TextShape - en to el translation catalogue (454 entries)

en: Annotation
el: Σχόλιο

en: Annotation shape to show annotation content
el: Σχήμα σχολίου για εμφάνιση του περιεχομένου του σχολίου

en: Annotation Shape
el: Σχήμα σχολίου

[ctx: (qtundo-format)]
en: Accept change
el: Αποδοχή τροποποίησης

[ctx: Disable Shrink To Fit]
en: Disable
el: Απενεργοποίηση

[ctx: Enable Shrink To Fit]
en: Enable
el: Ενεργοποίηση

[ctx: (qtundo-format) Enable/Disable Grow To Fit Width]
en: %1 Grow To Fit Width
el: %1 ανάπτυξη για προσαρμογή στο πλάτος

[ctx: (qtundo-format) Enable/Disable Grow To Fit Height]
en: %1 Grow To Fit Height
el: %1 ανάπτυξη για προσαρμογή στο ύψος

[ctx: (qtundo-format) Enable/Disable Shrink To Fit]
en: %1 Shrink To Fit
el: %1 συρρίκνωση για προσαρμογή

[ctx: (qtundo-format)]
en: Change List Level
el: Τροποποίηση επιπέδου λίστας

[ctx: (qtundo-format)]
en: Reject change
el: Απόρριψη τροποποίησης

[ctx: (qtundo-format)]
en: Show Changes
el: Εμφάνιση τροποποιήσεων

[ctx: (qtundo-format)]
en: Hide Changes
el: Απόκρυψη τροποποιήσεων

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, TableOfContentsStyleConfigure) i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, AcceptRejectChangeDialog) i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, TableOfContentsConfigure)
en: Dialog
el: Διάλογος

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, acceptButton)
en: Accept
el: Αποδοχή

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, rejectButton)
en: Reject
el: Απόρριψη

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, cancelButton)
en: Cancel
el: Ακύρωση

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Change Log
el: Τροποποίηση καταγραφής

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Author
el: Συγγραφέας

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Date
el: Ημερομηνία

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Type
el: Τύπος

en: Ascending
el: Αύξουσα

en: Descending
el: Φθίνουσα

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, BibliographyConfigureDialog) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, configureBibliography)
en: Configure bibliography
el: Διαμόρφωση βιβλιογραφίας

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Formatting of bibliography entries
el: Μορφοποίηση βιβλιογραφικών παραθέσεων

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, prefixLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Prefix:
el: Πρόθεμα:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, suffixLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Suffix:
el: Κατάληξη:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, numberedEntries)
en: Number entries
el: Αρίθμηση παραθέσεων

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Sort
el: Ταξινόμηση

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, sortByPosition)
en: Sort by position
el: Ταξινόμηση ανά θέση

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, sortKeyGroupBox)
en: Sort keys
el: Κλειδιά ταξινόμησης

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addSortKeyButton)
en: Add sort key
el: Προσθήκη κλειδιού ταξινόμησης

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, sortAlgorithmLabel)
en: Sort algorithm:
el: Αλγόριθμος ταξινόμησης:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, sortAlgorithm)
en: Alphanumeric
el: Αλφαριθμητικό

en: Bibliography
el: Βιβλιογραφία

en: References
el: Παραπομπές

en: This is a line of inserted text.
el: Αυτή είναι γραμμή εισαχθέντος κειμένου

en: This is a line of deleted text.
el: Αυτή είναι γραμμή διαγραφέντος κειμένου

en: This is a line of text whose format has been changed.
el: Αυτή είναι γραμμή κειμένου η μορφή του οποίου έχει αλλάξει.

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, ChangeConfigureDialog)
en: Configure Change Tracking
el: Διαμόρφωση ιχνηλάτησης αλλαγών

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: General Settings
el: Γενικές ρυθμίσεις

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Saving Format
el: Τύπος αποθήκευσης

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, deltaXmlRadioButton)
en: DeltaXML (Experimental)
el: DeltaXML (πειραματικό)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Author Name
el: Όνομα συγγραφέα

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Change Visualization Settings
el: Τροποποίηση ρυθμίσεων οπτικοποίησης

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, insertionGroupBox)
en: Insertions
el: Εισαγωγές

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, insertionColorLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, deletionColorLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, formatColorLabel)
en: Background Color
el: Χρώμα φόντου

