VariablesPlugin - en to de translation catalogue (59 entries)

en: Number
de: Zahl

en: Number and name
de: Zahl und Name

en: Number without separator
de: Zahl ohne Trennzeichen

en: Number and name without separator
de: Zahl und Name ohne Trennzeichen

en: Level:
de: Ebene:

en: Chapter
de: Kapitel

[ctx: date that can not be changed later]
en: Date (Fixed)
de: Datum (unveränderlich)

en: Locale date format
de: Lokales Datumsformat

en: Short locale date format
de: Kurzes Datumsformat

en: Locale date & time format
de: Lokales Datums- und Zeitformat

en: Short locale date & time format
de: Kurzes Datums- und Zeitformat

en: Day
de: Tag

en: Month
de: Monat

en: Year
de: Jahr

en: Hour
de: Stunde

en: Second
de: Sekunde

en: Flexible Digits (1-31)
de: Flexible Stellenanzahl (1-31)

en: 2 Digits (01-31)
de: Zweistellig (01-31)

en: Abbreviated Name
de: Abgekürzter Name

en: Long Name
de: Ausgeschriebener Name

en: Flexible Digits (1-12)
de: Flexible Stellenanzahl (1-12)

en: 2 Digits (01-12)
de: Zweistellig (01-12)

en: Possessive Abbreviated Name
de: Abgekürzter Possessivname

en: Possessive Long Name
de: Ausgeschriebener Possessivname

en: 2 Digits (01-99)
de: Zweistellig (01-99)

en: 4 Digits
de: Vierstellig

en: Flexible Digits (1-23)
de: Flexible Stellenanzahl (1-23)

en: 2 Digits (01-23)
de: Zweistellig (01-23)

en: Flexible Digits (1-59)
de: Flexible Stellenanzahl (1-59)

en: 2 Digits (01-59)
de: Zweistellig (01-59)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Date Correction:
de: Datumskorrektur:

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, correction)
en:  days
de:  Tage

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Select the way the date should be displayed:
de: Wählen Sie, wie das Datum angezeigt werden soll:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, custom)
en: Custom format
de: Benutzerdefiniertes Format

en: Author Name
de: Name des Autors

en: Title
de: Titel

en: Subject
de: Betreff

en: File Name
de: Dateiname

en: Keywords
de: Schlüsselwörter

en: Comments
de: Kommentare

en: Page Count
de: Seitenanzahl

en: Page Number
de: Seitenzahl

en: Custom
de: Benutzerdefiniert

en: New
de: Neu

en: Delete
de: Löschen

en: String
de: Zeichenkette

en: Boolean
de: Boolesch

en: Float
de: Fließkommawert

en: Percentage
de: Prozentsatz

en: Currency
de: Währung

en: Date
de: Datum

en: Time
de: Zeit

en: Formula
de: Formel

en: Void
de: Leer

en: Value:
de: Wert:

en: New Variable
de: Neue Variable

en: Name for new variable:
de: Name der neuen Variablen:

en: Delete variable <b>%1</b>?
de: Variable <b>%1</b> löschen?

en: Delete Variable
de: Variable löschen
