) giver 0,78539816

en: POLA(12;0) returns 0
da: POLA(12;0) giver 0

en: POLA(0;12) returns 1.5707
da: POLA(0;12) giver 1,5707

en: Angle (radians)
da: Vinkel (radianer)

en: The CARX() function returns the X position corresponding to the position of a point in a polar landmark.
da: Funktionen CARX() giver X-positionen svarende til positionen af et punkt i et polært koordinatsystem.

en: CARX(Radius;Angle)
da: CARX(Radius;Vinkel)

en: CARX(12;1.5707) returns 0.00115592
da: CARX(12;1,5707) giver 0,00115592

en: CARX(12;0) returns 12
da: CARX(12;0) giver 12

en: The DECSEX() function converts a double value to a time value.
da: Funktionen DECSEX() konverterer en dobbeltværdi til en tidsværdi.

en: DECSEX(1.6668) returns 1:40
da: DECSEX(1,6668) giver 1:40

en: DECSEX(7.8) returns 7:47
da: DECSEX(7,8) giver 7:47

en: Hours
da: Timer

en: Minutes
da: Minutter

en: Seconds
da: Sekunder

en: The SEXDEC() function returns a decimal value. You can also supply a time value.
da: Funktionen SEXDEC() giver en decimalværdi. Du kan også angive en tidsværdi.

en: SEXDEC(time value) or SEXDEC(hours;minutes;seconds)
da: SEXDEC(tidsværdi) eller SEXDEC(timer;minutter;sekunder)

en: SEXDEC(1;5;7) returns 1.0852778
da: SEXDEC(1;5;7) giver 1,0852778

en: DECSEX("8:05") returns 8.08333333
da: DECSEX("8:05") giver 8,08333333

en: The CARY() function returns the Y position corresponding to the position of a point in a polar landmark.
da: Funktionen CARY() giver Y-positionen svarende til positionen af et punkt i et polært koordinatsystem.

en: CARY(Radius;Angle)
da: CARY(Radius;Vinkel)

en: CARY(12;1.5707) returns 12
da: CARY(12;1,5707) giver 12

en: CARY(12;0) returns 0
da: CARY(12;0) giver 0

en: The ROMAN() function returns the number in Roman format. Only positive whole numbers can be converted. The optional Format argument specifies the level of conciseness, and defaults to 0.
da: Funktionen ROMAN() giver tallet som romertal. Kun positive heltal kan konverteres. Det valgfri format-argument angiver præcisionsniveauet, og er 0 som standard.

en: ROMAN(Number)
da: ROMAN(Tal)

en: ROMAN(99) returns "XCIX"
da: ROMAN(99) giver "XCIX"

en: ROMAN(-55) returns "Err"
da: ROMAN(-55) giver "Fejl"

en: Numeral
da: Tal

en: The ARABIC() function converts a roman numeral into a number.
da: Funktionen ARABIC() konverterer et romertal til et tal.

en: ARABIC(Numeral)
da: ARABIC(Tal)

en: ARABIC("IV") returns 4
da: ARABIC("IV") giver 4

en: ARABIC("XCIX") returns 99
da: ARABIC("XCIX") giver 99

en: Range marking the database
da: Område der markerer databasen

en: String marking the column in the database
da: Streng som markerer kolonnen i databasen

en: Range marking the conditions
da: Område som markerer betingelserne

en: Sums up the numbers in a column of a database specified by a set of conditions.
da: Opsummerer tallene i en kolonne i en database angivet ud fra en mængde betingelser.

en: DSUM(Database; "Header"; Conditions)
da: DSUM(Database; "Overskrift"; Betingelser)

en: DSUM(A1:C5; "Salary"; A9:A11)
da: SUM(A1:C5; "Løn"; A9:A11)

en: Calculates the average in a column of a database specified by a set of conditions for values that are numbers
da: Beregner gennemsnittet af en kolonne i en database angivet ud fra en mængde betingelser for talværdier

en: DAVERAGE(Database; "Header"; Conditions)
da: DAVERAGE(Database; "Overskrift"; Betingelser)

en: DAVERAGE(A1:C5; "Salary"; A9:A11)
da: DAVERAGE(A1:C5; "Løn"; A9:A11)

en: Counts the cells containing numeric values in a column of a database specified by a set of conditions.
da: Tæller celler indholdende numeriske værdier i en kolonne i en database angivet ud fra en mængde betingelser.

en: DCOUNT(Database; "Header"; Conditions)
da: DCOUNT(Database; "Overskrift"; Betingelser)

en: DCOUNT(A1:C5; "Salary"; A9:A11)
da: DCOUNT(A1:C5; "Løn"; A9:A11)

en: Counts the cells containing numeric or alphanumeric values in a column of a database specified by a set of conditions.
da: Tæller celler indholdende numeriske eller alfanumeriske værdier i en kolonne i en database angivet ud fra en mængde betingelser.

en: DCOUNTA(Database; "Header"; Conditions)
da: DCOUNTA(Database; "Overskrift"; Betingelser)

en: DCOUNTA(A1:C5; "Salary"; A9:A11)
da: DCOUNTA(A1:C5; "Løn"; A9:A11)

en: Returns a single value from a column of a database specified by a set of conditions. This function returns an error if no value or more than one value exist.
da: Giver en enkelt værdi fra en kolonne i en database angivet ud fra en mængde betingelser. Denne funktion giver en fejl, hvis ingen eller mere end én værdi eksisterer.

en: DGET(Database; "Header"; Conditions)
da: DGET(Database; "Overskrift"; Betingelser)

en: DGET(A1:C5; "Salary"; A9:A11)
da: DGET(A1:C5; "Løn"; A9:A11)

en: Returns the largest value in a column of a database specified by a set of conditions.
da: Giver den største værdi fra en kolonne i en database angivet ud fra en mængde betingelser.

en: DMAX(Database; "Header"; Conditions)
da: DMAX(Database; "Overskrift"; Betingelser)

en: DMAX(A1:C5; "Salary"; A9:A11)
da: DMAX(A1:C5; "Løn"; A9:A11)

en: Returns the smallest values in a column of a database specified by a set of conditions.
da: Giver den største værdi fra en kolonne i en database angivet ud fra en mængde betingelser.

en: DMIN(Database; "Header"; Conditions)
da: DMIN(Database; "Overskrift"; Betingelser)

en: DMIN(A1:C5; "Salary"; A9:A11)
da: DMIN(A1:C5; "Løn"; A9:A11)

en: Returns the product of all numeric  values in a column of a database specified by a set of conditions.
da: Giver produktet af alle numeriske værdier fra en kolonne i en database angivet ud fra en mængde betingelser.

en: DPRODUCT(Database; "Header"; Conditions)
da: DPRODUCT(Database; "Overskrift"; Betingelser)

en: DPRODUCT(A1:C5; "Salary"; A9:A11)
da: DPRODUCT(A1:C5; "Løn"; A9:A11)

en: Returns the estimate of the standard deviation of a population based on a sample using all numeric values in a column of a database specified by a set of conditions.
da: Giver estimatet af standardafvigelsen af observationsmaterialet baseret på et eksempel ved brugen af alle numeriske værdier i en kolonne i en database angivet ud fra en mængde betingelser.

en: DSTDEV(Database; "Header"; Conditions)
da: DSTDEV(Database; "Overskrift"; Betingelser)

en: DSTDEV(A1:C5; "Salary"; A9:A11)
da: DSTDEV(A1:C5; "Løn"; A9:A11)

en: Returns the standard deviation of a population based on the entire population using all numeric values in a column of a database specified by a set of conditions.
da: Giver standardafvigelsen af observationsmaterialet baseret på det totale observationsmateriale ved brugen af alle numeriske værdier i en kolonne i en database angivet ud fra en mængde betingelser.

en: DSTDEVP(Database; "Header"; Conditions)
da: DSTDEVP(Database; "Overskrift"; Betingelser)

en: DSTDEVP(A1:C5; "Salary"; A9:A11)
da: DSTDEVP(A1:C5; "Løn"; A9:A11)

en: Returns the estimate of the variance of a population based on a sample using all numeric values in a column of a database specified by a set of conditions.
da: Giver estimatet af variansen af observationsmaterialet baseret på et eksempel ved brugen af alle numeriske værdier i en kolonne i en database angivet ud fra en mængde betingelser.

en: DVAR(Database; "Header"; Conditions)
da: DVAR(Database; "Overskrift"; Betingelser)

en: DVAR(A1:C5; "Salary"; A9:A11)
da: DVAR(A1:C5; "Løn"; A9:A11)

en: Returns the variance of a population based on the entire population using all numeric values in a column of a database specified by a set of conditions.
da: Giver variansen af observationsmaterialet baseret på det totale observationsmateriale ved brugen af alle numeriske værdier i en kolonne i en database angivet ud fra en mængde betingelser.

en: DVARP(Database; "Header"; Conditions)
da: DVARP(Database; "Overskrift"; Betingelser)

en: DVARP(A1:C5; "Salary"; A9:A11)
da: DVARP(A1:C5; "Løn"; A9:A11)

en: Range containing the pivot table
da: Område indholdende pivot-tabellen

en: Name of the field of which you want the summary data
da: Navn på feltet hvor du ønsker at opsummere data

en: Fetches summary data from a pivot table.
da: Henter opsummeringsdata fra en pivottabel.

en: GETPIVOTDATA(Database; "Sales")
da: GETPIVOTDATA(Database; "Salg")

en: Date & Time
da: Dato og klokkeslæt

en: Method (optional)
da: Metode (valgfri)

en: The WEEKDAY() function returns the weekday of given date. If the method is 1 (default) WEEKDAY() returns 1 for sunday, 2 for monday,.. If the method is 2, monday is 1, tuesday 2, ... and if the method is 3 WEEKDAY() returns 0 for monday, 1 for tuesday,...
da: Funktionen WEEKDAY() giver ugedagen for en given dato. Hvis metoden er 1 (1 er standardværdi), giver WEEKDAY() 1 for søndag, 2 for mandag, osv. Hvis metoden er 2 WEEKDAY(), bliver mandag til 1, tirsdag bliver til 2, osv. Hvis metoden er 3, giver WEEKDAY() 0 for mandag, 1 for tirsdag, osv.

en: WEEKDAY(date; method)
da: WEEKDAY(dato; metode)

en: WEEKDAY("2002-02-22"; 2) returns 5
da: WEEKDAY("2002-02-22"; 2) giver 5

en: Date1
da: Dato1

en: Date2
da: Dato2

en: Method
da: Metode

en: The DAYS360() function returns the number of days from date1 to date2 using a 360-day calendar in which all months are assumed to have 30 days. If method is false (default) the US method will be used, the European otherwise.
da: Funktionen DAYS360() giver antallet af dage fra dato1 til dato2 ved brugen af en 360-dages kalender, hvor alle måneder antages at have 30 dage. Hvis metoden er falsk (falsk er standardværdi) bruges US-metoden, og hvis ikke bruges den europæiske metode.

en: DAYS360(date1; date2; method)
da: DAYS360(dato1; dato2; metode)

en: DAYS360("2/22/2002"; "4/21/2002"; FALSE) returns 59
da: DAYS360("2002-02-22"; "2002-04-21"; Falsk) giver 59

en: The TIMEVALUE() function returns a number (between 0 and 1) representing the time of day.
da: Funktionen TIMEVALUE() giver et tal (mellem 0 og 1), der repræsenterer tidspunktet på dagen.

en: TIMEVALUE("10:05:02") returns 0.42
da: TIMEVALUE("10:05:02") giver 0,42

en: The DATEVALUE function returns a number representing the day, i.e the number of days elapsed since December 31, 1899.
da: Funktionen DATEVALUE() giver et tal, der repræsenterer dagen, altså antallet af dage der er gået siden 31. december, 1899.

en: DATEVALUE(date)
da: DATEVALUE(dato)

en: DATEVALUE("2/22/2002") returns 37309
da: DATEVALUE("2/22/2002") giver 37309

en: Months
da: Måneder

en: The EDATE functions returns the date that is specified by a given date and a number of months before or after that date.
da: Funktionen EDATE giver den dato, som er angivet ved en given dato og et antal måneder før eller efter den dato.

en: EDATE(date; months)
da: EDATE(dato; måneder)

en: EDATE("2/22/2002"; 3) returns "5/22/2002"
da: EDATE("2/22/2002"; 3) giver "5/22/2002"

en: EDATE("3/31/2002"; -1) returns "2/28/2002"
da: EDATE("3/31/2002"; -1) giver "2/28/2002"

en: The EOMONTH functions returns the last day in the month specified by a date and the number of months from that date.
da: Funktionen SECONDS() giver værdien af sekunder i et tidsudtryk.

en: EOMONTH(date; months)
da: EOMONTH(dato; måneder)

en: EOMONTH("2/22/2002"; 3) returns "5/31/2002"
da: EOMONTH("2/22/2002"; 3) giver "5/31/2002"

en: EOMONTH("3/12/2002"; -1) returns "2/28/2002"
da: EOMONTH("3/12/2002"; -1) giver "2/28/2002"

en: EOMONTH("3/12/2002"; 0) returns "3/31/2002"
da: EOMONTH("3/12/2002"; 0) giver "3/31/2002"

en: The YEAR functions returns the year of a date. If no parameter is specified the current year gets returned.
da: Funktionen YEAR() giver året for en dato. Hvis ingen parameter er angivet gives dette år.

en: YEAR(date)
da: YEAR(dato)

en: YEAR("2/22/2002") returns 2002
da: YEAR("2/22/2002") giver 2002

en: YEAR(2323.1285) returns 1906
da: YEAR(2323,1285) giver 1906

en: The MONTH functions returns the month of a date. If no parameter is specified the current month gets returned.
da: Funktionen MONTH() giver måneden for en dato. Hvis ingen parameter er angivet gives denne måned.

en: MONTH(date)
da: MONTH(dato)

en: MONTH("2/22/2002") returns 2
da: MONTH("2/22/2002") giver 2

en: MONTH(2323.1285) returns 5
da: MONTH(2323.1285) giver 5

en: The DAY functions returns the day of a date. If no parameter is specified the current day gets returned.
da: Funktionen DAY() giver dagen for en dato. Hvis ingen parameter er angivet gives denne dag.

en: DAY(date)
da: DAY(dato)

en: DAY("2/22/2002") returns 22
da: DAY("2/22/2002") giver 22

en: DAY(2323.1285) returns 11
da: DAY(2323,1285) giver 11

en: The HOUR functions returns the hour of a time. If no parameter is specified the current hour gets returned.
da: Funktionen HOUR() giver timen for en tid. Hvis ingen parameter er angivet gives denne time.

en: HOUR(time)
da: HOUR(tid)

en: HOUR("22:10:12") returns 22
da: HOUR("22:10:12") giver 22

en: HOUR(0.1285) returns 3
da: HOUR(0,1285) giver 3

en: The MINUTE functions returns the minutes of a time. If no parameter is specified the current minute is returned.
da: Funktionen MINUTE() giver minutterne for en tid. Hvis ingen parameter er angivet gives dette minut.

en: MINUTE(time)
da: MINUTE(tid)

en: MINUTE("22:10:12") returns 10
da: MINUTE("22:10:12") giver 10

en: MINUTE(0.1234) returns 57
da: MINUTE(0,1234) giver 57

en: The SECOND functions returns the seconds of a time. If no parameter is specified the current second is returned.
da: Funktionen SECOND() giver sekunderne for en tid. Hvis ingen parameter er angivet gives dette sekund.

en: SECOND(time)
da: SECOND(tid)

en: SECOND("22:10:12") returns 12
da: SECOND("22:10:12") giver 12

en: SECOND(0.1234) returns 42
da: SECOND(0,1234) giver 42

en: First (earlier) date value
da: Første (tidligere) datoværdi

en: Second date value
da: Anden datoværdi

en: Calculation mode
da: Beregningsmetode

en: The WEEKS() function returns the difference between two dates in weeks.The third parameter indicates the calculation mode: if the mode is 0, WEEKS() returns the maximal possible number of weeks between those days. If the mode is 1, it only returns the number of whole weeks in between.
da: Funktionen WEEKS() giver differencen mellem to datoer i uger. Den tredje parameter indikerer beregningsmetoden: hvis den er 0, giver WEEKS() det maksimalt mulige antal uger mellem de to dage. Hvis den er 1, giver den antallet af hele uger imellem.

en: WEEKS(date2; date1; mode)
da: WEEKS(dato2; dato1; tilstand)

en: WEEKS("2002-02-18"; "2002-02-26"; 0) returns 1, because there is one week and 1 day in between
da: WEEKS("2002-02-18", "2002-02-26", 0) giver 1 fordi der er en uge og 1 dag imellem

en: WEEKS("2002-19-02"; "2002-19-02"; 1) returns 0, because there is not a whole week in between, starting at the first day of the week (monday or sunday, depending on your local settings)
da: WEEKS("2002-19-02", "2002-19-02", 1) giver 0 fordi der ikke er en hel uge imellem, startende den første dag i ugen (mandag eller søndag, afhængigt af dine lokalitetsindstillinger)

en: The MONTHS() function returns the difference between two dates in months.The third parameter indicates the calculation mode: if the mode is 0, MONTHS() returns the maximal possible number of months between those days. If the mode is 1, it only returns the number of complete months in between.
da: Funktionen MONTHS() giver differencen mellem to datoer i måneder. Den tredje parameter indikerer beregningstilstanden: hvis den er 0, giver MONTHS() det maksimalt mulige antal måneder mellem disse dage. Hvis den er 1, giver den kun antallet af fuldstændige måneder imellem.

en: MONTHS(date2; date1; mode)
da: MONTHS(dato2; dato1; tilstand)

en: MONTHS("2002-01-18"; "2002-02-26"; 0) returns 1, because there is 1 month and 8 days in between
da: MONTHS("2002-01-18", "2002-02-26", 0) giver 1 fordi der er 1 måned og 8 dage imellem

en: MONTHS("2002-01-19"; "2002-02-26"; 1) returns 0, because there is not a whole month in between, starting at the first day of the month
da: MONTHS("2002-01-19"; "2002-02026"; 1) giver 0 fordi der ikke er en hel måned imellem, startende den første dag i måneden

en: The YEARS() function returns the difference between two dates in years. The third parameter indicates the calculation mode: if the mode is 0, YEARS() returns the maximal possible number of years between those days. If the mode is 1, it only returns whole years, starting at the 1st Jan and ending on the 31st Dec.
da: Funktionen YEARS() giver differencen mellem to datoer i år. Den tredje parameter indikerer beregningstilstanden: hvis den er 0, giver YEARS() det maksimalt mulige antal år mellem disse dage. Hvis den er 1, giver den kun hele år, startende med 1. januar og afsluttende med 31. december.

en: YEARS(date2; date1; mode)
da: YEARS(dato2; dato1; tilstand)

en: YEARS("2001-02-19"; "2002-02-26"; 0) returns 1, because there is one year and 7 days in between
da: YEARS("2001-02-19"; "2002-02-26"; 0) giver 1 fordi der er ét år og 7 dage imellem

en: YEARS("2002-02-19"; "2002-02-26"; 1) returns 0, because there is not a whole year in between, starting at the first day of the year
da: YEARS("2002-02-19"; "2002-02-26"; 1) giver 0 fordi der ikke er et helt år imellem, startende den første dag i året

en: The DAYS() function returns the difference between two dates in days.
da: Funktionen DAYS() giver differencen mellem to datoer i dage.

en: DAYS(date2; date1)
da: DAYS(dato2; dato1)

en: DAYS("2002-02-22"; "2002-02-26") returns 4
da: DAYS("2002-02-22"; "2002-02-26") giver 4

en: Year
da: År

en: Month
da: Måned

en: Day
da: Dag

en: The DAYOFYEAR() function returns the number of the day in the year (1...365).
da: Funktionen DAYOFYEAR() giver tallet for dagen i året (1...365).

en: DAYOFYEAR(year;month;date)
da: DAYOFYEAR(år;måned;dato)

en: DAYOFYEAR(2000;12;1) returns 336
da: DAYOFYEAR(2000;12;1) giver 336

en: DAYOFYEAR(2000;2;29) returns 60
da: DAYOFYEAR(2000;2;29) giver 60

en: The DATE() function returns the date formatted with local parameters.
da: Funktionen DATE() giver datoen formateret med lokale parametre.

en: DATE(year;month;date)
da: DATE(år;måned;dato)

en: DATE(2000;5;5) returns Friday 05 May 2000
da: DATE(2000;5;5) giver Fredag 05. maj 2000

en: The TIME() function returns the time formatted with local parameters.
da: Funktionen TIME() giver tiden formateret med lokale parametre.

en: TIME(hours;minutes;seconds)
da: TIME(timer;minutter;sekunder)

en: TIME(10;2;2) returns 10:02:02
da: TIME(10;2;2) giver 10:02:02

en: TIME(10;70;0) returns 11:10:0
da: TIME(10;70;2) giver 11:10:0

en: TIME(10;-40;0) returns 9:20:0
da: TIME(10;-40;0) giver 9:20:0

en: The HOURS() function returns the value of the hours in a time expression.
da: Funktionen HOURS() giver værdien af timerne i et tidsudtryk.

en: HOURS(time)
da: HOURS(tid)

en: HOURS("10:5:2") returns 10
da: HOURS("10:5:2") giver 10

en: The function ISLEAPYEAR() returns True if the given year is leap.
da: Funktionen ISLEAPYEAR() giver Sand, hvis det givne år er et skudår.

en: ISLEAPYEAR(year)
da: ISLEAPYEAR(år)

en: ISLEAPYEAR(2000) returns True
da: ISLEAPYEAR(2000) giver Sand

en: The function DAYSINMONTH() returns the number of days in the given year and month.
da: Funktionen DAYSINMONTH() giver antal dage i det givne år og den givne måned.

en: DAYSINMONTH(year;month)
da: DAYSINMONTH(år;måned)

en: DAYSINMONTH(2000;2) returns 29
da: DAYSINMONTH(2000; 2) giver 29

en: The function DAYSINYEAR() returns the number of days in the given year.
da: Funktionen DAYSINYEAR() giver antal dage i det givne år.

en: DAYSINYEAR(year)
da: DAYSINYEAR(år)

en: DAYSINYEAR(2000) returns 366
da: DAYSINYEAR(2000) giver 366

en: The function WEEKSINYEAR() returns the number of weeks in the given year.
da: Funktionen WEEKSINYEAR() giver antal uger i det givne år.

en: WEEKSINYEAR(year)
da: WEEKSINYEAR(år)

en: WEEKSINYEAR(2000) returns 52
da: WEEKSINYEAR(2000) giver 52

en: The MINUTES() function returns the value of the minutes in a time expression.
da: Funktionen MINUTES() giver værdien af minutter i et tidsudtryk.

en: MINUTES(time)
da: MINUTES(tid)

en: MINUTES("10:5:2") returns 5
da: MINUTES("10:5:2") giver 5

en: The SECONDS() function returns the value of the seconds in a time expression.
da: Funktionen SECONDS() giver værdien af sekunder i et tidsudtryk.

en: SECONDS(time)
da: SECONDS(tid)

en: SECONDS("10:5:2") returns 2
da: SECONDS("10:5:2") giver 2

en: Number of day in week (1..7)
da: Dags nummer i ugen (1..7)

en: The DAYNAME() function returns the name of the day of the week (1..7). In some countries the first day of the week is Monday, while in others the first day of the week is Sunday.
da: Funktionen DAYNAME() giver navnet på dagen i ugen (1..7). I nogle lande er den første dag i ugen en mandag, mens det i andre lande er en søndag.

en: DAYNAME(weekday)
da: DAYNAME(ugedag)

en: DAYNAME(1) returns Monday (if the week starts on Monday)
da: DAYNAME(1) giver mandag (hvis ugen starter en mandag)

en: Number of month (1..12)
da: Måneds nummer (1..12)

en: The MONTHNAME() function returns the name of the month (1...12).
da: Funktionen MONTH() giver navnet på måneden (1...12).

en: MONTHNAME(number)
da: MONTHNAME(tal)

en: MONTHNAME(5) returns May
da: MONTHNAME(5) giver Maj

en: The CURRENTDATE() function returns the current date. It is equivalent to the TODAY function.
da: Funktionen CURRENTDATE() giver nuværende dato. Den er ækvivalent med funktionen TODAY.

en: CURRENTDATE() returns "Saturday 13 April 2002"
da: CURRENTDATE() giver "lørdag 15. juli 2000"

en: The TODAY() function returns the current date.
da: Funktionen TODAY() giver dagens dato.

en: TODAY() returns "Saturday 13 April 2002"
da: TODAY() giver "Lørdag 13. juli 2002"

en: The NOW() function returns the current date and time. It is identical with CURRENTDATETIME and provided for compatibility with other applications.
da: Funktionen NOW() giver dagens dato. Den er identisk med CURRENTDATETIME, og er der for at virke sammen med andre programmer.

en: NOW() returns "Saturday 13 April 2002 19:12:01"
da: NOW() giver "Lørdag 13. april 2002 19:12:01"

en: The CURRENTDATETIME() function returns the current date and time.
da: Funktionen CURRENTDATETIME() giver nuværende denne dato og klokkeslæt.

en: CURRENTDATETIME() returns "Saturday 13 April 2002 19:12:01"
da: CURRENTDATETIME() giver "Lørdag 13. april 2002 19:12:01"

en: The CURRENTTIME() function returns the current time formatted with local parameters.
da: Funktionen CURRENTTIME() giver denne tid formateret med lokale parametre.

en: CURRENTTIME() returns "19:12:01"
da: CURRENTTIME() giver "19:12:01"

en: The EASTERSUNDAY() function returns the date which corresponds to Easter Sunday in the year given as the parameter.
da: Funktionen EASTERSUNDAY() giver den dato, som svarer til det angivne års Påske Søndag.

en: EASTERSUNDAY(year)
da: EASTERSUNDAY(år)

en: EASTERSUNDAY(2003) returns "20th April 2003"
da: EASTERSUNDAY(2003) giver "20. april 2003"

en: The ISOWEEKNUM() function returns number of the week which the date falls into. Note that this function is compliant with the ISO8601 standard: a week always begins on a Monday, and ends on a Sunday. The first week of a year is that week which contains the first Thursday of the year.
da: Funktionen ISOWEEKNUM() giver den uge, hvori datoen falder. Bemærk at denne funktion efterlever ISO8601-standarden, således at en uge altid begynder på en mandag og slutter på en søndag. Årets første uge er den uge, som indholder årets første torsdag.

en: ISOWEEKNUM(date)
da: ISOWEEKNUM(dato)

en: ISOWEEKNUM(A1) returns 51 when A1 is "21st of Dec".
da: ISOWEEKNUM(A1) giver 51 når A1 er "21. dec".

en: The WEEKNUM() function returns the non-ISO week number in which the date falls into.
da: Funktionen WEEKNUM() giver det ikke-ISO ugenummer hvori datoen ligger.

en: WEEKNUM(date; method)
da: WEEKNUM(dato; metode)

en: WEEKNUM(A1; 1) returns 11 when A1 is "9th of March 2008". Number of the week in the year, with a week beginning on Sunday (1, this is the default if Method is omitted.)
da: WEEKNUM(A1; 1) giver 11 når A1 er "9. marts 2008". Nummeret på ugen i året, med en uge som begynder om søndagen (1, dette er standard hvis metode udelades.)

en: WEEKNUM(A1; 2) returns 10 when A1 is "9th of March 2008". Number of the week in the year, with a week beginning on Monday (2)
da: WEEKNUM(A1; 1) giver 10 når A1 er "9. marts 2008". Nummeret på ugen i året, med en uge som begynder om mandagen (2)

en: First date
da: Første dato

en: Second date
da: Anden dato

en: The DATEDIF() function returns the difference between two dates.
da: Funktionen DATEDIF() giver forskellen mellem to datoer.

en: Interval must be one of the following: "m": month; "d": days; "y": complete years; "ym": month excluding years; "yd": days excluding years; "md": days excluding months and years
da: Intervallet skal være et af følgende: "m": måned; "d": dage; "y": hele år; "ym": måned eksklusiv år; "yd": dage eksklusiv år; "md": dage eksklusiv måneder og år

en: DATEDIF(first date; second date; interval)
da: DATEDIF(første dato; anden dato; interval)

en: DATEDIF(A1;A2;"d") A1 is "1st of January 1995" and A2 is "15th of June 1999" returns number of days 1626
da: DATEDIF(A1;A2;"d") A1 er "1. januar 1995" og A2 er "15. juni1999" giver antalleret af dage 1626

en: DATEDIF(A1;A2;"m") A1 is "1st of January 1995" and A2 is "15th of June 1999" returns number of months 53
da: DATEDIF(A1;A2;"m") A1 er "1. januar 1995" og A2 er "15. juni 1999" giver antallet af måneder 53

en: The YEARFRAC() function returns the number of full days between start date and end date according to the basis.
da: Funktionen YEARFRAC() giver antallet af hele dage mellem startdato og slutdato i henhold til basis.

en: Basis must be one of the following: 0 = 30/360 US, 1 = Actual/actual, 2 = Actual/360, 3 = Actual/365, 4 = European 30/360
da: Basis skal være et af følgende: 0 = 30/360 US, 1 = Faktisk/faktisk, 2 = Faktisk/360, 3 = Faktisk/365, 4 = europæisk 30/360

en: YEARFRAC(start date; end date; basis)
da: YEARFRAC(startdato; slutdato; basis)

en: Start date
da: Startdato

en: Working days
da: Arbejdsdage

en: Holidays
da: Helligdage

en: The WORKDAY() function returns the date which is working days from the start date.
da: Funktionen WORKDAY() giver datoen som er arbejdsdage fra startdatoen.

en: Holidays must be one of the following: number = days to add, a single date or an array of dates.
da: Helligdage skal være et af følgende: tal = dage der skal tilføjes, en enkelt dato eller et array af datoer.

en: WORKDAY(start date; days; holidays)
da: WORKDAY(startdato; dage; helligdage)

en: if B9 is "01/01/2001", D3 is "01/03/2001", D4 is "01/04/2001" then WORKDAY(B9;2;D3:D4) returns "Fri Jan 5 2001"
da: hvis B9 er "01/01/2001", D3 er "01/03/2001", D4 er "01/04/2001" så giver WORKDAY(B9;2;D3:D4) "Fre. d. 5. jan 2001"

en: End date
da: Slutdato

en: The NETWORKDAY() function returns the number of working days between startdate and enddate.
da: Funktionen NETWORKDAY() giver antallet af arbejdsdage mellem startdato og slutdato.

en: NETWORKDAY(start date; end date; holidays)
da: NETWORKDAY(startdato; slutdato; helligdage)

en: NETWORKDAY("01/01/2001";"01/08/2001") returns 5 workdays
da: NETWORKDAY("01/01/2001";"01/08/2001") giver 5 arbejdsdage

en: NETWORKDAY("01/01/2001";"01/08/2001";2) returns 3 workdays
da: NETWORKDAY("01/01/2001";"01/08/2001";2) giver 3 arbejdsdage

en: DATE2UNIX() function converts a date and time value to unix time.
da: Funktionen DATE2UNIX() konverterer en dato og et tidspunkt til unix-tid.

en: A unix time is the number of seconds after midnight January 1st, 1970.
da: Et Unix-tidspunkt er antallet af sekunder efter midnat den 1. januar 1970.

en: DATE2UNIX(date)
da: DATE2UNIX(dato)

en: DATE2UNIX("01/01/2000") returns 946,684,800
da: DATE2UNIX("01/01/2000") giver 946.684.800

en: Unixtime
da: Unix-tidspunkt

en: UNIX2DATE() function converts unix time to a date and time value.
da: Funktionen UNIX2DATE() konverterer unix-tid til en dato- og klokkeslæt-værdi.

en: UNIX2DATE(unixtime)
da: UNIX2DATE(unix-tid)

en: UNIX2DATE(0) returns 1970-01-01
da: UNIX2DATE(0) giver 1970-01-01

en: Engineering
da: Ingeniørarbejde

en: Base
da: Basis

en: MinLength
da: Min. længde

en: The BASE() function converts a number from base-10 to a string value in a target base from 2 to 36.
da: Funktionen BASE() konverterer et tal fra basis-10 til en strengværdi i en målbasis fra 2 til 36.

en: BASE(number;base;prec)
da: BASE(tal;basis;præc)

en: BASE(128;8) returns "200"
da: BASE(128;8) giver "200"

en: Where the function is evaluated
da: Hvor funktionen evalueres

en: Order of the function
da: Funktionens orden

en: The BESSELI() function returns the modified Bessel function In(x).
da: Funktionen BESSELI() giver den modificerede Bessel-funktion In(x).

en: BESSELI(0.7;3) returns 0.007367374
da: BESSELI(0,7;3) giver 0,007367374

en: The BESSELJ() function returns the Bessel function.
da: Funktionen BESSELJ() giver Bessel-funktionen.

en: BESSELJ(0.89;3) returns 0.013974004
da: BESSELJ(0,89;3) giver 0,013974004

en: The BESSELK() function returns the modified Bessel function, which is equivalent to the Bessel function evaluated for purely imaginary arguments.
da: Funktionen BESSELK() giver den modificerede Bessel-funktion, som er ækvivalent med Bessel-funktionen evalueret på rent imaginære argumenter.

en: BESSELK(3;9) returns 397.95880
da: BESSELK(3;9) giver 397,95880

en: The BESSELY() function returns the Bessel function, which is also called the Weber function or the Neumann function.
da: Funktionen BESSELY() giver Bessel-funktionen, som også kaldes Weber-funktionen eller Neumann-funktionen.

en: BESSELY(4;2) equals 0.215903595
da: BESSELY(4;2) er lig med 0,215903595

en: From unit
da: Fra enhed

en: To unit
da: Til enhed

en: The CONVERT() function returns a conversion from one measurement system to another.
da: CONVERT() funktionen giver en konvertering fra et målesystem til et andet.

en: Supported mass units: g (gram), sg (pieces), lbm (pound), u (atomic mass), ozm (ounce), stone, ton, grain, pweight (pennyweight), hweight (hundredweight).
da: Understøttede masseenheder: g (gram), sg (stykker), lbm (pund), u (atommasse), ozm (ounce), stone, ton, grain, pweight (pennyweight), hweight (hundredweight).

en: Supported distance units: m (meter), in (inch), ft (feet), mi (mile), Nmi (nautical mile), ang (Angstrom), parsec, lightyear.
da: Understøttede længdeenheder: m (meter), in (tomme), ft (feet), mi (mile), Nmi (nautisk mil), ang (Angstrom), parsec, lysår.

en: Supported pressure units: Pa (Pascal), atm (atmosphere), mmHg (mm of Mercury), psi, Torr.
da: Understøttede trykenheder: Pa (Pascal), atm (atmosfære), mmHg (mm kviksølv), psi, Torr.

