calligra - en to el translation catalogue (819 entries)

en: Angle snapping delta:
el: Δέλτα γωνιακού σημείου:

en: Activate angle snap:
el: Ενεργοποίηση ευθύγραμμης σχεδίασης:

en: Angle Constraints
el: Περιορισμοί γωνίας

en: Line
el: Γραμμή

en: Precision:
el: Ακρίβεια:

[ctx: The raw line data]
en: Raw
el: Ακατέργαστο

en: Curve
el: Καμπύλη

en: Straight
el: Ευθεία

en: Optimize
el: Βελτιστοποίηση

en: Exactness:
el: Ακρίβεια:

en: Pencil
el: Μολύβι

[ctx: (qtundo-format)]
en: Change Connection
el: Τροποποίηση σύνδεσης

[ctx: (qtundo-format)]
en: Change parameter
el: Τροποποίηση παραμέτρου

[ctx: (qtundo-format)]
en: Convert to Path
el: Μετατροπή σε διαδρομή

[ctx: (qtundo-format)]
en: Break subpath at points
el: Διακοπή υποδιαδρομής στα σημεία

[ctx: (qtundo-format)]
en: Combine paths
el: Συνδυασμός διαδρομών

[ctx: (qtundo-format)]
en: Move control point
el: Μετακίνηση σημείου ελέγχου

[ctx: (qtundo-format)]
en: Set fill rule
el: Ορισμός κανόνα γεμίσματος

[ctx: (qtundo-format)]
en: Insert points
el: Εισαγωγή σημείων

[ctx: (qtundo-format)]
en: Merge points
el: Συγχώνευση σημείων

[ctx: (qtundo-format)]
en: Move points
el: Μετακίνηση σημείων

[ctx: (qtundo-format)]
en: Remove points
el: Αφαίρεση σημείων

[ctx: (qtundo-format)]
en: Set point type
el: Ορισμός τύπου σημείου

[ctx: (qtundo-format)]
en: Reverse paths
el: Αντιστροφή διαδρομών

[ctx: (qtundo-format)]
en: Break subpath
el: Διακοπή υποδιαδρομής

[ctx: (qtundo-format)]
en: Change segments to curves
el: Τροποποίηση τμημάτων σε καμπύλες

[ctx: (qtundo-format)]
en: Change segments to lines
el: Τροποποίηση τμημάτων σε γραμμές

[ctx: (qtundo-format)]
en: Set marker
el: Ορισμός δείκτη

[ctx: (qtundo-format)]
en: Align shapes
el: Στοίχιση σχημάτων

[ctx: (qtundo-format)]
en: Set background
el: Ορισμός φόντου

[ctx: (qtundo-format)]
en: Clip Shape
el: Δέσμευση σχήματος

[ctx: (qtundo-format)]
en: Create shape
el: Δημιουργία σχήματος

[ctx: (qtundo-format)]
en: Delete shape | Delete shapes
el[0]: Διαγραφή σχήματος
el[1]: Διαγραφή σχημάτων

[ctx: (qtundo-format)]
en: Distribute shapes
el: Κατανομή σχημάτων

[ctx: (qtundo-format)]
en: Group shapes
el: Ομαδοποίηση σχημάτων

[ctx: (qtundo-format)]
en: Add shapes to group
el: Προσθήκη σχημάτων στην ομάδα

[ctx: (qtundo-format)]
en: Keep Aspect Ratio
el: Διατήρηση αναλογίας διαστάσεων

[ctx: (qtundo-format)]
en: Lock shapes
el: Κλείδωμα σχημάτων

[ctx: (qtundo-format)]
en: Move shapes
el: Μετακίνηση σχημάτων

[ctx: (qtundo-format)]
en: Reorder shapes
el: Αναταξινόμηση σχημάτων

[ctx: (qtundo-format)]
en: Change Shape RunAround
el: Τροποποίηση σχήματος περικλειόμενου κειμένου

[ctx: (qtundo-format)]
en: Set Shadow
el: Ορισμός σκιάς

[ctx: (qtundo-format)]
en: Shear shapes
el: Στρέβλωση σχημάτων

[ctx: (qtundo-format)]
en: Resize shapes
el: Αλλαγή μεγέθους σχημάτων

[ctx: (qtundo-format)]
en: Set stroke
el: Ορισμός πινελιάς

[ctx: (qtundo-format)]
en: Set opacity
el: Ορισμός αδιαφάνειας

[ctx: (qtundo-format)]
en: Unclip Shape
el: Αποδέσμευση σχήματος

[ctx: (qtundo-format)]
en: Unclip Shapes
el: Αποδέσμευση σχημάτων

[ctx: (qtundo-format)]
en: Ungroup shapes
el: Αναίρεση ομαδοποίησης σχημάτων

[ctx: (qtundo-format)]
en: Close subpath
el: Κλείσιμο υποδιαδρομής

[ctx: (qtundo-format)]
en: Join subpaths
el: Ένωση υποδιαδρομών

[ctx: (qtundo-format)]
en: Remove subpath
el: Αφαίρεση υποδιαδρομής

en: Standard
el: Τυπικό

en: Lines
el: Γραμμές

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblTypeDesc)
en: Type:
el: Τύπος:

en: Tie
el: Δεσμός

en: A connection between two other shapes
el: Μια σύνδεση μεταξύ δύο άλλων σχημάτων

en: Show Grid
el: Εμφάνιση καννάβου

en: Shows or hides grid
el: Εμφάνιση ή απόκρυψη καννάβου

en: Simple path shape
el: Απλό σχήμα διαδρομής

en: A simple path shape
el: Ένα απλό σχήμα διαδρομής

en: %1 Options
el: Επιλογές %1

[ctx: (qtundo-format)]
en: Paste Shapes
el: Επικόλληση σχημάτων

en: Active tool: %1
el: Ενεργό εργαλείο: %1

[ctx: (qtundo-format)]
en: Paste Image
el: Επικόλληση εικόνας

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, nodeSnapGuide)
en: Nodes
el: Κόμβοι

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, extensionSnapGuide)
en: Extension of lines
el: Επέκταση γραμμών

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, boundingBoxSnapGuide)
en: Bounding box of shape
el: Περιοριστικό πλαίσιο του σχήματος

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, snapDistance)
en: Proximity distance where snapping happens
el: Απόσταση εγγύτητας ώστε να συμβεί η προσαρμογή θέσης

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, snapDistance)
en:  px
el:  εικ

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, orthogonalSnapGuide)
en: Orthogonal
el: Ορθογώνιος

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, intersectionSnapGuide)
en: Intersection of lines
el: Τομή γραμμών

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, lineGuideSnapGuide)
en: Guide lines
el: Γραμμές οδηγοί

en: Embedded svg shape
el: Ενσωματωμένο svg σχήμα

en: Create object
el: Δημιουργία αντικειμένου

en: Pan
el: Πανοραμική κίνηση

[ctx: (qtundo-format)]
en: Change Segment
el: Αλλαγής τμήματος

en: Corner point
el: Γωνιακό σημείο

en: Smooth point
el: Ομαλό σημείο

en: Symmetric Point
el: Συμμετρικό σημείο

en: Make curve point
el: Δημιουργία σημείου καμπύλης

en: Make line point
el: Δημιουργία σημείου γραμμής

en: Segment to Line
el: Τμήμα σε γραμμή

en: Segment to Curve
el: Τμήμα σε καμπύλη

en: Insert point
el: Εισαγωγή σημείου

en: Remove point
el: Αφαίρεση σημείου

en: Break at point
el: Διακοπή στο σημείο

en: Break at segment
el: Διακοπή στο τμήμα

en: Join with segment
el: Σύνδεση με τμήμα

en: Merge points
el: Συγχώνευση σημείων

en: To Path
el: Σε διαδρομή

en: Line/Curve
el: Γραμμή/καμπύλη

en: Drag to move handle.
el: Σύρετε για τη μετακίνηση του χειριστηρίου.

en: Drag to move point. Shift click to change point type.
el: Σύρετε για τη μετακίνηση του σημείου. Shift + κλικ για την τροποποίηση τύπου του σημείου.

en: Drag to move control point.
el: Σύρετε για τη μετακίνηση του σημείου ελέγχου.

en: Drag to change curve directly. Double click to insert new path point.
el: Σύρετε για απευθείας αλλαγή καμπύλης. Με διπλό κλικ γίνεται εισαγωγή νέου σημείου διαδρομής.

en: Press B to break path at selected point.
el: Πιέστε το B για την διακοπή της διαδρομής στο επιλεγμένο σημείο.

en: Press B to break path at selected segments.
el: Πιέστε το B για την διακοπή της διαδρομής στα επιλεγμένα τμήματα.

en: Zoom
el: Εστίαση

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, zoomInButton)
en: Zoom In
el: Εστίαση

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, zoomOutButton)
en: Zoom Out
el: Σμίκρυνση

