calligra - en to eo translation catalogue (44 entries)

[ctx: @title:menu]
note: i18n: ectx: Menu (Shapes)
en: Shapes
eo: Formoj

note: i18n: ectx: Menu (Shapes)
en: Shapes
eo: Formoj

note: i18n: tag category attribute name
en: Todo
eo: Farota

note: i18n: tag state attribute name
en: Unchecked
eo: Nemarkita

note: i18n: tag state attribute name
en: Checked
eo: Markita

note: i18n: tag category attribute name
en: Progress
eo: Progreso

en: States
eo: Statoj

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: State:
eo: Stato:

en: State Shape
eo: Stata Formo

en: A state shape
eo: Stata formo

en: State tool options
eo: Elektebloj de stata ilo

en: State editing
eo: Stata redaktado

en: Braindump: directly from your brain to the computer.
eo: Braindump: rekte de via cerbo al la komputilo.

en: Unmaintained at the time of release of this version. The Calligra community welcomes interested persons to take over maintainership.
eo: Neprizorgita en la momento de publikigo de ĉi tiu versio. La Calligra komunumo bonvenigas interesatojn por transpreni prizorgadon.

en: Former maintainer
eo: Iama prizorganto

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Layout:
eo: Aranĝo:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, bnAdd)
en: Create a new whiteboard
eo: Krei novan blanktabulon

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, bnDuplicate)
en: Duplicate whiteboard
eo: Duobligi blanktabulon

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QToolButton, bnDuplicate)
en: Duplicate the currently selected whiteboard
eo: Duobligi la nuntempe elektitan blanktabulo

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, bnLower)
en: Move whiteboard down
eo: Movi blanktabulon malsupren

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, bnRaise)
en: Move whiteboard up
eo: Movi blanktabulon supren

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, bnDelete)
en: Delete the whiteboard
eo: Forigi la blanktabulon

en: Tool Bars
eo: Ilbretoj

en: Tool Options
eo: Ilaj Opcioj

en: Toggles showing a title bar
eo: Ŝaltigas la montradon de titolbreto

en: Toggles organising the options in tabs or not
eo: Ŝaltas organizi la opciojn en langetoj aŭ ne

en: Column
eo: Kolumno

en: Free
eo: Libera

en: Untitled %1
eo: Sentitola %1

en: Dump properties
eo: Proprecoj de ŝuto

en: Whiteboards
eo: Blanktabuloj

en: Minimal View
eo: Minimuma Vido

en: Detailed View
eo: Detala Vido

en: Thumbnail View
eo: Bildeto-Vido

en: View mode
eo: Vida reĝimo

en: Add new whiteboard below current.
eo: Aldoni novan blanktabulon sub nuna.

en: Add new whiteboard above current.
eo: Aldoni novan blanktabulon super nuna.

en: Add new whiteboard as child of current.
eo: Aldoni novan blanktabulon kiel filon de nuna.

en: D&elete
eo: Forĵ&eti

[ctx: Duplicate selection]
en: &Duplicate
eo: &Duobligi

en: Group Shapes
eo: Grupformoj

en: Ungroup Shapes
eo: Malgrupigi Formojn

[ctx: (qtundo-format)]
en: Group shapes
eo: Grupformoj

[ctx: (qtundo-format)]
en: Ungroup shapes
eo: Malgrupigi formojn
