krossmodulekspread - en to da translation catalogue (250 entries)

note: i18n: ectx: Menu (tools)
en: &Tools
da: Værk&tøjer

en: No such script.
da: Intet sådant script.

en: No such script function.
da: Ingen sådan script-funktion.

en: No return value.
da: Ingen returværdi.

en: Scriptfile "%1" does not exist.
da: Script-filen "%1" findes ikke.

en: Scriptfile "%1" is not executable. Please set the executable-attribute on that file.
da: Scriptfilen "%1" er ikke kørbar. Sæt venligst kan køres-attributten på den fil.

en: Scriptfile "%1" is in a temporary directory. Execution denied.
da: Script-filen "%1" er i en midlertidig mappe. Kørsel nægtet.

en: Failed to execute scriptfile "%1"
da: Kunne ikke køre script-filen "%1"

en: Errors on execution of scripts.
da: Fejl under kørsel af scripts.

en: Sheet
da: Ark

en: Cell
da: Celle

en: Range
da: Område

[ctx: (qtundo-format)]
en: Set Values
da: Sæt værdier

[ctx: Menu]
en: File
da: Fil

en: New
da: Ny

en: Open...
da: Åbn...

en: Save
da: Gem

en: Save As...
da: Gem som...

[ctx: Menu]
en: Edit
da: Redigér

[ctx: Menu]
en: Build
da: Byg

en: Compile
da: Oversæt

en: Execute
da: Kør

en: Open File
da: Åbn fil

en: <qt>Failed to open file "%1"<br><br>%2</qt>
da: <qt>Kunne ikke åbne filen "%1"<br><br>%2</qt>

en: Error
da: Fejl

en: <qt>Failed to save file "%1"<br><br>%2</qt>
da: <qt>Kunne ikke gemme filen "%1"<br><br>%2</qt>

en: Save File
da: Gem fil

en: Compiled! %1
da: Oversat! %1

en: Executed! %1
da: Kørt! %1

en: Name
da: Navn

en: Console
da: Konsol

en: Inspect
da: Inspicér

en: CSV Export
da: CSV-eksport

en: Export to CSV File
da: Eksportér til CSV-fil

[ctx: Options page name]
en: Save
da: Gem

en: All Files
da: Alle filer

en: Comma-Separated-Value Files
da: Filer med kommaseparerede værdier (CSV)

[ctx: Options page name]
en: Export
da: Eksportér

en: Export Sheets and ranges
da: Eksportér ark og områder

en: Comma Separated Value Options
da: Indstillinger for kommaseparerede værdier (CSV)

en: Options
da: Indstillinger

en: No CSV file chosen
da: Ingen CSV-fil valgt

en: CSV Import
da: CSV-import

en: Import from CSV File
da: Importér fra CSV-fil

en: Open
da: Åbn

en: Import to sheet beginning at cell
da: Importér til ark, begyndende ved cellen

en: No current sheet.
da: Intet aktuelt ark.

en: Invalid sheet "%1" defined.
da: Ugyldigt ark "%1" defineret.

en: Invalid cell "%1" defined.
da: Ugyldig celle "%1" defineret.

en: File '%1' not found.
da: Filen "%1" blev ikke fundet.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Delimiter:
da: Afgrænser:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Line terminator
da: Linjeafslutter

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Escape char:
da: Escape-tegn:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, DoubleQuoteCheckBox)
en: Double quote
da: Dobbelt anførselstegn

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Quote char:
da: Citationstegn:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, QuotingCheckBox)
en: Quoting
da: Citation

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, SkipInitialSpaceCheckBox)
en: Skip initial space
da: Skip indledende mellemrum

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, StrictCheckBox)
en: Strict
da: Striks

en: No such file "%1" to read from.
da: Ingen sådan fil "%1" at læse fra.

en: Failed to open the file "%1".
da: Kunne ikke åbne filen "%1".

en: No sheets which could be exported to HTML.
da: Ingen ark som kunne eksporteres til HTML.