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, convertToPath)
en: Convert To Path
el: Μετατροπή σε διαδρομή

en: Scripts
el: Σενάρια

en: Script Manager
el: Διαχειριστής σεναρίων

en: Execute Script File...
el: Εκτέλεση αρχείου σεναρίου...

en: Script Manager...
el: Διαχειριστής σεναρίων...

en: Execute Script File
el: Εκτέλεση αρχείου σεναρίου

en: Install Script Package
el: Εγκατάσταση πακέτου σεναρίου

en: Could not read the package "%1".
el: Αδύνατη η ανάγνωση του πακέτου "%1".

en: The package "%1" does not contain a valid install.rc file.
el: Το πακέτο "%1" δεν περιέχει ένα έγκυρο αρχείο install.rc.

en: Failed to parse the install.rc file at package "%1".
el: Αποτυχία ανάλυσης του αρχείου install.rc στο πακέτο "%1".

en: Failed to determinate location where the package "%1" should be installed to.
el: Αποτυχία καθορισμού τοποθεσίας εγκατάστασης του πακέτου "%1".

en: A script package with the name "%1" already exists. Replace this package?
el: Ένα πακέτο σεναρίου με το όνομα "%1" υπάρχει ήδη. Αντικατάσταση του πακέτου;

en: Replace
el: Αντικατάσταση

en: Could not uninstall this script package. You may not have sufficient permissions to delete the folder "%1".
el: Αδυναμία απεγκατάστασης του πακέτου σεναρίου. Ίσως δεν έχετε ικανές άδειες για τη διαγραφή του φακέλου "%1".

en: Could not uninstall the script package "%1" since the script is not installed.
el: Αδυναμία απεγκατάστασης του πακέτου σεναρίου "%1" επειδή το σενάριο δεν είναι εγκατεστημένο.

en: Could not uninstall the script package "%1". You may not have sufficient permissions to delete the folder "%1".
el: Αδυναμία απεγκατάστασης του πακέτου σεναρίου "%1". Ίσως δεν έχετε ικανές άδειες για τη διαγραφή του φακέλου "%1".

en: Save
el: Αποθήκευση

en: Add script file
el: Προσθήκη αρχείου σεναρίου

en: Add collection folder
el: Προσθήκη φακέλου συλλογής

en: Install script package file
el: Εγκατάσταση αρχείου πακέτου σεναρίου

en: Install online script package
el: Εγκατάσταση σε σύνδεση πακέτου σεναρίου

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, add)
en: Add
el: Προσθήκη

en: Script File
el: Αρχείο σεναρίου

en: Script
el: Σενάριο

en: Collection
el: Συλλογή

[ctx: Default text for undo action]
en: Undo
el: Αναίρεση

en: Undo %1
el: Αναίρεση %1

[ctx: Default text for redo action]
en: Redo
el: Επανάληψη

en: Redo %1
el: Επανάληψη %1

en: Redo
el: Επανάληψη

en: Undo
el: Αναίρεση

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
el: &Αρχείο

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
el: Ρ&υθμίσεις

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: File
el: Αρχείο

en: Document Settings
el: Ρυθμίσεις εγγράφου

en: No autosave
el: Όχι αυτόματη αποθήκευση

en: Autosave interval:
el: Διάστημα αυτόματης αποθήκευσης:

en: Create backup file:
el: Δημιουργία αρχείου υποστηρικτικής αποθήκευσης:

en: Grid
el: Κάνναβος

en: Show grid:
el: Εμφάνιση καννάβου:

en: Snap to grid:
el: Προσαρμογή στον κάνναβο:

en: Grid color:
el: Χρώμα καννάβου:

en: Spacing
el: Κενό διάστημα

[ctx: Horizontal grid spacing]
en: &Horizontal:
el: &Οριζόντιο:

[ctx: Vertical grid spacing]
en: &Vertical:
el: &Κατακόρυφο:

en: Misc
el: Διάφορα

en: Units:
el: Μονάδες:

en: Handle radius:
el: Ακτίνα χειρισμού:

en: Grab sensitivity:
el: Ευαισθησία σύλληψης:

en: Paste offset:
el: Απόσταση επικόλλησης:

en: Paste at Cursor:
el: Επικόλληση στο δρομέα:

en: Only print and exit
el: Μόνο εκτύπωση και έξοδος

en: Override display DPI
el: Αντικατάσταση του DPI οθόνης

en: Only export to PDF and exit
el: Μόνο εξαγωγή σε PDF και έξοδος

en: Filename for export-pdf
el: Όνομα αρχείου για PDF εξαγωγή

en: just load the file and then exit
el: μόνο φόρτωση αρχείου και έξοδος

en: load the file, show the window and progressbar and then exit
el: φόρτωση αρχείου, εμφάνιση παραθύρου και γραμμής προόδου και έξοδος

en: Filename to write profiling information into.
el: Όνομα αρχείου για αποθήκευση πληροφοριών προφίλ.

en: Load a file and save it as an ODF file. Meant for debugging.
el: Φόρτωση αρχείου και αποθήκευση ως ODF. Για διόρθωση σφαλμάτων.

en: You are running a 32 bits build on a 64 bits Windows.
    This is not recommended.
    Please download and install the x64 build instead.
el: Χρησιμοποιείτε μια κατασκευή 32 bits σε Windows 64 bits.
    Κάτι τέτοιο δε συνίσταται.
    Παρακαλούμε να λάβετε και να εγκαταστήσετε την κατασκευή x64.

en: No template found for: %1
el: Δεν βρέθηκε πρότυπο για: %1

en: Too many templates found for: %1
el: Βρέθηκαν πάρα πολλά πρότυπα για: %1

en: Template %1 failed to load.
el: Το πρότυπο %1 απέτυχε να φορτωθεί.

[ctx: @title:window]
en: Recover Files
el: Επαναφορά αρχείων

en: The following autosave file can be recovered:
el: Το ακόλουθο αυτόματα αποθηκευμένο αρχείο μπορεί να ανακτηθεί:

en: The following autosave files can be recovered:
el: Τα ακόλουθα αυτόματα αποθηκευμένα αρχεία μπορούν να ανακτηθούν:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, m_alwaysUseCheckBox)
en: Always use this template at application start up
el: Χρήση πάντα αυτού του προτύπου κατά την έναρξη της εφαρμογής

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_alwaysUseCheckBox)
en: Always use this template
el: Χρήση πάντα αυτού του προτύπου

en: Making backup...
el: Δημιουργία εφεδρικού αντιγράφου...

en: Saving...
el: Αποθήκευση...

en: Could not save
    %1
el: Αδυναμία αποθήκευσης του
    %1

en: Could not save %1
    Reason: %2
el: Αδυναμία αποθήκευσης του %1
    Αιτία: %2

en: Document <i>%1</i> saved
el: Το έγγραφο <i>%1</i> αποθηκεύτηκε

en: The password of this encrypted document is not known. Autosave aborted! Please save your work manually.
el: Ο κωδικός αυτού του κρυπτογραφημένου εγγράφου δεν είναι γνωστός. Η αυτόματη αποθήκευση εγκαταλείφθηκε! Παρακαλώ αποθηκεύστε την εργασία σας χειροκίνητα.

en: Autosaving...
el: Αυτόματη αποθήκευση...

en: Error during autosave! Partition full?
el: Σφάλμα κατά την αυτόματη αποθήκευση! Είναι η κατάτμηση πλήρης;

en: Could not create the file for saving
el: Αδυναμία δημιουργίας του αρχείου για αποθήκευση

en: Not able to write '%1'. Partition full?
el: Αδυναμία εγγραφής του '%1'. Είναι η κατάτμηση πλήρης;

en: Not able to write RDF metadata. Partition full?
el: Αδυναμία εγγραφής μεταδεδομένων RDF. Είναι η κατάτμηση πλήρης;

en: Error while trying to write '%1'. Partition full?
el: Σφάλμα κατά την προσπάθεια εγγραφής του '%1'. Είναι η κατάτμηση πλήρης;

en: Malformed URL
    %1
el: Λανθασμένο URL
    %1

en: An autosaved file exists for this document.
    Do you want to open it instead?
el: Ένα αρχείο αυτόματης αποθήκευσης υπάρχει γι' αυτό το έγγραφο.
    Θέλετε να ανοίξετε αυτό στη θέση του;

en: The file %1 does not exist.
el: Το αρχείο %1 δεν υπάρχει.

