kpresenter - en to da translation catalogue (400 entries)

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
da: &Rediger

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
da: &Vis

note: i18n: ectx: Menu (insert)
en: &Insert
da: In&dsæt

note: i18n: ectx: Menu (format)
en: F&ormat
da: F&ormatér

note: i18n: ectx: Menu (page)
en: &Slide
da: &Dias

note: i18n: ectx: Menu (slideshow)
en: Sli&de Show
da: &Diasshow

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
da: &Indstillinger

[ctx: (qtundo-format)]
en: Add custom slide show
da: Tilføj brugertilpasset diasshow

[ctx: (qtundo-format)]
en: Create shape animation
da: Opret form-animation

[ctx: (qtundo-format)]
en: Edit animation trigger event
da: Redigér udløser af animationen

[ctx: (qtundo-format)]
en: Remove shape animation
da: Fjern form-animation

[ctx: (qtundo-format)]
en: Delete custom slide show
da: Slet brugertilpasset diasshow

[ctx: (qtundo-format)]
en: Delete slide | Delete slides
da[0]: Slet dias
da[1]: Slet dias

[ctx: (qtundo-format)]
en: Edit animation delay/duration
da: Redigér forsinkelse/varighed af animation

[ctx: (qtundo-format)]
en: Edit custom slide show
da: Redigér brugertilpasset diasshow

[ctx: (qtundo-format)]
en: Create Slide Effect
da: Opret diaseffekt

[ctx: (qtundo-format)]
en: Modify Slide Effect
da: Ændr diaseffekt

[ctx: (qtundo-format)]
en: Delete Slide Effect
da: Slet diaseffekt

[ctx: (qtundo-format)]
en: Modify Slide Transition
da: Ændr diasovergang

[ctx: (qtundo-format)]
en: Rename custom slide show
da: Omdøb brugertilpasset diasshow

[ctx: (qtundo-format)]
en: Reorder animations
da: Ændr rækkefølge af animationer

en: Presentation Tool
da: Præsentationsværktøj

en: Copyright 1998-%1, The Stage Team
da: Ophavsret 1998-%1, Stage-holdet

en: Former maintainer
da: Tidligere vedligeholder

en: Original author
da: Oprindelig udvikler

en: Unknown
da: Ukendt

en: Slide %1
da: Dias %1

en: End of presentation. Click to exit.
da: Slut på præsentation. Klik for at afslutte.

en: Can not find needed text component, Calligra Stage will quit now.
da: Kan ikke finde nødvendig tekstkomponent, Calligra Stage vil afslutte nu.

en: Can not find needed picture component, Calligra Stage will quit now.
da: Kan ikke finde nødvendig billedkomponent, Calligra Stage vil afslutte nu.

en: Installation Error
da: Installationsfejl

[ctx: (qtundo-format)]
en: Insert Pictures
da: Indsæt billeder

en: Placeholder shape
da: Pladsholder-form

en: Double click to add a title
da: Dobbeltklik for at tilføje en titel

en: Double click to add an outline
da: Dobbeltklik for at tilføje et omrids

en: Double click to add a text
da: Dobbeltklik for at tilføje tekst

en: Double click to add notes
da: Dobbeltklik for at tilføje noter

en: Double click to add a picture
da: Dobbeltklik for at tilføje et billede

en: Double click to add a chart
da: Dobbeltklik for at tilføje et diagram

en: Double click to add an object
da: Dobbeltklik for at tilføje et objekt

en: Pen Color
da: Penfarve

en: Pen Size
da: Penstørrelse

en: Black
da: Sort

en: White
da: Hvid

en: Green
da: Grøn

en: Red
da: Rød

en: Blue
da: Blå

en: Yellow
da: Gul

en: Next Slide
da: Næste dias

en: Speaker Notes
da: Foredragsholders noter

en: Current Slide %1 of %2
da: Nuværende dias %1 ud af %2

en: End of Slide Show
da: Diasshowet er slut

en: start on mouse click
da: start ved museklik

en: start after previous animation
da: start efter forrige animation

en: start with previous animation
da: start med forrige animation

en: Start after %1 seconds. Duration of %2 seconds.
da: Start efter %1 sekunder. Varighed på %2 sekunder.