en: Failed to create HTML file "%1":
    %2
da: Kunne ikke oprette HTML-filen "%1":
    %2

en: HTML Export
da: HTML-eksport

en: Read from OpenDocument Spreadsheet File
da: Læs fra OpenDocument-regnearkfil

en: OpenDocument Spreadsheet Files
da: OpenDocument-regnearkfiler

en: Save to HTML File
da: Gem til HTML-fil

en: HTML Documents
da: HTML-dokumenter

en: HTML Document Information
da: Information om HTML-dokument

en: Style of the HTML Document
da: HTML-dokumentets stil

en: Styles
da: Stile

en: Overwrite file?
da: Overskriv fil?

en: The file "%1" does already exist. Overwrite the file?
da: Filen "%1" findes allerede. Vil du overskrive filen?

en: Export aborted.
da: Eksport afbrudt.

en: Exporting...
da: Eksporterer...

en: Initialize...
da: Initialisér...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Title:
da: Titel:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Subject:
da: Emne:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Author:
da: Ophavsmand:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: E-Mail:
da: E-mail:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Keywords:
da: Nøgleord:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Filename:
da: Filnavn:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Date:
da: Dato:

en: Save to Log File
da: Gem til logfil

en: Log File
da: Logfil

en: Aborted.
da: Afbrudt.

en: Failed to write Log File "%1":
    %2
da: Kunne ikke skrive logfil "%1":
    %2

en: Failed to create listener for sheetname '%1' and range '%2'
da: Kunne ikke oprette lytter til arknavnet "%1" og området "%2"

en: Failed to create listener
da: Kunne ikke oprette lytter

en: Sheet name changed
da: Arknavn ændret

en: Show sheet %1
da: Vis arket %1

en: Hide sheet %1
da: Skjul arket %1

en: Action
da: Handling

en: Cell Name
da: Cellenavn

en: Cell Value
da: Celleværdi

en: Sheet Name
da: Arknavn

en: Cell Name if selection changed
da: Cellenavn hvis markering blev ændret

en: Cell Value if selection changed
da: Celleværdi hvis markering blev ændret

en: Sheet Name if sheet changed
da: Arknavn hvis arket blev ændret

en: Calligra Spreadsheet
da: Calligra-regneark

en: Failed to connect with the Orca HTTP-Server.
da: Kunne ikke forbinde til Orca HTTP-serveren.

en: Url:
da: URL:

en: <qt>Failed to import the ODFPY python module.<br><br>To use this odfpyexport.py python script to export to OpenDocument you need to install the <a href="http://opendocumentfellowship.org/projects/odfpy">ODFPY</a> python module.</qt>
da: <qt>Kunne ikke importere python-modulet ODFPY.<br><br>For at bruge dette odfpyexport.py python-script til at eksportere til OpenDocument skal du installere python-modulet <a href="http://opendocumentfellowship.org/projects/odfpy">ODFPY</a>.</qt>

en: Invalid range for sheet "%1" cause left column value "%2" is bigger than right column value "%3".
da: Ugyldigt område for regnearket "%1" fordi venstre kolonnes værdi "%2" er større end højre kolonnes værdi "%3".

en: Invalid range for sheet "%1" cause top row value "%2" is bigger than bottom row value "%3".
da: Ugyldigt område for regnearket "%1" fordi øverste rækkes værdi "%2" er større end nederste rækkes værdi "%3".

en: OpenDocument Text
da: OpenDocument-tekst

en: OpenDocument Spreadsheet
da: OpenDocument-regneark

en: No OpenDocument Spreadsheet file to read from defined.
da: Der er ikke defineret en OpenDocument-regnearkfil at læse fra.

en: OdfPy Export
da: OdfPy-eksport

en: Save to OpenDocument File
da: Gem til OpenDocument-fil

en: All Supported Files
da: Alle understøttede filer

en: Export Sheets
da: Eksportér ark

en: Sheets
da: Ark

en: No OpenDocument file to write defined.
da: Der er ikke defineret en OpenDocument-fil at skrive til.

en: The PYREGEXP() function replaces substring in the input string with a given string using regular expression.
da: Funktionen PYREGEXP() erstatter delstrenge i inputstrengen med en given streng ved hjælp af regulære udtryk.