en: Opening Document
el: Άνοιγμα εγγράφου

en: Could not create the filter plugin
el: Αδυναμία δημιουργίας του πρόσθετου για το φιλτράρισμα

en: Could not create the output document
el: Αδυναμία δημιουργίας του αρχείου εξόδου

en: File not found
el: Το αρχείο δε βρέθηκε

en: Cannot create storage
el: Αδυναμία δημιουργίας αποθήκης

en: Bad MIME type
el: Εσφαλμένος τύπος MIME

en: Error in embedded document
el: Σφάλμα στο ενσωματωμένο έγγραφο

en: Format not recognized
el: Μη αναγνωρίσιμος τύπος

en: Not implemented
el: Δεν έχει υλοποιηθεί

en: Parsing error
el: Σφάλμα ανάλυσης

en: Document is password protected
el: Το έγγραφο είναι προστατευμένο με κωδικό πρόσβασης

en: Invalid file format
el: Μη έγκυρος τύπος αρχειοθέτησης

en: Internal error
el: Εσωτερικό σφάλμα

en: Out of memory
el: Τέλος μνήμης

en: Empty Filter Plugin
el: Κενό πρόσθετο φιλτραρίσματος

en: Trying to load into the wrong kind of document
el: Προσπάθεια φόρτωσης στο λάθος τύπο εγγράφου

en: Failed to download remote file
el: Αποτυχία λήψης απομακρυσμένου αρχείου

en: Unknown error
el: Άγνωστο σφάλμα

en: Document <i>%1</i> loaded
el: Το έγγραφο <i>%1</i> φορτώθηκε

en: Could not find %1
el: Αδυναμία εύρεσης του %1

en: Parsing error in %1 at line %2, column %3
    Error message: %4
el: Σφάλμα ανάλυσης %1 στη γραμμή %2, στήλη %3
    Μήνυμα σφάλματος: %4

en: %1 is not a file.
el: Το %1 δεν είναι ένα αρχείο.

en: Could not open the file for reading (check read permissions).
el: Αδυναμία ανοίγματος του αρχείου για ανάγνωση (ελέγξτε τις άδειες ανάγνωσης).

en: Could not read the beginning of the file.
el: Αδυναμία ανάγνωσης της αρχής του αρχείου.

en: parsing error in the main document at line %1, column %2
    Error message: %3
el: σφάλμα ανάλυσης στο κύριο έγγραφο στη γραμμή %1, στήλη %2
    Μήνυμα σφάλματος: %3

en: Not a valid Calligra file: %1
el: Μη έγκυρο αρχείο του Calligra: %1

en: Invalid document: no file 'maindoc.xml'.
el: Μη έγκυρο έγγραφο: δεν υπάρχει αρχείο 'maindoc.xml'.

en: Document <i>%1</i> contains several versions. Go to File->Versions to open an old version.
el: Το έγγραφο <i>%1</i> περιέχει πολλές εκδόσεις. Πηγαίνετε στο Αρχείο->Εκδόσεις για το άνοιγμα μιας παλιάς έκδοσης.

en: Untitled
el: Χωρίς τίτλο

en: <p>The document <b>'%1'</b> has been modified.</p><p>Do you want to save it?</p>
el: <p>Το έγγραφο <b>'%1'</b> έχει τροποποιηθεί.</p><p>Θέλετε να το αποθηκεύσετε;</p>

en: Internal error: saveXML not implemented
el: Εσωτερικό σφάλμα: saveXML δεν έχει υλοποιηθεί

en: Could not open
    %1
el: Αδυναμία ανοίγματος του
    %1

en: Could not open %1
    Reason: %2
el: Αδυναμία ανοίγματος του %1
    Αιτία: %2

en: a word processing
el: μια επεξεργασία κειμένου

en: a spreadsheet
el: ένα φύλλο εργασίας

en: a presentation
el: μια παρουσίαση

en: a chart
el: ένα γράφημα

en: a drawing
el: ένα σχέδιο

en: The document "%1" has been modified.
    Do you want to save your changes or discard them?
el: Το έγγραφο "%1" έχει τροποποιηθεί.
    Επιθυμείτε την αποθήκευση των αλλαγών ή την απόρριψή τους;

en: Close Document
el: Κλείσιμο εγγράφου

en: No
el: Όχι

en: Yes
el: Ναι

en: Could not export file.
el: Δεν ήταν δυνατή η εξαγωγή του αρχείου.

en: Missing Export Filter
el: Λείπει το φίλτρο εξαγωγής

en: Could not import file of type
    %1
el: Αδυναμία εισαγωγής του αρχείου με τύπο
    %1

en: Missing Import Filter
el: Λείπει το φίλτρο εισαγωγής

en: Choose Filter
el: Επιλογή φίλτρου

en: Case Sensitive
el: Διάκριση πεζών-κεφαλαίων

en: Match cases when searching
el: Αναζήτηση με διάκριση πεζών-κεφαλαίων

en: Match only whole words
el: Ταίριασμα με ολόκληρες λέξεις μόνο

en: Whole Words Only
el: Ολόκληρες λέξεις μόνο

en: Find from Cursor
el: Εύρεση από το δρομέα

en: Start searching from the current cursor
el: Έναρξη αναζήτησης από την τρέχουσα θέση του δρομέα

en: %1 unsaved document (%2)
el: %1 μη αποθηκευμένο έγγραφο (%2)

en: Export as PDF...
el: Εξαγωγή ως PDF...

en: Reload
el: Επαναφόρτωση

en: Versions...
el: Εκδόσεις...

en: Open ex&isting Document as Untitled Document...
el: Άνοιγμα υφ&ιστάμενου εγγράφου ως έγγραφο χωρίς τίτλο...

en: E&xport...
el: Ε&ξαγωγή...

en: En&crypt Document
el: &Κρυπτογράφηση εγγράφου

en: &Uncompress to Directory
el: &Αποσυμπίεση σε φάκελο

en: &New View
el: Νέα προ&βολή

en: Document Information
el: Πληροφορίες εγγράφου

en: Full Screen Mode
el: Λειτουργία πλήρους οθόνης

en: Show Dockers
el: Εμφάνιση προσαρτήσεων

en: Dockers
el: Προσαρτήσεις

en: (write protected)
el: (προστασία εγγραφής)

en: Save as %1
el: Αποθήκευση ως %1

en: %1 (unknown file type)
el: %1 (άγνωστος τύπος αρχείου)

en: <qt>Saving as a %1 may result in some loss of formatting.<p>Do you still want to save in this format?</qt>
el: <qt>Η αποθήκευση ως %1 μπορεί να οδηγήσει σε απώλεια διαμόρφωσης.<p>Επιθυμείτε ακόμη την αποθήκευση σε αυτόν τον τύπο;</qt>

en: Confirm Save
el: Επιβεβαίωση αποθήκευσης

en: <qt>Exporting as a %1 may result in some loss of formatting.<p>Do you still want to export to this format?</qt>
el: <qt>Η εξαγωγή ως %1 μπορεί να οδηγήσει σε απώλεια διαμόρφωσης.<p>Επιθυμείτε ακόμη την εξαγωγή σε αυτόν τον τύπο;</qt>

en: Confirm Export
el: Επιβεβαίωση εξαγωγής

en: Export
el: Εξαγωγή

en: untitled
el: χωρίς τίτλο

en: Open Document
el: Άνοιγμα εγγράφου

en: Import Document
el: Εισαγωγή εγγράφου

en: Export as PDF
el: Εξαγωγή ως PDF...

en: Cannot export to the specified file
el: Αδυναμία εξαγωγής στο ορισμένο αρχείο

en: Document
el: Έγγραφο

en: Document - %1
el: Έγγραφο - %1

en: You will lose all changes made since your last save
    Do you want to continue?
el: Θα χαθούν όλες οι τροποποιήσεις που έγιναν μετά την τελευταία αποθήκευση
    Επιθυμείτε τη συνέχεια;

en: Warning
el: Προειδοποίηση

en: Show %1 Toolbar
el: Εμφάνιση γραμμής εργαλείων %1

en: Hide %1 Toolbar
el: Απόκρυψη της γραμμής εργαλείων %1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_openExistingButton)
en: Open Existing Document
el: Άνοιγμα υπάρχοντος εγγράφου

en: Recent Documents
el: Πρόσφατα έγγραφα

en: Custom Document
el: Προσαρμοσμένο έγγραφο

en: Stop
el: Σταμάτημα

en: Printing
el: Εκτύπωση

en: Printing done
el: Τέλος εκτύπωσης

en: Close
el: Κλείσιμο

en: Stopped
el: Σταμάτησε

en: Open This Document
el: Άνοιγμα αυτού του εγγράφου

[ctx: File modification date and time. %1 is date time]
en: <tr><td><b>Modified:</b></td><td>%1</td></tr>
el: <tr><td><b>Τροποποιήθηκε:</b></td><td>%1</td></tr>

[ctx: File access date and time. %1 is date time]
en: <tr><td><b>Accessed:</b></td><td>%1</td></tr>
el: <tr><td><b>Προσπελάστηκε:</b></td><td>%1</td></tr>

en: Show Guides
el: Εμφάνιση οδηγών

en: Shows or hides guides
el: Εμφάνιση ή απόκρυψη οδηγών

en: Create Template
el: Δημιουργία προτύπου

[ctx: Template name]
en: Name:
el: Όνομα:

en: Group:
el: Ομάδα:

en: &Add Group...
el: &Προσθήκη ομάδας...

en: &Remove
el: Α&φαίρεση

en: Picture
el: Εικόνα

en: &Preview
el: &Προεπισκόπηση

en: Custom:
el: Προσαρμοσμένο:

en: &Select...
el: &Επιλογή...