note: i18n: ectx: property (html), widget (QTextEdit, previewTextEdit)
en: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Bitstream Vera Sans'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p align="center" style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-family:'MS Shell Dlg 2'; font-size:11pt; font-weight:600; text-decoration: underline;">Preview</span></p>
    <p align="center" style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; font-family:'MS Shell Dlg 2'; font-size:12pt; font-weight:600;"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-family:'MS Shell Dlg 2'; font-weight:600;">Inserted Text</span></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-family:'MS Shell Dlg 2'; font-size:8pt;">This is a line of text before the inserted text. This is a line of inserted text. This is a line after the inserted text.</span></p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; font-family:'MS Shell Dlg 2';"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-family:'MS Shell Dlg 2'; font-weight:600;">Deleted Text</span></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-family:'MS Shell Dlg 2'; font-size:8pt;">This is a line of text before the deleted text. This is a line of deleted text. This is a line after the deleted text.</span></p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; font-family:'MS Shell Dlg 2';"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-family:'MS Shell Dlg 2'; font-weight:600;">Formatted Text</span></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-family:'MS Shell Dlg 2'; font-size:8pt;">This is a line of text before the format-change text. This is a line of text whose format has been changed. This is a line of text after the format-change text.</span></p></body></html>
el: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Bitstream Vera Sans'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p align="center" style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-family:'MS Shell Dlg 2'; font-size:11pt; font-weight:600; text-decoration: underline;">Προεπισκόπηση</span></p>
    <p align="center" style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; font-family:'MS Shell Dlg 2'; font-size:12pt; font-weight:600;"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-family:'MS Shell Dlg 2'; font-weight:600;">Εισαχθέν κείμενο</span></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-family:'MS Shell Dlg 2'; font-size:8pt;">Αυτή είναι γραμμή κειμένου πριν το εισαχθέν κείμενο. Αυτή είναι γραμμή εισαχθέντος κειμένου. Αυτή είναι γραμμή μετά την εισαγωγή κειμένου.</span></p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; font-family:'MS Shell Dlg 2';"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-family:'MS Shell Dlg 2'; font-weight:600;">Διαγραφέν κείμενο</span></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-family:'MS Shell Dlg 2'; font-size:8pt;">Αυτή είναι γραμμή κειμένου πριν το διαγραφέν κείμενο. Αυτή είναι γραμμή διαγραφέντος κειμένου. Αυτή είναι γραμμή μετά τη διαγραφή κειμένου.</span></p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; font-family:'MS Shell Dlg 2';"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-family:'MS Shell Dlg 2'; font-weight:600;">Μορφοποιημένο κείμενο</span></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-family:'MS Shell Dlg 2'; font-size:8pt;">Αυτή είναι γραμμή κειμένου πριν την αλλαγή μορφής του κειμένου. Αυτή είναι γραμμή κειμένου η μορφή του οποίου έχει αλλάξει. Αυτή είναι γραμμή κειμένου μετά από την αλλαγή μορφής του κειμένου.</span></p></body></html>

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, deletionGroupBox)
en: Deletions
el: Διαγραφές

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, formatGroupBox)
en: Format Changes
el: Τροποποιήσεις τύπων αποθήκευσης

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ChangeTrackingOptions)
en: Change Tracking Options
el: Τροποποίηση επιλογών ιχνηλάτησης

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, configureChangeTrackingButton)
en: Configure Settings
el: Διαμόρφωση ρυθμίσεων

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, recordChangesCheckBox)
en: Record Changes
el: Τροποποιήσεις εγγραφών

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, showChangesCheckBox)
en: Show Changes
el: Εμφάνιση τροποποιήσεων

en: Font
el: Γραμματοσειρά

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, generalTab)
en: General
el: Γενικά

[ctx: Name of the style]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Name:
el: Όνομα:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Next style:
el: Επόμενο στιλ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Parent style:
el: Στιλ προγόνου:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, inToc)
en: Include in table of contents
el: Συμπερίληψη στον πίνακα των περιεχομένων

en: Normal
el: Κανονικό

en: Small Caps
el: Μικρά κεφαλαία

en: Uppercase
el: Κεφαλαία

en: Lowercase
el: Πεζά

en: Capitalize
el: Μετατροπή σε κεφαλαία

en: Superscript
el: Εκθέτης

en: Subscript
el: Δείκτης

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textColorLabel)
en: Text color:
el: Χρώμα κειμένου:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, backgroundColorLabel)
en: Background color:
el: Χρώμα φόντου:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel)
en: Underlining:
el: Υπογράμμιση:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel)
en: Strikethrough:
el: Επιγράμμιση:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel)
en: Capitalization:
el: Μετατροπή σε κεφαλαία:

[ctx: Character position]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel)
en: Position:
el: Θέση:

en: Select
el: Επιλογή

en: Warning
el: Προειδοποίηση

en: The document already contains the bibliography entry with different data.
    Do you want to adjust existing entries?
el: Το έγγραφο περιέχει ήδη τη βιβλιογραφική παράθεση με διαφορετικά δεδομένα.
    Θέλετε να διευθετήσετε τις υφιστάμενες παραθέσεις;

en: Short name%1
el: Σύντομο όνομα%1

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, CitationInsertionDialog)
en: Insert Bibliography entry
el: Εισαγωγή βιβλιογραφικής παράθεσης

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Insert Bibliography Entry Details
el: Εισαγωγή λεπτομερειών βιβλιογραφικής παράθεσης

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, shortnameLabel)
en: Short Name:
el: Σύντομο όνομα:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, sourcetypeLabel)
en: Source:
el: Πηγή:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, sourceType) i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, bibTypes)
en: Article
el: Άρθρο

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, sourceType) i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, bibTypes)
en: Book
el: Βιβλίο

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, sourceType) i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, bibTypes)
en: Booklet
el: Βιβλιάριο

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, sourceType) i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, bibTypes)
en: Conference
el: Συνέδριο

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, sourceType) i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, bibTypes)
en: Journal
el: Περιοδικό

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, sourceType) i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, bibTypes)
en: Manual
el: Εγχειρίδιο

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, sourceType) i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, bibTypes)
en: Masters thesis
el: Μεταπτυχιακή διατριβή

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, sourceType) i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, bibTypes)
en: Misc
el: Διάφορα

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, sourceType) i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, bibTypes)
en: PhD thesis
el: Διδακτορική διατριβή

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, sourceType) i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, bibTypes)
en: Proceedings
el: Πρακτικά

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, sourceType)
en: Tech Report
el: Τεχνική έκθεση

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, sourceType) i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, bibTypes)
en: Unpublished
el: Αδημοσίευτο

