kword - en to da translation catalogue (275 entries)

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
da: &Fil

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
da: &Redigér

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
da: &Vis

note: i18n: ectx: Menu (view) i18n: ectx: Menu (view_displaymodes)
en: &Display Mode
da: &Visningstilstand

note: i18n: ectx: Menu (semantic)
en: Semantics
da: Semantik

note: i18n: ectx: Menu (format)
en: S&tyles
da: S&tile

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
da: &Indstillinger

note: i18n: ectx: Menu (SpellCheck)
en: Spellcheck
da: Stavekontrol

note: i18n: ectx: ToolBar (edit_toolbar)
en: Edit
da: Redigér

note: i18n: ectx: Menu (check_spell_list)
en: Spell Check Result
da: Resultat af stavekontrol

note: i18n: ectx: Menu (variable_list)
en: Change Variable To
da: Ændr variabel til

note: i18n: ectx: Menu (tools)
en: &Tools
da: Værk&tøjer

[ctx: (qtundo-format)]
en: Set Page Style
da: Vælg sidestil

[ctx: (qtundo-format)]
en: Insert Page Style
da: Indsæt sidestil

[ctx: (qtundo-format)]
en: Page Properties
da: Sideegenskaber

[ctx: (qtundo-format)]
en: Create shape
da: Opret form

en: Baseline
da: Basislinje

en: Character
da: Tegn

en: Row
da: Række

en: Page (entire) area
da: Sideområdet (det hele)

en: Page text area
da: Sidens tekstområde

en: Paragraph area
da: Afsnittets område

en: Paragraph text area
da: Afsnittets tekstområde

en: Left page border
da: Venstre sidekant

en: Right page border
da: Højre sidekant

en: Right paragraph border
da: Højre afsnitskant

en: Left paragraph border
da: Venstre afsnitskant

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Shape relation to text is:
da: Form-relationen til tekst er:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rAnchorAsCharacter)
en: Inline with text (behaves as a character)
da: Indlejret med tekst (opfører sig som et tegn)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rAnchorToCharacter)
en: Floating, but anchored to a character position
da: Flydende, men forankret til en tegnposition

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rAnchorParagraph)
en: Floating, but anchored to a paragraph
da: Flydende men forankret til et afsnit

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rAnchorPage)
en: Floating free (not anchored to text)
da: Frit flydende (ikke forankret til tekst)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, grpVert)
en: Vertical Positioning
da: Vertikal positionering

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rTop)
en: Top align with:
da: Topjustering med:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rVCenter) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rHCenter)
en: Center align with:
da: Centerjustering med:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rBottom)
en: Bottom align with:
da: Bundjustering med:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rVOffset) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rHOffset)
en: Offset
da: Forskydning

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lVOffset) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lHOffset)
en: from:
da: fra:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, grpHoriz)
en: Horizontal Positioning
da: Vandret positionering

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rLeft)
en: Left align with:
da: Venstrejustering med:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rRight)
en: Right align with:
da: Højrejustering med:

en: Configure
da: Indstil

en: Misc
da: Diverse

en: Grid
da: Gitter

[ctx: @title:tab Document settings page]
en: Document
da: Dokument

en: Document Settings
da: Dokumentindstillinger

[ctx: @title:tab Author page]
en: Author
da: Ophavsmand

en: Author
da: Ophavsmand

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, CreateBookmark)
en: Create New Bookmark
da: Opret nyt bogmærke

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lExplain)
en: Bookmarks allow you to jump between parts of your document.
    Please provide the name of your bookmark.
da: Bogmærker tillader, at du kan hoppe mellem dele af dit dokument.
    Angiv venligst navnet på dit bogmærke.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lName)
en: Name:
da: Navn:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, columnsLabel)
en: Columns:
da: Kolonner:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, spacingLabel)
en: Column spacing:
da: Kolonneafstand:

