calligra - en to eo translation catalogue (106 entries)

[ctx: (qtundo-format)]
en: Boolean Operation
eo: Bulea Operacio

note: i18n: ectx: Menu (object_order)
en: &Order
eo: &Ordo

note: i18n: ectx: Menu (object_align)
en: &Align
eo: Ĝisr&andigi

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
eo: &Dosiero

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
eo: &Redakti

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
eo: &Rigardi

note: i18n: ectx: Menu (object)
en: &Object
eo: &Objekto

note: i18n: ectx: Menu (object_distribute)
en: &Distribute
eo: &Dismeti

note: i18n: ectx: Menu (path)
en: &Path
eo: &Pado

note: i18n: ectx: Menu (effects)
en: Effe&cts
eo: Efe&ktoj

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
eo: A&gordo

note: i18n: ectx: Menu (page)
en: &Page
eo: &Paĝo

note: i18n: ectx: ToolBar (edit_toolbar)
en: Edit
eo: Redakti

note: i18n: ectx: ToolBar (object_toolbar)
en: Object
eo: Objekto

note: i18n: ectx: ToolBar (align_toolbar)
en: Align
eo: Vicigi

note: i18n: ectx: ToolBar (Effects)
en: Effects
eo: Efektoj

note: i18n: ectx: ToolBar (add_shape_toolbar)
en: Add Shape
eo: Aldoni Formon

note: i18n: ectx: ToolBar (view_toolbar)
en: View
eo: Vido

en: &Flatten Path...
eo: &Platigi Vojeton...

en: Flatten Path
eo: Platigi Padon

en: Properties
eo: Ecoj

en: Flatness:
eo: Plateco:

[ctx: (qtundo-format)]
en: Flatten path
eo: Platigi vojon

[ctx: (qtundo-format)]
en: Refine path
eo: Rafini vojon

en: &Refine Path...
eo: &Rafini Vojon...

en: Refine Path
eo: Rafini Vojon

en: Subdivisions:
eo: Subsekcioj:

[ctx: (qtundo-format)]
en: Round Corners
eo: Rondaj Anguloj

en: &Round Corners...
eo: &Rondaj Anguloj...

en: Round Corners
eo: Rondaj Anguloj

en: Radius:
eo: Radiuso:

[ctx: (qtundo-format)]
en: Whirl & pinch
eo: Kirli kaj pinĉi

en: &Whirl/Pinch...
eo: &Kirli/Pinĉi...

en: Whirl Pinch
eo: Turni Pinĉon

en: Info
eo: Informo

en: The result of the Whirlpinch effect can be improved by refining the path shape beforehand.
eo: La rezulto de la efiko Whirlpinch povas esti plibonigita rafinante la padformon antaŭe.

en: Angle:
eo: Angulo:

en: Pinch:
eo: Pinĉi:

[ctx: (qtundo-format)]
en: Raise Layer
eo: Levu Tavolon

[ctx: (qtundo-format)]
en: Lower Layer
eo: Malsupra Tavolo

en: Configure
eo: Agordi

en: Interface
eo: Interfaco

en: Misc
eo: Diverso

en: Grid
eo: Krado

[ctx: @title:tab Document settings page]
en: Document
eo: Dokumento

en: Document Settings
eo: Dokumentaj Agordoj

[ctx: @title:tab Author page]
en: Author
eo: Aŭtoro

en: Author
eo: Aŭtoro

en: Karbon
eo: Karbono

en: A Vector Graphics Drawing Application.
eo: Vektora Grafika Desegna Apliko.

en: (c) 2001-%1, The Karbon Developers
eo: (c) 2001-%1, La Karbon-Programistoj

en: Maintainer
eo: Prizorganto

en: Port to Qt6
eo: Portado al Qt6

en: Bug fixes and improvements
eo: Cimoj kaj plibonigoj

en: Bug fixes
eo: Cimokorektado

en: Helpful patches and advice
eo: Utilaj flikoj kaj konsiloj

[ctx: (qtundo-format)]
en: Insert graphics
eo: Enmeti grafikojn

en: Choose Graphic to Add
eo: Elekti Grafikon Aldonendan

en: Could not load image.
eo: Ne eblis ŝargi bildon.

en: Import graphic
eo: Importi grafikon

en: Could not create image shape.
eo: Ne eblis krei bildoformon.

[ctx: (qtundo-format)]
en: Mirror Horizontally
eo: Speguli Horizontale

[ctx: (qtundo-format)]
en: Mirror Vertically
eo: Speguli Vertikale

[ctx: (qtundo-format)]
en: Mirror Horizontally and Vertically
eo: Speguli Horizontale kaj Vertikale

[ctx: (qtundo-format)]
en: Separate paths
eo: Apartaj vojoj

en: Outline &Mode
eo: Skizo &Reĝimo

en: &Import Graphic...
eo: &Importi grafikon...

en: Edit Guides
eo: Redakti Gvidilojn

[ctx: Duplicate selection]
en: &Duplicate
eo: &Duobligi

en: Distribute Center (Horizontal)
eo: Distribui Centron (Horizontale)

en: Distribute Gaps (Horizontal)
eo: Distribui Interspacojn (Horizontale)

en: Distribute Left Borders
eo: Distribuu Maldekstrajn Bordojn

en: Distribute Right Borders
eo: Distribuu Dekstrajn Limojn

en: Distribute Center (Vertical)
eo: Distribui Centron (Vertikale)

en: Distribute Gaps (Vertical)
eo: Distribui Interspacojn (Vertikale)

en: Distribute Bottom Borders
eo: Distribui Malsuprajn Borderojn

en: Distribute Top Borders
eo: Distribui Suprajn Borderojn

en: Show Color Palette
eo: Montri Koloran Paletron

en: Show or hide color palette
eo: Montri aŭ kaŝi koloran paletron

en: &Clip Object
eo: &Tondi Objekton

en: &Unclip Objects
eo: &Maltondi Objektojn

en: Mirror Vertically
eo: Speguli Vertikale

en: Mirror Horizontally
eo: Speguli Horizontale

en: &Close Path
eo: &Fermi Vojon

en: Com&bine Path
eo: Kuni&gi Vojon

en: Se&parate Path
eo: A&partigi Vojon

en: Re&verse Path
eo: Ren&versi Vojo

en: Intersect Paths
eo: Intersekci Vojetojn

en: Subtract Paths
eo: Subtrahi Padojn

en: Unite Paths
eo: Unuigi Vojetojn

en: Exclude Paths
eo: Ekskludi Vojetojn

en: Snap Path to Grid
eo: Alklaki Vojon al Krado

en: Zoom to Selection
eo: Zomi al Elekto

en: Zoom to Drawing
eo: Zomi al Desegno

en: Zoom
eo: Zomo

en: Show status bar:
eo: Montri statusbreton:

en: Number of recent files:
eo: Nombro de lastatempaj dosieroj:

en: Palette font size:
eo: Grando de tiparo de paletra:

en: Select palette
eo: Elekti paletron

en: Press to apply fill to selection
eo: Premi por apliki plenigon al elekto

[ctx: The style has no fill]
en: None
eo: Neniu

en: Press to apply stroke to selection
eo: Premi por apliki strekon al elekto

[ctx: The style has a custom stroking]
en: Custom
eo: Propra

[ctx: The style has no stroking]
en: None
eo: Neniu

en: Stroke:
eo: Bato:

en: Fill:
eo: Plenigi:
