AutocorrectPlugin - en to el translation catalogue (49 entries)

en: Configure &Autocorrection...
el: Ρύθμιση &αυτόματης διόρθωσης...

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, AutocorrectConfig)
en: Autocorrection
el: Αυτόματη διόρθωση

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_1)
en: Si&mple Autocorrection
el: Α&πλή αυτόματη διόρθωση

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, upperCase)
en: Detect when a new sentence is started and always ensure that the first character is an uppercase character
el: Ανίχνευση της αρχής μιας νέας πρότασης και χρήση πάντα ενός κεφαλαίου χαρακτήρα για το πρώτο γράμμα της

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, upperCase)
en: Convert &first letter of a sentence automatically to uppercase
    (e.g. "my house. in this town" to "my house. In this town")
el: Μετατροπή του &πρώτου γράμματος μιας πρότασης αυτόματα σε κεφαλαίο
    (π.χ. "το σπίτι μου. σε αυτή την πόλη" σε "το σπίτι μου. Σε αυτή την πόλη")

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, upperUpper)
en: All words are checked for the common mistake of holding the shift key down a bit too long. If some words must have two uppercase characters, then those exceptions should be added in the 'Exceptions' tab.
el: Όλες οι λέξεις ελέγχονται για το κοινό λάθος πίεσης του πλήκτρου shift λίγο παραπάνω. Αν κάποιες λέξεις πρέπει να έχουν δύο κεφαλαίους χαρακτήρες, τότε εκείνες οι εξαιρέσεις πρέπει να προστεθούν την καρτέλα 'Εξαιρέσεις'.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, upperUpper)
en: Convert &two uppercase characters to one uppercase and one lowercase character
     (e.g. PErfect to Perfect)
el: Μετατροπή &δύο κεφαλαίων χαρακτήρων σε ένα κεφαλαίο και ένα πεζό χαρακτήρα
    (π.χ. ΤΈλειο σε Τέλειο)

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, autoFormatUrl)
en: Detect when a URL (Uniform Resource Locator) is typed and provide formatting that matches the way an Internet browser would show a URL.
el: Ανίχνευση όταν πληκτρολογείται ένα URL (Κοινή τοποθεσία πόρου) και παροχή μορφοποίησης που να ταιριάζει με τον τρόπο που ένας περιηγητής διαδικτύου θα εμφάνιζε ένα URL.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, autoFormatUrl)
en: Autoformat &URLs
el: Αυτόματη μορφοποίηση &URL

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, ignoreDoubleSpace)
en: Make sure that more than one space cannot be typed, as this is a common mistake which is quite hard to find in formatted text.
el: Αποφυγή πληκτρολόγησης περισσότερων από ένα κενών, καθώς αυτό είναι ένα κοινό λάθος το οποίο είναι αρκετά δύσκολο να παρατηρηθεί σε ένα μορφοποιημένο κείμενο.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ignoreDoubleSpace)
en: &Suppress double spaces
el: &Καταστολή διπλών κενών

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, trimParagraphs)
en: Keep correct formatting and indenting of sentences by automatically removing spaces typed at the beginning and end of a paragraph.
el: Διατήρηση σωστής μορφοποίησης και χρήσης εσοχών στις προτάσεις, με την αυτόματη αφαίρεση κενών που πληκτρολογούνται στην αρχή και στο τέλος μιας παραγράφου.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, trimParagraphs)
en: R&emove spaces at the beginning and end of paragraphs
el: Α&φαίρεση κενών στην αρχή και στο τέλος των παραγράφων

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, autoChangeFormat)
en: When you use _underline_ or *bold*, the text between the underscores or asterisks will be converted to underlined or bold text.
el: Όταν χρησιμοποιείτε _υπογράμμιση_ ή *έντονα*, το κείμενο μεταξύ των χαρακτήρων υπογράμμισης ή των αστερίσκων θα μετατρέπεται σε υπογραμμισμένο ή έντονο.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, autoChangeFormat)
en: Automatically do &bold and underline formatting
el: Αυτόματη μορφοποίηση έ&ντονης γραφής και υπογράμμισης

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, autoReplaceNumber)
en: Most standard fraction notations will be converted when available
el: Οι περισσότερες τυπικές σημειογραφίες κλασμάτων θα μετατραπούν αν είναι διαθέσιμες

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, autoReplaceNumber)
en: Re&place 1/2... with ½...
el: Αντ&ικατάσταση 1/2... με ½...