en: Supported force units: N (Newton), dyn, pound.
da: Understøttede kraftenheder: N (Newton), dyn, pund.

en: Supported energy units: J (Joule), e (erg), c (Thermodynamic calorie), cal (IT calorie), eV (electronvolt), HPh (Horsepower-hour), Wh (Watt-hour), flb (foot-pound), BTU.
da: Understøttede energienheder: J (Joule), e (erg), c (Termodynamisk kalorie), cal (IT kalorie), eV (elektronvolt), HPh (Hestekraft-time), Wh (Watt-time), flb (foot-pound), BTU.

en: Supported power units: W (Watt), HP (horsepower), PS (Pferdestaerke).
da: Understøttede kraftenheder: W (Watt), HP (horsepower), PS (Pferdestaerke).

en: Supported magnetism units: T (Tesla), ga (Gauss).
da: Understøttede magnetismeenheder: T (Tesla), ga (Gauss).

en: Supported temperature units: C (Celsius), F (Fahrenheit), K (Kelvin).
da: Understøttede temperaturenheder: C (Celsius), F (Fahrenheit), K (Kelvin).

en: Supported volume units: l (liter), tsp (teaspoon), tbs (tablespoon), oz (ounce liquid), cup, pt (pint), qt (quart), gal (gallon), barrel, m3 (cubic meter), mi3 (cubic mile), Nmi3 (cubic Nautical mile), in3 (cubic inch), ft3 (cubic foot), yd3 (cubic yard), GRT or regton (gross register ton).
da: Understøttede volumenenheder: l (liter), tsp (teskefuld), tbs (spiseskefuld), oz (flydende ounce), cup, pt (pint), qt (quart), gal (gallon), barrel, m3 (kubimeter), mi3 (kubikmil), Nmi3 (kubik sømil), in3 (kubiktomme), ft3 (kubikfod), yd3 (kubik-yard), BRT eller regton (bruttoregistertonnage).

en: Supported area units: m2 (square meter), mi2 (square mile), Nmi2 (square Nautical mile), in2 (square inch), ft2 (square foot), yd2 (square yard), acre, ha (hectare).
da: Arealenheder som understøttes: m2 (kvadratmeter), mi2 (engelske mil i kvadrat), Nmi2 (sømil i kvadrat), in2 (kvadrattommer), ft2 (kvadratfod), yd2 (yard i kvadrat), acre (tønderland), ha (hektar).

en: Supported speed units: m/s (meters per second), m/h (meters per hour), mph (miles per hour), kn (knot).
da: Understøttede hastighedsenheder: m/s (meter pr sekund), m/h (meter pr time), mph (mil i timen), kn (knob).

en: For metric units any of the following prefixes can be used: E (exa, 1E+18), P (peta, 1E+15), T (tera, 1E+12), G (giga, 1E+09), M (mega, 1E+06), k (kilo, 1E+03), h (hecto, 1E+02), e (dekao, 1E+01), d (deci, 1E-01), c (centi, 1E-02), m (milli, 1E-03), u (micro, 1E-06), n (nano, 1E-09), p (pico, 1E-12), f (femto, 1E-15), a (atto, 1E-18).
da: For metriske enheder kan en vilkårlig af følgende præfikser bruges: E (exa, 1E+18), P (peta, 1E+15), T (tera, 1E+12), G (giga, 1E+09), M (mega, 1E+06), k (kilo, 1E+03), h (hekta, 1E+02), e (dekao, 1E+01), d (deci, 1E-01), c (centi, 1E-02), m (milli, 1E-03), u (micro, 1E-06), n (nano, 1E-09), p (pico, 1E-12), f (femto, 1E-15), a (atto, 1E-18).

en: CONVERT(Number; From Unit; To Unit)
da: CONVERT(Tal; Fra enhed; Til enhed)

en: CONVERT(32;"C";"F") equals 89.6
da: CONVERT(32;"C";"F") er lig med 89,6

en: CONVERT(7.9;"cal";"J") equals 33.0757
da: CONVERT(7,9;"cal";"J") er lig med 33,0757

en: Lower limit
da: Nedre grænse

en: Upper limit
da: Øvre grænse

en: The ERF() function returns the error function. With a single argument, ERF() returns the error function between 0 and that argument.
da: Funktionen ERF() giver fejlfunktionen. Med et enkelt argument, giver ERF() fejlfunktionen mellem 0 og det argument.

en: ERF(Lower limit; Upper limit)
da: ERF(Nedre grænse; Øvre grænse)

en: ERF(0.4) equals 0.42839236
da: ERF(0,4) er lig med 0,42839236

en: The ERFC() function returns the complementary error function.
da: Funktionen ERFC() giver den komplementære fejl-funktion.

en: ERFC(Lower limit; Upper limit)
da: ERFC(Nedre grænse; Øvre grænse)

en: ERFC(0.4) equals 0.57160764
da: ERFC(0,4) er lig med 0,57160764

en: The value to convert
da: Værdi der skal konverteres

en: The minimum length of the output
da: Mindste længde på outputtet

en: DEC2BIN(value)
da: DEC2BIN(værdi)

en: DEC2BIN(12) returns "1100"
da: DEC2BIN(12) giver "1100"

en: DEC2BIN(55) returns "110111"
da: DEC2BIN(55) giver "110111"

en: DEC2HEX(value)
da: DEC2HEX(værdi)

en: DEC2HEX(12) returns "c"
da: DEC2HEX(12) giver "c"

en: DEC2HEX(55) returns "37"
da: DEC2HEX(55) giver "37"

en: DEC2OCT(value)
da: DEC2OCT(værdi)

en: DEC2OCT(12) returns "14"
da: DEC2OCT(12) giver "14"

en: DEC2OCT(55) returns "67"
da: DEC2OCT(55) giver "67"

en: OCT2BIN(value)
da: OCT2BIN(værdi)

en: OCT2BIN("12") returns "1010"
da: OCT2BIN("12") giver "1010"

en: OCT2BIN("55") returns "101101"
da: OCT2BIN("55") giver "101101"

en: OCT2DEC(value)
da: OCT2DEC(værdi)

en: OCT2DEC("12") returns 10
da: OCT2DEC("12") giver 10

en: OCT2DEC("55") returns 45
da: OCT2DEC("55") giver 45

en: OCT2HEX(value)
da: OCT2HEX(værdi)

en: OCT2HEX("12") returns "A"
da: OCT2HEX("12") giver "A"

en: OCT2HEX("55") returns "2D"
da: OCT2HEX("55") giver "2D"

en: BIN2DEC(value)
da: BIN2DEC(værdi)

en: BIN2DEC("1010") returns 10
da: BIN2DEC("1010") giver 10

en: BIN2DEC("11111") returns 31
da: BIN2DEC("11111") giver 31

en: BIN2OCT(value)
da: BIN2OCT(værdi)

en: BIN2OCT("1010") returns "12"
da: BIN2OCT("1010") giver "12"

en: BIN2OCT("11111") returns "37"
da: BIN2OCT("11111") giver "37"

en: BIN2HEX(value)
da: BIN2HEX(værdi)

en: BIN2HEX("1010") returns "a"
da: BIN2HEX("1010") giver "a"

en: BIN2HEX("11111") returns "1f"
da: BIN2HEX("11111") giver "1f"

en: HEX2DEC(value)
da: HEX2DEC(værdi)

en: HEX2DEC("a") returns 10
da: HEX2DEC("a") giver 10

en: HEX2DEC("37") returns 55
da: HEX2DEC("37") giver 55

en: HEX2OCT(value)
da: HEX2OCT(værdi)

en: HEX2OCT("a") returns "12"
da: HEX2OCT("a") giver "12"

en: HEX2OCT("37") returns "67"
da: HEX2OCT("37") giver "67"

en: HEX2BIN(value)
da: HEX2BIN(værdi)

en: HEX2BIN("a") returns "1010"
da: HEX2BIN("a") giver "1010"

en: HEX2BIN("37") returns "110111"
da: HEX2BIN("37") giver "110111"

en: Real coefficient
da: Realkoefficient

en: Imaginary coefficient
da: Imaginær koefficient

en: The COMPLEX(real;imag) returns a complex number of form x+yi.
da: COMPLEX(real;imag) giver et komplekst tal på formen x+yi.

en: COMPLEX(1.2;3.4) returns "1.2+3.4i"
da: COMPLEX(1,2;3,4) giver "1,2+3,4i"

en: COMPLEX(0;-1) returns "-i"
da: COMPLEX(0;-1) giver "-i"

en: Complex number
da: Komplekst tal

en: The IMAGINARY(string) returns the imaginary coefficient of a complex.
da: IMAGINARY(streng) giver den imaginære koefficient af et komplekst tal.

en: IMAGINARY(string)
da: IMAGINARY(streng)

en: IMAGINARY("1.2+3.4i") returns 3.4
da: IMAGINARY("1,2+3,4i") giver 3,4

en: IMAGINARY("1.2") returns 0
da: IMAGINARY("1,2") giver 0

en: The IMREAL(string) returns the real coefficient of a complex.
da: IMREAL(streng) giver realkoefficienten af et komplekst tal.

en: IMREAL(string)
da: IMREAL(streng)

en: IMREAL("1.2+3.4i") returns 1.2
da: IMREAL("1,2+3,4i") giver 1,2

en: IMREAL("1.2i") returns 0
da: IMREAL("1,2i") giver 0

en: The IMCOS(string) returns the cosine of a complex number.
da: IMCOS(streng) giver cosinus af et komplekst tal.

en: IMCOS(string)
da: IMCOS(streng)

en: IMCOS("1+i") returns "0.83373-0.988898i"
da: IMCOS("1+i") giver "0,83373-0,988898i"

en: IMCOS("12i") returns 81 377.4
da: IMCOS("12i") giver 81 377,4

en: The IMCOSH(string) returns the hyperbolic cosine of a complex number.
da: IMCOSH(streng) giver den hyperbolske cosinus af et komplekst tal.

en: IMCOSH(string)
da: IMCOSH(streng)

en: IMCOSH("1+i") returns "0.83373+0.988898i"
da: IMCOSH("1+i") giver "0.83373+0.988898i"

en: IMCOSH("12i") returns 0.84358
da: IMCOSH("12i") giver 0.84358

en: The IMCOT(string) returns the cotangent of a complex number.
da: IMCOT(streng) giver cotangens af et komplekst tal.

en: IMCOT(string)
da: IMCOT(streng)

en: IMCOT("1+i") returns "0.21762-0.86801i"
da: IMCOT("1+i") giver "0.21762-0.86801i"

en: The IMCSC(string) returns the cosecant of a complex number.
da: IMCSC(streng) giver cosecans af et komplekst tal.

en: IMCSC(string)
da: IMCSC(streng)

en: IMCSC("1+i") returns "0.62151-0.30393i"
da: IMCSC("1+i") giver "0.62151-0.30393i"

en: The IMCSCH(string) returns the hyperbolic cosecant of a complex number.
da: IMCSCH(streng) giver den hyperbolske cosecans af et komplekst tal.

en: IMCSCH(string)
da: IMCSCH(streng)

en: IMCSCH("1+i") returns "0.30393-i0.62151"
da: IMCSCH("1+i") giver "0.30393-i0.62151"

en: The IMSEC(string) returns the secant of a complex number.
da: IMSEC(streng) giver secans af et komplekst tal.

en: IMSEC(string)
da: IMSEC(streng)

en: IMSEC("1+i") returns "0.49833+i0.59108"
da: IMSEC("1+i") giver "0.49833+i0.59108"

en: The IMSECH(string) returns the hyperbolic secant of a complex number.
da: IMSEC(streng) giver den hyperbolske secans af et komplekst tal.

en: IMSECH(string)
da: IMSECH(streng)

en: IMSECH("1+i") returns "0.49833-i0.59108"
da: IMSECH("1+i") giver "0.49833-i0.59108"

en: The IMSIN(string) function returns the sine of a complex number.
da: Funktionen IMSIN(streng) giver sinus af et komplekst tal.

en: IMSIN(string)
da: IMSIN(streng)

en: IMSIN("1+i") returns "1.29846+0.634964i"
da: IMSIN("1+i") giver "1,29846+0,634964i"

en: IMSIN("1.2") returns -0.536573
da: IMSIN("1,2") giver -0,536573

en: The IMSINH(string) function returns the hyperbolic sine of a complex number.
da: Funktionen IMSINH(streng) giver den hyperbolske sinus af et komplekst tal.

en: IMSINH(string)
da: IMSINH(streng)

en: IMSINH("1+i") returns "0.63496+1.29846i"
da: IMSINH("1+i") giver "0.63496+1.29846i"

en: IMSINH("1.2") returns 1.50946
da: IMSINH("1.2") giver 1.50946

en: The IMTAN(string) function returns the tangent of a complex number.
da: Funktionen IMTAN(streng) giver tangens af et komplekst tal.

en: IMTAN(string)
da: IMTAN(streng)

en: IMTAN("1+i") returns "0.27175+1.08392i"
da: IMTAN("1+i") giver "0.27175+1.08392i"

en: IMTAN("1.2") returns 2.57215
da: IMTAN("1.2") giver 2.57215

en: The IMTANH(string) function returns the hyperbolic tangent of a complex number.
da: Funktionen IMTANH(streng) giver den hyperbolske tanges af et komplekst tal.

en: IMTANH(string)
da: IMTANH(streng)

en: IMTANH("1+i") returns "1.08392+0.27175i"
da: IMTANH("1+i") giver "1.08392+0.27175i"

en: IMTANH("1.2") returns 0.83365
da: IMTANH("1.2") giver 0.83365

en: The IMEXP(string) returns the exponential of a complex number.
da: Funktionen IMEXP(streng) giver eksponentialen af et komplekst tal.

en: IMEXP(string)
da: IMEXP(streng)

en: IMEXP("2-i") returns "3.99232-6.21768i"
da: IMEXP("2-i") giver "3,99232-6,21768i"

en: IMEXP("12i") returns "0.843854-0.536573i"
da: IMEXP("12i") giver "0,843854-0,536573i"

en: The IMLN(string) returns the natural logarithm of a complex number.
da: IMLN(streng) giver den naturlige logaritme af et komplekst tal.

en: IMLN(string)
da: IMLN(streng)

en: IMLN("3-i") returns "1.15129-0.321751i"
da: IMLN("3-i") giver "1,15129-0,321751i"

en: IMLN("12") returns 2.48491
da: IMLN("12") giver 2,48491

en: The IMLOG2(string) returns the base-2 logarithm of a complex number.
da: IMLOG2(streng) giver 2-talslogaritmen for et komplekst tal.

en: IMLOG2(string)
da: IMLOG2(streng)

en: IMLOG2("3+4i") returns "2.321928+1.337804i"
da: IMLOG2("3+4i") giver "2.321928+1.337804i"

en: The IMLOG10(string) returns the base-10 logarithm of a complex number.
da: IMLOG10(streng) giver 10-talslogaritmen for et komplekst tal.

en: IMLOG10(string)
da: IMLOG10(streng)

en: IMLOG10("3+4i") returns "0.69897+0.402719i"
da: IMLOG10("3+4i") giver "0.69897+0.402719i"

en: The IMSQRT(string) returns the square root of a complex number.
da: IMSQRT(streng) giver kvadratroden af et komplekst tal.

en: IMSQRT(string)
da: IMSQRT(streng)

en: IMSQRT("1+i") returns "1.09868+0.45509i"
da: IMSQRT("1+i") giver "1,09868+0,45509i"

en: IMSQRT("1.2i") returns "0.774597+0.774597i"
da: IMSQRT("1,2i") giver "0,774597+0,774597i"

en: Power
da: Potens

en: The IMPOWER(string) returns a complex number raised to a power.
da: IMPOWER(streng) giver et komplekst tal opløftet til en potens.

en: IMPOWER(string)
da: IMPOWER(streng)

en: IMPOWER("4-i";2) returns "15-8i"
da: IMPOWER("4-i";2) giver "15-8i"

en: IMPOWER("1.2";2) returns 1.44
da: IMPOWER("1,2";2) giver 1,44

en: The IMSUM() returns the sum of several complex numbers of form x+yi.
da: IMSUM() giver summen af adskillige komplekse tal på formen x+yi.

en: IMSUM(value;value;...)
da: IMSUM(værdi;værdi;...)

en: IMSUM(1.2;"3.4+5i") returns "4.6+5i"
da: IMSUM(1,2;"3,4+5i") giver "4,6+5i"

en: IMSUM(1.2;"1i") returns "1.2+i"
da: IMSUM(1,2;"1i") giver "1,2+i"

en: The IMDIV() returns the division of several complex numbers of form x+yi.
da: IMDIV() giver division af adskillige komplekse tal på formen x+yi.

en: IMDIV(value;value;...)
da: IMDIV(værdi;værdi;...)

en: IMDIV(1.2;"3.4+5i") returns "0.111597-0.164114i"
da: IMDIV(1,2;"3,4+5i") giver "0,111597+0,164114i"

en: IMDIV("12+i";"12-i") returns "0.986207+0.16551i"
da: IMDIV("12+i";"12-i") giver "0,986207+0,16551i"

en: The IMSUB() returns the difference of several complex numbers of form x+yi.
da: IMSUB() giver differencen mellem adskillige komplekse tal på formen x+yi.

en: IMSUB(value;value;...)
da: IMSUB(værdi;værdi;...)

en: IMSUB(1.2;"3.4+5i") returns "-2.2-5i"
da: IMSUB(1,2;"3,4+5i") giver "-2,2-5i"

en: IMSUB(1.2;"1i") returns "1.2-i"
da: IMSUB(1,2;"1i") giver "1,2-i"

en: The IMPRODUCT() returns the product of several complex numbers of form x+yi.
da: IMPRODUCT() giver produktet af adskillige komplekse tal på formen x+yi.

en: IMPRODUCT(value;value;...)
da: IMPRODUCT(værdi;værdi;...)

en: IMPRODUCT(1.2;"3.4+5i") returns "4.08+6i"
da: IMPRODUCT(1,2;"3,4+5i") giver "4,08+6i"

en: IMPRODUCT(1.2;"1i") returns "+1.2i"
da: IMPRODUCT(1,2;"1i") giver "+1,2i"

en: The IMCONJUGATE(complex number) returns the conjugate of a complex number of form x+yi.
da: IMCONJUGATE(komplekst tal) giver det konjugerede tal til et komplekst tal på formen x+yi.

en: IMCONJUGATE(complex number)
da: IMCONJUGATE(komplekst tal)

en: IMCONJUGATE("1.2+5i") returns "1.2-5i"
da: IMCONJUGATE("1,2+5i") giver "1,2-5i"

en: IMCONJUGATE("-i") returns "i"
da: IMCONJUGATE("-i") giver "i"

en: IMCONJUGATE("12") returns "12"
da: IMCONJUGATE("12") giver "12"

en: The IMARGUMENT(complex number) returns the argument of a complex number of form x+yi.
da: IMARGUMENT(komplekst tal) giver argumentet af et komplekst tal på formen x+yi.

en: IMARGUMENT(complex number)
da: IMARGUMENT(komplekst tal)

en: IMARGUMENT("1.2+5i") returns 0.6072
da: IMARGUMENT("1,2+5i") giver 0,6072

en: IMARGUMENT("-i") returns -1.57079633
da: IMARGUMENT("-i") giver -1,57079633

en: IMARGUMENT("12") returns "#Div/0"
da: IMARGUMENT("12") giver "#Div/0"

en: The IMABS(complex number) returns the norm of a complex number of form x+yi.
da: IMABS(komplekst tal) giver den numeriske værdi af et komplekst tal på formen x+yi.

en: IMABS(complex number)
da: IMABS(komplekst tal)

en: IMABS("1.2+5i") returns 5.1419
da: IMABS("1,2+5i") giver 5,1419

en: IMABS("-i") returns 1
da: IMABS("-i") giver 1

en: IMABS("12") returns 12
da: IMABS("12") giver 12

en: Floating point value
da: Decimaltalsværdi

en: The DELTA() function returns 1 if x equals y, otherwise returns 0. y defaults to 0.
da: Funktionen DELTA() giver 1, hvis x er lig med y, ellers gives 0. Standardværdien for y er 0.

en: DELTA(1.2; 3.4) returns 0
da: DELTA(1,2; 3,4) giver 0

en: DELTA(3; 3) returns 1
da: DELTA(3; 3) giver 1

en: DELTA(1; TRUE) returns 1
da: DELTA(1; Sand) giver 1

en: The GESTEP() function returns 1 if x greater or equals y, otherwise returns 0. y defaults to 0.
da: Funktionen GESTEP() giver 1, hvis x er større end eller lig med y, ellers gives 0. Standardværdien for y er 0.

en: GESTEP(1.2; 3.4) returns 0
da: GESTEP(1,2; 3,4) giver 0

en: GESTEP(3; 3) returns 1
da: GESTEP(3; 3) giver 1

en: GESTEP(0.4; TRUE) returns 0
da: GESTEP(0,4; Sand) giver 0

en: GESTEP(4; 3) returns 1
da: GESTEP(4; 3) giver 1

en: Financial
da: Finans

en: Issue date
da: Udstedelsesdato

en: First interest
da: Første rente

en: Settlement
da: Afregningsdato

en: Annual rate of security
da: Årlig rente for værdipapir

en: Par value
da: Pr værdi

en: Number of payments per year
da: Antal betalinger per år

en: Day counting basis
da: Dagtællingsbasis

en: The ACCRINT function returns accrued interest for a security which pays periodic interest. Allowed frequencies are 1 - annual, 2 - semi-annual or 4 - quarterly. Basis is the type of day counting you want to use: 0: US 30/360 (default), 1: real days, 2: real days/360, 3: real days/365 or 4: European 30/360.
da: Funktionen ACCRINT giver den samlede rente for et værdipapir som udbetaler periodisk rente. Tilladte frekvenser er 1 - årlig, 2 - halvårlig eller 4 - pr. kvartal. Basis er den type dagtælling du ønsker at bruge: 0: US 30/360 (standard), 1: rigtige dage, 2: rigtige dage/360, 3: rigtige dage/365 eller 4: Europæisk 30/360.

en: ACCRINT(issue; first interest; settlement; rate; par; frequency; basis)
da: ACCRINT(udstedelsesdato; første rente; afregningsdato; rate; nominel; frekvens; basis)

en: ACCRINT("2/28/2001"; "8/31/2001"; "5/1/2001"; 0.1; 1000; 2; 0) returns 16,944
da: ACCRINT("2/28/2001"; "8/31/2001"; "5/1/2001"; 0.1;1000; 2; 0) giver 16.944

en: The ACCRINTM function returns accrued interest for a security which pays interests at maturity date. Basis is the type of day counting you want to use: 0: US 30/360 (default), 1: real days, 2: real days/360, 3: real days/365 or 4: European 30/360.
da: Funktionen ACCRINTM giver samlet rente for et værdipapir som betaler rente på udløbsdatoen. Basis er den type dagtælling du ønsker at bruge: 0: US 30/360 (standard), 1: rigtige dage, 2: rigtige dage/360, 3: rigtige dage/365 eller 4: Europæisk 30/360.

en: ACCRINTM(issue; settlement; rate; par; basis)
da: ACCRINTM(udstedelsesdato; afregningsdato; rate; nominel; basis)

en: ACCRINTM("2/28/2001"; "8/31/2001"; 0.1; 100) returns 5.0278
da: ACCRINTM("2/28/2001"; "8/31/2001"; 0.1; 100) giver 5,0278

en: Cost
da: Omkostning

en: The AMORDEGRC function calculates the amortization value for the French accounting system using degressive depreciation.
da: Funktionen AMORDEGRC beregner amortiseringsværdien for det franske bogføringssystem med brug af degressive afskrivninger.

en: AMORDEGRC( Cost; purchaseDate; firstPeriodEndDate; salvage; period; rate; basis)
da: AMORDEGRC( omkostning; indkøbsDato; førstePeriodeSlutDtao; restværdi; periode; rente; basis)

en: AMORDEGRC( 1000; "2006-02-01"; "2006-12-31"; 10; 0; 0.1; 1 ) returns 228
da: AMORDEGRC( 1000; "2006-02-01"; "2006-12-31"; 10; 0; 0.1; 1 ) giver 228

en: The AMORLINC function calculates the amortization value for the French accounting system using linear depreciation.
da: Funktionen AMORLINC beregner amortiseringsværdien for det franske bogføringssystem med lineær afskrivninger.

en: AMORLINC( Cost; purchaseDate; firstPeriodEndDate; salvage; period; rate; basis)
da: AMORLINC( omkostning; indkøbsDato; førstePeriodeSlutDtao; restværdi; periode; rente; basis)

en: AMORLINC( 1000; "2004-02-01"; "2004-12-31"; 10; 0; 0.1; 1 ) returns 91.256831
da: AMORLINC( 1000; "2004-02-01"; "2004-12-31"; 10; 0; 0.1; 1 ) giver 91.256831

en: Principal
da: Hovedstol

en: Interest rate
da: Rente

en: Periods per year
da: Perioder pr. år

en: Years
da: År

en: The COMPOUND() function returns the value of an investment, given the principal, nominal interest rate, compounding frequency and time. For example: $5000 at 12% interest compounded quarterly for 5 years will become COMPOUND(5000;0.12;4;5) or $9030.56.
da: Funktionen COMPOUND() giver værdien af en investering givet hovedstolen, den nominelle rente, frekvensen af tilskrivninger og tiden. Eksempel: 5000 kroner til 12% rente hvert kvartal i 5 år bliver til COMPOUND(5000;0,12;4;5) eller 9030,56 kroner.

en: COMPOUND(initial;interest;periods;periods_per_year)
da: COMPOUND(startkapital;rente;perioder;perioder_pr_år)

en: COMPOUND(5000;0.12;4;5) equals 9030.56
da: COMPOUND(5000;0,12;4;5) er lig med 9030,56

en: The CONTINUOUS() function calculates the return on continuously compounded interest, given the principal, nominal rate and time in years. For example: $1000 earning 10% for 1 year becomes CONTINUOUS(1000;.1;1) or $1105.17.
da: Funktionen  CONTINUOUS() beregner, hvad man har, hvis der tilskrives renter kontinuerligt givet hovedstolen, den nominelle rente og tiden i år. Eksempel: 1000 kroner der tjener 10% i 1 år bliver CONTINUOUS(1000;0,1;1) eller 1105,17 kroner.

en: CONTINOUS(principal;interest;years)
da: CONTINUOUS(hovedstol;rente;år)

en: CONTINUOUS(1000;0.1;1) equals 1105.17
da: CONTINUOUS(1000;0,1;1) er lig med 1105,17

en: Maturity
da: Udløbsdato

en: Frequency
da: Frekvens

en: The COUPNUM function returns the number of coupons to be paid between the settlement and the maturity. Basis is the type of day counting you want to use: 0: US 30/360 (default), 1: real days, 2: real days/360, 3: real days/365 or 4: European 30/360.
da: Funktionen COUPNUM giver antallet af kuponer der skal betales mellem afregningsdato og udløbsdato. Basis er den måde der tælles dage på: 0: US 30/360 (standard), 1: rigtige dage, 2: rigtige dage/360, 3: rigtige dage/365 eller 4: Europæisk 30/360.

en: COUPNUM(settlement; maturity; frequency; basis)
da: COUPNUM(afregningsdato; udløbsdato; frekvens; basis)

en: COUPNUM("2/28/2001"; "8/31/2001"; 2; 0) returns 1
da: COUPNUM("2/28/2001"; "8/31/2001"; 2; 0) giver 1

en: rate
da: rente

en: periods
da: perioder

en: value
da: værdi

en: end
da: slut

en: Calculates the cumulative interest payment.
da: Beregner den samlede rentebetaling.

en: CUMIPMT(rate; periods; value; start; end; type)
da: CUMIPMT(rente; perioder; værdi; start; slut; type)

en: CUMIPMT( 0.06/12; 5*12; 100000; 5; 12; 0 ) equals -3562,187023
da: CUMIPMT( 0.06/12; 5*12; 100000; 5; 12; 0 ) er lig med -3562,187023

en: Calculates the cumulative principal payment.
da: Beregner den samlede principal-betaling.

en: CUMPRINC(rate; periods; value; start; end; type)
da: CUMPRINC(rente; perioder; værdi; start; slut; type)

en: CUMPRINC( 0.06/12; 5*12; 100000; 5; 12; 0 ) equals -11904.054201
da: CUMPRINC( 0.06/12; 5*12; 100000; 5; 12; 0 ) er lig med -11904.054201

en: Salvage
da: Restværdi

en: Life
da: Levetid

en: Period
da: Periode

en: The DB() function will calculate the depreciation of an asset for a given period using the fixed-declining balance method. Month is optional, if omitted it is assumed to be 12.
da: Funktionen DB() vil beregne afskrivningen af et gode over en given periode ved brug af fast-aftagende balancemetoden. Måned er valgfri, og hvis den udelades, antages den at være 12.

en: DB(cost; salvage value; life; period [;month])
da: DB(omkostning; restværdi; levetid; [;måned])

en: DB(8000;400;6;3) equals 1158.40
da: DB(8000;400;6;3) er lig med 1158.40

en: DB(8000;400;6;3;2) equals 1783.41
da: DB(8000;400;6;3;2) er lig med 1783.41

en: Factor
da: Faktor

en: The DDB() function calculates the depreciation of an asset for a given period using the arithmetic-declining method. The factor is optional, if omitted it is assumed to be 2. All the parameter must be greater than zero.
da: Funktionen DDB() beregner afskrivningen af et gode over en given periode ved brug af aritmetisk-aftagende-metoden. Faktoren er valgfri, og hvis den udelades, antages den at være 2. Alle parametre skal være større end nul.

en: DDB(cost; salvage value; life; period [;factor])
da: DDB(omkostning; restværdi; levetid; periode [;faktor])

en: DDB(75000;1;60;12;2) returns 1721.81
da: DDB(75000;1;60;12;2) giver 1721,81

en: Price per $100 face value
da: Pris pr $100 pålydende værdi

en: Redemption
da: Indløsningskurs

en: The DISC function returns the discount rate for a security. Basis is the type of day counting you want to use: 0: US 30/360 (default), 1: real days, 2: real days/360, 3: real days/365 or 4: European 30/360.
da: Funktionen DISC giver diskonto-renten for et værdipapir. Basis er den måde du tæller dage på: 0: US 30/360 (standard), 1: rigtige dage, 2: rigtige dage/360, 3: rigtige dage/365 eller 4: Europæisk 30/360.

en: DISC(settlement; maturity; par; redemption [; basis ] )
da: DISC(afregningsdato; udløbsdato; nominel; indløsningskurs [; basis ] )

en: DISC("2/28/2001"; "8/31/2001"; 12; 14) returns 0.2841
da: DISC("2/28/2001"; "8/31/2001"; 12; 14) giver 0,2841

en: Fractional Dollar
da: Fraktioneret dollar

en: The DOLLARDE() function returns a dollar price expressed as a decimal number. The fractional dollar is the number to be converted and the fraction is the denominator of the fraction
da: Funktionen DOLLARDE() giver en dollarpris udtrykt som et decimaltal. Den dollarbrøk er det tal der skal konverteres og nævner er nævneren i brøken

en: DOLLARDE(fractional dollar; fraction)
da: DOLLARDE(dollarbrøk; nævner)

en: DOLLARDE(1.02; 16) - stands for 1 and 2/16 - returns 1.125
da: DOLLARDE(1.02; 16) - står for 1 og 2/16 - giver 1.125

en: Decimal Dollar
da: Decimal dollar

en: The DOLLARFR() function returns a dollar price expressed as a fraction. The decimal dollar is the number to be converted and the fraction is the denominator of the fraction
da: Funktionen DOLLARFR() giver en dollarpris udtrykt som en brøk. Decimaldollaren er det tal der skal konverteres og fraktionen er nævneren i brøken

en: DOLLARFR(fractional dollar; fraction)
da: DOLLARFR(dollarbrøk; nævner)

en: DOLLARFR(1.125; 16) returns 1.02. (1 + 2/16)
da: DOLLARFR(1.125; 16) giver 1.02. (1 + 2/16)

en: Rate
da: Rente

en: Present value (PV)
da: Nuværende værdi (PV)

en: Future value (FV)
da: Fremtidig værdi (FV)

en: Returns the number of periods needed for an investment to retain a desired value.
da: Giver antallet af perioder nødvendig for at en investering kan bibeholde en ønsket værdi.

en: DURATION(rate; pv; fv)
da: DURATION(rente; pv; fv)

en: DURATION(0.1; 1000; 2000) returns 7.27
da: DURATION(0,1; 1000; 2000) giver 7.27

en: Coupon
da: Kupon

en: Yield
da: Udbytte

en: Returns the Macauley duration of a fixed interest security in years.
da: Giver Macauley-varigheden af et værdipapir med fast rente i år.

en: DURATION_ADD(Settlement; Maturity; Coupon; Yield; Frequency; Basis)
da: DURATION_ADD(afregningsdato; udløbsdato; kupon; udbytte; frekvens; basis)

en: DURATION_ADD( "1998-01-01"; "2006-01-01"; 0.08; 0.09; 2; 1 ) returns 5.9937749555
da: DURATION_ADD( "1998-01-01"; "2006-01-01"; 0.08; 0.09; 2; 1 ) giver 5.9937749555

en: Nominal interest rate
da: Nominel rente

en: Periods
da: Perioder

en: The EFFECT() function calculates the effective yield for a nominal interest rate (annual rate or APR). For example: 8% interest compounded monthly provides an effective yield of EFFECT(.08;12) or 8.3%.
da: Funktionen EFFECT() beregner den effektive rente for en nominel (årlig) rente. Eksempel: 8% rente tilskrevet månedligt giver en effektiv rente på EFFECT(0,08;12) eller 8,3%.

en: EFFECT(nominal;periods)
da: EFFECT(nominel;perioder)

en: EFFECT(0.08;12) equals 0.083
da: EFFECT(0,08;12) er lig med 0,083

en: The EFFECTIVE() function calculates the effective yield for a nominal interest rate (annual rate or APR). It is the same as the EFFECT function.
da: Funktionen EFFECTIVE() beregner det effektive udbytte for en nominel rentesætning (årlig procentuel rentesætning, forkortet APR på engelsk). Det er det samme som funktionen EFFECT.

