VariablesPlugin - en to el translation catalogue (65 entries)

en: Format:
el: Μορφή:

en: Number
el: Αριθμός

en: Name
el: Όνομα

en: Number and name
el: Αριθμός και όνομα

en: Number without separator
el: Αριθμός χωρίς διαχωριστικό

en: Number and name without separator
el: Αριθμός και όνομα χωρίς διαχωριστικό

en: Level:
el: Επίπεδο:

en: Chapter
el: Κεφάλαιο

[ctx: date that can not be changed later]
en: Date (Fixed)
el: Ημερομηνία (σταθερή)

en: Locale date format
el: Τοπική μορφή ημερομηνίας

en: Short locale date format
el: Σύντομη τοπική μορφή ημερομηνίας

en: Locale date & time format
el: Τοπική μορφή ημερομηνίας & ώρας

en: Short locale date & time format
el: Σύντομη τοπική μορφή ημερομηνίας & ώρας

en: Day
el: Ημέρα

en: Month
el: Μήνας

en: Year
el: Έτος

en: Hour
el: Ώρα

en: Minute
el: Λεπτό

en: Second
el: Δευτερόλεπτο

en: Flexible Digits (1-31)
el: Ευέλικτα ψηφία (1-31)

en: 2 Digits (01-31)
el: 2 ψηφία (01-31)

en: Abbreviated Name
el: Συντομογραφία ονόματος

en: Long Name
el: Πλήρες όνομα

en: Flexible Digits (1-12)
el: Ευέλικτα ψηφία (1-12)

en: 2 Digits (01-12)
el: 2 ψηφία (01-12)

en: Possessive Abbreviated Name
el: Κτητική συντομογραφία ονόματος

en: Possessive Long Name
el: Κτητικό πλήρες όνομα

en: 2 Digits (01-99)
el: 2 ψηφία (01-99)

en: 4 Digits
el: 4 ψηφία

en: Flexible Digits (1-23)
el: Ευέλικτα ψηφία (1-23)

en: 2 Digits (01-23)
el: 2 ψηφία (01-23)

en: Flexible Digits (1-59)
el: Ευέλικτα ψηφία (1-59)

en: 2 Digits (01-59)
el: 2 ψηφία (01-59)

en: am/pm
el: πμ/μμ

en: AM/PM
el: ΠΜ/ΜΜ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Date Correction:
el: Διόρθωση ημερομηνίας:

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, correction)
en:  days
el:  ημέρες

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Select the way the date should be displayed:
el: Επιλέξτε τη μέθοδο εμφάνισης της ημερομηνίας:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, custom)
en: Custom format
el: Προσαρμοσμένη μορφή

en: Author Name
el: Όνομα συγγραφέα

en: Title
el: Τίτλος

en: Subject
el: Θέμα

en: File Name
el: Όνομα αρχείου

en: Keywords
el: Λέξεις-κλειδιά

en: Comments
el: Σχόλια

en: Page Count
el: Αριθμός σελίδων

en: Page Number
el: Αριθμός σελίδας

en: Custom
el: Προσαρμοσμένη

en: Name:
el: Όνομα:

en: New
el: Νέο

en: Delete
el: Διαγραφή

en: String
el: Συμβολοσειρά

en: Boolean
el: Κατά Μπουλ

en: Float
el: Κινητής υποδιαστολής

en: Percentage
el: Ποσοστό

en: Currency
el: Νόμισμα

en: Date
el: Ημερομηνία

en: Time
el: Ώρα

en: Formula
el: Μαθηματικός τύπος

en: Void
el: Κενό

en: Value:
el: Τιμή:

en: New Variable
el: Νέα μεταβλητή

en: Name for new variable:
el: Όνομα για νέα μεταβλητή:

en: Delete variable <b>%1</b>?
el: Να γίνει διαγραφή μεταβλητής <b>%1</b>;

en: Delete Variable
el: Διαγραφή μεταβλητής