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, useNumberStyle)
en: When typing '1)' or similar in front of a paragraph, automatically convert the paragraph to use that numbering style. This has the advantage that further paragraphs will also be numbered and the spacing is done correctly.
el: Κατά την πληκτρολόγηση '1)' ή κάτι παρεμφερές μπροστά από μια παράγραφο, αυτόματη μετατροπή της παραγράφου ώστε να χρησιμοποιήσει αυτό το στυλ αρίθμησης. Αυτό έχει το πλεονέκτημα ότι και οι επόμενες παράγραφοι επίσης θα αριθμούνται και η διατήρηση της απόστασης θα γίνεται σωστά.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, useNumberStyle)
en: Use &autonumbering for numbered paragraphs
el: Χρήση α&υτόματης αρίθμησης για τις αριθμημένες παραγράφους

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, autoSuperScript)
en: Rep&lace 1st... with 1^st...
el: Αντι&κατάσταση 1st... με 1^st...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, capitalizeDaysName)
en: Capitalize name of days
el: Κεφαλαία ονόματα ημερών

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, useBulletStyle)
en: When typing '*' or '-' in front of a paragraph, automatically convert the paragraph to use that list-style. Using a list-style formatting means that a correct bullet is used to draw the list.
el: Κατά την πληκτρολόγηση '*' ή '-' μπροστά από μια παράγραφο, αυτόματη μετατροπή της παραγράφου ώστε να χρησιμοποιήσει εκείνο το στυλ λίστας. Η χρήση μιας μορφοποίησης στυλ λίστας σημαίνει ότι μια σωστή κουκκίδα χρησιμοποιείται για τη σχεδίαση της λίστας.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, useBulletStyle)
en: Use l&ist-formatting for bulleted paragraphs
el: Χρήση μορφοποίησης &λίστας για παραγράφους με κουκκίδες

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, defaultBulletStyle) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, doubleDefault) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, singleDefault) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, autoFormatLanguage)
en: Default
el: Προκαθορισμένο

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_2)
en: Custom &Quotes
el: Προσαρμοσμένα &εισαγωγικά

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, typographicDoubleQuotes)
en: Replace &double quotes with typographical quotes
el: Αντικατάσταση &διπλών εισαγωγικών με τυπογραφικά εισαγωγικά

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, typographicSingleQuotes)
en: Replace &single quotes with typographical quotes
el: Αντικατάσταση &μονών εισαγωγικών με τυπογραφικά εισαγωγικά

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_3)
en: Ad&vanced Autocorrection
el: Προ&χωρημένη αυτόματη διόρθωση

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Replacements and exceptions for language:
el: Αντικαταστάσεις και εξαιρέσεις για τη γλώσσα:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, autoFormatLanguage)
en: All Languages
el: Όλες οι γλώσσες

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, advancedAutocorrection)
en: &Enable word replacement
el: &Ενεργοποίηση αντικατάστασης λέξεων

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, autoCorrectionWithFormat)
en: Replace &text with format
el: Αντικατάσταση &κειμένου με μορφοποίηση

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, findLabel)
en: &Find
el: &Αναζήτηση

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, replaceLabel)
en: Re&place
el: Α&ντικατάσταση

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, add1)
en: &Add
el: &Προσθήκη

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, remove2)
en: Remove
el: Αφαίρεση

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, changeFormat)
en: C&hange Format...
el: Τ&ροποποίηση μορφοποίησης...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, clearFormat)
en: C&lear Format
el: Κα&θαρισμός μορφοποίησης

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tableWidget)
en: Find
el: Αναζήτηση

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tableWidget)
en: Replace
el: Αντικατάσταση

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_4)
en: E&xceptions
el: Ε&ξαιρέσεις

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Do not treat as the end of a sentence:
el: Να μη θεωρείται σαν το τέλος μιας πρότασης:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, autoinclude1) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, autoinclude2)
en: Autoinclude
el: Αυτόματη συμπερίληψη

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, remove1)
en: R&emove
el: &Αφαίρεση

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Accept two uppercase letters in:
el: Αποδοχή δύο κεφαλαίων γραμμάτων στα:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, add2)
en: A&dd
el: &Προσθήκη

en: &Modify
el: &Τροποποίηση

en: Select Character
el: Επιλογή χαρακτήρα

en: Autocorrect
el: Αυτόματη διόρθωση