en: Shape
da: Form

en: &Move Here
da: &Flyt hertil

en: &Copy Here
da: &Kopiér hertil

en: C&ancel
da: &Annullér

en: Show Master Slides
da: Vis hoveddias

en: Import Slideshow...
da: Importér diasshow...

en: Insert Slide
da: Indsæt dias

en: Insert a new slide after the current one
da: Indsæt nyt dias efter det nuværende

en: Copy Slide
da: Kopiér dias

en: Copy the current slide
da: Kopiér nuværende dias

en: Delete Slide
da: Slet dias

en: Delete the current slide
da: Slet nuværende dias

en: Master Slide...
da: Hoveddias...

en: Previous Slide
da: Forrige dias

en: Go to previous slide
da: Gå til forrige dias

en: Go to next slide
da: Gå til næste dias

en: First Slide
da: Første dias

en: Go to first slide
da: Gå til første dias

en: Last Slide
da: Sidste dias

en: Go to last slide
da: Gå til sidste dias

en: Configure Stage...
da: Indstil Stage...

en: Export as HTML...
da: Eksportér som HTML...

en: Insert Pictures as Slides...
da: Indsæt billeder som dias...

en: Create Appear Animation
da: Opret fremtoningsanimation

en: Edit Custom Slide Shows...
da: Redigér brugertilpassede diasshows...

en: Start Presentation
da: Start præsentation

en: From Current Slide
da: Fra nuværende dias

en: From First Slide
da: Fra første dias

en: Stop presentation
da: Stop præsentation

en: Show Status Bar
da: Vis statuslinje

en: Hide Status Bar
da: Skjul statuslinje

en: Shows or hides the status bar
da: Viser eller skjuler statuslinjen

en: Configure Slide Show...
da: Indstil diasshow...

en: Configure Presenter View...
da: Indstil præsentationsvisning...

en: Draw on the presentation...
da: Tegn på præsentationen...

en: Highlight the presentation...
da: Fremhæv præsentationen...

en: Blackscreen on the presentation...
da: Sortskærm på præsentationen...

en: Notes
da: Noter

en: Slides Sorter
da: Diassortering

en: Slide Show:
da: Diasshow:

en: Add a new custom slide show
da: Tilføj nyt brugertilpasset diasshow

en: Delete current custom slide show
da: Slet aktuelt brugertilpasset diasshow

en: Add slides to current custom slide show
da: Føj dias til aktuelt brugertilpasset diasshow

en: Remove slides from current custom slide show
da: Fjern dias fra aktuelt brugertilpasset diasshow

en: Duplicate Slide
da: Duplikér dias

en: Start Slideshow
da: Start diasshow

en: Add a new slide
da: Tilføj nyt dias

en: Delete selected slides
da: Slet valgte dias

en: Rename
da: Omdøb

en: Cut
da: Klip

en: Copy
da: Kopiér

en: Paste
da: Indsæt

en: Slide Show %1
da: Diasshow %1

en: All slides
da: Alle dias

en: Error
da: Fejl

en: There cannot be two slideshows with the same name.
da: Der må ikke være to diasshows med samme navn.

[ctx: (qtundo-format)]
en: Set Layout
da: Angiv layout

en: Automatic animation preview
da: Forhåndsvis animation automatisk

en: Preview animation
da: Forhåndsvis animation

en: Slide Transitions
da: Diasovergange

en: Shape Click Actions
da: Form klikhandlinger

en: Shape Animations
da: Form-animationer

en: Manage animation delay and duration:
da: Håndtér animationers forsinkelse og varighed:

en: on mouse click
da: ved museklik

en: after previous animation
da: efter forrige animation

en: with previous animation
da: med forrige animation

en: Delay:
da: Forsinkelse:

en: Duration:
da: Varighed:

en: Preview Shape Animation
da: Forhåndsvis form-animation

en: No Effect
da: Ingen effekt

en:  sec
da:  sek.