en: Use the new template as default
el: Χρήση του νέου προτύπου ως προκαθορισμένο

en: Do you really want to overwrite the existing '%1' template?
el: Επιθυμείτε πραγματικά την αντικατάσταση στο υπάρχον πρότυπο '%1';

en: Add Group
el: Προσθήκη ομάδας

en: Enter group name:
el: Εισάγετε το όνομα ομάδας:

en: This name is already used.
el: Αυτό το όνομα χρησιμοποιείται ήδη.

en: Do you really want to remove that group?
el: Επιθυμείτε πραγματικά την αφαίρεση αυτής της ομάδας;

en: Remove Group
el: Αφαίρεση ομάδας

en: Do you really want to remove that template?
el: Επιθυμείτε πραγματικά να αφαιρέσετε αυτό το πρότυπο;

en: Remove Template
el: Αφαίρεση προτύπου

en: Could not load picture.
el: Δεν ήταν δυνατή η φόρτωση της εικόνας.

en: No picture available.
el: Καμία διαθέσιμη εικόνα.

en: Use This Template
el: Χρήση αυτού του προτύπου

en: Version
el: Έκδοση

en: Date & Time
el: Ημερομηνία & ώρα

en: Saved By
el: Αποθηκεύτηκε από

en: Comment
el: Σχόλιο

en: &Add
el: &Προσθήκη

en: &Modify
el: Τρ&οποποίηση

en: &Open
el: Ά&νοιγμα

en: A new version could not be added
el: Αδυναμία προσθήκης μιας νέας έκδοσης

en: Date: %1
el: Ημερομηνία: %1

en: Active Author Profile
el: Ενεργό προφίλ συγγραφέα

[ctx: choice for author profile]
en: Anonymous
el: Ανώνυμο

en: Default Author Profile
el: Προκαθορισμένο προφίλ συγγραφέα

en: Unknown
el: Άγνωστο

en: No store backend
el: Χωρίς σύστημα υποστήριξης αποθήκευσης

en: Parsing error in the main document at line %1, column %2
    Error message: %3
el: Σφάλμα ανάλυσης στο κύριο έγγραφο στη γραμμή %1, στήλη %2
    Μήνυμα σφάλματος: %3

[ctx: Page size]
en: Screen
el: Οθόνη

[ctx: Page size]
en: Custom
el: Προσαρμοσμένο

en: Millimeters (mm)
el: Χιλιοστά (mm)

en: Centimeters (cm)
el: Εκατοστά (cm)

en: Decimeters (dm)
el: Δέκατα (dm)

en: Inches (in)
el: Ίντσες (in)

en: Pica (pi)
el: Πίκα (pi)

en: Cicero (cc)
el: Σίσερο (cc)

en: Points (pt)
el: Σημεία (pt)

en: Pixels (px)
el: Εικονοστοιχεία (px)

en: Unsupported unit
el: Μη υποστηριζόμενη μονάδα

[ctx: (qtundo-format)]
en: Change master slide
el: Τροποποίηση πρωτότυπης διαφάνειας

[ctx: (qtundo-format)]
en: Change master page
el: Τροποποίηση πρωτότυπης σελίδας

[ctx: (qtundo-format)]
en: Set Page Layout
el: Ορισμός σελιδοποίησης

[ctx: (qtundo-format)]
en: Display master background
el: Εμφάνιση πρωτότυπου φόντου

[ctx: (qtundo-format)]
en: Display slide background
el: Εμφάνιση φόντου διαφάνειας

[ctx: (qtundo-format)]
en: Display page background
el: Εμφάνιση φόντου σελίδας

[ctx: (qtundo-format)]
en: Show master shapes
el: Εμφάνιση πρωτότυπων σχημάτων

[ctx: (qtundo-format)]
en: Hide master shapes
el: Απόκρυψη πρωτότυπων σχημάτων

[ctx: (qtundo-format)]
en: Delete slide | Delete slides
el[0]: Διαγραφή διαφάνειας
el[1]: Διαγραφή διαφανειών

[ctx: (qtundo-format)]
en: Delete page | Delete pages
el[0]: Διαγραφή σελίδας
el[1]: Διαγραφή σελίδων

[ctx: (qtundo-format)]
en: Insert slide
el: Εισαγωγή διαφάνειας

[ctx: (qtundo-format)]
en: Insert page
el: Εισαγωγή σελίδας

[ctx: (qtundo-format)]
en: Move slide | Move slides
el[0]: Μετακίνηση διαφάνειας
el[1]: Μετακίνηση διαφανειών

[ctx: (qtundo-format)]
en: Move page | Move pages
el[0]: Μετακίνηση σελίδας
el[1]: Μετακίνηση σελίδων

en: Configure
el: Διαμόρφωση

[ctx: @title:tab Document settings page]
en: Document
el: Έγγραφο

[ctx: @title:tab Author page]
en: Author
el: Συγγραφέας

en: Author
el: Συγγραφέας

en: Select a master slide design:
el: Επιλέξτε σχέδιο πρωτότυπης διαφάνειας:

en: Master Slide
el: Κύρια διαφάνεια

en: Select a master page design:
el: Επιλέξτε σχέδιο πρωτότυπης σελίδας:

en: Master Page
el: Πρωτότυπη σελίδα

en: Slide %1
el: Σλάιντ %1

en: Page  %1
el: Σελίδα %1

en: Layer
el: Στρώμα

en: Group
el: Ομάδα

en: Shape
el: Σχήμα

en: Slide
el: Διαφάνεια

en: Visible
el: Ορατό

en: Locked
el: Κλειδωμένο

[ctx: (qtundo-format)]
en: Reparent shapes
el: Αναταξινόμηση σχημάτων

en: &Move Here
el: &Μετακίνηση εδώ

en: &Copy Here
el: Αντι&γραφή εδώ

en: C&ancel
el: &Ακύρωση

en: Add a new slide or layer
el: Προσθήκη νέας διαφάνειας ή στρώματος

en: Add a new page or layer
el: Προσθήκη νέας σελίδας ή στρώματος

en: Page
el: Σελίδα

en: Delete selected objects
el: Διαγραφή επιλεγμένων αντικειμένων

en: Raise selected objects
el: Ανύψωση επιλεγμένων αντικειμένων

en: Lower selected objects
el: Βύθιση επιλεγμένων αντικειμένων

en: Minimal View
el: Ελάχιστη προβολή

en: Detailed View
el: Λεπτομερής προβολή

en: Thumbnail View
el: Προβολή προεπισκόπησης

en: View mode
el: Λειτουργία προβολής

en: Enter the name of the new layer:
el: Εισαγάγετε το όνομα του νέου στρώματος:

en: New Layer
el: Νέο στρώμα

en: New layer
el: Νέο στρώμα

[ctx: (qtundo-format)]
en: Create Layer
el: Δημιουργία στρώματος

[ctx: (qtundo-format)]
en: Delete Layer
el: Διαγραφή στρώματος

en: Could not delete all layers. At least one layer is required.
el: Αδυναμία διαγραφής όλων των στρωμάτων. Απαιτείται τουλάχιστον η ύπαρξη ενός.

en: Error deleting layers
el: Σφάλμα διαγραφής στρωμάτων

en: Add a new slide
el: Προσθήκη νέας διαφάνειας

en: Add a new page
el: Προσθήκη νέας σελίδας

en: Cut
el: Αποκοπή

en: Copy
el: Αντιγραφή

en: Paste
el: Επικόλληση

en: Page %1
el: Σελίδα %1

[ctx: (qtundo-format)]
en: Paste Slide | Paste Slides
el[0]: Επικόλληση διαφάνειας
el[1]: Επικόλληση διαφανειών

[ctx: (qtundo-format)]
en: Paste Page | Paste Pages
el[0]: Επικόλληση σελίδας
el[1]: Επικόλληση σελίδων

en: Tools
el: Εργαλεία

en: D&elete
el: &Διαγραφή

en: Snap to Grid
el: Προσαρμογή στον κάνναβο

en: Show Master Pages
el: Εμφάνιση πρωτότυπων σελίδων

en: Show Rulers
el: Εμφάνιση κανόνων

en: Show/hide the view's rulers
el: Εμφάνιση/απόκρυψη κανόνων της προβολής

en: Insert Page
el: Εισαγωγή σελίδας

en: Insert a new page after the current one
el: Εισαγωγή μιας νέας σελίδας μετά την τρέχουσα

en: Copy Page
el: Αντιγραφή σελίδας

en: Copy the current page
el: Αντιγραφή της τρέχουσας σελίδας

en: Delete Page
el: Διαγραφή σελίδας

en: Delete the current page
el: Διαγραφή της τρέχουσας σελίδας

en: Master Page...
el: Πρωτότυπη σελίδα...

en: Page Layout...
el: Σελιδοποίηση...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, variables)
en: Variable
el: Μεταβλητή

en: Import Document...
el: Εισαγωγή εγγράφου...

en: Configure...
el: Διαμόρφωση...

