PathShapes - en to el translation catalogue (59 entries)

[ctx: (qtundo-format)]
en: Change ellipse
el: Τροποποίηση έλλειψης

en: Arc
el: Τόξο

en: Pie
el: Πίτα

en: Chord
el: Χορδή

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, EllipseShapeConfigWidget)
en: Ellipse Shape
el: Σχήμα έλλειψης

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Type:
el: Τύπος:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Start angle:
el: Αρχή γωνίας:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: End angle:
el: Τέλος γωνίας:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, closeEllipse)
en: Close ellipse
el: Κλείσιμο έλλειψης

en: Ellipse
el: Έλλειψη

en: An ellipse
el: Μια έλλειψη

en: A callout shape
el: Ένα σχήμα επεξήγησης

en: Rectangular Callout
el: Ορθογώνια επεξήγηση

en: A rectangular callout
el: Μια ορθογώνια επεξήγηση

en: Rounded Callout
el: Στρογγυλεμένη επεξήγηση

en: A rounded rectangular callout
el: Μια ορθογώνια επεξήγηση χωρίς γωνίες

en: Callout editing
el: Επεξεργασία σχημάτων επεξήγησης

en: An enhanced path shape
el: Ένα βελτιωμένο σχήμα διαδρομής

en: An enhanced path
el: Μια βελτιωμένη διαδρομή

en: Cross
el: Σταυρός

en: A cross
el: Ένας σταυρός

en: Arrow
el: Βέλος

en: An arrow
el: Ένα βέλος

en: Smiley
el: Χαμόγελο

en: Circular Arrow
el: Κυκλικό βέλος

en: A circular-arrow
el: Ένα κυκλικό βέλος

en: Gearhead
el: Γρανάζι

en: A gearhead
el: Ένα γρανάζι

[ctx: (qtundo-format)]
en: Change rectangle
el: Τροποποίηση ορθογωνίου

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, RectangleShapeConfigWidget)
en: Rectangle Shape
el: Ορθογώνιο σχήμα

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Corner radius x:
el: Γωνιακή ακτίνα x:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Corner radius y:
el: Γωνιακή ακτίνα y:

en: Rectangle
el: Ορθογώνιο

en: A rectangle
el: Ένα ορθογώνιο

[ctx: (qtundo-format)]
en: Change spiral
el: Τροποποίηση σπείρας

en: Curve
el: Καμπύλη

en: Line
el: Γραμμή

en: Clockwise
el: Προς τα δεξιά

en: Anticlockwise
el: Προς τα αριστερά

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, SpiralShapeConfigWidget)
en: Spiral Shape
el: Σπειροειδές σχήμα

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Fade:
el: Εξασθένιση:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Direction:
el: Κατεύθυνση:

en: Spiral
el: Σπείρα

en: A spiral shape
el: Ένα σπειροειδές σχήμα

[ctx: (qtundo-format)]
en: Change star
el: Τροποποίηση αστεριού

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, StarShapeConfigWidget)
en: Star shape
el: Σχήμα αστεριού

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Polygon:
el: Πολύγωνο:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Corners:
el: Γωνίες:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Inner radius:
el: Εσωτερική ακτίνα:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Outer radius:
el: Εξωτερική ακτίνα:

en: A star shape
el: Ένα σχήμα αστεριού

en: A star
el: Ένα αστέρι

en: Star
el: Αστέρι

en: Flower
el: Λουλούδι

en: A flower
el: Ένα λουλούδι

en: Pentagon
el: Πεντάγωνο

en: A pentagon
el: Ένα πεντάγωνο

en: Hexagon
el: Εξάγωνο

en: A hexagon
el: Ένα εξάγωνο