en: Manual
da: Manuel

en: Automatic
da: Automatisk

en: Slide Transition:
da: Diasovergang:

en: Apply To All Slides
da: Anvend på alle dias

[ctx: (qtundo-format)]
en: Apply Slide Effect to all Slides
da: Anvend dias-effekten på alle dias

en: Entrance
da: Entré

en: Exit
da: Udgang

en: Emphasis
da: Fremhævning

en: Custom
da: Brugertilpasset

en: Motion path
da: Bevægelsessti

en: Ole Action
da: Ole-handling

en: Media Call
da: Mediekald

en: Edit animation
da: Redigér animation

en: Add new animation
da: Tilføj ny animation

en: Remove animation
da: Fjern animation

en: Order:
da: Rækkefølge:

en: Move animation up
da: Flyt animation opad

en: Move animation down
da: Flyt animation nedad

en: Add a new animation
da: Tilføj ny animation

en: Delete current animation
da: Slet aktuel animation

en: seconds
da: sekunder

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, WdgToolCrop)
en: Crop
da: Beskær

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, boolWidth)
en: W&idth:
da: Br&edde:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, boolWidth)
en: Will keep the width of the crop constant
da: Holder beskæringens bredde konstant

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, boolHeight)
en: &Height:
da: &Højde:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, boolHeight)
en: Will keep the height of the crop constant
da: Holder beskæringens højde konstant

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, boolRatio)
en: R&atio:
da: &Forhold:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, boolRatio)
en: Will keep the ratio constant
da: Holder forholdet konstant

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cmbType)
en: Layer
da: Lag

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cmbType)
en: Image
da: Billede

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, bnCrop)
en: &Crop
da: &Beskær

[ctx: (qtundo-format)]
en: Edit Shape
da: Redigér form

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Multiple monitors
da: Flere skærme

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Presentation monitor:
da: Præsentationsskærm:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, presenterViewCheckBox)
en: Enable presenter view
da: Aktivér præsentationsvisning

en: Monitor %1 (primary)
da: Skærm %1 (primær)

en: Monitor %1
da: Skærm %1

en: Configure Presenter View
da: Indstil præsentationsvisning

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, KPrConfigureSlideShow)
en: Configure Slide Show
da: Indstil diasshow

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Slides
da: Dias

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Presentation Slides:
da: Præsentationsdias:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, editSlidesButton)
en: Edit Custom Slide Shows ...
da: Redigér brugertilpassede diasshows...

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, KPrHtmlExport)
en: HTML Export
da: HTML-eksport

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel_slideslist)
en: Tick the slide should be exported :
da: Sæt hak ved dias der skal eksporteres:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton_selectAll)
en: Select all
da: Vælg alle

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel_css)
en: Select template (.css) :
da: Vælg skabelon (.css):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton_deselectAll)
en: Deselect all
da: Fravælg alle

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textlable_top)
en: Title
da: Titel

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_preview)
en: Output preview
da: Forhåndsvisning af output

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushbuttonBrowseTemplate)
en: Browse
da: Gennemse

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_author)
en: Author
da: Ophavsmand

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton_Favorite)
en: Delete Favorite
da: Slet favorit

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkBox_browser)
en: Open in browser
da: Åbn i browser

en: Html Export
da: HTML-eksport

en: Export
da: Eksportér

en: There is already a favorite file with this name
da: Der findes allerede en favoritfil med dette navn

en: Incorrect file, .zip only or corrupted zip
da: Forkert fil, kun .zip eller defekt zip

en: Zip file need to contain style.css
da: Zip-filen skal indeholde style.css

en: Delete Template
da: Slet skabelon

en: You may not remove the templates provided with the application
da: Du må ikke fjerne skabeloner der leveres med programmet

en: Add Template
da: Tilføj skabelon

en: Are you sure you want to remove "%1"?
da: Vil du virkelig fjerne "%1"?

en: Confirm remove
da: Bekræft fjernelse

[ctx: (qtundo-format)]
en: Change sound action
da: Skift lydhandling

en: No sound
da: Ingen lyd

en: Import...
da: Importér...

