kofficefilters - en to el translation catalogue (148 entries)

en: Page %1
el: Σελίδα %1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_pageLabel)
en: Page:
el: Σελίδα:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Size in Pixels
el: Μέγεθος σε εικονοστοιχεία

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Image width:
el: Πλάτος εικόνας:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Image height:
el: Ύψος εικόνας:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Size in Units
el: Μέγεθος σε μονάδες

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Resolution:
el: Ανάλυση:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: Unit:
el: Μονάδα:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Background Color
el: Χρώμα φόντου

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelColor)
en: Color
el: Χρώμα

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelOpacity)
en: Opacity
el: Αδιαφάνεια

en: Namespace "%1" not found
el: Το πεδίο ορισμού "%1" δεν βρέθηκε

en: Could not open the requested file %1
el: Αδυναμία ανοίγματος του αρχείου %1 που ζητήθηκε

en: Could not read ZIP directory of the requested file %1
el: Αδυναμία ανάγνωσης του ZIP καταλόγου του αρχείου %1 που ζητήθηκε

en: Enter password
el: Εισαγωγή κωδικού

en: This document is encrypted, please enter the password to decrypt it:
el: Αυτό το έγγραφο είναι κρυπτογραφημένο, παρακαλώ δώστε τον κωδικό για να το αποκρυπτογραφήσετε:

en: Incorrect password, please enter the password to decrypt this document:
el: Λανθασμένος κωδικός, παρακαλώ δώστε τον κωδικό για να αποκρυπτογραφήσετε αυτό το έγγραφο:

en: Could not find path for type %1
el: Αδυναμία εύρεσης διαδρομής για τον τύπο %1

en: %1 (line %2, column %3)
el: %1 (γραμμή %2, στήλη %3)

en: %1 (%2, line %3, column %4)
el: %1 (%2, γραμμή %3, στήλη %4)

en: Element "%1" not found
el: Το στοιχείο "%1" δεν βρέθηκε

en: Attribute "%1" not found
el: Η ιδιότητα "%1" δεν βρέθηκε

en: Unexpected value "%1" of attribute "%2"
el: Μη αναμενόμενη τιμή "%1" ιδιότητας "%2"

en: Unexpected second occurrence of "%1" element
el: Μη αναμενόμενη δεύτερη εμφάνιση του "%1" στοιχείου

en: Expected closing of element "%1"
el: Αναμενόμενο κλείσιμο του στοιχείου "%1"

en: None of expected elements found: %1
el: Κανένα από τα αναμενόμενα στοιχεία δεν βρέθηκε: %1

en: Could not find target for id "%1" in file "%2"
el: Αδυναμία εύρεσης προορισμού για το αναγνωριστικό "%1" στο αρχείο "%2"

en: Could not find relationships file "%1"
el: Αδυναμία εύρεσης συσχετίσεων για το αρχείο "%1"

en: Could not find target for relationship "%1" in file "%2"
el: Αδυναμία εύρεσης προορισμού για συσχέτιση "%1" στο αρχείο "%2"

en: Parsing error in the main document at line %1, column %2.
    Error message: %3
el: Συντακτικό σφάλμα στο κύριο έγγραφο στη γραμμή %1, στήλη %2.
    Μήνυμα σφάλματος: %3

en: Entry '%1' not found.
el: Η δοθείσα τιμή '%1' δεν βρέθηκε.

en: Entry '%1' is not a file.
el: Η δοθείσα τιμή '%1' δεν είναι αρχείο.

en: Could not open entry "%1" for writing.
el: Αδυναμία ανοίγματος της δοθείσας τιμής "%1" για εγγραφή.

en: Could not write block
el: Αδυναμία εγγραφής στο τμήμα

en: <SHEETNAME>
el: <ΟΝΟΜΑΦΥΛΛΟΥ>

[ctx: Descriptive encoding name]
en: Recommended ( %1 )
el: Συνιστώμενο ( %1 )

[ctx: Descriptive encoding name]
en: Locale ( %1 )
el: Εντοπιότητα ( %1 )

[ctx: Descriptive encoding name]
en: Other ( %1 )
el: Άλλο ( %1 )

en: Cannot find encoding: %1
el: Δε βρέθηκε η κωδικοποίηση: %1

en: CSV filter cannot open input file - please report.
el: Το φίλτρο CSV δεν μπορεί να ανοίξει το αρχείο εισόδου - παρακαλώ κάνετε μια αναφορά.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, encodingPage)
en: Encoding
el: Κωδικοποίηση