en: frameset
da: rammesæt

en: No framesets in document
da: Ingen rammesæt i dokumentet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Name of frameset:
da: Navn på rammesæt:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, newRadio)
en: Create a new frameset:
da: Opret et nyt rammesæt:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, existingRadio)
en: Select existing frameset to connect to:
da: Vælg eksisterende rammesæt at forbinde til:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, framesList)
en: Frameset Name
da: Rammesætnavn

en: Smart Positioning
da: Smart positionering

en: Text Run Around
da: Tekstomløb

en: Connect Text Frames
da: Forbind tekstrammer

[ctx: (qtundo-format)]
en: Change Shape Properties
da: Ændr egenskaber for form

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, grpAnchor)
en: Anchor to...
da: Forankr til...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rAnchorPage)
en: &Page
da: &Side

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rAnchorParagraph)
en: Para&graph
da: A&fsnit

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rAnchorToCharacter)
en: &To Character
da: &Til tegn

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rAnchorAsCharacter)
en: &As Character
da: &Som tegn

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, grpHAlign)
en: Horizontal Alignment
da: Vandret justering

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rAlignLeft)
en: &Left
da: &Venstre

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rAlignCenter)
en: &Center
da: &Centreret

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rAlignRight)
en: &Right
da: &Højre

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, grpVAlign)
en: Vertical Alignment
da: Lodret justering

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rAlignTop)
en: &Top
da: Ø&verst

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rAlignMiddle)
en: &Middle
da: &Midten

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rAlignBottom)
en: &Bottom
da: &Nederst

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, grpWrap)
en: Text Wrap-around
da: Tekstomløb

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, runThrough)
en: Run through this shape
da: Køre igennem denne form

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, noRunaround)
en: Skip below this shape
da: Smutte under denne form

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, left)
en: Run on left side of this shape
da: Køre på venstre side af denne form

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, right)
en: Run on right side of this shape
da: Køre på højre side af denne form

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, longest)
en: Run on longest side of this shape
da: Kør på den længste side af denne form

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, both)
en: Run on both sides of this shape
da: Kør på begge sider af denne form

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, enough)
en: Run on sides that are wider than:
da: Kør på sider der er bredere end:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Distance Between Shape and Text:
da: Afstand mellem form og tekst:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, columnsTab)
en: Columns
da: Kolonner

en: Style
da: Stil

en: Clone
da: Klon

en: Delete
da: Slet

[ctx: (qtundo-format)]
en: Change Page Style
da: Skift sidestil

en: Add a new page style with the name:
da: Tilføj en ny sidestil med navnet:

en: Clone Page Style
da: Klon sidestil

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Text elsewhere will:
da: Tekst andre steder vil:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: The shape affects the text by its:
da: Formen påvirker teksten via dens:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, box)
en: Bounding box
da: Indrammende kasse

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, outside)
en: Contour
da: Kontur

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Shape and text is separated:
da: Form og tekst er adskilt:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Left by:
da: Til venstre med:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Above by:
da: Over med:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Below by:
da: Under med:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Right by:
da: Til højre med:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonRename)
en: &Rename
da: &Omdøb

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonDelete)
en: &Delete
da: S&let

en: Rename Bookmark
da: Omdøb bogmærke

en: Please provide a new name for the bookmark
da: Angiv et nyt navn til bogmærket

en: A bookmark with the name "%1" already exists.
da: Et bogmærke kaldet "%1" findes allerede.

en: Select Bookmark
da: Vælg bogmærke

en: Geometry
da: Geometri

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, sizeTab)
en: Page Size && Margins
da: Sidestørrelse og marginer

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, createButton)
en: Create
da: Opret

en: Debug
da: Fejlsøgning

en: Page #
da: Side #

en: Section
da: Sektion

en: Statistics
da: Statistik

en: Words:
da: Ord:

en: Sentences:
da: Sætninger:

en: Syllables:
da: Stavelser:

en: Characters (spaces):
da: Tegn (mellemrum):

en: Characters (no spaces):
da: Tegn (uden mellemrum):

en: Lines:
da: Linjer:

en: Readability:
da: Læsbarhed:

en: Flesch reading ease
da: Flesch-læsbarhedstest

en: East asian characters:
da: Østasiatiske tegn:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, check_words)
en: Words
da: Ord