en: Bar
da: Bjælke

en: From Left
da: Fra venstre

en: From Top
da: Fra oven

en: From Right
da: Fra højre

en: From Bottom
da: Fra neden

en: Unknown subtype
da: Ukendt undertype

en: Clock
da: Ur

en: From Twelve Clockwise
da: Fra kl. 12 med uret

en: From Three Clockwise
da: Fra kl. 3 med uret

en: From Six Clockwise
da: Fra kl. 6 med uret

en: From Nine Clockwise
da: Fra kl. 9 med uret

en: From Twelve Counterclockwise
da: Fra kl. 12 mod uret

en: From Three Counterclockwise
da: Fra kl. 3 mod uret

en: From Six Counterclockwise
da: Fra kl. 6 mod uret

en: From Nine Counterclockwise
da: Fra kl. 9 mod uret

en: Double Fan
da: Dobbelt ventilator

en: Fan Out Vertical
da: Ventilator ud lodret

en: Fan Out Horizontal
da: Ventilator ud vandret

en: Fan In Vertical
da: Ventilator ind lodret

en: Fan In Horizontal
da: Ventilator ind vandret

en: Fan In Vertical Reverse
da: Ventilator ind lodret, baglæns

en: Fan In Horizontal Reverse
da: Ventilator ind vandret, baglæns

en: Double Sweep
da: Dobbelt fejebevægelse

en: Parallel Vertical
da: Parallelt lodret

en: Parallel Diagonal
da: Parallelt diagonalt

en: Opposite Vertical
da: Modsat lodret

en: Opposite Horizontal
da: Modsat vandret

en: Parallel Diagonal Top Left
da: Parallelt diagonalt øverst til venstre

en: Parallel Diagonal Bottom Left
da: Parallelt diagonalt nederst til venstre

en: Parallel Vertical Reverse
da: Parallelt lodret, baglæns

en: Parallel Diagonal Reverse
da: Parallelt diagonalt, baglæns

en: Opposite Vertical Reverse
da: Modsat lodret, baglæns

en: Opposite Horizontal Reverse
da: Modsat vandret, baglæns

en: Parallel Diagonal Top Left Reverse
da: Parallelt diagonalt øverst til venstre, baglæns

en: Parallel Diagonal Bottom Left Reverse
da: Parallelt diagonalt nederst til venstre, baglæns