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, sourceType)
en: custom 1
el: προσαρμοσμένο 1

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, sourceType)
en: custom 2
el: προσαρμοσμένο 2

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, sourceType)
en: custom 3
el: προσαρμοσμένο 3

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, sourceType)
en: custom 4
el: προσαρμοσμένο 4

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, sourceType)
en: custom 5
el: προσαρμοσμένο 5

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, authorLabel)
en: Author:
el: Συγγραφέας:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, titleLabel)
en: Title:
el: Τίτλος:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, yearLabel)
en: Year:
el: Έτος:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, publisherLabel)
en: Publisher:
el: Εκδότης:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, addressLabel)
en: Address:
el: Διεύθυνση:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, chapterLabel)
en: Chapter:
el: Κεφάλαιο:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, editorLabel)
en: Editor:
el: Συντάκτης:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, pagesLabel)
en: Page(s):
el: Σελίδες:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, booktitleLabel)
en: Book title:
el: Τίτλος βιβλίου:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, editionLabel)
en: Edition:
el: Έκδοση:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, publicationLabel)
en: Publication:
el: Δημοσίευση:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, volumeLabel)
en: Volume:
el: Τόμος:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, institutionLabel)
en: Institution:
el: Ίδρυμα:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, organisationLabel)
en: Organisation:
el: Οργανισμός:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, reporttypeLabel)
en: Type of Report:
el: Τύπος έκθεσης:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, schoolLabel)
en: University:
el: Πανεπιστήμιο:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, journalLabel)
en: Journal:
el: Περιοδικό:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, monthLabel)
en: Month:
el: Μήνας:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, seriesLabel)
en: Series:
el: Σειρά:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, numberLabel)
en: Number:
el: Αριθμός:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, noteLabel)
en: Note:
el: Σημείωση:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, annotationLabel)
en: Annotation:
el: Σχόλιο:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: From the document:
el: Από το έγγραφο:

en: Used Styles
el: Μεταχειρισμένα στιλ

en: Unused Styles
el: Αχρησιμοποίητα στιλ

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox)
en: Colors
el: Χρώματα

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, shadowGroupBox)
en: Text Shadow
el: Σκιά κειμένου

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, shadowColorLabel)
en: Color:
el: Χρώμα:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, shadowDistanceLabel)
en: Distance:
el: Απόσταση:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, positionGroupBox)
en: Position
el: Θέση

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, hyphenate)
en: Automatic hyphenation
el: Αυτόματος συλλαβισμός

en: Select Font
el: Επιλογή γραμματοσειράς

[ctx: (qtundo-format)]
en: Font
el: Γραμματοσειρά

note: i18n: ectx: property (text), widget (FormattingButton, addBibliography) i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, InsertBibliographyDialog)
en: Insert Bibliography
el: Εισαγωγή βιβλιογραφίας

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, titlegroupBox)
en: Bibliography title
el: τίτλος βιβλιογραφίας

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Bibliography entries
el: Βιβλιογραφικές παραθέσεις

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, bibTypesLabel)
en: Bibliography type:
el: Τύπος βιβλιογραφίας:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, bibTypes)
en: In book
el: Στο βιβλίο

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, bibTypes)
en: In collection
el: Στη συλλογή

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, bibTypes)
en: In proceedings
el: Στα πρακτικά

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, bibTypes)
en: Tech report
el: Τεχνική έκθεση

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, bibTypes)
en: custom1
el: προσαρμοσμένο1

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, bibTypes)
en: custom2
el: προσαρμοσμένο2

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, bibTypes)
en: custom3
el: προσαρμοσμένο3

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, bibTypes)
en: custom4
el: προσαρμοσμένο4

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, bibTypes)
en: custom5
el: προσαρμοσμένο5

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, availableFieldsLabel)
en: Available fields
el: Διαθέσιμα πεδία

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, add)
en: Add >>
el: Προσθήκη >>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, span)
en: Span
el: Επέκταση

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, remove)
en: <<Remove
el: <<Αφαίρεση

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, addedFieldsLabel)
en: Fields added
el: Πεδία προστέθηκαν

en: Special Characters
el: Ειδικοί χαρακτήρες

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonInsert)
en: Insert
el: Εισαγωγή

[ctx: Close dialog]
en: Close
el: Κλείσιμο

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, filterLabel)
en: Quick search:
el: Γρήγορη αναζήτηση:

en: The URL is invalid
el: Το URL δεν είναι έγκυρο

en: Bookmark does not exist
el: Ο σελιδοδείκτης δεν υπάρχει

en: Fetching the title: 0% complete
el: Προσκόμιση τίτλου: 0% συμπληρωμένο

en: Fetch timed out
el: Λήξη χρόνου προσκόμισης

en: Fetching the title: %1% complete
el: Προσκόμιση τίτλου: %1% συμπληρωμένο

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, LinkInsertionDialog)
en: Link
el: Σύνδεσμος

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, weblinkInsertionTab)
en: Web Link
el: Σύνδεσμος ιστού

note: i18n: ectx: attribute (toolTip), widget (QWidget, weblinkInsertionTab)
en: Insert links to web documents. You can provide both URL and a label for the link,
     or just enter the URL and hit "Fetch the title from URL"
el: Εισάγετε συνδέσμους σε έγγραφα ιστού. Μπορείτε αν δώσετε και το URL και μια ετικέτα για το σύνδεσμο,
     ή απλά εισαγάγετε το URL και πατήστε «Προσκόμιση τίτλου από το URL»