en: EFFECTIVE(nominal;periods)
da: EFFECTIVE(nominel;perioder)

en: The EURO() function converts one Euro to a given national currency in the European monetary union. Currency is one of the following: ATS (Austria), BEF (Belgium), CYP (Cyprus), DEM (Germany), EEK (Estonia), ESP (Spain), EUR (Euro), FIM (Finland), FRF (France), GRD (Greece), IEP (Ireland), ITL (Italy), LTL (Lithuania), LUF (Luxembourg), LVL (Latvia), MTL (Malta), NLG (Netherlands), PTE (Portugal), SIT (Slovenia), or SKK (Slovakia).
da: Funktionen EURO() konverterer en euro til en given national valuta inden for den Europæiske Monetære Union. Valutaen er en af følgende: ATS (Østrig), BEF (Belgien), CYP (Cypern), DEM (Tyskland), EEK (Estland) ESP (Spanien), EUR (Euro), FIM (Finland), FRF (Frankrig), GRD (Grækenland), IEP (Irland), ITL (Italien), LTL (Litauen), LUF (Luxembourg), LVL (Letland), MTL (Malta)NLG (Holland), PTE (Portugal), SIT (Slovenien) eller SKK (Slovakiet).

en: EURO(currency)
da: EURO(valuta)

en: EURO("DEM") equals 1.95583
da: EURO("DEM") er lig med 1,95583

en: Source currency
da: Kildevaluta

en: Target currency
da: Målvaluta

en: The EUROCONVERT() function converts a number from one national currency to another currency in the European monetary union by using EURO an intermediary. Currency is one of the following: ATS (Austria), BEF (Belgium), DEM (Germany), ESP (Spain), EUR (Euro), FIM (Finland), FRF (France), GRD (Greece), IEP (Ireland), ITL (Italy), LUF (Luxembourg), NLG (Netherlands), or PTE (Portugal).
da: Funktionen EUROCONVERT() konverterer et tal fra en national valuta til en anden valuta i det den Europæiske Økonomiske og Monetære Union, ved at bruge EURO som mellemled. Valuta er en af følgende:  ATS (Østrig), BEF (Belgien), DEM (Tyskland), ESP (Spanien), EUR (Euro), FIM (Finland), FRF (Frankrig), GRD (Grækenland), IEP (Irland), ITL (Italien), LUF (Luxembourg), NLG  (Nederlandene), or PTE (Portugal).

en: EUROCONVERT(number; source currency; target currency)
da: EUROCONVERT(tal; kildevaluta; målvaluta)

en: EUROCONVERT(1; "EUR"; "DEM") equals 1.95583
da: EUROCONVERT(1; "EUR"; "DEM") er lig med 1.95583

en: Present value
da: Nuværende værdi

en: The FV() function returns the future value of an investment, given the yield and the time elapsed. If you have $1000 in a bank account earning 8% interest, after two years you will have FV(1000;0.08;2) or $1166.40.
da: Funktionen FV() giver den fremtidige værdi af en investering givet udbyttet og tiden der er gået. Hvis du har 1000 kroner på en bankkonto der tjener 8% rente, så vil du have FV(1000;0,08;2) efter to år, eller 1166,40 kroner.

en: FV(present value;yield;periods)
da: FV(nuværende_værdi;udbytte;perioder)

en: FV(1000;0.08;2) equals 1166.40
da: FV(1000;0,08;2) er lig med 1166,40

en: Payment per period
da: Betalinger pr. periode

en: The FV_ANNUITY() function returns the future value of a stream of payments given the amount of the payment, the interest rate and the number of periods. For example: If you receive $500 per year for 20 years, and invest it at 8%, the total after 20 years will be FV_annuity(500;0.08;20) or $22,880.98. This function assumes that payments are made at the end of each period.
da: Funktionen FV_ANNUITY() giver den fremtidige værdi af en strøm af betalinger givet det beløb der betales, renten samt antallet af perioder. Eksempel: Hvis du modtager 500 kroner om året i 20 år, og investerer det til 8%, så vil totalværdien efter 20 år være FV_annuity(500;0,08;20) eller 22.880,98 kroner. Denne funktion antager at der betales i slutningen af hver periode.

en: FV_ANNUITY(amount;interest;periods)
da: FV_ANNUITY(beløb;rente;perioder)

en: FV_ANNUITY(1000;0.05;5) equals 5525.63
da: FV_ANNUITY(1000;0,05;5) er lig med 5525,63

en: Investment
da: Investering

en: The INTRATE function returns the interest rate for a fully invested security. Basis is the type of day counting you want to use: 0: US 30/360 (default), 1: real days, 2: real days/360, 3: real days/365 or 4: European 30/360.
da: Funktionen INTRATE giver renteniveauet for et fuldt investeret værdipapir. Basis er den måde dage tælles på, du ønsker at bruge: 0: US 30/360 (standard), 1: rigtige dage, 2: rigtige dage/360, 3: rigtige dage/365 eller 4: Europæisk 30/360.

en: INTRATE(settlement; maturity; investment; redemption; basis)
da: INTRATE(afregningsdato; udløbsdato; investering; indløsningskurs; basis)

en: INTRATE("2/28/2001"; "8/31/2001"; 1000000; 2000000; 1) returns 1.98
da: INTRATE("2/28/2001"; "8/31/2001"; 1000000; 2000000;1) giver 1,98

en: Number of periods
da: Antal perioder

en: Present values
da: Nuværende værdier

en: Future value (optional)
da: Fremtidig værdi (valgfri)

en: Type (optional)
da: Type (valgfri)

en: IPMT calculates the amount of a payment of an annuity going towards interest.
da: IMTP beregner den del af beløbet i en betaling for en annuitet der er renter.

en: Rate is the periodic interest rate.
da: Renten er den periodiske rente

en: Period is the amortizement period. 1 for the first and NPER for the last period.
da: Periode er amortiseringsperioden. 1 for den første og NPER for den sidste periode.

en: NPER is the total number of periods during which annuity is paid.
da: NPER er det totale antal perioder i hvilket annuiteten bliver betalt.

en: PV is the present value in the sequence of payments.
da: PV er den nutidige værdi i sekvensen af betalinger.

en: FV (optional) is the desired (future) value.  default: 0.
da: FV (frivillig) er den ønskede (fremtidige) værdi. standard: 0.

en: Type (optional) defines the due date. 1 for payment at the beginning of a period and 0 (default) for payment at the end of a period.
da: Type (frivillig) definerer forfaldsdatoen. 1 for betaling ved begyndelsen af en periode og 0 (standard) for betaling ved slutningen af en periode.

en: The example shows the interest to pay in the last year of a three year loan. The interest rate is 10 percent.
da: Eksemplet viser den rente der skal betales det sidste år for et treårs lån. Rentesatsten er 10 procent.

en: IPMT(Rate; Period; NPer; PV; FV; Type)
da: IPMT(rente; periode; NPer; PV; FV; type)

en: IPMT(0.1;3;3;8000) equals -292.45
da: IPMT(0,1;3;3;8000) er lig med -292,45

en: Guess
da: Gæt

en: The IRR function calculates the internal rate of return for a series of cash flows.
da: Funktionen IRR udregner den interne forrentningsprocent for en serie af pengestrømme.

en: IRR( Values[; Guess = 0.1 ] )
da: IRR( værdier[; gæt = 0.1 ] )

en: Present values (PV)
da: Nuværende værdier (PV)

en: Calculates the interest paid on a given period of an investment.
da: Beregner den rente der betales i en given periode af en investering.

en: Period is the amortizement period. 1 for the first and NPer for the last period.
da: Periode er amortiseringsperioden. 1 for den første og NPer for den sidste periode.

en: NPer is the total number of periods during which annuity is paid.
da: NPer er det  totale antal perioder i hvilket annuiteten bliver betalt.

en: ISPMT(Rate; Period; NPer; PV)
da: ISPMT(rente; periode; NPer; PV)

en: ISPMT(0.1; 1; 3; 8000000) equals -533333
da: ISPMT(0,1; 1; 3; 8000000) er lig med -533333

en: Face value
da: Pålydende værdi

en: Coupon rate
da: Kuponrente

en: Coupons per year
da: Kuponer pr. år

en: Market interest rate
da: Markedsrente

en: The LEVEL_COUPON() function calculates the value of a level-coupon bond. For example: if the interest rate is 10%, a $1000 bond with semi-annual coupons at a rate of 13% that matures in 4 years is worth LEVEL_COUPON(1000;.13;2;4;.1) or $1096.95.
da: Funktionen LEVEL_COUPON() beregner værdien af en level-coupon-obligation. Eksempel: Hvis renten er 10%, vil en 1000 kroners obligation med halvårlige kuponer til en rente på 13% der udløber efter 4 år, være LEVEL_COUPON(1000;0,13;2;4;0,1) eller 1097,10 kroner værd.

en: LEVEL_COUPON(face value;coupon rate;coupons per year;years;market rate)
da: LEVEL_COUPON(pålydende værdi;kuponrente;kuponer pr. år;år;markedsrente)

en: LEVEL_COUPON(1000;.13;2;4;.1) equals 1096.95
da: LEVEL_COUPON(1000;0,13;2;4;0,1) er lig med 1096,95

en: The MDURATION() function will calculate the modified Macauley duration of a fixed interest security in years.
da: Funktionen MDURATION() udregner den ændrede Macauley-varighed for et værdipapir med fast rente i år.

en: MDURATION( Settlement; Maturity; Coupon; Yield; Frequency; [ Basis=0 ])
da: MDURATION( afregningsdato; udløbsdato; kupon; udbytte; frekvens; [ basis=0 ])

en: MDURATION("2004-02-01"; "2004-05-31"; 0.08; 0.09; 2; 0) returns 0.316321106
da: MDURATION("2004-02-01"; "2004-05-31"; 0.08; 0.09; 2; 0) giver 0.316321106

en: Reinvestment
da: Reinvestering

en: The MIRR() function will calculate the modified internal rate of return (IRR) of a series of periodic investments.
da: Funktion MIRR() udregner den ændrede interne forrentningsprocent (IRR) for en serie af periodiske investeringer.

en: MIRR(values; investment; reinvestment)
da: MIRR(værdier; investering; reinvestering)

en: MIRR({100;200;-50;300;-200}, 5%, 6%) equals 34.2823387842%
da: MIRR({100;200;-50;300;-200}, 5%, 6%) er lig med 34.2823387842%

en: Effective interest rate
da: Effektiv rente

en: The NOMINAL() function calculates the nominal (stated) interest rate for an effective (annualized) interest rate compounded at given intervals. For example: to earn 8% on an account compounded monthly, you need a return of NOMINAL(.08;12) or 7.72%.
da: Funktionen NOMINAL() beregner den nominelle (udtrykte) rente svarende til en effektiv (årlig) rente tilskrevet med givne intervaller. Eksempel: For at tjene 8% på en konto med månedlig tilskrivning, behøver man blot at få NOMINAL(0,08;12) eller 7,72%.

en: NOMINAL(effective;periods)
da: NOMINAL(effektiv;perioder)

en: NOMINAL(0.08;12) equals 0.0772
da: NOMINAL(0,08;12) er lig med 0,0772

en: Payment
da: Betaling

en: Future value (FV - optional)
da: Fremtidig værdi (FV - valgfri)

en: Returns the number of periods of an investment.
da: Giver antallet af perioder i en investering.

en: NPER(rate;payment;pv;fv;type)
da: NPER(rente;betaling;pv;fv;type)

en: NPER(0.1; -100; 1000) equals 11
da: NPER(0,1; -100; 1000) er lig med 11

en: NPER(0.06; 0; -10000; 20000 ;0) returns 11.906
da: NPER(0,06; 0; -10000; 20000 ;0) giver 11,906

en: Values (array)
da: Værdier (array)

en: The net present value (NPV) for a series of periodic cash flows.
da: Nutidsværdien (NPV) af en serie periodiske cashflows.

en: Computes the net present value for a series of periodic cash flows with the
                   discount rate Rate. Values should be positive if they are received as income, and
                       negative if the amounts are expenditure.
da: Beregner nutidsværdien af en serie periodiske pengestrømme med
                    diskonto-renten. Værdier skal være positive hvis de modtages indkomst, og 
                    negative hvis beløbene er omkostninger.

en: NPV(Rate; Values)
da: NPV(rente; værdier)

en: Last
da: Seneste

en: AnnualYield
da: Årligt udbytte

en: The ODDLPRICE function calculates the value of the security per 100 currency units of face value. The security has an irregular last interest date.
da: Funktionen ODDLPRICE udregner værdien af et værdipapir pr. 100 valutaenheder til pålydende værdi. Værdipapiret har en uregelmæssig sidste rentedato.

en: ODDLPRICE( Settlement; Maturity; Last; Rate; AnnualYield; Redemption; Frequency [; Basis = 0 ] )
da: ODDLPRICE( afregningsdato; udløbsdato; sidste; rente; ÅrligtUdbytte; indløsningskurs; frekvens [; basis = 0 ] )

en: ODDLPRICE(DATE(1990;6;1);DATE(1995;12;31);DATE(1990;1;1);3%;5%;100;2) returns 90.991042345
da: ODDLPRICE(DATE(1990;6;1);DATE(1995;12;31);DATE(1990;1;1);3%;5%;100;2) giver 90.991042345

en: Price
da: Pris

en: The ODDLYIELD function calculates the yield of the security which has an irregular last interest date.
da: Funktionen ODDLYIELD udregner udbyttet for et værdipapir som har en uregelmæssig sidste rentedato.

en: ODDLYIELD( Settlement; Maturity; Last; Rate; Price; Redemption; Frequency [; Basis = 0 ] )
da: ODDLYIELD( afregningsdato; udløbsdato; sidste; rente; pris; indløsningskurs; frekvens [; basis = 0 ] )

en: ODDLYIELD(DATE(1990;6;1);DATE(1995;12;31);DATE(1990;1;1);3%;91;100;2) returns 4.997775351
da: ODDLYIELD(DATE(1990;6;1);DATE(1995;12;31);DATE(1990;1;1);3%;91;100;2) giver 4.997775351

en: Number of periods (NPer)
da: Antal perioder (NPer)

en: PMT returns the amount of payment for a loan based on a constant interest rate and constant payments (each payment is equal amount).
da: PMT giver mængden af en betaling for et lån baseret på fast rente og konstante betalinger (hver betaling det samme beløb).

en: PMT(rate; nper ; pv [; fv = 0 [; type = 0 ]] )
da: PMT(rente; nper ; pv [; fv = 0 [; type = 0 ]] )

en: PMT(0.1; 4; 10000) equals -3154.71
da: PMT(0,1; 4; 10000) er lig med -3154,71

en: PPMT calculates the amount of a payment of an annuity going towards principal.
da: PPMT beregner beløbet i en betaling for en annuitet der afdrager på hovedstolen.

en: PPMT(Rate; Period; NPer; PV [; FV = 9 [; Type = 0 ]] )
da: PPMT(rente; periode; NPer; PV [; FV = 9 [; Type = 0 ]] )

en: PPMT(0.0875;1;36;5000;8000;1) equals -18.48
da: PPMT(0,0875;1;36;5000;8000;1) er lig med -18,48

en: Issue
da: Udstedelsesdato

en: Discount rate
da: Diskonto-renten

en: PRICEMAT Calculate the price per 100 currency units of face value of the security that pays interest on the maturity date.
da: PRICEMAT udregner prisen pr. 100 valutaenheder til pålydende værdi for et værdipapir der betaler rente på udløbsdatoen.

en: Basis     Calculation method
da: Basis     Beregningsmetode

en:   0       US method, 12 months, each month with 30 days
da:   0       USA-metoden, 12 måneder, hver måned med 30 dage

en:   1       Actual number of days in year, actual number of days in months
da:   1       Faktisk antal dage i året, faktisk antal dage i måneder

en:   2       360 days in a year, actual number of days in months
da:   2       360 days i et år, faktisk antal dage i måneder

en:   4       365 days in a year,  actual number of days in months
da:   4       365 days i et år,  faktisk antal dage i måneder

en:   5       European method, 12 months, each month has 30 days
da:   5       Europæisk metode, 12 måneder, hver måned har 30 dage

en: PRICEMAT(settlement; maturity; issue; rate; yield [; basis = 0 ] )
da: PRICEMAT(afregningsdato; uldøbsdato; udstedelsesdato; rente; udbytte [; basis = 0 ] )

en: PRICEMAT(DATE(1990;6;1);DATE(1995;12;31);DATE(1990;1;1);6%;5%) returns 103.819218241
da: PRICEMAT(DATE(1990;6;1);DATE(1995;12;31);DATE(1990;1;1);6%;5%) giver 103.819218241

en: Future value
da: Fremtidig værdi

en: The PV() function returns the present value of an investment -- the value today of a sum of money in the future, given the rate of interest or inflation. For example if you need $1166.40 for your new computer and you want to buy it in two years while earning 8% interest, you need to start with PV(1166.4;0.08;2) or $1000.
da: Funktionen PV() giver den nutidsværdien af en investering - værdien i dag af en sum penge i fremtiden, givet renten eller inflationen. Hvis du f.eks. har brug for 11664 kroner til din nye computer, og du ønsker at købe den om to år, og du tjener 8% i rente, så skal du starte med PV(11664;0,08;2) eller 10000 kroner.

en: PV(future value;rate;periods)
da: PV(fremtidig_værdi;rente;perioder)

en: PV(1166.4;0.08;2) equals 1000
da: PV(1166,4;0,08;2) er lig med 1000

en: The PV_ANNUITY() function returns the present value of an annuity or stream of payments. For example: a "million dollar" lottery ticket that pays $50,000 a year for 20 years, with an interest rate of 5%, is actually worth PV_ANNUITY(50000;0.05;20) or $623,111. This function assumes that payments are made at the end of each period.
da: Funktionen PV_ANNUITY() giver den nutidsværdien af en annuitet eller strøm af betalinger. Eksempel: En "kr. 1.000.000"-lotteriseddel der betaler 50.000 kroner om året i 20 år med en rente på 5%, er faktisk kun PV_ANNUITY(50000;0,05;20) eller 623.111 kroner værd. Denne funktion antager at betalinger foretages i slutningen af hver periode.

en: PV_ANNUITY(amount;interest;periods)
da: PV_ANNUITY(beløb;rente;perioder)

en: PV_ANNUITY(1000;0.05;5) equals 4329.48
da: PV_ANNUITY(1000;0,05;5) er lig med 4329,48

en: Payment period
da: Betalingsperiode

en: Regular payments
da: Regelmæssige betalinger

en: The RATE() function computes the constant interest rate per period of an investment.
da: Funktionen RATE() udregner den konstante forrentningsprocent pr. periode af en investering.

en: RATE(nper;pmt;pv;fv;type;guess)
da: RATE(nper;pmt;pv;fv;type;gæt)

en: RATE(4*12;-200;8000) equals 0.007701472
da: RATE(4*12;-200;8000) er lig med 0.007701472

en: The RECEIVED function returns the amount received at the maturity date for a invested security. Basis is the type of day counting you want to use: 0: US 30/360 (default), 1: real days, 2: real days/360, 3: real days/365 or 4: European 30/360. The settlement date must be before maturity date.
da: Funktionen RECEIVED giver det beløb der modtages på udløbsdatoen for en investering. Basis er den type dagtælling du ønsker at bruge: 0: US 30/360 (standard), 1: rigtig dag, 2: rigtige dage/360, 3: rigtige dage/365 eller 4: Europæisk 30/360. Afregningsdatoen skal være før udløbsdatoen.

en: RECEIVED(settlement; maturity; investment; discount; basis)
da: RECEIVED(afregningsdato; udløbsdato; investering; diskonto; basis)

en: RECEIVED("2/28/2001"; "8/31/2001"; 1000; 0.05; 0) returns 1,025.787
da: RECEIVED("2/28/2001"; "8/31/2001"; 1000; 0.05; 0) giver 1.025,787

en: The RRI function calculates the interest rate resulting from the profit (return) of an investment.
da: Funktionen RRI udregner renten som resulterer af overskuddet (forrentningen) af en investering.

en: RRI(1;100;200) returns 1
da: RRI(1;100;200) giver 1

en: The SLN() function will determine the straight line depreciation of an asset for a single period. Cost is the amount you paid for the asset. Salvage is the value of the asset at the end of the period. Life is the number of periods over which the asset is depreciated. SLN divides the cost evenly over the life of an asset.
da: Funktionen SLN() vil afgøre den lige linje af afskrivning af et gode i en enkelt periode. Det beløb du betalte for godet er omkostningen. Værdien af godet ved slutningen af perioden er restværdien. Levetid er antallet af perioder over hvilke godet afskrives. SLN opdeler omkostningen ligeligt over et godes levetid.

en: SLN(cost; salvage value; life)
da: SLN(omkostning; restværdi; levetid)

en: SLN(10000;700;10) equals 930
da: SLN(10000;700;10) er lig med 930

en: The SYD() function will calculate the sum-of-years digits depreciation for an asset based on its cost, salvage value, anticipated life, and a particular period. This method accelerates the rate of the depreciation, so that more depreciation expense occurs in earlier periods than in later ones. The depreciable cost is the actual cost minus the salvage value. The useful life is the number of periods (typically years) over which the asset is depreciated.
da: Funktionen SYD() vil beregne sum-af-år-cifre-afskrivning for et gode baseret på dets pris, restværdi, forventede levetid og en bestemt periode. Denne metode accelererer graden af afskrivning, så der er mere afskrivning i de tidligere perioder end i de senere. Den afskrivelige pris er den faktiske pris minus restværdien. Den brugbare levetid er antallet af perioder (typisk år) over hvilke godet afskrives.

en: SYD(cost; salvage value; life; period)
da: SYD(omkostning; restværdi; levetid; periode)

en: SYD(5000; 200; 5; 2) equals 1280
da: SYD(5000;200;5;2) er lig med 1280

en: The TBILLEQ functions returns the bond equivalent for a treasury bill. The maturity date must be after the settlement date but within 365 days.
da: Funktionen TBILLEQ giver bond ækvivalenten for en statsobligation. Udløbsdatoen skal være efter afregningsdatoen, men indenfor 365 dage.

en: TBILLEQ(settlement; maturity; discount)
da: TBILLEQ(afregningsdato; udløbsdato; diskonto)

en: TBILLEQ("2/28/2001"; "8/31/2001"; 0.1) returns 0.1068
da: TBILLEQ("2/28/2001"; "8/31/2001"; 0,1) giver 0,1068

en: The TBILLPRICE functions returns the price per $100 value for a treasury bill. The maturity date must be after the settlement date but within 365 days. The discount rate must be positive.
da: Funktionen TBILLPRICE giver prisen pr $100 værdi for en statsobligation. Udløbsdatoen skal være efter afregningsdatoen, men indefor 365 dage. Diskontoen skal være positiv.

en: TBILLPRICE(settlement; maturity; discount)
da: TBILLPRICE(afregningsdato; udløbsdato; diskonto)

en: TBILLPRICE("2/28/2001"; "8/31/2001"; 0.05) returns 97.4444
da: TBILLPRICE("2/28/2001"; "8/31/2001"; 0,05) giver 97,4444

en: The TBILLYIELD functions returns the yield for a treasury bill. The maturity date must be after the settlement date but within 365 days. The price must be positive.
da: Funktionen TBILLYIELD giver udbyttet for en treasury bill. Udløbsdatoenskal være efter afregningsdatoen, men indenfor 365 dage. Prisen skal være positiv.

en: TBILLYIELD(settlement; maturity; price)
da: TBILLYIELD(afregningsdato; udløbsdato; pris)

en: TBILLYIELD("2/28/2001"; "8/31/2001"; 600) returns -1.63
da: TBILLYIELD("2/28/2001"; "8/31/2001"; 600) giver -1,63

en: VDB calculates the depreciation allowance of an asset with an initial value, an expected useful life, and a final value of salvage for a period specified, using the variable-rate declining balance method.
da: VDB beregner afskrivningsfradraget for et aktiv med en startværdi, en forventet nyttig levetid, og en endelig restværdi for en angivet periode, med brug af variabel rente, aftagende balance-metoden.

en: VDB(cost; salvage; life; start-period; end-period; [; depreciation-factor = 2 [; switch = false ]] )
da: VDB(omkostning; restværdi; levetid; start-periode; slut-periode; [; afskrivningsfaktor = 2 [; skift = Falsk ]] )

en: VDB(10000;600;10;0;0.875;1.5) returns 1312.5
da: VDB(10000;600;10;0;0.875;1.5) giver 1312.5

en: Dates
da: Datoer

en: The XIRR function calculates the internal rate of return for a non-periodic series of cash flows.
da: Funktionen XIRR udregner den interne forrentningsprocent for en ikke-periodisk serie af pengestrømme.

en: XIRR( Values; Dates[; Guess = 0.1 ] )
da: XIRR( værdier; datoer[; gæt = 0.1 ] )

en: XIRR(B1:B4;C1:C4) Suppose B1:B4 contains -20000, 4000, 12000, 8000 while C1:C4 contains "=DATE(2000;1;1)", "=DATE(2000;6;1)", "=DATE(2000;12;30)", "=DATE(2001;3;1)" returns 0.2115964
da: XIRR(B1:B4;C1:C4) Hvis B1:B4 indeholder -20000, 4000, 12000, 8000 mens C1:C4 indeholder "=DATE(2000;1;1)", "=DATE(2000;6;1)", "=DATE(2000;12;30)", "=DATE(2001;3;1)" så giver det 0.2115964

en: The XNPV function calculates the net present value of a series of cash flows.
da: Funktionen XNPV udregner nutidsværdien af en serie af pengestrømme.

en: XNPV( Rate; Values; Dates )
da: XNPV( rente; værdier; datoer )

en: XNPV(5%;B1:B4;C1:C4) suppose B1:B4 contains -20000, 4000, 12000, 8000 while C1:C4 contains "=DATE(2000;1;1)", "=DATE(2000;6;1)", "=DATE(2000;12;30)", "=DATE(2001;3;1)" returns 2907.83187
da: XNPV(5%;B1:B4;C1:C4) hvis B1:B4 indeholder -20000, 4000, 12000, 8000 mens C1:C4 indeholder "=DATE(2000;1;1)", "=DATE(2000;6;1)", "=DATE(2000;12;30)", "=DATE(2001;3;1)" så giver det 2907.83187

en: YIELDDISC calculates the yield of a discounted security per 100 currency units of face value.
da: YIELDDISC udregner udbyttet for et diskonteret værdipapir pr. 100 valutaenheder til pålydende værdi.

en: YIELDDISC(settlement; maturity; price, redemp, basis)
da: YIELDDISC(afregningsdato; udløbsdato; pris, indløsningskurs, basis)

en: YIELDDISC(DATE(1990;6;1);DATE(1990;12;31);941.66667;1000) returns 0.106194684
da: YIELDDISC(DATE(1990;6;1);DATE(1990;12;31);941.66667;1000) giver 0.106194684

en: The YIELDMAT function calculates the yield of the security that pays interest on the maturity date.
da: Funktionen YIELDMAT udregner udbyttet for et værdipapir der udbetaler rente på udløbsdatoen.

en: YIELDMAT( Settlement; Maturity; Issue; Rate; Price; Basis )
da: YIELDMAT( afregningsdato; udløbsdato; udstedelsesdato; rente; pris; basis )

en: YIELDMAT(DATE(1990;6;1);DATE(1995;12;31);DATE(1990; 1; 1); 6%;103.819218241) returns 0.050000000
da: YIELDMAT(DATE(1990;6;1);DATE(1995;12;31);DATE(1990; 1; 1); 6%;103.819218241) giver 0.050000000

en: The ZERO_COUPON() function calculates the value of a zero-coupon (pure discount) bond. For example: if the interest rate is 10%, a $1000 bond that matures in 20 years is worth ZERO_COUPON(1000;.1;20) or $148.64.
da: Funktionen ZERO_COUPON() beregner værdien af en zero-coupon (ren diskonto)obligation. Eksempel: Hvis renten er 10%, vil en 1000 kroners obligation der udløber efter 20 år have en værdi på ZERO_COUPON(1000;0,1;20) eller 148,64 kroner.

en: ZERO_COUPON(face value;rate;years)
da: ZERO_COUPON(pålydende værdi;rente;år)

en: ZERO_COUPON(1000;.1;20) equals 148.64
da: ZERO_COUPON(1000;0,1;20) er lig med 148,64

en: Manual
da: Manuelt

en: The ERRORTYPE() function converts a error to a number. If the value is not an error, an error is returned. Otherwise, a numerical code is returned. Error codes are modelled on Excel.
da: Funktion ERRORTYPE() konverterer en fejl til et tal. Hvis værdien ikke er en fejl, gives en fejl. Ellers gives en numerisk kode. Fejlkoder bruger Excel som forbillede.

en: ERRORTYPE(value)
da: ERRORTYPE(værdi)

en: ERRORTYPE(NA()) returns 7
da: ERRORTYPE(NA()) giver 7

en: ERRORTYPE(0) returns an error
da: ERRORTYPE(0) giver en fejl

en: The FORMULA() function returns the formula of a cell as string.
da: Funktionen FORMULA() giver formlen for en celle som en streng.

en: FORMULA(A1) returns "=SUM(1+2)" if the cell A1 contains such a formula.
da: FORMULA(A1) giver "=SUM(1+2)" hvis cellen A1 indeholder sådan en formel.

en: The N() function converts a value to a number. If value is or refers to a number, this function returns the number. If value is True, this function returns 1. If a value is a date, this function returns the serial number of that date. Anything else will cause the function to return 0.
da: Funktionen N() konverterer en værdi til et tal. Hvis værdien er eller refererer til et tal, giver denne funktion tallet. Hvis værdien er Sand, giver denne funktion 1. Hvis værdien er en dato, giver denne funktion datoens talværdi. Alt andet får funktionen til at give 0.

en: N(value)
da: N(værdi)

en: N(3.14) returns 3.14
da: N(3,14) giver 3,14

en: N("7") returns 0 (because "7" is text)
da: N("7") giver 0 (da "7" er tekst)

en: Type of information
da: Informationstype

en: The INFO() function returns information about the current operating environment. Parameter type specifies what type of information you want to return. It is one of the following: "directory" returns the path of the current directory, "numfile" returns the number of active documents, "release" returns the version of Calligra Sheets as text, "recalc" returns the current recalculation mode: "Automatic" or "Manual", "system" returns the name of the operating environment, "osversion" returns the current operating system.
da: Funktionen INFO() giver information om dette operativmiljø. Parametertype angiver hvilken type information du ønsker at få. Det er et af følgende: "directory" giver stien til denne mappe, "numfile" giver antallet af aktive dokumenter, "release" giver versionen af Calligra Sheets som tekst. "recalc" giver denne genberegningstilstand: "Automatic" eller "Manual", "system" giver navnet på operativmiljøet, "osversion" giver dette operativsystem.

en: Any value
da: Vilkårlig værdi

en: The ISLOGICAL() function returns True if the parameter is a boolean value. Otherwise it returns False.
da: Funktionen ISLOGICAL() giver Sand, hvis parameteren er en boolesk værdi. Ellers giver den Falsk.

en: ISLOGICAL(A1>A2) returns True
da: ISLOGICAL(A1>A2) giver Sand

en: ISLOGICAL(12) returns False
da: ISLOGICAL(12) giver Falsk

en: The ISBLANK() function returns True if the parameter is empty. Otherwise it returns False.
da: Funktionen ISBLANK() giver Sand, hvis parameteren er tom. Ellers giver den Falsk.

en: ISBLANK(A1) returns True if A1 is empty
da: ISBLANK(A1) giver Sand hvis A1 er tom

en: ISBLANK(A1) returns False if A1 holds a value
da: ISBLANK(A1) giver Falsk hvis A1 indholder en værdi

en: The ISNUMBER() function returns True if the parameter is a numerical value. Otherwise it returns False. It's the same as ISNUM.
da: Funktionen ISNUMBER() giver Sand, hvis parameteren er en numerisk værdi. Ellers giver den Falsk. Det er det samme som ISNUM.

en: ISNUMBER(12) returns True
da: ISNUMBER(12) giver Sand

en: ISNUMBER(hello) returns False
da: ISNUMBER(hello) giver Falsk

en: The ISNUM() function returns True if the parameter is a numerical value. Otherwise it returns False. It's the same as ISNUMBER.
da: Funktionen ISNUM() giver Sand, hvis parameteren er en numerisk værdi. Ellers giver den Falsk. Det er det samme som ISNUMBER.

en: ISNUM(12) returns True
da: ISNUM(12) giver Sand

en: ISNUM(hello) returns False
da: ISNUM(hello) giver Falsk

en: The ISTIME() function returns True if the parameter is a time value. Otherwise it returns False.
da: Funktionen ISTIME() giver Sand, hvis parameteren er en tidsværdi. Ellers giver den Falsk.

en: ISTIME("12:05") returns True
da: ISTIME("12:05") giver Sand

en: ISTIME("hello") returns False
da: ISTIME("goddag") giver Falsk

en: The ISDATE() function returns True if the parameter is a date value. Otherwise it returns False
da: Funktionen ISDATE() giver Sand, hvis parameteren er en datoværdi. Ellers giver den Falsk.

en: ISDATE("2000-2-2") returns True
da: ISDATE("2000-2-2") giver Sand

en: ISDATE("hello") returns False
da: ISDATE("goddag") giver Falsk

en: The ISREF() function returns True if the parameter refers to a reference. Otherwise it returns False
da: Funktionen ISREF() giver Sand, hvis parameteren refererer til en reference. Ellers giver den Falsk.

en: ISREF(A12) returns true
da: ISREF(A12) giver Sand

en: ISREF("hello") returns false
da: ISREF("hello") giver falsk

en: The ISTEXT() function returns True if the parameter is a string. Otherwise it returns False
da: Funktionen ISTEXT() giver Sand, hvis parameteren er en streng. Ellers giver den Falsk.

en: ISTEXT(12) returns False
da: ISTEXT(12) giver Falsk

en: ISTEXT("hello") returns True
da: ISTEXT("goddag") giver Sand

en: The ISNONTEXT() function returns True if the parameter is not a string. Otherwise it returns False. It's the same as ISNOTTEXT.
da: Funktionen ISNOTTEXT() giver Sand, hvis parameteren ikke er en streng. Ellers giver den Falsk. Det er det samme som ISNOTTEXT.

en: ISNONTEXT(12) returns True
da: ISNONTEXT(12) giver Sand

en: ISNONTEXT("hello") returns False
da: ISNONTEXT("hello") giver Falsk

en: The ISNOTTEXT() function returns True if the parameter is not a string. Otherwise it returns False. It's the same as ISNONTEXT.
da: Funktionen ISNOTTEXT() giver Sand, hvis parameteren ikke er en streng. Ellers giver den Falsk. Det er det samme som ISNONTEXT.

en: ISNOTTEXT(12) returns True
da: ISNOTTEXT(12) giver Sand

en: ISNOTTEXT("hello") returns False
da: ISNOTTEXT("hello") giver Falsk

en: The ISFORMULA() function returns True if the referenced cell contains a formula. Otherwise it returns False
da: Funktionen ISFORMULA() giver Sand, hvis den refererede celle indeholder en formel. Ellers giver den Falsk.

