calligra - en to eo translation catalogue (63 entries)

en: Format:
eo: Formato:

en: Number
eo: Nombro

en: Name
eo: Nomo

en: Number and name
eo: Numero kaj nomo

en: Number without separator
eo: Numero sen apartigilo

en: Number and name without separator
eo: Numero kaj nomo sen apartigilo

en: Level:
eo: Nivelo:

en: Chapter
eo: Ĉapitro

[ctx: date that can not be changed later]
en: Date (Fixed)
eo: Dato (Fiksa)

en: Locale date format
eo: Lokaĵara datformato

en: Short locale date format
eo: Mallonga lokaĵara datformato

en: Locale date & time format
eo: Lokaĵara data & tempa formato

en: Short locale date & time format
eo: Mallonga lokaĵara data & tempa formato

en: Day
eo: Tago

en: Month
eo: Monato

en: Year
eo: Jaro

en: Hour
eo: Horo

en: Minute
eo: Minuto

en: Second
eo: Dua

en: Flexible Digits (1-31)
eo: Flekseblaj Ciferoj (1-31)

en: 2 Digits (01-31)
eo: 2 Ciferoj (01-31)

en: Abbreviated Name
eo: Mallongita Nomo

en: Long Name
eo: Longa Nomo

en: Flexible Digits (1-12)
eo: Flekseblaj Ciferoj (1-12)

en: 2 Digits (01-12)
eo: 2 Ciferoj (01-12)

en: Possessive Abbreviated Name
eo: Poseda Mallongigita Nomo

en: Possessive Long Name
eo: Poseda Longa Nomo

en: 2 Digits (01-99)
eo: 2 Ciferoj (01-99)

en: 4 Digits
eo: 4 Ciferoj

en: Flexible Digits (1-23)
eo: Flekseblaj Ciferoj (1-23)

en: 2 Digits (01-23)
eo: 2 Ciferoj (01-23)

en: Flexible Digits (1-59)
eo: Flekseblaj Ciferoj (1-59)

en: 2 Digits (01-59)
eo: 2 Ciferoj (01-59)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Date Correction:
eo: Data Korekto:

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, correction)
en:  days
eo:  tagoj

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Select the way the date should be displayed:
eo: Elektu kiel la dato estu montrata:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, custom)
en: Custom format
eo: Propra formato

en: Author Name
eo: Nomo de aŭtoro

en: Title
eo: Titolo

en: Subject
eo: Temo

en: File Name
eo: Dosiernomo

en: Keywords
eo: Ĉefvortoj

en: Comments
eo: Komentoj

en: Page Count
eo: Paĝkalkulo

en: Page Number
eo: Paĝa Nombro

en: Custom
eo: Propra

en: Name:
eo: Nomo:

en: New
eo: Nova

en: Delete
eo: Forigi

en: String
eo: Signoĉeno

en: Boolean
eo: Bulea

en: Float
eo: Reela

en: Percentage
eo: Elcentaĵo

en: Currency
eo: Valuto

en: Date
eo: Dato

en: Time
eo: Tempo

en: Formula
eo: Formulo

en: Void
eo: Malpleno

en: Value:
eo: Valoro:

en: New Variable
eo: Nova Variablo

en: Name for new variable:
eo: Nomo por nova variablo:

en: Delete variable <b>%1</b>?
eo: Ĉu forigi variablon <b>%1</b>?

en: Delete Variable
eo: Forigi Variablon