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_2)
en: The address of your document (Uniform Resource Locator)
el: Η διεύθυνση του εγγράφου σας (Uniform Resource Locator)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, fetchTitleButton)
en: Hit this button to get the title from the URL. Redirections are also handled.
el: Πατήστε αυτό το κουμπί για να φέρετε το τίτλο από το URL. Γίνεται και χειρισμός ανακατεύθυνσης.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, fetchTitleButton)
en: Fetch Title From URL
el: Προσκόμιση τίτλου από URL

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_6)
en: The text that will be displayed for your link
el: Το κείμενο που θα εμφανιστεί για το σύνδεσμό σας

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en:  Text:
el:  Κείμενο:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, bookmarkLinkInsertionTab)
en: Link To Bookmark
el: Σύνδεσμος σε σελιδοδείκτη

note: i18n: ectx: attribute (toolTip), widget (QWidget, bookmarkLinkInsertionTab)
en: Insert links to Bookmarks. To create bookmarks,
    click "Bookmarks" in the Links and Bookmarks section
el: Εισαγωγή συνδέσμων σε σελιδοδείκτες. Δημιουργείτε σελιδοδείκτες,
    με κλικ στους «Σελιδοδείκτες» στους συνδέσμους και στην ενότητα των σελιδοδεικτών

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_5)
en: The name of the bookmark to where the link has to point to
el: Το όνομα του σελιδοδείκτη στον οποίο πρέπει να δείχνει ο σύνδεσμος

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en:  Name:
el:  Όνομα:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QWidget, ParagraphIndentSpacing) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QWidget, ListLevelWidget)
en: <p><ul><li><b>Single</b>: The normal linespacing</li></ul></p>
el: <p><ul><li><b>Απλή</b>: Η κανονική απόσταση γραμμών</li></ul></p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, addTabStop)
en: Add tab stop
el: Προσθήκη τέρματος καρτέλας

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, labelFollowedBy)
en: Tab character
el: Στηλοθέτης

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, labelFollowedBy)
en: Space character
el: Κενός χαρακτήρας

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, labelFollowedBy)
en: Nothing
el: Τίποτε

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelLabel)
en: LABEL
el: ΕΤΙΚΕΤΑ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, tabStopLabel)
en: First line separated from label by:
el: Η πρώτη γραμμή διαχωρισμένη από την ετικέτα με:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, left) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, alignment)
en: Left
el: Αριστερά

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, center) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, alignment)
en: Center
el: Κέντρο

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, right) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, alignment)
en: Right
el: Δεξιά

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, increaseLabel)
en: Per level increase:
el: Αύξηση ανά επίπεδο:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, numberTab)
en: Number
el: Αριθμός

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Format:
el: Μορφή:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Display levels above:
el: Εμφάνιση επιπέδων πάνω:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, synchro)
en: Letter synchronization
el: Συγχρονισμός γραμμάτων

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, bulletTab)
en: Bullet
el: Κουκκίδα

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, imageTab)
en: Picture
el: Φωτογραφία

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton)
en: Load Image...
el: Φόρτωση εικόνας...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonRename)
en: &Rename
el: &Μετονομασία

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonDelete)
en: &Delete
el: &Διαγραφή

en: Please provide a new name for the bookmark
el: Δώστε νέο όνομα στον σελιδοδείκτη

en: Rename Bookmark
el: Μετονομασία σελιδοδείκτη

en: A bookmark with the name "%1" already exists.
el: Σελιδοδείκτης με όνομα "%1" ήδη υπάρχει.

en: Insert Bookmark
el: Εισαγωγή σελιδοδείκτη

en: Please provide a name for the bookmark
el: Δώστε όνομα στον σελιδοδείκτη

en: Manage Bookmarks
el: Διαχείριση σελιδοδεικτών

en: Footnote Settings
el: Ρυθμίσεις υποσημειώσεων

en: Endnote Settings
el: Ρυθμίσεις σημειώσεων τέλους

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Automatic Numbering:
el: Αυτόματη αρίθμηση:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, prefix)
en:  Prefix:
el:  Πρόθεμα:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, startAt)
en:  Start at:
el:  Αρχή στο:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, numStyle)
en:  Format:
el: Μορφή:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, suffix)
en:  Suffix:
el:  Κατάληξη:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, beginAt)
en: Starts over at:
el: Επανεκκίνηση στο:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, beginAtCombo)
en: Page
el: Σελίδα

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, beginAtCombo)
en: Chapter
el: Κεφάλαιο

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, beginAtCombo)
en: Document
el: Έγγραφο

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, continuationBox)
en: Continuation Notice:
el: Σημείωση συνέχειας:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, cont2)
en: Text saying it is a continuation:
el: Κείμενο που λέει ότι είναι συνέχεια:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, cont1)
en:  Text saying it will continue:
el: Κείμενο που λέει ότι συνεχίζεται:

[ctx: Automatic horizontal alignment]
en: Auto
el: Αυτόματη

[ctx: Text alignment]
en: Left
el: Αριστερά

[ctx: Text alignment]
en: Right
el: Δεξιά

[ctx: Text alignment]
en: Centered
el: Στο κέντρο

[ctx: Tab follows the bullet or number]
en: Tab Stop
el: Τέλος στηλοθέτη

[ctx: Space]
en: Space
el: Διάστημα

[ctx: None]
en: Nothing
el: Τίποτε

en: Select a list image
el: Επιλογή εικόνας λίστας

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Start at:
el: Αρχή στο:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, distanceLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Alignment:
el: Στοίχιση:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Depth:
el: Βάθος:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Display Levels:
el: Επίπεδα εμφάνισης:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Bullet/Number followed by
el: Κουκκίδες/αριθμοί ακολουθούμενοι από