en: The ISODD() function returns True if the number is odd. Otherwise returns False.
da: Funktionen ISODD() giver Sand, hvis tallet er ulige. Ellers giver den Falsk.

en: ISODD(12) returns False
da: ISODD(12) giver Falsk

en: ISODD(-7) returns True
da: ISODD(-7) giver Sand

en: The ISEVEN() function returns True if the number is even. Otherwise returns False.
da: Funktionen ISEVEN() giver Sand, hvis tallet er lige. Ellers giver den Falsk.

en: ISEVEN(12) returns True
da: ISEVEN(12) giver Sand

en: ISEVEN(-7) returns False
da: ISEVEN(-7) giver Falsk

en: The ISERR() function returns True if its parameter is an error other than N/A. Otherwise, it returns False. Use ISERROR() if you want to include the N/A error as well.
da: Funktionen ISERR() giver Sand hvis parameteren er en anden fejl end N/A. Ellers giver den Falsk. Brug ISERROR() hvis du også ønsker at N/A skal indgå.

en: The ISERROR() function returns True if its parameter is an error of any type. Otherwise, it returns False.
da: Funktionen ISERROR() giver Sand hvis parameteren er en fejl af vilkårlig type. Ellers giver den Falsk.

en: The ISNA() function returns True if its parameter is a N/A error. In all other cases, it returns False.
da: Funktionen ISNA() giver Sand hvis parameteren er en fejl af typen N/A. I alle andre tilfælde giver den Falsk.

en: The NA() function returns the constant error value, N/A.
da: Funktionen NA() giver den kontante fejlværdi, N/A.

en: The TYPE() function returns 1 if the value is a number, 2 if it is text, 4 if the value is a logical value, 16 if it is an error value or 64 if the value is an array. If the cell the value represents contains a formula you get its return type.
da: Funktionen TYPE() giver 1 hvis værdien er et tal, 2 hvis det er tekst, 4 hvis værdien er en logisk værdi, 16 hvis det er en fejlværdi eller 64 hvis værdien er et array. Hvis cellen som værdien repræsenterer, indholder en formel, får du den type som formlen giver.

en: TYPE(A1) returns 2, if A1 contains "Text"
da: TYPE(A1) giver 2 hvis A1 indholder "Tekst"

en: TYPE(-7) returns 1
da: TYPE(-7) giver 1

en: TYPE(A2) returns 1, if A2 contains "=CURRENTDATE()"
da: TYPE(A2) giver 1 hvis A2 indholder "=CURRENTDATE()"

en: Returns the current filename. If the current document is not saved, an empty string is returned.
da: Giver dette filnavn. Hvis dette dokument ikke er gemt, vil det give en tom streng.

en: Logical
da: Logisk

en: The FALSE() function returns the boolean value FALSE.
da: Funktionen Falsk() giver den booleske værdi Falsk.

en: FALSE()
da: Falsk()

en: FALSE() returns FALSE
da: Falsk() giver Falsk

en: The TRUE() function returns the boolean value TRUE.
da: Funktionen Sand() giver den booleske værdi Sand.

en: TRUE()
da: Sand()

en: TRUE() returns TRUE
da: Sand() giver Sand

en: Boolean values
da: Booleske værdier

en: The AND() function returns True if all the values are true. Otherwise it returns False (unless any of the values in an error - then it returns an error).
da: Funktionen AND() giver Sand hvis alle værdier er sande. Ellers giver den Falsk (medmindre en af værdierne er en fejl - så giver den fejl).

en: AND(value;value;...)
da: AND(værdi;værdi;...)

en: AND(true;true;true) returns True
da: AND(Sand;Sand;Sand) giver Sand

en: AND(true;false) returns False
da: AND(Sand;Falsk) giver Falsk

en: The OR() function returns True if at least one of the values is true. Otherwise it returns False (unless any of the values is an error, then it returns an error).
da: Funktionen OR()-funktionen giver Sand, hvis mindst én værdi er sand. Ellers giver den Falsk (medmindre en af værdierne er en fejl, så giver den en fejl).

en: OR(value;value;...)
da: OR(værdi;værdi;...)

en: OR(false;false;false) returns False
da: OR(Falsk;Falsk;Falsk) giver Falsk

en: OR(true;false) returns True
da: OR(Sand;Falsk) giver Sand

en: The NAND() function returns True if at least one value is not true. Otherwise it returns False.
da: Funktionen NAND() giver Sand, hvis mindst én værdi ikke er sand. Ellers giver den Falsk.

en: NAND(value;value;...)
da: NAND(værdi;værdi;...)

en: NAND(true;false;false) returns True
da: NAND(Sand;Falsk;Falsk) giver Sand

en: NAND(true;true) returns False
da: NAND(Sand;Sand) giver Falsk

en: The NOR() function returns True if all the values given as parameters are of boolean type and have the value false. Otherwise it returns False.
da: Funktionen NOR() giver Sand, hvis alle værdier givet som parametre er af boolesk type og har værdien Falsk. Ellers giver den Falsk.

en: NOR(value;value;...)
da: NOR(værdi;værdi;...)

en: NOR(true;false;false) returns False
da: NOR(Sand;Falsk;Falsk) giver Falsk

en: NOR(false;false) returns True
da: NOR(Falsk;Falsk) giver Sand

en: The XOR() function returns False if the number of True values is even. Otherwise it returns True. It returns an error if any argument is an error.
da: Funktionen XOR() giver Falsk hvis antallet af Sand værdier er lige. Ellers giver den Sand. Den giver en fejl hvis et argument er en fejl.

en: XOR(value;value;...)
da: XOR(værdi;værdi;...)

en: XOR(false;false;false) returns True
da: XOR(Falsk;Falsk;Falsk) giver Sand

en: XOR(true;false) returns True
da: XOR(Sand;Falsk) giver Sand

en: Boolean value
da: Boolesk værdi

en: The NOT() function returns True if the value is False and returns False if the value is True. It returns an error if the input in an error.
da: Funktionen NOT() giver Sand, hvis værdien er Falsk, og den giver Falsk, hvis værdien er Sand. Den giver en fejl hvis inputtet er en fejl.

en: NOT(false) returns True
da: NOT(Falsk) giver Sand

en: NOT(true) returns False
da: NOT(Sand) giver Falsk

en: If true
da: Hvis Sand

en: If false
da: Hvis falsk

en: The IF() function is a conditional function. This function returns the second parameter if the condition is True. Otherwise it returns the third parameter (which defaults to being false).
da: Funktionen IF() er en betingelsesfunktion. Denne funktion giver det andet parameter hvis betingelsen er Sand. Ellers giver den det tredje parameter (som er Falsk som standard).

en: IF(condition;if_true;if_false)
da: IF(betingelse;hvis_Sand;hvis_Falsk)

en: A1=4;A2=6;IF(A1>A2;5;3) returns 3
da: A1=4;A2=6;IF(A1>A2;5;3) giver 3

en: Any X
da: Alle X

en: Any Alternative
da: Alle alternative

en: Return X unless it is an Error, in which case return an alternative value.
da: Giver X medmindre det er en fejl, og ellers en alternativ værdi.

en: IFERROR(AnyX;AnyAlternative)
da: IFERROR(AlleX;AlleAlternativ)

en: IFERROR(A1;A2) returns the content of A1 if that content is not an error-value else the content of A2 is returned.
da: IFERROR(A1;A2) giver indholdet af A1 hvis dette indhold ikke er en fejlværdi, og ellers indholdet af A2.

en: Return X unless it is an NA, in which case return an alternative value.
da: Giver X medmindre det er en N/A, og ellers en alternativ værdi.

en: IFNA(AnyX;AnyAlternative)
da: IFNA(AlleX;AlleAlternativ)

en: IFNA(A1;A2) returns the content of A1 if that content is not an #N/A error-value else the content of A2 is returned.
da: IFNA(A1;A2) giver indholdet af A1 hvis dette indhold ikke er en #N/A-fejlværdi, og ellers indholdet af A2.

en: Math
da: Matematik

en: The SUBTOTAL() function returns a subtotal of a given list of arguments ignoring other subtotal results in there. Function can be one of the following numbers: 1 - Average, 2 - Count, 3 - CountA, 4 - Max, 5 - Min, 6 - Product, 7 - StDev, 8 - StDevP, 9 - Sum, 10 - Var, 11 - VarP.
da: Funktionen SUBTOTAL() giver en subtotal for en given liste argumenter ignorerende andre subtotal-resultater. Funktion kan være et af følgende tal: 1 - Gennemsnit, 2 - Antal, 3 - AntalA, 4 - Maks, 5 - Min, 6 - Produkt, 7 - StDev, 8 - StDevP, 9 - Sum, 10 - Var, 11 - VarP.

en: SUBTOTAL(function; value)
da: SUBTOTAL(funktion; værdi)

en: If A1:A5 contains 7, 24, 23, 56 and 9:
da: Hvis A1:A5 indholder 7, 24, 23, 56 og 9:

en: SUBTOTAL(1; A1:A5) returns 23.8
da: SUBTOTAL(1; A1:A5) giver 23,8

en: SUBTOTAL(4; A1:A5) returns 56
da: SUBTOTAL(4; A1:A5) giver 56

en: SUBTOTAL(9; A1:A5) returns 119
da: SUBTOTAL(9; A1:A5) giver 119

en: SUBTOTAL(11; A1:A5) returns 307.76
da: SUBTOTAL(11; A1:A5) giver 307,76

en: X the independent variable of the power series
da: X er den uafhængige variabel for potens-serien

en: N the initial power to which X is to be raised
da: N er den indledningsvise potens hvortil X skal opløftes

en: M the increment by which to increase N for each term in the series
da: M er tilvæksten hvormed N skal forøges for hver termin i serien

en: Coefficients a set of coefficients by which each successive power of the variable X is multiplied
da: Koefficienter er et sæt af koefficienter hvormed hver efterfølgende potens af variablen X multipliceres

en: The SERIESSUM() function returns the sum of a power series.
da: Funktionen SERIESSUM() giver summen af en potens-serie.

en: SERIESSUM( X; N; M; Coefficients)
da: SERIESSUM( X; N; M; koefficienter)

en: SERIESSUM(2;0;2;{1;2}) return 9
da: SERIESSUM(2;0;2;{1;2}) giver 9

en: The LCM() function returns the least common multiple for two or more float values
da: Funktionen LCM() giver det mindste fælles multiplum for to eller flere decimaltal

en: LCM(value; value)
da: LCM(værdi; værdi)

en: LCM(6;4) returns 12
da: LCM(6;4) giver 12

en: LCM(1.5;2.25) returns 4.5
da: LCM(1,5;2,25) giver 4,5

en: LCM(2;3;4) returns 12
da: LCM(2;3;4) giver 12

en: Third number
da: Tredje tal

en: The GCD() function returns the greatest common denominator for two or more integer values.
da: Funktionen GCD() giver den største fællesnævner for to eller flere heltalsværdier.

en: GCD(value; value)
da: GCD(værdi; værdi)

en: GCD(6;4) returns 2
da: GCD(6;4) giver 2

en: GCD(10;20) returns 10
da: GCD(10;20) giver 10

en: GCD(20;15;10) returns 5
da: GCD(20;15;10) giver 5

en: EPS() returns the machine epsilon; this is the difference between 1 and the next largest floating-point number. Because computers use a finite number of digits, roundoff error is inherent (but usually insignificant) in all calculations.
da: EPS() giver maskinens epsilon hvilket er differencen mellem 1 og det næststørste decimaltal. Da computere bruger et endeligt antal cifre, er afrundingsfejl uundgåelige (men sædvanligvis ubetydelige) i alle beregninger.

en: On most systems, this returns 2^-52=2.2204460492503131e-16
da: På de fleste systemer giver dette 2^-52=2.2204460492503131e-16

en: 0.5*EPS() returns the "unit round"; this value is interesting because it is the largest number x where (1+x)-1=0 (due to roundoff errors).
da: 0.5*EPS() giver "enhedsafrundingen"; denne værdi er interessant fordi det er det største tal x hvor (1+x)-1=0 (på grund af afrundingsfejl).

en: EPS() is so small that Calligra Sheets displays 1+eps() as 1
da: EPS() er så lille at Calligra Sheets viser 1+eps() som 1

en: Pick a number x between 0 and EPS(). Observe that 1+x rounds x to either 0 or EPS() by using the equation (1+x)-1
da: Vælg et tal x mellem 0 og EPS(). Observér at 1+x afrunder x til enten 0 eller EPS() ved brug af ligningen (1+x)-1

en: The POWER(x;y) function returns the value of x raised to the power of y.
da: Funktionen POWER(x;y) giver værdien af x opløftet til potensen y.

en: POWER(value;value)
da: POWER(værdi;værdi)

en: POWER(1.2;3.4) equals 1.8572
da: POWER(1,2;3,4) er lig med 1,8572

en: POWER(2;3) equals 8
da: POWER(2;3) er lig med 8

en: The POW(x;y) function returns the value of x raised to the power of y. It's the same as POWER.
da: Funktionen POW(x;y) giver værdien af x opløftet til potensen y. Det er det samme som POWER.

en: POW(value;value)
da: POW(værdi;værdi)

en: POW(1.2;3.4) equals 1.8572
da: POW(1,2;3,4) er lig med 1,8572

en: POW(2;3) equals 8
da: POW(2;3) er lig med 8

en: The EVEN() function returns the number rounded up to the nearest even integer.
da: Funktionen EVEN() giver tallet rundet op til nærmeste lige heltal.

en: EVEN(value)
da: EVEN(værdi)

en: EVEN(1.2) returns 2
da: EVEN(1,2) giver 2

en: EVEN(2) returns 2
da: EVEN(2) giver 2

en: Precision
da: Præcision

en: The TRUNC() function truncates a numeric value to a certain precision. If the precision is omitted 0 is assumed.
da: Funktionen TRUNC() afkorter en numerisk værdi til en vis nøjagtighed. Hvis nøjagtighedsangivelsen udelades, antages den at være nul.

en: TRUNC(value; precision)
da: TRUNC(værdi; nøjagtighed)

en: TRUNC(1.2) returns 1
da: TRUNC(1,2) giver 1

en: TRUNC(213.232; 2) returns 213.23
da: TRUNC(213,232; 2) giver 213,23

en: The ODD() function returns the number rounded up (or down, for negative values) to the nearest odd integer. By definition, ODD(0) is 1.
da: Funktionen ODD() giver tallet rundet op (eller ned for negative værdier) til nærmeste ulige heltal. Per definition er ODD(0) lig med 1.

en: ODD(value)
da: ODD(værdi)

en: ODD(1.2) returns 3
da: ODD(1,2) giver 3

en: ODD(2) returns 3
da: ODD(2) giver 3

en: ODD(-2) returns -3
da: ODD(-2) giver -3

en: The GAMMA() function returns the gamma function value.
da: Funktionen GAMMA() giver gamma-funktionsværdien.

en: GAMMA(value)
da: GAMMA(værdi)

en: GAMMA(1) returns 1
da: GAMMA(1) giver 1

en: The MOD() function returns the remainder after division. If the second parameter is null the function returns #DIV/0.
da: Funktionen MOD() giver resten efter division. Hvis den anden parameter er nul, giver funktionen #DIV/0.

en: MOD(value;value)
da: MOD(værdi;værdi)

en: MOD(12;5) returns 2
da: MOD(12;5) giver 2

en: MOD(5;5) returns 0
da: MOD(5;5) giver 0

en: This function returns -1 if the number is negative, 0 if the number is null and 1 if the number is positive.
da: Denne funktion giver -1 hvis tallet er negativt, 0 hvis tallet er nul, og 1 hvis tallet er positivt.

en: SIGN(value)
da: SIGN(værdi)

en: SIGN(5) equals 1
da: SIGN(5) er lig med 1

en: SIGN(0) equals 0
da: SIGN(0) er lig med 0

en: SIGN(-5) equals -1
da: SIGN(-5) er lig med -1

en: This function multiplies each value by -1.
da: Denne funktion ganger hver værdi med -1.

en: INV(value)
da: INV(værdi)

en: INV(-5) equals 5
da: INV(-5) er lig med 5

en: INV(5) equals -5
da: INV(5) er lig med -5

en: INV(0) equals 0
da: INV(0) er lig med 0

en: This function returns the count of integer or floating arguments passed. You can count using a range: COUNT(A1:B5) or using a list of values like COUNT(12;5;12.5).
da: Denne funktion giver antallet af heltals- eller decimaltalsargumenter der gives videre. Du kan tælle ved brug af et område: COUNT(A1:B5) eller ved brug af en liste af værdier som: COUNT(12;5;12.5).

en: COUNT(value;value;value...)
da: COUNT(værdi;værdi;værdi...)

en: COUNT(-5;"KSpread";2) returns 2
da: COUNT(-5;"KSpread";2) giver 2

en: COUNT(5) returns 1
da: COUNT(5) giver 1

en: This function returns the count of all non empty arguments passed. You can count using a range: COUNTA(A1:B5) or using a list of values like COUNTA(12;5;12.5).
da: Denne funktion giver antallet af alle givne ikke-tomme argumenter. Du kan lave en optælling ved brug af et område: COUNTA(A1:B5), eller ved brug af en liste af værdier som: COUNTA(12;5;12,5).

en: COUNTA(value;value;value...)
da: COUNTA(værdi;værdi;værdi...)

en: COUNTA(-5;"KSpread";2) returns 3
da: COUNTA(-5;"KSpread";2) giver 3

en: COUNTA(5) returns 1
da: COUNTA(5) giver 1

en: Cell range
da: Celleområde

en: This function returns the count of all empty cells within the range.
da: Denne funktion giver antallet af alle tomme celler inden for det givne område.

en: COUNTBLANK(range)
da: COUNTBLANK(område)

en: Range
da: Område

en: Criteria
da: Kriterier

en: The COUNTIF() function returns the number of cells in the given range that meet the given criteria.
da: Funktionen COUNTIF() giver antallet af celler i det givne område som opfylder kriterierne.

en: COUNTIF(range;criteria)
da: COUNTIF(område;kriterier)

en: COUNTIF(A2:A3;"14") returns 1 if A2 is -4 and A3 is 14
da: COUNTIF(A2:A3;"14") giver 1 hvis A2 er -4 og A3 er 14

en: A floating point value
da: En decimaltalsværdi

en: The FACT() function calculates the factorial of the parameter. The mathematical expression is (value)!.
da: Funktionen FACT() beregner fakultetsværdien af parameteren. Det matematiske udtryk er (værdi)!.

en: FACT(number)
da: FACT(tal)

en: FACT(10) returns 3628800
da: FACT(10) giver 3628800

en: FACT(0) returns 1
da: FACT(0) giver 1

en: The FACTDOUBLE() function calculates the double factorial of a number, i.e. x!!.
da: Funktionen FACTDOUBLE() beregner double-fakultetsværdien af et tal, det vil sige x!!.

en: FACTDOUBLE(number)
da: FACTDOUBLE(tal)

en: FACTDOUBLE(6) returns 48
da: FACTDOUBLE(6) giver 48

en: FACTDOUBLE(7) returns 105
da: FACTDOUBLE(7) giver 105

en: The SUM() function calculates the sum of all the values given as parameters. You can calculate the sum of a range SUM(A1:B5) or a list of values like SUM(12;5;12.5).
da: Funktionen SUM() beregner summen af alle værdier givet som parametre. Man kan beregne summen af området SUM(A1:B5) eller af en liste af værdier såsom SUM(12;5;12,5)

en: SUM(value;value;...)
da: SUM(værdi;værdi;...)

en: SUM(12;5;7) equals 24
da: SUM(12;5;7) er lig med 24

en: SUM(12.5;2) equals 14.5
da: SUM(12,5;2) er lig med 14,5

en: The SUMA() function calculates the sum of all the values given as parameters. You can calculate the sum of a range SUMA(A1:B5) or a list of values like SUMA(12;5;12.5). If a parameter contains text or the boolean value FALSE it is counted as 0, if a parameter evaluates to TRUE it is counted as 1.
da: Funktionen SUMA() beregner summen af alle værdier givet som parametre. Du kan beregne summen af et område SUMA(A1:B5) eller af en liste af værdier såsom SUMA(12;5;12,5). Hvis en parameter indholder tekst eller den booleske værdi Falsk, tæller den for at være 0. Hvis en parameter takseres som værende Sand, tæller den for at være 1.

en: SUMA(12;5; 7) equals 24
da: SUMA(12;5; 7) er lig med 24

en: SUMA(12.5; 2; TRUE) equals 15.5
da: SUMA(12,5; 2; Sand) er lig med 15,5

en: Check range
da: Tjek område

en: Sum range
da: Sum-område

en: The SUMIF() function calculates the sum of all values given as parameters which match the criteria. The sum range is optional. If not supplied, the values in the check range are summed. The length of the check range should be equal or less than the length of the sum range.
da: Funktionen SUMIF() beregner summen af alle værdier givet som parametre som passer med kriterierne. Sum-området er frivilligt. Hvis det ikke er angivet, bliver værdierne i det markerede område opsummeret. Længden af det markerede område skal være lig med eller mindre end længden af sum-området.

en: SUMIF(checkrange;criteria;sumrange)
da: SUMIF(markeretområde;kriterier;sumområde)

en: SUMIF(A1:A4;">1") sums all values in range A1:A4 which match >1
da: SUMIF(A1:A4;">1") opsummerer alle værdier i området A1:A4 som tilfredsstiller >1

en: SUMIF(A1:A4;"=0";B1:B4) sums all values in range B1:B4 if the corresponding value in A1:A4 matches =0
da: SUMIF(A1:A4;"=0";B1:B4) opsummerer alle værdier i området B1:B4 hvis den  tilsvarende værdi i A1:A4 matcher =0

en: The PRODUCT() function calculates the product of all the values given as parameters. You can calculate the product of a range: PRODUCT(A1:B5) or a list of values like product(12;5;12.5). If no numeric values are found 0 is returned.
da: Funktionen PRODUCT() beregner produktet af alle værdierne givet som parametre. Du kan beregne produktet af et område PRODUCT(A1:B5) eller en liste af værdier såsom PRODUCT(12;5;12,5). Hvis ingen numeriske værdier forefindes, gives 0.

en: PRODUCT(value;value;...)
da: PRODUCT(værdi;værdi;...)

en: PRODUCT(3;5;7) equals 105
da: PRODUCT(3;5;7) er lig med 105

en: PRODUCT(12.5;2) equals 25
da: PRODUCT(12,5;2) er lig med 25

en: The KPRODUCT() function calculates the product of all the values given as parameters. You can calculate the product of a range: KPRODUCT(A1:B5) or a list of values like KPRODUCT(12;5;12.5). If no numeric values are found 1 is returned.
da: Funktionen KPRODUCT() beregner produktet af alle værdierne givet som parametre. Du kan beregne produktet af et område KPRODUCT(A1:B5) eller en liste af værdier såsom KPRODUCT(12;5;12,5). Hvis ingen numeriske værdier forefindes, gives 1.

en: KPRODUCT(value;value;...)
da: KPRODUCT(værdi;værdi;...)

en: KPRODUCT(3;5;7) equals 105
da: KPRODUCT(3;5;7) er lig med 105

en: KPRODUCT(12.5;2) equals 25
da: KPRODUCT(12,5;2) er lig med 25

en: The G_PRODUCT() function is the same as KPRODUCT. It is provided for Gnumeric compatibility.
da: Funktionen G_PRODUCT() er det samme som KPRODUCT. Den sørger for kompatibilitet med Gnumeric.

en: G_PRODUCT(value;value;...)
da: G_PRODUCT(værdi;værdi;...)

en: The DIV() function divides the first value by the other values in turn.
da: Funktionen DIV() dividerer den første værdi med de øvrige værdier i rækkefølge.

en: DIV(value;value;...)
da: DIV(værdi;værdi;...)

en: DIV(20;2;2) returns 5
da: DIV(20;2;2) giver 5

en: DIV(25;2.5) returns 10
da: DIV(25;2,5) giver 10

en: The SUMSQ() function calculates the sum of all the squares of values given as parameters. You can calculate the sum of a range SUMSQ(A1:B5) or a list of values like SUMSQ(12;5;12.5).
da: Funktionen SUMSQ() beregner summen af alle kvadrater af værdier givet som parametre. Man kan beregne summen af området SUMSQ(A1:B5) eller af en liste af værdier såsom SUMSQ(12;5;12,5).

en: SUMSQ(value;value;...)
da: SUMSQ(værdi;værdi;...)

en: SUMSQ(12;5;7) equals 218
da: SUMSQ(12;5;7) er lig med 218

en: SUMSQ(12.5;2) equals 173
da: SUMSQ(12,5;2) er lig med 173

en: The MAX() function returns the largest value given in the parameters. String and logical values are ignored.
da: Funktionen MAX() giver den største værdi blandt parametrene. Strenge og logiske værdier ignoreres.

en: MAX(value;value;...)
da: MAX(værdi;værdi;...)

en: MAX(12;5; 7) returns 12
da: MAX(12;5; 7) giver 12

en: MAX(12.5; 2) returns 12.5
da: MAX(12,5; 2) giver 12,5

en: MAX(0.5; 0.4; TRUE; 0.2) returns 0.5
da: MAX(0,5; 0,4; Sand; 0,2) giver 0,5

en: The MAXA() function returns the largest value given in the parameters. TRUE evaluates to 1, FALSE evaluates to 0. String values are ignored.
da: Funktionen MAXA() giver den største værdi blandt parametrene. Sand udtrykkes i tal som 1, og Falsk udtrykkes i tal som 0. Strengværdier ignoreres.

en: MAXA(value;value;...)
da: MAXA(værdi;værdi;...)

en: MAXA(12;5; 7) returns 12
da: MAXA(12;5; 7) giver 12

en: MAXA(12.5; 2) returns 12.5
da: MAXA(12,5; 2) giver 12,5

en: MAXA(0.5; 0.4; TRUE; 0.2) returns 1
da: MAXA(0,5; 0,4; Sand; 0,2) giver 1

en: The MIN() function returns the smallest value given in the parameters. String and logical values are ignored.
da: Funktionen MIN() giver den mindste værdi blandt parametrene. Streng- og logiske værdier ignoreres.

en: MIN(value;value;...)
da: MIN(værdi;værdi;...)

en: MIN(12;5; 7) returns 5
da: MIN(12;5; 7) giver 5

en: MIN(12.5; 2) returns 2
da: MIN(12,5; 2) giver 2

en: MIN(0.4; 2; FALSE; 0.7) returns 0.4
da: MIN(0,4; 2; Falsk; 0,7) giver 0,4

en: The MINA() function returns the smallest value given in the parameters. TRUE evaluates to 1, FALSE to 0. String values are ignored.
da: Funktionen MINA() giver den mindste værdi blandt parametrene. Sand udtrykkes i tal som 1, og Falsk udtrykkes i tal som 0. Strengværdier ignoreres.

en: MINA(value;value;...)
da: MINA(værdi;værdi;...)

en: MINA(12;5; 7) returns 5
da: MINA(12;5; 7) giver 5

en: MINA(12.5; 2) returns 2
da: MINA(12,5; 2) giver 2

en: MINA(0.4; 2; FALSE; 0.7) returns 0.
da: MINA(0,4; 2; Falsk; 0,7) giver 0.

en: The MULTIPLY() function multiplies all the values given in the parameters. You can multiply values given by a range MULTIPLY(A1:B5) or a list of values like MULTIPLY(12;5;12.5). It's equivalent to PRODUCT.
da: Funktionen MULTIPLY() ganger alle værdierne givet i parametrene. Man kan gange værdier i et givet område MULTIPLY(A1:B5) eller en liste af værdier såsom MULTIPLY(12;5;12,5). Det er ækvivalent til PRODUCT.

en: MULTIPLY(value;value;...)
da: MULTIPLY(værdi;værdi;...)

en: MULTIPLY(12;5;7) equals 420
da: MULTIPLY(12;5;7) er lig med 420

en: MULTIPLY(12.5;2) equals 25
da: MULTIPLY(12,5;2) er lig med 25

en: The MULTINOMIAL() function returns the multinomial of each number in the parameters. It uses this formula for MULTINOMIAL(a,b,c):
da: Funktionen MULTINOMIAL() giver multinomialen af hvert tal i parametrene. Den bruger denne formel for MULTINOMIAL(a,b,c):

en: MULTINOMIAL(value;value;...)
da: MULTINOMIAL(værdi;værdi;...)

en: MULTINOMIAL(3;4;5) equals 27720
da: MULTINOMIAL(3;4;5) er lig med 27720

en: The SQRT() function returns the non-negative square root of the argument. It is an error if the argument is negative.
da: Funktionen SQRT() giver den ikke-negative kvadratrod af argumentet. Det er en fejl hvis argumentet er negativt.

en: SQRT(9) equals 3
da: SQRT(9) er lig med 3

en: SQRT(-9) is an error
da: SQRT(-9) er en fejl

en: The SQRTPI() function returns the non-negative square root of x * PI. It is an error if the argument is negative.
da: Funktionen SQRTPI() giver den ikke-negative kvadratrod af x * PI. Det er en fejl hvis argumentet er negativt.

en: SQRTPI(2) equals 2.506628
da: SQRTPI(2) er lig med 2.506628

en: The LN() function returns the natural logarithm of x.
da: Funktionen LN() giver den naturlige logaritme til x.

en: LN(0.8) equals -0.22314355
da: LN(0,8) er lig med -0,22314355

en: LN(0) equals -inf
da: LN(0) er lig med -inf

en: The LOGn() function returns the base n logarithm of x.
da: Funktionen LOGn() giver n-talslogaritmen til x.

en: LOGn(value;base)
da: LOGn(værdi;basis)

en: LOGn(12;10) equals 1.07918125
da: LOGn(12;10) er lig med 1,07918125

en: LOGn(12;2) equals 3.5849625
da: LOGn(12;2) er lig med 3,5849625

en: The ROOTN() function returns the non-negative nth root of x.
da: Funktionen ROOTN() giver den ikke-negative n'te rod af x.

en: ROOTN(9;2) equals 3
da: ROOTN(9;2) er lig med 3

en: The CUR() function returns the non-negative cube root of x.
da: Funktionen CUR() giver den ikke-negative kubikrod af x.

en: CUR(27) equals 3
da: CUR(27) er lig med 3

en: A floating point value, greater than zero
da: En decimaltalsværdi, større end 0

en: The LOG() function returns the base-10 logarithm of x.
da: Funktionen LOG() giver 10-talslogaritmen til x.

en: LOG(0.8) equals -0.09691001
da: LOG(0,8) er lig med -0,09691001

en: LOG(0) is an error.
da: LOG(0) er en fejl.

en: A positive floating point value
da: En positiv decimaltalsværdi

en: The LOG10() function returns the base-10 logarithm of the argument.
da: Funktionen LOG10() giver 10-talslogaritmen for argumentet.

en: LOG10(10) equals 1.
da: LOG10(10) er lig med 1.

en: LOG10(0) is an error.
da: LOG10(0) er en fejl.

en: The LOG2() function returns the base-2 logarithm of x.
da: Funktionen LOG2() giver 2-talslogaritmen til x.

en: LOG2(0.8) equals -0.32192809
da: LOG2(0.8) er lig med -0,32192809

en: LOG2(0) equals -inf.
da: LOG2(0) er lig med -inf.

en: The EXP() function returns the value of e (the base of natural logarithms) raised to the power of x.
da: Funktionen EXP() giver værdien af e (den naturlige logaritmes grundtal) opløftet til potensen x.

en: EXP(9) equals 8 103.08392758
da: EXP(9) er lig med 8 103,08392758

en: EXP(-9) equals 0.00012341
da: EXP(-9) er lig med 0,00012341

en: CEIL(12.5) equals 13
da: CEIL(12,5) er lig med 13

en: CEIL(-12.5) equals -12
da: CEIL(-12,5) er lig med -12

en: Significance (optional)
da: Signifikant (valgfri)

en: Mode (optional)
da: Tilstand (valgfri)

en: CEILING(12.5) equals 13
da: CEILING(12,5) er lig med 13

en: CEILING(6.43; 4) equals 8
da: CEILING(6,43; 4) er lig med 8

en: CEILING(-6.43; -4; 1) equals -8
da: CEILING(-6,43; -4; 1) er lig med -8

en: CEILING(-6.43; -4; 0) equals -4
da: CEILING(-6,43; -4; 0) er lig med -4

en: Round a number x down to the nearest multiple of the second parameter, Significance.
da: Rund et tal x ned til den nærmeste multiplum for det andet parameter, signifikans.

en: FLOOR(12.5) equals 12
da: FLOOR(12,5) er lig med 12

en: FLOOR(-12.5) equals -13
da: FLOOR(-12.5) er lig med -13

en: FLOOR(5; 2) equals 4
da: FLOOR(5; 2) er lig med 4

en: FLOOR(5; 2.2) equals 4.4
da: FLOOR(5; 2.2) er lig med 4.4

en: The ABS() function returns the absolute value of the floating-point number x.
da: Funktionen ABS() giver den numeriske værdi af decimaltallet x.

en: ABS(12.5) equals 12.5
da: ABS(12,5) er lig med 12,5

en: ABS(-12.5) equals 12.5
da: ABS(-12,5) er lig med 12,5

en: The INT() function returns the integer part of the value.
da: Funktionen INT() giver heltalsdelen af tallet.

en: INT(12.55) equals 12
da: INT(12,55) er lig med 12

en: INT(15) equals 15
da: INT(15) er lig med 15

en: The RAND() function returns a pseudo-random number between 0 and 1.
da: Funktionen RAND() giver et pseudo-tilfældigt tal mellem 0 og 1.

en: RAND() equals for example 0.78309922...
da: RAND() kan f.eks. være lig med 0,78309922...

en: A floating point value (greater 0)
da: En decimaltalsværdi (større end 0)

en: The RANDEXP() function returns an exponentially-distributed pseudo-random number.
da: Funktionen RANDEXP() giver et eksponentielt-distribueret pseudo-tilfældigt tal.

en: RANDEXP(0.88)
da: RANDEXP(0,88)

en: The RANDPOISSON() function returns a poisson-distributed pseudo-random number.
da: Funktionen RANDPOISSON() giver et poisson-distribueret pseudo-tilfældigt tal.

en: A floating point value (between 0 and 1)
da: En decimaltalsværdi (mellem 0 og 1)

en: Trials (greater 0)
da: Forsøg (større end 0)

en: The RANDBINOM() function returns a binomially-distributed pseudo-random number.
da: Funktionen RANDBINOM() giver et binomial-distribueret pseudo-tilfældigt tal.

en: Failures (greater 0)
da: Mislykkede (større end 0)

en: The RANDNEGBINOM() function returns a negative binomially-distributed pseudo-random number.
da: Funktionen RANDNEGBINOM() giver et negativt binomial-distribueret pseudo-tilfældigt tal.