en: Import Slideshow
el: Εισαγωγή παρουσίασης διαφανειών

en: Could not import
    %1
el: Αδυναμία εισαγωγής
    %1

[ctx: (qtundo-format)]
en: Change page layout
el: Τροποποίηση σελιδοποίησης

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, backgroundImage)
en: Set image ...
el: Ορισμός εικόνας ...

en: Background
el: Φόντο

en: Page Background
el: Φόντο σελίδας

en: Page Design
el: Σχέδιο σελίδας

en: Slide Design
el: Σχέδιο διαφάνειας

en: Use background of master page
el: Χρήση φόντου κύριας σελίδας

en: Use background of master slide
el: Χρήση φόντου κύριας διαφάνειας

en: Display shapes of master page
el: Εμφάνιση σχημάτων κύριας σελίδας

en: Display shapes of master slide
el: Εμφάνιση σχημάτων κύριας διαφάνειας

[ctx: (qtundo-format)]
en: Change slide background image
el: Τροποποίηση εικόνας φόντου διαφάνειας

[ctx: (qtundo-format)]
en: Change page background image
el: Τροποποίηση εικόνας φόντου σελίδας

en: Master Slide %1/%2
el: Κύρια διαφάνεια %1/%2

en: Slide %1/%2
el: Διαφάνεια %1/%2

en: Master Page %1/%2
el: Κύρια σελίδα %1/%2

en: Page %1/%2
el: Σελίδα %1/%2

en: Clear
el: Καθαρισμός

en: Subtract
el: Αφαίρεση

en: Multiply
el: Πολλαπλασιασμός

en: Alpha mask
el: Μάσκα άλφα

en: Alpha
el: Άλφα

en: Undefined operation in the alpha color space
el: Ακαθόριστη λειτουργία στον άλφα χρωματικό χώρο

en: L*a*b* (16-bit integer/channel, unmanaged)
el: L*a*b* (16-bit ακέραιος/κανάλι, χωρίς διαχείριση)

en: Lightness
el: Χρωματική έκταση

en: RGB (16-bit integer/channel, unmanaged)
el: RGB 16-bit ακέραιος/κανάλι, χωρίς διαχείριση)

en: RGB (8-bit integer/channel, unmanaged)
el: RGB 8-bit ακέραιος/κανάλι, χωρίς διαχείριση)

en: Blue
el: Μπλε

en: Green
el: Πράσινο

en: Red
el: Κόκκινο

en: Undefined operation in the %1 space
el: Ακαθόριστη λειτουργία στον %1 χώρο

en: Undefined operation in the %1 color space
el: Ακαθόριστη λειτουργία στον %1 χρωματικό χώρο

en: Simple Color Conversion Engine
el: Απλή μηχανή μετατροπών χρώματος

en: Alpha darken
el: Σκοτεινό άλφα

en: Behind
el: Πίσω

en: Dissolve
el: Διάλυση

en: Erase
el: Σβήσιμο

en: Normal
el: Κανονική

en: Overlay
el: Επικάλυψη

en: Grain Merge
el: Συγχώνευση κόκκων

en: Grain Extract
el: Εξαγωγή κόκκων

en: Hard Mix
el: Σκληρή μίξη

en: Geometric Mean
el: Γεωμετρικός μέσος

en: Parallel
el: Παράλληλο

en: Screen
el: Οθόνη

en: Color Dodge
el: Ελιγμός χρώματος

en: Linear Dodge
el: Γραμμικός ελιγμός

en: Lighten
el: Φωτεινότερο

en: Hard Light
el: Σκληρός φωτισμός

en: Soft Light (SVG)
el: Απαλός φωτισμός (SVG)

en: Soft Light (Photoshop)
el: Απαλός φωτισμός (Photoshop)

en: Gamma Light
el: Φωτισμός γάμμα

en: Vivid Light
el: Ζωηρός φωτισμός

en: Pin Light
el: Βελονωτός φωτισμός

en: Linear Light
el: Γραμμικός φωτισμός

en: Color Burn
el: Χρωματικό κάψιμο

en: Linear Burn
el: Γραμμικό κάψιμο

en: Darken
el: Πιο σκοτεινό

en: Gamma Dark
el: Σκοτεινό γάμμα

en: Addition
el: Προσθήκη

en: Inversed-Subtract
el: Ανεστραμμένη-αφαίρεσης

en: Divide
el: Διαίρεση

en: Arcus Tangent
el: Εφαπτομένη

en: Difference
el: Διαφορά

en: Exclusion
el: Εξαίρεση

en: Equivalence
el: Ισοδυναμία

en: Additive-Subtractive
el: Προσθετικό-Αφαιρετικό

en: Copy Red
el: Αντιγραφή Κόκκινου

en: Copy Green
el: Αντιγραφή πράσινου

en: Copy Blue
el: Αντιγραφή μπλε

en: Color
el: Χρώμα

en: Hue
el: Απόχρωση

en: Saturation
el: Κορεσμός

en: Increase Saturation
el: Αύξηση κορεσμού

en: Decrease Saturation
el: Μείωση κορεσμού

en: Luminosity
el: Φωτεινότητα

en: Increase Luminosity
el: Αύξηση φωτεινότητας

en: Decrease Luminosity
el: Μείωση φωτεινότητας

en: Color HSI
el: Χρώμα HSI

en: Hue HSI
el: Απόχρωση HSI

en: Saturation HSI
el: Κορεσμός HSI

en: Increase Saturation HSI
el: Αύξηση κορεσμού HSI

en: Decrease Saturation HSI
el: Μείωση κορεσμού HSI

en: Intensity
el: Ένταση

en: Increase Intensity
el: Αύξηση έντασης

en: Decrease Intensity
el: Μείωση έντασης

en: Color HSL
el: Χρώμα HSL

en: Hue HSL
el: Απόχρωση HSL

en: Saturation HSL
el: Κορεσμός HSL

en: Increase Saturation HSL
el: Αύξηση κορεσμού HSL

en: Decrease Saturation HSL
el: Μείωση κορεσμού HSL

en: Increase Lightness
el: Αύξηση χρωματικής έκτασης

en: Decrease Lightness
el: Μείωση χρωματικής έκτασης

en: Color HSV
el: Χρώμα HSV

en: Hue HSV
el: Απόχρωση HSV

en: Saturation HSV
el: Κορεσμός HSV

en: Increase Saturation HSV
el: Αύξηση κορεσμού HSV

en: Decrease Saturation HSV
el: Μείωση κορεσμού HSV

en: Value
el: Αξία

en: Increase Value
el: Αύξηση αξίας

en: Decrease Value
el: Μείωση αξίας

en: Generic RGB Histogram
el: Γενικευμένο ιστόγραμμα RGB

en: L*a*b* Histogram
el: Ιστόγραμμα L*a*b*

en: Generic L*a*b* Histogram
el: Γενικευμένο ιστόγραμμα L*a*b*

en: Grayscale
el: Διαβάθμιση του γκρι

en: Grayscale (without transparency)
el: Διαβάθμιση του γκρι (χωρίς διαφάνεια)

en: 8 Bits
el: 8 Bit

en: 16 Bits
el: 16 Bit

en: 16 Bits Float
el: 16 Bits κινητής υποδιαστολής

en: 32 Bits Float
el: 32 Bits κινητής υποδιαστολής

en: 64 Bits Float
el: 64 Bits κινητής υποδιαστολής

en: Arithmetic
el: Αριθμητικό

en: Negative
el: Αρνητικό

en: Mix
el: Μίξη

en: Inverse Subtract
el: Αντιστροφή αφαίρεσης

en: Burn
el: Κάψιμο

en: Additive Subtractive
el: Προσθετικό Αφαιρετικό

en: Alpha Darken
el: Σκοτεινό άλφα

en: SVG Gradient
el: Διαβάθμιση SVG

en: Select the object you want to reference
el: Επιλέξτε το αντικείμενο που επιθυμείτε αναφορά

en: Reference
el: Αναφορά

en: Set For All Existing
el: Ορισμός για όλα τα υφιστάμενα

[ctx: statement is an Rdf related term]
en: <qt>Edits will be lost.<p>There is %1 invalid statement left.</qt> | <qt>Edits will be lost.<p>There are %1 invalid statements left.</qt>
el[0]: <qt>Οι αλλαγές θα χαθούν.<p>Έχει απομείνει %1 μη έγκυρη πρόταση.</qt>
el[1]: <qt>Οι αλλαγές θα χαθούν.<p>Έχουν απομείνει %1 μη έγκυρες προτάσεις.</qt>

[ctx: statement is an Rdf related term]
en: Discard invalid statements?
el: Να απορριφθούν οι μη έγκυρες προτάσεις;

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: Triples
el: Τριπλά

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, newStylesheet) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, newTripleButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, newNamespaceButton)
en: new
el: νέο

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, copyTripleButton)
en: copy
el: αντιγραφή

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, deleteStylesheet) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, deleteTripleButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, deleteNamespaceButton)
en: delete
el: διαγραφή

