calligra - en to eo translation catalogue (59 entries)

[ctx: (qtundo-format)]
en: Change ellipse
eo: Ŝanĝi elipson

en: Arc
eo: Arko

en: Pie
eo: Torto

en: Chord
eo: Akordo

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, EllipseShapeConfigWidget)
en: Ellipse Shape
eo: Elipsa Formo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Type:
eo: Tipo:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Start angle:
eo: Komenca angulo:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: End angle:
eo: Fina angulo:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, closeEllipse)
en: Close ellipse
eo: Fermi elipson

en: Ellipse
eo: Elipso

en: An ellipse
eo: Elipso

en: A callout shape
eo: Voka formo

en: Rectangular Callout
eo: Rektangula Voko

en: A rectangular callout
eo: Rektangula voko

en: Rounded Callout
eo: Rondigita Voko

en: A rounded rectangular callout
eo: Rondigita rektangula voko

en: Callout editing
eo: Voka redaktado

en: An enhanced path shape
eo: Plibonigita vojformo

en: An enhanced path
eo: Plifortigita vojo

en: Cross
eo: Kruco

en: A cross
eo: Kruco

en: Arrow
eo: Sago

en: An arrow
eo: Sago

en: Smiley
eo: Rideto

en: Circular Arrow
eo: Cirkla Sago

en: A circular-arrow
eo: Cirkla sago

en: Gearhead
eo: Ilarkapo

en: A gearhead
eo: Dentradulo

[ctx: (qtundo-format)]
en: Change rectangle
eo: Ŝanĝi rektangulon

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, RectangleShapeConfigWidget)
en: Rectangle Shape
eo: Rektangula Formo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Corner radius x:
eo: Angula radiuso x:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Corner radius y:
eo: Angula radiuso y:

en: Rectangle
eo: Rektangulo

en: A rectangle
eo: Rektangulo

[ctx: (qtundo-format)]
en: Change spiral
eo: Ŝanĝi spiralon

en: Curve
eo: Kurbo

en: Line
eo: Linio

en: Clockwise
eo: Dekstrume

en: Anticlockwise
eo: Kontraŭhorloĝe

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, SpiralShapeConfigWidget)
en: Spiral Shape
eo: Spirala Formo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Fade:
eo: Fado:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Direction:
eo: Direkto:

en: Spiral
eo: Spiralo

en: A spiral shape
eo: Spirala formo

[ctx: (qtundo-format)]
en: Change star
eo: Ŝanĝi stelon

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, StarShapeConfigWidget)
en: Star shape
eo: Stela formo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Polygon:
eo: Plurangulo:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Corners:
eo: Anguloj:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Inner radius:
eo: Ena radiuso:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Outer radius:
eo: Ekstera radiuso:

en: A star shape
eo: Stela formo

en: A star
eo: Stelo

en: Star
eo: Stelo

en: Flower
eo: Floro

en: A flower
eo: Floro

en: Pentagon
eo: Kvinangulo

en: A pentagon
eo: Kvinangulo

en: Hexagon
eo: Sesangulo

en: A hexagon
eo: Sesangulo