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, check_sentences)
en: Sentences
da: Sætninger

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, check_syllables)
en: Syllables
da: Stavelser

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, check_lines)
en: Lines
da: Linjer

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, check_charspace)
en: Characters With Spaces
da: Tegn inkl. mellemrum

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, check_charnospace)
en: Characters without spaces
da: Tegn ekskl. mellemrum

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, check_east)
en: East Asian characters
da: Østasiatiske tegn

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, check_flesch)
en: Flesch Reading Ease
da: Flesch-læsbarhed

[ctx: Style name]
en: Head 1
da: Overskrift 1

[ctx: Style name]
en: Head 2
da: Overskrift 2

[ctx: Style name]
en: Head 3
da: Overskrift 3

[ctx: Style name]
en: Enumerated List
da: Nummereret liste

[ctx: Style name]
en: Alphabetical List
da: Alfabetisk liste

[ctx: Style name]
en: Bullet List
da: Punktliste

[ctx: Style name]
en: Contents Title
da: Titel på indholdsfortegnelse

[ctx: Style name]
en: Contents Head 1
da: Indhold - overskrift 1

[ctx: Style name]
en: Contents Head 2
da: Indhold - overskrift 2

[ctx: Style name]
en: Contents Head 3
da: Indhold - overskrift 3

[ctx: Style name]
en: Document Title
da: Dokumenttitel

[ctx: Style name]
en: Header
da: Sidehoved

[ctx: Style name]
en: Footer
da: Sidefod

[ctx: Style name]
en: Plain
da: Ren

[ctx: Style name]
en: Borders 1
da: Kanter 1

[ctx: Style name]
en: Borders 2
da: Kanter 2

[ctx: Style name]
en: Borders 3
da: Kanter 3

[ctx: Style name]
en: Row
da: Række

[ctx: Style name]
en: Column
da: Kolonne

[ctx: Style name]
en: Light Gray
da: Lysegrå

[ctx: Style name]
en: Dark Gray
da: Mørkegrå

[ctx: Style name]
en: Black
da: Sort

[ctx: Style name]
en: Light Blue
da: Lyseblå

[ctx: Style name]
en: Dark Blue
da: Mørkeblå

[ctx: Style name]
en: Red
da: Rød

[ctx: Style name]
en: Yellow
da: Gul

[ctx: Style name]
en: Colorful
da: Farverig

[ctx: Style name]
en: Bluish
da: Blålig

[ctx: Style name]
en: Simple 1
da: Simpel 1

[ctx: Style name]
en: Simple 2
da: Simpel 2

[ctx: Style name]
en: Simple 3
da: Simpel 3

[ctx: Style name]
en: Header 1
da: Sidehoved 1

[ctx: Style name]
en: Header 2
da: Sidehoved 2

[ctx: Style name]
en: Header 3
da: Sidehoved 3

[ctx: Style name]
en: Header 4
da: Sidehoved 4

[ctx: Style name]
en: Columns 1
da: Kolonner 1

[ctx: Style name]
en: Columns 2
da: Kolonner 2

[ctx: Style name]
en: Grid 1
da: Gitter 1

[ctx: Style name]
en: Grid 2
da: Gitter 2

[ctx: Style name]
en: Grid 3
da: Gitter 3

[ctx: Style name]
en: Gray Heading
da: Grå overskrift

[ctx: Style name]
en: Blue Heading
da: Blå overskrift

[ctx: Style name]
en: Blue Traditional
da: Blå traditionel

[ctx: Style name]
en: Gray Traditional
da: Grå traditionel

[ctx: Style name]
en: Blue Top and Bottom
da: Blå top og bund

[ctx: Style name]
en: Gray Top and Bottom
da: Grå top og bund

en: Word processor
da: Tekstbehandling

en: Copyright 1998-%1, The Words Team
da: Ophavsret 1998-%1, Words-holdet

en: Co maintainer
da: Med-vedligeholder

en: Everything
da: Alt

en: Formatting stuff
da: Ting med relation til formatering

en: Layout and Painting
da: Layout og tegning

en: Statistics docker
da: Statistikdokker