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: E&ncoding:
el: &Κωδικοποίηση:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, buttonGroupEndOfLine)
en: End of Line
el: Τέλος γραμμής

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioEndOfLineLF)
en: &UNIX style (recommended; line feed only)
el: Στιλ &UNIX (συνιστώμενο· μόνο line feed)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioEndOfLineCRLF)
en: &Windows style (carriage return and line feed)
el: Στιλ &Windows (carriage return και line feed)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioEndOfLineCR)
en: &MacOS style (carriage return only)
el: Στιλ &MacOS (μόνο carriage return)

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: Sheets
el: Φύλλα

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel4)
en: Select sheets to export:
el: Επιλογή φύλλων για εξαγωγή:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_delimiterLineBox)
en: Delimiter Line
el: Γραμμή οριοθέτη

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLineEdit, m_sheetDelimiter)
en: ********<SHEETNAME>********
el: ********<ΟΝΟΜΑΦΥΛΛΟΥ>********

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel6)
en: <SHEETNAME> gets replaced by the name of the next sheet.
el: Το <ΟΝΟΜΑΦΥΛΛΟΥ> αντικαθίσταται από το όνομα του επόμενου φύλλου.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_delimiterAboveAll)
en: Print delimiter line above every sheet
el: Εκτύπωση γραμμής οριοθέτη πάνω από κάθε φύλλο

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab2) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, GroupBox1)
en: Cells
el: Κελιά

note: i18n: ectx: property (title), widget (KButtonGroup, m_delimiterBox)
en: Delimiter
el: Οριοθέτης

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_radioComma)
en: Comma
el: Κόμμα

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_radioSemicolon)
en: Semicolon
el: Άνω τελεία

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_radioTab)
en: Tabulator
el: Στηλοθέτης

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_radioSpace)
en: Space
el: Κενό

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_radioOther)
en: Other:
el: Άλλο:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_quotesLabel)
en: Quotes:
el: Εισαγωγικά:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_selectionOnly)
en: Export selection only
el: Εξαγωγή επιλογής μόνο

en: File format is not supported.
el: Ο τύπος αρχειοθέτησης δεν υποστηρίζεται.

en: Could not read from file.
el: Αδυναμία ανάγνωσης από το αρχείο.

en: Export Sheet to HTML
el: Εξαγωγή φύλλου σε HTML

en: Recommended: UTF-8
el: Συνιστάται: UTF-8

en: Locale (%1)
el: Εντοπιότητα (%1)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: En&coding:
el: Κ&ωδικοποίηση:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, mEncodingBox)
en: With this option you can define the encoding of the HTML file. The recommended encoding (UTF8) is selected as default.
el: Με αυτή την επιλογή μπορείτε να ορίσετε την κωδικοποίηση του HTML αρχείου. Η συνιστώμενη κωδικοποίηση (UTF8) είναι εξ ορισμού επιλεγμένη.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox3)
en: Sheet Selection
el: Επιλογή φύλλου

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, mSelectAllButton) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, mDeselectAllButton)
en: Click here to select all sheets in the list.
el: Κάντε κλικ εδώ για να επιλέξετε όλα τα φύλλα της λίστας.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mSelectAllButton)
en: Select &All
el: Επι&λογή όλων

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mDeselectAllButton)
en: Desele&ct All
el: Αποεπιλο&γή όλων

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, mSeparateFiles)
en: This option will make the HTML export filter generate a new page for each sheet. If you disable this option, all sheets are written on one page.
el: Αυτή η επιλογή θα κάνει το φίλτρο εξαγωγής HTML να δημιουργήσει μία νέα σελίδα για κάθε φύλλο. Αν την απενεργοποιήσετε, όλα τα φύλλα θα γραφτούν σε μία σελίδα.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mSeparateFiles)
en: Use &separate files for each table
el: Χρήση &ξεχωριστών αρχείων για κάθε πίνακα

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, buttonGroup4)
en: Style
el: Στιλ

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, mDefaultButton)
en: Select this option to use the default fonts and colors for the HTML page.
el: Ενεργοποιήστε αυτή την επιλογή για να χρησιμοποιήσετε τις προκαθορισμένες γραμματοσειρές και χρώματα για τη σελίδα HTML.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, mDefaultButton)
en: Use &default style
el: Χρήση &προκαθορισμένου στιλ