en: The RANDBERNOULLI() function returns a Bernoulli-distributed pseudo-random number.
da: Funktionen RANDBERNOULLI() giver et Bernoulli-distribueret pseudo-tilfældigt tal.

en: RANDBERNOULLI(0.45)
da: RANDBERNOULLI(0,45)

en: Mean value of the normal distribution
da: Normalfordelingens middelværdi

en: Dispersion of the normal distribution
da: Normalfordelingens dispersion

en: The RANDNORM() function returns a Normal(Gaussian)-distributed pseudo-random number.
da: RANDNORM() funktionen giver et Normal(Gaussisk)-fordelt pseudotilfældigt tal.

en: Bottom value
da: Laveste værdi

en: Top value
da: Højeste værdi

en: The RANDBETWEEN() function returns a pseudo-random number between bottom and top value. If bottom > top this function returns Err.
da: Funktionen RANDBETWEEN() giver et pseudo-tilfældigt tal mellem den laveste værdi og den højeste værdi. Hvis laveste > højeste giver denne funktion "Fejl".

en: RANDBETWEEN(bottom;top)
da: RANDBETWEEN(laveste;højeste)

en: RANDBETWEEN(12;78) equals for example 61.0811...
da: RANDBETWEEN(12;78) kan f.eks. være lig med 61,0811...

en: Multiple
da: Multiplum

en: The MROUND() function returns the value rounded to the specified multiple. The value and the multiple must have the same sign
da: Funktionen MROUND() giver værdien oprundet til det angivne multiplum. Værdien og multiplet skal have samme fortegn.

en: MROUND(value; multiple)
da: MROUND(værdi; multiplum)

en: MROUND(1.252; 0.5) equals 1.5
da: MROUND(1,252; 0,5) er lig med 1,5

en: MROUND(-1.252; -0.5) equals -1.5
da: MROUND(-1,252; -0,5) er lig med -1,5

en: Digits
da: Cifre

en: The ROUND(value;[digits]) function returns value rounded. Digits is the number of digits to which you want to round that number. If digits is zero or omitted, value is rounded up to the nearest integer. If digits is smaller than zero, the corresponding integer part of the number is rounded.
da: Funktionen ROUND(værdi;[cifre]) giver den afrundede værdi. Cifre er det antal cifre man ønsker at bruge. Hvis cifre er 0 eller udeladt, rundes op til nærmeste hele tal. Hvis antal cifre er mindre end nul, vil det tilsvarende heltal blive tilsvarende afrundet.

en: ROUND(value;[digits])
da: ROUND(værdi;[cifre])

en: ROUND(1.252;2) equals 1.25
da: ROUND(1,252;2) er lig med 1,25

en: ROUND(-1.252;2) equals -1.25
da: ROUND(-1,252;2) er lig med -1,25

en: ROUND(1.258;2) equals 1.26
da: ROUND(1,258;2) er lig med 1,26

en: ROUND(-12.25;-1) equals -10
da: ROUND(-12,52:-1) er lig med -10

en: ROUND(-1.252;0) equals -1
da: ROUND(-1,252;0) er lig med -1

en: The ROUNDUP(value;[digits]) function returns value rounded so that its absolute value is greater. Digits is the number of digits to which you want to round that number. If digits is zero or omitted, value is rounded up to the nearest integer.
da: Funktionen ROUNDUP(værdi;[cifre]) giver den oprundede værdi, således at dens absolutte værdi er større. Cifre er det antal cifre man ønsker at bruge. Hvis cifre er 0 eller udeladt, rundes op til nærmeste hele tal.

en: ROUNDUP(value;[digits])
da: ROUNDUP(værdi;[cifre])

en: ROUNDUP(1.252) equals 2
da: ROUNDUP(1.252) er lig med 2

en: ROUNDUP(1.252;2) equals 1.26
da: ROUNDUP(1,252;2) er lig med 1,26

en: ROUNDUP(-1.252;2) equals -1.26
da: ROUNDUP(-1.252;2) er lig med -1.26

en: ROUNDUP(-1.252) equals -2
da: ROUNDUP(-1.252) er lig med -2

en: The ROUNDDOWN(value;[digits]) function returns value rounded so that its absolute value is lesser. Digits is the number of digits to which you want to round that number. If digits is zero or omitted, value is rounded down to the nearest integer.
da: Funktionen ROUNDDOWN(værdi;[cifre]) giver værdien rundet ned, således at dens absolutte værdi er mindre. Cifre er det antal cifre man vil runde ned til. Hvis cifre er nul eller udeladt, rundes ned til nærmeste heltal.

en: ROUNDDOWN(value;[digits])
da: ROUNDDOWN(værdi;[cifre])

en: ROUNDDOWN(1.252) equals 1
da: ROUNDDOWN(1.252) er lig med 1

en: ROUNDDOWN(1.252;2) equals 1.25
da: ROUNDDOWN(1,252;2) er lig med 1,25

en: ROUNDDOWN(-1.252;2) equals -1.25
da: ROUNDDOWN(-1.252;2) er lig med -1.25

en: ROUNDDOWN(-1.252) equals -1
da: ROUNDDOWN(-1.252) er lig med -1

en: Nth term
da: N'te led

en: Function FIB calculates the Nth term of a Fibonacci sequence (1, 1, 2, 3, 5, 8, 13, 21...), in which each number, after the first two, is the sum of the two numbers immediately preceding it. FIB(0) is defined to be 0.
da: Funktionen FIB beregner det N'te led i en Fibonacci-følge (1, 1, 2, 3, 5, 8, 13, 21...) i hvilken hvert tal, efter de første to, er summen af de to tal der går lige forud. FIB(0) er pr. definition 0.

en: FIB(9) returns 34
da: FIB(9) giver 34

en: FIB(26) returns 121393
da: FIB(26) giver 121393

en: Numerator
da: Tæller

en: Denumerator
da: Nævner

en: Function QUOTIENT returns the integer portion of numerator/denumerator.
da: Funktionen QUOTIENT giver heltalsdelen af tæller/nævner.

en: QUOTIENT(numerator;denumerator)
da: QUOTIENT(tæller;nævner)

en: QUOTIENT(21;4) returns 5
da: QUOTIENT(21;4) giver 5

en: Function MDETERM returns the determinant of a given matrix. The matrix must be of type n x n.
da: Funktionen MDETERM giver den givne matrices determinant. Matricen skal have typen n x n.

en: First matrix
da: Første matrix

en: Second matrix
da: Anden matrix

en: Function MMULT multiplies two matrices. Number of columns of the first matrix must be the same as row count of the second one. The result is a matrix.
da: Funktionen MMULT multiplicerer to matricer. Antal kolonner i den første matrix skal være det samme som antal rækker i den anden. Resultatet er en matrix.

en: Calculates the inverse of the matrix.
da: Beregner den inverse af matricen.

en: The matrix multiplied with its inverse results in the unity matrix of the same dimension.
da: Matricen multipliceret med dens inverse resultater i enhedsmatricen for den samme dimension.

en: Invertible matrices have a non-zero determinant.
da: Invertible matricer har en determinant som ikke er nul.

en: Creates the unity matrix of the given dimension.
da: Opretter enhedsmatricen for den givne dimension.

en: MUNIT(3) creates a 3x3 unity matrix
da: MUNIT(3) opretter en enhedsmatrice på 3x3

en: Returns the transpose of a matrix, i.e. rows and columns of the matrix are exchanged.
da: Transponerer en matrice, dvs. ombytter matricens rækker og kolonner.

en: Lookup & Reference
da: Opslag & reference

en: Row number
da: Rækkenummer

en: Column number
da: Kolonnenummer

en: Absolute number (optional)
da: Absolut tal (valgfri)

en: A1 style (optional)
da: A1-stil (valgfri)

en: Sheet name
da: Arknavn

en: The ADDRESS creates a cell address. Parameter Row is the row number and Column is the column number.
da: ADDRESS laver en celleadresse. Parameteren række er rækkenummeret og kolonne er kolonnenummeret.

en: Absolute number specifies the type of reference: 1 or omitted = Absolute, 2 = Absolute row, relative column,  3 = Relative row; absolute column and 4 = Relative.
da: Absolut tal angiver referencetypen: 1 eller udeladt = absolut, 2 = absolut række, relativ kolonne,  3 = relativ række; absolut kolonne og 4 = relativ.

en: A1 Style specifies the style of the address to return. If A1 is set to TRUE (default) the address is returned in A1 style if it is set to FALSE in R1C1 style.
da: A1-stil angiver stilen på den adresse der gives. Hvis A1 er sat til Sand (standard) gives adressen i A1-stil hvis den er sat til Falsk i R1C1-stil.

en: Sheet name is the text specifying the name of the sheet.
da: Ark-navn er den tekst der angiver navnet på arket.

en: ADDRESS(row; col; absolute; style; sheet name)
da: ADDRESS(række; kolonne; absolut; stil; arknavn)

en: ADDRESS(6; 4) returns $D$6
da: ADDRESS(6; 4) giver $D$6

en: ADDRESS(6; 4; 2) returns D$6
da: ADDRESS(6; 4; 2) giver D$6

en: ADDRESS(6; 4; 2; FALSE; "Sheet1") returns Sheet1!R6C[4]
da: ADDRESS(6; 4; 2; Falsk; "Ark1") giver Ark1!R6C[4]

en: ADDRESS(6; 4; 1; FALSE; "Sheet1") returns Sheet1!R6C4
da: ADDRESS(6; 4; 1; Falsk; "Ark1") giver Ark1!R6C4

en: ADDRESS(6; 4; 4; TRUE; "Sheet1") returns Sheet1!D6
da: ADDRESS(6; 4; 4; Sand; "Ark1") giver Ark1!D6

en: Returns the number of areas in the reference string. An area can be asingle cell or a set of cells.
da: Giver antallet af områder i referencestrengen. Et område kan være en enkel celle eller et sæt af celler.

en: AREAS(A1) returns 1
da: AREAS(A1) giver 1

en: AREAS((A1; A2:A4)) returns 2
da: AREAS((A1; A2:A4)) giver 2

en: Returns information about position, formatting or contents in a reference.
da: Giver information om position, formatering eller indhold af en reference.

en: CELL(type; reference)
da: CELLE(type; reference)

en: CELL("COL", C7) returns 3
da: CELL("COL", C7) giver 3

en: CELL("ROW", C7) returns 7
da: CELL("ROW", C7) giver 7

en: CELL("ADDRESS", C7) returns $C$7
da: CELL("ADDRESS", C7) giver $C$7

en: Index
da: Indeks

en: Arguments
da: Argumenter

en: Returns the parameter specified by the index.
da: Giver parameteren angivet ved indekset.

en: CHOOSE(index; parameter1; parameter2;...)
da: CHOOSE(indeks; parameter1; parameter2;...)

en: CHOOSE(1; "1st"; "2nd") returns "1st"
da: CHOOSE(1; "1."; "2.") giver "1."

en: CHOOSE(2; 3; 2; 4) returns 2
da: CHOOSE(2; 3; 2; 4) giver 2

en: The COLUMN function returns the column of given cell reference. If no parameter is specified the column of the current cell gets returned.
da: Funktionen COLUMN giver kolonnen på en given cellereference. Hvis ingen parameter er angivet bliver kolonnen for denne celle givet.

en: COLUMN(A1) returns 1
da: COLUMN(A1) giver 1

en: COLUMN(D2) returns 4
da: COLUMN(D2) giver 4

en: The COLUMNS function returns the number of columns in a reference.
da: Funktionen COLUMNS() giver antallet af kolonner i en reference.

en: COLUMNS(A1:C3) returns 3
da: COLUMNS(A1:C3) giver 3

en: COLUMNS(D2) returns 1
da: COLUMNS(D2) giver 1

en: Row
da: Række

en: If a range is given, returns value stored in a given row/column. If one cell is given, which contains an array, then one element of the array is returned.
da: Hvis et område angives, returneres værdien opbevaret i en given række eller kolonne. Hvis en celle som indeholder et array angives, returneres et element i listen.

en: INDEX(cell, row, column)
da: INDEX(celle, række, kolonne)

en: INDEX(range, row, column)
da: INDEX(område, række, kolonne)

en: INDEX(A1:C3;2;2), returns contents of B2
da: INDEX(A1:C3;2;2), giver indholdet i B2

en: INDEX(A1;2;2), if A1 is a result of array calculation, returns its (2,2) element.
da: INDEX(A1;2;2), hvis A1 er resultatet af en arrayberegning returneres dets element (2,2).

en: Returns the content of the cell specified by the reference text. The second parameter is optional.
da: Give indholdet af cellen angiver i referenceteksten. Den anden parameter er frivillig.

en: INDIRECT(referenceText, a1 style)
da: INDIRECT(referenceTekst, a1-stil)

en: INDIRECT(A1), A1 contains "B1", and B1 1 => returns 1
da: INDIRECT(A1), A1 indholder "B1", og B1 1 => giver 1

en: INDIRECT("A1"), returns content of A1
da: INDIRECT("A1"), giver indhold af A1

en: The ROW function returns the row of given cell reference. If no parameter is specified the row of the current cell gets returned.
da: Funktionen ROW() giver rækken af en given cellereference. Hvis ingen parameter er angivet, gives rækken af denne celle.

en: ROW(A1) returns 1
da: ROW(A1) giver 1

en: ROW(D2) returns 2
da: ROW(D2) giver 2

en: The ROWS function returns the number of rows in a reference.
da: Funktionen ROWS() giver antallet af rækker i en reference.

en: ROWS(A1:C3) returns 3
da: ROWS(A1:C3) giver 3

en: ROWS(D2) returns 1
da: ROWS(D2) giver 1

en: Returns the sheet number of the reference or the string representing a sheet name.
da: Giver referencens arknummer eller en strengrepræsentation af arkets navn.

en: SHEET(Sheet1!C7) returns 1
da: SHEET(Sheet1!C7) giver 1

en: SHEET(Sheet2!C7) returns 2
da: SHEET(Sheet2!C7) giver 2

en: Returns the number of sheets in a reference or current document.
da: Giver antallet af ark i en reference eller det aktuelle dokument.

en: Lookup value
da: Opslagsværdi

en: Lookup vector
da: Opslagsvektor

en: Result vector
da: Resultatvektor

en: The LOOKUP function looks up the first parameter in the lookup vector. It returns a value in the result Vector with the same index as the matching value in the lookup vector. If value is not in the lookup vector it takes the next lower one. If no value in the lookup vector matches an error is returned. The lookup vector must be in ascending order and lookup and result vector must have the same size. Numeric values, string and boolean values are recognized. Comparison between strings is case-insensitive.
da: Funktionen LOOKUP slår den første parameter op  i opslagsvektoren. Den giver en værdi i resultatvektoren med samme indeks som den matchende værdi i opslagvektoren. Hvis værdien ikke findes i opslagvektoren tager den den nærmeste mindre. Hvis ingen værdi i opslagningsvektoren matcher returneres en fejl. Opslagsvektoren skal være i stigende rækkefølge og opslags- og resultatvektoren skal have samme størrelse. Numeriske værdier, strenge og Booleske værdier genkendes. Sammenligning mellem strenge er ikke versalfølsomt.

en: LOOKUP(value; lookup vector; result vector)
da: LOOKUP(værdi; opslagsvektor; resultatvektor)

en: LOOKUP(1.232; A1:A6; B1:B6) for A1 = 1, A2 = 2 returns the value of B1.
da: LOOKUP(1,232; A1:A6; B1:B6) for A1 = 1, A2 = 2 giver værdien af B1.

en: Data source
da: Datakilde

en: Sorted (optional)
da: Sorteret (valgfrit)

en: Look for a matching value in the first row of the given table, and return the value of the indicated row.
da: Led efter en matchende værdi i den første række i den givne tabel og returnér værdien af den indikerede række.

en: Looks up the 'lookup value' in the first row of the 'data source'. If a value matches, the value in the 'row' and the column, the value was found in, is returned. If 'sorted' is true (default), the first row is assumed to be sorted. The search will end, if the 'lookup value' is lower than the value, currently compared to.
da: Slår "opslagsværdi" op i den første række af "datakilden". Hvis en værdi matcher værdien i "rækken" og kolonne, gives den værdi der blev fundet. Hvis "sorteret" er Sand (standard), antages den første række at være sorteret. Søgningen vil slutte hvis "opslagsværdien" er lavere end værdien den aktuelt sammenlignes med.

en: HLOOKUP(Lookup value; data source; Row; Sorted)
da: HLOOKUP(opslagsværdi; datakilde; række; sorteret)

en: Look for a matching value in the first column of the given table, and return the value of the indicated column.
da: Led efter en matchende værdi i den første kolonne i den givne tabel og returnér værdien af den indikerede kolonne.

en: Looks up the 'lookup value' in the first column of the 'data source'. If a value matches, the value in the 'column' and the row, the value was found in, is returned. If 'sorted' is true (default), the first column is assumed to be sorted. The search will end, if the 'lookup value' is lower than the value, currently compared to.
da: Slår "opslagsværdi" op i den første kolonne af "datakilden". Hvis en værdi matcher værdien i "kolonnen" og rækken, gives den værdi der blev fundet. Hvis "sorteret" er Sand (standard), antages den første kolonne at være sorteret. Søgningen vil slutte hvis "opslagsværdien" er lavere end værdien den aktuelt sammenlignes med.

en: VLOOKUP(Lookup value; data source; Column; Sorted)
da: VLOOKUP(opslagsværdi; datakilde; kolonne; sorteret)

en: Formula cell
da: Formelcelle

en: Row cell
da: Rækkecelle

en: Row replacement
da: Rækkeerstatning

en: Column cell (optional)
da: Kolonnecelle (valgfri)

en: Column replacement (optional)
da: Kolonneerstatning (valgfri)

en: MULTIPLE.OPERATIONS executes the formula expression pointed to by FormulaCell and all formula expressions it depends on while replacing all references to RowCell with references to RowReplacement respectively all references to ColumnCell with references to ColumnReplacement. The function may be used to easily create tables of expressions that depend on two input parameters.
da: MULTIPLE.OPERATIONS kører formeludtrykket der peges på af formelcellen og alle formeludtryk den afhænger af, alt imens alle henvisninger til rækkeceller erstattes med henvisninger til rækkeerstatning og alle henvisninger til kolonneceller med henvisninger til kolonneerstatning. Funktionen kan bruges til nemt at oprette tabeller af udtryk som afhænger på to input-parametre.

en: MULTIPLE.OPERATIONS(Formula cell; Row cell; Row replacement; Column cell; Column replacement)
da: MULTIPLE.OPERATIONS(Formelcelle; rækkecelle; rækkeerstatning; kolonnecelle; kolonneerstatning)

en: Search value
da: Søgeværdi

en: Search region
da: Søgeområde

en: Match type (optional)
da: Matchningstype (valgfrit)

en: Finds a search value in a search region, and returns its position (starting from 1). Match type can be either -1, 0 or 1 and determines how is searched for the value. If match type is 0, the index of the first value that equals search value is returned. If match type is 1 (or omitted), the index of the first value that is less than or equal to the search value is returned and the values in the search region must be sorted in ascending order. If match type is -1, the smallest value that is greater than or equal to the search value is found, and the search region needs to be sorted in descending order.
da: Finder en værdi der er søgt efter i et søgeområde og returnerer dens position (startende fra 1). Matchningstypen kan enten være -1, 0 eller 1 og bestemmer hvordan der søges efter værdien. Hvis matchningstypen er 0, returneres indeks for den første værdi der er lig med søgeværdien. Hvis matchningstypen er 1 (eller udeladt), returneres indeks for den første værdi der er mindre end eller lig med søgeværdien, og værdierne i søgeområdet skal være sorteret i stigende rækkefølge. Hvis matchningstypen er -1, findes den mindste værdi som er større end eller lig med søgeværdien, og søgeområdet skal være sorteret i faldende rækkefølge.

en: MATCH(Search value; Search region; Match type)
da: MATCH(søgeværdi; søgeområde; matchningstype)

en: Reference or range
da: Reference eller interval

en: Number of rows to offset
da: Antal rækker der skal forskydes

en: Number of columns to offset
da: Antal kolonner der skal forskydes

en: Height of the offset range (optional)
da: Højden af det forskudte område (valgfrit)

en: Width of the offset range (optional)
da: Bredde af det forskudte område (valgfrit)

en: Modifies a reference's position and dimension.
da: Ændrer en references position og størrelse

en: OFFSET(Reference reference; Integer rowOffset; Integer columnOffset; Integer newHeight; Integer newWidth)
da: OFFSET(Reference reference; Heltal rækkeForskydning; Heltal kolonneForskydning; HeltalnyHøjde; Heltal nyBredde)

en: Statistical
da: Statistisk

en: Floating point values
da: Decimaltalsværdier

en: The AVEDEV() function calculates the average of the absolute deviations of a data set from their mean.
da: Funktionen AVEDEV() beregner gennemsnittet af de absolutte afvigelser for et datasæt fra deres gennemsnit.

en: AVEDEV(value;value;...)
da: AVEDEV(værdi;værdi;...)

en: AVEDEV(11.4;17.3;21.3;25.9;40.1) returns 7.84
da: AVEDEV(11,4;17,3;21,3;25,9;40,1) giver 7,84

en: The AVERAGE() function calculates the average of all the values given as parameters. You can calculate the average of a range AVERAGE(A1:B5) or a list of values like AVERAGE(12;5;12.5).
da: Funktionen AVERAGE() beregner gennemsnittet af alle de værdier der gives som parametre. Man kan beregne gennemsnittet af et område AVERAGE(A1:B5) eller en liste af værdier såsom AVERAGE(12;5;12,5)

en: AVERAGE(value;value;...)
da: AVERAGE(værdi;værdi;...)

en: AVERAGE(12;5;7) equals 8
da: AVERAGE(12;5;7) er lig med 8

en: AVERAGE(12.5;2) equals 7.25
da: AVERAGE(12,5;2) er lig med 7,25

en: String values
da: Strengværdier

en: The AVERAGEA() calculates the average of the given arguments. Numbers, text and logical values are included in the calculation too. If the cell contains text or the argument evaluates to FALSE, it is counted as value zero (0). If the argument evaluates to TRUE, it is counted as one (1). Note that empty cells are not counted.
da: AVERAGEA() beregner gennemsnittet af de givne argumenter. Tal, tekst og logiske værdier er også inkluderet i beregningen. Hvis cellen indholder tekst eller argumentet evaluerer til Falsk, tælles det som værdien nul (0). Hvis argumentet evaluerer til Sand, tælles det som én (1). Bemærk at tomme celler ikke tælles med.

en: AVERAGEA(value;value;...)
da: AVERAGEA(værdi;værdi;...)

en: AVERAGEA(11.4;17.3;"sometext";25.9;40.1) equals 18.94
da: AVERAGEA(11,4;17,3;"noget tekst";25,9;40,1) giver 18,94

en: Alpha parameter
da: Alfa-parameter

en: Beta parameter
da: Beta-parameter

en: End
da: Slut

en: Cumulative
da: Samlet

en: The BETADIST() function returns the cumulative beta probability density function.
da: Funktionen BETADIST() giver den kumulative beta sandsynlighedstæthedsfunktion.

en: The third and fourth parameters are optional. They set the lower and upper bounds, otherwise defaulting to 0.0 and 1.0 respectively.
da: Tredje og fjerde parameter er valgfri. De sætter nedre og øvre          grænser, og bliver ellers henholdsvis 0,0 og 1,0.

en: BETADIST(number;alpha;beta;start;end;[cumulative=TRUE])
da: BETADIST(tal;alfa;beta;start;slut;[kumulativ=Sand])

en: BETADIST(0.2859;0.2606;0.8105) equals 0.675444
da: BETADIST(0,2859;0,2606;0,8105) er lig med 0,675444

en: BETADIST(0.2859;0.2606;0.8105;0.2;0.9) equals 0.537856
da: BETADIST(0,2859;0,2606;0,8105;0,2;0,9) er lig med 0,537856

en: The BETAINV() function returns the inverse of BETADIST(x;alpha;beta;a;b;TRUE()).
da: Funktionen ACOT() giver det modsatte af BETADIST(x;alpha;beta;a;b;Sand()).

en: The start and end parameters are optional. They set the lower and upper bounds, otherwise defaulting to 0.0 and 1.0 respectively.
da: Første og sidste paremeter er valgfri. De sætter nedre og øvre grænser, og bliver ellers henholdsvis 0,0 og 1,0.

en: BETAINV(number;alpha;beta [; start=0 [; end=1]])
da: BETAINV(tal;alfa;beta [; start=0 [; slut=1]])

en: BETADIST(BETAINV(0.1;3;4);3;4) equals 0.1
da: BETADIST(BETAINV(0.1;3;4);3;4) er lig med 0.1

en: BETADIST(BETAINV(0.3;3;4);3;4) equals 0.3
da: BETADIST(BETAINV(0.3;3;4);3;4) er lig med 0.3

en: Degrees of freedom
da: Frihedsgrader

en: The CHIDIST() function returns the probability value from the indicated Chi square that a hypothesis is confirmed.
da: Funktionen CHIDIST() giver sandsynlighedsværdien fra den indikerede Chi i anden at en hypotese er bekræftet.

en: CHIDIST compares the Chi square value to be given for a random sample that is calculated from the sum of (observed value-expected value)^2/expected value for all values with the theoretical Chi square distribution and determines from this the probability of error for the hypothesis to be tested.
da: CHIDIST sammenligner 'Chi i anden'-værdien der gives for et tilfældigt udvalg som er beregnet fra summen af (observeret værdi-forventet værdi)^2/forventet værdi for alle værdier med den teoretiske 'Chi i anden'-fordeling og afgør fra dette sandsynligheden for fejl for den hypotese der bliver testet.

en: CHIDIST(number;degrees_freedom)
da: CHIDIST(tal;frihedsgrader)

en: CHIDIST(13.27;5) returns 0.021
da: CHIDIST(13,27;5) giver 0,021

en: Total number of elements
da: Antal elementer i alt

en: Number of elements to choose
da: Antal elementer at vælge

en: The COMBIN() function calculates the count of possible combinations. The first parameter is the total count of elements. The second parameter is the count of elements to choose. Both parameters should be positive and the first parameter should not be less than the second. Otherwise the function returns an error.
da: Funktionen COMBIN() beregner antal mulige kombinationer. Den første parameter er det totale antal elementer. Den anden parameter er antal elementer at vælge. Begge parametre skal være positive og den første parameter må være ikke mindre end den anden. Ellers giver funktionen en fejl.

en: COMBIN(total;chosen)
da: COMBIN(i alt;valgte)

en: COMBIN(12;5) returns 792
da: COMBIN(12;5) giver 792

en: COMBIN(5;5) returns 1
da: COMBIN(5;5) giver 1

en: Level of the confidence interval
da: Konfidensintervallets niveau

en: Standard deviation for the total population
da: Den totale populations standardafvigelse

en: Size of the total population
da: Den totale populations størrelse

en: The CONFIDENCE() function returns the confidence interval for a population mean.
da: Funktionen CONFIDENCE() giver konfidensintervallet for en populations middelværdi.

en: The alpha parameter must be between 0 and 1 (non-inclusive), stddev must be positive and size must be greater or equal to 1.
da: Alfa-parameteren  skal være mellem 0 og 1 (ikke-inklusivt), stddev skal være positiv og størrelsen skal være større end eller lig med 1.

en: CONFIDENCE(alpha;stddev;size)
da: CONFIDENCE(alfa;stddev;størrelse)

en: CONFIDENCE(0.05;1.5;100) equals 0.294059
da: CONFIDENCE(0,05;1,5;100) er lig med 0,294059

en: Cell range of values
da: Celleområde af værdier

en: Second cell range of values
da: Andet celleområde af værdier

en: The CORREL() function calculates the correlation coefficient of two cell ranges.
da: Funktionen CORREL() beregner korrelations-koefficienten af to celleområder.

en: CORREL(range1; range2)
da: CORREL(område1; område2)

en: The COVAR() function calculates the covariance of two cell ranges.
da: Funktionen COVAR() beregner kovariansen af to celleområder.

en: COVAR(range1; range2)
da: COVAR(område1; område2)

en: The DEVSQ() function calculates the sum of squares of deviations.
da: Funktionen DEVSQ() beregner kvadratsummen af afvigelser.

en: DEVSQ(value; value;...)
da: DEVSQ(værdi; værdi;...)

en: DEVSQ(21; 33; 54; 23) returns 684.75
da: DEVSQ(21; 33; 54; 23) giver 684,75

en: Lambda parameter
da: Lambda-parameter

en: 0 = density, 1 = distribution
da: 0 = tæthed, 1 = fordeling

en: The EXPONDIST() function returns the exponential distribution.
da: Funktionen EXPONDIST() giver den eksponentielle fordeling.

en: The lambda parameter must be positive.
da: Lambda-parameteren skal være positiv.

en: Cumulative = 0 calculates the density function; cumulative = 1 calculates the distribution.
da: Kumulativ = 0 beregner tæthedsfunktionen; kumulativ = 1 beregner fordelingen.

en: EXPONDIST(number;lambda;cumulative)
da: EXPONDIST(tal;lambda;kumulativ)

en: EXPONDIST(3;0.5;0) equals 0.111565
da: EXPONDIST(3;0,5;0) er lig med 0,111565

en: EXPONDIST(3;0.5;1) equals 0.776870
da: EXPONDIST(3;0,5;1) er lig med 0,776870

en: Degrees of freedom 1
da: Frihedsgrader 1

en: Degrees of freedom 2
da: Frihedsgrader 2

en: The FDIST() function returns the f-distribution.
da: Funktionen FDIST() giver f-fordelingen.

en: FDIST(number;degrees_freedom_1;degrees_freedom_2)
da: FDIST(tal;frihedsgrader_1;frihedsgrader_2)

en: FDIST(0.8;8;12) yields 0.61
da: FDIST(0,8;8;12) giver 0,61

en: Number r1
da: Tal r1

en: Number r2
da: Tal r2

en: The FINV() function returns the unique non-negative number x such that FDIST(x;r1;r2) = p.
da: Funktionen ROOTN() giver den ikke-negative n'te rod af x.

en: FINV(number; r1; r2)
da: FINV(tal; r1; r2)

en: FDIST(FINV(0.1;3;4);3;4) equals 0.1
da: FDIST(FINV(0.1;3;4);3;4) er lig med 0.1

en: The FISHER() function returns the Fisher transformation for x and creates a function close to a normal distribution.
da: Funktionen FISHER() giver Fisher-transformationen for x og laver en funktion tæt på en normalfordeling.

en: FISHER(number)
da: FISHER(tal)

en: FISHER(0.2859) equals 0.294096
da: FISHER(0,2859) er lig med 0,294096

en: FISHER(0.8105) equals 1.128485
da: FISHER(0,8105) er lig med 1,128485

en: The FISHERINV() function returns the inverse of the Fisher transformation for x and creates a function close to a normal distribution.
da: Funktionen FISHERINV() giver den inverse af Fisher-transformationen for x og laver en funktion tæt på en normalfordeling.

en: FISHERINV(number)
da: FISHERINV(tal)

en: FISHERINV(0.2859) equals 0.278357
da: FISHERINV(0,2859) er lig med 0,278357

en: FISHERINV(0.8105) equals 0.669866
da: FISHERINV(0,8105) er lig med 0,669866

en: Floating point values, that should be counted.
da: Decimaltalsværdier, der skal tælles.

en: Floating point values, representing the upper boundaries of the intervals.
da: Decimaltalsværdier som repræsenterer de øvre grænser af intervallerne.

en: Counts the number of values for each interval given by the border values in the second parameter.
da: Tæller antallet af værdier for hvert interval givet ved grænseværdierne i den anden parameter.

en: The values in the second parameter determine the upper boundaries of the intervals.
                   The intervals include the upper boundaries.
                   The returned array is a column vector and has one more element than the second parameter;
                   the last element represents the number of all elements greater than the last value in second parameter.
                       If the second parameter is empty, all values in the first parameter are counted.
da: Værdierne i den anden parameter bestemmer intervallernes øvre grænser.
                    Intervallerne inkluderer de øvre grænser.
                    Det returnerede array er en kolonnevektor og har et element mere end den anden parameter;
                    det sidste element repræsenterer antallet af elementer i alt som er større end den sidste værdi i anden paremeter.
                    Hvis den anden parameter er tom, tælles alle værdier i den første parameter.

en: FREQUENCY(Range data; Range bins)
da: FREQUENCY(områdedata; område-bins)

en: Cumulated flag
da: Kumuleret flag

en: The GAMMADIST() function returns the gamma distribution.
da: Funktionen GAMMADIST() giver gamma-fordelingen.

en: If the last parameter (cumulated) is 0, it calculates the density function; if it's 1, the distribution is returned.
da: Hvis den sidste parameter (kumuleret) er 0, beregner den tæthedsfunktionen; hvis den er 1, gives fordelingen.

en: The first three parameters must be positive.
da: De første tre parametre skal være positive.

en: GAMMADIST(number;alpha;beta;cumulated)
da: GAMMADIST(tal;alfa;beta;kumuleret)

en: GAMMADIST(0.758;0.1;0.35;1) equals 0.995450
da: GAMMADIST(0,758;0,1;0,35;1) er lig med 0,995450

en: GAMMADIST(0.758;0.1;0.35;0) equals 0.017179
da: GAMMADIST(0,758;0,1;0,35;0) er lig med 0,017179

en: The GAMMAINV() function returns the unique number x >= 0 such that GAMMAINV(x;alpha;beta;TRUE()) = p.
da: Funktionen GAMMAINV() giver det entydige tal x >= 0 således at GAMMAINV(x;alfa;beta;Sand()) = p.

en: GAMMAINV(number;alpha;beta)
da: GAMMAINV(tal;alfa;beta)

en: GAMMADIST(GAMMAINV(0.1;3;4);3;4) equals 0.1
da: GAMMADIST(GAMMAINV(0.1;3;4);3;4) er lig med 0.1

en: GAMMADIST(GAMMAINV(0.3;3;4);3;4) equals 0.3
da: GAMMADIST(GAMMAINV(0.3;3;4);3;4) er lig med 0.3

en: The number for which the integral value of standard normal distribution is to be calculated
da: Tallet for hvilket integralværdien af standardnormalfordelingen skal beregnes

en: The GAUSS() function returns the integral values for the standard normal cumulative distribution.
da: Funktionen GAUSS() giver integralværdierne for standardnormal-kumulativfordelingen.

en: GAUSS(value)
da: GAUSS(værdi)

en: GAUSS(0.25) equals 0.098706
da: GAUSS(0,25) er lig med 0,098706

en: The GEOMEAN() function returns the geometric mean of the given arguments. This is equal to the Nth root of the product of the terms.
da: Funktionen GEOMEAN() giver den geometriske middelværdi for de givne argumenter. Dette er det samme som den N'te rod af produktet af leddene.