en: Foot and endnotes
da: Fod- og slutnoter

en: Bibliography
da: Litteraturliste

en: Style Manager
da: Håndtering af stile

en: ODF Support
da: ODF-understøttelse

en: Page break icon
da: Ikon for sideskift

en: Copy
da: Kopiér

en: Document Title
da: Dokumenttitel

en: Head 1
da: Overskrift 1

en: Head 2
da: Overskrift 2

en: Head 3
da: Overskrift 3

en: Bullet List
da: Punktliste

en: Tools
da: Værktøjer

en: Invalid OASIS OpenDocument file. No office:body tag found.
da: Ugyldig OASIS OpenDocument-fil. Mærket office:body ikke fundet.

en: Invalid OASIS OpenDocument file. No tag found inside office:body.
da: Ugyldig OASIS OpenDocument-fil. Intet mærke fundet inde i office:body.

en: This is not a word processing document, but %1. Please try opening it with the appropriate application.
da: Dokumentet er ikke et tekstbehandlingsdokument, men %1. Forsøg at åbne det med et passende program.

en: Can not find needed text component, Words will quit now
da: Kan ikke finde nødvendig tekstkomponent, Words vil afslutte nu

en: Installation Error
da: Installationsfejl

en: Modified
da: Ændret

en: Saved
da: Gemt

en: Page %1 of %2
da: Side %1 ud af %2

en: Page %1-%2 of %3
da: Side %1-%2 ud af %3

en: Line %1
da: Linje %1

en: Page Number
da: Sidenummer

en: Line Number
da: Linjenummer

en: Page Style
da: Sidestil

en: Page Size
da: Sidestørrelse

en: Saved/Modified
da: Gemt/ændret

en: Mouse Cursor X:Y
da: Musemarkør: X:Y

en: Zoom Controller
da: Zoomkontrol

en: Exit Fullscreen Mode
da: Afslut fuldskærmtilstand

en: Shape Properties...
da: Egenskaber for form...

en: Change how the shape behave
da: Ændr hvordan formen opfører sig

en: Create Template From Document...
da: Opret skabelon fra dokument...

en: Save this document and use it later as a template
da: Gem dette dokument og brug det senere som en skabelon

en: You can save this document as a template.<br><br>You can use this new template as a starting point for another document.
da: Du kan gemme dette dokument som en skabelon.<br><br>Du kan bruge denne nye skabelon som udgangspunkt for et nyt dokument.

en: Show Formatting Characters
da: Vis formateringstegn

en: Toggle the display of non-printing characters
da: Slå visning af tegn der ikke udskrives til/fra

en: Toggle the display of non-printing characters.<br/><br/>When this is enabled, Words shows you tabs, spaces, carriage returns and other non-printing characters.
da: Slå visning af tegn der ikke udskrives til/fra.<br/><br/>Når dette er aktiveret, vil Words vise dig tabulatorer, mellemrum, vognretur-tegn og andre ikke-skrivbare tegn.

en: Show Field Shadings
da: Vis feltskygger

en: Toggle the shaded background of fields
da: Slå skyggebaggrund for felterne til/fra

en: Toggle the visualization of fields (variables etc.) by drawing their background in a contrasting color.
da: Slå visualisering af felter (variable osv.) ved at tegne deres baggrund i en kontrastfarve til/fra.

en: Show Text Shape Borders
da: Vis kanter for tekstform

en: Turns the border display on and off
da: Slår kantvisning til og fra

en: Turns the border display on and off.<br/><br/>The borders are never printed. This option is useful to see how the document will appear on the printed page.
da: Slår kantvisning til og fra. <br/><br/>Kanterne bliver aldrig udskrevet. Denne valgmulighed er nyttig for at se hvordan dokumentet vil se ud på den udskrevne side.