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: at
el: σε

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10)
en: Aligned at
el: Στοίχιση σε

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_11)
en: Indented at
el: Εσοχή σε

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Custom character:
el: Προσαρμοσμένος χαρακτήρας:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, restartNumbering)
en: Restart numbering at this paragraph
el: Επανεκκίνηση αρίθμησης σε αυτήν την παράγραφο

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, letterSynchronization)
en: Letter Synchronization
el: Συγχρονισμός γραμμάτων

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, widthLabel)
en: Width
el: Πλάτος

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, insertImageLabel)
en: Insert Image
el: Εισαγωγή εικόνας

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, heightLabel)
en: Height
el: Ύψος

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, insertImage)
en: Browse...
el: Περιήγηση...

en: Whole Word
el: Ολόκληρη λέξη

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, distanceLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, charactersLabel)
en: Distance to paragraph:
el: Απόσταση από παράγραφο:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, linesLabel)
en: Number of lines it covers:
el: Αριθμός γραμμών που καλύπτει:

en: Indent/Spacing
el: Εσοχή/διάστιχο

en: General Layout
el: Γενική διάταξη

en: Bullets/Numbers
el: Κουκκίδες/αριθμοί

en: Decorations
el: Διακοσμήσεις

en: Drop Caps
el: Απόρριψη κεφαλαίων

[ctx: Line spacing value]
en: Single
el: Μονό

[ctx: Line spacing value]
en: 1.5 Lines
el: 1.5 γραμμές

[ctx: Line spacing value]
en: Double
el: Διπλή γραμμή

[ctx: Line spacing type]
en: Proportional
el: Αναλογικό

[ctx: Line spacing type]
en: Additional
el: Επιπρόσθετο

[ctx: Line spacing type]
en: Fixed
el: Σταθερό

[ctx: Line spacing type]
en: At least
el: Στο ελάχιστο

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, autoTextIndent)
en: Auto-infer from text size
el: Αυτόματη επιλογή από μέγεθος κειμένου

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel)
en: Line Spacing:
el: Απόσταση γραμμών:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, useFont)
en: Use Font Metrics
el: Χρήση μετρήσεων γραμματοσειράς

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, justify)
en: Justify
el: Ομοιόμορφη

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, keepTogether)
en: Keep lines together
el: Διατήρηση γραμμών μαζί

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, breakBefore)
en: Insert break before paragraph
el: Εισαγωγή διακοπής πριν την παράγραφο

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, breakAfter)
en: Insert break after paragraph
el: Εισαγωγή διακοπής μετά την παράγραφο

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Leave at least this many lines (orphans):
el: Αφήστε τουλάχιστον τόσες γραμμές (ορφανά):

en: Paragraph Format
el: Μορφή παραγράφου

en: Insert a table
el: Εισαγωγή πίνακα

en: Section name
el: Όνομα ενότητας

en: Configure sections
el: Διαμόρφωση ρυθμίσεων

en: Invalid characters or section with such name exists.
el: Μη έγκυροι χαρακτήρες ή υπάρχει ενότητα με τέτοιο όνομα.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Section name:
el: Όνομα ενότητας:

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, SectionsSplitDialog)
en: Split sections
el: Διαίρεση ενοτήτων

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Insert paragraph...
el: Εισαγωγή παραγράφου...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: before start of section:
el: πριν την αρχή της ενότητας:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: after end of section:
el: μετά το τέλος της ενότητας:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, insertAnnotation)
en: Insert Note
el: Εισαγωγή σημείωσης

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, removeAnnotation)
en: Remove Note
el: Αφαίρεση σημείωσης

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, addCitation)
en: Add caption
el: Προσθήκη λεζάντας

en: Change font format
el: Αλλαγή διαμόρφωσης γραμματοσειράς

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, addCitation)
en: Insert citation at current position
el: Εισαγωγή παραπομπής στην τρέχουσα θέση

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, addCitation)
en: Insert Citation
el: Εισαγωγή παραπομπής

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, configureBibliography)
en: Configure Bibliography
el: Διαμόρφωση βιβλιογραφίας

en: Inserts a footnote at the current cursor position
el: Εισαγωγή υποσημείωσης στην τρέχουσα θέση του δρομέα

en: Inserts an endnote at the current cursor position
el: Εισαγωγή σημείωσης τέλους στην τρέχουσα θέση του δρομέα

note: i18n: ectx: property (text), widget (FormattingButton, addEndnote)
en: Endnote
el: Σημείωση τέλους

note: i18n: ectx: property (text), widget (FormattingButton, addFootnote)
en: Footnote
el: Υποσημείωση

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QWidget, SimpleInsertWidget)
en: Other insertions from "References"  below and in "Add Shape" docker
el: Άλλες εισαγωγές από «Παραπομπές» πιο κάτω και στην προσάρτηση «Προσθήκη σχήματος»

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, insertLink)
en: Hyperlinks
el: Σύνδεσμοι

note: i18n: ectx: property (text), widget (FormattingButton, invokeBookmarkHandler)
en: Bookmarks
el: Σελιδοδείκτες

en: Change paragraph format
el: Αλλαγή διαμόρφωσης παραγράφου

en: Recently Used Level Formats
el: Πρόσφατα χρησιμοποιημένες μορφές επιπέδων

en: Library of Level Formats
el: Βιβλιοθήκη μορφών επιπέδων

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, bDelete)
en: Delete
el: Διαγραφή

en: Edit...
el: Επεξεργασία...

en: Define New Level Format...
el: Ορισμός νέας μορφής επιπέδου...

en: Define new bullet or numbering format
el: Ορισμός νέας μορφής κουκίδας ή αρίθμησης...

en: Define New List Level Format
el: Ορισμός νέας μορφής επιπέδου λίστας

en: Edit List Level Format
el: Επεξεργασία μορφής επιπέδου λίστας

note: i18n: ectx: property (text), widget (FormattingButton, addToC)
en: Contents
el: Περιεχόμενα

en: Set Border Color...
el: Ορισμός χρώματος περιγράμματος...

