koffice-defaulttools - en to el translation catalogue (88 entries)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, toggleEditMode)
en: Edit Mode
el: Λειτουργία επεξεργασίας

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelEscape)
en: Escape Direction
el: Κατεύθυνση διαφυγής

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelAlign)
en: Alignment
el: Στοίχιση

en: Edit connection points
el: Επεξεργασία σημείων σύνδεσης.

en: Align to left edge
el: Στοίχιση στην αριστερή αιχμή

en: Align to horizontal center
el: Στοίχιση οριζόντια στο κέντρο

en: Align to right edge
el: Στοίχιση στη δεξιά αιχμή

en: Align to top edge
el: Στοίχιση στην άνω αιχμή

en: Align to vertical center
el: Στοίχιση κατακόρυφα στο κέντρο

en: Align to bottom edge
el: Στοίχιση στην κάτω αιχμή

en: Escape in all directions
el: Διαφυγή προς όλες τις κατευθύνσεις

en: Escape in horizontal directions
el: Διαφυγή προς οριζόντιες κατευθύνσεις

en: Escape in vertical directions
el: Διαφυγή προς κάθετες κατευθύνσεις

en: Escape in left direction
el: Διαφυγή με κατεύθυνση αριστερά

en: Escape in right direction
el: Διαφυγή με κατεύθυνση δεξιά

en: Escape in up direction
el: Διαφυγή με κατεύθυνση άνω

en: Escape in down direction
el: Διαφυγή με κατεύθυνση κάτω

en: Drag to edit connection.
el: Σύρετε για επεξεργασία σύνδεσης.

en: Double click connection or press delete to remove it.
el: Διπλό κλικ στη σύνδεση ή πατήστε διαγραφή για να την αφαιρέσετε.

en: Click to edit connection points.
el: Κάνετε κλικ για επεξεργασία σημείων σύνδεσης.

en: Drag to move connection point. Double click connection or press delete to remove it.
el: Σύρετε για μετακίνηση σημείου σύνδεσης. Διπλό κλικ στη σύνδεση ή πατήστε διαγραφή για να την αφαιρέσετε.

en: Double click connection point or press delete to remove it.
el: Διπλό κλικ στο σημείο σύνδεσης ή πατήστε διαγραφή για να το αφαιρέσετε.

en: Double click to add connection point.
el: Διπλό κλικ για προσθήκη σημείου σύνδεσης.

en: Drag to create new connection.
el: Σύρετε για τη δημιουργία νέας σύνδεσης.

en: Connection
el: Σύνδεση

en: Line
el: Γραμμή

en: Connection Point
el: Σημείο σύνδεσης

en: Connect shapes
el: Σύνδεση σχημάτων

en: Bring to &Front
el: Μεταφορά &εμπρός

en: &Raise
el: &Ανύψωση

en: &Lower
el: &Βύθιση

en: Send to &Back
el: Αποστολή &πίσω

en: Align Left
el: Στοίχιση αριστερά

en: Horizontally Center
el: Οριζόντια κέντρο

en: Align Right
el: Στοίχιση δεξιά

en: Align Top
el: Στοίχιση πάνω

en: Vertically Center
el: Κατακόρυφα κέντρο

en: Align Bottom
el: Στοίχιση κάτω

en: Group
el: Ομαδοποίηση

en: Ungroup
el: Αναίρεση ομαδοποίησης

en: Click and drag to move guide line.
el: Κάντε κλικ και σύρετε για τη μετακίνηση της γραμμής οδηγού.

en: Left click rotates around center, right click around highlighted position.
el: Αριστερό κλικ για περιστροφή γύρω από το κέντρο, δεξί κλικ γύρω από την τονισμένη θέση.

en: Click and drag to shear selection.
el: Κάντε κλικ και σύρετε για τη διάτμηση της επιλογής.

en: Click and drag to resize selection.
el: Κάντε κλικ και σύρετε για την κλιμάκωση της επιλογής.

en: Click and drag to move selection.
el: Κάντε κλικ και σύρετε για τη μετακίνηση της επιλογής.

en: Click and drag to resize selection. Middle click to set highlighted position.
el: Κάντε κλικ και σύρετε για τη μετακίνηση της επιλογής. Μεσαίο κλικ για τον ορισμό της τονισμένης θέσης.