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, mCustomButton)
en: Select this option to specify a separate stylesheet for the HTML page. You can select or type on in the field below.
el: Ενεργοποιήστε αυτή την επιλογή για να καθορίσετε ένα ξεχωριστό φύλλο αισθητικής επικάλυψης για τη σελίδα HTML. Μπορείτε να το επιλέξετε ή να πληκτρολογήσετε το όνομά του στο παρακάτω πεδίο.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, mCustomButton)
en: Use &external stylesheet:
el: Χρήση &εξωτερικού φύλλου αισθητικής επικάλυψης:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KUrlRequester, mCustomURL)
en: In this field you can enter an URL for your stylesheet. It is possible to point to a stylesheet on disk, or to somewhere on the Internet.
el: Σε αυτό το πεδίο μπορείτε να εισάγετε ένα URL για το φύλλο αισθητικής. Είναι δυνατό να επιλέξετε ένα φύλλο αισθητικής στο δίσκο, ή κάπου στο διαδίκτυο.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox2)
en: Layout
el: Διάταξη

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, mUseBorders)
en: Use this option to enable or disable borders around the cells.
el: Χρησιμοποιήστε αυτή την επιλογή για να ενεργοποιήσετε ή να απενεργοποιήσετε τα περιγράμματα γύρω από τα κελιά.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mUseBorders)
en: Use &borders
el: Χρήση &περιγραμμάτων

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel1_2) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, mPixelsBetweenCells)
en: Use this option to define how many pixels there should be between the cells. This effect is better visible if you check <b>Use borders</b> too.
el: Χρησιμοποιήστε αυτή την επιλογή για να ορίσετε πόσα εικονοστοιχεία πρέπει να υπάρχουν μεταξύ των κελιών. Αυτό το εφέ είναι καλύτερα ορατό αν ενεργοποιήσετε και το <b>Χρήση περιγραμμάτων</b>.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: Pi&xels between cells:
el: Ει&κονοστοιχεία μεταξύ των κελιών:

en: Top
el: Πάνω

en: Latex Export Filter Configuration
el: Διαμόρφωση φίλτρου εξαγωγής Latex

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, Widget2)
en: Document
el: Έγγραφο

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Document Style
el: Στιλ εγγράφου

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, latexStyleButton)
en: Latex style
el: Στιλ Latex

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, wordsStyleButton)
en: Words style
el: Στιλ Words

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Document Type
el: Τύπος εγγράφου

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, fullDocButton)
en: The document will be able to be compiled alone
el: Το έγγραφο είναι δυνατό να μεταγλωττιστεί μόνο του

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, fullDocButton)
en: Independent document
el: Ανεξάρτητο έγγραφο

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, embededButton)
en: Do not generate either the latex header or the document environment
el: Να μη δημιουργηθεί ούτε η επικεφαλίδα latex ούτε το περιβάλλον του εγγράφου

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, embededButton)
en: The document will be generated as a latex document which will have to be included in a main latex document. It will allow you to generate several little files for each chapter of your document.
el: Το έγγραφο θα παραχθεί ως έγγραφο latex το οποίο θα πρέπει να περιληφθεί σε ένα κύριο έγγραφο latex. Θα σας επιτρέψει να δημιουργείτε πολλά μικρά αρχεία για κάθε κεφάλαιο του εγγράφου σας.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, embededButton)
en: Document to include
el: Έγγραφο που θα περιληφθεί

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel1_2)
en: Document class:
el: Κλάση εγγράφου:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel2)
en: Quality:
el: Ποιότητα:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, qualityComboBox)
en: Final
el: Τελικό

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, qualityComboBox)
en: Draft
el: Πρόχειρο

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, defaultFontSizeTextZone)
en: Default font size:
el: Προκαθορισμένο μέγεθος γραμματοσειράς:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, Widget3)
en: Pictures
el: Εικόνες

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Convert the pictures:
el: Μετατροπή των εικόνων:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel1)
en: Pictures directory:
el: Κατάλογος εικόνων:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_4)
en: Language
el: Γλώσσα

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addLanguageBtn)
en: Add
el: Προσθήκη

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, rmLanguageBtn)
en: Remove
el: Αφαίρεση

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_2)
en: Contents
el: Περιεχόμενα

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Export information about author:
el: Εξαγωγή πληροφοριών για το συγγραφέα:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Add a table of content:
el: Προσθήκη ενός πίνακα περιεχομένων:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_5)
en: Notes
el: Σημειώσεις

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, RadioButton7)
en: Don't export
el: Να μη γίνει εξαγωγή

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, RadioButton5)
en: Export notes in margin notes
el: Εξαγωγή σημειώσεων σε σχόλια στο περιθώριο