en: PYREGEXP(string)
da: PYREGEXP(streng)

en: The input string.
da: Inputstrengen.

en: The regular expression.
da: Det regulære udtryk.

en: Replace with.
da: Erstat med.

en: Invalid regexp
da: Ugyldigt reg.udtr.

en: The PYTIME() function displays the current datetime.
da: Funktionen PYTIME() viser den aktuelle dato og klokkeslæt.

en: PYTIME(string)
da: PYTIME(streng)

en: The datetime format string.
da: Formatstreng for dato og klokkeslæt.

en: Invalid format
da: Ugyldigt format

en: This function returns the probability density function of the normal distribution.
da: Denne funktion giver normalfordelingen sandsynlighedstæthedsfunktion.

en: If true, log of the result will be returned instead. This is useful if the result would otherwise underflow to 0. Defaults to false.
da: hvis sand returneres logaritmen af resultatet i stedet. Dette er nyttigt hvis resultatet ellers ville blive for lille. Som standard falsk.

en: mean of the distribution
da: fordelingens middelværdi

en: standard deviation of the distribution
da: fordelingens standardafvigelse

en: This function returns the cumulative distribution function of the normal distribution.
da: Denne funktionen giver fordelingsfunktionen for normalfordelingen.

en: If true (the default), the lower tail of the distribution is considered.
da: Hvis sand (standarden), så betragtes den nedre del af fordelingen.

en: If true, log of the probability is used. This is useful if the probability would otherwise underflow to 0. Defaults to false.
da: Hvis sand så bruges logaritmen af sandsynligheden. Det er nyttigt hvis sandsynligheden ellers ville være for lille. Som standard falsk.

en: This function returns the probability quantile function, i.e., the inverse of the cumulative distribution function, of the normal distribution.
da: Denne funktion giver normalfordelingens kvartilfunktion, dvs. den inverse af sandsynlighedstætheden.

en: probability
da: sandsynlighed

en: This function returns the probability density function of the log-normal distribution.
da: Denne funktion giver sandsynlighedstætheden for log-normalfordelingen.

en: mean of the underlying normal distribution
da: den underliggende normalfordelings middelværdi

en: standard deviation of the underlying normal distribution
da: den underliggende normalfordelings standardafvigelse

en: This function returns the cumulative distribution function of the log-normal distribution.
da: Denne funktion giver sandsynlighedsfordelingen for log-normalfordelingen.

en: This function returns the probability quantile function, i.e., the inverse of the cumulative distribution function, of the log-normal distribution.
da: Denne funktion giver kvartilfunktionen for log-normalfordelingen, dvs. den inverse af den sandsynlighedsfordelingen.

en: This function returns the probability density function of the gamma distribution.
da: Denne funktion giver sandsynlighedstætheden for gammafordelingen.

en: the scale parameter of the distribution
da: fordelingens skalaparameter

en: the shape parameter of the distribution
da: fordelingens formparameter

en: This function returns the cumulative distribution function of the gamma distribution.
da: Denne funktion giver sandsynlighedsfordelingen for gammafordelingen.

en: This function returns the probability quantile function, i.e., the inverse of the cumulative distribution function, of the gamma distribution.
da: Denne funktion giver gammafordelingens kvartilfunktion, dvs. den inverse af sandsynlighedsfordelingen.

en: This function returns the probability density function of the beta distribution.
da: Denne funktion giver sandsynlighedstætheden for betafordelingen.

en: the first shape parameter of the distribution
da: fordelingens første formparameter

en: the second scale parameter of the distribution
da: fordelingens anden formparameter

en: This function returns the cumulative distribution function of the beta distribution.
da: Denne funktion giver sandsynlighedsfordelingen for betafordelingen.

en: This function returns the probability quantile function, i.e., the inverse of the cumulative distribution function, of the beta distribution.
da: Denne funktion giver betafordelingens kvartilfunktion, dvs. den inverse af sandsynlighedsfordelingen.

en: This function returns the probability density function of the Student t distribution.
da: Denne funktion giver sandsynlighedstætheden for Students t-fordeling.