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_2)
en: Namespaces
el: Πεδία ορισμού ονομάτων

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_namespaceView)
en: Prefix
el: Πρόθεμα

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_namespaceView)
en: Namespace
el: Πεδίο ορισμού ονομάτων

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_3)
en: Semantic
el: Σημασιολογικό

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_sparqlExecute)
en: Execute
el: Εκτέλεση

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_5)
en: Stylesheets
el: Φύλλα αισθητικής επικάλυψης

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Set the default stylesheet for Semantic objects in this document. New RDF objects will use this stylesheet automatically. The buttons allow you to set the stylesheet for all existing semantic objects to the new default stylesheet as well.
el: Προσδιορίστε το προκαθορισμένο φύλλο αισθητικής επικάλυψης για σημασιολογικά αντικείμενα σε αυτό το έγγραφο. Νέα αντικείμενα RDF θα χρησιμοποιήσουν αυτό το φύλλο αυτόματα. Τα κουμπιά σάς επιτρέπουν να ορίσετε το φύλλο για όλα τα αντικείμενα σημασιολογίας στο νέο προκαθορισμένο.

en: Apply Stylesheet
el: Εφαρμογή φύλλου αισθητικής επικάλυψης

en: System
el: Σύστημα

en: User
el: Χρήστης

en: Reapply Current
el: Επανεφαρμογή τρέχοντος

en: Disassociate
el: Αποσύνδεση

en: Edit %1
el: Επεξεργασία %1

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Stylesheet Definition
el: Ορισμός φύλλου αισθητικής επικάλυψης

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Variables Available
el: Διαθέσιμες μεταβλητές

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, variables)
en: Description
el: Περιγραφή

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, stylesheets)
en: Stylesheet Name
el: Όνομα φύλλου αισθητικής επικάλυψης

en: Empty
el: Κενό

en: Literal
el: Κυριόλεκτο

en: Blank
el: Κενό

en: Valid
el: Έγκυρο

en: Subject
el: Θέμα

en: Predicate
el: Κατηγόρημα

en: Object
el: Αντικείμενο

en: Obj Type
el: Τύπος αντ

en: Stored In
el: Αποθηκευμένο στο

en: This document contains an unknown checksum. When you give a password it might not be verified.
el: Αυτό το έγγραφο περιέχει ένα άγνωστο άθροισμα ελέγχου. Όταν εισάγετε έναν κωδικό μπορεί να μη γίνει επαλήθευση.

en: This document contains an unknown encryption method. Some parts may be unreadable.
el: Αυτό το έγγραφο περιέχει άγνωστη μέθοδο κρυπτογράφησης. Μερικά τμήματά του δε θα είναι αναγνώσιμα.

en: This document contains incomplete encryption data. Some parts may be unreadable.
el: Αυτό το έγγραφο περιέχει μη ολοκληρωμένη μέθοδο κρυπτογράφησης. Μερικά τμήματά του δε θα είναι αναγνώσιμα.

en: QCA has currently no support for SHA1 or PBKDF2 using SHA1. The document can not be opened.
el: Το QCA δεν έχει για την ώρα υποστήριξη SHA1 ή PBKDF2 με χρήση SHA1. Αδυναμία ανοίγματος του εγγράφου.

en: The manifest file seems to be corrupted. It cannot be modified and the document will remain unreadable. Please try and save the document again to prevent losing your work.
el: Το αρχείο δήλωσης φαίνεται να είναι κατεστραμμένο. Δεν μπορεί να γίνει τροποποίηση και το έγγραφο θα παραμείνει μη αναγνώσιμο. Παρακαλώ δοκιμάστε την αποθήκευση του εγγράφου ξανά για την αποφυγή απώλειας της εργασίας σας.

en: The manifest file cannot be written. The document will remain unreadable. Please try and save the document again to prevent losing your work.
el: Το αρχείο δήλωσης φαίνεται δεν μπορεί να γραφτεί. Το έγγραφο θα παραμείνει μη αναγνώσιμο. Παρακαλώ δοκιμάστε την αποθήκευση του εγγράφου ξανά για την αποφυγή απώλειας της εργασίας σας.

en: Please enter the password to open this file.
el: Παρακαλώ εισάγετε των κωδικό για το άνοιγμα αυτού του αρχείου.

en: Please enter the password to encrypt the document with.
el: Παρακαλώ εισάγετε τον κωδικό για την αποκρυπτογράφηση του εγγράφου.

en: Do you want to save the password?
el: Επιθυμείτε την αποθήκευση του κωδικού;

en: The directory mode is not supported for remote locations.
el: Η λειτουργία καταλόγου δεν υποστηρίζεται για απομακρυσμένες τοποθεσίες.

en: Calligra Storage
el: Αποθήκη Calligra

[ctx: (qtundo-format)]
en: Change List
el: Αλλαγή λίστας

[ctx: (qtundo-format)]
en: Change Styles
el: Αλλαγή στιλ

[ctx: (qtundo-format)]
en: Delete
el: Διαγραφή

en: Key Press
el: Πάτημα πλήκτρου

en: Delete
el: Διαγραφή

[ctx: (qtundo-format)]
en: Text
el: Κείμενο

[ctx: (qtundo-format)]
en: Delete Column
el: Διαγραφή στήλης

[ctx: (qtundo-format)]
en: Delete Row
el: Διαγραφή γραμμής

[ctx: (qtundo-format)]
en: Insert Footnote
el: Εισαγωγή υποσημείωσης

[ctx: (qtundo-format)]
en: Insert Endnote
el: Εισαγωγή σημείωσης τέλους

[ctx: (qtundo-format)]
en: Insert Column Right
el: Εισαγωγή στήλης δεξιά

[ctx: (qtundo-format)]
en: Insert Column Left
el: Εισαγωγή στήλης αριστερά

[ctx: (qtundo-format)]
en: Insert Row Below
el: Εισαγωγή γραμμής κάτω

[ctx: (qtundo-format)]
en: Insert Row Above
el: Εισαγωγή γραμμής επάνω

[ctx: (qtundo-format)]
en: Change List Numbering
el: Τροποποίηση αρίθμησης λίστας

[ctx: (qtundo-format)]
en: Direct Paragraph Formatting
el: Άμεση διαμόρφωση παραγράφων

[ctx: (qtundo-format)]
en: Adjust Column Width
el: Προσαρμογή πλάτους στήλης

[ctx: (qtundo-format)]
en: Adjust Row Height
el: Προσαρμογή ύψους γραμμής

[ctx: (qtundo-format)]
en: Paste As Text
el: Επικόλληση ως κείμενο

[ctx: (qtundo-format)]
en: Paste
el: Επικόλληση

en: Index Reference
el: Αναφορά ευρετηρίου

en: Text Reference
el: Αναφορά κειμένου

en: Please create an index to reference first.
el: Δημιουργήστε πρώτα ευρετήριο για αναφορά.

en: Select the index you want to reference
el: Επιλέξτε το ευρετήριο που επιθυμείτε αναφορά

en: Found 1 match | Found %1 matches
el[0]: Βρέθηκε 1 ταίριασμα
el[1]: Βρέθηκαν %1 ταιριάσματα

en: Found no match
el: Δεν βρέθηκε ταίριασμα

en: Found no match
    
    No text was replaced
el: Δε βρέθηκε ταίριασμα
    
    Δεν αντικαταστάθηκε κείμενο

en: 1 replacement made | %1 replacements made
el[0]: Έγινε 1 αντικατάσταση
el[1]: Έγιναν %1 αντικαταστάσεις

en: Replace %1 with %2?
el: Αντικατάσταση %1 με %2;

[ctx: Underline Style]
en: None
el: Κανένα

[ctx: Underline Style]
en: Single
el: Μονό

[ctx: Underline Style]
en: Double
el: Διπλό

[ctx: (qtundo-format)]
en: New Paragraph
el: Νέα παράγραφος

[ctx: (qtundo-format)]
en: Add Bookmark
el: Προσθήκη σελιδοδείκτη

[ctx: (qtundo-format)]
en: Add Annotation
el: Προσθήκη σημείωσης

[ctx: (qtundo-format)]
en: Insert Index
el: Εισαγωγή ευρετηρίου

[ctx: (qtundo-format)]
en: Insert Variable
el: Εισαγωγή μεταβλητής

[ctx: (qtundo-format)]
en: Insert Break
el: Εισαγωγή διακοπής

[ctx: (qtundo-format)]
en: Insert Table
el: Εισαγωγή πίνακα

[ctx: (qtundo-format)]
en: Merge Cells
el: Συγχώνευση κελιών

[ctx: (qtundo-format)]
en: Split Cells
el: Διαίρεση κελιών

[ctx: (qtundo-format)]
en: Adjust Table Width
el: Προσαρμογή πλάτους πίνακα

[ctx: (qtundo-format)]
en: Change Border Formatting
el: Αλλαγή διαμόρφωσης ορίων

[ctx: (qtundo-format)]
en: Insert Table Of Contents
el: Εισαγωγή πίνακα περιεχομένων