en: Fan
da: Ventilator

en: Center Right
da: Centreret til højre

en: Center Top
da: Centreret øverst

en: Center Left
da: Centreret til venstre

en: Center Bottom
da: Centreret nederst

en: Fan Out Top
da: Ventilator ud øverst

en: Fan Out Right
da: Ventilator ud til højre

en: Fan Out Bottom
da: Ventilator ud nederst

en: Fan Out Left
da: Ventilator ud til venstre

en: Fan In Top
da: Ventilator ind øverst

en: Fan In Right
da: Ventilator ind til højre

en: Fan In Bottom
da: Ventilator ind nederst

en: Fan In Left
da: Ventilator ind til venstre

en: Pin Wheel
da: Vindmølle

en: Two Blades Vertical Clockwise
da: To vinger lodret med uret

en: Two Blades Horizontal Clockwise
da: To vinger horisontalt med uret

en: Four Blades Horizontal Clockwise
da: Fire vinger horisontalt med uret

en: Two Blades Vertical Counterclockwise
da: To vinger lodret mod uret

en: Two Blades Horizontal Counterclockwise
da: To vinger vandret mod uret

en: Four Blades Horizontal Counterclockwise
da: Fire vinger vandret mod uret

en: Saloon Door
da: Saloon-dør

en: To Top
da: Til øverst

en: To Left
da: Til venstre

en: To Bottom
da: Til bunden

en: To Right
da: Til højre

en: Single Sweep
da: Enkelt fejebevægelse

en: Clockwise Top
da: Med uret øverst

en: Clockwise Right
da: Med uret til højre

en: Clockwise Bottom
da: Med uret nederst

en: Clockwise Left
da: Med uret til venstre

en: Clockwise Top Left
da: Med uret øverst til venstre

en: Counterclockwise Bottom Left
da: Mod uret nederst til venstre

en: Clockwise Bottom Right
da: Med uret nederst til højre

en: Counterclockwise Top Right
da: Mod uret øverst til højre

en: Counterclockwise Top
da: Mod uret øverst

en: Counterclockwise Right
da: Mod uret til højre

en: Counterclockwise Bottom
da: Mod uret nederst

en: Counterclockwise Left
da: Mod uret til venstre

en: Counterclockwise Top Left
da: Mod uret øverst til venstre

en: Clockwise Bottom Left
da: Med uret nederst til venstre

en: Counterclockwise Bottom Right
da: Mod uret nederst til højre

en: Clockwise Top Right
da: Med uret øverst til højre

en: Windshield
da: Vinduesvisker

en: Right
da: Højre

en: Up
da: Op

en: Vertical
da: Lodret

en: Horizontal
da: Vandret

en: Right Reverse
da: Højre, baglæns

en: Up Reverse
da: Op, baglæns

en: Vertical Reverse
da: Lodret, baglæns

en: Horizontal Reverse
da: Vandret, baglæns

en: Barn Door
da: Ladeport

en: Diagonal Bottom Left
da: Diagonalt nederst til venstre

en: Diagonal Bottom Left Reverse
da: Diagonalt nederst til venstre, baglæns

en: Diagonal Top Left
da: Diagonalt øverst til venstre

en: Diagonal Top Left Reverse
da: Diagonalt øverst til venstre, baglæns

en: Barn Vee
da: V-formet ladeport

en: Barn Zig Zag
da: Zigzag-ladeport

en: Vertical Reversed
da: Lodret, baglæns

en: Horizontal Reversed
da: Vandret, baglæns

en: Box
da: Boks

en: From Top Left
da: Fra øverst til venstre

en: From Top Right
da: Fra øverst til højre

en: From Bottom Left
da: Fra nederst til venstre

en: From Bottom Right
da: Fra nederst til højre

en: Diagonal
da: Diagonalt

en: Four Box
da: Fire bokse

en: Corners In
da: Ind fra hjørner

en: Corners In Reverse
da: Ind fra hjørner, baglæns

en: Corners Out
da: Ud til hjørner

en: Corners Out Reverse
da: Ud til hjørner, baglæns

en: Misc Diagonal
da: Div. diagonalt

en: Double Barn Door
da: Dobbelt ladeport

en: Double Diamond
da: Dobbelt diamant

en: Vee
da: V-formet

en: Zig Zag
da: Zigzag

en: Fade
da: Udtoning

en: Crossfade
da: Glidende overgang

en: Fade over Color
da: Udtoning over farve

en: ArrowHead
da: Pilespids

en: Down
da: Ned

en: Down Reverse
da: Ned, baglæns

en: Left
da: Venstre

en: Left Reverse
da: Venstre, baglæns

en: Circle
da: Cirkel

en: Circle Reverse
da: Cirkel, baglæns

en: Eye
da: Øje

en: Hexagon
da: Sekskant

en: Rectangular
da: Rektangulær

en: Rectangular Reverse
da: Rektangulær, baglæns

en: Diamond
da: Diamant

en: Diamond Reverse
da: Diamant, baglæns

en: Misc
da: Diverse

en: Heart
da: Hjerte

en: Heart Reverse
da: Hjerte, baglæns

en: Keyhole
da: Nøglehul

en: Keyhole Reverse
da: Nøglehul, baglæns

en: Pentagon
da: Femkant

en: RoundRect
da: RundRekt.