en: the number of degrees of freedom of the distribution
da: fordelingens antal af frihedsgrader

en: This function returns the cumulative distribution function of the Student t distribution.
da: Denne funktion giver sandsynlighedsfordelingen for Students t-funktion

en: This function returns the probability quantile function, i.e., the inverse of the cumulative distribution function, of the Student t distribution.
da: Denne funktion giver kvartilfunktion for Students t-fordeling, dvs. den inverse af sandsynlighedsfordelingen.

en: This function returns the probability density function of the F distribution.
da: Denne funktion giver sandsynlighedstætheden for F-fordelingen.

en: the first number of degrees of freedom of the distribution
da: fordelingens antal af frihedsgrader

en: the second number of degrees of freedom of the distribution
da: fordelingens andet antal af frihedsgrader

en: This function returns the cumulative distribution function of the F distribution.
da: Denne funktion giver sandsynlighedsfordelingen for F-fordelingen.

en: This function returns the probability quantile function, i.e., the inverse of the cumulative distribution function, of the F distribution.
da: Denne funktion giver F-fordelingens kvartilfunktion, dvs. den inverse af sandsynlighedsfordelingen.

en: This function returns the probability density function of the chi-square distribution.
da: Denne funktion giver sandsynlighedstætheden for chi-i-anden-fordeling.

en: This function returns the cumulative distribution function of the chi-square distribution.
da: Denne funktion giver sandsynlighedsfordelingen for chi-i-anden-fordelingen.

en: This function returns the probability quantile function, i.e., the inverse of the cumulative distribution function, of the chi-square distribution.
da: Denne funktion giver chi-i-anden-fordelingens kvartilfunktion, dvs. den inverse af sandsynlighedsfordelingen.

en: This function returns the probability density function of the Weibull distribution.
da: Denne funktion giver sandsynlighedstætheden for Weibull-fordeling.

en: This function returns the cumulative distribution function of the Weibull distribution.
da: Denne funktion giver sandsynlighedsfordelingen for Weibull-fordelingen.

en: This function returns the probability quantile function, i.e., the inverse of the cumulative distribution function, of the Weibull distribution.
da: Denne funktion giver Weibull-fordelingens kvartilfunktion, dvs. den inverse af sandsynlighedsfordelingen.

en: This function returns the probability density function of the Poisson distribution.
da: Denne funktion giver sandsynlighedstætheden for Poisson-fordeling.

en: the mean of the distribution
da: fordelingens middelværdi

en: This function returns the cumulative distribution function of the Poisson distribution.
da: Denne funktion giver sandsynlighedsfordelingen for Poisson-fordelingen.

en: This function returns the probability quantile function, i.e., the inverse of the cumulative distribution function, of the Poisson distribution.
da: Denne funktion giver Poisson-fordelingens kvartilfunktion, dvs. den inverse af sandsynlighedsfordelingen.

en: This function returns the probability density function of the exponential distribution.
da: Denne funktion giver sandsynlighedstætheden for eksponentialfordeling.

en: This function returns the cumulative distribution function of the exponential distribution.
da: Denne funktion giver sandsynlighedsfordelingen for eksponentialfordelingen.

en: This function returns the probability quantile function, i.e., the inverse of the cumulative distribution function, of the exponential distribution.
da: Denne funktion giver eksponentialfordelingens kvartilfunktion, dvs. den inverse af sandsynlighedsfordelingen.

en: This function returns the probability density function of the binomial distribution.
da: Denne funktion giver sandsynlighedstætheden for binomialfordeling.

en: the number of trials
da: antallet af forsøg

en: the probability of success in each trial
da: sandsynligheden for succes i hvert forsøg

en: This function returns the cumulative distribution function of the binomial distribution.
da: Denne funktion giver sandsynlighedsfordelingen for binomialfordelingen.

en: This function returns the probability quantile function, i.e., the inverse of the cumulative distribution function, of the binomial distribution.
da: Denne funktion giver binomialfordelingens kvartilfunktion, dvs. den inverse af sandsynlighedsfordelingen.