en: GEOMEAN(value; value;...)
da: GEOMEAN(værdi; værdi;...)

en: GEOMEAN(21; 33; 54; 23) returns 30.45886
da: GEOMEAN(21; 33; 54; 23) giver 30,45886

en: The HARMEAN() function returns the harmonic mean of the N data points (N divided by the sum of the inverses of the data points).
da: Funktionen HARMEAN() giver den harmoniske middelværdi for N datapunkter (N divideret med summen af de inverse af datapunkterne).

en: HARMEAN(value; value;...)
da: HARMEAN(værdi; værdi;...)

en: HARMEAN(21; 33; 54; 23) returns 28.588
da: HARMEAN(21; 33; 54; 23) giver 28,588

en: Number of success in the sample
da: Antal der lykkes i udvalget

en: Number of trials
da: Antal forsøg

en: Number of success overall
da: Antal der lykkes i alt

en: Population size
da: Observationsmaterialets størrelse

en: The HYPGEOMDIST() function returns the hypergeometric distribution.
da: Funktionen HYPGEOMDIST() giver den hypergeometriske fordeling.

en: HYPGEOMDIST(2; 5; 6; 20) returns 0.3522
da: HYPGEOMDIST(2; 5; 6; 20) giver 0,3522

en: y values (array)
da: y-værdier (array)

en: x values (array)
da: x-værdier (array)

en: The INTERCEPT() function calculates the interception of the linear regression line with the y axis.
da: Funktionen INTERCEPT() beregner skæringspunktet for den lineære regressionslinje med y-aksen.

en: The KURT() function calculates an unbiased estimate of the kurtosis of a data set. You have to provide at least 4 values, otherwise an error is returned.
da: KURT() funktionen beregner et uvildigt estimat for kurtosis af et datasæt. Du skal angive mindst 4 værdier, ellers får du en fejlmeddelelse.

en: KURT(value; value;...)
da: KURT(værdi; værdi;...)

en: KURT(21; 33; 54; 23) returns 1.344239
da: KURT(21; 33; 54; 23) giver 1,344239

en: The KURTP() function calculates an population kurtosis of a data set. You have to provide at least 4 values, otherwise an error is returned.
da: Funktionen KURTP() beregner en populationskurtosis for et datasæt. Du skal angive mindst 4 værdier, ellers får du en fejlmeddelelse.

en: KURTP(value; value;...)
da: KURTP(værdi; værdi;...)

en: KURTP(21; 33; 54; 23) returns -1.021
da: KURTP(21; 33; 54; 23) giver -1,021

en: Position (from the largest)
da: Position (fra den største)

en: The LARGE() function returns the k-th largest value from the data set.
da: Funktionen LARGE() giver den k'te største værdi fra datasættet.

en: LARGE(range; k)
da: LARGE(område; k)

en: A1: 3, A2: 1, A3: 5 => LARGE(A1:A3; 2) returns 3
da: A1: 3, A2: 1, A3: 5 => LARGE(A1:A3; 2) giver 3

en: The LEGACYFDIST() function returns the f-distribution.
da: Funktionen LEGACYFDIST() giver f-fordelingen.

en: LEGACYFDIST(number;degrees_freedom_1;degrees_freedom_2)
da: LEGACYFDIST(tal;frihedsgrader_1;frihedsgrader_2)

en: LEGACYFDIST(0.8;8;12) yields 0.61
da: LEGACYFDIST(0.8;8;12) giver et udbytte på 0.61

en: Probability
da: Sandsynlighed

en: Mean value of the standard logarithmic distribution
da: Middelværdien for den standardlogaritmiske fordeling

en: Standard deviation of the standard logarithmic distribution
da: Standardlogaritmiske fordelings standardafvigelse

en: The LOGINV() function returns the inverse of the lognormal cumulative distribution.
da: Funktionen LOGINV() give den inverse af den lognormale kumulativfordeling.

en: LOGINV(p; mean; stdev)
da: LOGINV(p; middel; stdev)

en: LOGINV(0.1;0;1) equals 0.2776
da: LOGINV(0.1;0;1) er lig med 0,2776

en: Probability value for which the standard logarithmic distribution is to be calculated
da: Sandsynlighedsværdien for hvilken den standardlogaritmiske fordeling skal beregnes

en: The LOGNORMDIST() function returns the cumulative lognormal distribution.
da: Funktionen LOGNORMDIST() giver den kumulative lognormal-fordeling.

en: LOGNORMDIST(Number;MV;STD)
da: LOGNORMDIST(Tal;MV;STD)

en: LOGNORMDIST(0.1;0;1) equals 0.01
da: LOGNORMDIST(0,1;0;1) er lig med 0,01

en: Floating point value or range of values
da: Decimaltalsværdi eller værdiområde

en: Floating point values or range of values
da: Decimaltalsværdier eller værdiområde

en: The MEDIAN() function calculates the median of all the values given as parameters. You can calculate the median of a range like MEDIAN(A1:B5) or a list of values like MEDIAN(12; 5; 12.5). Blank cells will be considered as a zero, and cells with text will be ignored.
da: Funktionen MEDIAN() beregner medianen af alle værdier givet som parametre. Man kan beregne medianen af et område såsom MEDIAN(A1:B5) eller en liste af værdier såsom MEDIAN(12; 5; 12,5). Blanke celler vil blive opfattet som et nul og celler med tekst vil blive ignoreret.

en: MEDIAN(value;value;...)
da: MEDIAN(værdi;værdi;...)

en: MEDIAN(12; 5; 5.5) equals 5.5
da: MEDIAN(12; 5; 5,5) er lig med 5,5

en: MEDIAN(12; 7; 8;2) equals 7.5
da: MEDIAN(12; 7; 8;2) er lig med 7,5

en: Float
da: Decimaltal

en: The MODE() function returns the most frequently occurring value in the data set.
da: Funktionen MODE() giver den hyppigst forekommende værdi i datasættet.

en: MODE(number; number2; ...)
da: MODE(tal; tal2; ...)

en: MODE(range)
da: MODE(område)

en: MODE(12; 14; 12; 15) returns 12
da: MODE(12; 14; 12; 15) giver 12

en: Number of failures
da: Antal mislykkede

en: Number of successful trials
da: Antal forsøg der lykkes

en: Probability of success
da: Sandsynlighed for succes

en: The NEGBINOMDIST() function returns the negative binomial distribution.
da: Funktionen NEGBINOMDIST() giver den negative binomialfordeling.

en: NEGBINOMDIST(failures; success; prob_of_success)
da: NEGBINOMDIST(mislykket; lykkes; sand_for_at_lykkes)

en: NEGBINOMDIST(2;5;0.55) returns 0.152872629
da: NEGBINOMDIST(2;5;0,55) giver 0,152872629

en: Linear middle of the distribution
da: Fordelingens lineære midtpunkt

en: Standard deviation of the distribution
da: Fordelingens standardafvigelse

en: The NORMDIST() function returns the normal cumulative distribution.
da: Funktionen NORMDIST() giver den normale kumulative fordeling.

en: Number is the value of the distribution based on which the normal distribution is to be calculated.
da: Tallet er værdien for fordelingen på hvilket normalfordelingen skal beregnes.

en: MV is the linear middle of the distribution.
da: MV er fordelingens lineære midtpunkt.

en: STD is the standard deviation of the distribution.
da: STD er fordelingens standardafvigelse.

en: K = 0 calculates the density function; K = 1 calculates the distribution.
da: K = 0 beregner tæthedsfunktionen; K = 1 beregner fordelingen.

en: NORMDIST(Number;MV;STD;K)
da: NORMDIST(Tal;MV;STD;K)

en: NORMDIST(0.859;0.6;0.258;0) equals 0.934236
da: NORMDIST(0,859;0,6;0,258;0) er lig med 0,934236

en: NORMDIST(0.859;0.6;0.258;1) equals 0.842281
da: NORMDIST(0,859;0,6;0,258;1) er lig med 0,842281

en: Middle value in the normal distribution
da: Normalfordelingens middelværdi

en: Standard deviation of the normal distribution
da: Normalfordelingens standardafvigelse

en: The NORMINV() function returns the inverse of the normal cumulative distribution. The number must be between 0 and 1 (non-inclusive) and STD must be positive.
da: Funktionen NORMINV() giver den inverse af den normale kumulative fordeling. Tallet skal være mellem 0 og 1 (ikke-inklusivt) og STD skal være positivt.

en: NORMINV(number;MV;STD)
da: NORMINV(tal;MV;STD)

en: NORMINV(0.9;63;5) equals 69.41
da: NORMINV(0,9;63;5) er lig med 69,41

en: Value to which the standard normal distribution is calculated
da: Værdi for hvilken standardnormalfordelingen beregnes

en: The NORMSDIST() function returns the standard normal distribution.
da: Funktionen NORMSDIST() giver standard normalfordelingen.

en: NORMSDIST(Number)
da: NORMSDIST(Tal)

en: NORMSDIST(1) equals 0.84
da: NORMSDIST(1) er lig med 0.84

en: The NORMSINV() function returns the inverse of the standard normal cumulative distribution. The number must be between 0 and 1 (non-inclusive).
da: Funktionen NORMSINV() giver den inverse af den standardnormale kumulative fordeling. Tallet skal være mellem 0 og 1 (ikke-inklusivt).

en: NORMSINV(Number)
da: NORMSINV(Tal)

en: NORMSINV(0.908789) returns 1.3333
da: NORMSINV(0,908789) giver 1,3333

en: The PEARSON() function calculates the correlation coefficient of two cell ranges. It is the same as the CORREL function.
da: Funktionen PEARSON() beregner korrelationskoefficienten for to celleområder. Den er det samme som funktionen CORREL.

en: PEARSON(range1; range2)
da: PEARSON(område1; område2)

en: Number of elements to permutate
da: Antal elementer at permutere

en: The PERMUT() function returns the number of permutations. The first parameter is the number of elements, and the second parameter is the number of elements used in the permutation.
da: Funktionen PERMUT() giver antal permutationer. Den første parameter er antal elementer og den anden parameter er antal elementer brugt i permutationen.

en: PERMUT(total;permutated)
da: PERMUT(i alt;permuterede)

en: PERMUT(8;5) equals 6720
da: PERMUT(8;5) er lig med 6720

en: PERMUT(1;1) equals 1
da: PERMUT(1;1) er lig med 1

en: The PERMUTATIONA() function returns the number of ordered permutations when allowing repetition. The first parameter is the number of elements, and the second parameter is the number of elements to choose. Both parameters must be positive.
da: Funktionen PERMUTATIONA() giver antal af ordnede permutationer når gentagelser tillades. Den første parameter er antal elementer og den anden parameter er antal elementer der vælges. Begge parametre skal være positive.

en: PERMUTATIONA(total;chosen)
da: PERMUTATIONA(i alt;valgte)

en: PERMUTATIONA(2,3) returns 8
da: PERMUTATIONA(2,3) giver 8

en: PERMUTATIONA(0,0) returns 1
da: PERMUTATIONA(0,0) giver 1

en: Range of values
da: Område af værdier

en: The percentile value between 0 and 1, inclusive.
da: Fraktilværdien mellem 0 og 1 inklusiv.

en: The PERCENTILE() function returns the x-th sample percentile of data values in Data. A percentile returns the scale value for a data series which goes from the smallest (alpha=0) to the largest value (alpha=1) of a data series. For alpha = 25%, the percentile means the first quartile; alpha = 50% is the MEDIAN. Blank cells will be considered as a zero, and cells with text will be ignored.
da: Funktionen PERCENTILE() giver den x'te fraktil af dataværdier i Data. En fraktil returnerer skalaværdien for en dataserie som går fra den mindste værdi (alfa=0) til den største (alfa=1) for en dataserie. For alfa = 25% betyder fraktilen den første kvartil. Alfa = 50% er MEDIANEN. Tomme celler vil blive set som et nul, og celler med tekst vil blive ignoreret.

en: PERCENTILE(data;alpha)
da:  PERCENTILE(data;alfa)

en: The number for which the standard normal distribution is to be calculated
da: Tallet for hvilket standardnormalfordelingen skal beregnes

en: The PHI() function returns value of the distribution function for a standard normal distribution.
da: Funktionen PHI() giver værdien af fordelingsfunktionen for en standardnormalfordeling.

en: PHI(value)
da: PHI(værdi)

en: PHI(0.25) equals 0.386668
da: PHI(0,25) er lig med 0,386668

en: Lambda parameter (the middle value)
da: Lambda-parameter (den midterste værdi)

en: The POISSON() function returns the Poisson distribution.
da: Funktionen POISSON() giver Poisson-fordelingen.

en: The lambda and number parameters must be positive.
da: Lambda- og talparametre skal være positive!

en: POISSON(number;lambda;cumulative)
da: POISSON(tal;lambda;kumulativ)

en: POISSON(60;50;0) equals 0.020105
da: POISSON(60;50;0) er lig med 0,020105

en: POISSON(60;50;1) equals 0.927840
da: POISSON(60;50;1) er lig med 0,927840

en: Order
da: Rækkefølge

en: The RANK() function returns the rank of a number in a list of numbers.
da: Funktionen RANK() giver rangen for et tal i en liste af tal.

en: Order specifies how to rank the numbers:
da: Rækkefølge angiver hvordan tallene skal rangordnes:

en: If 0 or omitted, Data is ranked in descending order.
da: Hvis 0 eller udeladt, rangordnes data i faldende rækkefølge.

en: If not 0, Data is ranked in ascending order.
da: Hvis ikke 0, rangordnes data i stigende rækkefølge.

en: RANK (2;{1;2;3}) equals 2
da: RANK (2;{1;2;3}) er lig med 2

en: known Y (array)
da: kendt Y (array)

en: known X (array)
da: kendt X (array)

en: The RSQ() function returns the square of the Pearson product moment correlation coefficient through data points in known_y's and known_x's.
da: Funktionen RSQ() giver kvadratet af Pearsons korrelationskoefficient igennem datapunkterne i kendte_y'er og kendte_x'er.

en: If "arrayY" and "arrayX" are empty or have a different number of data points, then #N/A is returned.
da: Hvis "arrayY" og "arrayX" er tomme eller har forskellige antal datapunkter gives #N/A.

en: RSQ(known Y; known X)
da: RSQ(kendt Y; kendt X)

en: The SKEW() function returns an estimate for skewness of a distribution
da: Funktionen SKEW() giver et estimat for skævheden af en fordeling

en: SKEW(number; number2; ...)
da: SKEW(tal; tal2; ...)

en: SKEW(range)
da: SKEW(område)

en: SKEW(11.4; 17.3; 21.3; 25.9; 40.1) returns 0.9768
da: SKEW(11,4; 17,3; 21,3; 25,9; 40,1) giver 0,9768

en: The SKEWP() function returns the population skewness of a distribution
da: Funktionen SKEWP() giver observationsmaterialets skævhed af en fordeling

en: SKEWP(number; number2; ...)
da: SKEWP(tal; tal2; ...)

en: SKEWP(range)
da: SKEWP(område)

en: SKEWP(11.4; 17.3; 21.3; 25.9; 40.1) returns 0.6552
da: SKEWP(11,4; 17,3; 21,3; 25,9; 40,1) giver 0,6552

en: The SLOPE() function calculates the slope of the linear regression line.
da: Funktionen SLOPE() beregner hældningen på den lineære regressionslinje.

en: Position (from the smallest)
da: Position (fra den mindste)

en: The SMALL() function returns the k-th smallest value from the data set.
da: Funktionen SMALL() giver den k'te mindste værdi fra datasættet.

en: SMALL(range; k)
da: SMALL(område; k)

en: A1: 3, A2: 1, A3: 5 => SMALL(A1:A3; 1) returns 1
da: A1: 3, A2: 1, A3: 5 => SMALL(A1:A3; 1) giver 1

en: Number to be normalized
da: Antal der skal normaliseres

en: Mean of the distribution
da: Middel for distributionen

en: Standard deviation
da: Standardafvigelse

en: The STANDARDIZE() function calculates a normalized value.
da: Funktionen STANDARDIZE() beregner en normaliseret værdi.

en: STANDARDIZE(x; mean, stdev)
da: STANDARDIZE(x; middel, stdev)

en: STANDARDIZE(4; 3; 7) returns 0.1429
da: STANDARDIZE(4; 3; 7) giver 0,1429

en: The STDEV() function returns the estimate standard deviation based on a sample. The standard deviation is a measure of how widely values are dispersed from the average value.
da: Funktionen STDEV() giver et estimat af standardafvigelsen baseret på et udvalg. Standardafvigelsen er et mål for hvor bredt værdierne er spredt fra middelværdien.

en: STDEV(value;value;...)
da: STDEV(værdi;værdi;...)

en: STDEV(6;7;8) equals 1
da: STDEV(6;7;8) er lig med 1

en: The STDEVA() function returns the estimate standard deviation based on a sample. The standard deviation is a measure of how widely values are dispersed from the average value. If a referenced cell contains text or contains the boolean value FALSE, it is counted as 0. If the boolean value is TRUE it is counted as 1.
da: Funktionen STDEV() giver et estimat af standardafvigelsen baseret på et udvalg. Standardafvigelsen er et mål for hvor bredt værdierne er spredt fra middelværdien. Hvis en celle der refereres til indholder tekst eller indholder den booleske værdi Falsk, tælles den som. Hvis den booleske værdi er Sand tælles den som 1.

en: STDEVA(value;value;...)
da: STDEVA(værdi;værdi;...)

en: STDEVA(6; 7; A1; 8) equals 1, if A1 is empty
da: STDEVA(6; 7; A1; 8) er lig med 1, hvis A1 er tom

en: STDEVA(6; 7; A1; 8) equals 3.109, if A1 is TRUE
da: STDEVA(6; 7; A1; 8) er lig med 3,109, hvis A1 er Sand

en: The STDEVP() function returns the standard deviation based on an entire population
da: Funktionen STDEV() giver standardafvigelsen baseret på hele populationen.

en: STDEVP(value;value;...)
da: STDEVP(værdi;værdi;...)

en: STDEVP(6;7;8) equals 0.816497...
da: STDEVP(6;7;8) er lig med 0,816497...

en: The STDEVPA() function returns standard deviation based on an entire population. If a referenced cell contains text or contains the boolean value FALSE, it is counted as 0. If the boolean value is TRUE it is counted as 1.
da: Funktionen STDEVPA() giver standardafvigelsen baseret på en hel population. Hvis en celle der refereres til indholder tekst eller indholder den booleske værdi Falsk, tælles den som 0. Hvis den booleske værdi er Sand tælles den som 1.

en: STDEVPA(value;value;...)
da: STDEVPA(værdi;værdi;...)

en: STDEVPA(6; 7; A1; 8) equals 0.816497..., if A1 is empty
da: STDEVPA(6; 7; A1; 8) er lig med 0,816497..., hvis A1 er tom

en: STDEVPA(6; 7; A1; 8) equals 2.69..., if A1 is TRUE
da: STDEVPA(6; 7; A1; 8) er ligmed 2,69..., hvis A1 er Sand

en: STDEVPA(6; 7; A1; 8) equals 3.11..., if A1 is FALSE
da: STDEVPA(6; 7; A1; 8) er lig med 3,11..., hvis A1 er Falsk

en: The STEYX() function calculates the standard error of the predicted y value for each x in the regression.
da: Funktionen STEYX() beregner standardfejlen på den forudsagte y-værdi for hvert x i regressionen.

en: Value (array)
da: Værdi (array)

en: The SUMPRODUCT() function (SUM(X*Y)) returns the sum of the product of these values. The number of values in the two arrays should be equal. Otherwise this function returns Err.
da: Funktionen SUMPRODUCT() (SUM(X*Y)) giver summen af produktet af disse værdier. Antallet af værdier skal være ens i de to arrays. Ellers giver funktionen "Fejl".

en: SUMPRODUCT(A1:A2;B1:B2) with A1=2, A2=5, B1=3 and B2=5, returns 31
da: SUMPRODUCT(A1:A2;B1:B2) med A1=2, A2=5, B1=3 og B2=5 giver 31

en: The SUMX2PY2() function (SUM(X^2+Y^2)) returns the sum of the squares of these values. The number of values in the two arrays should be equal. Otherwise this function returns Err.
da: Funktionen SUMX2PY2() (SUM(X^2+Y^2)) giver kvadratsummen af værdierne. Antallet af værdier skal være ens i de to arrays. Ellers giver funktionen "Fejl".

en: SUMX2PY2(A1:A2;B1:B2) with A1=2, A2=5, B1=3 and B2=5, returns 63
da: SUMX2PY2(A1:A2;B1:B2) med A1=2, A2=5, B1=3 og B2=5 giver 63

en: The SUMX2MY2() function (SUM(X^2-Y^2)) returns the difference of the squares of these values. The number of values in the two arrays should be equal. Otherwise this function returns Err.
da: Funktionen SUMX2MY2() (SUM(X^2-Y^2)) giver differencen mellem kvadraterne af disse værdier. Antallet af værdier skal være ens i to arrays. Ellers giver funktionen "Fejl".

en: SUMX2MY2(A1:A2;B1:B2) with A1=2, A2=5, B1=3 and B2=5, returns -5
da: SUMX2MY2(A1:A2;B1:B2) med A1=2, A2=5, B1=3 og B2=5 giver -5

en: Degrees of freedom for the t-distribution
da: Frihedsgrader for t-fordelingen

en: Mode (1 or 2)
da: Tilstand (1 eller 2)

en: The TDIST() function returns the t-distribution.
da: Funktionen TDIST() giver t-fordelingen.

en: Mode = 1 returns the one-tailed test, Mode = 2 returns the two-tailed test.
da: Tilstand = 1 giver testen med én hale, Tilstand = 2 giver testen med to haler.

en: TDIST(number;degrees_freedom;mode)
da: TDIST(tal;frihedsgrader;tilstand)

en: TDIST(12;5;1) returns 0.000035
da: TDIST(12;5;1) giver 0,000035

en: KnownY
da: KendtY

en: KnownX
da: KendtX

en: NumberSequence newX
da: TalSekvens nytX

en: allowOffset
da: tilladForskydning

en: Constraints: COUNT(knownY) = COUNT(knownX).
da: Begrænsninger: COUNT(kendtY) = COUNT(kendtX).

en: cutOffFraction
da: cutOfBrøk

en: TRIMMEAN(dataSet; cutOffFraction)
da: TRIMMEAN(dataSæt; cutOffBrøk)

en: x (array) The set of observed data for the first condition.
da: x (array) Sæt af observerede data for den første betingelse.

en: y (array) The set of observed data for the second condition.
da: y (array) Sæt af observerede data for den anden betingelse.

en: mode Whether to look up 1-tailed (mode = 1) or 2-tailed (mode = 2) probability for t.
da: tilstand Om 1-halet tilstand skal slås op (mode = 1) eller 2-halet (mode =2) sandsynlighed for t.

en: type The type of t-test to perform. Set this to 1 for a paired t-test, 2 or 3 for an unpaired t-test.
da: type Typen af t-test der skal udføres. Sæt dette til 1 for parret t-test, 2 eller 3 for en ikke-parret t-test.

en: The TTEST() function calculates the probability of a t-test given two ranges of data to compare.
da: Funktionen TTEST() beregner sandsynligheden for en t-test, ud fra to givne dataområder der skal sammenlignes.

en: A t-test compares two sets of data and establishes the likelihood that any difference between the two is caused by some variable having an effect. For example, given two sets of data, one containing the speed at which 30 tall people can run and the other containing the speed at which 30 short people can run, a t-test can tell you how likely it is that any speed difference between the two groups of people is due to their height.
da: En t-test sammenligner to sæt af data og fastslår sandsynligheden for at en forskel mellem de to skyldes at en variabel har en virkning. For eksempel, givet to sæt data, hvor det ene indeholder den hastighed 30 høje personer kan løbe med, og den anden indeholder hastigheden som 30 lave personer kan løbe med, kan en t-test fortælle dig hvor sandsynligt det er at en eventuel hastighedsforskel mellem de to grupper af personer skyldes deres højde.

en: The mode parameter is used to indicate whether you require the difference between the two data sets to be in a specific direction or not. For example, if we are predicting that tall people will be able to run faster than short people, we would use a one-tailed test (mode = 1); however, if we are predicting that one group will be able to run faster than the other but not which one will actually be fastest, we would use a two-tailed test (mode = 2).
da: Parameteren "tilstand" bruges til at indikere, om du har brug for at forskellen mellem de to datasæt skal være i en bestemt retning eller ej. For eksempel hvis vi forventer at høje personer vil kunne løbe hurtigere end lave personer, ville vi bruge en 1-halet test (tilstand = 1), omvendt hvis vi forventer at den ene gruppe vil kunne løbe hurtigere end den anden, men ikke hvilken af dem der er hurtigst, ville vi vælge en 2-halet test (tilstand = 2).

en: Paired tests (type = 1, see Syntax below) are only suitable when both sets of data values are drawn from the same source (i.e. each source of data has provided an item in the first data range and an item in the second data range). In the running speed example, this is impossible since one person cannot be both short and tall: each person can only provide data for one group or the other. In such cases, where the values in each data set are drawn from different sources, an unpaired t-test is appropriate (type = 2 or type = 3). For unpaired t-tests, the two data ranges need not be equally sized; for paired t-tests the two ranges are required to contain the same number of cells.
da: Parrede tester (type = 1, see syntaks nedenfor) er kun egnede når begge sæt af data trækkes fra den samme kilde (dvs. at hver kilde af data har leveret et element i såvel det første som det andet dataområde). I eksemplet med løbehastighed er dette umuligt, da en person ikke både kan være høj og lav. Hver person kan kun levere data til den ene af grupperne. I sådanne tilfælde hvor værdierne i hvert datasæt trækkes fra forskellige kilder er en ikke-parret t-test passende (type = 2 eller type = 3). For ikke-parrede t-tester behøver de to dataområder ikke at have samme størrelse, ved parrede t-tester skal de to områder indeholder det samme antal celler.

en: When your sets of data values are not drawn from the same source, choosing the appropriate type of unpaired test depends upon the variance within each of your two samples. If the variances of the two samples are similar, you can use an unpaired t-test for samples with similar variances (type = 2); where the variances are not sufficiently similar you must use an unpaired t-test for samples with differing variances (type = 3).
da: Når dine sæt af dataværdier ikke trækkes fra samme kilde, vil valg af den passende type af ikke-parrede test afhænge af variansen i hver af de to datamængder. Hvis variansen i de to datamængder ligner hinanden, kan du bruge en ikke-parret t-test for datamængder med ensartet varians (type = 2), hvor variansen ikke er tilstrækkelig ensartet, skal du bruge en ikke-parret t-test for datamængder med forskellig varians (type = 3).

en: VAR(value;value;...)
da: VAR(værdi;værdi;...)

en: VAR(12;5;7) equals 13
da: VAR(12;5;7) er lig med 13

en: VAR(15;80;3) equals 1716.333...
da: VAR(15;80;3) er lig med 1716,333...

en: VAR(6;7;8) equals 1
da: VAR(6;7;8) er lig med 1

en: VARA(value;value;...)
da: VARA(værdi;værdi;...)

en: VARA(12;5;7) equals 13
da: VARA(12;5;7) er lig med 13

en: VARA(15;80;3) equals 1716.333...
da: VARA(15;80;3) er lig med 1716,333...

en: VARA(6;7;8) equals 1
da: VARA(6;7;8) er lig med 1

en: VARIANCE(value;value;...)
da: VARIANCE(værdi;værdi;...)

en: VARIANCE(12;5;7) equals 13
da: VARIANCE(12;5;7) er lig med 13

en: VARIANCE(15;80;3) equals 1716.333...
da: VARIANCE(15;80;3) er lig med 1716,333...

en: VARIANCE(6;7;8) equals 1
da: VARIANCE(6;7;8) er lig med 1

en: The VARP() function calculates the variance based on an entire population.
da: Funktionen VARP() beregner variansen af det komplette observationsmateriale.

en: VARP(value;value;...)
da: VARP(værdi;værdi;...)

en: VARP(12;5;7) equals 8.666...
da: VARP(12;5;7) er lig med 8,666...

en: VARP(15;80;3) equals 1144.22...
da: VARP(15;80;3) er lig med 1144,22...

en: VARP(6;7;8) equals 0.6666667...
da: VARP(6;7;8) er lig med 0,6666667...

en: VARPA(value;value;...)
da: VARPA(værdi;værdi;...)

en: VARPA(12;5;7) equals 8.666...
da: VARPA(12;5;7) er lig med 8,666...

en: VARPA(15;80;3) equals 1144.22...
da: VARPA(15;80;3) er lig med 1144,22...

en: VARPA(6;7;8) equals 0.6666667...
da: VARPA(6;7;8) er lig med 0,6666667...

en: The WEIBULL() function returns the Weibull distribution.
da: Funktionen WEIBULL() giver Weibull-fordelingen.

en: The alpha and beta parameters must be positive, the number (first parameter) must be non-negative.
da: Alfa og beta-parametrene skal være positive, tallet (første parameter) skal være ikke-negativt.

en: WEIBULL(number;alpha;beta;cumulative)
da: WEIBULL(tal;alfa;beta;kumulativ)

en: WEIBULL(2;1;1;0) equals 0.135335
da: WEIBULL(2;1;1;0) er lig med 0,135335

en: WEIBULL(2;1;1;1) equals 0.864665
da: WEIBULL(2;1;1;1) er lig med 0,864665

en: mean
da: median

en: standardDeviation
da: standardAfvigelse

en: The ZTEST() function calculates the two tailed probability of a z-test with normal distribution.
da: Funktionen ZTEST() beregner den tosidige sandsynlighed for en z-test med normalfordeling.

en: ZTEST(x; mean; standardDeviation)
da: ZTEST(x; median; standardAfvigelse)

en: The BINO() function returns the binomial distribution.
da: Funktionen BINO() giver den negative binomialfordeling.

en: The first parameter is the number of trials, the second parameter is the number of successes, and the third is the probability of success. The number of trials should be greater than the number of successes and the probability should be smaller or equal to 1.
da: Den første parameter er antal forsøg, den anden parameter er antal succeser og den tredje er sandsynligheden for succes. Antal forsøg skal være større end antal succeser og sandsynligheden for succes skal være mindre end eller lig med 1.

en: BINO(trials;success;prob_of_success)
da: BINO(forsøg;succes;sandsyn_for_succes)

en: BINO(12;9;0.8) returns 0.236223201
da: BINO(12;9;0,8) giver 0,236223201

en: The SUMXMY2() function (SUM((X-Y)^2)) returns the square of the differences of these values. The number of values in the two arrays should be equal. Otherwise this function returns Err.
da: Funktionen SUMXMY2() (SUM((X-Y)^2)) giver kvadratet af differencen mellem disse værdier. Antallet af værdier skal være ens i de to arrays. Ellers giver funktionen "Fejl".

en: SUMXMY2(A1:A2;B1:B2) with A1=2, A2=5, B1=3 and B2=5, returns 1
da: SUMXMY2(A1:A2;B1:B2) med A1=2, A2=5, B1=3 og B2=5, giver 1

en: Probability of failure
da: Sandsynlighed for at mislykkes

en: The INVBINO() function returns the negative binomial distribution. The first parameter is the number of trials, the second parameter is the number of failures, and the third is the probability of failure. The number of trials should be larger than the number of failures and the probability should be smaller or equal to 1.
da: Funktionen INVBINO() giver den negative binomialfordeling. Den første parameter er antal forsøg, den anden parameter er antal mislykkede og den tredje er sandsynligheden for at mislykkes. Antal forsøg skal være større end antal mislykkede og sandsynligheden skal være mindre end eller lig med 1.

en: INVBINO(trials;failure;prob_of_failure)
da: INVBINO(forsøg;mislykkede;sandsyn_for_mislykket)

en: INVBINO(12;3;0.2) returns 0.236223201
da: INVBINO(12;3;0,2) giver 0,236223201

en: The GAMMALN() function returns the natural logarithm of the gamma function: G(x). The number parameter must be positive.
da: Funktionen GAMMALN() giver den naturlige logaritme af gamma-funktionen: G(x). Tallet parameteren skal være positiv.

en: GAMMALN(Number)
da: GAMMALN(Tal)

en: GAMMALN(2) returns 0
da: GAMMALN(2) giver 0

en: Decimals
da: Decimaler

en: The DOLLAR() function converts a number to text using currency format, with the decimals rounded to the specified place. Although the name is DOLLAR, this function will do the conversion according to the current locale.
da: Funktionen DOLLAR() konverterer et tal til tekst ved brug af møntformat, med decimalerne afrundet til det angivne sted. Selv om navnet er DOLLAR, vil denne funktion foretage konverteringen efter denne lokalitet.

en: DOLLAR(number;decimals)
da: DOLLAR(tal;decimaler)

en: DOLLAR(1403.77) returns "$ 1,403.77"
da: DOLLAR(1403,77) giver "$ 1.403,77"

en: DOLLAR(-0.123;4) returns "$-0.1230"
da: DOLLAR(-0,123;4) giver "$-0,1230"

en: The FIXED() function rounds a number to the specified number of decimals, formats the number in decimal format string, and returns the result as text. If decimals is negative, number is rounded to the left of the decimal point. If you omit decimals, it is assumed to be 2. If optional parameter no_commas is True, thousand separators will not show up.
da: Funktionen FIXED() afrunder et tal til det angivne antal decimaler, formaterer tallet som en decimalformat-streng, og giver resultatet som tekst. Hvis decimaler er negativt, afrundes tallet til venstre for decimalkommaet. Hvis du udelader decimaler, antages det at være 2. Hvis den valgfrie parameter no_commas er Sand, vil tusindadskillere ikke blive vist.

en: FIXED(number;decimals;no_commas)
da: FIXED(tal;decimaler;no_commas)

en: FIXED(1234.567;1) returns "1,234.6"
da: FIXED(1234,567;1) giver "1.234,6"

en: FIXED(1234.567;1;FALSE) returns "1234.6"
da: FIXED(1234,567;1;Falsk) giver "1234,6"

en: FIXED(44.332) returns "44.33"
da: FIXED(44,332) giver "44,33"

en: Text for which you want to substitute
da: Tekst for hvilken du ønsker at substituere

en: Part of text you want to replace
da: Del af tekst du ønsker at erstatte

en: New text which will be replacement
da: Ny tekst som vil være erstatning

en: Which occurrence to replace
da: Hvilken forekomst der skal erstattes

en: The SUBSTITUTE() substitutes new_text for old_text in a text string. If instance_num is specified, only that instance of old_text is replaced. Otherwise, every occurrence of old_text is changed to new_text. Use SUBSTITUTE when you want to replace specific text, use REPLACE when you want to replace any text that occurs in a specific location.
da: SUBSTITUTE() substituerer ny_tekst for gammel_tekst i en tekststreng. Hvis instance_num er angivet, er det kun denne forekomst af gammel_tekst der bliver erstattet. Ellers vil hver forekomst af gammel_tekst blive ændret til ny_tekst. Brug SUBSTITUTE når du ønsker at erstatte en bestemt tekst, brug REPLACE når du ønsker at erstatte enhver tekst der forekommer på et bestemt sted.