[ctx: No border - has to fit in 48pixels]
en: None
el: Κανένα

en: No Border
el: Κανένα περίγραμμα

en: Create a new style inheriting the current style
el: Δημιουργία νέου στιλ που να κληρονομεί το τρέχον στιλ

en: New Style
el: Νέο στιλ

en: Another style named '%1' already exist. Please choose another name.
el: Ένα άλλο στιλ με όνομα '%1' ήδη υπάρχει. Επιλέξτε άλλο όνομα.

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QListView, paragraphStylesListView)
en: Paragraph
el: Παράγραφος

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QListView, characterStylesListView)
en: Character
el: Χαρακτήρας

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, bNew)
en: &New
el: &Νέο

en: Style Manager
el: Διαχειριστής στιλ

en: Save Changes
el: Αποθήκευση τροποποιήσεων

en: You have changes that are not applied. What do you want to do with those changes?
el: Έχετε τροποποιήσεις που δεν έχουν εφαρμοστεί. Τι θέλετε να κάνετε με αυτές τις τροποποιήσεις;

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'DejaVu Sans'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:12px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">It is possible to assign a named style to text and alter the style properties to change all text with that style.</p>
    <p style=" margin-top:12px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Applying a style change will reformat all text that previously got the named style assigned to it. Use the Styles docker to apply styles to text.</p></body></html>
el: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'DejaVu Sans'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:12px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Είναι δυνατό να οριστεί επώνυμο στιλ σε κείμενο και να τροποποιηθούν οι ιδιότητες του στιλ για την αλλαγή όλου του κειμένου με το στιλ αυτό.</p>
    <p style=" margin-top:12px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Η εφαρμογή αλλαγής σε στιλ θα αναμορφώσει όλο το κείμενο με το επώνυμο στιλ με το οποίο προηγουμένως είχε οριστεί. Χρησιμοποιήστε την προσάρτηση στιλ για να ορίσετε στιλ σε κείμενο.</p></body></html>

en: Create a new style with the current properties
el: δημιουργία νέου στιλ με τις τρέχουσες ιδιότητες

en: New style
el: Νέο στιλ

en: None
el: Κανένα

en: Insert Table
el: Εισαγωγή πίνακα

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupLogical)
en: Columns and rows
el: Στήλες και γραμμές

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelColumns)
en: Number of columns:
el: Αριθμός στηλών:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelRows)
en: Number of rows:
el: Αριθμός γραμμών:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupPhysical)
en: Width strategy
el: Στρατηγική πλάτους

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioFixed)
en: Fixed column width:
el: Σταθερό πλάτος στήλης:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioFitContents)
en: Fit to contents
el: Προσαρμογή στα περιεχόμενα

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioFitAvail)
en: Fit to available surrounding
el: Προσαρμογή στο διαθέσιμο περιβάλλον

en: Table of Contents - Configure
el: Περιεχόμενα - Διαμόρφωση

en: Table Title
el: Τίτλος πίνακα

en: Use outline
el: Χρήση περιγράμματος

en: Use styles
el: Χρήση στιλ

en: Configure
el: Διαμόρφωση

en: Index
el: Ευρετήριο

en: Styles
el: Στιλ

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: Tab 1
el: Στηλοθέτης 1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelTitle)
en: Title
el: Τίτλος

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, useOutline) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, useStyles)
en: CheckBox
el: Πλαίσιο

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, configureStyles)
en: PushButton
el: Κουμπί

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_2)
en: Tab 2
el: Στηλοθέτης 2

en: Level %1
el: Επίπεδο %1

en: Level
el: Επίπεδο

en: Style
el: Στιλ

en: Table of Contents - Configure Styles
el: Περιεχόμενα - Διαμόρφωση στιλ

en: Styles available
el: Διαθέσιμα στιλ

en: Disabled
el: Ανενεργό

en: Table Of Contents
el: Πίνακας περιεχομένων

en: Insert a Table of Contents into the document.
el: Εισαγωγή πίνακα περιεχομένων στο έγγραφο.

en: Insert Custom...
el: Εισαγωγή προσαρμογής...

en: Insert a custom Table of Contents into the document.
el: Εισαγωγή προσαρμοσμένου πίνακα περιεχομένων στο έγγραφο.

en: Configure...
el: Διαμόρφωση...

en: Configure the Table of Contents
el: Διαμόρφωση του πίνακα περιεχομένων

en: Insert footnote with auto number
el: Εισαγωγή υποσέλιδου με αυτόματη αρίθμηση

en: Insert Labeled Footnote
el: Εισαγωγή υποσημείωσης με τίτλο

en: Insert with label:
el: Εισαγωγή με ετικέτα:

en: Insert endnote with auto number
el: Εισαγωγή σημείωσης τέλους με αυτόματη αρίθμηση

en: Insert Labeled Endnote
el: Εισαγωγή σημείωσης τέλους με τίτλο

en: Settings...
el: Ρυθμίσεις...