[ctx: (qtundo-format)]
en: Modify Table Of Contents
el: Τροποποίηση πίνακα περιεχομένων

[ctx: (qtundo-format)]
en: Insert Bibliography
el: Εισαγωγή βιβλιογραφίας

[ctx: (qtundo-format)]
en: Add Citation
el: Προσθήκη παράθεσης

[ctx: (qtundo-format)]
en: Typing
el: Πληκτρολόγηση

[ctx: (qtundo-format)]
en: Bold
el: Έντονα

[ctx: (qtundo-format)]
en: Italic
el: Πλάγια

[ctx: (qtundo-format)]
en: Underline
el: Υπογράμμιση

[ctx: (qtundo-format)]
en: Strike Out
el: Επιγράμμιση

[ctx: (qtundo-format)]
en: Change Alignment
el: Αλλαγή στοίχισης

[ctx: (qtundo-format)]
en: Set Vertical Alignment
el: Ορισμός κατακόρυφης στοίχισης

[ctx: (qtundo-format)]
en: Decrease Indent
el: Μείωση εσοχής

[ctx: (qtundo-format)]
en: Increase Indent
el: Αύξηση εσοχής

[ctx: (qtundo-format)]
en: Decrease font size
el: Μείωση μεγέθους γραμματοσειράς

[ctx: (qtundo-format)]
en: Increase font size
el: Αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς

[ctx: (qtundo-format)]
en: Set Font
el: Ορισμός γραμματοσειράς

[ctx: (qtundo-format)]
en: Set Font Size
el: Ορισμός μεγέθους γραμματοσειράς

[ctx: (qtundo-format)]
en: Set Background Color
el: Ορισμός χρώματος φόντου

[ctx: (qtundo-format)]
en: Set Text Color
el: Ορισμός χρώματος κειμένου

[ctx: (qtundo-format)]
en: Set Character Style
el: Ορισμός στιλ χαρακτήρων

[ctx: (qtundo-format)]
en: Set Paragraph Style
el: Ορισμός στιλ παραγράφων

[ctx: (qtundo-format)]
en: Formatting
el: Γίνεται διαμόρφωση

en: Default
el: Προκαθορισμένο

en: Opacity
el: Αδιαφάνεια

en: Recent:
el: Πρόσφατο:

en: Add / Remove Colors...
el: Προσθήκη / αφαίρεση χρωμάτων...

en: Add new author profile (starts out as a copy of current)
el: Προσθήκη νέου προφίλ συγγραφέα (ξεκινά ως αντίγραφο το τρέχοντος)

en: Delete the author profile
el: Διαγραφή του προφίλ συγγραφέα

en: Name (not duplicate or blank name):
el: Όνομα (όχι διπλό ή κενό όνομα):

en: Name of Profile
el: Όνομα προφίλ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fullNameLabel)
en: Name:
el: Όνομα:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblInitialsDesc)
en: Initials:
el: Αρχικά:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblTitleDesc)
en: Title:
el: Τίτλος:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblPositionDesc)
en: Position:
el: Θέση:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblCompanyDesc)
en: Company:
el: Εταιρεία:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblEmailDesc)
en: Email:
el: Ηλ. αλληλογραφία:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblPhoneHome)
en: Telephone (home):
el: Τηλέφωνο (Οικίας):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblPhoneWork)
en: Telephone (work):
el: Τηλέφωνο (εργασίας):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblFaxDesc)
en: Fax:
el: Φαξ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblStreetDesc)
en: Street:
el: Οδός:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblPostalDesc)
en: Postal code:
el: Ταχυδρομικός κώδικας:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblCityDesc)
en: City:
el: Πόλη:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblCountryDesc)
en: Country:
el: Χώρα:

en: Import Data
el: Εισαγωγή δεδομένων

[ctx: Descriptive encoding name]
en: Recommended ( %1 )
el: Προτείνεται ( %1 )

[ctx: Descriptive encoding name]
en: Locale ( %1 )
el: Εντοπιότητα ( %1 )

[ctx: Descriptive encoding name]
en: Other ( %1 )
el: Άλλη ( %1 )

en: Generic
el: Γενικευμένο

en: Text
el: Κείμενο

en: Date
el: Ημερομηνία

en: Currency
el: Νόμισμα

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_comboQuote)
en: None
el: Καμία

en: Please check the ranges you specified. The start value must be lower than the end value.
el: Παρακαλώ ελέγξτε τα όρια που θέσατε. Η αρχική τιμή πρέπει να είναι μικρότερη από την τελική.

en: Cannot find encoding: %1
el: Δεν βρέθηκε η κωδικοποίηση: %1

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, m_dataTab)
en: Data
el: Δεδομένα

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_3)
en: E&ncoding:
el: &Κωδικοποίηση:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_firstRowHeader)
en: First row contains headers
el: Η πρώτη γραμμή περιέχει κεφαλίδες

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_firstColHeader)
en: First column contains headers
el: Η πρώτη στήλη περιέχει κεφαλίδες

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, m_formatTab)
en: Format
el: Τύπος

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_delimiterBox)
en: Delimiter
el: Οριοθέτης

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_radioComma)
en: Comma
el: Κόμμα

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_radioSemicolon)
en: Semicolon
el: Ερωτηματικό

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_radioOther)
en: Other
el: Άλλο

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_radioTab)
en: Tabulator
el: Στηλοθέτης

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label2)
en: Text&quote:
el: Κείμενο &παράθεση:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label3)
en: Decimal symbol:
el: Σύμβολο δεκαδικών:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label4)
en: Thousands separator:
el: Διαχωριστικό χιλιάδων:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_ignoreDuplicates)
en: Ignore duplicate delimiters
el: Παράβλεψη διπλών οριοθετών

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label1)
en: &Format:
el: &Τύπος:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, m_rangesTab)
en: Ranges
el: Διαστήματα

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_updateButton)
en: Update
el: Ενημέρωση

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel3_2)
en: Import columns:
el: Εισαγωγή στηλών:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel3)
en: Import lines:
el: Εισαγωγή γραμμών:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: to
el: έως

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pbEncrypt)
en: &Encrypt
el: &Κρυπτογράφηση

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblKeywordsDesc)
en: Keywords:
el: Λέξεις κλειδιά:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblSubjectDesc)
en: Subject:
el: Θέμα:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblLastPrintedDesc)
en: Last printed:
el: Τελευταία εκτύπωση:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblEditingDesc)
en: Total editing time:
el: Συνολικός χρόνος επεξεργασίας:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblEncryptedDesc)
en: Encryption:
el: Κρυπτογράφηση:

[ctx: Document title]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblTitleDesc)
en: Title:
el: Τίτλος:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblRevisionDesc)
en: Revision number:
el: Αριθμός αναθεώρησης:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblModifiedDesc)
en: Modified:
el: Τροποποιήθηκε:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lbCommentsDesc)
en: Comments:
el: Σχόλια:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblCreatedDesc)
en: Created:
el: Δημιουργήθηκε:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, filePathInfoLabel)
en: Path:
el: Διαδρομή:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pbReset)
en: &Reset
el: &Επαναφορά

en: General
el: Γενικά

en: Last saved by
el: Τελευταία αποθηκευμένο με

en: Use ';' (Example: Office;KDE;Calligra)
el: Χρησιμοποιήστε το ';' (Παράδειγμα: Office;KDE;Calligra)

en: This document will be decrypted
el: Το έγγραφο αυτό θα αποκρυπτογραφηθεί

en: Do not decrypt
el: Να μην αποκρυπτογραφηθεί

en: This document is encrypted
el: Το έγγραφο αυτό είναι κρυπτογραφημένο

en: D&ecrypt
el: Α&ποκρυπτογράφηση

en: This document will be encrypted.
el: Το έγγραφο αυτό θα κρυπτογραφηθεί.