en: This function returns the probability density function of the negative binomial distribution.
da: Denne funktion giver sandsynlighedstætheden for den negative binomialfordeling.

en: This function returns the cumulative distribution function of the negative binomial distribution.
da: Denne funktion giver sandsynlighedsfordelingen for den negative binomialfordeling.

en: This function returns the probability quantile function, i.e., the inverse of the cumulative distribution function, of the negative binomial distribution.
da: Denne funktion giver den negative binomialfordelings kvartilfunktion, dvs. den inverse af sandsynlighedsfordelingen.

en: This function returns the probability density function of the hypergeometric distribution.
da: Denne funktion giver sandsynlighedstætheden for den hypergeometriske fordeling.

en: the number of balls drawn
da: antal udtrukne kugler

en: the number of black balls
da: antallet af sorte kugler

en: the number of red balls
da: antallet af røde kugler

en: This function returns the cumulative distribution function of the hypergeometric distribution.
da: Denne funktion giver sandsynlighedsfordelingen for den hypergeometriske fordeling.

en: This function returns the probability quantile function, i.e., the inverse of the cumulative distribution function, of the hypergeometric distribution.
da: Denne funktion giver den hypergeometriske fordelings kvartilfunktion, dvs. den inverse af sandsynlighedsfordelingen.

en: This function returns the probability density function of the geometric distribution.
da: Denne funktion giver sandsynlighedstætheden for den geometriske fordeling.

en: This function returns the cumulative distribution function of the geometric distribution.
da: Denne funktion giver sandsynlighedsfordelingen for den geometriske fordeling.

en: This function returns the probability quantile function, i.e., the inverse of the cumulative distribution function, of the geometric distribution.
da: Denne funktion giver den geometriske fordelings kvartilfunktion, dvs. den inverse af sandsynlighedsfordelingen.

en: This function returns the probability density function of the Cauchy distribution.
da: Denne funktion giver sandsynlighedstætheden for Cauchy-fordeling.

en: the center of the distribution
da: fordelingens center

en: This function returns the cumulative distribution function of the Cauchy distribution.
da: Denne funktion giver den geometriske fordelings kvartilfunktion, dvs. den inverse af sandsynlighedsfordelingen.

en: This function returns the probability quantile function, i.e., the inverse of the cumulative distribution function, of the Cauchy distribution.
da: Denne funktion giver den Cauchy-fordelings kvartilfunktion, dvs. den inverse af sandsynlighedsfordelingen.

note: i18n: tag collection attribute text
en: Import
da: Importér

note: i18n: tag collection attribute comment
en: Import content
da: Importér indhold

note: i18n: tag script attribute text
en: CSV File
da: CSV-fil

note: i18n: tag script attribute comment
en: Import from a Comma-Separated-Value File
da: Importér fra fil med kommadskilte værdier (CSV)

note: i18n: tag script attribute text
en: vCard File
da: vCard-fil

note: i18n: tag script attribute comment
en: Import from a vCard File
da: Importér fra vCard-fil

note: i18n: tag collection attribute text
en: Export
da: Eksportér

note: i18n: tag collection attribute comment
en: Export content
da: Eksportér indhold

note: i18n: tag script attribute comment
en: Export to a Comma-Separated-Value File
da: Eksportér til fil med kommadskilte værdier (CSV)

note: i18n: tag script attribute text
en: HTML File
da: HTML-fil

note: i18n: tag script attribute comment
en: Export to a HTML File
da: Eksportér til en HTML-fil

note: i18n: tag script attribute text
en: OdfPy File
da: OdfPy-fil

note: i18n: tag script attribute comment
en: Export to an OpenDocument File
da: Eksportér til en OpenDocument-fil

note: i18n: tag collection attribute text
en: Functions
da: Funktioner

note: i18n: tag collection attribute comment
en: Scripting formula functions
da: Formelfunktioner til scripting

note: i18n: tag script attribute comment
en: Functions for the R programming environment for data analysis and graphics
da: Funktioner til programmeringsmiljøet R til dataanalyse og grafik