en: Insert a citation into the document.
el: Εισαγωγή παράθεσης στο έγγραφο.

en: Insert a bibliography into the document.
el: Εισαγωγή βιβλιογραφίας στο έγγραφο.

en: Insert Custom Bibliography
el: Εισαγωγή προσαρμοσμένης βιβλιογραφίας

en: Insert a custom Bibliography into the document.
el: Εισαγωγή προσαρμοσμένης βιβλιογραφίας στο έγγραφο.

en: Configure the bibliography
el: Διαμόρφωση της βιβλιογραφίας

en: Insert Link
el: Εισαγωγή συνδέσμου

en: Insert a weblink or link to a bookmark.
el: Εισαγάγετε ιστοσύνδεσμο ή σύνδεσμο σε σελιδοδείκτη.

en: Add Bookmark
el: Προσθήκη σελιδοδείκτη

en: Add Bookmark :
el: Προσθήκη σελιδοδείκτη :

en: Insert a Bookmark. This is useful to create links that point to areas within the document
el: Εισάγετε σελιδοδείκτη. Χρησιμεύει στη δημιουργία συνδέσμων που δείχνουν σε περιοχές του εγγράφου

en: Display a pop up that hosts the options to add new Bookmark or handle existing Bookmarks
el: Εμφανίζει ένα αναδυόμενο πλαίσιο επιλογών για προσθήκη νέου σελιδοδείκτη ή για το χειρισμό των υφισταμένων σελιδοδεικτών

en: Manage your Bookmarks. Check where are they pointing to, Delete or Rename.
el: Διαχειριστείτε τους σελιδοδείκτες σας. Ελέγξτε που δείχνουν, διαγράψτε ή μετονομάστε τους.

[ctx: as in table of contents, list of pictures, index]
en: Tables, Lists & Indexes
el: Πίνακες, λίστες & δείκτες

en: Footnotes and Endnotes
el: Υποσημειώσεις και Σημειώσεις τέλους

en: Citations and Bibliography
el: Παραθέσεις και Βιβλιογραφία

en: Links and Bookmarks
el: Σύνδεσμοι και σελιδοδείκτες

en: Bookmark cannot be empty
el: Ο σελιδοδείκτης δεν γίνεται να είναι κενός

en: Duplicate Name. Click "Manage Bookmarks"
el: Αντίγραφο ονόματος. Κάνετε κλικ στη «Διαχείριση σελιδοδεικτών»

en: to Rename or Delete Bookmarks
el: για να μετονομάσετε ή να διαγράψετε σελιδοδείκτες

en: Remove Comment
el: Αφαίρεση σχολίου

en: Spell check
el: Ορθογραφικός έλεγχος

en: Comments
el: Σχόλια

en: Review
el: Επιθεώρηση

en: Text
el: Κείμενο

en: A shape that shows text
el: Ένα σχήμα που εμφανίζει κάποιο κείμενο

en: Configure current section
el: Διαμόρφωση τρέχουσας ενότητας

en: Insert new section
el: Εισαγωγή τρέχουσας ενότητας

en: Insert paragraph between sections
el: Εισαγωγή παραγράφου μεταξύ ενοτήτων

en: Paste As Text
el: Επικόλληση ως κείμενο

en: Bold
el: Έντονα

en: Italic
el: Πλάγια

[ctx: Text formatting]
en: Underline
el: Υπογράμμιση

en: Strikethrough
el: Επιγράμμιση

en: Align Left
el: Στοίχιση αριστερά

en: Align Right
el: Στοίχιση δεξιά

en: Align Center
el: Στοίχιση στο κέντρο

en: Align Block
el: Στοίχιση τμήματος

en: Change text direction
el: Αλλαγή κατεύθυνσης κειμένου

en: Change writing direction
el: Αλλαγή κατεύθυνσης γραφής

en: Increase Indent
el: Αύξηση εσοχής

en: Decrease Indent
el: Μείωση εσοχής

en: Toggle List or List Level Formatting
el: Εναλλαγή λίστας ή μορφής επιπέδου λίστας

en: Toggle list on/off, or change format of current level
el: Εναλλαγή λίστας on/off, ή αλλαγή μορφής του τρέχοντος επιπέδου

en: Increase Font Size
el: Αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς

en: Decrease Font Size
el: Μείωση μεγέθους γραμματοσειράς

en: Font Family
el: Οικογένεια γραμματοσειράς

en: Variable
el: Μεταβλητή

en: Insert Non-Breaking Space
el: Εισαγωγή κενού χωρίς διακοπή

en: Insert Non-Breaking Hyphen
el: Εισαγωγή παύλας χωρίς διακοπή

en: Insert Index
el: Εισαγωγή ευρετηρίου

en: Insert Soft Hyphen
el: Εισαγωγή παύλας συλλαβισμού

en: Line Break
el: Αλλαγή γραμμής

en: Page Break
el: Αλλαγή σελίδας

en: Insert a page break
el: Εισαγωγή χαρακτήρα αλλαγής σελίδας

en: All text after this point will be moved into the next page.
el: Όλο το κείμενο μετά από το σημείο αυτό θα μεταφερθεί στην επόμενη σελίδα.

en: Font...
el: Γραμματοσειρά...