[ctx: (qtundo-format)]
en: Group shapes
el: Ομαδοποίηση σχημάτων

[ctx: (qtundo-format)]
en: Ungroup shapes
el: Διαχωρισμός σχημάτων

en: Arrange
el: Διάταξη

en: Geometry
el: Γεωμετρία

en: Fill
el: Γέμισμα

en: Shadow
el: Σκίαση

[ctx: (qtundo-format)]
en: Rotate
el: Περιστροφή

[ctx: (qtundo-format)]
en: Shear X
el: Διάτμηση Χ

[ctx: (qtundo-format)]
en: Shear Y
el: Διάτμηση Υ

[ctx: (qtundo-format)]
en: Scale
el: Κλιμάκωση

[ctx: (qtundo-format)]
en: Reset Transformations
el: Μηδενισμός μετασχηματισμών

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, rotateButton)
en: Rotate
el: Περιστροφή

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, shearXButton)
en: Shear X
el: Διάτμηση Χ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, shearYButton)
en: Shear Y
el: Διάτμηση Υ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, scaleXButton)
en: Scale X
el: Κλιμάκωση X

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, scaleYButton)
en: Scale Y
el: Κλιμάκωση Y

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, scaleAspectCheckBox)
en: Keep aspect ratio
el: Διατήρηση αναλογιών

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, resetButton)
en: Reset Transformations
el: Μηδενισμός μετασχηματισμών

[ctx: (qtundo-format)]
en: Resize
el: Αλλαγή μεγέθους

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: X:
el: Χ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Y:
el: Υ:

en: Press ALT to hold x- or y-position.
el: Πιέστε ALT για τη διατήρηση της x- ή y-θέσης.

en: Press CTRL to resize from center.
el: Πιέστε CTRL για την αλλαγή μεγέθους από το κέντρο.

en: Press ALT to rotate in 45 degree steps.
el: Πιέστε ALT για την περιστροφή με βήματα 45 μοιρών.

[ctx: (qtundo-format)]
en: Shear
el: Διάτμηση

en: Double click to add guide line.
el: Διπλό κλικ για προσθήκη γραμμής οδηγού.

en: Click and drag to move guide line. Double click to remove guide line.
el: Κάνετε κλικ και σύρετε για τη μετακίνηση της γραμμής οδηγού. Με διπλό κλικ αφαιρείτε τη γραμμή οδηγού.

en: Guides Editor
el: Επεξεργαστής οδηγών

en: Guides Insertor
el: Εισαγωγέας οδηγών

en: Edit guidelines
el: Επεξεργασία γραμμών οδηγών

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label1)
en: Horizontal
el: Οριζόντια

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Vertical
el: Κατακόρυφα

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Orientation:
el: Προσανατολισμός:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Position:
el: Θέση:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addButton)
en: Add
el: Προσθήκη

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeButton)
en: Remove
el: Αφαίρεση

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, m_horizontalSpinBox)
en: Insert this number of horizontal equally spaced guides.
el: Εισαγωγή αυτού του αριθμού των οριζόντια ισαπεχόντων οδηγών

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, m_horizontalEdgesCheckBox)
en: Insert guides at the horizontal edges.
el: Εισαγωγή οδηγών στις οριζόντιες αιχμές.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, m_verticalSpinBox)
en: Insert this number of vertical equally spaced guides.
el: Εισαγωγή αυτού του αριθμού των κατακόρυφα ισαπεχόντων οδηγών

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, m_verticalEdgesCheckBox)
en: Insert guides at the vertical edges.
el: Εισαγωγή οδηγών στις κατακόρυφες αιχμές.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_erasePreviousCheckBox)
en: Erase previous guides
el: Διαγραφή προηγούμενων οδηγών

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_createButton)
en: Create
el: Δημιουργία
