PathShapes - en to de translation catalogue (56 entries)

[ctx: (qtundo-format)]
en: Change ellipse
de: Ellipse verändern

en: Arc
de: Bogen

en: Pie
de: Segment

en: Chord
de: Sehne

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, EllipseShapeConfigWidget)
en: Ellipse Shape
de: Ellipse-Objekt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Type:
de: Typ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Start angle:
de: Startwinkel:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: End angle:
de: Endwinkel:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, closeEllipse)
en: Close ellipse
de: Ellipse schließen

en: An ellipse
de: Eine Ellipse

en: A callout shape
de: Eine Sprechblase

en: Rectangular Callout
de: Rechteckige Sprechblase

en: A rectangular callout
de: Ein rechteckige Sprechblase

en: Rounded Callout
de: Abgerundete Sprechblase

en: A rounded rectangular callout
de: Ein rechteckige Sprechblase mit abgerundeten Ecken

en: Callout editing
de: Sprechblase-Bearbeitung

en: An enhanced path shape
de: Ein erweitertes Pfad-Objekt

en: An enhanced path
de: Ein erweiterter Pfad

en: Cross
de: Kreuz

en: A cross
de: Ein Kreuz

en: Arrow
de: Pfeil

en: An arrow
de: Ein Pfeil

en: Circular Arrow
de: Kreisförmiger Pfeil

en: A circular-arrow
de: Ein kreisförmiger Pfeil

en: A gearhead
de: Ein Gearhead

[ctx: (qtundo-format)]
en: Change rectangle
de: Rechteck verändern

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, RectangleShapeConfigWidget)
en: Rectangle Shape
de: Rechteck-Objekt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Corner radius x:
de: Eckenradius x:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Corner radius y:
de: Eckenradius y:

en: Rectangle
de: Rechteck

en: A rectangle
de: Ein Rechteck

[ctx: (qtundo-format)]
en: Change spiral
de: Spirale verändern

en: Curve
de: Kurve

en: Line
de: Linie

en: Clockwise
de: Im Uhrzeigersinn

en: Anticlockwise
de: Gegen den Uhrzeigersinn

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, SpiralShapeConfigWidget)
en: Spiral Shape
de: Spiral-Objekt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Fade:
de: Überblenden:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Direction:
de: Richtung:

en: Spiral
de: Spirale

en: A spiral shape
de: Ein Spiral-Objekt

[ctx: (qtundo-format)]
en: Change star
de: Stern verändern

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, StarShapeConfigWidget)
en: Star shape
de: Stern-Objekt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Polygon:
de: Vieleck:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Corners:
de: Ecken:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Inner radius:
de: Innerer Radius:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Outer radius:
de: Äußerer Radius:

en: A star shape
de: Ein Stern-Objekt

en: A star
de: Ein Stern

en: Star
de: Stern

en: Flower
de: Blume

en: A flower
de: Eine Blume

en: Pentagon
de: Fünfeck

en: A pentagon
de: Ein Fünfeck

en: Hexagon
de: Sechseck

en: A hexagon
de: Ein Sechseck