en: SUBSTITUTE(text; old_text; new_text; instance_num)
da: SUBSTITUTE(tekst;gammel_tekst;ny_tekst;instance_num)

en: SUBSTITUTE("Cost Data";"Cost";"Sales") returns "Sales Data"
da: SUBSTITUTE("Omkostningsdata";"Omkostning";"Salg") giver "Salgsdata"

en: SUBSTITUTE("Qtr 1, 2001";"1";"3";1) returns "Qtr 3, 2001"
da: SUBSTITUTE("Qtr 1, 2001";"1";"3";1) giver "Qtr 3, 2001"

en: SUBSTITUTE("Qtr 1, 2001";"1";"3";4) returns "Qtr 3, 2003"
da: SUBSTITUTE("Qtr 1, 2001";"1";"3";4) giver "Qtr 3, 2003"

en: The text you want to find
da: Teksten du ønsker at finde

en: The text which may contain find_text
da: Teksten som måske indholder findetekst

en: Specified index to start the search
da: Angivet indeks til at starte søgningen

en: The SEARCH() function finds one text string (find_text) within another text string (within_text) and returns the number of the starting point of find_text, from the leftmost character of within_text.
da: Funktionen SEARCH() finder en tekststreng (findetekst) inden i en anden tekststreng (inden_i_tekst) og giver tallet for startpunktet for findetekst, fra det tegn der er længst til venstre i inden_i_tekst.

en: You can use wildcard characters, question mark (?) and asterisk (*). A question mark matches any single character, an asterisk matches any sequences of characters.
da: Du kan bruge jokertegn, spørgsmålstegn (?) og stjerne (*). Et spørgsmålstegn matcher et vilkårligt enkelt tegn, en stjerne matcher en sekvens af tegn.

en: Parameter start_num specifies the character at which to start the search. The first character is character number 1. If start_num is omitted, it is assumed to be 1. SEARCH does not distinguish between uppercase and lowercase letters.
da: Parameteren startnum angiver det tegn ved hvilket søgningen skal starte. Det første tegn er tegn nummer 1. Hvis start_num er udeladt, antages det at være 1. SEARCH skelner ikke mellem små og store bogstaver.

en: SEARCH(find_text;within_text;start_num)
da: SEARCH(findetekst;inden_i_tekst;startnum)

en: SEARCH("e";"Statements";6) returns 7
da: SEARCH("a";"Halleluja";6) giver 8

en: SEARCH("margin";"Profit Margin") returns 8
da: SEARCH("margen";"Profitmargen") giver 7

en: Specified byte position to start the search
da: Angivet byteposition til start af søgningen

en: The SEARCHB() function finds one text string (find_text) within another text string (within_text) and returns the number of the starting point of find_text, from the leftmost character of within_text using byte positions.
da: Funktionen SEARCHB() finder en tekststreng (findetekst) inden i en anden tekststreng (inden_i_tekst) og giver tallet i bytepositioner for startpunktet for findetekst, fra det tegn der er længst til venstre i inden_i_tekst.

en: Parameter BytePosition specifies the character at which to start the search. The first character is character number 2. If BytePosition is omitted, it is assumed to be 2. SEARCHB does not distinguish between uppercase and lowercase letters.
da: Parameteren BytePosition angiver det tegn hvor søgningen skal starte. Det første tegn er tegn nummer 2. Hvis BytePosition er udeladt, antages det at være 2. SEARCHB skelner ikke mellem små og store bogstaver.

en: SEARCHB(find_text;within_text;BytePosition Start)
da: SEARCH(findetekst;inden_i_tekst;BytePosition start)

en: The T() function returns the text referred to by value. If value is, or refers to, text then T returns value. If value does not refer to text then T returns empty text.
da: Funktionen T() giver teksten refereret til ved værdi. Hvis værdi er eller refererer til tekst, giver T værdi. Hvis værdi ikke refererer til tekst, giver T tom tekst.

en: T(value)
da: T(værdi)

en: T("Calligra") returns "Calligra"
da: T("Calligra") giver "Calligra"

en: T(1.2) returns "" (empty text)
da: T(1.2) giver "" (tom tekst)

en: The TEXT() function converts a value to text.
da: Funktionen TEXT() konverterer en værdi til tekst.

en: TEXT(value)
da: TEXT(værdi)

en: TEXT(1234.56) returns "1234.56"
da: TEXT(1234,56) giver "1234,56"

en: TEXT("KSpread") returns "KSpread"
da: TEXT("KSpread") giver "KSpread"

en: String
da: Streng

en: The PROPER() function converts the first letter of each word to uppercase and the rest of the letters to lowercase.
da: Funktionen PROPER() konverter det første bogstav i hvert ord til store bogstaver og gør resten små.

en: PROPER(string)
da: PROPER(streng)

en: PROPER("this is a title") returns "This Is A Title"
da: PROPER("dette er en titel") giver "Dette Er En Titel"

en: First string
da: Første streng

en: String to compare with
da: Streng der skal sammenlignes med

en: Compare case-sensitive (true/false)
da: Sammenlign versalfølsom (Sand/Falsk)

en: The COMPARE() function returns 0 if the two strings are equal; -1 if the first one is lower in value than the second one; otherwise it returns 1.
da: Funktionen COMPARE() giver 0 hvis de to strenge er ens; -1 hvis den første er mindre i værdi end den anden; ellers giver den 1.

en: COMPARE(string1; string2; true|false)
da: COMPARE(streng1;streng2;Sand|Falsk)

en: COMPARE("Calligra"; "Calligra"; true) returns 0
da: COMPARE("Calligra"; "Calligra"; Sand) giver 0

en: COMPARE("calligra"; "Calligra"; true) returns 1
da: COMPARE("calligra"; "Calligra"; Sand) giver 1

en: COMPARE("kspread"; "Calligra"; false) returns 1
da: COMPARE("kspread"; "Calligra"; Falsk) giver 1

en: The EXACT() function returns True if these two strings are equal. Otherwise, it returns False.
da: Funktionen EXACT() giver Sand hvis disse to strenge er ens. Ellers giver den Falsk.

en: EXACT(string1;string2)
da: EXACT(streng1;streng2)

en: EXACT("Calligra";"Calligra") returns True
da: EXACT("Calligra";"Calligra") giver Sand

en: EXACT("KSpread";"Calligra") returns False
da: EXACT("KSpread";"Calligra") giver Falsk

en: Text which you want to replace some characters
da: Tekst hvor du ønsker at erstatte nogle tegn

en: Position of the characters to replace
da: Position for de tegn der skal erstattes

en: Number of characters to replace
da: Antal tegn der skal erstattes

en: The text that will replace characters in old text
da: Teksten der skal erstatte tegnene i gammel tekst

en: The REPLACE() function replaces part of a text string with a different text string.
da: Funktionen REPLACE() erstatter en del af en tekststreng med en anden tekststreng.

en: REPLACE(text;position;length;new_text)
da: REPLACE(tekst;position;længde;ny_tekst)

en: REPLACE("abcdefghijk";6;5;"-") returns "abcde-k"
da: REPLACE("abcdefghijk";6;5;"-") giver "abcde-k"

en: REPLACE("2002";3;2;"03") returns "2003"
da: REPLACE("2002";3;2;"03") giver "2003"

en: Text which you want to replace some characters using byte position
da: Tekst hvor du ønsker at erstatte nogle tegn med brug af byteposition

en: Byte position of the characters to replace
da: Byteposition for de tegn der skal erstattes

en: The byte length of characters to replace
da: Bytelængden af de tegn der skal erstattes

en: The REPLACEB() function replaces part of a text string with a different text string using byte positions.
da: Funktionen REPLACEB() erstatter en del af en tekststreng med en anden tekststreng givet ved pytepositioner.

en: REPLACEB(text;BytePosition;ByteLength Len;new_text)
da: REPLACE(tekst;BytePosition;ByteLength længde;ny_tekst)

en: Specifies index to start the search
da: Angiver indeks hvor søgningen skal starte

en: The FIND() function finds one text string (find_text) within another text string (within_text) and returns the number of the starting point of find_text, from the leftmost character of within_text.
da: Funktionen FIND() finder en tekststreng (findetekst) inden i en anden tekststreng (inden_i_tekst) og giver tallet for startpunktet for findetekst, fra det tegn der er længst til venstre i inden_i_tekst.

en: Parameter start_num specifies the character at which to start the search. The first character is character number 1. If start_num is omitted, it is assumed to be 1.
da: Parameteren startnum angiver det tegn ved hvilket søgningen skal starte. Det første tegn er tegn nummer 1. Hvis startnum er udeladt, antages det at være 1.

en: You can also use function SEARCH, but unlike SEARCH, FIND is case-sensitive and does not allow wildcard characters.
da: Du kan også bruge funktionen SEARCH, men i modsætning til SEARCH, er FIND versalfølsom og tillader ikke jokertegn.

en: FIND(find_text;within_text;start_num)
da: FIND(findetekst;inden_i_tekst;startnum)

en: FIND("Cal";"Calligra") returns 1
da: FIND("Cal";"Calligra") giver 1

en: FIND("i";"Calligra") returns 5
da: FIND("i";"Calligra") giver 5

en: FIND("a";"Sheets in Calligra";4) returns 12
da: FIND("a";"Sheets in Calligra";4) giver 12

en: Specifies byte position to start the search
da: Angiver bytepositionen hvor søgningen skal starte

en: The FINDB() function finds one text string (find_text) within another text string (within_text) and returns the number of the starting point of find_text, from the leftmost character of within_text using byte positions.
da: Funktionen FINDB() finder en tekststreng (findetekst) inden i en anden tekststreng (inden_i_tekst) og giver tallet i bytepositioner for startpunktet for findetekst, fra det tegn der er længst til venstre i inden_i_tekst.

en: Parameter BytePosition specifies the character at which to start the search. The first character is character number 2. If start_num is omitted, it is assumed to be 2.
da: Parameteren BytePosition angiver det tegn ved hvilket søgningen skal starte. Det første tegn er tegn nummer 2. Hvis startnum er udeladt, antages det at være 2.

en: FINDB(find_text;within_text;BytePosition Start)
da: FINDB(findetekst;inden_i_tekst;BytePosition start)

en: Source string
da: Kildestreng

en: Length
da: Længde

en: The MID() function returns a substring that contains 'length' characters of the string, starting at 'position' index.
da: Funktionen MID() giver en delstreng der indholder 'længde' tegn af denne streng startende ved indekset 'position'.

en: MID(text;position;length)
da: MID(tekst;position;længde)

en: MID(text;position)
da: MID(tekst;position)

en: MID("Calligra";2;3) returns "all"
da: MID("Calligra";2;3) giver "all"

en: MID("Calligra";2) returns "alligra"
da: MID("Calligra";2) giver "alligra"

en: Byte Position
da: Byteposition

en: Byte Length
da: Bytelængde

en: The MIDB() function returns a substring that contains 'length' characters of the string, starting at 'position' index using byte positions.
da: Funktionen MIDB() giver en delstreng der indholder 'længde' tegn af denne streng startende ved indekset 'position' angivet i bytepositioner.

en: MIDB(text;BytePosition Start;ByteLength)
da: MIDB(tekst;BytePosition Start;ByteLength)

en: MIDB(text;BytePosition Start)
da: MIDB(tekst;BytePosition Start)

en: The LEN() function returns the length of the string.
da: Funktionen LEN() giver længden af strengen.

en: LEN(text)
da: LEN(tekst)

en: LEN("hello") returns 5
da: LEN("goddag") giver 6

en: LEN("KSpread") returns 7
da: LEN("KSpread") giver 7

en: The LENB() function returns the length of the string using byte positions.
da: Funktionen LENB() giver længden af strengen i bytepositioner.

en: LENB(text)
da: LENB(tekst)

en: The TRIM() function returns text with only single spaces between words.
da: Funktionen TRIM() giver tekst med kun enkelte mellemrum mellem ordene.

en: TRIM(text)
da: TRIM(tekst)

en: TRIM(" hello    KSpread   ") returns "hello KSpread"
da: TRIM(" goddag    KSpread   ") giver "goddag KSpread"

en: The CONCATENATE() function returns a string which is the concatenation of the strings passed as parameters.
da: Funktionen CONCATENATE() giver en streng som en sammensætning af de strenge der gives som parametre.

en: CONCATENATE(value;value;...)
da: CONCATENATE(værdi;værdi;...)

en: CONCATENATE("Sheets";"Calligra";"KDE") returns "SheetsCalligraKDE"
da: CONCATENATE("Sheets";"Calligra";"KDE") giver "SheetsCalligraKDE"

en: Number of characters
da: Antal tegn

en: The RIGHT() function returns a substring that contains the 'length' rightmost characters of the string. The whole string is returned if 'length' exceeds the length of the string.
da: Funktionen RIGHT() giver en delstreng der indholder de 'længde' tegn længst til højre i strengen. Dette giver hele strengen hvis 'længde' er større end længden af strengen.

en: RIGHT(text;length)
da: RIGHT(tekst;længde)

en: RIGHT("hello";2) returns "lo"
da: RIGHT("hallo";2) giver "lo"

en: RIGHT("KSpread";10) returns "KSpread"
da: RIGHT("KSpread";10) giver "KSpread"

en: RIGHT("KSpread") returns "d"
da: RIGHT("KSpread") giver "d"

en: The RIGHTB() function returns a substring that contains the 'length' rightmost characters of the string using byte positions. The whole string is returned if 'length' exceeds the length of the string.
da: Funktionen RIGHTB() giver en delstreng der indholder de 'længde' tegn længst til højre i strengen angivet i bytepositioner. Dette giver hele strengen hvis 'længde' er større end længden af strengen.

en: RIGHTB(text;ByteLength)
da: RIGHTB(tekst;ByteLength)

en: The LEFT() function returns a substring that contains the 'length' leftmost characters of the string. The whole string is returned if 'length' exceeds the length of the string. It is an error for the number of characters to be less than 0.
da: Funktionen LEFT() giver en delstreng der indholder de 'længde' tegn længst til venstre i strengen. Dette giver hele strengen hvis "længde" er større end længden af strengen. Det er en fejl hvis antallet af tegn er mindre end 0.

en: LEFT(text;length)
da: LEFT(tekst;længde)

en: LEFT("hello";2) returns "he"
da: LEFT("hallo";2) giver "ha"

en: LEFT("KSpread";10) returns "KSpread"
da: LEFT("KSpread";10) giver "KSpread"

en: LEFT("KSpread") returns "K"
da: LEFT("KSpread") giver "K"

en: The LEFTB() function returns a substring that contains the 'length' leftmost characters of the string using byte positions. The whole string is returned if 'length' exceeds the length of the string. It is an error for the number of characters to be less than 0.
da: Funktionen LEFTB() giver en delstreng der indholder de 'længde' tegn længst til venstre i strengen i bytepositioner. Dette giver hele strengen hvis "længde" er større end længden af strengen. Det er en fejl hvis antallet af tegn er mindre end 0.

en: LEFTB(text;ByteLength)
da: LEFTB(tekst;ByteLength)

en: Count of repetitions
da: Antal gentagelser

en: The REPT() function repeats the first parameter as many times as by the second parameter. The second parameter must not be negative, and this function will return an empty string if the second parameter is zero (or rounds down to zero).
da: Funktionen REPT() gentager den første parameter så mange gange som med den anden parameter. Den anden parameter må ikke være negativ, og denne funktion vil give en tom streng hvis den anden parameter er nul (eller rundes ned til nul).

en: REPT(text;count)
da: REPT(tekst;antal)

en: REPT("KSpread";3) returns "KSpreadKSpreadKSpread"
da: REPT("KSpread";3) giver "KSpreadKSpreadKSpread"

en: REPT("KSpread";0) returns ""
da: REPT("KSpread";0) giver ""

en: The ROT13() function encrypts text by replacing each letter with the one 13 places along in the alphabet. If the 13th position is beyond the letter Z, it begins again at A (rotation).
da: Funktionen ROT13() krypterer en tekst ved at flytte hvert tegn 13 pladser i alfabetet. Hvis den 13. position er efter bogtavet Z, begynder den igen ved A (rotation).

en: By applying the encryption function again to the resulting text, you can decrypt the text.
da: Ved at anvende krypteringsfunktionen igen på den resulterende tekst, kan du afkryptere teksten.

en: ROT13(Text)
da: ROT13(Tekst)

en: ROT13("KSpread") returns "XFcernq"
da: ROT13("KSpread") giver "XFcernq"

en: ROT13("XFcernq") returns "KSpread"
da: ROT13("XFcernq") giver "KSpread"

en: The TOGGLE() function changes lowercase characters to uppercase and uppercase characters to lowercase.
da: Funktionen TOGGLE() ændrer små bogstaver til store bogstaver og store bogstaver til små bogstaver.

en: TOGGLE(text)
da: TOGGLE(tekst)

en: TOGGLE("hello") returns "HELLO"
da: TOGGLE("hallo") giver "HALLO"

en: TOGGLE("HELLO") returns "hello"
da: TOGGLE("HALLO") giver "hallo"

en: TOGGLE("HeLlO") returns "hElLo"
da: TOGGLE("JeSpEr") giver "jEsPeR"

en: The CLEAN() function removes every non-printable character from the string
da: Funktionen CLEAN() fjerner alle tegn fra strengen der ikke kan udskrives

en: CLEAN(text)
da: CLEAN(tekst)

en: CLEAN(AsciiToChar(7) + "HELLO") returns "HELLO"
da: CLEAN(AsciiToChar(7) + "HALLO") giver "HALLO"

en: The SLEEK() function removes all spaces from the string.
da: Funktionen SLEEK() fjerner alle mellemrum fra strengen.

en: SLEEK(text)
da: SLEEK(tekst)

en: SLEEK("This is   some  text ") returns "Thisissometext"
da: SLEEK("Dette er   noget  tekst ") giver "Detteernogettekst"

en: The UPPER() function converts a string to upper case.
da: Funktionen UPPER() konverterer en streng til store bogstaver.

en: UPPER(text)
da: UPPER(tekst)

en: UPPER("hello") returns "HELLO"
da: UPPER("hallo") giver "HALLO"

en: UPPER("HELLO") returns "HELLO"
da: UPPER("HALLO") giver "HALLO"

en: The LOWER() function converts a string to lower case.
da: Funktionen LOWER() konverterer en streng til små bogstaver.

en: LOWER(text)
da: LOWER(tekst)

en: LOWER("hello") returns "hello"
da: LOWER("hallo") giver "hallo"

en: LOWER("HELLO") returns "hello"
da: LOWER("HALLO") giver "hallo"

en: Character code
da: Tegnkode

en: The CHAR() function returns the character specified by a number.
da: Funktionen CHAR() giver tegnet angivet som et tal.

en: CHAR(code)
da: CHAR(kode)

en: CHAR(65) returns "A"
da: CHAR(65) giver "A"

en: The CODE() function returns a numeric code for the first character in a text string.
da: Funktionen CODE() giver en numerisk kode for det første tegn i en tekststreng.

en: CODE(text)
da: CODE(tekst)

en: CODE("KDE") returns 75
da: CODE("KDE") giver 75

en: Converts text string that represents a value to the real value.
da: Konverterer tekststreng der repræsenterer en værdi til den reelle værdi.

en: VALUE(text)
da: VALUE(tekst)

en: VALUE("14.03") returns 14.03
da: VALUE("14,03") giver 14,03

en: Searched text
da: Søgt tekst

en: Regular expression
da: Regulært udtryk.

en: Default value (optional)
da: Standardværdi (valgfri)

en: Back-reference (optional)
da: Tilbagereference (valgfri)

en: Returns a part of the string that matches a regular expression. If the string does not match the given regular expression, value specified as default is returned.
da: Giver en del af den streng der matcher et regulært udtryk. Hvis strengen ikke matcher det givne regulære udtryk, bliver standardværdien returneret.

en: If a back-reference is provided, then the value of that back-reference is returned.
da: Hvis der er en tilbagereference, så bliver værdien af denne tilbagereference returneret.

en: If no default value is given, an empty string is assumed. If no back-reference is given, 0 is assumed (so that entire matching part is returned).
da: Hvis der ikke er angivet en standardværdi, så antages en tom streng. Hvis ingen tilbagereference er givet, antages 0 (så hele den matchende del bliver returneret).

en: REGEXP(text; regexp; default; backref)
da: REGEXP(tekst; regudtr; standard; bagref)

en: REGEXP("Number is   15.";"[0-9]+") = "15"
da: REGEXP("Tal er   15.";"[0-9]+") = "15"

en: Replacement
da: Erstatning

en: Replaces all matches of a regular expression with the replacement text
da: Erstatter alt der matcher et regulært udtryk med erstatningsteksten

en: REGEXPRE(text; regexp; replacement)
da: REGEXPRE(tekst; regudtr; erstatning)

en: REGEXPRE("14 and 15 and 16";"[0-9]+";"num") returns "num and num and num"
da: REGEXPRE("14 and 15 and 16";"[0-9]+";"num") giver "num and num and num"

en: The UNICODE() function returns a unicode code point for the first character in a text string.
da: Funktionen UNICODE() giver et unicode-kodepunkt for det første tegn i en tekststreng.

en: UNICODE(text)
da: UNICODE(tekst)

en: UNICODE("KDE") returns 75
da: UNICODE("KDE") giver 75

en: The UNICHAR() function returns the character specified by a unicode code point.
da: Funktionen UNICHAR() giver det tegn som angives ved et unicode-kodepunkt.

en: UNICHAR(code)
da: UNICHAR(kode)

en: UNICHAR(65) returns "A"
da: UNICHAR(65) giver "A"

en: Full width characters
da: Tegn med fuld bredde

en: The ASC() function returns the half-width characters corresponding to the full-width argument.
da: Funktion ASC() giver de halvbredde-tegn der svarer til fuldbredde-argumentet.

en: ASC(text)
da: ASC(tekst)

en: Half-width characters
da: Tegn med halv bredde

en: The JIS() function returns the full-width characters corresponding to the half-width argument.
da: Funktionen JIS() giver de fuldbredde-tegn der svarer til halvbredde-argumentet.

en: JIS(text)
da: JIS(tekst)

en: The BAHTTEXT() function converts a number to a text in Thai characters (baht).
da: Funktionen BAHTTEXT() konverterer et tal til en tekst med thailandske tegn  (baht).

en: BAHTTEXT(number)
da: BAHTTEXT(tal)

en: BAHTTEXT(23) returns "ยี่สิบสามบาทถ้วน"
da: BAHTTEXT(23) giver "ยี่สิบสามบาทถ้วน"

en: Trigonometric
da: Trigonometrisk

en: The COS() function returns the cosine of x, where x is given in radians.
da: Funktionen COS() giver cosinus til x hvor x er givet i radianer.

en: COS(Float)
da: COS(decimaltal)

en: COS(0) equals 1.0
da: COS(0) er lig med 1,0

en: COS(PI()/2) equals 0
da: COS(PI()/2) er lig med 0

en: The ACOT() function returns the inverse cotangent of a number.
da: Funktionen ACOT() giver arccotangens for et tal.

en: ACOT(Float)
da: ACOT(decimaltal)

en: ACOT(0) equals 1.57079633
da: ACOT(0) er lig med 1,57079633

en: The SIN() function returns the sine of x, where x is given in radians.
da: Funktionen SIN() giver sinus til x hvor x er givet i radianer.

en: SIN(Float)
da: SIN(decimaltal)

en: SIN(0) equals 0
da: SIN(0) er lig med 0

en: SIN(PI()/2) equals 1
da: SIN(PI()/2) er lig med 1

en: The TAN() function returns the tangent of x, where x is given in radians.
da: Funktionen TAN() giver tangens af x, hvor x er angivet i radianer.

en: TAN(Float)
da: TAN(decimaltal)

en: TAN(0.7) equals 0.84228838
da: TAN(0,7) er lig med 0,84228838

en: TAN(0) equals 0
da: TAN(0) er lig med 0

en: The ACOS() function returns the arc cosine in radians and the value is mathematically defined to be 0 to PI (inclusive).
da: Funktionen ACOS() giver inverse cosinus i radianer og værdien er matematisk defineret til at være mellem 0 og PI (inklusivt)

en: ACOS(Float)
da: ACOS(decimaltal)

en: ACOS(0.8) equals 0.6435011
da: ACOS(0,8) er lig med 0,6435011

en: ACOS(0) equals 1.57079633
da: ACOS(0) er lig med 1,57079633

en: The ASIN() function returns the arc sine in radians and the value is mathematically defined to be -PI/2 to PI/2 (inclusive).
da: Funktionen ASIN() giver inverse sinus i radianer og værdien er matematisk defineret til at være mellem -PI/2 og PI/2 (inklusivt).

en: ASIN(Float)
da: ASIN(decimaltal)

en: ASIN(0.8) equals 0.92729522
da: ASIN(0,8) er lig med 0,92729522

en: ASIN(0) equals 0
da: ASIN(0) er lig med 0

en: The ATAN() function returns the arc tangent in radians and the value is mathematically defined to be -PI/2 to PI/2 (inclusive).
da: Funktionen ATAN() giver arctan i radianer og værdien er kun defineret mellem -PI/2 og PI/2 (inklusive).

en: ATAN(Float)
da: ATAN(decimaltal)

en: ATAN(0.8) equals 0.67474094
da: ATAN(0,8) er lig med 0,67474094

en: ATAN(0) equals 0
da: ATAN(0) er lig med 0

en: The COSH() function returns the hyperbolic cosine of x, which is defined mathematically as (exp(x) + exp(-x)) / 2.
da: Funktionen COSH() giver den hyperbolske cosinus til x der er defineret matematisk som (exp(x) + exp(-x)) / 2

en: COSH(Float)
da: COSH(decimaltal)

en: COSH(0.8) equals 1.33743495
da: COSH(0,8) er lig med 1,33743495

en: COSH(0) equals 1
da: COSH(0) er lig med 1

en: The SINH() function returns the hyperbolic sine of x, which is defined mathematically as (exp(x) - exp(-x)) / 2.
da: Funktionen SINH() giver den hyperbolske sinus til x der er defineret matematisk som (exp(x) - exp(-x)) / 2.

en: SINH(Float)
da: SINH(decimaltal)

en: SINH(0.8) equals 0.88810598
da: SINH(0,8) er lig med 0,88810598

en: SINH(0) equals 0
da: SINH(0) er lig med 0

en: The TANH() function returns the hyperbolic tangent of x, which is defined mathematically as sinh(x)/cosh(x).
da: Funktionen TANH() giver hyperbolsk tan af x, som defineres matematisk som sinh(x)/cosh(x).

en: TANH(Float)
da: TANH(decimaltal)

en: TANH(0.8) equals 0.66403677
da: TANH(0,8) er lig med 0,66403677

en: TANH(0) equals 0
da: TANH(0) er lig med 0

en: The ACOSH() function calculates the inverse hyperbolic cosine of x. That is the value whose hyperbolic cosine is x. If x is less than 1.0, acosh() returns not-a-number (NaN) and errno is set.
da: Funktionen ACOSH() beregner den inverse hyperbolske cosinus til x. Det er værdien hvis hyperbolske cosinus er x. Hvis x er mindre end 1,0, giver acosh() ikke et tal (NaN = Not a Number) og errno sættes.

en: ACOSH(Float)
da: ACOSH(decimaltal)

en: ACOSH(5) equals 2.29243167
da: ACOSH(5) er lig med 2,29243167

en: ACOSH(0) equals NaN
da: ACOSH(0) er lig med NaN

en: The ASINH() function calculates the inverse hyperbolic sine of x; that is the value whose hyperbolic sine is x.
da: Funktionen ASINH() beregner den inverse hyperbolske sinus til x; det er værdien hvis hyperbolske sinus er x.

en: ASINH(Float)
da: ASINH(decimaltal)

en: ASINH(0.8) equals 0.73266826
da: ASINH(0,8) er lig med 0,73266826

en: ASINH(0) equals 0
da: ASINH(0) er lig med 0

en: The ATANH() function calculates the inverse hyperbolic tangent of x; that is the value whose hyperbolic tangent is x. If the absolute value of x is greater than 1.0, ATANH() returns not-a-number (NaN).
da: Funktionen ATANH() beregner archyperbolsk tan af x; det vil sige den værdi hvis hyperbolske tan er x. Hvis absolutværdien af x er større end 1,0 giver ATANH() not-a-number (NaN).

en: ATANH(Float)
da: ATANH(decimaltal)

en: ATANH(0.8) equals 1.09861229
da: ATANH(0,8) er lig med 1,09861229

en: ATANH(0) equals 0
da: ATANH(0) er lig med 0

en: This function calculates the arc tangent of the two variables x and y. It is similar to calculating the arc tangent of y/x, except that the signs of both arguments are used to determine the quadrant of the result.
da: Denne funktion beregner arctan for variablerne x og y. Det ligner at beregne arctan af y/x, bortset far at fortegnene på begge parametre bruges til at bestemme resultatets kvadrant.

en: ATAN2(value;value)
da: ATAN2(værdi;værdi)

en: ATAN2(0.5;1.0) equals 1.107149
da: ATAN2(0,5;1,0) er lig med 1,107149

en: ATAN2(-0.5;2.0) equals 1.815775
da: ATAN2(-0,5;2,0) er lig med 1,815775

en: This function transforms a radian angle to a degree angle.
da: Denne funktion transformerer en radianvinkel til en gradvinkel.

en: DEGREES(Float)
da: DEGREES(decimaltal)

en: DEGREES(0.78) equals 44.69
da: DEGREES(0,78) er lig med 44,69

en: DEGREES(1) equals 57.29
da: DEGREES(1) er lig med 57,29

en: Angle (degrees)
da: Vinkel (grader)

en: This function transforms a degree angle to a radian angle.
da: Denne funktion transformerer en gradvinkel til en radianvinkel.

en: RADIANS(Float)
da: RADIANS(decimaltal)

en: RADIANS(75) equals 1.308
da: RADIANS(75) er lig med 1,308

en: RADIANS(90) equals 1.5707
da: RADIANS(90) er lig med 1,5707

en: The PI() function returns the value of PI.
da: Funktionen PI() giver PI's værdi.

en: PI() equals 3.141592654...
da: PI() er lig med 3,141592654...

en: The CSC() function returns the cosecant of x, where x is given in radians.
da: Funktionen CSC() giver cosecant til x hvor x er givet i radianer.

en: CSC(Float)
da: CSC(decimaltal)

en: CSC(PI()/2) equals 1
da: CSC(PI()/2) er lig med 1

en: The CSCH() function returns the hyperbolic cosecant of x, where x is given in radians.
da: Funktionen CSCH() giver hyperbolsk cosecant til x hvor x er givet i radianer.

en: CSCH(Float)
da: CSCH(decimaltal)

en: CSCH(PI()/2) equals 0.434537208...
da: CSCH(PI()/2) er lig med 0.434537208...

en: The SEC() function returns the secant of x, where x is given in radians.
da: Funktionen SEC() giver secant til x hvor x er givet i radianer.

en: SEC(Float)
da: SEC(decimaltal)

en: SEC(0) equals 1
da: SEC(0) er lig med 1

en: The SECH() function returns the hyperbolic secant of x, where x is given in radians.
da: Funktionen SECH() giver hyperbolsk secant til x hvor x er givet i radianer.

en: SECH(Float)
da: SECH(decimaltal)

en: SECH(0) equals 1
da: SECH(0) er lig med 1

en: You cannot change a protected sheet
da: Du kan ikke ændre et beskyttet ark

note: i18n: Please use the same words (even upper/lower case) as in KoPageLayoutDia.cc function setupTab2(), without the brackets "<" and ">"
en: page
da: side

en: pages
da: sider

en: file
da: fil

en: name
da: navn

en: time
da: tidspunkt

en: date
da: dato

en: author
da: forfatter

en: email
da: e-mail

en: sheet
da: ark

en: Sheet%1
da: Ark%1

en: This document has no sheets (tables).
da: Dette dokument har ingen ark (tabeller).

en: Original Author
da: Oprindelig udvikler

en: Maintainer
da: Vedligeholder

en: ODS and Excel, functions, scripting
da: ODS og Excel, funktioner, scripting

en: Import/export filter developer
da: Udvikling af import-/eksportfilter

en: Developer (functions)
da: Udvikler (funktioner)

en: Implemented, reviewed and tested various functions
da: Implementation, eftersyn og test af diverse funktioner

en: Comment:
da: Kommentar:

en: Define Print Range
da: Definér udskriftområde

en: Define the print range in the current sheet
da: Definér udskriftsområdet i dette ark

en: Cell formatting
da: Celleformatering

[ctx: (qtundo-format)]
en: Define Print Range
da: Definér udskriftsområde

[ctx: (qtundo-format)]
en: Set Page Layout
da: Vælg sidelayout

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, FileOptionsWidget)
en: File Options
da: Filindstillinger

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Number of entries in Recent Files list:
da: Antal punkter i listen over Nylige filer:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, m_recentFilesEntries)
en: Controls the maximum number of filenames that are shown when you select File-> Open Recent.
da: Styrer det maksimale antal filnavne som vises når du vælger Fil -> Åbn nylige.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Autosave interval:
da: Interval af autogem:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, m_autoSaveDelay)
en: Here you can select the time between autosaves, or disable this feature altogether by choosing "No autosave" (by selecting the minimum value).
da: Her kan du vælge tiden mellem at der gemmes automatisk, eller deaktivere denne funktion helt ved at vælge "Ingen autogem" (træk skyderen længst til venstre).