en: Do not encrypt
el: Να μην κρυπτογραφηθεί

en: This document is not encrypted
el: Το έγγραφο αυτό δεν είναι κρυπτογραφημένο

en: This document does not support encryption
el: Το έγγραφο αυτό δεν υποστηρίζει κρυπτογράφηση

en: <qt>Decrypting the document will remove the password protection from it.<p>Do you still want to decrypt the file?</qt>
el: <qt>Η αποκρυπτογράφηση του εγγράφου θα αφαιρέσει την προστασία κωδικού από αυτό.<p>Επιθυμείτε ακόμη την αποκρυπτογράφηση του αρχείου;</qt>

en: Confirm Decrypt
el: Επιβεβαίωση αποκρυπτογράφησης

en: Decrypt
el: Αποκρυπτογράφηση

en: <qt>Your document could not be saved automatically.<p>To complete the decryption, please save the document.</qt>
el: <qt>Το έγγραφό σας δεν μπορεί να αποθηκευτεί αυτόματα.<p> Για την ολοκλήρωση της αποκρυπτογράφησης, παρακαλώ αποθηκεύστε το έγγραφο.</qt>

en: Save Document
el: Αποθήκευση εγγράφου

en: <qt>The document has been changed since it was opened. To complete the decryption the document needs to be saved.<p>Do you want to save the document now?</qt>
el: <qt>Το έγγραφο τροποποιήθηκε από το τελευταίο άνοιγμά του. Για την ολοκλήρωση της αποκρυπτογράφησης, το έγγραφο πρέπει να αποθηκευτεί.<p>Επιθυμείτε τώρα την αποθήκευση του εγγράφου;</qt>

en: <qt>The document is currently saved as %1. The document needs to be changed to <b>OASIS OpenDocument</b> to be encrypted.<p>Do you want to change the file to OASIS OpenDocument?</qt>
el: <qt>Το έγγραφο αποθηκεύτηκε ως %1. Χρειάζεται να μετατραπεί σε <b>OASIS OpenDocument</b> για να κρυπτογραφηθεί.<p>Επιθυμείτε τη μετατροπή του σε αρχείο OASIS OpenDocument;</qt>

en: Change Filetype
el: Αλλαγή τύπου αρχείου

en: Change
el: Αλλαγή

en: <qt>Your document could not be saved automatically.<p>To complete the encryption, please save the document.</qt>
el: <qt>Το έγγραφό σας δεν μπορεί να αποθηκευτεί αυτόματα.<p> Για την ολοκλήρωση της κρυπτογράφησης, παρακαλώ αποθηκεύστε το έγγραφο.</qt>

en: <qt>The document has been changed since it was opened. To complete the encryption the document needs to be saved.<p>Do you want to save the document now?</qt>
el: <qt>Το έγγραφο τροποποιήθηκε από το τελευταίο άνοιγμά του. Για την ολοκλήρωση της κρυπτογράφησης, το έγγραφο πρέπει να αποθηκευτεί.<p>Επιθυμείτε τώρα την αποθήκευση του εγγράφου;</qt>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, remove)
en: Remove
el: Αφαίρεση

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, open)
en: Open palette
el: Άνοιγμα παλέτας

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, save)
en: Save palette
el: Αποθήκευση παλέτας

en: Add Color To Palette
el: Προσθήκη χρώματος στην παλέτα

en: Color name:
el: Όνομα χρώματος:

en: Cannot write to palette file %1. Maybe it is read-only.
el: Αδυναμία εγγραφής του αρχείου παλέτας %1. Ίσως είναι μόνο για ανάγνωση.

en: Palette
el: Παλέτα

en: Add/Remove Colors
el: Προσθήκη/αφαίρεση χρωμάτων

[ctx: No stroke or fill]
en: None
el: Κανένα

[ctx: Solid color stroke or fill]
en: Solid
el: Συμπαγές

en: Gradient
el: Διαβάθμιση

en: Pattern
el: Μοτίβο

en: Change the filling color
el: Αλλαγή χρώματος γέμισης

en: Icon and Text
el: Εικονίδιο και κείμενο

en: Icon only
el: Εικονίδιο μόνο

en: Tabs side
el: Πλευρά καρτελών

en: Top side
el: Πάνω πλευρά

en: Bottom side
el: Κάτω πλευρά

en: Left side
el: Αριστερή πλευρά

en: Right side
el: Δεξιά πλευρά

en: Page Layout
el: Σελιδοποίηση

en: Apply to document
el: Εφαρμογή στο έγγραφο

en: Left Edge:
el: Αριστερό άκρο:

en: Right Edge:
el: Δεξί άκρο:

en: Binding Edge:
el: Άκρο σύνδεσης:

en: Page Edge:
el: Άκρο σελίδας:

en: Facing Pages:
el: Αντικριστές σελίδες:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, facingPages)
en: Facing pages
el: Αντικριστές σελίδες

en: Page Layout:
el: Σελιδοποίηση:

en: Page spread
el: Ανάπτυγμα σελίδας

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, unitsLabel)
en: Unit:
el: Μονάδα:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, stylesLabel)
en: Follow style:
el: Ακολουθούμενο στιλ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Size:
el: Μέγεθος:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Width:
el: Πλάτος:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel)
en: Height:
el: Ύψος:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel)
en: Orientation:
el: Προσανατολισμός:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, portrait)
en: Portrait
el: Πορτραίτο

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, landscape)
en: Landscape
el: Τοπίο

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, facingPageLabel)
en: Facing pages:
el: Αντικριστές σελίδες:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, singleSided)
en: Single sided
el: Μονής πλευράς

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, directionLabel)
en: Text direction:
el: Κατεύθυνση κειμένου:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, textDirection)
en: Automatic
el: Αυτόματη

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, textDirection)
en: Left to right
el: Αριστερά προς δεξιά

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, textDirection)
en: Right to left
el: Δεξιά προς αριστερά

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, margins)
en: Margins
el: Περιθώρια

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel)
en: Top:
el: Πάνω:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, leftLabel)
en: Binding edge:
el: Άκρο σύνδεσης:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, rightLabel)
en: Page edge:
el: Άκρο σελίδας:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_12)
en: Bottom:
el: Κάτω:

[ctx: @info:tooltip]
en: Import resource
el: Εισαγωγή πόρου

[ctx: @info:tooltip]
en: Delete resource
el: Διαγραφή πόρου

[ctx: @info:tooltip]
en: Download resource
el: Λήψη πόρου

[ctx: @info:tooltip]
en: Share Resource
el: Κοινή χρήση πόρου

[ctx: @title:window]
en: Choose File to Add
el: Επιλογή αρχείου για προσθήκη

en: New tag
el: Νέα ετικέτα

en: Assign to tag
el: Ανάθεση σε ετικέτα

en: Remove from this tag
el: Αφαίρεση από αυτή την ετικέτα

en: Remove from other tag
el: Αφαίρεση από άλλη ετικέτα

en: Tags
el: Ετικέτες

en: Unable to undelete tag
el: Αδυναμία αναίρεσης διαγραφής ετικέτας

en: <qt>The tag you are trying to undelete already exists in tag list.<br>Please enter a new, unique name for it.</qt>
el: <qt>Η ετικέτα για την οποία επιχειρείτε την αναίρεση της διαγραφής υπάρχει ήδη στη λίστα ετικετών.<br>Καταχωρήστε παρακαλώ ένα νέο, μοναδικό όνομα για αυτή.</qt>

en: Tag was not undeleted.
el: Η διαγραφή της ετικέτας δεν αναιρέθηκε.

en: First line indent
el: Εσοχή πρώτης γραμμής

en: Left indent
el: Αριστερή εσοχή

en: Right indent
el: Δεξιά εσοχή

en: Change the color of the shadow
el: Αλλαγή χρώματος σκίασης

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Blur:
el: Θόλωμα:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Distance:
el: Απόσταση:

en: Butt cap
el: Σταυροειδής απόληξη

en: Round cap
el: Στρογγυλή απόληξη

en: Square cap
el: Τετράγωνη απόληξη

en: Miter join
el: Γωνιακή ένωση

en: Round join
el: Κυκλική ένωση

en: Bevel join
el: Λοξότμητη ένωση

en: Miter limit
el: Όριο γωνιακής ένωσης:

en: Thickness:
el: Πάχος:

en: Set line width of actual selection
el: Ορισμός πλάτους γραμμής πραγματιστικής επιλογής

en: Change the color of the line/border
el: Αλλαγή χρώματος (οριο)γραμμής

en: Enter resource filters here
el: Καταχωρήστε εδώ τα φίλτρα πόρων

[ctx: @info:tooltip]
en: <qt>Save the currently filtered set as the new members of the current tag.</qt>
el: <qt>Αποθήκευση των τρεχόντων φιλτραρισμένων συνόλων ως τα νέα μέλη της τρέχουσας ετικέτας.</qt>

[ctx: @info:tooltip]
en: <qt>Show the tag box options.</qt>
el: <qt>Εμφάνιση του πλαισίου επιλογών ετικέτας.</qt>

en: Rename tag
el: Μετονομασία σελίδας

en: Delete this tag
el: Διαγραφή αυτής της ετικέτας

en: Clear undelete list
el: Καθαρισμός λίστας αναίρεσης διαγραφής

en: Undelete
el: Αναίρεση διαγραφής

en: Tool Options
el: Επιλογές εργαλείου

en: deselect item
el: αναίρεση επιλογής αντικειμένου

en: select item
el: επιλογή αντικειμένου

en: Fit Page Width
el: Προσαρμογή στο πλάτος σελίδας

en: Fit Page
el: Προσαρμογή σελίδας

en: Actual Pixels
el: Πραγματικά εικονοστοιχεία

en: Fit Text Width
el: Προσαρμογή κειμένου στο πλάτος

en: Use same aspect as pixels
el: Χρήση ίδιας αναλογίας με τα εικονοστοιχεία

en: Zoom to Selection
el: Εστίαση στην επιλογή

en: Zoom to All
el: Εστίαση όλων

en: All supported formats
el: Όλοι οι υποστηριζόμενοι τύποι
