karbon - en to de translation catalogue (44 entries)

en: Blend
de: Mischen

en: Blend mode
de: Verlaufmodus

en: Multiply
de: Multiplizieren

en: Screen
de: Bildschirm

en: Darken
de: Abdunkeln

en: Lighten
de: Aufhellen

en: Gaussian blur
de: Gaußsches Weichzeichnen

en: Color Matrix
de: Farbmatrix

en: Apply color matrix
de: Farbmatrix anwenden

en: Saturate colors
de: Farben sättigen

en: Rotate hue
de: Farbton rotieren

en: Luminance to alpha
de: Leuchtdichte zu Alpha

en: Saturate value
de: Sättigungswert

en: Angle
de: Winkel

en: Color matrix
de: Farbmatrix

en: Component transfer
de: Komponentenübertrag

en: Function
de: Funktion

en: Identity
de: Identität

en: Table
de: Tabelle

en: Discrete
de: Diskret

en: Values
de: Werte

en: Slope
de: Steigung

en: Intercept
de: Ordinatenabschnitt

en: Offset
de: Versatz

en: Convolve Matrix
de: Faltungsmatrix

en: Duplicate
de: Duplizieren

en: Wrap
de: Umfalten

en: None
de: Keiner

en: Edge mode:
de: Kantenmodus:

en: Kernel size:
de: Kerngröße:

en: Target point:
de: Zielpunkt:

en: Divisor:
de: Teiler

en: Bias:
de: Versatz:

en: Preserve alpha
de: Alpha erhalten

en: Edit kernel
de: Kern bearbeiten

en: Flood fill
de: Farbeimer

en: Flood color
de: Füllfarbe

en: Image
de: Bild

en: Select image...
de: Bild auswählen ...

en: Select image
de: Bild auswählen

en: Merge
de: Zusammenführen

en: Morphology
de: Morphologie

en: Erode
de: Auswaschen

en: Dilate
de: Ausweiten