en: Change character size, font, boldface, italics etc.
el: Τροποποίηση μεγέθους, γραμματοσειράς, έντονων, πλαγίων χαρακτήρων κτλ.

en: Change the attributes of the currently selected characters.
el: Τροποποίηση των ιδιοτήτων των τρεχόντων επιλεγμένων χαρακτήρων.

en: Font Size
el: Μέγεθος γραμματοσειράς

en: Text Color...
el: Χρώμα κειμένου...

en: Text Color
el: Χρώμα κειμένου

en: Background Color...
el: Χρώμα φόντου...

en: Background
el: Φόντο

en: Auto Resize To Content
el: Αυτόματη προσαρμογή μεγέθους στο περιεχόμενο

en: Grow To Fit Width
el: Ανάπτυξη για προσαρμογή στο πλάτος

en: Grow To Fit Height
el: Ανάπτυξη για προσαρμογή στο ύψος

en: Shrink To Fit
el: Συρρίκνωση για προσαρμογή

en: Insert a table into the document.
el: Εισαγωγή πίνακα στο έγγραφο.

en: Row Above
el: Προηγούμενη γραμμή

en: Insert Row Above
el: Εισαγωγή προηγούμενης γραμμής

en: Row Below
el: Επόμενη γραμμή

en: Insert Row Below
el: Εισαγωγή επόμενης γραμμής

en: Column Left
el: Στήλη αριστερά

en: Insert Column Left
el: Εισαγωγή στήλης αριστερά

en: Column Right
el: Στήλη δεξιά

en: Insert Column Right
el: Εισαγωγή στήλης δεξιά

en: Column
el: Στήλη

en: Delete Column
el: Διαγραφή στήλης

en: Row
el: Γραμμή

en: Delete Row
el: Διαγραφή γραμμής

en: Merge Cells
el: Συγχώνευση κελιών

en: Split Cells
el: Διαχωρισμός κελιών

en: Select a border style and paint that style onto a table
el: Επιλέξτε στιλ περιγράμματος και ζωγραφίστε το στιλ αυτό σε έναν πίνακα

en: Paragraph...
el: Παράγραφος...

en: Change paragraph margins, text flow, borders, bullets, numbering etc.
el: Τροποποίηση των περιθωρίων, της ροής κειμένου, των περιγραμμάτων, των κουκίδων, της αρίθμησης, κτλ της παραγράφου.

en: <p>Change paragraph margins, text flow, borders, bullets, numbering etc.</p><p>Select text in multiple paragraphs to change the formatting of all selected paragraphs.</p><p>If no text is selected, the paragraph where the cursor is located will be changed.</p>
el: <p>Τροποποίηση των περιθωρίων, της ροής κειμένου, των περιγραμμάτων, των κουκκίδων κτλ, της παραγράφου.</p><p>Επιλέξτε κείμενο σε πολλαπλές παραγράφους για την τροποποίηση της μορφοποίησης σε όλη την επιλογή.</p><p>Αν δεν επιλεγεί κείμενο, θα γίνει τροποποίηση της παραγράφου στην οποία βρίσκεται ο δρομέας.</p>

en: Style Manager...
el: Διαχειριστής στιλ...

en: Change attributes of styles
el: Τροποποίηση ιδιοτήτων των στιλ

en: <p>Change font and paragraph attributes of styles.</p><p>Multiple styles can be changed using the dialog box.</p>
el: <p>Τροποποίηση ιδιοτήτων γραμματοσειράς και παραγράφου των στιλ.</p><p>Μπορεί να γίνει τροποποίηση πολλαπλών στιλ με αυτό το πλαίσιο διαλόγου.</p>

en: Special Character...
el: Ειδικός χαρακτήρας...

en: Insert one or more symbols or characters not found on the keyboard
el: Εισαγωγή ενός ή περισσότερων συμβόλων ή χαρακτήρων που δε βρίσκονται στο πληκτρολόγιο

en: Insert one or more symbols or characters not found on the keyboard.
el: Εισαγωγή ενός ή περισσότερων συμβόλων ή χαρακτήρων που δε βρίσκονται στο πληκτρολόγιο.

en: Repaint
el: Ανασχεδίαση

en: Insert Comment
el: Εισαγωγή σχολίου

en: Insertion
el: Εισαγωγή

en: Deletion
el: Διαγραφή

en: Formatting
el: Μορφοποίηση

en: Ctrl+click to go to link
el: Ctrl και κλικ για μετάβαση στο σύνδεσμο

en: Ctrl+click to go to the note
el: Ctrl και κλικ για μετάβαση στη σημείωση

en: Ctrl+click to go to the note reference
el: Ctrl και κλικ για μετάβαση στην παραπομπή σημείωσης

en: follows along
el: ακολουθεί την

en: Press shift to not resize this
el: Πιέστε shift για να μη γίνει αλλαγή μεγέθους

[ctx: (qtundo-format)]
en: Change Border Formatting
el: Αλλαγή διαμόρφωσης περιγράμματος

[ctx: (qtundo-format)]
en: Cut
el: Αποκοπή

[ctx: (qtundo-format)]
en: Adjust Column Width
el: Προσαρμογή πλάτους στήλης

[ctx: (qtundo-format)]
en: Adjust Row Height
el: Προσαρμογή ύψους γραμμής

en: Table
el: Πίνακας

en: Autocorrection
el: Αυτόματη διόρθωση

en: Key Press
el: Πίεση πλήκτρου

en: Text editing
el: Επεξεργασία κειμένου