note: i18n: tag script attribute comment
en: Yahoo! Finance formula function
da: Formelfunktion til Yahoo! Finance

note: i18n: tag script attribute comment
en: Yahoo! Weather formula function
da: Formelfunktion til Yahoo! Weather

note: i18n: tag script attribute comment
en: Time formula function
da: Formelfunktion til tid

note: i18n: tag script attribute comment
en: Regular Expression formula function
da: Formelfunktion til regulære udtryk

note: i18n: tag collection attribute text
en: Tools
da: Værktøjer

note: i18n: tag collection attribute comment
en: Miscellaneous scripts
da: Diverse scripts

note: i18n: tag script attribute text
en: XML Viewer
da: XML-fremviser

note: i18n: tag script attribute comment
en: Python script to view the OpenDocument XML representation of the current document
da: Python-script til visning af det aktuelle dokuments OpenDocument XML-repræsentation

note: i18n: tag script attribute comment
en: Orca Screen Reader
da: Orca skærmoplæser

note: i18n: tag script attribute comment
en: Log changes in cells to a file
da: Før log over ændringer i celler i en fil

note: i18n: tag collection attribute comment
en: Scripting Docker Widgets
da: Scripting af docker-widgets

note: i18n: tag script attribute text
en: Python Console
da: Python-konsol

note: i18n: tag script attribute comment
en: Interactive Python Console Docker
da: Interaktiv Python-konsol-docker

en: Import vCard
da: Importér vCard

en: vCard Files
da: vCard-filer

en: Open OpenDocument File
da: Åbn OpenDocument-fil

en: OpenDocument Files
da: OpenDocument-filer

en: Failed to read the manifest
da: Kunne ikke læse manifestet

en: Failed to extract "%1" to "%2"
da: Kunne ikke udtrække "%1" til "%2"

en: <qt>Failed to execute program:<br><br>%1 "%2"</qt>
da: <qt>Kunne ikke køre programmet:<br><br>%1 "%2"</qt>

en: Open with...
da: Åbn med...

en: No program defined.
da: Intet program defineret.

en: Compare...
da: Sammenlign...

en: Compare with OpenDocument file:
da: Sammenlign med OpenDocument-fil

en: No OpenDocument file to compare with selected.
da: Der er ikke valgt en OpenDocument-fil at sammenligne med.

en: No command selected.
da: Ingen kommando valgt.

en: The OpenDocument file does not contain any file named "%1"
da: OpenDocument-filen indeholder ikke nogen fil med navnet "%1"

en: The YFINANCE() function uses the Yahoo! Finance Web Service to display stock values of a defined ticker symbol.
da: Funktionen YFINANCE() bruger webtjenesten Yahoo! Finance til at vise aktiekurser for et givet ticker-symbol.

en: YFINANCE(string,string,string)
da: YFINANCE(streng,streng,streng)

en: The ticker symbol.
da: Ticker-symbolet.

en: The date.
da: Datoen.

en: The type: Date, Open, High, Low, Close, Volume or AdjClose.
da: Typen: Dato, Åbning, Høj, Lav, Slutning, Volumen eller AdjClose.

en: Invalid symbol
da: Ugyldigt symbol

en: Invalid date
da: Ugyldig dato

en: Invalid type
da: Ugyldig type

en: Web services request failed
da: Anmodning til webtjeneste mislykkedes

en: No stock
da: Ingen aktie

en: Invalid stock
da: Ugyldig aktie

en: The YWEATHER() function uses the Yahoo! Weather Web Service to display the weather of a location.
da: Funktionen  YWEATHER() bruger webtjenesten Yahoo! Weather til at vise vejret for et sted.

en: YWEATHER(string;string)
da: YWEATHER(streng,streng)

en: The US zip code, Location ID or cell that contains them.
da: Zip-kode (US), id for sted eller celle, som indeholder dette.

en: Units for temperature. f=Fahrenheit and c=Celsius
da: Temperaturenhed. f=Fahrenheit og C=Celcius

en: Invalid location
da: Ugyldig placering

en: Invalid condition
da: Ugyldig betingelse
