MusicShape - en to el translation catalogue (97 entries)

en: Double flat
el: Διπλή ύφεση

[ctx: lowered half a step]
en: Flat
el: Ύφεση

en: Natural
el: Φυσική

[ctx: raised half a step]
en: Sharp
el: Δίεση

en: Double sharp
el: Διπλή δίεση

en: %1 flats
el: %1 υφέσεις

en: %1 sharps
el: %1 διέσεις

en: Dots
el: Παρεστιγμένες

en: Eraser
el: Σβηστήρας

en: Ab Major
el: Λα ύφεση μείζονα

en: Eb Major
el: Μι ύφεση μείζονα

en: Bb Major
el: Σι ύφεση μείζονα

en: F Major
el: Φα μείζονα

en: C Major
el: Ντο μείζονα

en: G Major
el: Σολ μείζονα

en: D Major
el: Ρε μείζονα

en: A Major
el: Λα μείζονα

en: E Major
el: Μι μείζονα

[ctx: Other key signature]
en: Other
el: Άλλο

en: note
el: νότα

en: rest
el: παύση

en: Double whole
el: Διπλός τόνος

en: Whole
el: Τόνος

en: Half
el: Ημιτόνιο

en: Quarter
el: Τέταρτο

en: Eighth
el: Όγδοο

en: 16th
el: 16ο

en: 32nd
el: 32ο

en: 64th
el: 64ο

en: 128th
el: 128ο

en: Unknown note
el: Άγνωστη νότα

en: Unknown rest
el: Άγνωστη παύση

en: Remove bar
el: Αφαίρεση γραμμής

en: Select
el: Επιλογή

[ctx: Treble clef]
en: Treble
el: Πρίμο

[ctx: Bass clef]
en: Bass
el: Μπάσο

[ctx: Soprano clef]
en: Soprano
el: Σοπράνο

[ctx: Alto clef]
en: Alto
el: Άλτο

[ctx: Tenor clef]
en: Tenor
el: Τενόρο

en: C clef on line %1
el: Κλειδί το ντο στη γραμμή %1

en: Unknown clef
el: Άγνωστο κλειδί

en: Tied notes
el: Νότες σε σύζευξη διαρκείας

[ctx: (qtundo-format)]
en: Add measures
el: Προσθήκη μέτρων

[ctx: (qtundo-format)]
en: Add dot
el: Προσθήκη παρεστιγμένης

[ctx: (qtundo-format)]
en: Set chord duration
el: Ορισμός διάρκειας συγχορδίας

[ctx: (qtundo-format)]
en: Add note
el: Προσθήκη νότας

[ctx: (qtundo-format)]
en: Add part
el: Προσθήκη τμήματος

en: Part %1
el: Τμήμα %1

[ctx: (qtundo-format)]
en: Change part details
el: Τροποποίηση λεπτομερειών τμήματος

[ctx: (qtundo-format)]
en: Add chord
el: Προσθήκη συγχορδίας

[ctx: (qtundo-format)]
en: Add rest
el: Προσθήκη παύσης

[ctx: (qtundo-format)]
en: Convert chord to rest
el: Μετατροπή συγχορδίας σε παύση

[ctx: (qtundo-format)]
en: Remove bar
el: Αφαίρεση γραμμής

[ctx: (qtundo-format)]
en: Remove rest
el: Αφαίρεση παύσης

[ctx: (qtundo-format)]
en: Remove chord
el: Αφαίρεση συγχορδίας

[ctx: (qtundo-format)]
en: Remove note
el: Αφαίρεση νότας

[ctx: (qtundo-format)]
en: Remove part
el: Αφαίρεση τμήματος

[ctx: (qtundo-format)]
en: Remove clef
el: Αφαίρεση κλειδιού

[ctx: (qtundo-format)]
en: Remove staff element
el: Αφαίρεση στοιχείου πενταγράμμου

[ctx: (qtundo-format)]
en: Set accidentals
el: Ορισμός αλλοιώσεων

[ctx: (qtundo-format)]
en: Change clef
el: Τροποποίηση κλειδιού

[ctx: (qtundo-format)]
en: Change key signature
el: Τροποποίηση υπογραφής κλειδιού

[ctx: (qtundo-format)]
en: Change time signature
el: Τροποποίηση υπογραφής χρόνου

[ctx: (qtundo-format)]
en: Toggle Note Tie
el: Εναλλαγή σύζευξης διαρκείας

en: Set key signature
el: Ορισμός υπογραφής κλειδιού

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Region
el: Περιοχή

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, throughBar) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, throughEndOfPiece) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, toNextChange)
en: Measure
el: Μέτρο

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: through
el: έως

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: through end of piece
el: έως το τέλος του κομματιού

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: to next key change
el: την επόμενη αλλαγή κλειδιού

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Staves
el: Πεντάγραμμα

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, allStaves)
en: Update all staves
el: Ενημέρωση όλων των πεντάγραμμων

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, selectedStaff)
en: Only update selected staff
el: Ενημέρωση μόνο επιλεγμένο πενταγράμμου

en: Part details
el: Λεπτομέρειες τμήματος

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Name:
el: Όνομα:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Short name:
el: Σύντομο όνομα:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Staves:
el: Πεντάγραμμα:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, voiceList)
en: Voice 1
el: Φωνή 1

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, voiceList)
en: Voice 2
el: Φωνή 2

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, voiceList)
en: Voice 3
el: Φωνή 3

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, voiceList)
en: Voice 4
el: Φωνή 4

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, addBarsButton)
en: Add measures
el: Προσθήκη μέτρων

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, importButton)
en: Import
el: Εισαγωγή

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, exportButton)
en: Export
el: Εξαγωγή

en: Part 1
el: Τμήμα 1

en: Music Shape
el: Μουσικό σχήμα

en: A shape which provides a music editor
el: Ένα σχήμα που προσφέρει έναν επεξεργαστή μουσικής

en: Parts
el: Τμήματα

en: Music editing, parts
el: Επεξεργασία μουσικής, τμήματα

en: Clef
el: Κλειδί

en: Time signature
el: Χρονική υπογραφή

en: Key signature
el: Υπογραφή κλειδιού

en: Add how many measures?
el: Προσθήκη πόσων μέτρων;

[ctx: @title:window]
en: Import
el: Εισαγωγή

en: MusicXML files (*.xml)
el: MusicXML αρχεία (*.xml)

[ctx: @title:window]
en: Export
el: Εξαγωγή

en: Music editing
el: Επεξεργασία μουσικής