en: Show Table Borders
da: Vis tabelkanter

en: Toggle the display of table borders
da: Slå visning af tabelkanter til/fra

en: Toggle the display of table borders.<br/><br/>When this is enabled, Words shows you any invisible table borders with a thin gray line.
da: Slå visning af tabelkanter til/fra.<br/><br/>Når dette er aktiveret, vil Words vise dig usynlige tabelkanter med en smal går linje.

en: Show Section Bounds
da: Vis sektionsgrænser

en: Toggle the display of section bounds
da: Slå visning af sektionsgrænser til/fra

en: Toggle the display of section bounds.<br/><br/>When this is enabled, any section bounds will be indicated with a thin gray horizontal brackets.
da: Slå visning af sektionsgrænser til/fra.<br/><br/>Når dette er aktiveret, vil sektionsgrænser blive antydet med tynde grå vandrette klammer.

en: Show Rulers
da: Vis linealer

en: Shows or hides rulers
da: Viser eller skjuler linealer

en: The rulers are the white measuring spaces top and left of the document. The rulers show the position and width of pages and of frames and can be used to position tabulators among others.<p>Uncheck this to disable the rulers from being displayed.</p>
da: Linealerne er de hvide måleområder foroven og i venstre side af dokumentet. Linealerne viser positionen og bredden af sider og af rammer, og kan bla. bruges til at placere tabulatorer.<p>Fjern afkrydsning for at deaktivere visning af linealerne.</p>

en: Snap to Grid
da: Hægt på gitter

en: Show Status Bar
da: Vis statuslinje

en: Shows or hides the status bar
da: Viser eller skjuler statuslinjen

en: Fullscreen Mode
da: Fuldskærmtilstand

en: Set view in fullscreen mode
da: Sæt visning til fuldskærmtilstand

en: Semantic Stylesheets...
da: Semantiske stilark...

en: Modify and add semantic stylesheets
da: Ændr og tilføj semantiske stilark

en: Stylesheets are used to format the display of information which is stored in RDF.
da: Stilark bruges til at formatere visning af information som gemmes i RDF.

en: Configure...
da: Indstil...

en: Page Layout...
da: Sidelayout...

en: Change properties of entire page
da: Ændr egenskaber for hele siden

en: Change properties of the entire page.<p>Currently you can change paper size, paper orientation, header and footer sizes, and column settings.</p>
da: Ændr egenskaber for hele siden.<p>For øjeblikket kan du ændre papirstørrelse, papirorientering, kolonneindstillinger samt størrelse på sidehoved og sidefod.</p>

en: Create Header
da: Opret sidehoved

en: Create Footer
da: Opret sidefod

en: Show Comments
da: Vis kommentarer

en: Shows comments in the document
da: Vis kommentarer i dokumentet

en: Word Count
da: Ordtælling

en: Shows or hides word counting in status bar
da: Viser eller skjuler ordtælling i statuslinjen

en: Page Setup
da: Sideopsætning

en: Header & Footer
da: Sidehoved og sidefod

en: Page layout
da: Sidelayout

[ctx: Next search result]
en: Next
da: Næste

[ctx: Previous search result]
en: Previous
da: Forrige

[ctx: Search options]
en: Options
da: Indstillinger

[ctx: Label for the Replace text input box]
en: Replace:
da: Erstat:

[ctx: Replace the current match]
en: Replace
da: Erstat

[ctx: Replace all found matches]
en: Replace All
da: Erstat alle

en: Replace
da: Erstat

[ctx: Total number of matches]
en: 1 match found | %1 matches found
da[0]: 1 fund
da[1]: %1 fund

en: No matches found
da: Ingen match fundet

en: Search hit bottom, continuing from top.
da: Søgningen nåede bunden, fortsætter fra toppen.

en: Search hit top, continuing from bottom.
da: Søgningen nåede toppen, fortsætter fra bunden.

en: Odd Pages Header
da: Sidehoved for ulige sider

en: Even Pages Header
da: Sidehoved for lige sider

en: Odd Pages Footer
da: Sidefod for ulige sider

en: Even Pages Footer
da: Sidefod for lige sider

en: Main text
da: Hovedtekst

en: Other text
da: Anden tekst