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, RadioButton6)
en: Export notes in comments
el: Εξαγωγή σημειώσεων σε σχόλια

en: Page
el: Σελίδα

en: The file seems to be corrupt. Skipping a table.
el: Το αρχείο φαίνεται να είναι κατεστραμμένο. Παράλειψη ενός πίνακα.

en: Skipping a table.
el: Παράλειψη ενός πίνακα.

en: This document was created with OpenOffice.org version '%1'. This filter was written for version 1.0. Reading this file could cause strange behavior, crashes or incorrect display of the data. Do you want to continue converting the document?
el: Αυτό το έγγραφο δημιουργήθηκε με το OpenOffice.org έκδοση '%1'. Αυτό το φίλτρο γράφτηκε για την έκδοση 1.0. Η ανάγνωση αυτού του αρχείου μπορεί να προκαλέσει παράξενη συμπεριφορά, καταρρεύσεις ή λανθασμένη εμφάνιση των δεδομένων. Θέλετε να συνεχίσετε τη μετατροπή αυτού του εγγράφου;

en: Unsupported document version
el: Μη υποστηριζόμενη έκδοση εγγράφου

en: QPRO filter cannot open input file - please report.
el: Το φίλτρο QPRO δεν κατάφερε να ανοίξει το αρχείο εισόδου - παρακαλώ κάνετε μια αναφορά.

en: Unable to open password protected files.
    The password algorithm has not been published
el: Αδυναμία ανοίγματος αρχείων προστατευμένων με κωδικό πρόσβασης.
    Ο αλγόριθμος του κωδικού πρόσβασης δεν έχει δημοσιευτεί

en: Unable to find part for type %1
el: Αδυναμία εύρεσης τμήματος για τον τύπο %1

en: Declared number of shared strings too small (%1)
el: Δηλώθηκε πολύ μικρός αριθμός κοινόχρηστων συμβολοσειρών (%1)

en: Declared number of font styles too small (%1)
el: Δηλώθηκε πολύ μικρός αριθμός για τα στιλ των γραμματοσειρών (%1)

en: Declared number of cell formats too small (%1)
el: Δηλώθηκε πολύ μικρός αριθμός για τον τύπο των κελιών (%1)

en: Declared number of fill styles too small (%1)
el: Δηλώθηκε πολύ μικρός αριθμός για τα στιλ γεμίσματος (%1)

en: The data could not be loaded completely because the maximum size of sheet was exceeded.
el: Δεν έγινε πλήρης φόρτωση δεδομένων εξαιτίας υπέρβασης στο μέγιστο μέγεθος φύλλου

en: Expected integer or floating point number
el: Αναμένεται αριθμός ακέραιος ή κινητής υποδιαστολής

en: Slide layout "%1" not found
el: το περίγραμμα της διαφάνειας "%1" δεν βρέθηκε

en: Slide %1
el: Διαφάνεια %1

en: Words's Plain Text Import Filter
el: Φίλτρο εισαγωγής απλού κειμένου του Words

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ImportDialogUI)
en: Plain Text Import Dialog
el: Διάλογος εισαγωγής απλού κειμένου

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, buttonGroupParagraph)
en: End of Paragraph
el: Τέλος παραγράφου

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioParagraphAsIs)
en: &As is: At the end of line
el: Ό&πως είναι: Στο τέλος της γραμμής

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioParagraphSentence)
en: &Sentence: If the end of line is the end of a sentence
el: Π&ρόταση: Αν το τέλος γραμμής είναι το τέλος μιας πρότασης

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioParagraphEmptyLine)
en: &Empty Line: If the line is empty
el: &Κενή γραμμή: Αν η γραμμή είναι κενή

en: End notes
el: Τέλος σημειώσεων

en: Even Pages Header
el: Κεφαλίδα ζυγών σελίδων

en: Odd Pages Header
el: Κεφαλίδα μονών σελίδων

en: Even Pages Footer
el: Υποσέλιδο ζυγών σελίδων

en: Odd Pages Footer
el: Υποσέλιδο μονών σελίδων

en: First Page Header
el: Κεφαλίδα πρώτης σελίδας

en: First Page Footer
el: Υποσέλιδο πρώτης σελίδας

en: Table %1
el: Πίνακας %1

en: The file cannot be loaded, as it seems not to be an RTF document.
el: Το αρχείο δεν μπορεί να φορτωθεί, καθώς φαίνεται ότι δεν είναι έγγραφο RTF.

en: Words's RTF Import Filter
el: Φίλτρο εισαγωγής RTF του Words

en: The file cannot be loaded.
el: Αδυναμία φόρτωσης αρχείου.
