thesaurus_tool - en to el translation catalogue (32 entries)

en: (No match)
el: (Κανένα ταίριασμα)

en: &Search for:
el: &Αναζήτηση για:

en: S&earch
el: Α&ναζήτηση

[ctx: @action:button Go back to the previous word in history]
en: Back
el: Πίσω

[ctx: @action:button Go forward to the next word in history]
en: Forward
el: Εμπρός

en: Change Language...
el: Αλλαγή γλώσσας...

en: &Thesaurus
el: &Θησαυρός

en: Synonyms
el: Συνώνυμα

en: More General Words
el: Περισσότερο γενικές λέξεις

en: More Specific Words
el: Περισσότερο ειδικές λέξεις

en: &Wordnet
el: &WordNet

en: &Replace with:
el: &Αντικατάσταση με:

en: &Replace
el: Α&ντικατάσταση

en: Replace Word
el: Αντικατάσταση λέξης

en: Related Words - %1
el: Συγγενικές λέξεις - %1

en: The thesaurus file '%1' was not found. Please use 'Change Language...' to select a thesaurus file.
el: Το αρχείο θησαυρού '%1' δε βρέθηκε. Παρακαλώ χρησιμοποιήστε το 'Αλλαγή γλώσσας...' για να επιλέξετε ένα αρχείο θησαυρού.

en: <b>Error:</b> Failed to execute grep.
el: <b>Σφάλμα:</b> Αποτυχία εκτέλεσης του grep.

en: Synonyms/Hypernyms - Ordered by Frequency
el: Συνώνυμα/Hypernyms - Ταξινομημένα κατά συχνότητα

en: Synonyms - Ordered by Similarity of Meaning (verbs only)
el: Συνώνυμα - Ταξινομημένα κατά ομοιότητα σημασίας (μόνο ρήματα)

en: Antonyms - Words with Opposite Meanings
el: Αντώνυμα - Λέξεις με αντίθετη σημασία

en: Hyponyms - ... is a (kind of) %1
el: Ειδικευμένες έννοιες - ... είναι ένα (είδος του) %1

en: Meronyms - %1 has a ...
el: Ειδικές έννοιες - το %1 περιέχει το ...

en: Holonyms - ... has a %1
el: Γενικευμένες έννοιες - ... περιέχει το %1

en: Attributes
el: Ιδιότητες

en: Cause To (for some verbs only)
el: Αίτιο (για μερικά ρήματα μόνο)

en: Verb Entailment (for some verbs only)
el: Συνεπαγωγή ρήματος (για μερικά ρήματα μόνο)

en: Familiarity & Polysemy Count
el: Πλήθος ομοιότητας & πολυσήμαντων

en: Verb Frames (examples of use)
el: Χρήση ρημάτων (παραδείγματα χρήσης)

en: List of Compound Words
el: Λίστα από σύνθετες λέξεις

en: Overview of Senses
el: Περίληψη των εννοιών

en: <b>Error:</b> Failed to execute WordNet program 'wn'. WordNet has to be installed on your computer if you want to use it, and 'wn' has to be in your PATH. You can get WordNet at <a href="http://wordnet.princeton.edu/">http://wordnet.princeton.edu/</a>. Note that WordNet only supports the English language.
el: <b>Σφάλμα:</b> Η εκτέλεση του προγράμματος WordNet 'wn' απέτυχε. Το WordNet πρέπει να είναι εγκατεστημένο στον υπολογιστή σας αν θέλετε να το χρησιμοποιήσετε, και το 'wn' πρέπει να είναι στο PATH σας. Μπορείτε να βρείτε το WordNet στο <a href="http://wordnet.princeton.edu/">http://wordnet.princeton.edu/</a>. Σημειώστε ότι το WordNet υποστηρίζει μόνο την αγγλική γλώσσα.

en: No match for '%1'.
el: Κανένα ταίριασμα για το '%1'.