note: i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, m_autoSaveDelay)
en: No autosave
da: "Ingen autogem"

note: i18n: unit symbol for minutes, leading space as separator i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, m_autoSaveDelay)
en:  min
da:  min.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel)
en: Create backup file:
da: Opret backupfil:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_createBackupFile)
en: Check this box if you want some backup files created. This is checked per default.
da: Markér dette felt hvis du ønsker at der skal oprettes backup. Det er markeret som standard.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Cursor movement after pressing Enter:
da: Markørbevægelse efter tryk på Retur:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, m_cursorMovement)
en: When you have selected a cell, pressing the Enter key will move the cell cursor one cell left, right, up or down, as determined by this setting.
da: Når du har markeret en celle og derefter trykker på tasten Enter, flyttes markeringen et skridt til venstre, højre, opad eller nedad, som bestemt af indstillingen i dette dropned-felt.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Func&tion shown in status bar:
da: Funk&tionen som vises i statuslinjen:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, m_statusBarFunction)
en: This drop down selection box can be used to choose the calculation performed by the Statusbar Summary  function.
da: Dette dropned-felt kan bruges til at vælge beregningen som udføres af statuslinjens sammenfatningsfunktion.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: &Unit:
da: &Enhed:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, m_unit)
en: Choose the default unit that will be used in your sheets.
da: Vælg den standardenhed der skal bruges i dine regneark.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_indentationLabel)
en: I&ndentation step:
da: I&ndrykningstrin:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KoUnitDoubleSpinBox, m_indentationStep)
en: Lets you define the amount of indenting used by the Increase Indent and Decrease Indent actions.
da: Lader dig definere værdien af indrykningen som bruges af handlingerne Øg indrykning eller Mindsk indrykning.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Colors
da: Farver

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: &Grid:
da: &Gitter:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KColorCombo, m_gridColor)
en: Click here to change the grid color ie the color of the borders of each cell.
da: Klik her for at ændre gitterets farve, dvs. farven på alle cellers kanter.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KColorCombo, m_gridColor) i18n: ectx: property (text), item, widget (KColorCombo, m_pageOutlineColor)
en: Custom...
da: Brugertilpasset...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Page Out&line:
da: Sideom&rids:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KColorCombo, m_pageOutlineColor)
en: When the View ->Show Page Borders menu item is checked, the page borders are displayed. Click here to choose another color for the borders than the default red.
da: Når menupunktet Vis -> Vis sidekanter er markeret, vises sidekanterne. Klik her for at vælge en anden farve for kanterne end den standard røde farve.

en: No Limit
da: Ingen grænse

en: Sheet
da: Ark

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Print settings
da: Udskriftsindstillinger

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, gridCheckBox)
en: Grid
da: Gitter

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, commentCheckBox)
en: Comment indicator
da: Kommentarindikator

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chartsCheckBox)
en: Charts
da: Diagrammer

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, objectsCheckBox)
en: Objects
da: Objekter

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, zeroValuesCheckBox)
en: Zero values
da: Nulværdier

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, formulaCheckBox)
en: Formula indicator
da: Formelindikator

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, drawingsCheckBox)
en: Drawings
da: Tegninger

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, headersCheckBox)
en: Headers
da: Overskrifter

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Page order
da: Siderækkefølge

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ltrButton)
en: From left to right, then down
da: Fra venstre mod højre, så nedad

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ttbButton)
en: From top to bottom, then across
da: Fra top til bund, så henad

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_5)
en: Table alignment on page
da: Tabeljustering på siden

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, horizontalCheckBox)
en: Center horizontally
da: Centrér vandret

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, verticalCheckBox)
en: Center vertically
da: Centrér lodret

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Repetitions on each page
da: Gentagelser på hver side

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, columnsCheckBox)
en: Columns from
da: Kolonner fra

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, rowsCheckBox)
en: Rows from
da: Rækker fra

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_1)
en: to
da: til

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_4)
en: Scaling
da: Skalering

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, zoomButton)
en: Fixed zoom:
da: Fast zoom:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, pageLimitsButton)
en: Page limits:
da: Sidegrænser:

[ctx: @title:window]
en: Configure
da: Indstil

en: Interface
da: Grænseflade

en: Down
da: Ned

en: Up
da: Op

en: Down, First Column
da: Nedad, første kolonne

en: Open/Save
da: Åbn/gem

en: Function Modules
da: Funktionsmoduler

en: Tools
da: Værktøjer

en: Spelling
da: Stavning

en: Spell Checker Behavior
da: Stavekontrollens opførsel

[ctx: @title:tab Author page]
en: Author
da: Ophavsmand

en: Author
da: Ophavsmand

en: &Completion mode:
da: &Kompletteringstilstand:

en: Lets you choose the (auto) text completion mode from a range of options in the drop down selection box.
da: Lader dig vælge den (automatiske) tekstkompletteringstilstand fra et antal valgmuligheder i dropned-feltet.

en: Popup
da: Popop

en: Semi-Automatic
da: Halvautomatisk

en: Sheet Properties
da: Arkegenskaber

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, directionComboBox)
en: Left to Right
da: Venstre mod højre

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, directionComboBox)
en: Right to Left
da: Højre mod venstre

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Layout direction:
da: Layout-retning:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, directionComboBox)
en: Default is that the first column of the sheet is on the left. If you choose Right to Left, then the first column will be on the right and the others added from right to left.
da: Som standard er bladets første kolonne er til venstre. Hvis du vælger Qt::DockRight to Qt::DockLeft::, er den første kolonne til højre og de øvrige tilføjes fra højre mod venstre.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, showCommentIndicatorCheckBox)
en: If this box is checked cells containing comments will be marked by a small red triangle at the top right corner.
da: Hvis dette felt er markeret så markeres celler som indeholder kommentarer med en lille rød trekant i øverste højre hjørne.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, showCommentIndicatorCheckBox)
en: Show c&omment indicator
da: Vis kommentar&indikator

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, useLCModeCheckBox)
en: If this box is checked the cell reference shown at the left end of the Formula Bar will be displayed in LC mode (i.e. L2C3) rather than in its normal form B3. This does not seem to be of much use at the moment.
da: Hvis dette felt er markeret vises cellereferencen til venstre i formellinjen i LC-tilstand (dvs. L2C3) i stedet for dens normale form B3. Det synes ikke at være særligt nyttigt for øjeblikket.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, useLCModeCheckBox)
en: Use &LC mode
da: Brug &LC-tilstand

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, showPageOutlineCheckBox)
en: If you check this option, the page borders will be drawn on your current sheet. Per default the page borders are not displayed. It is useful to see the page borders if you want to print your sheet.
da: Hvis du markerer dette tegnes sidekanterne på nuværende ark. Normalt vises sidekanterne ikke. Det er nyttigt at se sidekanterne hvis du vil udskrive bladet.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, showPageOutlineCheckBox)
en: Show page outline
da: Vis sideomrids

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, capitalizeFirstLetterCheckBox)
en: Check this box and the first letter of any text you type in will automatically be converted to uppercase.
da: Markeres dette felt, så konverteres første bogstav automatisk i al tekst som du skriver ind til stort bogstav.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, capitalizeFirstLetterCheckBox)
en: &Convert first letter to uppercase
da: &Konvertér første bogstav til stort

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, hideZeroCheckBox)
en: If this box is checked any cell containing the value zero will appear blank.
da: Hvis dette felt er markeret, så vises alle celler som indeholder værdien nul som tomme.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, hideZeroCheckBox)
en: &Hide zero
da: &Skjul nul

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, showFormulaCheckBox)
en: If this box is checked Calligra Sheets will display the actual formulae in cells rather than the results.
da: Hvis dette felt er markeret viser Calligra Sheets selve formlen i celler i stedet for resultatet.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, showFormulaCheckBox)
en: Show &formula
da: Vis &formel

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, showColumnAsNumbersCheckBox)
en: If this box is checked the column headings will show as numbers rather than as letters. Letters are default.
da: Hvis dette felt er markeret vises kolonneoverskrifter som tal i stedet for bogstaver. Bogstaver er standard.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, showColumnAsNumbersCheckBox)
en: Show column as &numbers
da: Vis kolonne som &numre

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, showFormulaIndicatorCheckBox)
en: If this box is checked Calligra Sheets will display a small blue triangle at the bottom left corner of cells containing formulae. This is useful if you want to protect cells with formulae.
da: Hvis dette felt er markeret viser Calligra Sheets en lille blå trekant i nedre venstre hjørne af celler som indeholder formler. Dette er nyttigt hvis du vil beskytte celler med formler.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, showFormulaIndicatorCheckBox)
en: Show formula &indicator
da: Vis formel&indikator

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, showGridCheckBox)
en: If checked, the grid (the cell limits) will be shown. This is the default. If unchecked, the grid will be hidden.
da: Hvis markeret, vises gitteret (cellernes grænser). Dette er standard. Hvis det afmarkeres skjules gitteret.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, showGridCheckBox)
en: Show &grid
da: Vis &gitter

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, autoCalcCheckBox)
en: This setting controls whether formulae are recalculated automatically when the value of any cell they refer to changes.
da: Denne indstilling styrer om formler automatisk genberegnes når værdien i en celle de refererer til ændres.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, autoCalcCheckBox)
en: &Automatic recalculation
da: &Automatisk genberegning

en: Sheets
da: Ark

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, allSheetsButton)
en: All Sheets
da: Alle ark

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, activeSheetButton)
en: Active Sheet
da: Aktivt ark

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, selectedSheetsButton)
en: Selected Sheets:
da: Markerede ark:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QListWidget, ListViewAvailable)
en: Available sheets
da: Tilgængelige ark

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QListWidget, ListViewAvailable)
en: <b>List of all available sheets.</b><br>
    To print a sheet you have to select one or more sheets in this list and use the buttons to insert the selected sheet(s) in the right-hand list, which lists all sheets that are printed.<br>
    You can insert a sheet as often as you like, this way it will be printed multiple times. This is useful for dividers or title pages, for example.
da: <b>Liste over alle tilgængelige ark.</b><br>
    For at udskrive et ark skal du vælge et eller flere ark i listen og bruge knapperne for at indsætte markerede ark i listen til højre, som angiver alle ark som skal skrives ud. <br>
    Du kan indsætte et ark så ofte du vil, på den måde udskrives det flere gange. Dette kan for eksempel være nyttigt for opdelinger eller titelsider.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QListWidget, ListViewAvailable)
en: Available Sheets
da: Tilgængelige ark

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QListWidget, ListViewSelected)
en: List of sheets to print in given order
da: Liste over ark der skal udskrives i angivet rækkefølge

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QListWidget, ListViewSelected)
en: <b>List of sheets to print.</b><br>
    Only the sheets listed here will be printed in the order of listing. You can change the print order with the up and down buttons.<br>
    It is even possible to print a sheet more than once. Just insert the desired sheet again and order the list to your needs.
da: <b>Liste over ark der skal udskrives.</b><br>
    Kun arkene som listes her vil blive udskrevet i den rækkefølge de listes. Du kan ændre udskriftsrækkefølge med knapperne Opad og Nedad. <br>
    Det er til og med muligt at udskrive et ark flere gange. Indsæt kun det ønskede ark igen og ordn listen efter behov.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QListWidget, ListViewSelected)
en: Selected Sheets
da: Markerede ark

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, ButtonSelectAll)
en: Select all sheets
da: Markér alle ark

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, ButtonMoveTop)
en: Move selected sheet to the top
da: Flyt markeret ark øverst

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, ButtonSelect)
en: Select sheets
da: Markér ark

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, ButtonMoveUp)
en: Move selected sheet up
da: Flyt markeret ark opad

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, ButtonRemove)
en: Remove sheets
da: Fjern ark

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, ButtonMoveDown)
en: Move selected sheet down
da: Flyt markeret ark nedad

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, ButtonRemoveAll)
en: Clear Selection
da: Ryd markering

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, ButtonMoveBottom)
en: Move selected sheet to the bottom
da: Flyt markeret ark nederst

en: Invalid document. Expected mimetype application/x-kspread or application/vnd.kde.kspread, got %1
da: Ugyldigt dokument. Forventede MIME-typen application/x-kspread eller application/vnd.kde.kspread, fik %1

en: This document was created with a newer version of Calligra Sheets (syntax version: %1)
    When you open it with this version of Calligra Sheets, some information may be lost.
da: Dette dokument er lavet med en nyere udgave af Calligra Sheets (syntaksversion: %1)
    Åbning af det i denne udgave af Calligra Sheets kan medføre tab af information.

en: File Format Mismatch
da: Uoverensstemmelse i filformat

en: Styles cannot be loaded.
da: Stil kunne ikke indlæses.

en: Invalid document. No map tag.
da: Ugyldigt dokument. Intet kortmærke.

en: Match cases when searching
da: Match store/små bogstaver ved søgning

en: Height: %1 %2
da: Højde: %1 %2

en: Hide Row
da: Skjul række

en: Width: %1 %2
da: Bredde: %1 %2

en: Hide Column
da: Skjul kolonne

en: Area is too large.
da: Området er for stort.

en: Sheet %1 could not be found for printing
da: Arket %1 kunne ikke findes til udskrift

en: Nothing to print for sheet(s) %1.
da: Intet at udskrive for arket %1.

en: Sheet Properties...
da: Arkegenskaber...

en: Modify current sheet's properties
da: Ændr dette arks egenskaber

en: Insert Sheet
da: Indsæt ark

en: Insert a new sheet
da: Indsæt et nyt ark

en: Duplicate Sheet
da: Duplikér ark

en: Duplicate the selected sheet
da: Duplikér det markerede ark

en: Remove Sheet
da: Fjern ark

en: Remove the active sheet
da: Fjern det aktive ark

en: Rename Sheet...
da: Omdøb ark...

en: Rename the active sheet
da: Omdøb det aktive ark

en: Show Sheet...
da: Vis ark...

en: Show a hidden sheet
da: Vis et skjult ark

en: Hide Sheet
da: Skjul ark

en: Hide the active sheet
da: Skjul det aktive ark

en: Page Layout...
da: Sidelayout...

en: Specify the layout of the spreadsheet for a printout
da: Angiv layout for regnearket til udskrift

en: Reset Print Range
da: Nulstil udskriftområde

en: Reset the print range in the current sheet
da: Nulstil udskriftsområdet i dette ark

en: Page Outline
da: Sideomrids

en: Show on the spreadsheet where the page boundary will be
da: Vis på regnearket hvor sidekanterne vil være

en: Recalculate Sheet
da: Genberegn ark

en: Recalculate
da: Genberegn

en: Recalculate the value of every cell in the current worksheet
da: Beregn værdien af hver celle i dette arbejdsark igen

en: Recalculate Document
da: Genberegn dokument

en: Recalculate the value of every cell in all worksheets
da: Beregn værdien af hver celle i alle arbejdsark igen

en: Protect &Sheet...
da: Beskyt &ark...

en: Protect the sheet from being modified
da: Beskyt arket mod at blive ændret

en: Protect &Document...
da: Beskyt &dokument...

en: Protect the document from being modified
da: Beskyt dokumentet mod at blive ændret

en: &Create Template From Document...
da: &Opret skabelon fra dokument...

en: Anchor
da: Forankr

en: Page
da: Side

en: Switch shape anchoring
da: Skift form-forankring

en: Next Sheet
da: Næste ark

en: Next
da: Næste

en: Move to the next sheet
da: Flyt til næste ark

en: Previous Sheet
da: Forrige ark

en: Previous
da: Forrige

en: Move to the previous sheet
da: Flyt til forrige ark

en: First Sheet
da: Første ark

en: First
da: Første

en: Move to the first sheet
da: Flyt til første ark

en: Last Sheet
da: Sidste ark

[ctx: Move to the last sheet]
en: Last
da: Sidste

en: Move to the last sheet
da: Flyt til sidste ark

en: Column Header
da: Kolonneoverskrift

en: Show the column header
da: Vis kolonneoverskrift

en: Row Header
da: Rækkeoverskrift

en: Show the row header
da: Vis rækkeoverskrift

en: Horizontal Scrollbar
da: Vandret rullebjælke

en: Show the horizontal scrollbar
da: Vis den vandrette rullebjælke

en: Vertical Scrollbar
da: Lodret rullebjælke

en: Show the vertical scrollbar
da: Vis den lodrette rullebjælke

en: Status Bar
da: Statuslinje

en: Show the status bar
da: Vis statuslinjen

en: Tab Bar
da: Fanebladslinje

en: Show the tab bar
da: Vis fanebladslinjen

en: Set various Calligra Sheets options
da: Sæt diverse indstillinger for Calligra Sheets

en: No calculation
da: Ingen udregning

en: Calculate using sum
da: Udregn ved brug af sum

en: Calculate using minimum
da: Udregn ved brug af minimum

en: Calculate using maximum
da: Udregn ved brug af maksimum

en: Calculate using average
da: Udregn ved brug af gennemsnit

en: Calculate using the count
da: Udregn ved brug af antal

en: Calculate using the countA
da: Udregn ved brug af antalA

en: You cannot change a protected sheet.
da: Du kan ikke fjerne et beskyttet ark.

en: You cannot hide the last visible sheet.
da: Du kan ikke skjule den sidste synlige ark.

en: Protect Document
da: Beskyt dokument

en: Unprotect Document
da: Fjern dokumentbeskyttelse

en: Protect Sheet
da: Beskyt ark

en: Unprotect Sheet
da: Fjern arkbeskyttelse

[ctx: (qtundo-format)]
en: Reset Print Range
da: Nulstil udskriftsområde

en: You cannot delete the only sheet.
da: Du kan ikke fjerne det eneste ark.

en: You are about to remove the active sheet.
    Do you want to continue?
da: Du er ved at fjerne det aktive ark.
    Vil du fortsætte?

en: Enter name:
da: Angiv navn:

en: Rename Sheet
da: Omdøb ark

en: Change Sheet Name
da: Ændr arknavn

en: Sheet name cannot be empty.
da: Arknavn må ikke være tomt.

en: This name is already used.
da: Dette navn er allerede brugt.

en: Average:
da: Gennemsnit:

en: Min:
da: Min.:

en: Max:
da: Maks.:

en: Count:
da: Antal:

en: CountA:
da: AntalA:

en: Enter a password.
da: Angiv en adgangskode.

en: Enter the password.
da: Angiv adgangskoden.

en: Password is incorrect.
da: Kodeordet er forkert.

en: Dependency
da: Afhængighed

en: Invalid document. Sheet name is empty.
da: Ugyldigt dokument. Arknavn er tomt.

en: Header
da: Sidehoved

en: Cell Editor
da: Celle-editor

en: Formula
da: Formel

en: Cell Format...
da: Celleformat...

en: Set the cell formatting
da: Sæt celleformatering

en: Resets to the default format
da: Nulstiller til standardformatet

en: Style Manager...
da: Stilhåndtering...

en: Edit and organize cell styles
da: Redigér og organisér cellestile

en: Apply a predefined style to the selected cells
da: Anvend en prædefineret stil på de markerede celler

en: Create Style From Cell...
da: Opret stil fra celle...

en: Style From Cell
da: Stil fra celle

en: Create a new style based on the currently selected cell
da: Opret en ny stil baseret på den markerede celle

en: Strike Out
da: Overstreg

en: Select Font...
da: Vælg skrifttype...

en: Select Font Size
da: Vælg skriftstørrelse

en: Font Size
da: Skriftstørrelse

en: Increase Font Size
da: Forøg skriftstørrelse

en: Decrease Font Size
da: Formindsk skriftstørrelse

en: Text Color
da: Tekstfarve

en: Set the text color
da: Vælg tekstfarve

en: Align Left
da: Justér til venstre

en: Left justify the cell contents
da: Venstrejustér celleindholdet.

en: Align Center
da: Centrér

en: Center the cell contents
da: Centrér celleindholdet

en: Align Right
da: Justér til højre

en: Right justify the cell contents
da: Højrejustér celleindholdet

en: Align Top
da: Justér foroven

en: Align cell contents along the top of the cell
da: Justér celleindholdet langs toppen af cellen

en: Align Middle
da: Centrér

en: Align cell contents centered in the cell
da: Justér celleindholdet centreret i cellen

en: Align Bottom
da: Justér til bund

en: Align cell contents along the bottom of the cell
da: Justér celleindholdet langs bunden af cellen

en: Border Left
da: Venstre kant

en: Set a left border to the selected area
da: Sæt en venstre kant for det markerede område

en: Border Right
da: Højre kant

en: Set a right border to the selected area
da: Sæt en højre kant for det markerede område

en: Border Top
da: Øvre kant

en: Set a top border to the selected area
da: Sæt en kant foroven af det markerede område

en: Border Bottom
da: Nederste kant

en: Set a bottom border to the selected area
da: Sæt en kant forneden af det markerede område

en: All Borders
da: Alle kanter

en: Set a border around all cells in the selected area
da: Sæt en kant rundt om alle celler for det markerede område

en: No Borders
da: Ingen kanter

en: Remove all borders in the selected area
da: Fjern alle kanter i det markerede område

en: Border Outline
da: Kantomrids

en: Outline
da: Omrids

en: Set a border to the outline of the selected area
da: Sæt en kant for at omridse det markerede område

en: Select a new border color
da: Vælg en ny kantfarve

en: Border Color
da: Kantfarve

en: Wrap Text
da: Ombryd tekst

en: Wrap
da: Ombryd

en: Make the cell text wrap onto multiple lines
da: Få celleteksten til at ombrydes over flere linjer

en: Vertical Text
da: Lodret tekst

en: Print cell contents vertically
da: Udskriv celleindhold lodret

en: Increase Indent
da: Forøg indrykning

en: Increase the indentation
da: Forøg indrykningen

en: Decrease Indent
da: Formindsk indrykning

en: Decrease the indentation
da: Formindsk indrykningen

en: Change Angle...
da: Ændr vinkel...

en: Angle
da: Vinkel

en: Change the angle that cell contents are printed
da: Skift vinkel som celleindholdet udskrives i

en: Percent Format
da: Procentformat

en: Set the cell formatting to look like a percentage
da: Sæt celleformateringen til at se ud som en procentdel

en: Money Format
da: Pengeformat

en: Set the cell formatting to look like your local currency
da: Sæt celleformateringen til at se ud som din lokale valuta

en: Increase Precision
da: Forøg præcision

en: Increase the decimal precision shown onscreen
da: Forøg antallet af decimaler der vises på skærmen

en: Decrease Precision
da: Formindsk præcision

en: Decrease the decimal precision shown onscreen
da: Formindsk antallet af decimaler der vises på skærmen

en: Upper Case
da: Store bogstaver

en: Upper
da: Store

en: Convert all letters to upper case
da: Konvertér alle bogstaver til versaler

en: Lower Case
da: Små bogstaver

en: Lower
da: Små

en: Convert all letters to lower case
da: Konvertér alle bogstaver til små

en: Convert First Letter to Upper Case
da: Konvertér første bogstav til stort

en: First Letter Upper
da: Første bogstav stort

en: Capitalize the first letter
da: Gør det første bogstav stort

en: Set the background color
da: Sæt baggrundsfarven

en: Background Color
da: Baggrundsfarve

en: Merge the selected region
da: Sammenflet det markerede område

en: Merge Cells Horizontally
da: Flet celler vandret

en: Merge the selected region horizontally
da: Sammentflet det markerede område vandret

en: Merge Cells Vertically
da: Flet celler lodret

en: Merge the selected region vertically
da: Sammenflet det markerede område lodret

en: Dissociate Cells
da: Adskil celler

en: Unmerge the selected region
da: Opdel det markerede område

en: Resize Column...
da: Ændr størrelse på kolonne...

en: Change the width of a column
da: Ændr bredden på en kolonne

en: Insert Columns
da: Indsæt kolonner

en: Inserts a new column into the spreadsheet
da: Indsætter en ny kolonne i regnearket

en: Remove Columns
da: Fjern kolonner

en: Removes the selected columns from the spreadsheet
da: Fjerner de valgte kolonner fra regnearket

en: Hide Columns
da: Skjul kolonner

en: Hide the column from this
da: Skjul kolonnen herfra

en: Show Columns...
da: Vis kolonner...

en: Show hidden columns
da: Vis skjulte kolonner

en: Equalize Column
da: Udjævn kolonne

en: Resizes selected columns to be the same size
da: Ændrer størrelsen på markerede kolonne så de får samme størrelse

en: Show hidden columns in the selection
da: Vis skjulte kolonner i det markerede

en: Resize Row...
da: Ændr størrelse på række...

en: Change the height of a row
da: Ændr højden på en række

en: Insert Rows
da: Indsæt rækker

en: Inserts a new row into the spreadsheet
da: Indsætter en ny række i regnearket

en: Remove Rows
da: Fjern rækker

en: Removes a row from the spreadsheet
da: Fjerner en række fra regnearket

en: Hide Rows
da: Skjul rækker

en: Hide a row from this
da: Skjul en række herfa

en: Show Rows...
da: Vis rækker...

en: Show hidden rows
da: Vis skjulte rækker

en: Equalize Row
da: Udjævn række

en: Resizes selected rows to be the same size
da: Ændrer størrelsen på markerede rækker så de får samme størrelse

en: Show hidden rows in the selection
da: Vis skjulte rækker i det markerede

en: Adjust Row && Column
da: Justér række og kolonne

en: Adjusts row/column size so that the contents will fit
da: Justér række-/kolonnestørrelse så indholdet passer

en: Cells...
da: Celler...

en: Insert Cells...
da: Indsæt celler...

en: Insert a blank cell into the spreadsheet
da: Indsæt en tom celle i regnearket

en: Remove Cells...
da: Fjern celler...

en: Removes the cells from the spreadsheet
da: Fjerner cellerne fra regnearket

en: Clear All
da: Ryd alt

en: Clear all contents and formatting of the current cell
da: Rydder alt indhold og formatering af denne celle

en: Contents
da: Indhold

en: Clear Contents
da: Ryd indhold

en: Remove the contents of the current cell
da: Fjern indholdet af denne celle

en: Comment...
da: Kommentar...

en: Edit a comment for this cell
da: Redigér en kommentar til denne celle

en: Remove Comment
da: Fjern kommentar

en: Remove this cell's comment
da: Fjern denne celles kommentar

en: Conditional Styles...
da: Betingede stile...

en: Set cell style based on certain conditions
da: Sæt cellestil baseret på visse betingelser

en: Remove Conditional Styles
da: Fjern betingede stile

en: Remove the conditional cell styles
da: Fjern betingede cellestile

en: &Link...
da: &Hyperlink...

en: Insert an Internet hyperlink
da: Indsæt et internet-hyperlink

en: Remove Link
da: Fjern link

en: Remove a link
da: Fjern et link

en: Validity...
da: Gyldighed...

en: Set tests to confirm cell data is valid
da: Sæt test for at bekræfte at celledata er valide

en: Remove Validity
da: Fjern validitet

en: Remove the validity tests on this cell
da: Fjern validitetstest på denne celle

en: &Sort...
da: &Sortér...

en: Sort a group of cells
da: Sortér en gruppe celler

en: Sort &Decreasing
da: Sortér &aftagende

en: Sort a group of cells in decreasing(last to first) order
da: Sortér en gruppe celler i aftagende (sidst til først) rækkefølge

en: Sort &Increasing
da: Sortér &tiltagende

en: Sort a group of cells in ascending(first to last) order
da: Sortér en gruppe celler i stigende (først til sidst) rækkefølge

en: &Auto-Filter
da: &Autofiltrér

en: Add an automatic filter to a cell range
da: Tilføj et automatisk filter til et celleområde

en: &Left
da: &Venstre

en: &Right
da: &Højre

en: &Up
da: &Op

en: &Down
da: &Ned

en: Insert the 'sum' function
da: Indsæt 'sum'-funktionen

en: &Series...
da: &Serier...

en: Insert a series
da: Indsæt en serie

en: &Function...
da: &Funktion...

en: Insert math expression
da: Indsæt matematisk udtryk

en: S&pecial Character...
da: S&pecielt tegn...

en: Insert one or more symbols or letters not found on the keyboard
da: Indsæt et eller flere symboler eller bogstaver som ikke findes på tastaturet

en: From &Database...
da: Fra &database...

en: Insert data from a SQL database
da: Indsæt data fra en SQL-database

en: From &Text File...
da: Fra &tekstfil...

en: Text File
da: Tekstfil

en: Insert data from a text file to the current cursor position/selection
da: Indsæt data fra en tekstfil ved markørposition/markering

en: From &Clipboard...
da: Fra &udklipsholderen...

en: Clipboard
da: Udklipsholder

en: Insert CSV data from the clipboard to the current cursor position/selection
da: Indsæt CSV-data fra udklipsholderen ved markørposition/markering

en: &Text to Columns...
da: &Tekst til kolonner...

en: Expand the content of cells to multiple columns
da: Udvid indholdet af celler til flere kolonner

en: Custom Lists...
da: Brugerdefinerede lister...

en: Create custom lists for sorting or autofill
da: Opret brugertilpassede lister til sortering eller autoudfyldning

en: &Consolidate...
da: &Konsolidér...

en: Create a region of summary data from a group of similar regions
da: Opret et område med oversigtsdata fra en gruppe af ensartede områder

en: &Goal Seek...
da: &Målsøgning...

en: Repeating calculation to find a specific value
da: Gentagende beregning for at finde en bestemt værdi

en: &Subtotals...
da: &Subtotaler...

en: Create different kind of subtotals to a list or database
da: Opret anden slags subtotaler til en liste eller database

en: &Pivot Tables...
da: &Pivottabeller...

en: Create Pivot Tables
da: Opret pivottabeller

en: Area Name...
da: Områdenavn...

en: Set a name for a region of the spreadsheet
da: Angiv et navn på et område i regnearket

en: Named Areas...
da: Navngivne områder...

en: Edit or select named areas
da: Redigér eller markér navngivne områder

en: Formula Selection
da: Formelmarkering

en: Insert a function
da: Indsæt en funktion

en: Others...
da: Andre...

en: Modify Cell
da: Ændr celle

en: Edit the highlighted cell
da: Redigér den fremhævede celle

en: Move the cell object to the clipboard
da: Flyt celleobjektet til udklipsholderen

en: Copy the cell object to the clipboard
da: Kopiér celleobjektet til udklipsholderen

en: Paste the contents of the clipboard at the cursor
da: Indsæt indholdet fra udklipsholderen ved markøren

en: Special Paste...
da: Indsæt speciel...

en: Paste the contents of the clipboard with special options
da: Indsæt indholdet af udklipsholderen med særlige tilvalg

en: Paste with Insertion
da: Klæb ved indsætning

en: Inserts a cell from the clipboard into the spreadsheet
da: Indsætter en celle fra udklipsholderen i regnearket

en: Selects all cells in the current sheet
da: Markér alle celler i det aktuelle ark

en: Goto Cell...
da: Gå til celle...

en: Goto
da: Gå til

en: Move to a particular cell
da: Flyt til en bestemt celle

en: Check the spelling
da: Stavekontrol

en: Run Inspector...
da: Kør inspektor...

en: Show QTableView...
da: Vis QTableView...

en: Auto-Format...
da: Autoformatér...

en: Set the worksheet formatting
da: Sæt arbejdsarksformatering

en: Document Settings...
da: Dokumentindstillinger

en: Show document settings dialog
da: Vis dialogen med dokumentindstillinger

en: Break Before Column
da: Skift før kolonne

en: Column Break
da: Kolonneskift

en: Set a manual page break before the column
da: Sæt et manuelt sideskift før kolonnen

en: Break Before Row
da: Skift før række

en: Row Break
da: Rækkeskift

en: Set a manual page break before the row
da: Sæt et manuelt sideskift før rækken

en: Permute reference fixation
da: Permutér referencefiksering

en: Permute fixation
da: Permutér fiksering

en: Permute the fixation of the reference at the text cursor
da: Permutér fikseringen af referencen ved tekstmarkøren

en: Create Style From Cell
da: Opret stil fra celle

en: The style name cannot be empty.
da: Stilnavnet kan ikke være tomt.

[ctx: (qtundo-format)]
en: Change Font
da: Skift skrifttype

[ctx: (qtundo-format)]
en: Change Text Color
da: Skift tekstfarve

[ctx: (qtundo-format)]
en: Change Horizontal Alignment
da: Skift vandret justering

[ctx: (qtundo-format)]
en: Change Vertical Alignment
da: Skift lodret justering

[ctx: (qtundo-format)]
en: Change Border
da: Skift kant

[ctx: (qtundo-format)]
en: Wrap Text
da: Ombryd tekst

[ctx: (qtundo-format)]
en: Vertical Text
da: Lodret tekst

[ctx: (qtundo-format)]
en: Format Percent
da: Formatér procent

[ctx: (qtundo-format)]
en: Format Money
da: Formatér penge

[ctx: (qtundo-format)]
en: Switch to uppercase
da: Skift til store bogstaver

[ctx: (qtundo-format)]
en: Switch to lowercase
da: Skift til små bogstaver

[ctx: (qtundo-format)]
en: First letter uppercase
da: Første bogstav med stort

[ctx: (qtundo-format)]
en: Change Background Color
da: Skift baggrundsfarve

[ctx: (qtundo-format)]
en: Clear Text
da: Ryd tekst

en: Edit Link
da: Redigér link

en: You must select multiple cells.
da: Du skal vælge flere celler.

en: No database drivers available. To use this feature you need to install the necessary Qt database drivers.
da: Ingen databasedrivere tilgængelige. For at bruge denne funktion skal du installere de nødvendige  Qt databasedrivere.

[ctx: (qtundo-format)]
en: Cut
da: Klip

[ctx: (qtundo-format)]
en: Replace
da: Erstat

[ctx: (qtundo-format)]
en: Number Format
da: Talformat

[ctx: (qtundo-format)]
en: Currency Format
da: Valutaformat

[ctx: (qtundo-format)]
en: Percentage Format
da: Procentformat

[ctx: (qtundo-format)]
en: Time Format
da: Tidsformat

[ctx: (qtundo-format)]
en: Date Format
da: Datoformat

[ctx: (qtundo-format)]
en: Scientific Format
da: Videnskabeligt format

en: Delete Cells...
da: Slet celler...

en: Adjust Column
da: Justér kolonne

en: Delete Columns
da: Slet kolonner

en: Adjust Row
da: Justér række

en: Delete Rows
da: Slet rækker

en: Selection List...
da: Markeringsliste...

en: Clear Comment
da: Ryd kommentar

note: i18n: tag optionWidget attribute name
en: Alignment
da: Justering

note: i18n: tag optionWidget attribute name
en: Borders
da: Kanter

note: i18n: tag optionWidget attribute name
en: Number format
da: Talformat

note: i18n: tag optionWidget attribute name
en: Merge
da: Flet

en: Apply
da: Anvend

en: Apply changes
da: Anvend ændringer

en: Discard changes
da: Kassér ændringer

en: Link %1 activated
da: Link %1 aktiveret

en: This link points to the program or script '%1'.
    Malicious programs can harm your computer. Are you sure that you want to run this program?
da: Dette link peger på programmet eller scriptet "%1".
    Ondsindede programmer kan skade dit system. Vil du virkelig køre dette program?

en: Open Link?
da: Åbn link?

[ctx: Activate sheet named foo]
en: Activate %1
da: Aktivér %1

en: Select Single Cell
da: Markér enkelt celle

en: Select Multiple Cells
da: Markér flere celler

en: Validation for cell %1 failed
da: Validering af celle %1 mislykkedes

en: True
da: Sand

en: False
da: Falsk

en: h
da: t

en: true
da: sand

en: false
da: falsk