en: Star
da: Stjerne

en: Four Point Star
da: Firspidset stjerne

en: Four Point Star Reverse
da: Firspidset stjerne, baglæns

en: Five Point Star
da: Femspidset stjerne

en: Five Point Star Reverse
da: Femspidset stjerne, baglæns

en: Six Point Star
da: Sekspidset stjerne

en: Six Point Star Reverse
da: Sekspidset stjerne, baglæns

en: Triangle
da: Trekant

en: Box Snakes
da: Boksslanger

en: Two Box Top In
da: To bokse ind øverst

en: Two Box Bottom In
da: To bokse ind i bunden

en: Two Box Left In
da: To bokse ind til venstre

en: Two Box Right In
da: To bokse ind til højre

en: Four Box Vertical In
da: Fire bokse lodret ind

en: Four Box Horizontal In
da: Fire bokse vandret ind

en: Two Box Top Out
da: To bokse ud øverst

en: Two Box Bottom Out
da: To bokse ud i bunden

en: Two Box Left Out
da: To bokse ud til venstre

en: Two Box Right Out
da: To bokse ud til højre

en: Four Box Vertical Out
da: Fire bokse lodret ud

en: Four Box Horizontal Out
da: Fire bokse lodret ud

en: Parallel Snakes
da: Parallelle slanger

en: Vertical Top Same In
da: Lodret øverst samme ind

en: Vertical Top Same Out
da: Lodret øverst samme ud

en: Vertical Bottom Same In
da: Lodret bund samme ind

en: Vertical Bottom Same Out
da: Lodret bund samme ud

en: Vertical Top Left Opposite In
da: Lodret øverst til venstre modsat ind

en: Vertical Top Left Opposite Out
da: Lodret øverst til venstre modsat ud

en: Vertical Bottom Left Opposite In
da: Lodret nederst til venstre modsat ind

en: Vertical Bottom Left Opposite Out
da: Lodret nederst til venstre modsat ud

en: Horizontal Left Same In
da: Vandret til venstre samme ind

en: Horizontal Left Same Out
da: Vandret til venstre samme ud

en: Horizontal Right Same In
da: Vandret til højre samme ind

en: Horizontal Right Same Out
da: Vandret til højre samme ud

en: Horizontal Top Left Opposite In
da: Vandret øverst til venstre modsat ind

en: Horizontal Top Left Opposite Out
da: Vandret øverst til venstre modsat ud

en: Horizontal Top Right Opposite In
da: Vandret øverst til højre modsat ind

en: Horizontal Top Right Opposite Out
da: Vandret øverst til højre modsat ud

en: Diagonal Bottom Left Opposite In
da: Diagonalt nederst til venstre modsat ind

en: Diagonal Bottom Left Opposite Out
da: Diagonalt nederst til venstre modsat ud

en: Diagonal Top Left Opposite In
da: Diagonalt øverst til venstre modsat ind

en: Diagonal Top Left Opposite Out
da: Diagonalt øverst til venstre modsat ud

en: Snake
da: Slange

en: Clockwise Top Left In
da: Med uret øverst venstre ind

en: Clockwise Top Left Out
da: Med uret øverst venstre ud

en: Clockwise Top Right In
da: Med uret øverst højre ind

en: Clockwise Top Right Out
da: Med uret øverst højre ud

en: Clockwise Bottom Left In
da: Med uret nederst venstre ind

en: Clockwise Bottom Left Out
da: Med uret nederst venstre ud

en: Clockwise Bottom Right In
da: Med uret nederst højre ind

en: Clockwise Bottom Right Out
da: Med uret nederst højre ud

en: Counterclockwise Top Left In
da: Mod uret øverst venstre ind

en: Counterclockwise Top Left Out
da: Mod uret øverst venstre ud

en: Counterclockwise Top Right In
da: Mod uret øverst højre ind

en: Counterclockwise Top Right Out
da: Mod uret øverst højre ud

en: Counterclockwise Bottom Left In
da: Mod uret nederst venstre ind

en: Counterclockwise Bottom Left Out
da: Mod uret nederst venstre ud

en: Counterclockwise Bottom Right In
da: Mod uret nederst højre ind

en: Counterclockwise Bottom Right Out
da: Mod uret nederst højre ud

en: Waterfall
da: Vandfald

en: Top Left Vertical
da: Øverst til venstre lodret

en: Top Left Horizontal
da: Øverst til venstre vandret

en: Top Right Vertical
da: Øverst til højre lodret

en: Top Right Horizontal
da: Øverst til højre vandret

en: Bottom Left Vertical
da: Nederst til venstre lodret

en: Bottom Left Horizontal
da: Nederst til venstre vandret

en: Bottom Right Vertical
da: Nederst til højre lodret

en: Bottom Right Horizontal
da: Nederst til højre vandret

en: Slide
da: Dias

en: Space Rotation
da: Rotation i rum

en: Swap effect
da: Ombytningseffekt

en: Header
da: Sidehoved

en: Footer
da: Sidefod
